Laatste nieuws Klaas Bolt: een goed organist Nasoetion in Djakarta terug Na 40-daagse reis door S.U. en Europa DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 Knap speler, vakman van goeden huize De organist Klaas Bolt heeft een ge vestigde reputatie. Hij was immers eni ge malen winnaar van de vermaarde internationale improvisatie-wedstrijden in de Haarlemse Sint-Bavo. Daarmee associeert men het begrip „groot orga nist". In ieder geval verwacht men het. Wellicht is Klaas Bolt dit thuis, op het eigen instrument .terdege. De impressie „groot" heeft de eoneertgever echter niet op het Pieterskerkorgel nagelaten, wel die van „goed". En ware het concert met een improvisatie bekroond geweest, dan zouden we, wie weet. tóch nog geestdriftig huiswaarts gekeerd zijn. Ontbrak dus het bewijs van de impro viserende kracht, ook werd ons iets ont houden waarop we drie dagen na de sterfdatum van Bach wel mochten re kenen: een integraal Bach-programma. Ten slotte moet het ons van het hart, dat het wél gespeelde programma ook iets teleurstelde. Had er al maar één enkele majestueuse compositie op ge staan die het fameuse orgel in z'n koninklijke mogelijkheden had laten opbloeien Eén Bach-je stond er, halverwege: de koraalbewerking „Jesu meine Freude", bondig, mooi. maar waarvan we graag de stemmen fijnzinniger op elkaar lnge- DRUKKE WEKEN VOOR „DE BURCHT" Het worden ln de komende tyd druk ke weken voor het Leidse Jeugdorkest en drumband „De Burcht". De jeugdige muzikanten krijgen n.l. het volgende programma te verzorgen: 1 augustus: muzikale medewerking aan de oranjefeesten te Hoogmade; 5 augus tus opwachting van het Rijnsburgse Bloemencorso bij de Leidse gemeente grens, vanwaar het jeugdorkest de stoet vooraf zal gaan door de Leidse straten. Op 10, 11, en 12 augustus muzikale op luistering van het einde der vakanti- bezigheden op de speeltuinen van „De Doorbraak" Oosterkwartier en „Zuider kwartier" waarna op 19 augustus muzi kale medewerking wordt verleend aan 't Katwijkse Bloemencorso. Op 22 en 24 augustus zal het Jeugdorkest van 4 tot 6 uur twee populaire concerten verzor gen op het Vebo-tentoonstellingterrein in 't Plantsoen waarna orkest en drum band 's avonds om 8 uur op de Boule vard te Katwijk een taptoe ten gehore zullen brengen. In Hellevoetsluis maken de muzikanten op 26 augustus een mars door de stad, gevolgd door een taptoe op de Marinewerf. Nadat 29 augustus de oranjefeesten te Rijnsburg muzikaal zijn opgeluisterd, zal het Jeugdorkest op 2 september medewerking verlenen aan de feestelijke viering van het 35-jarig bestaan van de speeltuinvereniging „Zuiderkwartier". Evenals vorig jaar luisteren orkest en drumband ook dit jaar weer de 3 oktoberoptocht op, het geen zij dit jaar voor het eerst ook zul len doen by de 8 oktoberfeesten te Alk maar. speeld hadden gehoord. In een bewer king van Baoh was daaraan het elfde concerto voorafgegaan uit Vivaldi's ..Estro Armondco". Dit kenmerkt zich voor Vivaldi door diepte en emotionali teit en vooral is het het middendeel, dat men ..meeneemt". We blijven echter van oordeel dat Vivaldi weinig op een orgel past. het is te violistisch van aard. Ten vervolge bevond zich in de barok- groep nog een Toccata van Joh. Krie- ger, niet ^overmatig interessant, maar een stuk dat plezierig speelt, nogal improviserend van karakter. Klaas Bolt heeft het welsprekend weten te frase ren. al denken we dat sommigen de kleuring lichter hebben gewenst. Dit drietal was omzoomd door de Variaties op Psalm 24 van onze Anthoni van Noordt en door tweemaal een Pre ludium en Fuga (in As en in C) van een drie eeuwen jongere Nederlander: Jan Koetsier. Hier bleek Klaas Bolt wat hij zijn moest: geheel overtuigend, ook op het stuk van de „orkestratie". Van Noordt werd opgezet in een fraaie t-in- tenverhouding tussen oantus firmus en oontrapunterende stemmen en de wel gebouwde compositie boeide. De eerste Koetsier, in hoge regionen levend, gaf een helder beeldspel in frisse taal te horen, vrij van de statig heden die we gemeenlijk bij de prelu dium- fugavorm denken. Pepping en Distier en idioom, geest en harmoniek van de moderne Duitse koraalpartita zijn inspiratiebronnen geweest. De twee de Koetsier klinkt conventioneler en het bouwprincipe is er gebrekkiger in toe gepast. Maar in de vertolking, zowel va nde Koetsiers als van Anthoni van Noordt. ontbrak nauwelijks iets. Daarin leerden we Bolt kemien als een knap speler en een vakman van goeden huize, tot volmaakt bevredigende dingen in staat. V. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Pieter Jean Louis, zn van P. J. de Haan en O. Chaillet; Lysette Gabrielle Arlane, dr van J. J. Devllee en M. H. van Slag- maat; Gregorlus Jacobus Johannes, zn v. J Dofferboff en M. E. Wouters; Adrlana Maria, dr van D. J. van Glnkel en M. W. Kramer; Marco Gijsbertus, zn van G. Mid delkoop en E. S. Fillppo; Prederlcus Go- defrldus, zn van A. J. Verberg en M J Rijsbergen; Hermlna. dr van J. van 't Veer en H. A. van Zwleten; Alexandra Wil- helmina, dr van H. M. Wubs en W. C. van Diggele; Johannes Cornells Maria, zn van C. M. Akerboom en G. T. v. d. Drift; Jo hannes Cornells, zn van J. A. Tendelóo en J van Weeren; Jacquelln. dr van J. de J. van Weeren; Jacqueline dr van J. de de Moolj en G. Heemskerk; Renatus Jo hannes Hendrlkus, zn van A. F. Kuijken en G. C. Wessellng; Dick Nlcolaas, zn van L Rozenboom en J. C. F. Waasdorp; Svl- via Margaretha Adrlana, dr van J. van den Burg en E. Arnoldus; Maria Elisabeth, dr van A. M. van den Berg en T. A. M. Buis Johannes Hermanus, zn van J. van Loon en M. P. Rijsbergen: Wlllemlna, dr van H. Kattenberg en J. P. van Iperen; Mattheus Gerardus. zn van M. P. Sips en D. Fakkel; Paulus Nicolaas Maria, zn van M. J. H. Jacobs en J. I. M. Oostdam; Catharlna, dr van F. Ouwerkerk en C. Belj; Danielle Geslna Astrld, dr van G. Ludema en G. den Otter: Marlon Maria, dr van M. v. d. Bent en J. M. van Bakel; Catharlna Mar tina, dr van J. Guljt en L. v. d. Melj; Jo hannes, zn van J. Koelewijn en W. E. van Duijn; Luclenne Maria Christina, dr van J. J. Kop en J. S. M. C. Kühn; Nadia. dr van A. Garnefskl en G. Wetzel. GETROUWD: F. Amesz en W. H. M. Voorhoeve. OVERLEDEN: W. Schrijvers, 46 jaar, man; P. Klein, 71 Jaar. man; A. J. van der Vliet, 74 Jaar. m.; G. Michels, 23 Jaar, zoon; H. Moenen, 81 Jaar. man; E. C. A. Vinkesteijn. 84 Jaar. vrouw; J. J. Schenkeveld. 18 Jaar, zoon; F. F. F. Marquenle, 59 Jaar, man. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 aug. - Vette varkensmarkt. Aanvoer 106 varkens. Lichte varkens f 1.88 tot f 1.92, slagersvarkens f 1.92-1.95, zeu gen f 1.62-1.67. Handel: goed afloop min der. LEIDEN, 1 augustus. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: appelen 37-43, andijvie 8-13, snij bonen 210-235, stambonen 63-108, kroten 12-20, rode kool 6-17, spitskool 31-32, pos telein 62-72, rabarber 8-10, spinazie 34-66, tomaten A 21-55, B 25-78, C 20-72, CC 20- 54, uien picklers 5-12, drielingen 24, mid delfijn 12, middelgrof 11, grof 16, waspeen 30-34, zllveruien 41-42, per 100 stuks: me loenen 52-148, perziken 5-44, bloemkool A 11-57, komkommers 8-42, sla 3.50-8.50; per 100 bos: bospeen 28-41, peterselie 1.70, selderij 2-2.40. ROTTERDAM, 1 aug. Veemarkt. Totale aanvoer 3015. Weekaanvoer 5073. Vette koelen en ossen 200, gebrulksvee 945 vette kalveren 740, graskalveren 249, nuch tere kalveren 326, varkens 14, lopers 77, biggen 70, paarden 54. veulens 42, schapen of lammeren 273, bokken of gelten 25. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwal.) vette koelen per kg f 3.20-3.40, 2.80-3.10, 2.60-2.70, vette kalveren f 2.85-3.00. 2.50- 285, 2.20-2.50; graskalveren per stuk f 460 f 360 f 260, nuchtere kalveren f 82 f 68 f58, lopers per stuk f130 f 110 f95; big- ?en f 80 f 70 f 55, slachtpaarden per kg 2.75 f 2.60 f 2.40; schapen per stuk f 130 f 100 f 90. lammeren f 105 f 90 f 80; kalf- en melkkoeien f 1290 f1160 f990; vare koeien f 940 f 750 f 650, vaarzen f 960 f 760 f670; pinken f610 f500 f420. Aanvoer: vette koeien Iets korter; han del: slepend; prijzen: als gisteren, aan vraag goed prijshoudend; vette kalveren ruimer; redelijk; afloop Iets teruglopend enkele prima's boven notering; graskalve ren even kleiner, kalm. pryshoudend; nuchtere kalveren als vorige week. willig, ruim prijshoudend: lopers en biggen ge woon, stug. niet hoger; slachtpaarden Iets minder, goed. vooral Jonge paarden ruim prijshoudend; schapen en lammeren klei ner. matig, vooral niet hoger; kalf- en melkkoeien normaal, stil, staande; vare koelen als vorige week, lui, ongewijzigd; vaarzen en pinken gewoon, 6troef en con stant. WARMOND Wielrijder bij botsing met autobus gewond Ter hoogte van de garage van de heer Schrijvers in Warmond had een botsing plaats tussen een fietser en een autobus. Het gevolg was, dat de man met een gapende hoofdwonde naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde, doordat de bus voor een aantal geparkeerde auto's naar links moest uitwijken. Toen ook nog een aantal bromfietsers de bus wilde passeren, kwam de wielryder, die uit tegenovergestelde richting naderde, in moeilykheden. Hy zag de bromfiet ser aankomen, maar stapte zo ongeluk kig af, dat hy tegen de bus botste. Voor het geld, dat op het veertig- Jarig bestaansfeest van de Muziekver eniging Warmonds Fanfare bijeenge bracht is zyn instrumenten aangekocht. Deze nieuwe instrumenten zullen van 7 tot en met 15 augustus in de etalage van de firma De Nie tentoongesteld worden. Moeilijkheden aan boord van de „Geestland" Aan boord van de 2000 ton metende Nederlandse vrachtschip „Geestland" hebben zich in de haven van Port of Spain (op Trinidad) enige moeilykheden voorgedaan, die men van de zijde van de redery, de NV van Waling van Geest in 's-Gravezande, betitelde als een dron- kenmansruzie. Acht leden van de 34 koppen tellende bemanning zijn als ge volg van deze gebeurtenissen ontslagen en van boord gezet. De Geestland vaart op een vaste lijn tussen Engeland en Port of Spain, via de Westindische eilanden. Het schip vervoert in de regel bananen. Goodwiil-missie vertrokken Zuid-Korea, dat in ons land nog geen diplomatieke vertegenwoordiger heeft, zal binnenkort een ambassadeur naar Nederland zenden. Dit deelde vanoch tend de heer Yong Shik Kim, ambassa deur van Zuid-Korea in Londen, op Schiphol mede. Hij treedt op als leider van de Zuidkoreaanse goodwill-missie, die deze zomer 17 Europese landen be zoekt. De missie heeft drie dagen in Nederland doorgebracht en vertrok vanochtend van Schiphol naar Luxem burg. Kongo krijgt een nieuwe regering President Kasavoeboe heeft gister ochtend de minister van Binnenlandse Zaken uit de regering-Ileo, Adoela, ver zocht een nieuwe regering te vormen. Dit is officieel in Leopoldstad bekend gemaakt. Adoela is senator voor de Na tionale Kongolese Beweging van Ka- londji. Voordat hij in februari van dit jaar minister werd, was hij secretaris generaal van het socialistische vakver bond. De regering-Ileo had gisterochtend eerder haar ontslag by Kasavoeboe in gediend. De president aanvaardde het ontslag. ORDER GETEKEND „UZI"-MITRAILLEURS Het Departement van Defensie deelt mede, dat de order van Nederland voor de Israëlische Uzi pistoolmitrailleurs gistermiddag, in aanwezigheid van de Israëlische ambassadeur, de heer H. A. Cidor, en twee '-ertegenwoordigers van de I.M.I. (Israëlische Militaire Indus trieën) door staatssecretaris M. R. II. Calmeijer is gerekend. De „Uzi" pistoolmitrailleurs, die reeds enige jaren in gebruik zyn by de Kon. Marine en de Kon. Luchtmacht en hier uitstekend voldoen, zullen thans ook voor de Kon. Landmacht worden aange schaft. Ze dienen deels ter vervanging van de stenguns, deel- ter vervanging van de Garandgeweren. De krijgsmacht zal hierdoor in het bezit komen van meer dan 100.000 Uzi pistoolmitrailleurs. De bestelling omvat tevens de reserve onderdelen en onderhoudsartikelen. Met de aflevering zal terstond een begin worden gemaakt. De eerste helft van de bestelling zal vóór het einde van de zo mer 1962 worden afgeleverd. Adjudant M. v. Dijk nam afscheid Ruim 30 jaar bij Leidse politie In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd - voor de politie zestig jaar - heeft adjudant M. van Dijk gisteren van het Leidse korps afscheid genomen. De heer Van Dijk, die bij de afdeling recherche werkzaam was ,trad 1 januari 1929 by de Leidse politie in dienst. Hy doorliep vele rangen en werd 1 januari 1958 bevorderd tot adjudant van politie. Alvorens het personeel gistermiddag in de gelegenheid werd gesteld om van de heer Van Dijk en diens echtgenote afsoheid te nemen, werd de scheidende adjudant in de kamer van de Commis saris van Politie, de heer J. Dreeuws, die in een sympathieke toespraak wees op de vele verdiensten van de heer Van Dyk. Mede namens hoofdins\?cteurs en inspecteurs bood de commissaris hem, een boek aan. In de kantine volgde hierna het af scheid van het personeel. Hoofdinspec teur G. A. N. Cornelisse, die namens het korps het woord voerde, releveerde de belangrijke staat van dienst van de heer Van Dijk, een trouw en eerbjk politieman, die rustig zyn weg ging en aan wie belangrijke zaken werden toe vertrouwd. U deed uw werk, aldus de hoofdinspecteur, op een wyze, welke by uw superieuren en ondergeschikten be wondering afdwong. Vele jongeren kun nen aan uw optreden een voorbeeld nemen. Namens het korps werd adju dant Van Dijk met. een vulpen verrast. Brigadier C. Verkerk, die als collega na mens de afdeling recherche het woord voerde, had eveneens byzondere waar dering voor de plichtsopvatting van de heer Van Dyk en diens prettige colle giale omgang. Enkele hengelsportartike len werden namens het personeel van deze afdeling aangeboden. In gelyke geest spraken tenslotte brigadier J. van der Sluis namens de afdeling Leiden van de Ned. Politiebond, die een woor denboek aanbood om de heer Van Dyk in zyn puzzelwoede by te staan, en de heer N. L. Segaar namens de Politie Amusementsvereniging. Wy nemen van U, aldus de heer Segaar, nog geen af scheid, omdat wij U in onze kring als actief lid nog vaak hopen te ontmoeten. Na een dankwoord van de heer Van Dyk volgde een drukke afscheidsreceptie, waar ook tal van gepensioneerden ver schenen. UB kvMlHÈ# Jonge Spanjaarden „rebelleren" De openbare aanklager van het mi litaire tribunaal van Barcelona heeft gevangenisstraffen variërend van één tot vier jaar geëist tegen elf jonge Ca talanen die worden verdacht van „mi litaire rebellie". Zij hebben communis- tische bladen en pamfletten verspreid. Van doorgaans goed ingelichte zijde I in Madrid is vernomen dat in San Se bastian negen jonge Basken zyn gear- 1 resteerd, leden van een clandestien vak- verbond, de „Solidaridad de Obreros Vas- cos". Zij zouden sabotage hebben ge pleegd, en met name in de hjn San Se- bastian-Bilbao de rails hebben losge- schroefd toen een trein met nationa listische oud-strijders moest passeren. In Bremen is het grootste West- duitse koopvaardijschip te water gelaten. Het is de 50.000 ton me tende turbinetanker Egmontdie een lengte heeft van 214,25 meter. De Indonesische minister van Defensie en opperbevelhebber van het leger gene raal Nasoetion is gistermiddag per vliegtuig in Djakarta teruggekeerd van een reis van 40 dagen door de Sowjet-Unie en andere Europese landen. Nasoetion herhaalde dat Indonesië zou proberen vreedzame middelen te gebrui ken ter regeling van zijn geschil met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea. Het zou zich echter militair voorbereiden voor het geval „onze vreedzame politiek of politieke besprekingen geen resultaten opleveren". Hij achtte het noodzakelyk dat Indo nesië „sterker wordt dan de Nederlan ders, zowel in West-Nieuw-Guinea als in Nederland zelf". Na een overzicht te hebben gegeven van de Nederlandse mi litaire kracht, waarby hy een opsom ming gaf van de „vliegdekschepen, krui sers, onderzeebootjagers en gevechts vliegtuigen der Nederlandse Marine", wees Nasoetion erop dat de Nederlan ders hun strydkrachten naar het Indo nesische gebied kunnen overbrengen „en de NAVO kan dit niet verhinderen". Nasoetion verklaarde dat zyn Europese reis in de eerste plaats ten doel had ge had de Indonesische aan n aken op Ne derlands Nieuw-Guinea toe te lichten. „De socialistische en de neutrale lan den onderschrijven de Indonesische aanspraken ten volle. Doch het stand punt der Westerse landen, die met Ne derland in de NAVO zyn verbonden, wijkt in het algemeen niet veel van het Nederlandse af", aldus Nasoetion. Nasoetion zei dat de Westeuropese landen Indonesië hebben aangeboden militaire uitrusting te leveren. De voor waarden die zy stelden zijn echter niet zo gunstig als die waarop de VS en de Sowjet-Unie bereid zijn te leveren, en Indonesië zal voornamelijk uit deze twee landen zyn militaire uitrusting blyven betrekken. Schulden Borgward 180 miljoen mark De in liquiditeitsmoeilykheden ge raakte Borgwardmaatschappy te Bre men heeft schulden van in totaal 178.7 miljoen mark aan tezamen 3.100 schuld eisers. Hierby zyn o.a. bankschulden ten bedrage van 113 miljoen mark en schul den van 57.5 miljoen mark aan leve ranciers. Dit is door de president van het Amstgericht te Bremen, dr. W. Pe ters, bekendgemaakt. De Borgwardmaatschappy wil, om faillietverklaring te voorkomen, trach ten een middelijke schikking met de schuldeisers te treffen en heeft by de rechtbank de akkoord procedure aange vraagd. By deze schulden van ln totaal 178.7 miljoen mark komt nog een bedrag van 60 miljoen mark, dat de staat Bremen in februari jl heeft verstrekt aan de maatschappij, die werd opgericht om de Borgward-onderneming over te nemen. Bovendien zyn er nog vorderingen van o.a. het personeel. Kerkelijk Leven NED HERY KERK Aangenomen naar Tzum J de Waard te Nes en Wierum. Bedankt voor Tienhoven van de Bovenkamp te Engwlerum. Aangenomen naar Nleuwland-Oosterwijk C. J. van den Broek te Ridderkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Schlldwolde B. Ridder, kand te Emmen. Beroepen te Mlnnertsga J. J. Brinkman, kand. te Heerde. Aange nomen naar Eindhoven (vac. A. Vellema) W. van der Zwaan te Amersfoort. Beroe pen te Bergenthelm H. den Boeft, laat stelijk predikant bij de Geref. Kerken (Vrijgemaakt) te Schouwerzijl. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Edmonton (Alberta, Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. P. Geels te Haarlem-C. Aangenomen naar Onstwedde K. Boersma, kand. te Apel doorn. Tentenstad met 5000 bewoners Congres Jehova's getuigen in Amsterdam Nooit heeft Amsterdam zoveel kam peerders binnen zyn grenzen gehad als vandaag. Naast de reeds tot de laat ste plaats bezette gemeenteiyke en par ticuliere kampeerterreinen is er sinds gisteren naast het Olympisch Stadion een tentenstad verrezen, die in de loop van vandaag byna vyfduizend Inwoners kreeg. Deze kampeerders zyn geen to- risten; zij zyn afgevaardigden uit bin nen- en buitenland naar het congres van de Jehovah's-getuigen, dat van van daag tot en met zondag a.s. in het Olympisch Stadion zal plaatsvinden. Het congres zal de grootste byeenkomst wor den, die de Jehovahs'-getuigen in ons land ooit hebben gehouden. Er worden niet minder dan 22.000 deelnemers ver wacht. Het thema van het congres is: „Ver enigde aanbidders", hetgeen wil aange ven, dat door het toepassen van door de bybel aangegeven richtlynen een heid onder mensen van alle rang en stand mogelyk is. Het congres gaat gepaard met een grote campagne in en om de hoofdstad. Ruim vyfduizend raambiljetten wyzen op de aanwezigheid van het congres en via 350.000 strooibiljetten, die per- soonlyk worden overhandigd door dui zenden erop uit trekkende getuigen, zul len de Amsterdammers worden uitge nodigd één van de openbare lezingen in het Stadion by te wonen. Vrydagmorgen zullen in het overdek te Zuiderbad te Amsterdam 600 men sen worden gedoopt. De Dalai Lama Belangrijke expedities Jan Boon, de in Kitzbühl (Oosten rijk) woonachtige Nederlandse cineast en oud-skikampioen, door de Dalai Lama in audi ëntie ontvangen. Tegen de gebruiken in heejt de geestelijke leider van de Boeddhisten in Tibetdie in balling schap in Dharmasala aan de voet van het Himalayagebergte leeft, de Nederlander een particuliere audiën tie toegestaan. Jan Boon ls vorige maand naar Noord- India vertrokken voor een derde expe ditie naar de Himalaya en het grensge bied van Nepal en Tibet. In het bijzon der het noordelyke deel van de Hima laya, dat door Mongoolse nomaden wordt bewoond, wil deze 52-jarige Ne derlander doorkruisen. De Dalai Lama toonde grote belang stelling voor Boons plannen. Hij zegde hem alle steun toe indien deze een film over het Tibetaanse cultuurleven zou willen maken. Hoewel dat niet in het voornemen van Boon lag, heeft hij de geboden kans dankbaar aangegrepen. De film is inmiddels al voor een belangryk deel gereed. Boon is ook aan het werk, waarvoor hij oorspronkelyk naar India is getrok ken, begonnen. In een door blanken nog vrywel niet bezocht deel van het Hima layagebergte, waar op 4000 a 5000 meter hoogte een Mongools-Tibetaanse volks stam leeft, heeft hy filmopnamen in kleur gemaakt over de leefwyze en ze den van dit natuurvolk. Om dit gebied te bereiken moest hy een viertal berg passen, tot 5000 meter hoogte, overtrek- ontving Jan Boon ken. Boon heeft met zyn sherpa-dragers meer dan 200 km te voet moeten afleg gen om zyn doel te bereiken. Door ge brek aan getrainde dragers raakte de expeditie aanvakelijk achter op het sche ma. Inmiddels heeft Boon die achter stand geheel teniet gedaan en nadat zyn filmopnamen waren voltooid heeft hij zich naar Noord-Kashmir begeven. Modernisering van de „Nieuw-Amsterdam" Een miljoenenwerk De Holland Amerika-Lyn gaat enkele miljoenen uitgeven voor een grondige modernisering van de „Nieuw Amster dam". Resultaat van deze verbouwing, die de N.V. Rotterdamsche Dok en Scheepsbouwmaatschappy tegelyk met de vyfjaariykse servey gaat uitvoe ren. zal zyn, dat de kajuitklasse geheel komt te vervallen, zodat het schip, even als alle H.A.L.-schepen twee klassen zal hebben, een eerste en een toeristen klasse. De „Nieuwe Amsterdam" krygt daar door opnieuw modern ingerichte hutten voor 300 tot 600 eerste klasse-passagiers en 600 tot 900 toeristenklasse-passagiers. BEURSOVERZICHT ZEER STILLE MARKT Amsterdam, 1 augustus. De stemming op het Damrak viel, voor de eerste beursdag van de maand augustus, niet tegen. Het buitenland liet echter verstek gaan. Wall Street sloot maandag praktisch onveranderd. De aandelen Kon. Olie noteerden er 1-4 dollar lager. De Westduitse beurzen moesten vandaag een paar puntjes prysgeven. Londen was wat vriende lijker op de mededeling van premier Macmillan dat de Engelse regering heeft besloten het lidmaatschap van de E E G. aan te vragen. Dit is reeds in de koersen van de aandelen verdisconteerd. De fluctuaties op de beursdag zelf bleven vanmiddag binnen zeer nauwe grenzen. Aku's wa ren op 402 onveranderd met het slot van maandag, toen deze aandelen 10 punten opliepen. Philips kon de winst van de vorige dag geheel behouden met een notering op 964. Unilevers en Hoog ovens nauwelyks pryshoudend. terwyi Kon. Olies daalden van f 119,20 tot f 118,70, by een vorige notering op f 119,90. y Van de leidende cultures vielen Am sterdam Rubbers ruim een punt terug tot 109'4. In de scheepvaarthoek was het zeer stil. De koersen gaven meren deels geringe verliezen aan. In de staatsfondshoek kwamen weinig zaken tot stand by een iets ,emakkelijker stemming. De grootbanken waren licht verdeeld. WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 augustus. Londen 10.04%—10.04%; New York 3.59ft3.59ft; Montreal 3.48'i—3.48' Parys 7351%—73.36 4Brussel 7.21%— 7.22%; Frankfort 90 14—90.19; Stock holm 69.654—69.704: Zürlch 83.18' 83.23 4; Milaan 57.894—57.94".ko penhagen 51.944—51.994; Oslo 50.20". —50554; Wenen 13.92%—13.93%; Lis sabon 12.51%—12.53%. BEURS VAN AMSTERDAM 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en G uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Dinsdag 1 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned "58 4 4 102}i 102% Ned '59 4 4102 H 1024 Ned '60-1 44 102H 1024 Ned '60 II 44 10211 1024 Ned -59 4% lOOii 1004GB Ned '60 4% 100H 1004GB Ned '61 4% 10011 1004GB Ned '53 3% 99 984 Ned Grtb obi 34.. 854 B 86B Ned '47 3 4 95ft 95ft Ned. '51 34 984 98L Ned. '53 I-II 34 97% 96% Ned '56 34 96% 96% Ned '48 34 92 91% Ned. bel cert. 34 92 Ned. '50 I-II 34 91% 91 %L Ned '54 I-II 34 93% 93% Ned '55 I 34 934 93 N*d. '55-11 34 94% 94% Ned -37 3 94ftGB 94ftGB Ned. Grtbk. obi. '46 3 94% 93% Ned doll ln. '47 3 894 89% Ned Inv cert. 3 99H 99BGL Ned. 62-64 3 1004 100ft Indie. '37 3 994 99% Indië '37 A 3 96ft 96% Ned. won. bJ '57 6 110ft 110ft Ned. won.bi '58 4 4 101% 1014 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 110% 109 /er. HVA-my. 124% 1234 A.K.U 402 400% Deli My cert149.10 148.80 Hoogovens cert. 956 951 Philips gem bez 9644 9644 Unilever cert 748 745 Dordtse Petr 566 560 Kon Petr (50 A f 20) 119.90 118.50 Holl. Amer iyn 153 GB 150% Java China Paket 154 153 KL.M7210 73.10 Kon Ned Stoomb 186 4 184% Kon Paket My 147 4 146 Stoomvaart Mij Ned 180 GB 177 Nievelt Goudr cert 158 157 v Ommeren cert 330 GB 321 Kon Rott Lloyd... 145 GB 145% Ned Scheepv Unle 156 153 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningeD A'dam *47 (3%) 3 97% •dem '48 34) 98 98 R'dam '52-1 (44) 100% Id Id "37 I-n (34) 97% Z-Holland *55 44 100% 100% Bankwezen Bank N Gem "58 6% 106 106y4 id NWB '52 (4%) 101 101 3VG spbr t 500 202 202 BVG rspbr '52 1474 Industr. Obligaties Philips Dollar!eg Premieleningen Vorige Slotkoers koers v heden 104 B 106B Adam *51 I 24 884 89 A'dam '66 I 2%83!J g3% A dam '56 II 2 4 96 4 92L A'dam '56 ID 24 96% 96% Emdhoven '54 24 844 83% Enschede "54 24 82 84 Den Haag *52 I 2 4 92 Idem n 24 954 R'dam "52 I 24 93 93 Hem 95 93'4 Idem "57 24 974 98 Utrecht *52 24 94 94 Z.-Holl. 1957 24 97 95% Zuid-Holland '59 24 101% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 242.50 243 Amst. Bank 3741^ 373 Cultuurbank 29% 294 Holl. Bank Unle cert. 222% 221% Ned. Handelmy 330 3294 Rott Bank 355^ 345 Twentsche Bank 312 3124 Senembah470 b 470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn619 622 Berkel's Patent (v.) 335 326 Borsumy. 37 37 Calvé Delft cert 716 4 725 Electrolasmy345 Kon. Pap. v. Gelder 3734 3704 Kon Ned. Grotsm 167% 167 Holl Constructie 422 Ing bur v Bouwnyv 257 258 Internatio 168 170 Int Kunststof! End 73% 74 v. Kempen en Begeer 126% 1264 Leidse Wolspinnery 6274 626 Miiller en Co NB 519 520 Ned. Kabelfabr 600 590 Philips pref 282 285 Rott Droogdok My 540 545 Sikkens Groep 850 852 Ver. Touwfabrteken 349 348 Walvisvaart 96 95B Wernink's Betonmy 183 182 Wilton Feyenoord 274 270 Van Wyk en Herinea 100 B 100 Zaalberg 135 1353 Mynbouw en petroleum Bill ton 2de r480 480 Kon. Petr. (f.20) 122.30 119 Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% 24 Vi Intern Nickel 81% 82". Anaconda 56% 56% Bethlehem Stee) 454 44 Cities Service 54% 54% General Motors 46% 24% Kennecott86% Republic Steel 63% 64 Shell Oil 42 42 Union Paciflo34% 33f$ Tin. states Steel 86% 86%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5