BOSCH koe'kasien VOOR 1.- VERKOOPT LEIDEN TWEE HOFJES AAN OUDE VEST GENIET VAN'N t Indien raad akkoord gaat en aan voorwaarden wordt voldaan Hét mmt ue/ikockfo utMJi Ut ëunopet BEGIN ER NtT MEE Van Wijk en Heringa kregen het warm onder hun eigen dekens Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 1 augustus 1961 Tweede blad no. 30414 Symbolische overdracht Advertentie. Elisabethsliof en Hof van Zessen Zoals bekend zijn er reeds lang onderhandelingen gaande tussen het college van B. en VV. van Leiden en het bestuur van de Stichting tot behartiging van de belangen van minder validen en verzorging behoevende bejaarden om aan deze Stichting het uit de zeventiende eeuw daterende Elisabethshof en het in de acht tiende eeuw opgerichte Hof van Zessen, welke naast elkaar aan de Oude Vest zyn gelegen, in eigendom over te doen. B. en W. stellen de raad thans voor om zich in beginsel te verenigingen met een overdracht van beide hofjes aan deze Stichting tegen een symbolische ver goeding van f 1,zulks onder voorbehoud, dat de Stichting overgaat tot restau ratie van het gebouwencomplex overeenkomstig het door haar overgelegde schetsplan en het complex vervolgens overeenkomstig de in haar statuten ver vatte doelstelling exploiteert; de Stichting afziet van een verzoek om toekenning van een gemeentelijk subsidie in de kosten van de voorgenomen restauratie en het in voorbereiding zijnde ontwerp van het wegenschema voor de binnenstad wordt goedgekeurd, waardoor de mogelijkheid van handhaving van het complex ontstaat. In hun motivering tot dit voorstel merken B. en W. o.m. op, dat de stichting de beschikking over de bei de hofjes heeft gevraagd, teneinde deze, na een algehele restauratie, overeenkomstig hun oude bestem ming in gebruik te kunnen doen ne men voor de huisvesting van be jaarden. Uit het schetsplan voor de restauratie blijkt, dat de stichting ook het aan de Caeciliastraat gele gen gebouio, waarin voorheen een kleuterschool was gevestigd, in haar plannen wil betrekken. Dit gebouw is het in eigendom aan de gemeente toebehorende in 1428 gebouwde Elisabethsgasthuis, omvattende een zie kenzaal en een later aangebouwde kapel. Het gebouw is thans voor verschillende doeleinden in gebruik. Een groot deel van de door het complex omsloten open ruimte heeft dienst gedaan als speel plaats bij de voormalige school. Het is van het overblijvende gedeelte afgeschei den door een weinig fraaie schutting en een lelijk toiletgebouwtje. Het is zeker, aldus B en W, toe te juichen dat. indien de plannen van de stichting doorgang zullen vinden, ook dit gebouw weder aan haar oorspronkelijke bestemming zal be antwoorden. Een van de meest aantrekkelijke kan ten van de plannen, uit cultuurhistori sch oogpunt bezien, is namelijk, dat een restauratie van het gehele complex ertoe zou leiden, dat een historisch en bouw kundig verantwoorde oplossing wordt verkregen, waardoor tevens aan be staande behoeften bij de huisvesting van bepaalde categorieën bejaarden zal wor den tegemoet gekomen. Een ander punt van de plannen, waar op B. en W. de aandacht vestigen, is het feit, dat het Elisabethshof en het Hof van Zessen weder van elkaar zullen worden gescheiden. Vroeger bevond zich tussen de beide hofjes een bebouwing, welke de Regentenkamer en het gebouw aan de Caeciliastraat met elkaar ver bond. Wegens gevaar voor instorten is deze bebouwing enige jaren geleden ge sloopt. In aanmerking genomen, dat de huisjes van het Hof van Zessen uit ar chitectonisch oogpunt bezien belangrijk ten achter staan bij die van het Elisa bethshof, is een blijvende combinatie van de beide hofjes ongewenst. Voorwaarden aan overdracht Gezien de slechte staat, waarin de op stallen in het algemeen verkeren, en gelet op de kleine afmetingen en de on praktische, deels zelfs ongunstige lig ging van de huisjes, hebben B. en W. tot dusverre ernstig betwijfeld, of het moge lijk is om de beide hofjes in de eigenlijke zin des woords te restaureren dus zonder dat de bestaande bebouwing tot de grond zou behoeven te worden afge broken om daarna weder, in de oude stijl te worden opgericht en om het Eli sabethshof in zijn kwaliteit van normale bejaardenhuisvestings-gelegenheid te handhaven. Voorts is het de vraag, of het, gezien de hoge kosten, welke aan de verwezenlijking van de plannen zijn ver bonden, mogelijk is een aanvaardbare exploitatie-opzet te verkrijgen. B. en W. zijn van oordeel, dat een overdracht slechts te verantwoorden is, indien vol doende vaststaat, dat de stichting met terdaad tot restauratie kan en zal over gaan en dat zij haar plannen ook overi gens, dus b.v. voor wat de exploitatie na de voltooiing der restauratie betreft, zal kunnen verwezenlijken. Het is de stichting evenwel niet moge lijk thans reeds de verder nodige gege vens te verstrekken De uitwerking van het schetsplan alsmede het opstellen van een kostenberekening en een exploitatie- opzet zullen eerst kunnen geschieden na dat uitvoerige opmetingen zijn gedaan en een grondig onderzoek is ingesteld naar de huidige toestand van de gebou wen. Uiteraard zullen hieraan belang rijke kosten verbonden zijn. De stichting acht het niet verantwoord een opdracht Het uit de zeventiende eeuw daterende Elisabethshof, dat B. en W. samen met het Hof van Zessen voor één gulden in eigendom wen sen over te dragen. te geven tot het verrichten van de hier voor nodige werkzaamheden, zolang niet vast staat, dat ook de raad en Ged. Staten van Zuid-Holland zich met de overdracht van de beide hofjes c.a. aan de stichting kan verenigen. Teneinde hieraan tegemoet te komen doet het College de raad een voorstel, zoals in de aanhef is vermeld. Bij aanvaarding van dit voorstel aldus B. en W. heeft enerzijds de stichting een voldoende zekerheid gekregen dat zij te zijner tijd de eigendom van de beide hofjes kan verkrijgen en anderzijds de gemeente de mogelijkheid om een defi nitieve beslissing op te schorten, totdat gebleken is. dat de plannen inderdaad verwezenlijkt kunnen worden, Wegenschema niet in gedrang B. en W. vestigen in verband met het vorenstaande nog de aandacht op een andere factor, welke z.i. voor de raad on mogelijk maakt op dit ogenblik reeds een definitief besluit tot de overdracht te ne men. Op 16 februari 1959 heeft de raad besloten het wegenschema voor de bin nenstad te doen onderwerpen aan een nader onderzoek. Volgens dit schema zou den de beide hofjes gdoemd zijn te ver dwijnen. Het is echter mogelijk gebleken om in het nieuwe ontwerp van dit we genschema, zowel het Elisabethshof c.a. als het Hof van Zessen te sparen. Uiter aard zal eerst dan een definitief besluit over de toekomst van de beide hofjes ge nomen kunnen worden. Volledigheidshalve merken B. en W. nog op. dat de stichting voorts heeft ge vraagd, of de gemeente bereid is de no dige financiële medewerking te verle nen aan de verwezenlijking van haar plannen. Deze zou hieruit moeten be staan, dat de gemeente de aanloopkosten zal financieren en dat zij zich garant zal stellen voor een correcte betaling van rente en aflossing van de door de stich ting te sluiten geldlening. Dit verzoek zal volgens B. en W. in beginsel voor inwilliging vatbaar kunnen zijn. Uitbreidingsplan Crones teinsepolder Voor het gebied der gemeente, gelegen tussen het Rijn-Schiekanaal, de Trek- vliet en de spoorbaan Leiden-Woerden, zijn van kracht een gedeelte van het uit breidingsplan, vastgesteld bij raadsbe sluit van 6 november 1933, het partiële uitbreidingsplan Industrieterrein Ka- naalwcg en een gedeelte van het par tiële uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest". De bouw van een viaduct by de Lam- menschansweg, de aanleg van een ver keersplein nabij de nieuwe Lammebrug en de toekomstige opheffing van de tramlijn Leiden-Den Ilaag maken het, volgens B. en W. nodig, dat voor dat ge bied een afzonderlijk plan wordt vast gesteld. Daartoe hebben zij een plan doen ontwerpen, t.w. Uitbreidingsplan „Leiden-Cronesteinsepolder 1961". Het plan. waarin tevens is opgenomen de nieuwe situatie ter plaatse van het Lanimenschansplein is in drie delen sa men te vatten, namelijk het industriege bied, het verkeersplein bij de Lamme brug, met de aldaar ontworpen bebou wing. w.o. een verzorgingsflat, waarover wij reeds uitvoerig schreven, en de Lam- menschansweg alsmede de bestaande bebouwing. Het ontwerp heeft met de daarbij be horende bebouwingsvoorschriften gedu rende de in de Woningwet voorgeschre ven termijn op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Er zijn geen bezwaren daartegen ingediend. Met mededeling, dat tegelijk met de vaststelling van het onderhavige plan de voor het desbetreffende gebied geldende uitbreidingsplannen dienen te worden ln getrokken, geven B. en W. de raad in overweging in deze geest een beslissing te nemen en een verordening uit te vaardigen houdende voorschriften, als bedoeld in artikel 39 der Woningwet. Overweg bij Telderskade In zyn zitting van 25 juli 1960 heeft de raad, zoals bekend, een krediet van f. 207.000,beschikbaar gesteld voor de aanleg van een overweg in de spoorbaan Leiden-Woerden en het maken van een verbinding met de Telderskade en de Rijn- en Schiekade. In dit krediet was een bedrag van f. 99.000,— begrepen voor door de gemeente uit te voeren werken. Ten noordoosten van de verbindings weg ligt een terrein, dat eigendom der gemeente is en gedeeltelijk als plantsoen zou worden aangelegd. Voor dit terrein heeft de gemeente een gegadigde, die dat voor handelsdoeleinden wil bezigen. Naar de mening van B. en W. bestaat daartegen geen bezwaar. Een herziening van het uitbreidingsplan is in voorberei ding. waarin bovenbedoelde wijziging van bestemming zal worden verwerkt. De oppervlakte van het terrein dient te worden vergroot, hetgeen mogelijk is door het dempen van slootgedeelten. in de plaats waarvan een ander slootge- deelte behoort te worden gegraven. Het terrein zal dan een oppervlakte verkrij gen van 1000 m2. waarvan een deel zal overblijven voor de aanleg van openbaar groen. Het gedeelte, dat bij het terrein zal worden gevoegd en 240 m2 groot is, is eigendom der Nederlandsche Spoor wegen. De N.S. zijn bereid die opper vlakte aan de gemeente in eigendom over te dragen. Teneinde het terrein te ontsluiten, is het nodig in het verlengde van de Roo- iseveltstraat een toegangsweg aan te leggen. De uit te voeren meerdere wer ken worden begroot op f. 35.000, Verkoop bouwterrein en geldleningen Ten behoeve van de voorgenomen bouw van een aantal eengezinswoningen en garages, overeenkomstig het geldende uitbreidingsplan „Leiden-Houtkwartier- Noord", heeft het Bouwbedrijf Gebr. van Beukering, te Leiden, verzocht aan hem en/of aan de nader door hem te noemen lastgevers te verkopen het perceel bouw terrein, groot ongeveer 4600m2, gelegen aan de Faljerilstraat en Kagerstraat. Met adressant is overeenstemming be reikt omtrent de verkoopprijs van f 128 200. Voorts komen in de a.s. maandag middag te houden raadszitting de vol gende voorstallen aan de orde: het aan gaan van twee geldleningen ad f2.000.000 tegen een rente van 3^2 het treffen van enkele eigendomsmutaties van gron den, gelegen ten zuiden van de Boer- haavelaan; het treffen van enkele voor zieningen (tot een bedrag van f4100) in de openbare kleuterschool aan de Sumatrastraat; het beschikbaar stellen van f7800 ter aanvulling van het le ningen- en schenkingsfonds voor de huisvesting van het jeugdwerk; de uit breiding van het leerplan van de Vak- Alleen verf. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. Postbus 8005 school voor Meisjes aan het Rapenburg, alhier, met de opleiding voor bejaarden helpster nodig te oordelen; aan het be stuur van de Eerste Leidse Schoolver eniging, alhier ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan het Noordeinde 1, medewerking te ver lenen voor: a. het betegelen van het thans met grind bedekte gedeelte van de speelplaats; b. het vernieuwen van de vloer in het filmlokaal, voor zover deze voorziening geen gewoon onder houd betreft; idem aan het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de r.-k. school voor uitge breid lager onderwijs Levendaal 54, zulks in verband met de vorming van zgn. praktijkklassen, en voor het maken van dubbele ramen en het aanbrengen van geruisloos lopende ventilatoren met ven tilatiekanalen in drie aan de straat zijde gelegen lokalen van zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Levendaal; idem aan het bestuur van de Ver. voor Chr. Onderwijs voor het ver beteren van de lichtinval in de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Munnikenstraat en aan de Oosterstraat; idem aan het bestuur van de Stichting R.-K. Scholen voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de r.-k. school voor gewoon lager onderwijs aan de Boshuizerlaan wegens uitbreiding van het aantal leerlingen en voor het verbeteren van de verlichting in de r.-k. school voor gewoon lager onderwijs Franchimontlaan 20; afwijzend wensen B. en W. te beschikken op het verzoek om subsidie van de Stichting Katholiek Militair Vormingscentrum te Voorburg. Benoeming en ontslag Alvorens deze voorstellen in behan deling komen, wordt de raad een aantal benoemingen voorgelegd. Zo stellen B. en W. voor om te benoemen aan het Gymnasium, met ingang van 1 septem ber 1961, tot wederopzeggens, doch uiter lijk tot het einde van de cursus 1961 1962: a. mevrouw N. H. Robijns-Trimp, tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde: b. de heer J. den Boeft, tot tijdelijk leraar in de klassieke talen; c. de heer E. van der Starre, tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letter kunde; d. de heer J. W. Andriessen, tot tijdelijk leraar in de geschiedenis; e. de heer D. J. van Kooten, tot tijdelijk leraar in de geschiedenis; f. de heer R. Sattler, tot tijdeüjk leraar in de wis kunde; te benoemen aan het Rem- brandt-lyceumA. met ingang van 26 juli 1961, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1961—1962: ade heer H. Bartels, tot tijdelijk leraar in het handtekenen; b. de heer J. Remmers, tot tijdelijk leraar in de Duitse taal en letter kimde; B. met ingang van 1 september 1961, tot we deropzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1961—1962: a. mej. A. K. de Buck, tot tijdelijk lerares in de klassieke talen; b. mej. A. J. van den Broek, tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en letterkunde; c. de heer H. J. H. Mooren, tot tijdelijk leraar in de klas sieke talen; d. de heer J. van der Steen, tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letterkunde in volledige betrek king; e. de heer W. Buddingh, tot tij- Bouw herv. kerk aan W. (1e Zwijgerlaan In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een kerk ïnet bijgebouw heeft het College van Kerkvoogden der Hervormde gemeente B en W verzocht van de gemeente te mogen kopen het perceel bouwterrein, groot ongeveer 1800 m2. .gelegen aan de Koningstraat, hoek Willem de Zwijgerlaan. Met het College van Kerkvoogden is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f 32.50 per m2 (bouw rijp en in de staat, waarin de grond zich thans bevindt). B. en W. stellen de raad voor om tot deze verkoop over te gaan. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 neeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. delijk leraar in de Nederlandse taal- en letterkunde; f. de heer J. Meijs, tot tijdelijk leraar in de Duitse taal en letterkunde; g. de heer P. Kuijper, tot tijdelijk leraar in de natuurkunde; h. de heer H. P. Nooteboom, tot tijdelijk leraar in de biologie; Mr. Sidney Lopes Cardozo, tot tijdelijk leraar in de ge schiedenis; j. de heer A. Lagerweij. tot tijdelijk leraar in de lichamelijke oefe ning; te benoemen aan de hogere bur gerschool voor meisjes met 6-jarige cur sus en afdeling middelbare meisjes school: de heer J. W. Veenhof, tot tij delijk leraar in de Duitse taal en letter kunde, met ingang van 1 september 1961, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 19611962; mej. R. C. Vogel, met ingang van 1 september 1961 lerares in het tekenen en de kunst geschiedenis aan de gemeentelijke ho gere burgerschool voor meisjes. In een vacature in het onderwijzend personeel van de school „De Graan korrels" zouden wij B. en W. willen voorzien door overplaatsing van mevrouw Th. M. Verlaak-Drijvers, onderwijzeres aan de Comeniusschool. Prof. Dr. P. Th. Oosterhoff verzoekt met ingang van de cursus 1961—1962, ontslag uit zyn functie van Curator van het Gymnasium. Ter voorziening in deze vacature bieden Curatoren van het Gymnasium, de volgende aanbeveling aan: 1. Prof. Dr. E. den Tex, hoogleraar in de petro- logie, mineralogie en kristallografie, alhier; 2. Dr. G. J. van den Berg, con servator aan het Kamerlingh Onnes- laboratorium, alhier. B. en W. kunnen zich met deze aan beveling verenigen. Tenslotte is er een voorstel om mej. W. van der Leeuw, op haar verzoek, eer vol ontslag te verlenen uit haar be trekking van onderwijzeres aan de school „De Valk". Onteigeningsplan Groenoord Bij besluit van 8 mei 1961 heeft de raad voorlopig goedgekeurd een plan tot onteigening van eigendommen, welke zijn gelegen ten oosten van de Haar lemmerweg en begrepen in het par tiële uitbreidingsplan „Leiden-Groen- oord 1959". Dit partiële uitbreidingsplan is goedgekeurd door Ged. Staten van Zuid-Holland. Het besluit vervalt evenwel indien niet binnen zes maanden na de dagtekening, dat is vóór 8 november 1961. een raads besluit tot onteigening aan Ged. Staten is voorgedragen. Teneinde belanghebbenden in de ge legenheid te stellen hun eventuele be zwaren kenbaar te maken, heeft het plan gedurende dertig dagen ter secre tarie ter inzage gelegen. Er is binnen de daarvoor gestelde termijn een be zwaarschrift ingediend door mej. J. J. Gaastra, waarin zij vraagt een vervan gende woning in eigendom. Omtrent het bezwaarschrift hebben B. en W. het advies ingewonnen van de Hoofdingenieur-Directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland. Deze heeft B. en W. te kennen gegeven, dat hij het bezwaarschrift ongegrond acht. B. en W. kunnen zich hiermede verenigen, daar de bezwaren niet tegen het ont eigeningsplan zelf zijn gericht. B. en W. verwachten, dat de raad dit inzicht deelt. Bouw van r.-k houten school aan Cesar Franckstraat Urgentie is verleend voor de bouw van een 5-klassige houten hulpschool in het zuidwestelijk stadsdeel. Deze school, waarvoor een terrein beschikbaar is aan de Cesar Franckstraat, kan worden be stemd voor het rooms-katholieke onder wijs. Het schoolgebouw, dat 5 leslokalen, een hoofdenkamer, een leermiddelenberging, garderobes enz. zal bevatten, zal van hetzelfde type zijn als het gebouw aan de Valeriusstraat Ook is een vrijstaande fietsenstalling ontworpen. De verwar ming zal geschieden met oliekachels. Daar de ttid van voorbereiding voor de bouw van deze schooi zeer kort was. hebben B. en W. slechts aan één firma, de firma Gebr. Bakker te Nijkerk, prijs opgave gevraagd. B. en W. stellen de raad voor aan deze firma, die reeds een aantal scholen in deze gemeente heeft gebouwd, de bouw van deze school op te dragen. De bouw- en inrichtingskosten zul .en naar raming f. 259.300.bedragen, waarin f. 66.500,is begrepen voor ver werving van het terrein. Aan de Koninklijke Militaire Aca demie in Breda is geslaagd voor het of ficiersexamen infanterie onze stadge noot, de heer G. C. van Hoogenveen. Advertentie Ontstemde aandeelhouders weggestemd Ook volgend jaar geen dividend te verwachten Aan commissarissen en directie van de N.V. Van Wijk en Heringa te Lei den werd gistermiddag tijdens de jaar vergadering in Het Gulden Vlies be paald geen onverdeeld vertrouwen ge schonken door de aandeelhouders, die de jaarstukken voorgelegd kregen. Bijna de helft van de niet achter maar vóór de groene tafel gezeten aandeelhouders stemde de financiële jaarstukken af na ongebruikelijk scherpe debatten. Door de grootte van het aandelen-pakket der voorstemmers werd een onbetwiste over winning voor de bedrijfsleiding (784 vóór, 48 tegen) maar zelfs het resul taat der stemmentelling ontlokte een opmerking aan de bezwaarde aandeel houders, toen de voorzitter van de Raad van Commissarissen een telfout maak te: „Dat vroegen wij al. kunt u wel re kenen De voornaamste bezwaren werden ge uit tegen de argumenten, waarmee het uitblijven van een exploitatiewinst en een dividend werden gerechtvaardigd in het jaarverslag, en tegen het feit dat men nagelaten heeft een tussentijdse mededeling te doen aan aandeelhouders dat de resultaten van het boekjaar 1960 opzienbarend slechter zouden zijn dan de verwachting die werd uitgespro ken tijdens de vorige jaarvergadering van aandeelhouders. Over de vooruitzichten voor het lopen de boekjaar was de directie al of niet geschrokken van het effect van de prog nose van een jaar geleden in mineur gestemd: „De resultaten over het thans verlopen gedeelte van het jaar geven bepaald geen reden tot optimisme Waarmee de hoop van aandeelhouders, om volgend jaar althans een dividend uitgekeerd te krijgen, waarop zij blijk baar ten onrechte dit jaar reeds min of meer gerekend hadden, op bijzonder losse schroeven kwam te staan. In het jaarverslag (waarover wy on langs uitvoerig schreven) wordt gezegd, dat de resultaten in belangrijke mate beinvloed zyn geweest door de prijs fluctuaties van de wol, door d e ver scherpte concurrentie, door de verhoog de kosten door loonsverhogingen in ja nuari en april, en door de revaluatie van de gulden. Van aandeelhouderszijde werd opge merkt. dat het beroep op scherpe con currentie ten onrechte is, omdat in allerlei bedrijfstakken een verscherping wordt geconstateerd zonder dat deze aan leiding heeft gegeven tot passeren van het dividend. De loonsverhogingen in de eerste helft van 1960 waren óók reeds bekend, toen de directie medio 1960 optimistische ver wachtingen over dat boekjaar uitsprak, terwijl deze loonrondes thans worden gehanteerd om de slechtere dan voor spelde resultaten goed te praten. Men was er niet erg over te spreken dat de directie niet tussentijds een mede deling had doen uitgaan, waarin de in dertijd uitgesproken optimistische ver wachtingen getemperd werden. Dit ge tuigt niet van een open en royaal be leid tegenover de aandeelhouders en geeft voedsel aan de vrees, dat het met de voorlichting omtrent de gang van zaken in het bedrijf niet in orde is. Van aandeelhouderszijde werd er te vens op gewezen, dat men de fluctuaties op de wolmarkt niet steeds als excuus voor uitblijven van resultaten mag han teren, ongeacht of deze prijsverhogend of prysverlagend werken. De wijze waar op de laatste jaren de gevolgen van der gelijke fluctuaties in de exploitatiere kening en de balans zijn verwerkt geeft wel deze indruk. Na sterke pressie van de zijde der aandeelhouders ging de voorzitter van de raad van commissarissen er tenslotte toe over, mede te delen hoe veel het exploitatiesaldo hoger zou zijn geweest, wanneer daarin niet de gewijzigde waar dering van de wolvoorraden zou zijn verwerkt: ruim een ton. Van de zijde van directie en commis sarissen werd op een en ander geant woord, dat wellicht een tussentijdse me dedeling over het niet in vervulling gaan Verhoging verpleegtarief „Endegeest" Bij raadsbesluit werd het tarief voor de verpleging in de psychiatrische in richtingen „Endegeest" en ..Voorgeest" met ingang van 1 januari 1961 vastge steld op f9.85 per dag. Dit tarief dient volgens B. en W. op grond van de vol gende omstandigheden te worden ver hoogd. In de eerste plaats maakt een salaris verhoging een verhoging van de ver- pleegprijs met f 0.45 per dag noodzake lijk. Voorts vloeien uit de invoering van de vijfdaagse 45-urige werkweek per 1 mei j.l. financiële consequenties voort, welke overeenkomen met een stijging van het verpleegtarief met f0.25 per dag. In totaal zal de verpleegprijs derhalve met f 0.70 per dag moeten worden ver hoogd. Deze verhoging dient, aldus B. en W.. in te gaan op 1 juli j.l. van de uitgesproken verwachtingen ge rechtvaardigd zou zijn geweest. Voorts werd gezegd, dat de totale resultaten over 1960 sterk beinvloed zijn geweest door de loonsverhogingen, doch dat men buitendien medio 1960 hoop had op goede resultaten welke door andere oorzaken niet werden bereikt. Deze loonsverhogingen hebben over 1960 ruim 400.000 gulden gekost, welke extra uitgave onverkort het kostenpeil van de produktie verhoogde. De revaluatie van de gulden heeft tot gevolg gehad, dat er een bedenkelijke verlaging van de exportmarge plaats vond met verlies van enkele kleinere afzetgebieden waar men zich een verlaging in deze marge niet kon veroorloven. In totaal werd er bijna een half mil joen geinvesteerd in 1960. De bedrijfs leiding voelt niet voor een snellere in vestering in vernieuwing en reorganisa tie, aangezien de eigen middelen dit niet toelaten. Een dergelijke investering op krediet werd principieel van de hand gewezen Nadrukkelijk werd gevraagd naar de mogelijkheden van verdere fusies, doch de bedrijfsleiding zag hierin vooralsnog weinig heil De jaarstukken, die niet voorzien in de uitkering van een dividend, werden daarna met de gemelde stemmenverhou ding aangenomen. Tot commissaris werd herkozen ir. J. J. G. van Hoek. Koelinstallatie Slachthuis Kost bijna vijf ton Reeds lange tijd bestaat bij B. en W. het voornemen tot een ingrijpende mo dernisering van de koelinstallatie van het Openbaar Slachthuis, een en ander in verband met de zeer gestegen vraag naar koelruimte. Het thans door de di recteur van het Slachthuis uitgewerkte plan omvat naast de vernieuwing ®an vrijwel de gehele koelinstallatie, een uit breiding van de verschillende koel- en vriesruimten. Voor deze uitbreiding wordt uitsluitend gebruik gemaakt van de bestaande lokaliteiten van het Open baar Slachthuis. Het College kan zich zowel om tech nische als om economische redenen vol ledig met het ingediende plan verenigen. Verschillende onderdelen van de be staande installatie die bovendien de mogelijkheden, welke de huidige koel techniek biedt niet voldoende benut verkeren in een dusdanige staat, dat vernieuwing noodzakelijk is. Voorts is. zoals gezegd, gedurende de laatste jaren de vraag naar koelruimte bijzonder sterk toegenomen. Omdat als gevolg hiervan de tarieven op een redelijk peil konden worden gebracht, is de exploitatie van de koel. en vriesafdeling thans voor het eerst sedert lange tijd rendabel gewor den. B. en W. verwachten, dat ook de op grond van de thans voorgestelde voorzie ningen beschikbaar komende meerdere koelruimte op rendabele basis zal kun nen worden geëxploiteerd. De kosten, welke aan het onderhavige project, zyn verbonden bedragen met inbegrip van de bouwkundige en elek trische voorzieningen f. 480.000.—. NEDERLANDSE VROUW IN DUITSLAND GEDOOD Bij een auto-ongeval nabij Sigma ringen in Duitsland is gisteren nu >uf- frouw Hofman uit Enschede om het le ven gekomen. Haar broer en zyn vrouw en hun 17-jarige zoon werden ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de auto van de heer Hofman in Jungnau bij Sigmaringen in een bocht slipte en te gen een vrachtwagen botste. Mej. Hof man werd op slag gedood. De drie gewonden zijn in een ziekenhuis in Sig maringen opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3