Laatste Berichten Romantiserende Jan Bonefaas op het orgel Grote Kerk Noordwijk BEURS VAN AMSTERDAM WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 Rika Hopper bezocht honderdjarige De oudste inwoonster van het ge meentelijk verzorgingshuis aan de Roe- terstraat in Amsterdam, mevrouw Cor nelia Johanna Henrlette Happé Smo- renburg, is vandaag 100 jaar geworden. Voor zover kon worden nagegaan was dit de eerste maal in de geschiedenis van de gemeentelijke verzorgingshuizen dat een inwoner deze respectabele leef tijd bereikte. De verjaardag van mevrouw Happé werd officieel gehuldigd door de wet houder van sociale zaken van Amster dam, de heer W. Steinmetz. Even te voren had de 84-Jarige mevrouw Rika Hopper alle aanwezige ouden van dagen begroet met een Joviaal: „Dag jongelui" en tot de honderdjarige: „het is me een eer u de hand te mogen drukken, ik hoop het nog vele Jaren te mogen doen. Toen ik hoorde dat er een honderd jarige in het tehuis was, dacht ik bij mezelf: „dat jonge meisje moet ik toch eens gaan zien". Mevrouw Hopper bood de jarige een roomlepeltje aan. „Het is nog van mijn grootmoeder geweest en het is bijna zo oud als wij samen". Om twaalf uur werd de familieleden van de jarige een door mevrouw Happé zelf uitgekozen feestelijke maaltijd aan geboden in een der recreatiezalen van het verzorgingshuis, waarna een draai orgel in de tuin voor het paviljoen vro lijke muziek ten gehore bracht. Brand op kazerneterrein Met vuur spelende kinderen hebben gisteravond brand veroorzaakt in een loods op het terrein van de Krayenhoff- kazerne in Nijmegen. De in de loods op geslagen militaire goederen liepen scha de op door het bluswater, dat de Nij meegse brandweer samen met enkele hulpvaardige soldaten in de loods pomp ten. Men schat de schade op f 35.000, Zuurstofcylinder gebruikt bij inbraak te Helmond In een smederij ln Nijmegen is giste ren de vermissing vastgesteld van een zuurstofcylinder. Bi) nader onderzoek kwam vast te staan, dat deze cylinder is gebruikt bij de inbraak, die in de nacht van zondag op maandag is ge pleegd in een groot warenhuis in Hel mond. Bij deze inbraak werd met behulp van snijbranders de brandkast gekraakt en een bedrag van f 70.000 gestolen. Wereldreis „Zuiderkruis" Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal het s.s. „Zuiderkruis", on der commando van kapitein W. F. J. Morzer Bruyns, morgen voor een rond- de-wereld-rels, via het Panamakanaal naar Nieuw Zeeland en Australië en terug via het Suezkanaal, de haven van Amsterdam verlaten. Onder de plm. 760 passagiers bevinden zich een aantal ouders, die hun in Nieuw- Zeeland en Australië wonende kinderen gaan be zoeken. Hervatting proccs-Eichmann tot dinsdag uitgesteld De hervatting van het proces-Elch- mann is tot volgende week dinsdag uit gesteld wegens ziekte van rechter Ben jamin Halevi. Slachtoffer auto-ongeluk in Duitsland overleden De 60-jarige heer H. Eshuis uit Am sterdam is gisteren In het ziekenhuis in Siegburg by Bonn overleden aan de verwondingen, die hij zondag opliep bij een verkeersongeval in Uckerath. De drie andere Nederlanders, die by dit ongeluk betrokken waren, verkeren nog steeds in ernstig levensgevaar. Het zijn de 46-jarige echtgenote van de heer Eshuis en het echtpaar D. Im- ming. eveneens uit Amsterdam. Zij zijn zondag op een vakantietocht met een auto van het wegdek geraakt en toen tegen een boom gereden. Joxe: Sahara was enige struikelblok De Franse minister voor Algerijnse Zaken Louis Joxe. die de Franse af vaardiging naar het overleg met de de legatie der Algerijnse rebellen over de toekomst van Algerije heeft geleid, heeft gisteravond in een televisietoespraak het een en ander medegedeeld over het verloop der besprekingen, waarbij hij de deur open hield voor een eventuele hervatting ervan. „De Algerijnse afvaardiging wilde het overleg niet voortzetten, tenzü zij de toezegging kreeg dat de soevereiniteit over de Sahara zonder meer aan de Algerijnse regering-in-ballingschap zou worden overgedragen". Joxe verklaarde dat de vertegenwoordi gers der FLN zich bereid hadden ver klaard tot overleg over waarborgen voor het zelfbeschikkingsrecht, de periode tussen een staken van het vuren en de uitoefening van dit recht, de garan ties voor de Fransen in Algerije en die Algerijnen, die zich met Frankrijk verbonden gevoelen en een verbinding van of samenwerking tussen Frank rijk en een onafhankelijk Algerije. „Doch op de eerste bijeenkomst ln het kasteel van Lugrin bleven de Al gerijnen bij het woord „Sahafa" steken en zy weigerden het overleg voort te zetten. Indien zU niet tevoren de ver zekering ontvingen dat hun soevereini teit over de Sahara zou worden erkend", aldus de Franse minister voor Algerijn se Zaken Louis Joxe. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 1 augustus Groenteveiling: waspeen per kist Al 4.50-6.90; A2 4.30-6.50, BI 8.40-9.70, bloemkool per 100 st. Al 35.tot 55. A2 11.— tot 37.—, BI 38.— tot 40.—, bos- peen per 100 bos 24.tot 56.andijvie 7tot 9.kroten per kist 2.90, sla per 100 st. 3.50-8.80, uien per kist 1.40-1.80, rabarber 10.tot 11.peterselie per 100 bos 2.70, selderie per 100 bos 2.20-3.60. Aanvoeren: waspeen 39.000 kg, waarvan 21.000 kg voor export werd verkocht: bloemkool 35.000 stuks, waarvan 2.500 st. voor export werden verkocht. RIJNSBURG, 1 augustus. Bloemen veiling Flora. Gladiolen: Strauss 420-460, Gemengde 1 630-650, Happy End 380-420, American Express 400. Hopmans Glorie 400 —420, Hochsommer 570-620, Red Fox 420- 480. Polygoon 350-420, Sunny Boy 420-460 Ornlthogalum 180-220. Asters wit 130-160 Asters gemengd 120-160: Anjers Sim roze 680-720, Sim Red 600-680, Sim wit 580-660 Colvlllei 200-260, Llatris 180-240, alles per 100, „Brandweer-brigade" van de NAVO De in het uitzicht gestelde „brand weer-brigade" van de NAVO, zal. onder een gemeenschappelijke staf, een Neder lands, Belgisch, Frans, Duits. Engels, Canadees en Italiaans bataljon gaan omvatten, aldus heeft de NAVO-opper- bevelhebber generaal Norstad aan de .Frankfurter Allgemeine Zeitung" mee gedeeld. Deze mobiele brigade wordt versterkt met conventionele artillerie en twee batterijen Honest-John-raketten, die eventueel ook van atoomkoppen voorzien kunnen worden. CHROESJTSJOW IN NOVEMBER NAAR ITALIË? Het rechtse Romeinse blad „Telesera" meldt dat Chroesjtsjow in november een bezoek aan Italië zal brengen. Het blad zegt dit van „bevoegde diplomatieke zyde in Rome" vernomen te hebben. De Russische ambassadeur in Italië zou opdracht van Moskou gekregen hebben om aan te sturen op een uitnodiging tot een tegenbezoek van Chroesjtsjow aan Italië. Van officiële Italiaanse zijde is geen commentaar op dit bericht gegeven. De Italiaanse premier Amintore Fan- fani en zijn minister van Buitenlandse Zaken Segni zijn vandaag voor bespre kingen met premier Chroesjtsjow naar Moskou vertrokken. De agenda omvat zowel internationale kwesties als de be trekkingen tussen Italië en de Sowjet- Unie. Diplomatieke kringen in Rome menen dat Chroesjtsjow via Fanfani het Wes ten enkele nieuwe voorstellen inzake Berlijn wil doen, voordat de Navo-raad volgende week in Parijs bijeenkomt. Voorts acht men het niet uitgesloten dat de Russische premier Italië als de „Achillespees" van het Westen be schouwt en de solidariteit van de NAVO op de proef wil stellen. Voordat officieel mededeling werd gedaan van het bezoek verklaarde Segni in het parlement dat, onafhankelijk van het al dan niet door gaan van de reis naar Moskou, Italië een loyaal bondgenoot van het Westen zal blijven. Een andere theorie is dat Chroesjtsjow een bezoek aan Italië zal brengen het land met de grootste communistische partij buiten het communistische blok en dat premier Fanfani niet anders kan doen dan hem uitnodigen voor een tegenbezoek. „Walvisvaart" teleurgesteld De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart NV te Amsterdam deelt mede, dat zij met grote teleurstelling heeft kennis genomen van het besluit van de Nederlandse regering om een voor de maatschappij zeer nadelige quo teringsregeling te aanvaarden. Zij be raadt zich op het ogenblik over de te nemen stappen en zal hierop binnen kort in een bericht aan aandeelhouders nader terugkomen. In Ermelo wordt het traditionele luchtvaartkamp van de KNVvL voor modelvliegtuigbouwers gehou den. Het is het 25ste kamp van deze aard. Een aantal deelnemers bezig met het gereed maken van de modellen. ST. CLAIR NEEMT BENNS PLAATS IN (Van onze Londense correspondent) Na alle emoties, veroorzaakt door Macmillans aankondiging van het Euro- markt-plan, had het Lagerhuis nauwe lijks meer aandacht voor de toelating van het nieuwe lid Malcolm St. Clair, de verslagen conservatieve kandidaat voor zuidoost-Bristol, die de plaats in neemt van Wedgwood Benn, die, omdat hij Lord Stansgate geworden is, door het hoge verkiezingshof niet verkiesbaar werd geacht. Na een kort protest van de Labourbankep werd de formele motie om Wedgwoods naam door de griffier te laten vervangen door die van St. Clair door het Lagerhuis goedgekeurd. De korte ceremonie, welke gepaard gaat met de entree van een nieuw lid, ging vrijwel onopgemerkt voorbij. De Kamer was te uitgeput. Uit protest ver lieten de meeste Labourleden de Kamer, zodra St. Clair zichtbaar werd. De verwachting is, dat hij spoedig zal aftreden, want zijn aanwezigheid is een aanfluiting voor de democratie, welke zich op deze wijze lelijk door het feodale beginsel heeft laten beetnemen. Indien St. Clair aftreedt, zal er een nieuwe tussentijdse verkiezing in zuidoost-Bris tol moeten plaatsvinden. Waarschijnlijk zal dan mevrouw Wedgwood Benn zich in plaats van haar man kandidaat stel len en ongetwijfeld worden gekozen. Zij is een Amerikaanse, die vermoedelijk even goed thuis is in de politiek als haar vurige, veelbelovende echtgenoot en minstens hetzelfde enthousiasme zal tonen. Nieuwe groenteveiling in Waddinxveen In Waddinxveen zal binnen af zienbare tijd een nieuwe groente veiling worden gebouwd. Dit nieuwe veilingcomplex zal de tegenwoordige veiling aan de Bo- degraafse straatweg te Gouda ver vangen. De plannen tot verplaatsing van de Goudse Veiling dateren reeds van gerui me tijd geleden. Maar nog nooit was het tot een besluit over deze maatregel gekomen. Alleen de keuze van de plaats waar een nieuwe veiling zou moeten ver rijzen leverde moeilijkheden op. Ook zal het een streven, zijn de veiling zo cen traal mogelijk te projecteren in het gebied, dat zij bestrijkt. Een belangrijke factor van de laatste jaren Is weer de aanvoer en het afvoeren van de produk- ten. Was men voorheen in de Goudse contreien veelal, zeker wat de aanvoer betreft, op het vervoer te water aan gewezen, de laatste jaren neemt, ook wat de aanvoer van produkten betreft, het vervoer per as hand over hand toe. Gezien de dikwijls niet steeds parallel lopende belangen is het dan ook niet verwonderlijk, dat de ledenvergadering van de tuiniersvereniging Gouda e.o. niet tot een eenstemming besluit kwam. De gedegen voorbereiding van het te nemen besluit door het bestuur zal even wel een van de oorzaken zijn geweest, dat de oppositie wel tegen het bestuurs voorstel stemde, maar kennelijk niet voldoende argumenten had om tot een ander besluit dan het bestuur voorstel de. te komen. Het voorstel van het be stuur werd ten slotte met 90 tegen 67 stemmen aangenomen. De plannen tot verplaatsing van de veiling waren in een urgent stadium gekomen, omdat het tegenwoordige vei lingcomplex aan de Bodegraafse straat wee werd verkocht aan een expeditiebe drijf te Gouda. De nieuwe veiling zal verrijzen aan Spionagekomplot in Syrië opgerold De regering van Syrië heeft een spio nagekomplot ontmaskerd dat door Is raël en „vele buitenlandse mogendhe den" werd gefinancierd, aldus heeft een officiële woordvoerder gisteren te Da mascus meegedeeld. Hij verklaarde dat het hier een Ar meense organisatie betrof, de „Tashank- partij" genaamd, die in Syrië en ln de Libanon opereerde. In auto's van buitenlandse ambassa des werden wapens naar „commando eenheden" van de partij gesmokkeld, aldus de woordvoerder. Deze eenheden onderhielden nauw contact met Israël en stelden politieke en economische in lichtingen ter beschikking. Minimumprijsregeling voor de druiven Met ingang van deze week is op de Nederlandse veilingen een minimum prijsregeling voor druiven in werking ge treden. Deze gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. De minimumprijs voor drui ven is vastgesteld op f 60,- per 100 kg en de vergoedingsprijs op f 50,- per 100 kg. Druiven van fabriekskwaliteit mo gen niet worden geveild, doch dienen tegen een prijs van f 50,- per 100 kg ter beschikking van het Centraal Bureau van Veilingen te worden gesteld waarna ze worden doorverkocht aan de verwer kende industrie. Hierdoor wordt bereikt dat er geen druiven van minderwaardige kwaliteit op de markt komen. Jongetjes verdronken De bijna 2-jarige Fransje de Boer, uit Marknesse (N.O.-Polder), is in een on bewaakt ogenblik in de Dorpsgracht ge vallen en verdronken. Het jongetje werd ongeveer een kwartier later gevonden, In Jisp is het 2-jarig jongetje Kees Meulenhof, dat nabij de ouderlijke wo ning aan de Kanaaldijk aan het spelen was, te water geraakt en verdronken. 13Vz miljard schuld Het Ministerie van Financiën deelt mee, dat per 30 juni 1961 de geves tigde schuld en langlopende kredieten f 13.665.336.951,36 bedragen, waarvan aan binnenlandse gevestigde schuld f 12.648.369.970,88 en aan buitenlandse gevestigde schuld en langlopende kredie ten 1.016.966.980,48. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Het Leidscli Dagblad Meest gelezen blad van Leiden en Omstreken 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII de Bredeweg onder de gemeente Wad dinxveen. Deze plaats is voor de veiling uitermate gunstig omdat zij op zeer korte afstand gelegen is van de rijks weg UtrechtDen Haag en op iets ver dere afstand van de rijksweg naar Rot terdam. Vooral voor de afvoer van pro dukten en de export is dit zeer belang rijk. Het is de bedoeling te beginnen met een hal van 3000 m2, voorzien van perrons, exporteurs- en grossiersloodsen en een fustenbergplaats. De totale kos ten van dit project worden geraamd op ongeveer anderhalf miljoen gulden. Het nieuwe veilinggebouw zal worden gebouwd door het architectenbureau van de n.v. Stuurman te Waddinxveen. Lezers schrijven Leiden in last (IV) Het moet mij van het hart, dat de autowerkplaatsen en garagebedrijven ook in ernstige mate bijdragen tot de vervuiling van de stadsgrachten. Zelf in een dergelijk bedrijf werkzaam, consta teer ik dagelijks dat vele liters afge werkte olie in de kolken terecht komen. Wanneer in deze kring daarop een scherper toezicht werd uitgeoefend zou het resultaat daarvan in de kwaliteit van het grachtwater stellig merkbaar zijn. Automonteur. Gevaarlijk „spelletje" Een zesjarig jongetje van de Waar- degracht, dat niet kon zwembmen, had gisteren de uitdaging van enke le van zijn vriendjes aanvaard om bij de Havenbrug in het water van de Oude Singel te springen. Dankzij de tussenkomst van een ingezetene uit Waddinxveen. die de jongen op het droge wist te brengen, kwam het ventje er met een nat pak af. Aangezien met het vermoeden had, dat de jongen nogal wat water naar binnen had gekregen, bracht de E.H.D. hem voor een onderzoek naar het Acad. Ziekenhuis over. Gisteravond omstreeks zeven uur is een 17-jarige bromfietser uit de Ooster straat, die met grote snelheid de bocht lans de Zijlpoort nam, tegen een in de richting van deze poort rijdende vracht auto gereden. De E.H.D. heeft de jon gen. die een hersenschuddinig en een rechterarmfractuur opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. WARMOND Bel 206 en 326 bij brand Van 5 augustus tot en met 20 augustus dag 10 augustus van 10 tot 12 uur. weer uitsluitend te bereiken zijn op de telefoonnummers 206 en 326. Dit zijn de nummers van de commandant van de brandweer en diens plaatsvervanger. Hond veroorzaakt schade Een bromfietser uit Heemstede reed met zyn bromfiets over de Warmonder- weg, toen plotseling een hond het rij wielpad overstak. Hij raakte de hond en verloor zijn evenwicht. Met een smak belandde hij in de berm Behalve flinke schade aan de bromfiets kwam hij er zelf met enige ontvellingen af. De waarnemend burgemeester is ver hinder donderdag 3 augustus zijn weke lijks spreekuur te houden. Het eerst volgende spreekuur zal zijn op donder dag 10 augustus van 10 to 12 uur. LEIDERDORP Orgelconcert in N.-H. Kerk In de Ned. Herv. Kerk zal vrijdag een zomeravond-concert gegeven worden. Het orgelconcert zal in het teken staan van de Bachherdenking. Organist is de heer A. de Jong uit Delft. Het programma: 1. Praeludium en Fu ga in C-dur; 2. Die Schübler-Chorale ieerste gedeelte): a. Ach bleib bei uns Herr Jesu Christ: b. Kommst du nun vom Himmel herunter; c. Meine Seele erhebt den Herrn; 3. Trio-sonate III in d; a. Andante b; Adagio c; Allegro; 4. Die Schübler-Chorale (tweede gedeelte) a. Wachet auf ruft uns die Stimme; b. Wer nur den lieben Gott lasst walten; c. Wo soli ich fliehen hin?; 5. Orgelkoraal: Vor deinen Tron bret' ich hiermit"; 6. Toccata en fuga in d-moll. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Apolonia J. M.. dr van J. A M. Th. Berk en G. W. A. Veenhof; Eline J„ dr. van J. A Rietmulder en C. C. Kramer; Bea. dr van P. D. Ch. Moleveld en H. van Doornen: Johannes A., zn van J. M. Berk en P J. A. van der Ham; Wlnold R., zn van N. H. de Wilde en M. C. Janssen. Getrouwd: L. J. Vogelenzang en W. Kei zer. Overleden: H. Zandbergen, 54 Jaar. e.v. R. van Leeuwen. Slechts één werk van geestelijke waarde Jan Bonefaas, organist in Gorcum, heeft het ons tijdens zijn recital in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen niet moeilijk gemaakt. Hij heeft maar één werk van bijzondere geestelijke waarde op z'n programma geplaatst: Franck's 3de Choral. Het overige was op bekoring gerichte muziek. Genoemd Choral zet in met een reeks gebroken akkoorden en men kan er zich een bekende Bach-prelude by herinneren. Met reden. We kennen Franck's uit spraak, alvorens uit het leven te scheiden, koralen te zullen schreven zoals Bach, hoewel met een ander uitgangspunt. Dit kon alleen een man zeggen en doen die voelde, dat de „genade" hem had uitverkoren. Dit 3de Choral is het allerlaatste werk van César Franck. Toch is er geen le vensmoeheid in, geen levensstrijd, geen afscheid of berusting. Het is los van elk „al te menselijke", het is een testament. Wat Franck er in naliet? We hebben tydens een vertolking er van wel eens visioenen van gebrandschilderde kerk ramen. Weliswaar niet gisteren, omdat de schemerkleuren, die de Franse orgels optoveren kunnen, op het Noordwijkse orgel niet op te roepen waren. Overigens is dit instrument van aristocratische huize, echter van het onvervalste barok- type, een écht Bach-orgel. Bonefaas heeft met gaaf notenbeeld een uiterst verdienstelijke vertolking ge schonken, die van bezieling en liefde ge tuigde. De spanningen in het bouwwerk, de ritmische plattegrond, het afmeten van de pauzes tussen de „taferelen", het kleurenevenwicht. Als reeds aangeduid moest de tong wer kar moede helaas de visie nadelig beïnvloeden. Maar die visie zelf, het wél overwogene, heeft niet ont broken. Het onderhoudende deel van het pro gramma bestond uit twee delen van een (zelden te horen) concerto in c van Bach een groepje Engelsen, te weten een trompetmenuet van Hollins, een aria van Handel's vriend Stanley en een Gavotte van Boyce en het 2de orgelconcert van Handel zelf, dat ten slotte ook een Engels merkteken draagt. Niets daarvan is kerkmuziek. De organist heeft dat al lemaal vrijwel over de hele linie keurig en vaak ook sierlijk of verfijnd weerge geven, met een gezonde kijk op registra tie, bij beheerst spel dat nergens effec ten uitzocht. Een enkele maal (in Han del) was de aanpak iets overijld, waarna waarschijnlijk onbedoelde tempo-rem mingen intraden. Een eervolle vermel ding voor het eerste Allegro in het Han- aelconcert en voor het jachtstuk van Hollins in zijn prachtige diepwarme kleuring. Bonefaas heeft het recital ingeleid met een Fantasie over Psalm 105 en uitge luid met een Improvisatie van zichzelf. Gedachtig aan de functionele taak van een organist in de eredienst moeten we Bonefaas ook als improvisator bekwaam heid toekennen. Voor concert-improvi satie en -preludiëring zyn die kwalitei ten ontoereikend, de stemmingen naar de patronen van iemand als Jan Zwart bevangen hem al te zeer. Alles klinkt lief lijk. „zoetgevooisd", „mooi" in de opper vlakkige dagelijkse zin, maar een koraal Valkenburgs wethouder in Duitsland gewond Wethouder K. van der Broek van Val kenburg (Z.-H), die met zijn echtgenote, zoontje en neef met de auto een vakan tietocht door Duitsland maakte is in een haarspeldbocht in de Eifel in botsing gekomen met een vrachtauto. Het been van de wethouder werd by de botsing ge kneusd, mevrouw v. d. Broek kreeg in wendige kneuzingen en onwrichtte haar arm. het zoontje liep een lichts-, het neefje een zware hersenschudding op. Aangenomen wordt, dat de gewonden vry lange tyd in een ziekenhuis moeten worden verpleegd. By het ter perse gaan van deze editie was nog niets bekend omtrent de oor zaak en de plaats van het ongeval. wordt geen voedingsbodem voor tegen spelende melodieën, het verliest zyn een voud door overmatige fonkeling en met bywerk opgesmukte parafrasering. Er steekt geen classicus in déze romantise rende Bonefaas. V. BEURSOVERZICHT PHILIPS „WILLIG" IN VASTE MARKT Amsterdam, 2 augustus. Het Damrak heeft vanmiddag vaste tot willige koersen bij de opening ge registreerd. De stoot tot deze tendentie werd gegeven door Wall Street, waar gisteren het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen zonder enige moeite op een nieuw all-time record werd gebracht. Dit gemiddelde steeg tot 713.94. De kooplust op de Newyorkse beurs wordt toegeschreven aan de goe de verwachtingen in de komende maan den voor het Amerikaanse bedrijfsleven, terwijl de vrees voor inflatie aldaar tengevolge van o.a. de grote defensie uitgaven, kopers in de markt brengt. Men had in Wall Street niet alleen be langstelling vöor de eigen fondsen. Ook de Nederlandse internationals ontmoet ten er goede vraag. Vooral Philips pro fiteerde hiervan. Dit fonds lag er zelfs „willig" in de markt. Al spoedig bleek by de eerste notering op de officiële beurs, dat men 's mor gens wat te hoog had gegrepen. Alle openingskoersen bleven onder het hoog ste niveau van de morgenuren. Dit ver hinderde echter niet dat er forse koers winsten werden geboekt. Philips „willig" met een koersverbetering, ten opzichte van de vorige slotkoers, met ruim 30 punten op 998. Aku's liepen op van 406 tot 408 en stegen op deze koers circa 7 punten. Unilevers 757 na 753 «en een vorige slotkoers van 745. Certificaten Hoogovens circa !0 punten hoger op 960. Kon. Olies ruim f 1,- beter op f 118,70. Doordat het buitenland merendeels ver stek liet gaan, bleef de handel over de gehele linie zeer beperkt. In de ope ningskoersen kwam weinig verandering meer. De stemming in Amsterdam werd mede gestimuleerd door de hoge koersen die de Westduitse beurzen en ook Lon den vandaag te zien gaven. Ook in de overige afdelingen bleef het zeer rustig. In d? cultuursector gebeurde vry wel niets van betekenis. Aandelen Amsterdam Rubber lagen een puntje hoger op 110. Met de scheepvaartwaar den wilde het vandaag wederom niet al te best vlotten. De koersen stelden zich beneden het vorige slotniveau. De ver liezen bleven echter beperkt. Staats fondsen gemakkelyker. Aandelen Groot banken werden hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 augustus 1961. Londen 10.06—10.06%; New York 3.59A—3.59AMontreal 3.48 A—3.48A: Parijs 73.31'=—73.36%; Brussel 7.21 7.22%; Frankfort 90.14—90.19; Stock holm 69.65—69.70: Zürich 83.14% 83.19%; Milaan 57.89%—57.94%ko penhagen 52.02—52.07; Oslo 50.26%— 50.31%; Wenen 13.92%—13.93%; Lissa bon 12.54—12.55%. Woensdag 2 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102% 102") Ned. '59 4%102% 102% Ned. '60-1 4% 102% 102% Ned. '60 II 4% 102% 102% Ned *59 4% 100%GB 100U Ned '60 4% 100%GB 100% Ned '61 4% 100%GB 100% Ned '53 3% 98% 98% Ned Grtb. obi. 3% 86B 86%GB Ned '47 3% 95A 95". Ned. '51 3% 98L 97% L Ned '53 I-II 3% 96% 96% Ned '56 3% 96% 96% Ned '48 3% 91% 91% Ned. bel. cert. 3% 92 Ned *50 I-II 3% 91%L 91% L Ned '54 I-II 3% 93% 93% Ned '55 I 3% 93 93 N*d. '55-11 3% 94% 94% Ned *37 3 94&GB 93% Ned Grtbk. obi. '46 3 93% 93% Ned doll In '47 3 89% 90% Ned Inv cert. 3 99HGL 99 A Ned. 62-64 3 100A 100% Indië *37 3 99% 99% Indië "37 A3 96% 96 A Ned. won. bJ. '57 6 110A 110% Ned. won.bJ. '58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109 110% /er. HVA-my. 123% 123% A-K.Ü 400 409 Deli My cert148.80 149.20 Hoogovens cert951 959% Philips gem. bez. 964% 999 Unilever cert745 758 Dordtse Petr560 564 Kon Petr (50*f20) 118.50 119.50GB Holl. Amer. lyn 150% 149 GL Java China Paket 153 153% K-L-M73.10 74.50 Kon. Ned. Stoomb.184% 184 Kon. Paket My146 146 Stoomvaart My Ned 177 177 Nievelt Goudr cert 157 156 v Ommeren cert 321 326 Kon. Rott. Lloyd... 145% 145% Ned Scheepv Unie 153 153 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% dem '48 (3%) 98 R'dam '52-1 (4%) 100% 100% ld ld *37 I-n (3%) 97% 97% Z-Holland *5 4% 100% Bankwezen Bank N Gem *58 5% 106% 106% ld N W-B '52 (4%) 101 101 BVG rspbr f.500 ..202 RVO rspbr -52 147% 147% Industr Obligaties Philips Dollarlng *51 90 90 B Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam "53 3 106B 106 B Adam 51 I 2% 89 89% A,5a<1> ;56 I 214 83% 8454 Adam '56 112% 92L 91% A'dam '56 m 2% 96% 96% Eindhoven '54 2% 83 85% Enschede *54 2% 84 Den Haag *52 I 2% 92 94 Idem n 2% 95% R'dam *52 I 2% 93 93 Idem n 2% 93% Idem '57 2%98 98 Utrecht '52 2% 94 94% Z.-Holl 1957 2% 95% 96% Zuid-Holland '59 2% 103% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 243 244 50 Amst. Bank 373 375 Cultuurbank 29% 29% Holl Bank Unie eert 221% 2*>3 Ned Handelmy 329% 334 Rott Bank 345 347% Twentsche Bank 312% 313' Senembah470 470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn622 620 Berkel's Patent (v.) 326 329 Borsumy37 Calvé Delft eert. 725 735 Electrolasmy345 Kon. Pap. v. Gelder 370% 380 Kon. Ned. Grofsm. 167 166 Holl. Constructie 422 422 Ing. bur. v. BouwtUjv 258 252 Internatio 170 170 Int. Kunststof!. Ind 74 74U v. Kempen en Begeer 126% 127 Leidse Woispinnery 626 6*>5 B Müller en Co N_B 520 525 Ned. Kabelfabr. 590 600 Philips pref285 289 Rott Droogdok My. 545 555 Sikkens Groep 852 835 Ver. Touwfabrieken 348 349 Walvisvaart 95B 94 Weraink's Betonmy 182 189% Wilton Feyenoord 270 277 Van wyk en Heringa 100 98 Zaalberg 135B 135% Mynbouw en petroleum Bill ton 2de r480 485 Kon Petr. (f 20) 119 120 Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% 24% Intern NtcfceJ 82% 83% Anaconda 56% 5534 Bethlenem Steel 44% 44% Cities Service 54% 54% General Motors 47 47a Kennecott86% 87% Republic Steel 64 66% Shell Oil 42 41% Union Pacific 33ff 33% Un. States Steel 86% 87

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9