RANG Aix-en-Provence is het „Salzburg van Frankrijk" Totale visvangst in Rusland vooral onder Cliroesjtsjow sterk uitgebreid s^nnige de RANG Moermansk is thans grootste vissershaven van de wereld Ereplaatsen voor Monteverdi en Mozart op festivalprogramma N.S. werven Belgiselie werkers etaleur-verkoper PENSEEL herenkleding Kops. L. van Tongeren WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 Onder de voornaamste veranderingen in de Sowjet-Unie in de laat ste jaren, nemen die in de visserij een belangrijke plaats in. In vroeger jaren was de Sowjet-Unie voornamelijk afhankelijk van regionale bronnen, binnenzeeën, rivieren, meren en andere wateren. In 1960 was slechts een zesde van het visverbruik afkomstig uit de oceanen. Vis werd hoofdzakelijk in de kuststreken gegeten. Verdubbeld Het getuigt van grote bekwaamheid de totale visvangst in minder dan 15 Jaar te verdubbelen. In de jaren 1950 1960 is er bijna elk jaar een verhoging ln de visvangsten geregistreerd van meer dan 10%. Dit was niet mogelijk zonder de aangrenzende oceanen beter te gaan exploiteren. Twee derde van alle aanvoer is nu hiervan afkomstig. Aan deze ontwikkeling van openzeevisserij is voorrang gegeven. Verwacht wordt dat tegen het einde van 1965 meer dan 80% van de steeds grotere vangsten uit zee zullen komen. De visserij op de oceanen is karakte ristiek voor de Chroesjtsjow-periode. Tijdens Stal ins bewind werden steeds grote plannen gemaakt., doch slechts weinig verwezenlijkt. Tooh werd er on getwijfeld een goede basis gelegd op het gebied van onderzoek en onderwijs. Dit droeg stellig bij tot de opleving van de laatste tien Jaar. Moermansk is ln betrekkelijk korte tijd de grootste vissershaven ter wereld geworden. Meer dan gemiddeld 510.000 metrische tonnen vis werden van 1956 —1958 aangevoerd en met het 7-jaren- plan verwacht men 830.000 metrische tonnen te kunnen bereiken. Dit is bijna even veel als de gehele vangst van het Verenigd Koninkrijk. De haven van Moermansk heeft 9 ge mechaniseerde laadlijnen en 16 grote kranen. Een grote conserveringsfabriek met 4.000 arbeiders beslaat een opper vlakte van 40 ha. De dagelijkse pro- üuktie is gelijk aan gemiddeld 100 spoorwegwagons, in de maanden maart t/m. mei zelfs 250. Overbevissing In totaal werd in 1959 een hoeveel heid van ruim 3 miljoen metrische ton vis gevangen. In 1957 was er een kleine teruggang, doch in de vijftiger Jaren was de gemiddelde stijging 135.000 ton per Jaar. Dit is evenwel nog beneden het streefgetal van 225.O00 ton per Jaar. De uitgestrektheid van deze oceaan- Portugezen steken Portugees fort in Dahomey in brand De Portugese enclave op het gebied van de Westafrikaanse republiek Da homey is door de Portugese resident en zijn assistent in brand gestoken, vordt gemeld in persberichten die Lissabon zijn ontvangen. De directeur van de regeringsvoorlichtingsdienst van Dahomey zou dit hebben verklaard. De enclave, San Joao Baptista de Ajuda. bestond uit een oud fort gelegen bij de hoofdweg die van Ghana door Togo en Dahomey naar Nigerië loopt. De rege ring van Dahomey had dezer dagen geëist dat het uit de zeventiende eeuw daterende fort zou worden verlaten. De Portugese minister van Overzeese Ge bieden, Moreira, verklaarde gisteravond dat hjj nog geen officiële berichten uit Dahomey had ontvangen. Als de pers berichten juist waren, hadden de Por tugese functionarissen echter hun plicht gedaan, zo meende hij. Het .garnizoen" van het fort bestond, naar men aan neemt, uit enkele functionarissen en hun gezinnen. Het fort was bewapend met enkele oude kanonnen, waar in geen tientallen Jaren meer een schot mee was gelost. Bezorgdheid over uittocht op Guinea Mr. G. W. baron van der Feltz, direc teur van financiën in Ned. Nieuw Gui nea. is gisteravond op Schiphol aange komen. Hij zal met de Nederlandse re gering overleg plegen over de begroting voor 1962 voor Nieuw-Guinea zoals deze werd aangeboden door de N'ieuw-Guinea- raad en tevens spreken over de zorgwek kende situatie in de personeelsvoorzie ning. De raad heeft een motie aange nomen waarin maatregelen worden be pleit om het hoofd te bieden aan de noodsituatie die is ontstaan door de uit tocht van Nederlanders. Desgevraagd bevestigde hy dat het personeelstekort zeer ernstige vormen is gaan aannemen op Nieuw-Guinea. „Is er een noodsituatie of moet men deze zorgwekkend noemen?" luidde een vraag. „Er tussen in", zo meende hij. Nieuw initiatief van de Sowjet-Unie op ontwapeningsgebied De Russen hebben een nieuwe stap gedaan op het gebied van de ontwape ning en de VS overleggen hierover op het ogenblik met hun bondgenoten. Dit is gisteren door Amerikaanse functio narissen in Washington meegedeeld. De inhoud van de nieuwe Russische voorstellen wordt geheim gehouden. Men neemt echter aan dat de voorstellen be trekking hebben op het forum voor nieuwe ontwapeningsonderhandelingen en de samenstelling hiervan. De Russen zouden met het nieuwe plan voor de dag zyn gekomen tijdens be sprekingen die John McCloy, Kennedy's voornaamste ontwapeningsadviseur, in Rusland heeft gevoerd. Tot nu toe heeft het ontwapenings- overleg tussen de Sowjet-Unie en de VS maar weinig reden tot optimisme gege ven. D( nieuwe Russiche voorstellen zou den de Amerikanen echter wat minder pessimistisch hebben gemaakt, hoewel men van Amerikaanse zijde waarschuwt voor overdreven optimisme. Zoals bekend verwacht men dat het ontwapeningsoverleg tussen Rusland en de VS in VN-verband in New York her vat zal worden. visserij in aanmerking genomen, is het niet et verbazen dat er in de aangren zende Noordelijke IJszee al tekenen zijn van overbevissing. Dit is inderdaad het geval voor haring, kabeljauw en rood baars. Behalve Moermansk aan de Noorde lijke IJszee zijn er nog 2 belangrijke visserij een tra. nl. Kaliningrad (vroeger Koningsberg) aan de Oostzee en Kher son aan de Zwarte Zee Moermansk en Kaliningrad zijn de operatiebases voor uitgebreide visserijen op de Noord-West-Atlantische Oceaan. Na verscheidene jaren van visserij- onderzoek op uitgebreide schaal meteen aantal onderzoekingsohepen. begonnen de treiler-operaties in de Davis Street, het klippen gebied van Labrador (Vlaam se Kaap) en de Straat van Denemar ken, ten Zuidwesten van IJsland. In het gebied van Groenland vangt men voornamelijk roodbaai» en kabeljauw, maar plat- en schelvis gaan ook een rol spelen. De equatoriale wateren van Afrika zijn van 1956 af door Russische onder zoekingsschepen en ook door vissers schepen nauwkeurig onderzocht. Als resultaat kan worden medege deeld, dat or een bloeiende sardine- visserij Is ontstaan met vangsten van 1525 ton per reis. net grootste deel van deze sardienvangsten wordt direct na de vangst gekoeld met behulp van onderkoeld oceaan-watertanks. Daarna wordt de vangst bevroren ln blokken. Tonijn werd tot voor kort niet in Rusland gegeten. Er zijn ontwikkelin gen gaande, waarbij de tonijnvisserij een deel zal uitmaken van de Russi sche plannen. Sedert 1957 hebben ver scheidene expedities de Atlantische Oceaan en de Stille Zuidzee op nog niet aangeboorde hulpbronnen onder zocht. Het onderzoek op de Atlanti sche Oceaan naar tonijn beslaat grote vlakten, vanaf de Noorse Zee. zuid waarts via de Golf van Biscaye. langs de Zuid-Afrikaanse kust tot helemaal ten zuiden van de Golf van Guinea. Speciale tonijnvissersboten In Japan worden nu voor Rusland speciale tonijnenvissersboten gebouwd en men verwacht dat zij spoedig dienst zul len doen zowel op de Noord- en Equa toriale AWant. Oceaan als in het mid den en zuiden van de Stille Oceaan waar soortgelijke onderzoekingen wor de vnortgezot. De Russische visserij op de oceanen heeft blijkbaar ook op de Stille Zuidzee plaats. Tot voor kort is er op beperkte schaal gevist op bot. kabeljauw en vette haring in de wateren .nabij Kamchatka, Sakhalin en aan de kust van de Stille Zu.dzee in Siberië. Verder in zee wordt gevist op grond- vis en diepwatervis. Vele schepen vissen .n hot zuidoostelijke deel van de Beringzee. Maar dit is pas een begin. In 1960 werden zes expedities uitgezon den om verschillende soorten vis te vangen. Zij opereerden in de Zuid- Chinese Zee, Gele Zee, Golf van Si am, de Baai van Tonki, de Baai van Bris tol en de Golf van Alaska. In Rusland wordt veel waarde gehecht aan onderzoekingen. Moskou bezit een groot instituut voor het onderzoek van de oceanen voor visserij onderzoek etc. Hier zijn meer dan 500 personen in dienst. Rusland geeft ook veel steun op dit gebied aan Noord-Korea, Vietnam en China. (Uit „Visserijnieuws") Miljoenste bezoeker op Schiphol begroet Liever niet vliegen Bedolven onder geschenken Een week eerder dan in 1960 heeft Schiphol vanochtend zijn miljoenste be zoeker van het jaar begroet. Het was de 28-jarige Wageningse elektromonteur II. J. van de Weerd. Hij bracht met vrouw en twee zoontjes voor het eerst van zijn leven een bezoek aan Schiphol. Het was een regenachtige ochtend, maar de tocht naar Schiphol was de zoontjes beloofd en by nader inzien had den vader en moeder Van de Weerd er geen spyt van. De heer A. A. Dullé, hoofd bureau voorlichting van de lucht haven, bood hun een gratis retourvlucht Amsterdam-Parijs aan en later bedolven vertegenwoordigers van alle op Schiphol gevestigde luchtvaartmaatschappijen de miljoenste bezoeker en zijn gezin onder cadeaus, zoals de bekende blauwe reis tassen, dure aanstekers, een langspeel plaat, vliegtuigmodellen en een reiskof- fertje. Alleen over die vlucht naar Parijs toonden ze zich niet opgetogen. „We hebben nog noc':t gevlogen en ik vind vliegen griezelig", zei mevrouw Van de Weerd. Haar man voegde eraan toe: „Ik ga tenminste héél wat liever per auto". C.A.O. BAKKERSBEDRIJF Het College van Rjjksbemiddelaars heeft zich op nieuw bezig gehouden met de nieuwe C.A.O. in het bakkersbedrijf. Zoals bekend heeft het College enige tijd geleden reeds toegestaan, dat een al gemene loonsverhoging van 5 pCt kan worden gegeven zonder dat de prijzen mogen worden verhoogd. Deze 5 pCt geldt zonder de toeslagen, dus alleen op het functieloon. Thans heeft het College de mogelijk heid geschapen, daarnaast een waar deringspremie van 5 pCt toe te kennen uitsluitend voor het binnenpersoneel (dat een zeer beperkt aantal personen betreft) Deze laatste 5 pCt. moet individueel worden aangevraagd en mag evenmin prijsverhogend werken, terwfjl nog an dere voorwaarden hiervoor zijn gesteld. Het georganiseerd overleg moet zich nog over deze laatste bepaling definitief uitspreken. (Van onze Par ij se correspondent) Het azuur-blauw, waaraan de Franse Middellandse Zee-kust, ongeveer twintig kilometer van Aix, haar naam ontleent, schijnen de meteorologen, die zo keurig iedere dag voor ons het weer plegen voor te bereiden om kant en klaar te kunnen worden opge diend, momenteel voor de varia tie op hun palet nu eens te zijn vergeten. En zélfs in Aix-en-Pro vence is de hemel door een paar dikke grijze wolkenstreken be dekt en de zon onzichtbaar ge worden, wanneer we, hartje zo mer, hier opnieuw binnenvallen onder de platanen luifel van de legendarische Cours Mirabeau. Voor ons lieden, de professionele festivalgangers wier - niet altijd even benijdenswaardig - beroep hen ver plicht van hun ervaringen met muziek, opera en theater getrouw en zéér fluks naar huis te schrijven, is dit koele weer best. Persoonlijk herinneren we ons de vele andere jaren te goed, dat je in je hotelkamer, gekleed (of beter ontkleed) in een minimum aan textiel, met de voeten in een teil met ijsblokken en een waaier in de linker hand - en, niet te vergeten, het hoofd toch altijd een tikkeltje beneveld door de tè beste en tè genereuse Proven- Waalse wijnen - de versloomde herse nen had af te pijnigen om een verslag over Mozarts Cosi fan Tutte, Gounods Mireille of de openbaring van de jongste Don Juan te redigeren: een re gime, waardoor de kunstfeestvaarder- van-beroep zich in eigen ogen wel tot een armzalig dwangarbeider verne derde. Wij scribenten zijn dus collectief gaarne bereid die meteorologen een vriendelijke premie uit keren voor elke dag. dat de zon verder willen b lij v e n verdonkermanen, maar de heren van het feestcomité denken er weer even anders over. Dezer dagen, zo vertellen ze nog met een panische trilling in de liet Casino van Aix, een der vijf erkende Franse speelbanken, waardoor het festival voorname- lijk gefinancierd kan worden. stem. moest driemaal een operavoor stelling wegens enkele regendroppels worden onderbroken, en het schrik beeld van die afgelaste Don Juan, zes Jaren geleden, bestookt nog altijd zichtbaar hun gemoedsrust. De ge moedsrust van verantwoordelijke or ganisatoren, die heilig meenden met het subtropische klimaat in zijn on veranderlijke standvastigheid voor de eeuwigheid een stilzwijgende doch wa terdichte alliantie te hebben beklon ken. En nu aan dat bondgenootschap dus blijkbaar ook al weer getornd kan worden, smeedt Roger Bigon- net, directeur van het feest èn van het stedelijk Casino, een nieuw plan, waarmee hij trouwens al wel veel langer had gespeeld, om in Aix-en-Provence een eigen festi valschouwburg mèt een dak te bou wen. Dat dak waartoe tot dusver enkel de zuidelijke hemelkoepel met zijn honderdduizend sterren heeft gediend. Wanneer wij voor de meteorologen in de bres pogen te springen om op voorhand tevens te betreuren dat het Provengaals festival binnenshuis toch wel heel veel van zijn charmes zou verliezen, valt monsieur Bigonnet ons maar met een half woord bij, ofschoon hy ons niettemin wél gerust weet te stellen. Het plan is helaas onuitvoerbaar voor één man alleen, zélfs met het casino, waar de fortuinen als knikkers rollen, als ruggesteun op de achter grond. En de subsidies van de rege ring? „Die draagt", klaagt de direc teur, „op een budget van honderd en twintig miljoen er ons op de kop af slechts drie bij, en met alle andere festivals die overal in Frankrijk van daag verrijzen om de spoeling, niet alleen financieel gesproken, steeds nóg dunner te maken ,is de kans dus ge ring dat we van dit kant verhoogde bijstand mogen verwachten." Voorlopig dus géén Festsplelhaus a la Bavreuth ln Aix, dat zijn reputatie op eigen krachten en in intieme sa menwerking met de roulette van het sacino in de kring der Europese festivals niettemin nu wel definitief heeft gevestigd. In 1948 startte men hier met een eerste reeks van tien concerten en twee operavoorstellingen (van Mozarts Cosi fan Tutte» die binnen een week be keken en beluisterd waren, met de be doeling de naam van de meester van Salzburg aan deze oase en aan dit cultuurcentrum in de Provence blij vend te koppelen. Die ambitie van Aix het „Salzburg van Frankrijk te maken" is al die jaren levend gebleven, en dat doel werd stapje voor stapje ook steeds dichter benaderd. De ideale ver houdingen die ook heersen bij de internationale festivals van Salzburg en Bayreuth zijn voor de publieke be langstelling intussen bereikt, doordat zich in Aix onder de toeloop nu twin tig percent buitenlanders, het dubbele aantal „inboorlingen" en evenzoveel Fransen uit andere regionen bevinden. Alvorens in een volgende brief wanneer we niet alleen achter maar ook vóór de schermen wat meer zullen hebben gezien en ge hoord uitvoeriger te kunnen in gaan op het programma, dat zich dit jaar rond Mozart èn Monte verdi concentreert, mag nu die pro motie van Aix tot internationaal muziekcentrum toch nog wel even extra worden onderstreept. Een promotie die dus te danken is ge weest aan een samenloop van ge zegende omstandigheden, waaraan de Franse staat echter maar een geringe bijdrage geleverd heeft. Want en het is opnieuw mon sieur Bigonnet die ons de cijfers Arifin Harahap: Euromarkt: zware klap voor Indonesië „De Europese gemeenschappelijke markt zal aan de Indonesische buiten landse handel een ongemeen zware klap toedienen en zy kan zelfs de ontwikke lingsplannen van ons land in de war sturen", aldus een mededeling van de Indonesische minister van handel Arifin Harahap. „De Euromarkt kan zeer schadelijk voor ons worden", zei hij, „maar ook kan zij nadelig werken voor al die lan den wier economie afhangt van de uit voer van onbewerkte materialen en pro- dukten". Als voorbeeld noemde hij de Indonesische koffie waarop in Europa een belasting van 16% zal worden ge heven. „Ofschoon de kwaliteit van onze kof fie beter is", zei Harahap, „zullen wij niet in staat zijn om te concurreren tegen de Europese koloniën". Hierin zag hij een ernstig gevaar voor de ontwik keling van zyn land. „WU hadden verwacht, dat onze han del ongeveer 4 miljard roepiahs zou op brengen om ons achtjarenplan te fi nancieren, maar het ziet er naar uit, dat wij niet die uitvoerverhoging zullen kunnen bereiken, waarop wij hebben gehoopt", aldus Harahap. influistert tegenover de drie miljoen franken, die Parijs in de richting van Aix pleegt af te schui ven, mocht Salzburg er van de Oostenrijkse regering elk jaar vierhonderdenveertig incasseren. Bij gebrek aan miljoenencontracten, waarmee 't zijn medewerkers op de planken en in de orkestbak lokken kan, moet Aix om zyn doeleinden te kunnen realiseren, dus wel andere middelen ex ploiteren, en het succes van de onder neming mag voor een zeer ruim deel dan ook worden geschreven op de per soonlijke rekening der organisatoren die binnen het kader dat de ideale entourage van deze streek en unieke stad bepaalde, de platgetrapte paden der routine toch vrijwel altijd wisten te vermijden. Over de grote en hopelijk beslissende verdienste die ze zich dit jaar ten aanzien van het daadwerke lijke eerherstel van de Italiaanse ze- ventiende-eeuwse componist Claudio Monteverdi hebben verzekerd, zou ik dan graag in een volgend verslag uit Aix wat meer willen berichten. Frank Onnen. Roger Bigonnet, doelbewuste i Mecenas, die Aix-en-provence tot internationaal muziekcentrum pro moveerde. 1C00 vacatures In Gent is gisteren een wervingscen trum geopend van de Nederlandse Spoor wegen. Het ligt in de bedoeling, dat hier personeel aangetrokken wordt, dat be stemd is voor de stationsdiensten, de wegsector en de werkplaatsen. Bij de N.S. bestaat voornamelijk een tekort aan ongeschoold personeel. Men hoopt in Vlaanderen waar de arbeidsmarkt aanzieniyk minder krap is dan in ons land de noodzakelyke aanvulling te vinden. Men zal zich bepalen tot het aannemen van Nederlands sprekende Belgen, aldus deelde de heer S. Buys, chef van de dienst personeelszaken N.S. mee bij de opening van het centrum. Het aantrekken van Vlaamse werk krachten noemde hy geen tydelijke noodmaatregel, zy die na medische en psychische keuringen geschikt worden geacht, zullen een aanstelling krijgen op dezelfde voorwaarden, die gelden voor het Nederlands spoorwegpersoneel. De heer Buys verklaarde dat de wer ving mei kracht ter hand genomen zal worden. Tot dusver heeft men ongeveer 100 Belgen in dienst genomen. Vijftig zijn er reeds werkzaam in Nederland. Zy worden hoofdzakelijk tewerkgesteld in de grote steden. De heer Buys zei, dat de kwaliteit van de Belgische kandidaten over het alge meen beter is dan die van de Neder landers, die naar een betrekking by de spoorwegen solliciteren. Opmerkelijk is dat het z.g. „vaste werk" op de Belgen een grote aantrekkingskracht uit oefent. Op het ogenblik zyn er bij de N.S. circa 1800 vacatures. Dit is o.a. het ge volg van de grote afvloei van personeel, dat de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. België telt thans ongeveer ÏOO.OOO werklozen. Er is geen sprake van, dat de wervingsactie van de N.S. nadelig werkt voor de Belgische Spoorlegen. Aan het wervingscentrum te Gent zijn Nederlandse artsen en psychologen ver bonden. Geen verruiming toelatingsbeleid Minister-president De Quay heeft me de namens minister Beerman geant woord op de schriftelijke vragen die het Tweede-Kamerlid de heer Van Doorn had gesteld over de motie-Van Doorn inzake het spytoptantenbelcid. die door de Tweede Kamer is aanvaard. De minister-president zegt: „De op 12 juli jl. door de Tweede Kamer aan genomen motie-Van Doorn c.s. heeft onderwerp van bespreking in het kabi net uitgemaakt. De regering betreurt het, dat de Kamer deze motie aannam, on danks de mededelingen van de minister van Justitie omtrent de dit jaar geëf fectueerde verruiming van het beleid en de in dit verband gedane toezegging gen tot spoedige afdoening van de nog aanhangige verzoeken. In de door de minister van Justitie uiteengezette om standigheden blijft, de regering van me ning, dat er geen aanleiding is voor ver dere verruiming van het algemene toe latingsbeleid." Voor spoedige indiensttreding vragen wy een Prettige werkkring. HOOG SALARIS. Alleen telefonische afspraken LEIDEN TELEFOON 22823 DAMES EN HEREN. Gezien de prettige vakantieregeling hier ter stede zijn wij in de gelegenheid van 7 t.m. 12 augustus onze salons te sluiten waardoor wy weer nieuwe energie op kunnen doen en U daarna weer 100 service kunnen geven. DAMESSALON LEVENDAAL 104 - TELEFOON 23612 HERENSALON - KRAAIERSTRAAT 34.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7