Bourguiba handelde niet zonder enige aanleiding Is solidariteit tussen het Westen en de Afro-Aziaten wel mogelijk? Vreedzame oplossing van 9.Berlijn' mogelijk TERUGBLIK OP BIZERTA DESILLUSIE LZC en UZSC komen in hard duel te Woerden niet tot 'n beslissing Het Zeekacletttenkorps Nederland vierde zijn koperen jubileum MODERNE-ZIGZAG NAAIMACHINES VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Als Mohammed ft'Iasmoedi vroeger Frans sprak, dan deed hij het met zorgvuldig gemak. Achter zijn bril en zijn pijp was de Tunesische minister van Voorlichting een Franse intellectueel, zijn manier van denken en spreken gestempeld door de Sorbonne. de linkeroever van de Seine, en de Cartesiaanse logica. Met zijn donkere haar en zwarte ogen had hij een Fransman uit het zuiden kunnen zijn. De 38-jarige Tunesiër behoorde tot die slinkende groep Afro-Aziatische leiders, die zelf gevormd door de Westelijke cultuur ge probeerd hebben hun volken naar het Westen en het Westen naar hun volken te trekken. Als Mohammed Masmoudi vandaag Frans spreekt, dan struikelt hij over zijn woorden. Er is een Arabisch accent geslopen in zijn vlekkeloze uitspraak van vroeger. Voor de heldere logica en de matigende ironie van weleer zijn vlammende verbittering en Arabisch sarcasme in de plaats getreden. De man, die vroeger zéér .monsieur le ministre" was, spreekt nu met armgebaren, trekt gezichten, hoont, lucht zijn walging over Frank rijk. Wat pijn doet is, dat hij volstrekt geen toneel speelt. Voor hen die Masmoudi en zijn voor een minister bijna onwaarschijnlijke eerlijkheid ken nen. staat één ding vast: zijn razende verontwaar diging is wasecht. Mohammed Masmoedi heeft zich ont zaglijk bezeerd, toen hy en zyn vrienden en zvjn land van de Westelijke wagen zjjn gevallen. Of zij ervan gesprongen of geduwd zijn, is een andere vraag. Zy hadden tegen de waarschuwingen der neutrale landen in de verantwoorde- lijkheid op zich genomen er zes jaar op te biyven zitten. Vandaag staan zy b(j de zeshonderd doden en elfhonderd ge wonden. die de val heeft gekost. De des illusie. de erkenning van hun ongeiyk schroeien hun ziel In hun plotselinge verlatenheid zoeken zU troost in de Arabische moederschoot, waaraan zy zich ontgroeid waanden en die zy verzaakt hadden. Degene, die nu, gedeprimeerd door dit en andere tragische aspecten van de absurde crisis om Blzerta, naar Europa terugvliegt, merkt daar tot zyn verba zin hoe weinig beroering deze kleine, maar symbolische crisis verwekt heeft. Europa heeft vakantie en die wordt toch al bedorven door het naderend her examen over Beriyn. Men heeft kennis genomen van de gevechten en, al naar zyn aard, progressief het hoofd geschud over de ruwe parachutisten of zich con servatief verheugd over De Gaulles vastbeslotenheid. Men heeft zich even vermoeid met de vraag waar het „geiyk" lag, ïykt te ge loven dat de crisis is begonnen met het eerste Tunesische schot op een Franse helikopter en doet het probleem af met de vraag: „Waarom is die anders zo redelyke Bourguiba subiet gek gewor den?" Zulke persooniyke, maar incidentele en geïsoleerde probleemstellingen vervangen in het Westeiyke politieke denken helaas nog steeds grotendeels de pogingen tot een analyse van de fundamentele pro cessen te komen. Terwyl pro-Westelyke Afrikanen en Aziaten al in serie van onze wagen zyn gevallen, geduwd of ge sprongen - terwyi dat voor ons een fun damenteel probleem vormt, dat beslist over de vraag of het Westen uiteinde- lyk zelf een geïsoleerde minderheid zal worden in de wereld, zoekt men by ons eerder het antwoord in het humeur van Bourguiba of in de trots van De Gaulle. zonderingspositie gekomen, pyniyker nog door het naderen van de confe rentie der neutralen in Belgrado, waaroor Tunesië als „Westelyke lakei" niet was uitgenodigd. Bourguiba had het gevoel dat het Franse plan om Algerye onafhankeiykheid te geven en dan een Noordafrikaanse federa tie te stichten, waarvoor Bourguiba als leider werd aangeduid, in feite een manoeuvre was om re Noordafrikanen tegen elkaar uit te spelen. De Fransen fluisterden de Algerynen immers in dat die op Bourguiba niet hoefden te rekenen „want die was al verkocht". Bourguiba vond nu dat hy een gebaar moest maken om te bewyzen dat hij mogelijk wel een onafhankelijke sym pathisant, maar geen vazal van het Westen was, anders dreigde zyn zorg vuldig opgebouwde „positie in de marge", zyn bemiddelaarsrol tussen het Westen en de neutralen, verloren te gaan. Hy achtte een krachtdadige eis aan Frankryk om de belofte tot onderhandelingen over de evacuatie van Bizerta na te komen, het minste dat hy kon doen. De basis Bizerta was niet louter een prestigekwestie. De Gaulles positie werd nog steeds be- dieigd door een staatsgreep van rechts. Wanneer die zou lukken, is een blik- semaanval van Bizerta uit op de FLN- troepen in Tunesië geen hersenschim maar vermoedeiyk slechts een kwestie van tyd Fouten Toetssteen De onderontwikkelde Tuneslërs hebben zich daarentegen, terstond na het ont waken van Bizerta, een meer ter zake doende vraag gesteld: „Is er een natuur lijke solidariteit, een identificatie van doel en idealen, mogelijk tussen het Westen en de Afro-Aziaten?" De Tune- siérs hebben die vraag in de overhaas ting van hun radeloze woede met „neen" beantwoord. Zo het al niet te laat is, dan is het toch de allerhoogste tyd dat het Westen zich ernstig over die vraag gaat beraden. Want als wy er niet in slagen die vraag positief te beantwoor den dan keren wy, internationaal gezien, de rug tot de jungle. En de Tunesische crisis is in de ogen van de Afro-Aziaten een toetssteen geworden. Een eerste voorwaarde, veel dringen der nog dan economische hulpverlening, is dat het Westen niet met twee maten meet. Als wy Franse rechten, soevereini teit. mensenlevens heiliger achten dan Tunesische, dan valt niet te verwachten dat Tunesië by het Westen zal willen behoren. De Tunesiërs hebben niet minder rechts gevoel -lan wy omdat zy minder indus trieën hebben. Men mag misschien uit de Franse voorlichting de indruk hebben gekregen dat Frankrijk de verdrukte on schuld was, maar de Franse pers is zo langzamerhand aardig geiykgeschakeld en was bovendien zorgvuldig op de crisis om Bizerta voorbereid. Ais men zich dis tantieert van de vraag waarom de „re delyke Bourguiba subiet gek is gewor den", mag men tenminste kennis nemen van de juridische en politiek argumen ten vóór de Tunesische actie tegen Bi zerta Of men die actie dan wil biliyken is een andere zaak, men kan haar al thans begrypen. Argumenten Het Tunesische standpunt grondt op het volgende: Juridisch. Frankrijk bezat de basis in Bizerta niet op grond van een ver drag, maar als laatste overblyfsel van de Franse bezetting van Tunesië. De Franse aanwezigheid in Bizerta werd door de Tunesische regering slechts tydeiyk en onder steeds herhaald pro test getoleree De Fransen hebben het principe van de Tunesische soe vereiniteit over Bizerta trouwens ex pliciet erkend. Juridisch gezien hadden de Tunesiërs het recht om militaire overvluchten te verbieden en zoals de Sowjet-Unie dat met de U-2 deed overtreders neer te schieten. Of dat politiek verstandig was, is wat anders Maar men kan -noeilyk Tunesië het recht ontzeggen dat De Gaulle zich toemat, toen hy zyn Amerikaanse oondgenoten verzocht hun bommen werpers uit Frankryk terug te trekken. Politiek. Bourguiba was tegenover de neutrale landen en vooral tegenover de Arabieren cn Algerynen in een uit- Zeker heeft Bourguiba politieke fou ten gemaakt: hy heeft zich tegen de Al gerynen laten uitspelen, hy heeft em pirisch gezien onvoldoende laten biy- ken dat het hem dit keer ernst was en hy heeft de Franse reactie verkeerd ge taxeerd. Die laatste twee fouten kan men echter ook zyn Westeiyke gespreks partners aanwryven. Men kan het on danks alles met Bourguiba oneens biy- ven, maar men kan niet zeggen dat hy zonder enige aanleiding als een dwaas heeft gehandeld. De Tunesiërs en Bour guiba zelf stellen zich nu echter een diepgaander vraag: „Was de politiek van samenwerking met het Westen een fout, een kunstmatige tegennatuuriyke constuctie, die het op den duur tegen de stroom van het neutralisme, geen stand kon houden?" Dat is een drin gende vraag. Tunesië stond met Nigerië, India en Brazilië op de iyst van „welwillende neutralen" waar Amerika met het voile gewicht van zyn hulpverlening zou la ten zien, dat het binnen afzienbare tyd stagnerende economieën op gang kon brengen. Als het Westen het econo mische antwoord op die uitdaging niet van een politiek complement kan voor zien, dan valt te vrezen dat dit experi ment in Tunesië niet op zal gaan. Oud-minister Staf in Suriname In Suriname is aangekomen de Ne derlandse oud-minister ir. C. Staf, pre sident-directeur van de Ned. Heide-My. Ir. Staf, vergezeld door de heer Greif uit Duitsland, zal met de Surinaamse autoriteiten overleg plegen voor de doch teronderneming van de Heidemaat- schappy, de Lareco. Deze maatschappy is nauw betrokken by het aanleggen van vliegveldjes en het openleggen van het Surinaamse binnenland. Verder zullen de mogelijk heden worden onderzocht voor Duitse investeringen in Suriname voor de ver dere opbouw van het land. Dit bezoek is een gevolg van de besprekingen van Surinaamse ministers kortgeleden met Duitse regeringsinstanties te Bonn. Verklaring van Dean Rusk De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteravond in Washington tegenover verslaggevers omtrent het Berlijnse vraagstuk verklaard: „Er bestaat geen reden waarom dit probleem niet door vreedzame middelen zou kunnen worden op gelost, indien de wederpartij aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn bereid is het in dezelfde geest te benaderen". Rusk zei dit na een bezoek aan het Witte Huis, dat hy had afgelegd voor zyn vertrek naar Parys, waar hy de morgen beginnende conferentie der Westelyke ministers van Buitenlandse Zaken zal bijwonen. In antwoord op de vraag, of in Pa rys ook zou worden gesproken over de vooruitzichten voor een later in dit jaar te houden Westerse topconferentie, ant woordde Rusk: „Het is mogelijk, dat dit punt ter sprake zal komen. Ik heb Mijnongeluk Metz: hoop opgegeven De hoop op het nog levend aantref fen van de zeven mynwerkers, die in een myn naby Metz zijn ingesloten, is opgegeven. Dit is gisteravond door de myndirectie meegedeeld. Oorspronkelyk waren, als gemeld, twee mynwerkers door vallend gesteente af gesneden. Vijf mynwerkers snelden hen te hulp, doch ook zy werden door een nieuwe instoring afgesneden. reeds eerder gezegd dat er op het ogen blik nog geen vastomlijnde plannen voor een dergelyke byeenkomst bestaan". In antwoord op een andere vraag zei Rusk dat hy thans niet over in lichtingen of een plan beschikte betref fende een eventuele conferentie tussen de hoogste leiders van Oost en West. De minister zei verder dat hy zich uit Parijs naar Italië zou begeven, waar hij een dag aan het Comomeer zou doorbrengen. Vervolgens zou hy m Mi laan een onderhoud hebben met de Zaken Segni. Eenvoudig In zyn verklaring over Beriyn zei Rusk nog: „dit is geen tyd voor roe keloze woorden of daden. Het Berlynse vraagstuk is in wezen zeer eenvoudig. Er heerst vrede in Beriyn en het is niet nodig deze te verstoren. Er be staat vryheid in West-Berlyn en wij kunnen niet toestaan dat deze vryheid wordt ondermynd of vernietigd". In New' York heerst zo'n hitte, dat men ten behoeve van de jeugd op verscheidene plaatsen de brand- kranen heeft opengedraaid, zodat plassen ontstaan, waarin de kinde ren naar hartelust verkoeling kun nen zoeken. „Nu zyn er sommigen, die denken dat het negatief of ouderwets is óm de bestaande toestand te willen hand haven. Doch wy kunnen geen veran dering in de bestaande toestand in Ber lijn toestaan, die ten koste zou gaan van vrede en veiligheid in Midden- Europa", aldus Rusk. Sensationeel scoreverloop Gisteren is in het Marine-opleidingskamp door 277 zeekadetten het koperen jubileum van het zeekadettenkorps Nederland gevierd. Op 18 februari 1949 werd op initiatief van de tegenwoordige kapitein-luitenant-ter-zee b.<L A. Kroeze in Gouda de eerste afdeling zeekadetten opgericht. Later zyn er nog acht afdelin gen bygekomen in Maassluis, Amsterdam, Schiedam, Arnhem, IJmuiden, Den Haag, Groningen en Rotterdam. De doelstellingen zyn nog altyd de zelfde: jongelui in de leeftijd van 13-18 jaar, die naar zee willen, op te vangen en hun belangstelling aan te wakkeren en te richten, o.a. door zaterdags en in hun afdeling onder deskundige leiding onderwys te geven over de zee en de zeevaart en hen met het schip en alles wat daarmee verband houdt, ver trouwd te maken. De afdelingen, die thans in totaal 420 zeekadetten tellen, beschikken over oude schepen. Het schepenbezit vraagt dringend om uitbreiding en vernieuwing. „Wy willen het liefst, dat elke afdeling ook inderdaad de beschikking heeft over een bruikbaar schip, byv. een voor malige mynenveger", aldus mr. J. J. Ooievaar, voorzitter van het Zeekadet tenkorps Nederland. In de loop van de 12 Jaar zyn 443 zeekadetten <45 ook inderdaad naar zee gegaan (Marine, koopvaardy en vis- sery). „Het is ons echter vóór alles te doen om de belangstelling voor de zee en de zeevaart te wekken, wy zyn en blijven een zeevarende natie en wat het wekken van die belangstelling be treft heeft het zeekadettenkorps aan zijn doel beantwoord", aldus mr. Ooie vaar. Daarvan getuigde ook de Comman dant Zeemacht Nederland, Schout-by nacht mr. A. N. baron de Vos van Steenwyk, die de gelukwensen namens de Kon. Marine aanbood. Spr. had de wensen om op te leggen schepen in be zit te krygen vernomen. Hy zeide deze verlangend aan de voet van de Marine- troon te zullen neerleggen. Aan de feestelykheden namen o.m. Het Zeekadettenkorps Nederland bestaat I2Y2 jaar. Het koperen jubileum werd gisteren gevierd in het Marine Opleidingskamp te HS- versum en besloten met zeilwed strijden op de Loosdrechtse Plas sen. Deze foto geeft daarvan een beeld. tal van Marine- en koopvaardy-autori- tietne deel, o.a. de vlag-officier mate rieel, vice-admiraal J. J. van der Schat te Olivier, de vlag-officier personeel Schout-by-nacht A. van Karnebeek en namens het Departement, Schout-by - nacht b.d. J. Giel. De koopvaardy was o.m. vertegenwoordigd door de vice- voorzitter van de Kon. Ned. Redersver eniging, de heer H. Harinck en diverse andere directieleden van stoomvaart- en ndere maatschappyen. Na een defile van de zeekadetten zyn tal van onderdelen van hun lessen ge demonstreerd. Op de Loosdrechtse plas sen werd gezeild in B-2-sloepen van de Kon. Marine. De jubileumviering werd 's avonds besloten met een cabaret voorstelling in het Marinekamp. Zondag zal een feestelijke ouderdag voor de zee kadetten, die tot a.s. maandag in Loos- drecht blyven, worden gehouden. Tweede ontmoeting is noodzakelijk In een sensationeel spannende wed strijd hebben UZSC uit Utrecht en LZC niet uit kunnen maken, welke vereniging volgend jaar in de eerste klasse zal spelen. Na een bikkelhard, maar slechts zelden unfair, uiterma te enerverend duel werd niet alleen de gewone speeltijd met een gelijk spel afgesloten, maar werd ook de verlenging een gelijkspel. Zodat na i meer dan een uur polo scheidsrech- l ter Van der Voet, die uitstekend ar- I bitreerde, tot een volgende wedstrijd, wederom in Woerden te verspelen moest besluiten. Die wedstrijd zal dan waarschijnlijk gespeeld ivorden op woensdag. Gisteravond kwamen de ploegen, aanvankelijk althans, geen datum overeen. De wedstryd begon met een zenuw achtig aanvallend UZSC, dat voor het doel domme dingen deed. Uit een van die domme dingen kwam de bal vry in de Leidse achterhoede, Siem Ouwerkerk was weg en de eerste treffer lag achter de Stichtse keeper (0-1). De stryd werd nu meteen feller, maar wat de Utrech tenaren ook probeerden, er kwam geen schotrype kans uit. Wel kwam het doel van Jan Ileck een paar maal in gevaar, maar dat gebeurde ook met het doel aan de andere kant. Hard, heel hard was het spel. Van Leidse zyde hield men daarby het hart vast, daar de gerouti neerde Dick Timmermans door een mo torongeluk uitgeschakeld op de kant i zat en Erik Koper hem moest vervangen, I wat in een dergelijke belangryke wed- 1 strijd geen gemakkelyke opgave was. I Hans van Tol bleek op een gegeven mo ment met de midachter in duel, toen j de bal aan de andere zyde was. Van Tol kreeg een rechtse boven water, waarop dè scheidsrechter, die aan de andere zyde stond, terecht beide vech tersbazen het water uit wees. Later bleek dat Hans van Tol een lichte her senschudding had! Maar overigens was dit eigenlyk het enige echte onaange name moment van de gehele wedstryd. De tyd ging door en speeltyd na speel- tyd verstreek, zonder dat er iets in de stand veranderde. Pas aan het eind van de derde maakte UZSC met een schot van dc twee meter gelijk. De ploegen konden niet meer, maar moesten nog door, waarby UZSC steeds wisselde, ter wyl "LZC met zeven man bleef spelen. De vierde speeltyd leverde geen doel punt op.Wel was LZC er dichtby toen Hans Slooter zyn bewaker verschalkte en keihard tegen de lat schoot. Er werd dus weer met gelijke stand geëindigd en opnieuw moest er verlengd worden. Toen begon het spektakel pas goed. Eerst brak Siem Ouwerkerk geheel vry door, maar schoot tegen de keeper. Daarna scoorde dezelfde speler met een mooie doorslagbal op een zoever uit het ach terveld van Gerrit Overdykink, maar UZSC maakte alweer gelijk van een drijfpartijtje op de twee meter. Toen vlak voor het einde UZSC ook nog een derde doelpunt produceerde was zelfs de LZC-aanhang luidruchtig op de tribune, er van overtuigd dat het mis zou gaan. Maar niet de ploeg zelf, die met volle bezetting doorstootte, Jan Krygsman kwam vry voor het doel, maar in schot rype positie werd hij teruggetrokken. Strafworp dus. Onder ademloze stilte werden de posities ingenomen. Een fluit je, een droog schot en de beslissings wedstrijd was een feit. Wat er daarna gebeurde was èn in tyd èn in belang rijkheid niet meer de moeite van het vertellen waard. Aldus een zeer goed resultaat van de Leidenaren in een zware wedstryd. SPORTSPEINTERS De honkbalwedstryd tussen een Nederlands bondsteam en de Amerikaan se legerploeg „Chateauroux Sabres", die gisteravond te Wassenaar werd gespeeld, is tydens de zevende innings gestaakt wegens duisternis. De stand was toen 7-5 in het voordeel van de Amerikanen. De Amerikaan Frank Budd heeft gisteravond tydens internationale atle tiekwedstrijden in Göteborg de 100 me ter gewonnen in 10,2 sec. De Canadees Harry Jerome met Armin Hary hou der van het wereldrecord <10 sec) werd tweede in 10.5 sec. Wereldrecord houder Ralph Boston <VS> won voorts het verspringen met 7.95 meter. Tijdens exhibitiewedstyden in Poert- schach (Oostenrijk) heeft de Chileen Luis Ayala met 6-2, 7-5 van de Austra lische Wimbledonkampioen Rod Laver gewonnen. Het was de tweede keer na Lavers overwinning op Wimbledon waar hij in de halve finales Ayala uit schakelde dat hij in de Chileen zijn meerdere moest erkennen. Eerder had Ayala zich, tijdens een internationaal toernooi in Gstaad (Zwitserland), reeds de sterkste getoond. Advertentie I 350.— f 395. i 440.— en hoger. Alle modellen elektrisch in koffer. MEERPOEL'S NAAIMACHINE-BEDRIJF BREESTRAAT 171 Gisteren zijn in Vichy «Frankrijk) de eindwedstrijden van het tennistoernooi om de Galea-beker begonnen. Na de eerste dag is zowel in de ontmoeting ItaliëFrankryk als in de wedstryd Spanje—België een gelijke stand be reikt: 1-1. In de vierde ronde van het zone- schaaktoernooi in de Tsjechische plaats Mariënbad heeft onze landgenoot Ba- rendregt remise gespeeld tegen de Joe- goslaai Ciric. De Oostduitser Uhlmann leidt in dit toernooi met 3 punten 1 afgebroken partij, Gevolgd door de Tsjech Filip met 3 punten. Dr. Baren- dregt deelt de 13e en 14e plaats met de Oostenrijker Gragger. De Nederlandse eredivisieclub For- tuna'54 heeft gisteravond met 7-4 ge wonnen van het Luxemburgse Spora. De ruststand fn deze ontmoeting; die te Luxemburg werd gespeeld, was 4-2 in het voordeel van de Nederlanders..

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9