Iedereen zocht naar ldeine Leo Westerse „top" mogelijk Elke 2 \'2 minuut wordt er in Londen een misdaad gepleegd Sterke stijging van 1948-1960 van de Ziekenfondsuitgaven Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 C'est le ton qui fait la musique en dat geldt in beperkte mate ook voor de verklaring, die de Britse premier maandagmiddag in het Lager huis heeft afgelegd en waarin hij aan kondigde dat Engeland formeel om het lidmaatschap van de Euromarkt zal vragen. Natuurlijk zit er in Macmillans verklaring muziek en - blijkens de vele officiële commentaren - heeft men er in de EEG- en EVA-landen èn de Ver enigde Staten met genoegen naar ge luisterd. Maar toch zullen de scherpe toehoorder enkele dissonanten niet ont gaan zijn. Het was te verwachten, dat Macmillan de Zes (van de EEG) zou vragen, rekening te houden met de bij zondere belangen van het Gemenebest, de EVA (de Zeven) en de Britse land bouw. Maar daar was ook zijn uitlating, dat Engeland zijn buitenlandse ver plichtingen zal moeten herzien, indien de besprekingen met de Zes zouden mis lukken. Een uitlating die moet worden uitgelegd als een waarschuwing aan het vasteland, dat de Britse regering even tueel een deel van zijn strijdkrachten zal terugtrekken. Met dit dreigement om de NAVO eventueel te verzwakken tracht Macmillan druk uit te oefenen en wel op Frankrijks president De Gaulle, van wiens houding in de ko mende weken zoveel afhangt. Macmillan is trouwens van plan spoedig naar Parijs te vliegen om met De Gaulle te spreken over Engelands toekomstige rol in Europa. Werd Macmillans „historische ver klaring" in vrijwel alle hoofd steden van de EEG- en EVA- landen met grote instemming begroet, uitgerekend in Parijs waren de reacties minder enthousiast. Een officiële woord voerder van het Elysée liet zich heel voorzichtig uit en sprak van „instem ming" zonder meer; de juichtoon ont brak hier beslist. En „Le Parisien Libre" schreef: „Macmillan moge dan hebben besloten naar zijn Canossa te gaan, de Engelse regering stelt zich voor „op zijn Engels" tot de Europese gemeenschap toe te treden, dat wil zeggen het maxi mum aan voordelen er uit halen en een minimum aan concessies doen." Nu ga ven Macmillans woorden ook wel enige aanleiding tot deze onverkapte verdacht making. Terwijl een warme en ondub belzinnige verklaring de atmosfeer van aarzeling, die de verhouding Engeland- EEG steeds heeft gekenmerkt, zou kun nen hebben veranderd, was de Britse pre mier op een koude manier correct. De liberale Guardian schreef gisteren dan ook onder de kop „Juiste beslissing, verkeerde route": Macmillan vergist zich, wanneer hij denkt, dat hij betere voor waarden zal kunnen bedingen, als hij vaag blijft. De Zes zullen thans concessies moe ten doen, daarover heeft Macmil lan geen twijfel laten bestaan. Het is uitgesloten, dat Engeland on voorwaardelijk zal toetreden tot de EEG. Met name de Gemenebest-belangen zal Groot-Britannië zwaar laten wegen. Men kan dan ook stellen, dat Engeland de eerste stap heeft gezet op een weg die lang en moeilijk belooft te worden, want het is nauwelijks te ver wachten dat de onderhandelingen, die na deze. zomer beginnen, binnen een jaar zullen worden afgesloten. Op het ogenblik heeft ongeveer 14,5 procent van de totale Britse buitenlandse handel be trekking op de EEG en 42,1 procent op het Gemenebest. Deze cijfers zullen straks bij de onderhandelingen zeker wel een belangrijke rol spelen, maar zij zijn beslist geen maatstaf voor de toekomst. Immers, indien Groot-Brittanië onver hoopt mocht besluiten niet toe te treden, dan zou zijn economische positie zwakker worden, met als gevolg dat zijn vermo gen tot het aankopen van goederen uit het Gemebesit zou verminderen. Aan de andere kant moet Macmillan wel naar Europa kijken voor de toekomstige wel vaart en expansie van Engeland. Een factor van betekenis is ook, dat Groot- Britannië er goed aan doet zo spoedig mogelijk lid te worden, omdat de over gangsperiode van de EEG naar de vol ledige gemeenschappelijke markt immers nog gaande is en Engeland mede dus zijn stempel zal kunnen drukken op de verdere definitieve vormgeving van de EEG. In aanmerking genomen, dat zeker vijf van de Zes zich bij de onder handelingen veel moeite zullen getroos ten Engeland terwille te zijn, mag men redelijk optimistisch zijn over het doel, waarheen de lange en moeilijke weg leidt die Engeland maandagmiddag is ingeslagen. Schiphol in rep en roer Hij reilde alleen naar Deurne wandelen De kleine, 7-jarige Leo van Rijt uit Deurne in Noord-Brabant heeft gisteren heel Schiphol in rep en roer gebracht. Hij was met een 80-tal kinderen van een r.-k. jongensschool uit zijn woonplaats 's ochtends op de luchthaven aangekomen voor het jaarlijkse schoolreisje en om 12 uur bleek hy plotseling spoorloos ver dwenen. Vele uren lang zochten politie-ambtenaren, leden van de dienst orde en veiligheid en andere autoriteiten Schiphol af, maar naarmate de tijd verstreek werd men steeds ongeruster. Leo was weg en bleef weg. Het avontuur had echter een „happy ending". Om 7 uur 's avonds belde een politie-agent uit Vijfhuizen Schiphol op: Leo was daar ietwat verloren voortslenterend door een vrouw op de Vijfhuizer dijk aangetroffen. Hij had de hele afstand van circa 15 km te voet afgelegd. „Als u mij naar Deurne brengt, dan vind ik de weg verder zelf wel", had hij tegen mevrouw Van Doorn, die hem had aangesproken, gezegd. Zijn vermissing was niet terstond op gemerkt. De juffrouw van zijn klas moest zelf examen doen en was niet meegegaan. De andere onderwijzers ken den niet alle kinderen van gezicht en ook Leo niet, zodat het zoeken moeilijk was. Na een wandeling over de drukke balustrade hielden de onderwijzers appèl waarbij de neuzen van de circa 80 kinderen werden geteld. Er ontbrak er één en na veel gepuzzel vond men uit, dat de kleine Leo weg was. Geruime tijd zocht de hele groep naar hem, maar toen dit geen resultaat had schakelde hoofdonderwijzer Van Baars de politie op Schiphol in. Het was toen 12 uur. Intussen trokken de twee bussen met de overige kinderen naar Amsterdam om daar het programma (rondvaart en Artis) af te werken. Voor de onder wijzers was me het het schoolreisje wèl. De hoofdonderwijzer bleef met een tweede leerkracht op Schiphol achter. Onrust Belden voelden naarmate de uren ver streken een groeiende onrust in zich. Overal werd naar Leo gezocht, tot in het Luchtvaartmuseum en de speeltuin toe, maar Leo bleek zoek. Om 6 uur kwam men hoopvol uit Amsterdam terug maar Leo was er nog steeds niet. De hoofdonderwijzer ging mee terug naar Deurne. Hem wachtte de afschuwelijke taak de ouders in te lichten. Inderdaad stond Leo's vader in Deur ne bij de bushalte te wachten. Juist wilde de heer Van Baars hem voorzich tig inlichten, toen iemand anders van de school op hem toe kwam en hem mededeelde, dat zojuist de politie van Schiphol had gebeld met de medede ling, dat Leo was gevonden. „Uw zoon zit niet in de bus", zei de heer Van Baars toen opgelucht tot de vader, „hü is de hele dag zoek geweest, maar hy Een verrassing was Macmillans „his torische verklaring" allesbehalve - dagen tevoren was iedereen op de hoogte van deze Britse stap - maar dat wa? wèl het besluit van de andere zes van de Zeven (de EVA) om aansluiting te zoeken by de Zes. Men wist na de Geneefse conferentie dat Engeland zou trachten een gunstig klimaat te schep pen voor de andere leden van de Zeven cm ook met de EEG te gaan praten, maar wat dat „praten" zou inhouden verd niet gezegd. Men scheen ieder de mogelükheid te willen laten om zich desnoods te beperken tot een „aange naam kennis te maken" en meer niet. Die houding werd speciaal aannemelyk geacht voor de neutrale landen Oosten rijk, Zwitserland en Zweden. In plaats daarvan is in Genève kort en duidelijk verklaard, dat alle leden van de EVA zullen trachten aansluting te zoeken bü de EEG. Frank Figgures, de secretaris generaal van de EVA, ontkende zelfs nadrukkelijk, dat de neutrale landen slechts schoorvoetend naar de Zes zouden komen. Alle EVA-landen hebben besloten om de economische scheur in Europa te dichten. Maar van Engeland zal het afhan gen ,of we over een aantal jaren in Europa inderdaad één enkele markt met meer dan 300 miljoen men sen hebben. Denemarken heeft reeds la ten weten onder alle omstandigheden de koers van Groot-Britannië nauwkeurig te zullen volgen. Noorwegen schynt er ook zo over te denken, terwijl de andere EVA-partners voorlopig het Engelse en Deense initiatief willen afwachten. Van de neutrale landen, Oostenrijk, Zwitser land en Zweden, mag men echter niet verwachten, dat zü zich te zünertyd voor het volledig lidmaatschap zullen melden, gezien de gedachte van de politieke eenwording die aan de EEG ten grond slag ligt. Een politiek verenigd Europa is vooralsnog ondenkbaar, maar een economisch verenigd Europa ligt nu toch wel in het verschietEn niemand die deze ontwikkeling met meer be zorgdheid gadeslaat dan Chroesjtsjow en dat is ook wel begrijpelük. Jean Monnet, de „vader van de Europese integratie", heeft verklaard dat Engelands intrede in de EEG de eenmaking van Europa zal verhaasten en óók de associatie van Europa met Amerika, waarvan naar zün mening de vrede en de toekomst der vrije instellingen afhangt. En dan zou den we al dicht in de buurt komen van Adlai Stevensons ideaal: een handels federatie van de gehele vrüe wereld tegenover de enorme monolithische macht van de Sowjet-Unie. Overeenstemming inzake walvisvangst Er is thans volledige overeenstemming bereikt tussen de regeringen van Ja pan, Noorwegen, het Verenigd Konin krijk en Nederland over de verdeling van het aantal walvis-eenheden, dat met ingang van het vangstseizoen 1962/1963 jaarlijks door elk van deze landen mag worden gevangen. Eerder heeft de Sowjet-Unie verklaard in te stemmen met een toewijzing van 20 7c van de totale vangsthoe veelheid, die in het kader van de internationale walvis-conventie is toegestaan, zodat tus sen de vier genoemde landen 80 moest worden verdeeld. Hiervan ontvangt Ja pan 33 7c, Noorwegen 32 het Ver. Koninkrijk 9 en Nederland 6 als basisaandeel, aldus blijkt uit een toe lichting van het ministerie van Land bouw en Visserü. Boven dit basisaandeel zal Nederland jaarlijks ten laste van het gezamenlijk aandeel van Japan, Noorwegen en het Ver. Koninkrijk een extra-aandeel ont vangen van resp. 45. 60 of 70 waslvis- eenheden, indien de Nederlandse wal visexpeditie op het tydstip dat het of ficiële vangstseizoen voor viervyfde deel is verstreken, resp. 75 7c, 80 of 85 van het basisaandeel heeft gevangen. Japan, Noorwegen, het Ver. Konin- kryk en Nederland zijn het er voorts over eens, dat de verdelingsregeling, overeenkomstig de aanbevelingen van de in november 1958 te Londen ge houden walvisconferentie, zou moeten gelden voor een periode van zeven jaar. Binnenkort zal nog overleg met de Sow jet-Unie worden gepleegd over de tekst van een overeenkomst, waarin de ver deling van de vangsthoeveelheid tussen de vyf betrokken landen is neergelegd. Zodra terzake met de Sowjet-Unie over eenstemming is bereikt, zal Nederland weer tot de Internationale Walviscon ventie toetreden en tegelykertyd tot ondertekening van de overeenkomst in zake de vangstverdeling overgaan. is terecht en reist ons met een onder- wüzer per trein na". Want intussen was Leo dus in Vüf- huizen aangetroffen. Hü was zün klas genoten kwüt geraakt en Schiphol af gelopen, waarna hü de kilometers lange ringvaart naar Vijfhuizen volgde. Veel honger had hü nog niet, toen hü daar tenslotte bü de politie werd gebracht. Maar een kopje thee en een beschuitje met aardbeien ging er toch wel in. Warm eten wilde hü niet hebben. Ijlings nam de onderwüzer, die op Schiphol was achtergebleven, een taxi en spoedde zich naar Vüfhuizen, waar hy Leo terugvond. Per trein keerden ze naar Deurne terug. De lieer Stijkel plotseling terug Waarvoor is onbekend Een even plotseling als onverwacht haastig met een speciaal vliegtuigje van de Rijksluchtvaartdienst van zijn vakan tie uit Limoges in Frankrijk terugkeren de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat heeft gistermiddag tegen vyf uur voor een klein mysterie op Schiphol ge zorgd. Monter uit de twee-motorige Beech- craft stappende met als bagage slechts een kleine koffer en een paraplu glim lachte de heer Stükel en zei: „Ik ben plotseling teruggeroepen en onderbreek dus mün vakantie, maar ik zeg niet waarvoor. Ik heb de laatste dagen geen kranten gezien en weet dus niet of het al bekend is gemaakt". Donderdag j.l. was de Staatssecretaris met zün gezin naar Limoges in midden- Frankryk gereisd om daar van zyn va kantie te genieten. Hü is thans alleen naar Nederland teruggekomen en wist nog niet wanneer hü zich weer by' zyn gezin zal kunnen voegen. Adjudant van de Koningin Tot Hr. Ms. adjudant in gewone dient is benoemd de majoor W. R. A. baron van Tuyll van Serooskerken van het wapen der cavalerie. De luitenant-kolonel J. le Heux van het wapen der artillerie is eervol ont heven als Hr. Ms. adjudant in gewone dienst en benoemd tot Hr. Ms. adjudant in buitengewone dienst. Brand in Urks liaven Men kon geen water geven Gistermiddag is in de haven van UrJc, vlak bij olie- en benzineopslag - plaatsen, brand ontstaan. Bij het afbranden van de verf en teer van de Noordzeekotter UK 43, schipper De Vries, die voor een onderhouds beurt in de haven lag, vielen vonken in de haven, waardoor de op het wa ter drijvende olie- en vetlaag vlam vatte. De huid van de kotter raakte eveneens in brand en stond in een oogwenk roodgloeiend. De bemanning br. ht onmiddellijk de motor op gang zodat de kotter uit de gevaarlyke zone kon stomen. Ook de andere daar liggende schepen, waaron der een met olie geladen tankboot, zoch ten haastig een goed heenkomen. Door het schroefwater van de schepen werden de vlammen in de richting van de scheepswerf van Met-z gedreven. Op deze werf stonden enkele schepen, die niet verwüderd konden worden. Het personeel van de werf wist, onder leiding van en kele leden van de BB, met laag gerichte krachtige waterstralen het vuur van de werf af te houden. Intussen begon de schoeiïng in de ha ven te branden en de meerpalen brand den als fakkels. Een dichte rook be lemmerde het uitzicht en van de op de havenkant geparkeerde auto's raakte er een in brand. De brandweer, stond vrjj- wel machteloos. Zy kon geen water ge ven, omdat hierdoor kans zou ontstaan, dat de brand zich zou verspreiden over de gehele haven. Met brandblusapparaten van de brand weer, van de benzine- en oliestations en van de in de haven ligende schepen, werd het vuur gelocaliseerd. zodat de vlak bü de haven ingebouwde benzine tank geen gevaar liep. Een geluk was, dat de IJsselmeervloot juist de haven had verlaten, zodat geen opstopping van schepen ontstond. Het duurde geruime tyd, voordat het gelocaliseerde vuur was gedoofd. De Uk 43 kon met water zover worden afgekoeld, dat geen verder ge vaar voor het schip bestaat. Persoon- lyke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Kamerkoor en soliste. 18.30 R.V.U.: Organische Chemie - II, door Prof. Dr. E. Havinga. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Leger des Hellsmuz. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Meisjeskoor. 20.10 Radio filharm. ork. 21.35 Nieuwe verkenningen in Zuld-Afrlka, reisbeschrijving. 21.50 Pro menade ork. en solist. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Jazzmuz. 10.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Draalorgelmuz. 19.20 VARA- Varia en gram. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en soliste. 20.45 Een verschil van vijftien Jaar .hoorsp. 21.25 Gram. 21.35 Gesproken portret. 21.50 Amus. muz. 22.20 Sportuitz. 22.30 Nws. 22.40 Pianorecital. 23.15 Lichte muz. en voordr. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 17.40 Int. jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Spaanse liederen. 20.40 Licht Progr. 21.05 Voordr. 21.25 At tentie. 22.00 Avondwyding. De woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren te Washington verklaard dat er voor het ogenblik geen plannen bestaan voor een topconferentie van Westerse staatslieden. Het was echter „zeker mogelük" dat een dergelüke conferentie voor eind 1961 zou worden gehouden. De woordvoerder, de perssecretaris van het Witte Huis Pierre Salinger, ver klaarde dit in antword op een vraag van een Britse verslaggever. Deze had verklaard dat de Britse eerste-minister Macmillan had gezegd dat er waar- schünlyk binnenkort een Westerse top conferentie zou worden gehouden. Salinger wees in dit verband ook op de büeenkomst, die Westerse ministers van Buitenlandse Zaken in het ko mende weekeinde in Parijs zullen hou den. Politie kampt met tekort aan personeel (Van onze Londense correspondent) Er wordt in Londen elke 2]/2 minuut een misdaad gepleegd 550 per dag. Dit blijkt uit het jaar lijkse rapport van de Londense hoofdcommissaris, Sir Joseph Simpson, die er over klaagt, dat het tekort aan politiemannen 3.266 Premie van 4.9% kan kostendekkend zijn De totale ziekenfondsuitgaven per ziel zyn in de periode van 1948 tot 1960 gestegen van f 27.38 tot f 85.32 per jaar. De kosten vertonen een constant st(j- gende lijn, waaruit mag worden afgeleid, dat deze stijging in de komende jaren nog zal doorgaan, aldus dr. H. Festen, staffunctionaris van de Federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen in het blad de „Zie- kenfondsgids". dan verdrievoudigd zün. de geregistreer de loonstijging over hetzelfde tüdvak loopt van 100 tot 199. De toeneming van de ziekenfondsuit gaven is, volgens dr. Festen, voor een belangrijk deel toe te schrüven aan de grote uitbreiding van de geneeskundige hulp die wordt geboden, niet zozeer door toevoeging van nieuwe verstrekkingen als wel door een sterke uitbreiding van de inhoud der reeds bestaande ver strekkingen. Wanneer men het indexcijfer voor 1948 op 100 stelt, zijn de kosten voor huisartsenhulp in 1960 gestegen tot 234. die voor genees- en verbandmiddelen tot 256, specialistische hulp tot 408, tandheelkundige hulp 305, ziekenhuis- verpleging tot 523 en de kosten voor uitwendige geneeswüzen tot 391. Dr. Fes ten voegt hieraan toe, dat de totale kos ten in de periode 1948 tot 1960 meer BINNENLAND De curatoren van de universiteit van Amsterdam hebben prof. dr. E. Morpurgo. tot dusver buitengewoon hoogleraar in de Italiaanse taal- en letterkunde aan de Universiteit "van Amsterdam, met ingang van 1 augustus 1961 benoemd tot gewoon hoogleraar in deze vakken. In aanwezigheid van vele genodigden heeft de burgemeester van Valkenburg, de heer F. Breekpot, gisteravond de nieu we Euro-hal in Valkenburg geopend. De burgemeester stelde de hal in gebruik door het hijsen van de Eurovlag op het voorplein voor het gebouw. Hij noemde de nieuwe Euro-hal voor Zuid-Limburg een belangrijke aanwinst voor het houden van handelsbeurzen, tentoonstellingen, mu ziekfeesten. sportgebeurtenissen en derge lijke. In Gasselternyveen is gistermiddag een zware vrachtauto op een groepje wielrijders ingereden. Hierbij is het 10- jarlge meisje M. Hadders dodelijk gewond en op weg naar het ziekenhuis te Assen overleden. Haar vader, de heer H. Hadders werd ernstig gewond aan beide benen. Mevrouw Hadders kwam met de schrik vrij. De chauffeur van de auto uit Oude Pekela, maakte een verkeerde manoeuvre en kwam op het linker gedeelte van de weg. Gistermiddag is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de heer H. Brugmans te Beek en Donk. Het pand werd nagenoeg geheel in de as gelegd. Het vuur greep zo snel om zich heen dat behalve het meubilair en wat kleding van het uit zes personen be staande gezin, niet veel te redden was. De schade bedraagt naar schatting f 40.000. In de gister gehouden vergadering van de N V. Singkep Tin Maatschappij te 's-Gravenhage is in de plaats van de on langs overleden mr. B. Th. W. van Hasselt tot commissaris benoemd. Ir. A. M. A. Wfjnans. terwijl mr. L. A. Nypels (War mond) als zodanig werd herbenoemd. BUITENLAND Generaal Franco heeft gisteren het Belgische koningspaar aan boord van zijn jacht „Azor'op de rede van San Sebas tian. ontvangen. Tot het gezelschap be hoorde ook de Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken Castiella. tisch-Chlna. Tsjen Tsjeng, heeft gisteren in Washington na een onderhoud met President Ke omen •resident Kennedy verklaard dat er „vol- jeiykheld van mening over de kwestie Buiten-Mongolle" bestond. In de Amerikaanse hoofdstad gelooft men dat Tsjen Tsjeng die maandag ook reeds met de Amerikaanse president had gesproken, de vrees van zijn regering voor een moge lijke erkenning van communistisch Bui- ten-Mongolie door de Verenigde Staten ter sprake heeft gebracht. Tsjen voegde er overigens aan toe dat er slechts over „be ginselen" was gesproken. De leider van de „Volksbeweging voor de bevrijding van Angola", Mario de An- drade. brengt bezoeken aan verschillende Afrikaanse landen om de zaak van de op standelingen in Angola te bepleiten. Hij is thans in Bamako, ae hoofdstad van de re publiek Mali. waar morgen een „dag van solidariteit met de volkeren van de Por tugese koloniën" wordt gehouden. Een orkaan heeft in de Mexicaanse staat Vera Cruz en in het noorden van de staat Tabasco overstromingen veroorzaakt. Circa 7000 personen hebben hun woningen moeten verlaten. De materiele schade is groot. 's Werelds eerste ruimtevaarder, ma joor Gagarin, is gisteren in Sao Paulo. Brazilië, aangekomen. Hij werd door de bevolking harteiyk ontvangen. Miama Azlrlm, met 138 Jaar waar schijnlijk de oudste inwoner van Nlgerle, is gisteren in Amaigbo overleden. Hij had 28 kinderen, meer dan honderd kleinkin deren en honderden achterkleinkinderen. In Zuld-Rhode8ie zijn voor de ko mende twee maanden alle openbare bij eenkomsten verboden. Dit is gisteren in de staatscourant afgekondigd door de mi nister van Justitie en Binnenlandse Za ken. Knight. De commissie v. Bultenl. Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 27 tegen 4 stemmen het wetsontwerp van president Kennedy voor hulp aan het buitenland goedge keurd. De commissie heeft overigens een bezuiniging van 407 miljoen dollar in het door de president gevraagde bedrag van 4 762.500.000 dollar aangebracht. De com missie voor Buitenlandse Zaken van de Senaat had de vorige week reeds bezuini gingen van in totaal 436 miljoen dollar aangebracht. In beide gevallen betreft het o.a. fondsen voor ontwikkelingsstudie en militaire bijstand. Financiering is mogelijk Ds. Festen noemt de kostenstüging een betrouwbare indicatie voor de stij ging van de kosten der curatieve ge zondheidszorg van het Nederlandse volk. Velen menen, dat aan de uitgaven voor de gezondheidszorg paal en perk moet worden gesteld, omdat ze binnen af zienbare tijd niet meer kunnen worden opgebracht. Gezien het bestedingspa troon van het nationaal inkomen acht dr. Festen deze stelling echter zonder meer onjuist. Bovendien is er, volgens hem, geen enkele aanleiding om te voorspellen, dat de Nederlanders, nationaal gezien, bin nen afzienbare tyd niet meer in staat zouden zyn hun curatieve zorg te finan cieren. Ter illustratie vermeldt hy, dat in 1959 voor banket, chocolade en ys 700 miljoen gulden werd uitgegeven, voor alcoholhoudende en alcoholvrye dran ken 523 miljoen en voor gezondheids zorg 895 miljoen. Onevenredige toeneming De kosten van de ziekenhuisverple- ging gaan een steeds groter deel van de totale kosten uitmaken, omdat zy onevenredig toenemen. In 1948 bedroe gen zij f. 5,59 per verzekerde, in 1960 f. 29.21. Deze vervyfvoudiging is het gevolg van de styging van de verpleeg- pryzen en van de toeneming van het aantal opnemingen, terwijl in de eerste jaren na 1948 ook de gemiddelde duur per opneming geleidelyk steeg. De ge middelde verpleegprys per dag steeg van 1M8 tot 1959 van f. 6,71 tot f. 17,12 het aantal opnemingen per 1000 verze kerden van 53 tot 81,6 en de gemid delde verpleegduur van 16,1 tot 18,7 da gen. Verplichte verzekering Bü de Invoering van de verplichte verzekering werd de premie op 4 van het loon gesteld. Aangezien de kosten beneden dit percentage bleven, kon in de eerste jaren een belangrijke reserve worden gekweekt. In 1948 werd de pre mie teruggebracht op 3,8 en in 1949 op 3,7 7c. Volgens dr. Festen is de pre mie-opbrengst sedertdien steeds lager ge bleven dan de uitgaven, met als gevolg dat de omvangrüke reserve, die eens 160 miljoen gulden bedroeg, thans is teruggelopen tot een minimum, dat aan leiding heeft gegeven tot een zekere on gerustheid. Dr. Festen betoogt, dat een premie van 4,9% op het ogenblik kostendek kend is. Het Ziekenhonfdsbesluit noemt 6% als de -ns. Ter illustratie ver meldt dr. Fesien nog. dat 0.1 van de loonsom voor de ziekenfondspremie 10,3 miljoen gulden opbrengt. bedraagt. De gehele Londense po litiemacht omvat 17.237 man. In het afgelopen Jaar heeft in Lon den de misdaad een „hoogterecord" be reikt, namelyk van meer dan 200.000 ge vallen. Er werden bovendien minder ernstige misdadigers opgespoord, dan het jaar daarvoor. Het aantal misdaden dat werd opgehelderd nam af van 27,5 tot 26.1 procent. De oorzaak is het tekort aan personeel. De recherche is overwerkt en staat vrijwel machteloos tegenover de toene mende misdadigheid. Bovendien worden de misdadigers arroganter in hun optre den en slagen zij er in samen te hokken op een manier, welke voor de oorlog niet zou worden geduld. De commissaris hoopt dat in de toe komst de surveillerende straatagent weer de plaats zal kunnen innemen van de op scooters en motoren rondrijdende po litiemannen. Hij zegt: „De politieagent te voet in voortdurend contact met de leden van het publiek, zorgt er voor dat de politie de noodzakelyke inlich tingen krügt. Bovendien is hij de beste public relations-man voor de politie". Inderdaad wordt de ongewapende En gelse „Bobby" in het algemeen als de sympathieke helper van het publiek be schouwd. Hij is een van de bezienswaar digheden van Engeland. Aan de andere kant klaagt de hoofdcommissaris, dat het publiek soms de medewerking wei gert bü de assistentie van de politie in de opsporing van misdaden, of als getuigen. In Engeland heeft de gewone burger de plicht om in bepaalde geval len zelf tegen misdadigers op te treden en zelfs het recht hen te arresteren. uur voorm. Stadhuis WOENSDAG Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendijk. 8 uur n.m. DONDERDAG Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendijk. 8 uur n.m. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia'8 uur nam. Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendijk. 8 uur n.m. ZATERDAG Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendijk. 8 uur n.m. ZONDAG Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendijk. 3 en 8 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 MAANDAG Gemeenteraad. 2 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Sag mlr Adieu!" A.l. Werkd. zond. 2.15, 4.30, 7 Rex: „De Chaplinrevue". A.l. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur, donderdagcyclus „Terug uit de hel". 18 Jr. Casino: „De bruid is niet bleu". 18 Jr. Werkd. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur, dagelijks 2.30 uur „Rusty en de spionnen". A.l. Lido: „De snertsoldaat". A.l. Werkd. 2.30, 7 cn 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, dagelijks 10.30-12.30 uur „De nieuwe avonturen van Dik Trom". A.l. Luxor: „De zigeunerprinses". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „l'Amérique insollte". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: vrijdag 8 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De Vikings". 14 jr. Maandag en woensdag 8 uur „De Held van Pork Chop Hill". 18 Jr. Donderdag 8 uur „The horse's Mouth" (Geen geld en toch geen zor gen). Zondagmiddag maandag-, woens dag- en donderdagmiddag half drie „Zet 'm op, Tommy A.l. TENTOONSTELLINGEN Hortus: „Aqua-Hortus". Werkdagen 10 uur vm.—10 uur-n.m.'s zondags 12—10 uur n.m. (t/m 5 augustus). VOOR DONDERDAG 3 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen- febed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram .50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 De zingende kerk. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Herv. Ger. Zendingsdag Driebergen. 14.45 Gram. 15.00 Kamerork. en soliste. 15.35 Gram. 15.40 Gram. 16.00 Bijbelover denking. 16.20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 Klankb. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.15 Gram. 18.25 Promenade- ork. en tenor. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Planorecital. 19.30 Radio- krant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Man en paard, quiz. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 2330 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 KookpraatJe. 11.15 Zangrecital. 11.35 Gram. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Promenade-ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs ber. 1330 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Pianorecital. 15.30 Thea- terork. en soliste. 16.00 Gram. en voordr. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.35 Jazzmuz. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Amus. muz. 19.30 Kamermuz. 19.50 Sport- praatje. 20.00 Nws. 20.05 Radio-Filharm. ork. en soliste. (I. d. pauze: 20.45-21.20: Voordracht). 22.00 Jazzconc. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Jazzmuz. 23.30 Joodse liederen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 Progr. over luchtfoto grafie. 21.00 Pianospel. 21.20 Filmdocu mentaire. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Voordr. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Amus. muz. 15.30 Cricket. 16.00 Pianoreci tal. 16.15 Kritieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Balladen. 19.30 Hoorsp. 20.00 Ork. conc. 21.00 Actuele gesprekken. 21.30 Cabaret. 22.00 Nws. en comm. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-2336 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Lich te muz. (Om 13.30 nws. en 13.35 Cricket- ultsl.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Pianospel. 14.31 Relsverh. 15.00 Licht progr. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races en crlcket- ultsl. 16.35 Gram. 17.31 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. en comm. 18.36 Sport- nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 1931 Licht progr. 20.00 Hoor spel. 20.31 Vragenbeantw. 21.00 Hersen- gym. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Jazzmuz. 23.31 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Ork. conc. 16.00 Film- muz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Amus. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.15 Dansmuz. 21.00 Jazzmuz. 21.45 Nws. en weerber. 23.30 Cello en piano. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dans- en amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrük 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Klass. muz. 13.35 Gram. 17.15 Orgelrecital. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 20.05 Ork. conc. 22.35 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. (verv.) 12.50 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Klass. muz. 14.00 Gram. 1530 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Koorzang. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Hon gaarse dansen. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muz. 20.00 Koorzang. 20.30 Gevar. muz. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belgische muz. 15.15 Gram. 15.30 Gram. 1607 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.30 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Gram.Gram. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. 22.55 Nws. Kort Galgewater: Museumschip „Klein Artis". 10 uur v.m.-9 uur n.m. (t/m 9 augustus). De Lakenhal: Expositie Bloemslerkunst. Dagelijks 10-10 uur; 's zondags 12-10 uur (tot 6 augustus). Lakenhal: Eretentoonstelling Kees Ver- wey. Dagelijks 10-5 uur. 's zondags 1-5 uur (tot 4 september). RUk6museum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rüksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; 's zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting". Werkd. van 10-5 uur. zondags van 1-5 uur ftot 20 augustus). Rüksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober) Avond- en Nachtdienst der Apotheken te Lelden Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313; Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Bil geen gehoor van Uw hulsart9 of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2