Grote meerderheid voor Macmillan in Lagerhuis Brutaal werk van luditpiraten verijdeld door lekke banden Regeringsmotie kreeg s 313 tegen 5 stemmen WEERBERICHT FANFANI dringt bij Cliroesjtsjow aan op onderhandelingen Engeland en de Euromarkt RUSSISCHE NOTA'S OVER BERLIJN Twee doden en drie gewonden Route corso (£>uc/ Qlieums 3 Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 No. 30417 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: a A. E. van Dlsüoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte siDgel L Lelden - Gir0 no- 51055 Hootdredacteur: J. Brouwer f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 RIJNSBURG LEIDEN 1e zaterdag in augustus Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg.Bezichtiging der corso wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12 uur v.m. voorafgaande aan het corso,in de hallen van de Veilings vereniging „Flora'' te Rijnsburg. or- C7 (Van onze Londense correspondent) Het Lagerhuis heeft gisteravond met overweldigende meerderheid het regeringsvoorstel goedgekeurd om onderhandelingen aan te knopen met de Zes teneinde na te gaan of er voor Engeland een redelijke grondslag bestaat om zich bij de Europese Economische Gemeenschap aan te sluiten. Ook het Hogerhuis keurde, zonder stemming, het rege ringsvoorstel goed. Macmillan kan tevreden zijn. want de „opstand" in eigen rtfen in het Lager huis verschrompelde tot één enkele tegenstemmer, Anthony Fell, die maandag in een woede-uitbarsting de premier een „nationale ramp" had genoemd, terwijl 21 andere conservatieven zich van stemming onthielden. Oorspronkelijk was ver wacht dat 40 of 50 Tories dit zouden doen. den twee oud-ministers Sir Derek Wal ker Smith en Robin Turton, alsmede Ronald Russell, de secretaris van de Labour bleef zitten Evenals de rebellerende Tories, bleef, toen er gestemd moest worden dit ge beurt hier lopende in de Ja' of „neen' gangen buiten de Kamer, waar de stem- tellers wachten de gehele Labour- fractie zwijgend zitten. Want de socialis ten hadden besloten een afwachtende houding aan te nemen nadat hun eigen amendement, waarin betreurd wordt dat een economisch zwakstaand Engeland thans onderhandelingen begint en de voorafgaande goedkeuring van het Ge menebest wordt geëist voor de definitie ve beslissing tot toetreding tot de Euro- markt valt, was verworpen. De conservatieve rebellen toonden sym pathie voor dit amendement door zich hierover eveneens van stemming te ont houden. De voornaamste motie waarin de regering toestemming vraagt om met de Zes te gaan praten, werd aangenomen met 313 tegen 5 stemmen. Aan Labour- zfjde waren er slechts vier, die ronduit tegen Britse aansluiting bij de E.E.G. waren: vier di^idente socialisten, die destijds wegens overtreding van de par tijdiscipline door de fractie waren ge schorst. Tot de conservatieven die zich twee maal van stemming onthielden, behoor- De Russische minister van Buitenland se Zaken. Gromiko, heeft gisteren in Moskou de antwoordnota's op de Ameri kaanse. de Britse en de Franse nota over Berlijn overhandigd. Bijzonderheden over de inhoud zijn nog niet bekend. Ver wacht werd dat de nota's vandaag zou den worden gepubliceerd. Zoals bekend, hebben de drie Weste lijke grote mogendheden op 17 Juli in nota's aan de Russische regering gezegd dat de Russen niet eenzijdig een einde kunnen maken aan de rechten van de Westelijken in Berlijn en dat een poging dit toch te doen, tot een gevaarlijke toe stand zal leiden. Een Westduitse regeringswoordvoerder heeft gisteren in Bonn verklaard dat de Sowjet-Unie het Westduitse memoran dum over Duitsland en Berlijn, dat 12 juli JJ. op het Kremlin werd overhan digd, heeft beantwoord. De antwoordnota werd gisteren op de Westduitse ambas sade in Moskou overhandigd. In Amerika 'iEEN belastingverhoging De Amerikaanse minister van Finan ciën, D. Dillon, heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse begroting voor het op 1 juli 1962 beginnende begrotings jaar sluitend gemaakt kan worden zon der belastingverhoging. Hij stelde ech ter als voorwaarde, dat de internationa le situatie niet verder zou verslechteren, waardoor een aanzienlijke verhoging van de defensie-uitgaven nodig zou zijn. MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Wisselende bewolking met morgen later op de dag plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Morgen wat meer opklaringen en op enkele plaatsen een bui. Tot matig af nemende westelijke wind. Temperatu ren van 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Tijdens week einde zonnige perioden, maar nog koel strandweer. 5 AUGUSTUS Zon op: 5.07 uur; onder: 20.24 uur. Maan op: 0.24 uur; onder: 15.43 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 10.13 en 22.46 uur; laagwater te 5.39 en 18.09 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's gro^ï van gewone fractie-leden, die geen regeringsfunctie bezitten en achter de schermen op georganiseerde wijze hun mening tegenover de regering plegen be kend te maken. De liberalen stemden beide keren met de regering mee. In het Hogerhuis werd een amende ment van de Labour-oppositie, waarin kritiek op het regeringsbeleid in deze werd geoefend, met 86 stemmen tegen 17 stemmen verworpen. Volgende week Het Britse formele verzoek om toe lating tot de EB.G. zal waarschijnlijk volgende week gedaan worden, aldus heeft de Britse onderminister van Bui tenlandse Zaken Heath, die voor de ver gadering van de W.E.U. in Parijs aan kwam. aldaar gezegd. Premier Macmillan zal vanavond (om 21.15 uur Nederlandse tijd) voor de Brit se televisie verschijnen om een uiteen zetting te geven over de economische toestand, de kwestie-Berlijn en het rege ringsbesluit om te gaan onderhandelen met de E.E.G. Hij verschijnt op verzoek van de B B C. voor de televisie, doch zijn rede zal ook door de onafhankelijke tele visie-omroep worden uitgezonden. 0 Slot pag. 2 Chroesjtsjow heeft in principe ingestemd met het denkbeeld van de Italiaanse premier Fanfani, dat er eerst over Berlijn en Duitsland onderhandeld moet worden voor dat men zijn toevlucht neemt tot extreme of eenzijdige oplossingen, aldus een woordvoerder van de Italiaanse delegatie, die thans in Moskou op bezoek is. Fanfani had de Russische premier voorts dui delijk gemaakt dat Italië volledig solidair is met zijn bondgenoten en hem ervoor gewaarschuwd dat het verlangen van het Westen naar onderhandelingen niet moet worden opgevat als een teken van zwakte. Fanfani had er volgens de woord voerder de nadruk op gelegd, dat het „gevaarlijk was te denken dat een een zijdig optreden wel een einde zou kun nen maken aan de huidige moeilijkhe den". Volgens Fanfani schuilde het grootste gevaar bij het beoordelen van de toe stand niet in het oorlogspotentieel van beide partijen en zelfs niet in hun vast beslotenheid, maar in geleidelijke toe neming van de argwaan die zij tegen over elkaar koesteren. Chroesjtsjow had verklaard dat onderhandelingen over de Duitse kwestie en Berlijn nog altijd mo gelijk zijn, maar dat het sluiten van een vredesverdrag „al onvermijdelijk" is. Op de vraag of Chroesjtsjow garan ties had gegeven voor de toegang van het Westen naar Berlijn na de onderte kening van het vredesverdrag met Duitsland, antwoordde de woordvoerder: „Chroesjtsjow heeft gezegd dat er over de toegang tot Berlijn onderhandeld moet worden". De woordvoerder wilde niet zeggen wie Chroesjtsjow als tegen partij voor het Westen bij de onder handelingen op het oog had. Zoals be kend hebben de Russen tot nu toe al tijd het standpunt ingenomen, dat het Westen hierover met Oost-Duitsland zal moeten onderhandelen. De woordvoerder zei dat de sfeer tij dens het onderhoud tussen Chroesjt sjow en Fanfani openhartig was geweest en dat er van animositeit geen sprake was geweest. Beide partijen zijn over eengekomen geen communiqué van de besprekingen uit te geven. Het onderhoud van gisteren sloot het formele deel van Fanfani's bezoek aan Rusland af. Vandaag bezocht hij Leningrad en morgen gaat hij naar Italië terug. Passagiers en vijf miljoen behouden in een aren lang durende belegering in Texas Het vliegveld van El Paso in Texas is gisteren getuige geweest van een sensationele poging van twee luchtpiraten om een grote Boeing-707 een straalverkeersvliegtuig, te kapen en er mee naar Cuba te vliegen. De poging is echter mislukt, doordat de politie op het vliegveld kans heeft gezien met een machinegeweer de banden van het toestel, toen het reeds over de startbaan taxiede, aan flarden te schieten. De Boeing, een toestel van de „Continental Airlines", was op weg van San Francisco naar Houston, beide steden in de VS, toen bleek dat er zich onder de 69 passagiers twee piraten bevonden. Een blonde jongeman van circa 18 jaar en een oudere man van ongeveer 50, van wie later bleek dat het vader en zoon waren, trokken, kort voor het toestel boven El Paso arriveerde, revolvers en deelden mede dat het toestel naar Cuba moest vliegen. Wel zou in El Paso een tussenlanding worden gemaakt om benzine in te nemen. Vrouwen in paniek Toen het toestel eenmaal in El Paso aan de grond stond en er benzine werd bijgetankt, brak er onder de vrouwelijke passagiers een ware paniek los. De twee piraten stemden er toen mee in dat de passagiers het vliegtuig verlieten, maar vier hunner moesten met de bemanning als gijzelaar achterblijven. Het vliegveldpersoneel probeerde het benzinetanken zo lang mogelijk te rek ken. De piraten kregen er echter na enige uren genoeg van en maakten over de radio bekend dat zjj de bemanning zouden doodschieten als zij niet konden vertrekken. Bij de daarop volgende poging om op te stijgen joeg een politie-auto achter het vliegtuig aan en schoten politie mannen de enorme banden van het toestel aan flarden. Zodra het gevaarte tot stilstand kwam werd het omsingeld door politie-auto's en vrachtwagens. In tussen rukten steeds meer politiever- sterkingen aan en arriveerden ook mili tairen van Fort Bliss, dat in de omge ving ligt. Handboeien Acht uur nadat het toestel zo was om singeld gaven de twee piraten zich eindelijk gewonnen. De toeschouwers waren er toen getuige van dat alle men- Bij ongeluk te Ede (Van onze correspondent) Op Rijksweg 12 (Utrecht-Arn- hem) bij Ede werden gisteravond bij een verkeersongeval twee per sonen gedood en drie zwaar ge wond. Twee gewonden verkeren in levensgevaar. Zij zijn opgeno men in het streekziekenhuis te Bennekom. Het zijn allen Duitsers uit Barmen-Wuppertal. Een vrachtauto met aanhangwagen, uit Millingen, week naar links uit om een defecte in de wegberm geparkeerde auto te passeren. Met grote snelheid naderde daarachter de Duitse perso nenauto, die vermoedelijk, omdat de voetrem weigerde, geen vaart minderde. Met daverend geweld schoot de perso nenauto onder de achterkant van de aanhanger. De bestuurder, de 19-jarige H. Samberger, kreeg een hersenschud ding en een arm- en beenfractuur. Zijn 54-jarige vader, de heer H. Samberger, en de 47-jarige mevrouw G. D. Rem- schusz, overleden kort na het ongevaL Zeer ernstig gewond werden de 54-ja- rige mevr. A. Samberger-Schmitz en de 16-jarige verlooide van de bestuurder, mej. M G. Remschusz. De personenauto werd geheel vernield. Het voertuig raakte in brand doch het vuur kon door voorbijgangers spoedig bedwongen worden Een recente foto van Prinses Irene, die morgen in Mexico haar 22ste verjaardag viert. Prins Bern- hard is naar Mexico gevlogen om haar geluk te wensende overige leden van het Koninklijk Gezin vertoeven voor vakantie in Italië. (Foto Max Koot) sen die uit het vliegtuig kwamen, hand boeien aankregen. De FBI, die in de zaak was gemengd, nam deze voorzorgs maatregel om buiten het vliegveld op haar gemak de twee boosdoeners uit de rest van het gezelschap te kunnen uit zoeken. Voor de piraten (afkomstig uit Arizona) zich tenslotte overgaven, had de directeur van de maatschappij hen nog een ander vliegtuig, een DC-7B, aangeboden in ruil voor de Boeing, die een vijf miljoen dollar kost, tegen 2,5 miljoen voor een DC-7B. Dat andere toestel had uit Houston moeten komen, doch de ruilhandel ging toch niet door. President Kennedy had persoonlijk in een telefonisch onderhoud verboden, een dergelijke „ruil" aan te gaan omdat zulks een zwichten voor afpersing zou hebben betekend en een gevaarlijk pre cedent zou hebben geschapen. Derde poging Dit was de derde poging in drie maanden van luchtpiraten om een Ame rikaans vliegtuig te stelen. Op 24 juli dwong een man de piloot van een Elec- tra van de „United Airlines" met een revolver om van Florida naar Havanna, te vliegen. Op 1 mei deed zich zo'n in cident voor met een toestel van de „National Airlines". De directeur van de Amerikaanse fe derale luchtvaartraad heeft aan alle Amerikaanse luchtvaarmaatschappijen getelegrafeerd dat de bemanningen van vliegtuigen bewapend mogen worden. Er wordt alleen als voorwaarde ge steld dat de bemanningsleden die wa- RIJNSBURG: 1.30 uur nam. Vertrek van terrein veiling „Flo- .a", OegStgeesterweg, Brouwerstraat, Noordeinde, Pertonella van Saksen- li straat, Evertsenstraat, Trompstraat, 1 De Ruyterstraat, Kanaalstraat, Katwijkerweg, Langevaart, Sandt- laan, Herenweg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smidstraat, OegStgeesterweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via i Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg. OEGSTGEEST: 2.30 uur n.m. Rijnzichtweg, Rhijngeesterstraat- i weg, Endegeesterlaan, Geversstraat. Via Leidsestraatweg en Rijnsbur- gerweg naar Leiden. LEIDEN: 3.10 uur nam. Stationsplein, Stationsweg, Steen- 1 straat, Blauwpoortsbrug, Haarlem- 1, merstr. Haven, Zijlsingel, Utrecht se Veer, Plantage, Levendaal, Kore- vaarstraat, Breestraat (ongeveer te 4.15 uur nam.). Noordeinde, Rem- brandstraat. PAUZE van een uur in de Doelenkazerne. 5.30 uur nam. Noordeinde, Witte Singel, Zoe- 1 terwoudse Singel, Lammenschans- weg, Tomatenstraat, Zoeterwoudse- weg, Vijf Meilaan, Churchilllaan, Haagweg, Rijnzichtbrug, Morsweg, Morssingel, Stationsplein. Via Rijns- burgerweg naar Oegstgeest. j Leidsestraatweg, Geversstraat, Leidse Buurt, Rijnzichtweg, Rijns burgerweg naar Rijnsburg. De avondroute door Rün6burg is zoals 's middags. pens gaan dragen, onlangs zijn geoefend in het gebruik van vuurwapens. Deze maatregel is een direct gevolg van de mislukte poging om de Boeing van de „Continental Airlines" te kapen. Prins Bernhard en prinses Irene te Acapulco Prins Bernhard die gistermiddag in Mexicc arriveerde en Prinses Irene zijn per vliegtuig te Acapulco aangekomen. De prins en de prinses waren verge zeld van mevr. Lopez Mateos. de echt genote van de Mexicaanse president, en haar dochter Avecita. Het Boeing-straalverkeersvliegtuig, waarin passagiers en bemanning anstige uren doormaakten door het brutale optreden van luchtpiraten. Politie-auto's zwermden om het toestel zonder tot de aanval te durven overgaan. Uit het Leidsch Dagblad van a 7 Aug. 1861i De proeven met electrisch f licht die sedert een geruime tijd f voor het Palais Royal te Parijs t genomen worden, ivorden eiken avond met het gelukkigst gevolg voortgezet. De heer rurmer is thans in staat electrische lam pen te vervaardigen, die 5 a 6 f uren kunnen branden, zonder dat men er naar behoeft omte- zien.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1