TUBES OMYL Duyvis 169c ENIGE HASSELTERAAK IN NIEUWKOOP ONDER ZEIL Successen voor Leiden, Noordwijk en Oegstgeest bij roeien in Nieuwkoop NU OOK IN SANDWICH SPREAD I Kampvuur geen daverend succes Kerkelijk Leven Olievorst wil het circus Boltini naar Bahrein laten komen Uniek bezit van Leeuwarders INSECTEN VERDELGING WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 Nationaal Waterkamp 1961 Duyvls Sandwich Spread lekker op t.v.- snacks, een welkome afwisseling op de boterham. aoTtncDiie Met gratia cocktail-vorkJeat De zeeverkenners en waterpad- vindsters lilt Leiden, Noordwijk en Oegstgeest hebben gistermiddag op de Grote poel van de Zuidpias wel bijzonder succesvol met hun bakken aan de roehvedstrijden deelgenomen. In de klasse houten vletten wonnen de meisjes van de Leidse Boisot-groep de eerste prijs in 59,6 sec. met hun bak ..Michiel de Ruyter", tweede werd „Al batros» uit Utrecht in 61,4 sec. De jongens van de Noordwijk.se groep Van Speyck wonnen rrret hun "bak „Stieren" de eerste prijs by de houten vletten, gevolgd door een groep van de Jan van Galen uit Leiden. Run tijden waren respectievelijk 47 en 48,3 sec. Een tweede groep van de Jan van Galen uit Leiden won de eerste prijs NED. HERV. KERK Bedankt voor Lutjegast, Wlldervank. Woerden en voor Zutphen H. Biesma. kand te Zirtphen. Aangenomen naar Nieuwland en Ocwterwljk C. J. van den Broek te Ridderkerk naar Berkhout A. Verstraten te Wormer het beroep van de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (vloot- gredlkant) A. L. van Melle. kand. te Goes. edankt voor Barneveld (noodgemeente) R J. IJbema te Hardenberg voor Tien hoven A. van de Bovenkamp te Engwle- rum. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen aan den Rijn G. Blom te Meerkerk en J. van Doorn te Tho- len. Beroepen te Haamstede-Kerkwerve H. Biesma. kand. te Lisse, die bedankte voor WUdervank. Beroepen te Wlldervank J. P. Versteeg, kand. te Amsterdam. Aangeno men naar Nijmegen Th. Rutters te Ensche dé Bedankt voor Edmonton (Alberta. Ca nada) (Free Chr. Ref. Church) J. P. Geels te Haarlem- Centrum. GEREF. KERKEN Tweetal te Oosternljkerk B. Fldder, kand. te Emmen en J. Rowaan, kand. te Zeist. Beroepen te Hoofddorp J. Vlaardln- gerbroek te GrtJpskerke - te Krabbendljke er. te Oosternijkerk B. Fldder. kand. te Emmen te Mlnnertsga J. J. Brinkman, kand. te Heerde. Aangenomen naar Eindhoven (vac. A. Vellema) W. van der Zwaan te Amers foort Benoemd tot hulpprediker te Hoofd dorp S. Oegema. vlootpredlkant te Haar lem. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Tweetal te Hijken P. Deddens. kand. te Kampen en A. Kamer, kand. te Rotterdam N.-H. Kerk in cijfers In de Ned. Herv. Kerk is het aantal predikantsplaatsen in de periode janu- ari-juli 1961 met 15 vermeerderd en thans gestegen tot 2125. Het aantal standplaatsen verminderde met 3 en bedraagt nu 1272. Het aantal predikantsplaatsen, dat ot de modaliteit van de geref. bond be hoort. steeg van 324 tot 327, dat van de middenorthodoxie van 1446 tot 1485. Het aantal vrijzinnige predikantsplaat sen daalde van 320 op 317. Het aantal vacaturen steeg van 193 tot 201. Hiervan behoren 53 tot de vrij zinnige groep. 99 tot de midden-ortho- doxie en 49 tot de geref. bond. Van het aantal vacatures zijn er 65 onvervulbaar, waarvan 33 van de midden-orthodoxie. 23 vrijzinnigen en 9 van de geref. bond. Gebrek aan verantwoordelijkheid Ruim 15.000 getuigen van Jehovah hebben op de eerste dag van hun zes daags congres te Amsterdam geluisterd naar de ervaringen die verteld werden door de afgevaardigden uit Japan, Chili. Canada en Mexico. Zij allen brachten de groeten over van de geloofsgenoten uit die landen aan de Nederlandse en Vlaamse getuigen. In aansluiting op het internationale aspect van dit congres van verenigde aanbidders, werden enke le lezingen gehouden, o.a. door de heer M. G. Henschel, functionaris van het Wachttorengenootschap. Volgens hem worden de moeilijkheden in de wereld veroorzaakt door het gebrek aan ver antwoordelijkheid. Hij wekte de aanwe zigen op om deze verantwoordelijkheid jegens de mensheid te aanvaarden. In het avondprogramma sprak verder de heer A. Wiegersma van het Wachtto rengenootschap. die betoogde dat het werk van de verenigde aanbidders be stond in het geven van bijbels onder wijs aan de mensheid, maar dat dit in een geest van liefde moet geschie den, omdat die macht de onvolmaakt heden bedekt. bij de stalen lelievletten met hun boot ..Haaien" in 50, sec., gevolgd door de groep van Sagara Satrya uit Oegst geest (bak „Otters"» in 50,5 sec. De wedstrijd in stalen vletten voor meisjes werd een Dordt.se aangelegenheid. De meisjes van de bak ,3akboord" (groep Najade) wormen de eerste prijs en van de bak „Stuurboord" van dezelfde groep de tweede in 57,7 sec. In het midden van de poel was een 500 meter-baan uitgezet, waar „De Koning Radboud" als startschip voor anker lag. Geheime opdracht De roeiwedstrijden werden voorafge gaan door kanowedstrijden met handi- Ontmoeting met de moordenaar? Bloedend ontkomen (Van onze correspondent) Nadat men vorige week had gemeend dat de 28-jarige Rotterdamse zeeman, die in Hamburg een schoenhandelaar heeft gedood, zich in Rotterdam op hield. is een politie-agent in Hoek van Holland er vrij zeker van gisteravond omstreeks 10 uur een ontmoeting met de moordenaar te hebben gehad. Hy zag naby het strand een man wiens gelaat hij dacht te herkennen van de foto die Interpol na het gebeurde in Hamburg had verspreid. Hij sommeerde hem te blijven staan, maar de man zette het op een lopen. Eerst schoot de agent in de lucht, daarna richtte hij het wapen op de vluchteling. Deze wist, hoewel gewond er lag bloed op de grond in de Hoekse bosjes te verdwijnen. Zeer waarschijnlijk is de gewonde in de hand getroffen. Vrijwel tegelijkertijd kwamen drie meisjes bij de politie in de Hoek ver tellen, dat zij door een man waren las tiggevallen. Men liet de meisjes de foto zien maar zij herkenden de man niet, overigens hadden zij hem in het donker niet zo goed kunnen onderscheiden. De Rotterdamse politie heeft direct andere politie-korpsen gealarmeerd. De gezochte is een bijzonder gevaar lijke rover. Op 23 juni is hy met een Amsterdamse zeeman een juwelierszaak in het centrum van Hamburg binnen gestapt met de bedoeling, de juwelier te beroven. Zij sloegen deze met een ploer tendoder bewusteloos, maar hij kwam spoedig bij, en kon, badend in zyn bloed alarm slaan. Velen zetten de achtervol-1 ging in op de rovers, die geprobeerd hadden de juwelier diens portefeuille te ontfutselen. In het wilde weg schoot de Rotterdammer op zijn achtervolgers. Daarbij werd de 58-jarige schoenhan delaar Heinrich Schockmann dodelijk getroffen. De Amsterdammer kon wor den gegrepen, de Rotterdammer ont kwam. Enxele dagen later werd een commissaris van politie in Hamburg, die wilde voorkomen dat z'n auto werd gestolen in de buik geschoten. Men ver moedt dat de Rotterdammer ook dit heeft gedaan. In Rotterdam heeft hij indertijd een overval op het grenswis selkantoor van het Centraal Station ge daan. Het enthousiasme was na een overwinning groot, zoals de foto duidelijk laat zien. Rechts de Dordtse meisjes van de Najada- groep (Jeanne d'Arc) die zege vierden en de vreugde deelden met de wel verslagen, maar niet teleur gestelde meisjes van de St.-Cliris- tophorusgroep uit Utrecht (links). (Foto Leldsch Dagblad) cap, waarbij de Jongens en meisjes door een touw moeten kruipen en vervolgens enkele geheime opdrachten uitvoeren. Enige deelnemers maakten zich daarbij zo zenuwachtig ,dat zij kopje onder. Zelfs verloor een van de tweepersoons kano's een lid van de bemanning en moest de andere kanoer daarna alleen de strijd voortzetten. Kampvuur r.iet intiem 's Avonds was er een groot kampvuur, dat langs de dyk van de Nieuwkoopse polder in het zuideinde werd gehouden. Het geheel was wel bijzonder indruk wekkend, maar miste toch door de op stelling van de deelnemers - tribune- gewijs langs de hoge dijk - de intimiteit van een kampvuur met z'n allen er om heen. Kampeerinstructie voor jeugdleiders Voor jeugdleiders, die 's zomers met groepen een kampeervakantle houden en aan hun kennis van en kunde in het kamperen een degelijker grondslag wil len geven, wordt op het ogenblik een stichting „Nederlands Kampeerlelders Instituut" opgericht. Het Is een Initia tief van de Nederlandse Kampeerraad, die daardoor ook op deze w(Jze hoopt b(J te dragen tot een verbetering van kampeertechnlek en kampeerstyi. Het instituut zal zich bezig houden met het geven van praktische en theo retische instructie over het kamperen. Deze voorlichting heeft zowel het echte „tent-kamperen" als het bivakkeren in jeugdhuizen en kampeerboerderijen tot onderwerp. De Nederlandse Kampeerraad is tot dit initiatief gekomen, omdat steeds meer jeugdgroepen gaan kamperen. Door gebrek aan ervaring en kennis op het gebied van het kamperen hebben derge lijke vakanties niet altijd het resultaat, dat de jeugdleiders zich ervan hadden voorgesteld. Uiteraard gaat het bij deze instruc tie niet alleen om de jeugdleiders. De kampeerraad acht het van groot be lang. dat de jeugdige deelnemers aan een vakantiekamp ervaren wat goed kamperen ls. Daardoor zullen zij later, als zU er zelfstandig op uit trekken, kunnen bijdragen tot verheffing van het kamperen. Instructeur van het nieuwe instituut is de \Toegere hoofdconsulent van de Nederlandse Kampeerraad. de heer J. W. F. Stoovelaar. HU geldt als een van de grootste kampeerdeskundigen in Ne derland en heeft verschillende vakpu- blikaties op zijn naam staan. VERONICA WEER UIT SCHEVENINGEN TE HOREN „Radio Veronica" heeft het voorma lige vissersvaartuig Scheveningen 77 „Ger Anna" aangekocht voor de ver binding tussen Scheveningen en het radioschip op de Noordzee. Enige maan den geleden werd het oude schip dat deze communicatie verzorgde door de scheepvaartinspectie afgekeurd. Het contact tussen de wal en het radioschip o.m. voor het aflossen en fourageren van de bemanning en het overbrengen van geluidsbandjes, moest daardoor enige tijd worden geïmproviseerd. Het nieuwe verbindingsvaartuig is aanzien lijk sneller dan het afgekeurde schip. Na bezoek aan Amsterdam Ontvangst in salonwagen van de directeur (Van onze Amsterdamse correspondent) ..Ik heb in mijn leven nog nooit zon wonderlijke avond meegemaakt". Dit zei Sheik Hamed Ben Abdullah Al Khalifa, regerend vorst van het rijke olie-eiland Bharein in de Perzische Golf. gisteravond toen hij in de salonwagen van circus-directeur Toni Boltini een glaasje sinaasappelsap dronk. „Dit is de eerste circusvoorstelling die ik van mijn leven heb ge zien. Ik sta er versteld van! U moet eens naar Bharein komen met dit circus. Is het niet mogelijk een schip te charteren en uw onderneming naar mijn land te brengen?" Het klonk als een grap, maar de vorst bedoelde het serieus. De heer Boltini, die sinds Jaar en dag pleit voor lagere belastingen voor circusondernemingen krabde zich achter het oor toen de Sheik hem verzekerde dat Bharein geen en kele vorm van belasting kent. „Ik zal een offerte voor u maken", zei hU met een slag om de arm. Gistermiddag werd bekend dat de olle- sheik. die enkele dagen in het Amster damse Carlton-hotel logeert zes loge plaatsen in het circus had besteld. Onmiddellijk werden comfortabele fau teuils aangerukt om de gewone klap- stoelen te vervangen en de ere-loge werd met bloemen feestelijk versierd. Om acht uur verscheen het hoge gezelschap, dat behalve uit Sheik Hamed zelf. bleek te bestaan uit zUn zoon, zijn echtgenote, twee dochters en een verpleegster. De dames hadden zich in groot avondtoilet gestoken en waren getooid met kostbare sieraden. Het 9-jarige dochtertje van de circus-directeur, Antoinette Boltini, bood de vorst een boeket bloemen aan. Spreekstalmeester Willy KlUs. kon digde de nummers ter ere van de ho ge gasten aan in een sierlUk Engels Het publiek kennelijk onder de indruk I van de aanwezigheid van de Sheik. bleef bU de pauze onder doodse stilte op de plaatsen zitten tot het bezoek de grote tent had verlaten voor een ont vangst in de directie-wagen. De Sheik. die maandag uit Engeland arriveerde voor toeristisch bezoek aan Nederland, dat tot vandaag duurt, zei ons de vorige avond de voorstelling van de 6enegalese dansers in de Stads schouwburg te hebben bUgewoond en dat hi) voorts enige nachtclubs had bezocht. „Van mUn bezoek aan Holland zal mi) dit circusbezoek altUd bUbUJven. Ik heb veel over circussen gehoord, maar had nog nooit een voorstelling gezien. Vooral mUn dochters hebben bijzonder genoten. Wat mij het meeste heeft ge troffen, zUn de kleine koorddanseresjes. En de roofdlerendressuur vond ik hoogst Interessant". HU stelde het op prUs ken nis te mogen maken met de dompteur Althoff, aan wie hU allerlei bUzonder- heden over het circusleven vroeg. Sheik Hamed en zUn gezin reizen vandaag door naar Hamburg. Dr. Issels in beroep De verdedigers van dr. Josef Issels, de leider van de Rlngberg-kankerkh- niek die tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld is wegens dood door schuld ten aanzien van drie patiënten, hebben revisie aangevraagd. Het Bondsgerechts- hof in Karlsruhe zal nu deze zaak op nieuw moeten behandelen. De grote Hasselteraak ..Koning Radboud"t het enige schip van dit typedat nog onder zeil vaart en dat toebehoort aan de zeeverkenners- groep ..Admiraal Coenders te Leeuwarden, trok tijdens de vlootschouw van de verkenners en waterpadvindsters in Nieuwkoop zeer terecht grote belangstelling. Schipper L. J. Davitse noemde zijn schip „een levend brok historie, dat gelukkig nog gered kon worden Prof. dr. M. J. A. de Vrijer tachtig jaar Prof. dr. M. J. A. de VrUer te Heem stede, oud-hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, hoopt vrijdag tachtig jaar te worden. Prof. De Vryer studeerde vier jaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, daarna een jaar aan die te Leiden en promo veerde in 1917 bij prof. dr. J. Lindeboom aan de ryksuniversiteit te Groningen op een proefschrift „Henricus Regius, een „Cartesiaans" hoogleraar aan de Utrecht se hogeschool" tot doctor in de faculteit van de godgeleerdheid. De heer De Vrijer werd 30 september 1906 bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Odijk in de classis Doorn. In 1920 verwisselde hij deze gemeente met die van Bloemendaal, vanwaar hij ruim twee jaar later naar die van Amsterdam ver trok. Prof. dr. De Vrijer aanvaardde zUn professoraat op 2 december 1935 met een i inaugurele rede over „De domino prac- tico" en heeft tot 1 oktober 1947 toen hem op zUn verzoek op ruim vyfenzestig jarige leeftUd eervol ontslag werd ver leend, bijna twaalf jaar te Utrecht Ne derlandse kerkgeschiedenis, theologlca biblica en in- en uitwendige zending ge doceerd. Prof. dr. De Vrijer heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Dc schipper vond het vooral zo prettig de Hasselteraak in de vaart te kunnen houden, omdat met dit schip propaganda wordt gemaakt voor de oudere scheepstypen, die door de voortschrijdende techniek van het toneel worden verdrongen. Het schip ls in 1911 In opdracht van schipper Sytse Heeringa te WelsrUp op de scheepsbouwwerf van Eduard R. Kui per aan het Kolonelsdiep uit Rohel ge bouwd. Het was de tweede Hasselteraak, die de heer Kuiper naar eigen inzicht, ten minste wat de bouw en vorm van de waterlUn betreft, bouwde. Het werd een buitengewoon snel varend schip, dat bU de tewaterlating „Vrouwe Cornelia" werd gedoopt. Het schip heeft een lengte van 16,50 meter, een breedte van 3.50 en een holte van 1,20. Het heeft een draagvermogen van 36 ton. Het hele schip weegt 10.184 kg waarvan 375 kg. klinknagels. Het heeft een diepgang van een halve meter. Na twee jaar werd de „Vrouwe Cor nelia" verkocht en ging het varen tus sen Terschelling en Harlingen, waarna het ook nog geruime tUd gebruikt werd voor het vervoer van terp-aarde. In 1923 werd het schip opnieuw ver kocht en werd de naam veranderd in ..Twee Gezusters". Als „Twee Gezusters bleef het schip niet lang boven water, want kort na de overname kreeg het een aanvaring op het Snekermeer. waar door het zonk. Gelicht en hersteld is het vervolgens geruime tUd gebruikt voor het vervoer van klei, leem en zand voor de Wleringermeerpolder in wording. In 1953 kocht de „Admiraal Coen- dersgroep" het schip en kreeg het de naam „Koning Radboud". Het schip heeft 26 slaapplaatsen in het ruim. In het vooronder is de kombuis met de berg ruimte; op het achterschip de roef, die nog geheel in originele staat verkeert. Het schip is Boeier getuigd met een grootzeil, fok en kluiver. Totaalheeft het een zeiloppervlakte van 120 M2. Dit al les moet met de hand langs de ander halve ton wegende en 14 meter hoge mast worden gehesen. Vandaag vaart het schip weer huis waarts. Via de binnenwateren komt het in de Vecht en het Amsterdam-Rijn kanaal, waar schipper Davitse weer de zeilen kan gebruiken. De Hasselteraak met vol tuig. (Foto Leidsch Dagblad) met handige spuitbus $23! nii kwaliteits product W van Organon Albert Molhoofdrol in Pierrot-film (Van onze Amsterdamse correspondent) Na zijn hoofdrol in „Dc zaak MP" heeft mime-kunstenaar Al- bert Mol opnieuw een hoofdrol in een film gekregen. Een Ameri kaanse ditmaal, die overigens in Amsterdam zal worden opgeno men. De eerste shots zijn reeds op filmband vastgelegd. De film laat harlekijn Pierrot, ontstaan op het Italiaanse toneel in de 17e eeuw, optreden in het moderne Amster dam. Een zwart-wit film, die een half uur zal duren en het verhaal vertelt zonder tekst of dialoog, doch uitsluitend met beeld en be weging. Albert Mol ls door de Amerikaanse regisseur Richard Meyer wegens zUn mimische kwaliteiten gekozen als Pier rot-figuur. De rol van Colombine Pierrot's geliefde wordt uitgebeeld door danseres Milly Gramberg. Een derde rol wordt gedanst door Hans van Manen, die ook de choreografie schreef. De film begint met Pierrot te tonen in zUn eigen sfeer en omgeving, namelijk die van de 17e eeuw, voor welk décor Meyer in Amsterdam niet lang behoeide te zoeken. ZUn keus ls gevallen op de tuin van een oud grachtenhuis. Vervol gens wordt Pierrot geprojecteerd in on ze tUd. HU is weer de man, die de klap pen krUgt in de vorm van een verbijs terende verwarring, die zich van hem meester maakt als hU verloren raakt in het leven van de 20ste eeuw. Omdat de film tekstloos wordt, zal hU over de gehele wereld kunnen worden vertoond. De regisseur verwacht er uit dien hoofde dan ook veel van. Hy kwam twee jaar geleden naar Amsterdam, als assistent-produktieleider by de opna men van een aantal Amerikaanse re clamefilms in de Cinetone-studio's. Ver volgens werkte hij onder Bert Haanstra aan enkele documentaires.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4