„K. en G." (Leiden) neemt deel aan wereldmuziekconcours te Kerkrade ENGELAND WIL OOK LID VAN E.G.K.S. EN EURATOM WORDEN Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! GEEN VOORRANG VERLENEN IS EEN „KAPITALE FOUT" ALGEMENE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA IN OKTOBER Vrijstelling, uitstel, vervroegd verlof aan de onderwijzers Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 2 augustus 1961 Tweede blad no. 30415 Voor het eerst in de nog jonge geschiedenis in 1951 vonden de wedstrijden voor de eerste maal plaats van het wereldmuziekconcours te Kerkrade (Lim burg) zal nu ook een Leids muziekkorps aan dit concours deelnemen. Het is het bekende en populaire K. en G., dat uit zal komen in de marswedstrijd (1ste divi sie) en daarin o.a. de strjjd moet aanbinden met de wereldkampioen „Tromme- laere van Rosendael", welk korps in 1958 op deze titel beslag legde. De belangstel ling voor dit wereldconcours, dat van 20 juli tot 15 augustus 1962 in Kerkrade wordt gehouden, is zo groot, dat de inschrijving tot deelname reeds nu gesloten is. Op grond van zijn prestaties is K. en G., dat thans reeds voor deze zware op gave aan het repeteren en marcheren is, tot dit concours toegelaten. vattend. Het zal plaatsvinden onder auspiciën van de Kon. Ned. Federatie van Harmonieën en Fanfaregezelschap pen, de R.-K. Federatie van Diocesane muziekbonden in Nederland, de Ned. Federatie van Chr. Muziekbonden, de Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen en de Federatie van Amateur Symphonie Orkesten. In de jury van dit vierde wereldmuziekconcours hebben zitting de Engelse dirigent en muziekpedagoog Frank Wright, de Nederlandse compo nist Henk Badings en de Oostenrijkse dirigent Paul Walter Orkesten met wereldnaam komen naar Kerkrade Ter opluistering van het concours-1962 zal een reeks galaconcerten gegeven worden door nationaal en internationaal vermaarde muziekgezelschappen. Zo komen o.a. naar Kerkrade het Concert gebouworkest, het Londens Philharmo- nisch Orkest, het Hongkong Politie- muziekkorps, het Nationaal Jeugdorkest uit Israël, de K.M.K., het Politiemuziek- korps van Barcelona, de Hofmusikkapelle corps van Barcelona, de Hofmusikkapelle het Straatsburger Domkoor en het bal let van de Weense Staatsopera. Bovendien worden in de St.-Lamber- tuskerk orgelconcerten gegeven, verzorgt het Kon. Ned. Zangersverbond een zangersdag en vinden er kamermuziek uitvoeringen plaats. Voor het concours zijn vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld, o.a. door Koningin Juliaina een zilveren lier als wisselprijs. In 1958 verwierf het Natio naal Jeugdorkest uit Israël deze prijs voor de eerste maal. Deze wereldmuziekconcoursen zijn in de wereld van de muziek een begrip ge worden. Namen aan het eerste concours amateurgezelschappen uit elf landen van Europa deel .tijdens het laatste in 1958 gehouden evenement waren 25 lan den uit vier werelddelen vertegenwoor digd. Het komende concours, dat onder Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.en f 100.Of f 300.en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Mevr. mr. I. Geelkerken lid van Leidse raad INSTALLATIE 4 SEPTEMBER Mevr. mr. I. Geelkerken-Brusse, die in de vacature van mr. dr. M. D. M. Knol (Prot. Chr.) was benoemd tot lid van de Leidse raad, heeft deze benoeming aan vaard. Met mevr. mr. Geelkerken, die 9 jan. 1913 te Amsterdam werd geboren en al daar ook haar rechtenstudie voltooide, doet de eerste vrouw haar intrede in de Prot. Chr. raadsfractie. Het aantal vrou welijke raadsleden zal na haar zitting nemen op vijf komen. Mevr. mr. Geelkerken, de echtgenote van mr. dr. N. G. Geelkerken, die zelf voor de A.R. zitting heeft in de Prov. Staten van Zuid-Holland, vervult op het maatschappelijk terrein vele functies. Zo is zij o.a. presidente van de Ver. Chr. Jeugdhulp, secretaresse van de Ver. voor Chr. Onderwijs, tweede secretaresse van de Ver. voor Chr. Nijverheidsonder wijs te Leiden en omstreken en commis saris van de Prot. Chr. Woningbouwver. In de a.s. maandagmiddag te houden zitting van de raad zullen de geloofs brieven van mevr. mr. Geelkerken wor den onderzocht, waarna de beëdiging en installatie van het nieuwe raadslid in de zitting van 4 september zullen plaats vinden. JULI EEN GROTE TELEURSTELLING (Van onze weerkundige medewerker) Waar wij nu op de tropische warme dagen van zaterdag 1 en zondag 2 juli met maxima van 32 tot 34 C in ons land op hadden gerekend, zeker niet op een zo koele, natte en sombere julimaand. Onmiddellijk na deze korte warmtegolf is juli één grote teleurstelling geworden. Depressies deelden de lakens uit met als gevolg veel regendagen (ongeveer 21 tegen normaal 15), weinig zon en een voortdurend westelijke tot noordweste lijke luchtstroom die veel te koele lucht via de Noordzee bleef aanvoeren. Er wa ren enkele dagen bij, die overdag kouder bleven dan de warmste dagen van februari. Zo kwam de gemiddelde maximum temperatuur in De Bilt op 20.0 tegen normaal op 22.6 C. Het aantal zomerse dagen, althans officiële met maximum boven 25 C bleef overal klein. De Bilt kreeg er 3 tegen normaal 7. Ook de zon heeft ons lelijk in de steek gelaten. De Bilt registreerde 136 uren zon tegen nor maal 199 uren, in het noorden van ons land was dit tekort aan zon nog groter. Wat de regenval betreft kwamen Bra bant en Limburg als ook delen van Noord-Holland en enkele Waddeneilan den er nog het beste af. Op de meeste plaatsen werd juli belangrijk te nat. Normaal valt er ongeveer 65 mm in het westen en 80 mm in het oosten en noordoosten. In onze omgeving werden de volgende hoeveelheden gemeten: Leiden 102, Hazerswoude 83, Katwijk 114 mm. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Petrus Jacobus, zn van H. Mink en A. Sloos; Johannes, zn van J. Post en S. S. v d. Keur; René Arnoldus Hendrikus, zn van A. G. van Swieten en C. J. van Bo- lieemen; Aldert, zn van A. Hoek en A. Imthorn; Johanna Catharina Maria, dr v. J C. Nozeman en J. J. M. Körber; Jo hannes Maria, zn van S. P. v. d. Bosch en A, C. J. van Klink; Abraham, zn van P. J. H. Dexel en S. M. Labordus; Ingrld, dr v. D. M. Kuivenhoven en L. Bon; Bruno Alexander Mauritius, zn van P. A. L. Da- men en M. H. de Koek; Hugo, zn van H. Riethoven en F. Guleij; Verona, dr van A Vinke en A. S. Dijkstra; Helena Maria Jacoba, dr van H. J. A. Hensing en W. L. T. Hermans; Abraham, zn van P. H. Hop pers en A. Klein. OVERLEDEN: H. de Vries, 74 jaar, man; 49 jaar, man; J. van Duin, 3£ H. Vermond, 87 jaar, man. W. Korver, jaar, man; Vorig jaar bood K. en G. het bestuur van de 3 Octobervereniging een 3 oktobermars aan. K. en G. - in nieuw uniform - tijdens het spelen van deze mars. bescherming van Z.K.H. Prins Bernhard staart-, wordt, afgaande op het aantal in schrijvingen, nog grootser en meerom- - Onze oud-stadgenote, mej. M. J. M. Foeken, is geslaagd voor het toelatings examen van de Academie voor Beelden de Kunsten te Arnhem. Bij Koninklijk besluit van 28 juni '61 is met ingang van 1 augustus 1961 op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de reserve-eerste-luitenant R. Brard alhier, van het dienstvak van de technische dienst. WEV-vergadering in Parijs (Van onze Parijse correspondent) De vergadering van de raad van de Westeuropese Unie (Frankrijk, Duitsland, Italië, Luxemburg, België, Nederland en Engeland) gisteren in Parijs gehouden is in een bijzonder gunstige sfeer verlopen. Dat is begrijpelijk, want de vorige dag had Macmillan in het Britse Lagerhuis bekend gemaakt, dat Engeland om toelating zou vragen tot de Euromarkt. Hij heeft er in het Lagerhuis niet bij ge zegd, dat Engeland ook van plan was deel uit te maken van de twee andere Europese gemeenschappen, de Kolen- en Staalgemeenschap (EGKS) en Euratom maar dat ligt in de lijn. De Engelse woordvoerder in de raad van de Westeuro pese Unie, Heath, heeft namelijk in de Parijse bijeenkomst van de WEU gezegd, dat Engeland van plan is ook toelating tot de EGKS en Euratom te vragen als dat bü de komende besprekingen wenselijk blijkt. Advertentie Nu tijdelijk ter kennismaking: in rood pak Thans ook de vuilste was een „wissewasje" automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht V emmers sop in plaats van 6 uit eer» dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart inwekenezonder lang koken zonder warm spoelen. Na de vergadering, die tot vijf uur heeft geduurd, werd een communiqué uitgegeven, waarin o.m. staat: „De raad van de Westeuropese Unie hoopt dat zodra aan de formaliteiten is voldaan, de onderhandelingen op korte termijn zullen beginnen en tot een goed einde zullen worden gebracht in een geest van wederzijdse goede wil". Voorts her innert de raad eraan, altijd voorstander te zijn geeweest van aansluiting bij de Europese gemeenschappen van landen, die bereid zijn op elk gebied dezelfde verantwoordelijkheden en verplichtin gen op zich te nemen. De Europese commissie in Brussel zal zich thans uitspreken over de opportuni teit, maar daarna zullen de zes lan den de verdere onderhandelingen voe ren met Engeland. De Zes zullen hierbij natuurlijk onderling het nodige con tact onderhouden. Minister Luns heeft in de vergadering nog uiting gegeven aan de grote vol doening van de Nederlandse regering over het Engelse besluit. Het is, aldus de minister, in het belang van de Euro pese gemeenschappen en van alle be trokken landen, dat de Bngelse aan sluiting in een nabije toekomst tot stand komt, opdat een gemeenschappelijke po litiek niet gehinderd wordt door de be staande onzekerheden in de internatio nale politiek. De Nederlandse regering stelt er prijs op om te verklaren, dat de beginselen en het wezen van de verdragen van Rome gehandhaafd blij ven. Zij is er van overtuigd, dat Enge land op grond van artikel 237 door aansluiting te vragen bij het verdrag, de fundamentele beginselen zal aan vaarden. De Nederlandse regering zal in positieve geest openstaan voor een mogelijk lidmaatschap of associatie van andere landen tot de Europese gemeen- .Kronkel was niet beledigend" De president van de rechtbank In Amsterdam mr. C. H. Plug heeft in de „Kronkel" die de Amsterdamse jour nalist Simon Carmiggelt op 1 juni jl. in „Het Parool" liet verschenen geen belediging voor de in de Amsterdamse centrale georganiseerde begrafenisonder nemers gezien. De schrijver had in zijn cursiefje geschreven dat begrafenisondernemers in de oorlogsjaren de bonnen van over ledenen opeisten omdat „die kraaien natuurlijk zelf ook te weinig in hun maag kregen en hiervoor wel een trucje wisten". Een familielid had hem dit verteld. De president van de rechtbank zei niet te kunnen inzien dat de Centrale door publikatie van deze op anekdotische wijze geschreven schets materiële schade geleden zou hebben. Wel was de Cen trale misschien in eer en goede naam aangetast, maar dat deed de schrijver zich zelf ook aan, door te zeggen dat in hem dat laaghartige verlangen naar koffie en koek rees toen hy de familie van de overledene ging condoleren. Mr. Plug veroordeelde eiseres tot be taling van de kosten van het korte ge ding, zynde f. 200.- schappelijke markt, want daardoor zal niet alleen de eenheid van Europa, maar ook die van het vrije Westen worden versterkt. Tenslotte heeft de raad van de West europese Unie ook nog gesproken over Berlyn, Bizerta, Kongo. Koeweit en Laos. Wat Berlijn betreft, heeft Spaak erop aangedrongen dat de kleinere landen bij het overleg zullen worden betrokken en niet na afloop op de hoogte worden gebracht van besluiten, die door de gro te staten zijn genomen. Minister Luns heeft gezegd, dat bij verhoging van militaire uitgaven het Nederlandse par lement het laatste woord heeft. Over Kongo heeft Spaak nog gezegd, dat daar de toestand zich voortdurend zo wijzigt, dat op de toekomst nog geen peil valt te trekken. 700 INDONESIËRS UIT NIEUW-GUINEA Gistermiddag zijn met het 3000-tons metende landingsvaartuig „Robina", dat onder Panamese vlag vaart, uit Sorong (westpunt Vogelkop) 700 Indonesiërs ver trokken. Onder hen zijn 160 gezinshoof den, allen voormalige arbeiders van de Ned. Nieuw-Guinea Petroleummaat- schappij. De Indonesische regering heeft toestemming verleend voor deze reis, die via Singapore naar Indonesië voert. Een deel van de vertrekkenden pro testeerde aanvankelijk tegen de accom modatie op dit landingsvaartuig, waarop toen door tussenkomst van de N.N.G.- P.M. verbeteringen zyn aangebracht. Het gevolg van deze uittocht is ge weest, dat in Sorong nu enkele scholen moeten worden opgeheven. Instorting bij Metz zeven mijnwerkers geïsoleerd (Van onze Parijse correspondent) In een Lotharingse mijn bij Metz zjjn zeven mijnwerkers door grondverschui vingen van de buitenwereld afgesloten. Zij liggen 700 meter diep. Slechts één van hen, een Pool, heeft gisteren teke nen van leven gegeven. De eerste instorting vond gisternacht om drie uur plaats. Onder oorverdovend geraas stortte een mijngang in, waar door twee mijnwerkers op slag werden gedood. Vijf andere mijnwerkers, onder wie twee ingenieurs, die zich op 35 meter afstand bevonden, snelden te hulp, doch ook in hun buurt zakte de grond weg. zodat de redders op hun beurt van de buitenwereld werden af gesloten. In de middaguren hoorde men de stem van de Poolse mijnwerker die zei, dat hij met twee gebroken benen be kneld lag. Dat de man nog kon spreken, wijst erop, dat de ventilatie nog werkt, zodat hij geen gebrek aan zuurstof zal krijgen. Zijn positie is echter precair, omdat de reddingsploegen behoedzaam te werk moeten gaan, uit vrees voor nieuwe grondverzakkingen. Schooltandverzorging voor helft van scholieren Ongeveer de helft van het aantal Ne derlandse LS en BLO scholieren nam eind 1960 deel aan enigerlei vorm van georganiseerde tandheelkundige verzor ging. Dit blijkt uit gegevens van de Nederlandse vereniging voor sociale tandheelkunde. Eind 1960 werkten in ons land 101 diensten voor schooltandverzorging vol gens het klassieke systeem en pasten 29 diensten een ander systeem toe. Er waren 63 tandzorgauto's in gebruik, waarvan 21 met twee behandelstoelen. Voor cle Leidse Kantonrechter Het onverwacht stralende zomerweer, dat maandag tot in de zittingszaal van het Leidse Kantongerecht aan het Rapenburg doordrong, bracht een dermate milde zomerstemming mee, dat zelfs de magistraten achter de groene tafel hier aan blijkbaar niet konden ontkomen. De boetes bleven veelal aan de lage kant en daar de categorie „zware gevallen" niet op de rol stond, kwam het hoogste vonnis, dat de kantonrechter mr. R. de Bruyn uitsprak, niet boven de f 40 subs. 8 dagen uit. Van deze milde stemming profiteer de o.a. een 49-jarige carosseriebouwer uit Koudekerk, die met zijn auto op de hoek Hoge Rijndijk-Burggravenlaan geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto, met als gevolg een fikse aanrijding en een gepeperde schaderekening. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat de stadsbus op de hoek stopte en zijn uitzicht dus werd belemmerd. „Dan had u achter de ze bus moeten blijven tot u een vrij uitzicht kreeg", aldus weerlegde de kan tonrechter verdachte's pleidooi, dat meer gericht was op zelfbeklag, omdat zijn auto nu „in elkaar was gereden", dan op enig gevoel van medeleven met de benadeelde partij. Voor een dergelijke „kapitale fout zag de officier, mr. A. E. G. Agterberg geen enkel excuus en zijn eis was dan ook f. 45 boete subs. 9 da gen. Gezien de schadepost aan zijn auto vond verdachte de eis wel wat aan de hoge kant. Hij kreeg inderdaad een kleine tegemoetkoming in de kosten daar het vonnis f. 35 boete subs. 7 dagen luidde. Geen voorrang verleend Op het moment, dat een 37-jarige automobiliste uit Rijswijk op 12 juni met haar auto vanaf de Papenlaan de Dobbeweg te Voorschoten indraaide, ver- In Pretoria is gisteren bekend gemaakt, dat op 18 oktober ir Zuid-Afrika algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. Dit werd meegedeeld door eerste-mi- nister dr. Hendrik Verwoerd, die zei dat het desbetreffende regeringsbesluit op de 28ste dezer het licht zal zien. De kandidaatstelling zal op vijftien september geschieden. De vorige alge mene verkiezingen zijn in april 1958 ge houden. De Nationale (regerings-) Par tij verwierf teen 103 zetels, tegen de Verenigde Partij 53. Indien zij aan drie voortvaarden voldoen De Staatssecretaris van Defensie heeft aan de Staatssecretaris van O., K. en W„ de heer G. C. Stubenrouch medegedeeld, dat aan de onderwijzers, die in het afgelopen schooljaar uitstel van eerste oefening hebben genoten voor het ver vullen van een onderwysbetrekking, thans vrijstelling zal worden gegeven, in dien aan de volgende voorwaarden wordt voldaan: Voorlopig geen Ranger De lancering van een „Ranger"-satel- liet is wegens „technische moeilijkhe den" voor onbepaalde tijd uitgesteld, al dus is in Cape Canaveral meegedeeld, [meer behoeven te voldoen aan de eis Een nieuwe gunstige periode voor de van het werkzaam blijven aan de school, lancering begint over ongeveer twee 'ten behoeve waarvan hun uitstel werd weken. verleend voor het schooljaar 1960/1961. Het uitstel moet in de eerste plaats zyn verleend, omdat bij het onder wijs een plaats werd ingenomen welke beslist niet onvervuld kon worden gelaten. De desbetreffende onderwijzers moe ten op deze plaats ook thans nog onmisbaar zyn en in hun vervan ging moet op generlei wijze kunnen worden voorzien. De onderwijzers moeten nog niet in werkelijke dienst zijn of zijn ge weest. De vrijstelling dient bij de burge meester te worden aangevraagd. Tot en met het schooljaar 1963/1964 zal de vrij stelling een tijdelijk karakter dragen, daarna zal zij voorgoed worden ver leend en zullen deze onderwijzers niet Voorts heeft de Staatssecretaris van Defensie medegedeeld, dat voor het schooljaar 1961/1962 aan een beperkt aantal onderwijzers uitstel van eerste oefening kan worden verleend, indien de betrokkene een vacature vervult of gaat vervullen aan een twee- of driemans- school bij het gewoon-, voortgezet- of uitgebreid lager onderwijs in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden of in een afgelegen gehucht in het overige gedeel te van het land. Evenals voorheen zal in zo ruim mo- glyke mate vervroegd verlof worden verleend aan dienstplichtige onderwij zers, die een functie willen gaan ver vullen bij een school voor lager onder wijs. Uiteraard zal hierbij rekening moe ten worden gehouden met de wettelijke minimumduur der eerste oefening, ter wijl in ieder afzonderlijk geval zal wor den nagegaan of de militaire dienstbe langen zich niet in al te ernstige mate tegen vervroegde huiswaartszending ver zetten. Normaal worden de afgevaardigden voor een termijn van vijf jaar gekozen. Verwoerd zei dat de verkiezingen ander half jaar zijn vervroegd „omdat het in het belang van de republiek is wanneer allen, hier en overzee, weten dat een sterke en stabiele regering opnieuw voor vijf jaar aan de macht is". De opposi tie heeft laten weten dat zij gereed is voor verkiezingen. „De verdere behandeling van de ras senproblemen vereist grote inspanning gedurende een ononderbroken periode van vijf jaar. De leider van de oppositie, Sir de Vil- liers Graaff, heeft verklaard dat de re gering kennelijk ontwikkelingen ver wacht „die het over twee jaar moeilij ker maken verkiezingen te winnen dan nu". Dit kan slechts betekenen dat de regering geen vertrouwen heeft in haar eigen vermogen om in de nabije toe komst met succes de gevolgen van haar eigen politiek het hoofd te bieden. „Het besluit vervroegde verkiezingen te hou den is niet genomen in het belang van het land, maar in het belang van een partij". Soekarno: uitbreiding Indonesische leger President Soekarno heeft gisteren in het presidentiele paleis te Djakarta overleg gepleegd met legerautoriteiten en ministers over versnelling van de uit breiding der Indonesische strijdkrach ten. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, zei, dat de ministers ook hadden gesproken over de Indonesische aanspraken op Weste lijk Nieuw-Guinea en het Indonesische achtjarenplan. De chef-staf van de Luchtmacht, maarschalk Soeyadarma, deed een be roep op de Indonesische luchtstrijd krachten „extra op hun hoede te zijn", naar aanleiding van berichten over een mogelijk uitbreken van de oorlog. De maarschalk sprak op een „rouwdag van de Luchtmacht" in Bandoeng, waar op twee officieren werden herdacht, die in 1947 in gevechten met Nederlanders waren gesneuveld. leende zij geen voorrang aan een haar achteroprydende bromfietser zodat een aanrijding volgde. „Ik zag hem niet aankomen, daar een bruggetje mij het uitzicht belemmerde. Hij reed bovendien veel te hard en dook plotseling naast mij op", aldus voerde verdachte tot haar verontschuldiging aan. Inderdaad bleek, dat de bromfietser, een 20-jarige monteur uit Oegstgeest, met een snel heid van ca. 50 km/u had gereden en derhalve eveneens een proces-verbaal had gekregen. Deze snelheidsovertreding kwam de automobiliste in niet geringe mate ten goede, want hoewel de eis f. 35 boete subs. 7 dagen inhield, vonniste de kan tonrechter met slechts f. 15 boete subs. 3 dagen omdat hier z.i. van medeschuld inderdaad sprake kon zijn. De bromfiet ser geloofde het blijkbaar wel. Hij liet tenminste verstek gaan en zal conform de eis f. 40 boete subs 8 dagen moeten opbrengen. Boete voor eierenrapen Een 20-Jarige tuinder uit Noordwijk moest toegeven, dat hy zich op 8 april inderdaad op verboden duingrond had begeven om aldaar kievietseieren te zoeken. Het feit dat verdachte ondanks de nodige verbodsborden toch over de afrastering was geklommen, kon de of ficier slechts matig waarderen. „Vroe ger mocht het wel", aldus verdachte's ex cuus. Hoewel dit excuus niet in zijn voordeel werd uitgelegd, bleef de eis ditmaal nog beperkt tot tweemaal f. 5 boete subs. 2 dagen. Met f. 5 boete voor het betreden van het duinterrein kon de kantonrechter zich verenigen. Niet echter met de boete voor het eieren ra pen. Dit stond z.i. gelijk met stroperij in een terrein, dat min of meer tot natuurreservaat was verklaard, dus was hier z.i. f. 10 boete subs. 2 dagen zeker niet te hoog. Een 45-Jarige chauffeur uit Leiden had er grote spijt van dat hij de politie erbij had gehaald toen hij destijds met zijn vrachtauto in de Oosterstraat hoek Evertsenstraat geen voorang had ver leend aan een van rechts komende auto. Uitgaande van de mening, dat niet hij doch de tegenpartij schuldig was, wilde hij destijds van een „minnelijke schik king" niets weten. Hij haalde de politie er bij en kreeg prompt een proces verbaal omdat de politie in hem de schuldige zag. Dat niet de tegenpar tij, doch hy nu als verdachte in de bank stond, griefde hem in hoge mate. Het baatte hem niet veel. want zijn schuld werd wettig en overtuigend bewe zen geacht en de eis luidde f. 40 boete subs. 8 dagen. HU kreeg uiteindelijk f. 10 als „pleis ter op de wonde" aangezien de kanton rechter het vonnis op f. 30 boete subs. 6 dagen bepaalde. Vergeten spoorweg.. Sinds 1954 is een spoorlijn van 127 km lengte, ondanks zijn belang voor een streek aan de benedenloop van de Wolga, volkomen „vergeten" en door onkruid overwoekerd, aldus schrijft het Russische regeringsor gaan „Izwestia". De spoorlijn tussen Poegatsjewsk en Zwezda iverd tijdens de Tweede Wereldoorlog ac ngelegd en in de ja ren 1952-54 ten koste van een be drag van 7,2 miljoen mebel (circa 24 miljoen guldengeheel vernieuwd en gemoderniseerd. Als gevolg van een wijziging van de begroting moes ten de werkzaamheden o.a. de aanleg van een brug over de Irguiz, een zijrivier van de Wolga echter voortijdig worden gestaakt. De lijn was niet te gebruiken en xoerd langzamerhand „vergeten". Hij komt thans niet meer voor op de kaarten van het spoorwegnet in het gebied van de Wolga.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3