WESTEN inventariseert in Parijs zijn middelen Russisch standpunt inzake Berlijn ONGEWIJZIGD, blijkt uit nota WEERBERICHT Amerikanen zullen het communistische blok NIET boycotten Luister meer naar het Westen Parijse conferentie begonnen AUTOBOTSING 4 DODEN EN TE STAPHORST 2 GEWONDEN Blaffende man te Lausanne in net gevangen FLIM Oud êffZu ws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 No. 30418 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Parijs Het Westen mag vakantie houden, zijn diplomatie werkt door om zich te prepareren op de crisis die na de vakantie te wachten staat. Om half elf vanochtend hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Groot-Brittan- nië en Frankrijk, Dean Rusk, Lord Home en Couve de Murville, op de Quay d'Orsay hun „long week-end'' geopend, een Westelijke rond blik over de wereldproblemen en een poging tot coördinatie van het Westelijk beleid. De hoofd schotel van de agenda is Berlijn, en voor die bij kans onverteerbare gang zal nog een vierde dis genoot aanschikken: Von Brentano, de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken. Het heet een ultra-geheime conferentie te worden; het Westen wil zijn plannen voor een tegenactie niet tevoren openbaren. Alleen zal Dean Rusk dinsdag de permanente vertegenwoordigers bij de NAVO inlichten. Ulbrichts verzoek De ministers, die in de Papegaaien zaal van de Quay d'Orsay alle kwade mogelijkheden van de Berlijnse crisis onder ogen hebben te zien, kregen op het laatste moment twee nieuwe stuk ken in hun dossier. Het eerste geldt het bericht dat de Oostduitse leider Ulbright aan Chroesjtsjow zou hebben verzocht de grens tussen Oost en West- Berlijn te sluiten om de voor hem ca tastrofale vluchtelingen stroom naar het Westen te stuiten. Waarheid of on derdeel van een zenuwenoorlog? Men weet. het niet. maar al sinds enige tijd hebben Russische diplomaten te ver staan gegeven dat de Berlijnse crisis wel eens eerder zou kunnen uitbreken dan men verwacht, in augustus mis schien al. Het tweede document ls een antwoord van het Kremlin op de Westelijke no ta's van half juli over Berlijn. Chroesjt sjow heeft zijn veertien pagina's tellen de antwoord precies op tijd op de Weste lijke conferentietafel geworpen. En één ding staat nu wel vast: het standpunt van de Sowjet-Unie inzake Berlijn is geen duimbreed gewijzigd. wZïïï„ be*rÜPelÜke consternatie heeft het Westen de laatste weken zelfs bijna onzichtbare aanwijzingen aange grepen om een wijziging, en wel een verzachting in het Sowjetrussichee standpunt te veronderstellen. Chroesjt sjow zou door de knieën zijn gegaan Ï°?I Kennedy's militaire vastbesloten heid. Hij heeft tegen de Italiaan Fan- fani gezegd dat alle mogelijkheden tot onderhandelen over Berlijn nog niet zijn uitgeput. Vredesverdrag Men moet Chroesjtsjows knieën echter niet onderschatten. Hij heeft het volgen de doen weten: voor het einde van het jaar een Duits vredesverdrag, mèt of zonder het Westen. Onderhandelen over Berlijn? Wel zeker, maar dan op basis van de Russische eisen. Oorlog over Berlijn? Niet wat de Russen aangaat, het zouden de Westelijke reacties op een normaal initiatief van de Sowjet- russische diplomatie zijn die volgens Moskou de vrede bedreigen. Er heerste dus ernst in het Westelijke kamp. want geen van de alternatieven die ons resten zijn aangenaam. Zeker zullen eerst de onderhandelingskansen Advertentie Rest. „De Nachtegaal" LISSE TEL. 0 2530—3400 Tijdens Uw vakantie minstens één keer een goed dineetje Onze kip-, vlees- en vlsspecialiteiten maken dit tot een feest. ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Het ziet er naar uit, dat het koufront ook morgen nog dicht bij ons land zal blijven liggen. Waarschijnlijk komt er nogmaals een storing in tot ontwikke ling, zodat het onbestendige weer voort duurt. Morgenmiddag is er echter kans, dat het van het westen uit begint op te klaren. (Opgemaakt te 10 uur) STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Depressie van 755 mm trekt snel van Engeland naar de Wadden, gevolgd door onstabiele westelijke luchtstroom. Na enige regen, morgen weer opklarin gen. Op enkele plaatsen nog een bui. Matige tot vrij krachtige westenwind. Overdag 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: zonnige perio den, maar nog koel en licht onbesten dig. 6 AUGUSTUS Zon op: 5.08 uur; onder: 20.22 uur. Maan op: 0.59 uur; onder: 16.44 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 11.30 en 0.00 uur; laagwater 6.51 en 19.29 uur. 7 AUGUSTUS Zon op: 5.10 uur; onder: 20.20 uur. Maan op: 01.39 uur; onder: 17.28 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 0.03 en 12.45 uur; laagwater 8.08 en 20.43 uur. H z Tatu kingn e; Gix.q.ë. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een bijvoegsel. worden nagegaan. De Amerikanen heb ben ruilobjecten: erkenning van de Oder-Neissegrens tussen Polen en Duitsland bijvoorbeeld. Voor het eerst- is de Amerikaanse diplomatie zelfs be gonnen een blik te werpen op de ga ranties die Chroestsjow zou willen ge ven aan de „vrije, gedemilitariseerde stad West-Berlijn" die hij heeft voor gesteld. Die Amerikaanse interesse is in Duitse kringen met schrik ontvan gen. Als de onderhandelingskansen te ma ger zouden zijn, zullen de Westelijke ministers eerst zichzelf, en dan hun landen voorbereiden op een krachtproef. Zeker een politieke, misschien een mi litaire, mogelijk een beperkte, in het uiterste geval een van het soort dat men aarzelt bij de naam te noemen. De lijst van tegenmaatregelen die de Westelijke gespreks-partners konden overnemen is lang en gevarieerd. Zij gaan van diplomatieke acties via eco nomisch repressailles tot- militaire plan nen om met conventionele wapens naar Berlijn door te stoten. Voor beide zijden is Berlijn een symbool geworden, het gaat er nu al om wie de sterkste ze nuwen heeft, en straks misschien wie de sterkste middelen. Slot pag. 2 Amerika is van mening dat een economisch en commercieel em bargo tegen het communistische blok „voor het ogenblik" niet in het belang van Amerika of van de vrede is. Dit is gisteren door het State Department meegedeeld. Aan een dergelijk embargo is ge dacht wegens de Russische druk in de kwestie-Berlijn. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft deze verklaring uitgegeven om een eind te maken aan de veron derstelling dat Amerika alle handel met de communistische landen wel eens zou kunnen afbreken. Dit wil echter niet zeggen, dat Amerika geen economische represailles zal nemen als de crisis ernstig wordt. Van ambtelijke zijde wordt in Wash ington vernomen, dat ;de verklaring van het State Department is opgesteld vóórdat de jongste Russische nota over Berlijn was bestudeerd. Op goede gronden kan men aanne men dat de zesde Amerikaanse vloot zal worden versterkt wanneer de crisis om Berlijn heviger wordt. Dit heeft de nieuwe commandant, admiraal David L. Macdonald, gisteren op een persconfe rentie in Rome meegedeeld. De zesde vloot, die 50 schepen, 30.000 manschap pen en meer dan 200 vliegtuigen omvat, is gestationeerd in de Middellandse Zee. De Senaat heeft gisteren president Kennedy 46,848 miljard dollar toegewe zen voor de verdediging. Dit is het grootste bedrag dat ooit is gevoteerd in vredestijd. Het is voor het belasting jaar dat 1 juli begonnen is. Spoorman redde leven van bromfietser Bij een verkeersongeval in de ge meente Staphorst, op de Rijksweg Zwol- le-Meppel, vonden gisteravond vier per sonen de dood. Een personenauto, be stuurd door de heer De Groot uit Apel doorn raakte daar aan het slippen en kwam in botsing met een tegemoetko mende auto van de familie Franken uit Hardewijk. De heer De Groot werd via de achterruit uit zijn auto geslingerd, kwam op de weg terecht en was op slag dood. In de auto van de familie Fran ken waren drie doden te betreuren on der wie een jongetje van zes jaar. Twee andere inzittenden werden ernstig ge- wonn. Behalve de 52-jarige heer C. de Groot uit Apeldoorn, vonden bij dit ongeval de dood het bejaarde echtpaar Etfer Op de grens tussen West- en Oost-Berlijn hebben de Russen nieuwe controlemaatregelen inge voerd tegen Oostduitsers die in het Westen werken. De Westelijke stadscommandanten hebben reeds tegen deze nieuwe maatregelen ge protesteerd. Twee vrouwen worden door een lid van de Oostduitse Volkspolitie gecontroleerd. uit Gorredyk en het zesjarig zoontje van de familie Eijer uit Harderwijk. De tweede auto werd bestuurd door de 38-jarige heer R. Franken uit Harder wijk. Deze werd ernstig gewond even als de heer A. Eijer uit Harderwijk. Het ongeluk gebeurde tijdens een hevige regenbui, waardoor de auto van de heer De Groot in een slip raakte. De 60-jarige heer J. Nikkels uit Heemstede en zijn echtgenote zijn don derdag bij een verkeersongelijk in Duits land zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later zijn overleden. De auto van het echtpaar Nikkels was op een kruis punt in Hardt (Baden-Würtemberg in botsing gekomen met een vrachtwa gen. Op de spoorwegovergang aan de Nij- verdalsestraat in Wierden (Ov.) vond donderavond om zeven uur een dra matische reeks van gebeurtenissen plaats waarbij een personenauto, een bestel wagen, een bromfiets en tenslotte een trein betrokken waren. De twee auto's kwamen met elkaar in botsing, waar na een van hen de bromfietser aan reed, die op de overweg bleef liggen. De spoorwegwachter greep toen snel in om een aanstormende trein te doen stoppen. Hij redde daarmee het leven van de bromfietser. De bestelauto, uit Wijhe kwam uit de richting Wierden en botste tegen een personenauto, uit Den Ham. De bestuur der daarvan, rijdend op de Eerste Es- weg wilde de Nijverdalsestraat kruisen en verleende vermoedelijk aan de be stelauto geen voorrang. De klap kwam zo hard aan, dat de bestuurder van de bestelwagen uit zijn auto geslingerd werd. De wagen reed echter gewoon door en botste onbestuurd tegen een brom fietser uit Almelo. De bestelauto kwam pas tot stilstand in een sloot aan de linkerkant, van de weg. De bromfietser bleef gewond op de overweg liggen. In de verte kwam een trein aanrijden, die ae Almeloër vermorzeld zou hebben, als niet de spoorwegambtenaar de tegen woordigheid van geest had gehad de trein tot stilstand te brengen. Alles liep nog vrij goed af. De bromfietser klaagde over pijn in borst en rug. Men heeft hem naar het Prinses Irenezie- kenhuis in Almelo gebracht. De bestuur der van de bestelwagen had alleen maar wat schaafwonden. De beide auto's werden ernstig beschadigd. Op de Rijksweg 42 (Groningen- Nieuweschans), in de omgeving van Winschoten, is gisteren een Duitse auto in botsing gekomen met een Zweedse wagen. Deze sloeg enkele malen over de kop en belandde in een sloot. De in zittenden werden door omstanders be vrijd. De 60-jarige bromfietser B. Pro- vily is gisteren in Amsterdam op de hoek Stadionweg-Schubertstraat aange reden door een vrachtauto, die hem geen voorrang verleende. De heer Provily werd enstig aan het hoofd gewond en is later in het Wilhelminagasthuis over leden. Het corso van Rijnsburg is van daag weer door de Sleutelstad ge trokken. De Limburgse wagen werd bemand door een Limburgs uit ziende, maar Leidse tweeling Over het corso „Ik heb u lief mijn Nederland" kan men elders in deze editie meer lezen. (Foto L.D./Holvast) 55 55 t Op een bijeenkomst, waarop ver scheidene Oostduitse topleiders aan wezig waren, stond de 20-jarige Oostduitse boer Noack plotseling op en zei tegen de leiders: Jullie klet sen maar wat en jullie moeten meer naar het Westen luisteren." Het Oostduitse communistische blad Neues Deutschland, dat dit meldt, brengt een verslag van deze boer enverg adering, waarop onder meer het woord werd gevoerd door Hans Reichelt, de Oostduitse minis ter van Landbouw en Gerhard Grii- neberg, de partij-secretaris die ver antwoordelijk is voor de landbouw. Verscheidene boeren vroegen waar om het nodig was nog dit jaar een vredesverdrag te sluiten. Grüneberg hield hierop een uitvoerig vertoog over de voordelen van de collectivi sering van de landbouw. Hij vroeg toen Noack: „Wil je niet samen met andere mensen werken?" Noack: Dat wil ik welt maar xuim eerst de moeilijkheden op die ons allen hier dwars zitten". Een plaatselijke partij-secretaris greep daarop in en vroeg Noack: „Wat wil je dan? Ben je voor of te gen de collectieve boerderijen?" Noack: „Ik ben er voor als er ten minste genoeg mensen zijn om met mij te werken en als er genoeg ma chines zijn". Hier breekt Neues Deutschland het verslag af. Wat er met Noack is ge beurd wordt niet vermeld. KOLEN OLIE C. A. VAN DORP Herensingel 7 - Tel. 20988 ZOMERPRIJZEN RUSSISCHE HULP VOOR TUNESIE De Russische regering heeft de Tu nesische ambassade in Moskou meege deeld, dat zij Tunesië een krediet van 25 miljoen goudroebel zal verlenen voor de uitvoering van bepaalde projecten. Het gaat hier onder meer om de bouw van stuwdammen en een hogere tech nische school. De Russen hebben de plannen al bestudeerd. De president van (voormalig Frans) Kongo, Fulbert Joeloe, heeft telegram men gezonden aan president De Gaulle en president Bourguiba waarin hij hen oproept te gaan onderhandelen over be ëindiging van de crisis om Bizerta. In zhn telegram aan De Gaulle spreekt hij het vertrouwen uit dat de generaal een regeling van de kwestie-Bizerta zal vinden en dat hij Bourguiba zal kunnen overhalen de directe onderhandelingen met Frankrijk te hervatten. De politie heeft in de buurt van Lausanne een geheimzinnige man met een grote rode baard, die zich als een hond gedroeg in een net ge vangen. Op verzoek van beangste bewoners van het dorpje Prilly in het iveste- lijk deel van Zwitserland trok een groep politiemannen van de kanto nale politie er op uit om natir het geheimzinnige individu te zoeken. Na niet te lange tijd zagen zij een vreemde figuur zich achter een paar struiken verbergen. Toen hij zich ontdekt zag, rende hij als een hond, op handen en voeten wegterwijl hij een blaffend geluid maakte. Plotseling begon de vreemde ver schijning gras en takjes van strui ken te eten. Hij graasde zoals men dat van viervoeters gewend is. Versterkingen van de politie brach ten tenslotte een groot net mee, dat gebruikt werd om de „dier-man" te vangen. Deze was slechts gekleed in een hemd en een broek. Met een politieauto werd de man naar het dichtsbijzijnde gesticht voor geesteszieken in Cery gebracht. Zijn identiteit is niet door de politie noch door de kantonale autoriteiten vrijgegeven. De leeftijd van de man werd door de mensen die hem hebben gezien op 35 jaar geschat. AUverteDtle PHILIPS TELEVISIE f 645— Persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Uit het Leidsch Dagblad van 8 Aug. 1861; i Te Petersburg is een samen- 1 f zwering onder den adel ontdekt, ten doel hebbende den dood van f den keizer en van zijn gezin en 1 f het schenken eener constitutie aan Rusland.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1