Engeland en de EEG AFRIKAANSE AMBASSADEURS BIJ (HROESJTSJOW Oost-Duitsland KANKERSPECIALIST ISSELS TOT EEN JAAR VEROORDEELD Met een enkel woord Agenda DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 Vervolg van pag. 1 Eerder had Macmillan gezegd, dat I besluit ook toejuichte, beloofde dat hij het verkeerd zou zijn de bestaande on- al het mogelijke zal doen om toetre- zekerheid over de Britse toetreding tot Iding van Engeland tot de EEG te ver- de E.E.G. nog langer te laten voortdu ren. Maar h(j voegde er tevens aan toe, dat de onderhandelingen ongetwijfeld moeizaam en langgerekt zullen zijn. Dit betekent dat de onzekerheid of Enge land de definitieve sprong zal wagen, misschien wel een jaar of zelfs langer zal blijven heersen. Maar in elk geval is het thans dui delijk, dat de Britse regering in begin sel geen bezwaren meer maakt tegen aanhechting van Engeland aan de E.E.G. Macmillans verklaring is dan ook van de allergrootste betekenis. Zijn op merking, dat nu het tijdstip is aange broken voor het doen van de formele stap, kan worden uitgelegd dat de Brit se regering, welke vroeger al heeft ver klaard dat de besprekingen met de Zes niet mogen mislukken kennelijk om dat Engeland niets voelt voor een her haling van 1958, toen het Britse voor stel voor een Europese vrij handelsge bied schipbreuk leed misschien reeds achter de schermen de verzekering heeft ontvangen, dat de Zes, hoewel zij niet in staat zijn Engeland juichend bin nen te halen, toch wel zullen trachten de Britten zoveel mogelijk ter wille te zijn. Macmillan zette ook nog uiteen, dat, indien Engeland zich onder artikel 238 van het verdrag van Rome alleen maar als geassocieerd lid zou opgeven, de problemen voor het Gemenebest, de E.V.A. en de Britse landbouw hetzelfde zouden zijn geweest, zonder dat men enige politieke invloed, welke de eco nomische maatregelen zal moeten bege leiden, zou hebben kunnen uitoefenen. Reacties Een woordvoerder van het Elysée, de residentie van president De Gaulle, heeft de Britse verklaring met instemming begroet. De politiek van de Franse tege- ring is nog onlangs door generaal De Gaulle uiteengezet toen hij verklaarde „het is niet verboden om te denken dat bepaalde nieuwe kandidaten (voor de Europese gemeenschap) eens toege laten zullen worden, zodra zij alle be staande regels en verplichtingen kun nen en zelf ook wensen na te komen", aldus de woordvoerder. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken. Von Brentano, die het wezenlijken. Hij legde er overigens wel de nadruk op dat wat er in de EEG reeds is bereikt, niet door toetreding van Engeland in gevaar mag worden ge bracht. Wat de komende onderhande lingen betreft meende hij, dat men .pragmatisch" te werk moet gaan en ,zo min mogelijk perfectionistisch". Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton verklaarde, dat de Verenigde Sta ten de onderhandelingen van Engeland met de EEG van nabij en met grote belangstelling zullen volgen. Hij verheel- de zich niet dat de onderhandelingen moeilijk en zeer ingewikkeld zouden zijn. Het officiële Russische persagentschap Tass heeft verklaard dat het „geen ge heim is" dat de Verenigde Staten pres sie op Engeland uitoefenen om zich aan te sluiten bij de E.E.G. Amerika wil van de verzwakking van Engelands eco nomische en politieke positie in het Ge menebest profijt trekken, aldus dit persagentschap. Kostbare Vlaminck in Cannes gestolen (Van onze Parijse correspondent) In het expositielokaal „Arts de Fran ce" te Cannes, midden in de stad, zijn in de afgelopen nacht schilderijen, te keningen en gravures gestolen voor een waarde van 8V2 miljoen oude franken. Ontvreemd zijn onder andere een land schap van Vlaminck van 7 miljoen, twee doeken van de schilder Claude Venard ter waarde van 800.000 franken en een tekening van Buffet (300.000). Men neemt aan dat de dieven tijdens hun inbraak gestoord zijn, want zij hebben de kunstvoorwerpen alleen maar uit de achterwinkel meegenomen en niet uit de tentoonstellingsruimte zelf, waar eveneens schilderden van grote waarde hingen. Een Parijse schilderijenhande laar is eigenaar van de galerie. Alle gestolen voorwerpen waren verzekerd. In anderhalf jaar is dit reeds de ze vende schilderijendiefstal aan de Cote d'Azur. De vorige diefstal dateert van 16 juli toen 57 doeken ter waarde van 1 miljard oude franken werden ont vreemd. Mc Namara en Strauss: Kern-potentieel van de NAVO moet worden vergroot De ministers van Defensie van Ame rika en West-Duitsland, McNamara en Strauss, hebben in een communiqué be kendgemaakt, dat zij het eens zijn over de noodzaak de conventionele bewape ning te verbeteren en het potentieel aan kernwapens van de NAVO „uit te brei den en te moderniseren". Strauss heeft een bezoek van negen tien dagen aan de Ver. Staten ge bracht. Er is uitgebreid van gedachten ge wisseld over het gemeenschappelijk ge> bruik van militaire installaties, oefen' faciliteiten en depots en over vergroting van de aankopen van uitrusting, vooral moderne wapens door de Bondsrepu bliek. Ook de Berlijnse kwestie is be sproken. ,Kongo-Katanga in Brazzaville Twee vertegenwoordigers van de Kon golese regering in Leopoldstad hebben gisteren in Brazzaville besprekingen ge voerd met de vijf Katangese ministers die premier Tsjombe vergezellen. Beide delegaties werden het er over eens, pre sident Kasavoeboe te verzoeken zich voor een onderhoud met Tsjombe naar Brazzaville te begeven, of ten minste telefonisch contact met hem op te ne men. Indien ook dit laatste onmogelijk is, zou de president twee Katangese mi nisters moeten uitnodigen voor een be zoek aan Leopoldstad, om een ontmoe ting met Tsjombe voor te bereiden. Tsjombe is nog steeds bereid in Braz zaville behalve president Kasavoeboe de leider van de regering in Stanleystad, Gizenga, te ontmoeten. Adviesraad kritiseert Lloyds maatregelen De Raad voor de prijzen, de produk- tivlteit en de inkomsten, die tot taak heeft de Engelse regering te adviseren bij de uitwerking van haar economi sche politiek, heeft gisteren kritiek ge uit op de soberheidsmaatregelen, die de vorige week door de regering bekend gemaakt zijn. In een rapport spreekt de raad zich uit tegen de door minister Selwyn Lloyd genomen maatregelen. De raad meent, dat de kans bestaat, dat de maatregelen een uitwerking zullen hebben tegenge steld aan die welke men ervan verwacht. „De verhoging van de aankoopbelastin gen verhoogt slechts de kosten van le vensonderhoud en dringt de economie in een richting, welke niet de goed is, op een moment dat het er op aankomt de inflatie te doen verdwijnen", aldus het rapport. Gesprek over kwestie Bizerta De diplomatieke vertegenwoordigers van de V.A.R., Ghana, Guinea, Marokko, Soedan, Tunesië, Mali, Somaliland en Ethiopië zijn gisteren op hun verzoek ontvangen door premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie. Zij stelden deze in kennis van het standpunt van hun regeringen in de kwestie-Bizerta. Chroesjtsjow zette zijn standpunt uit een. Er is ook in het algemeen gesproken over de hulp van de Sowjet-Unie aan Afrikaanse en andere landen bij het consolideren van hun onafhankelijkheid en de liquidatie van buitenlandse mi litaire bases op hun grondgebied. Van Russische kant waren bij het onderhoud ook aanwezig minister van Buitenlandse Zaken Gromiko en het hoofd van de afdeling Afrika van diens ministerie. Chroesjtsjow betuigde zijn leedwezen over de verliezen die Tunesië geleden heeft als gevolg van de Franse „agressie" Van gewoonlijk welingelichte zijde in Tunis verluidt, dat de Tunesische mi nister van Buitenlandse Zaken waar schijnlijk spoedig Moskou zal bezoeken. VRAAGTEKENS (Van onze t.v.-medewerker) Er zyn onder onze collega's een paar, die de laatste tijd in elke televisie-kri tiek de aandacht vestigen op het geringe aantal levende uitzendingen en hoe groot het percentage ingeblikte programma's wel is, zulks ten gevolge van de vakan ties. Ze doen dit, omdat ze het een schandaal vinden, dat de televisie de kijkers niet beter bedient, vakantie of niet. We hebben bij deze beweringen graag een vraagteken gezet. We vinden haar n.l. niet geheel billijk. De televisie is een jong medium, waarmee zich hoofdzakelijk jongere mensen bezig hou den. Jonge mensen hebben jonge gezin nen, veelal met kinderen in de school gaande leeftijd. Derhalve lijkt het ons logisch, dat ze aan het ideaal der vakan tiespreiding weinig kunnen .offeren. Bovendien zijn ze in Hilversum en Bussum veelvuldig aangewezen op out siders zoals deskundige commentato ren die niet van zins zijn hun lang tevoren beraamde vakantieplannen te laten schieten voor het twijfelachtige ge noegen voor de camera's plaats te nemen op een voor hen ongeschikt moment. Telerecording is dan het enige wat er op zit. Dit gezegd zijnde, moeten wij toegeven, dat er bepaald wel grenzen zijn aan het geen men de kijkers voorschotelt aan geestelijk voedsel in blik. Daarbij heb ben wij het oog b.v. op het Tsjechische dierenfilmpje, dat de VARA bestond gis teren in de uitzending voor volwassenen te laten draaien. Dat leek ons bepaald een belediging voor de kijkers. Niet al leen, dat tientallen keren beter beelden uit dierentuinen zijn vertoond, de tekst was van een kinderachtigheid, nauwe lijks van het niveau, waarop men de jeugd kan trakteren. Aan dit wanproduktje was een af levering van „Achter het nieuws" voor afgegaan, waarin terecht aandacht be steed werd aan twee brandende kwes ties, van gans verschillend gehalte ove rigens: de mogelijke toetreding van En geland tot de EEG en de vervuiling en zuivering van water, doordat de burgers dat als vuilnisbak gebruiken. Het laatste was een nogal erg technisch getint praatje, dat ons bijna evenveel pijn be zorgde als de boete, die men krijgt bij het (betrappen op) verkeerdelijk ver wijderen van huisvuil. Vervolgens was er, eveneens per tele' recording, een optreden van Marlando en zijn orkest. We zouden op het inge blikte karakter niet zijn teruggekomen (daarover leek immers genoeg gezegd) ware het niet, dat de kwaliteit daarvan weer eens zoveel te wensen overliet, dat het niet mooi meer was. Het kan n.l veel beter. Het werk was afgeraffeld. Het was een slechte beurt. Of om het wat speelser, maar daarmee ook venijniger te zeggen: de makers verdienen veel regen tijdens him vakantie. Dan kunnen ze over hun tekortkomingen terdege denken. De VARA besloot de uitzending met een documentair programma, dat tot on derwerp had LSD, het nieuwe (wonder?) geneesmiddel, toegepast in de psycho therapie. Als leek durven we ons geen oordeel over deze zaak dat is het door tal van lekenpublikaties immers worden te veroorloven, maar als t.v.- criticus hebben we een oordeel (te ge ven) over de uitzending. Het was het eerste produkt van een nieuwe VARA- man Van Moerkerken, cineast tot heden, maar eveneens psychologisch doctoran dus. Het was dus zijn eerste proeve en hij moest reeds in de aanvang bekennen, dat het onderwerp zich bezwaarlijk in beelden vangen liet. Ook het pogen is schoon, maar als dit gepaard gaat met een tamelijk onverstaanbaar verhaal van een hoogleraar in godsdienstleer, wiens woorden dan bovendien nog doorkruist worden door een soort exotische muziek, dan is dat een weinig boeiende aanloop. Heel wat aangenamer was het de leider van een vroeger Leids studentencabaret, een jong psychiater, wiens naam overi gens niet werd genoemd, te horen spre ken. Van zenuwen had hij geen last, maar hij was dan ook zenuwarts. In het begin wat duister, werd hij allengs klaar der voor leken en tenslotte vonden we dat dr. Foudraine het er niet slecht af bracht, de moeilijke zaak echt wel ver duidelijkte. De onnozele manier van vra gen door de presentator, die verwonderd keek bij opmerkingen, die voor hem als psycholoog gesneden koek zijn moeten, was soms wel wat lachwekkend, wat triest was het betoog van de uitvinder dr. A. Hofmann, een knappe, maar on verstaanbare Zwitser, die gemakkelijk toegankelijk had kunnen worden ge maakt met onderschriften. Hoofdschotel vormde dokter X, direc teur-geneesheer van de psychiatrische 9 Vervolg van pag. 1 De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano heeft in Bonn voor zyn vertrek naar Parijs voor bijwoning van de ministerraadzitting van de Westeuropese Unie gezegd dat hij de drie Westelijke collega's zou in lichten over de dreigende toestand in de Oost-zone van Duitsland. Het toene men van de vluchtelingenstroom naar het Westen noemde hij een teken van de toestand in Oost-Duitsland. Volgens Von Brentano heeft de con ferentie van Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken die in het aanstaan de weekeinde wordt gehouden, tot taak een gemeenschappelijk standpunt inza ke de spanningen tussen Oost en West in de komende weken en maanden uit te werken. Het Westelijke vredesplan uit 1959 zou de basis van de besprekingen voeren. Von Brentano wees elke tussen tijdse regeling voor Berlijn van de hand. Volgens Von Brentano heeft het wei nig zin reeds nu concrete voorstellen voor eventuele onderhandelingen uit te werken. Wat de kwestie-Berlijn betreft verklaarde hij zich bereid tot voorstel len die geen inbreuk op de vrijheid van de stad maken. Dan zou blijken waar de echte „storingshaarden" liggen. De Amerikaanse minister van Defen sie, McNamara, gelooft dat premier Chroesjtsjow „ernstig betwijfelt" of de Oostduitsers voor hem ten strijde zullen trekken in geval van een conflict om Berlijn. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Pol. lezing. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Pianorecital. 21.00 Con- certgebouwork. en solist. 21.35 Kamerork., omroepkoor en sol. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Utrechts stedelijk ork. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus. muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.45 Zo gij zaait zo zult gij oogstenhoorsp. 22.00 Planorecital. 22.30 Nws.. beursber. v. New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30-20.00 Int. agrarisch nws. 20.00 Journ. 20.20 Filmrep. 20.25 Docu mentaire film. 20.50-22.25 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 2 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. kliniek „Y" te Z, zoals we hem ergens aangekondigd zagen. De geheimzinnig heid werd met geen woord verontschul digd. Alleen, dat er geen echte patiën ten in het beeld zouden komen, werd geëxcuseerd met een beroep op de me dische ethiek. Waarom nu eens niet dui delijk uit de doeken gedaan, dat de „Maatschappij" bezwaren heeft tegen opheffing van de anonimiteit van me dewerkende medici en in die kwestie een standpunt ingenomen? De kijker woonde een kort inleidend gesprek mee, een stukje analyse, 'n groepsgesprek en tenslotte 'n kuur met L. en D. Het werd allemaal gespeeld (dat werd pas later uit de doeken gedaan) maar dit was echt goed, dunkt ons. Het was met be grip en intelligentie in elkaar gezet en de grote onbekende leek een rustig, er varen en bekwaam man. Het bleek, dat LSD voor emotionele analfabeten ge schikt was en dat de „dragende grond van de behandeling is om begrepen te worden". Nu we toch aan het citeren gaan nog een opmerking van dr. Foudraine: „Een normaal mens moet liefde, respect en vertrouwen hebben voor en in zichzelf en anderen". Onze conclusie moet luiden, dat het inderdaad een moeilijk onderwerp was, niet slechts om het voor de t.v. te bren gen, maar ook om het als kijker hele maal te kunnen volgen. We vermoeden, dat velen hun knop zullen hebben om gedraaid en daardoor hebben ze dan niet eens zo erg veel gemist. We moeten n.l. tot onze spijt erken nen, dat we door het resultaat van alle moeiten niet erg geimponeerd zijn ge raakt. Het ging niet alleen boven de macht van de gemiddelde kijker maar strekte zich ook buiten de reikwijdte van de televisie uit. Wegens dood door schuld in droeve gevallen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse kankerspecialist dr. Joseph Issels is gisteren ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest wegens dood door schuld in drie gevallen. De rechtbank in Mün- chen achtte bewezen, dat Issels verzuimde drie patiënten ervan te overtuigen, dat alleen een operatie hun leven kon verlengen. Elke arts is ertoe verplicht zijn patiën ten dit voor te houden volgens een uit spraak van het Bondsgerechtshof op 21 juni 1960. Issels deed dit echter niet, aldus de rechtbank, die voorts verklaar de dat de drie patiënten niet zozeer elke operatie geweigerd hebben, zoals Issels steeds heeft gezegd, maar slechts geaar zeld hebben of zij wel met een operatie zouden instemmen. Een vierde geval van dood door schuld dat door de aanklager naar voren was gebracht, werd niet bewezen geacht. Is- ge- seis werd verder vrijgesproken van de beschuldiging van bedrog. Volgens de openbare aanklager had Issels namelijk drie patiënten met opzet genezing voor gespiegeld om hen langer in zijn dure kliniek te kunnen houden en zo meer aan hen te verdienen. Met deze uitspraak is een voorlopig einde gekomen aan een zaak, die al meer dan zes weken de Westduitse openbare mening bezig heeft gehouden en waarin 140 getuigen en deskundigen verklarin gen hebben afgelegd. Dat het toch tot een veroordeling van Issels is gekomen hadden velen niet verwacht. De medi sche deskundigen, die werden geraad pleegd, wezen er namelijk allen op dat niemand met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid kan zeggen of een kankerpatiënt door een operatie zijn le ven essentieel zal verlengen. Issels komt binnenkort vry; op 15 september a.s. heeft hij zyn straf al uitgezeten. Het ziet er echter naar uit, dat zyn advocaten het er niet bij zul len laten en zullen pogen in hoger be roep vrijspraak voor hun cliënt te ver krijgen. De raadslieden hebben al aan gekondigd daartoe over een enorm aan tal getuigen te beschikken, die uit eigen ervaring kunnen verklaren hoe Issels" natuurgeneeswijze kanker kan genezen. BINNENLAND Voor het op peil houden van het grondbezit, voor recreatiedoelelnden en ter compensatie van door stadsuitbreiding verdreven landbouwbedrijven heeft het gemeentebestuur van Deventer besloten het landgoed „De Haere" 182 ha te Olst voor f 740.000 te kopen. BIJ een botsing op de kruising van de Segbroeklaan en de Gouden Regenstraat in Den Haag is gistermiddag de 83-jarige mevr. J. Meeldijk-Snoek uit Vlaardingen om het leven gekomen. Zij zat in de auto bij haar zoon, die geen voorrang verleen de aan een wagen die over de Segbroek laan reed. De auto van de heer Meeldijk sloeg daarbij over de kop. Een Rotterdams meisje van ander half Jaar, Johanna J. M. Zwarts, is gister middag verdronken in een sloot naast haar ouderlijke woning aan de Bergselin- kerrottekade. Zij was uit de kamer ge kropen en buiten gaan spelen. Haar moe der bemerkte dat nauwelijks twee minuten later, maar toen lag het meisje al bewus teloos in het water. In het Bergwegzie kenhuis werd tevergeefs kunstmatige ademhaling toegepast. Een of meer inbrekers hebben in het afgelopen weekeinde in het Amsterdamse havengebouw op de elfde verdieping een vitrine kapotgeslagen en daaruit voor een waarde van ongeveer f 6000,aan hor loges gehaald. Personeel van een schoon maakdienst ontdekte de diefstal. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Vermoede lijk hebben zij zich zaterdag in het ge bouw laten Insluiten. In opdracht van de Sticusa vertrekt de Nederlandse cineast Peter Kreutzberg, bekend o.m. door zijn film „Gevleugelde verovering" binnenkort naar Willemstad. Ten behoeve van de Nederlandse scholen zal hij daar een film gaan maken over de Nederlandse Antillen. Voorts zal hij ook documentaires gaan vervaardigen voor de Antilliaanse regering, enkele cineasten op leiden en optreden als correspondent van de NTS en Polygoon-Profllti. De Amsterdamse politie heeft een 21- jarige keukenjongen onder verdenking van diefstal van ongeveer f 7000.ten na dele van zijn werkgever, van zijn bed ge- Gistermorgen is bij de Laakbrug in Den Haag het stoffelijk overschot gevon den van de vijfjarige Michel Oosterbaan uit Scheveningen. die sinds vrijdagmiddag werd vermist. Het jongetje logeerde by zijn zuster aan boord van een kolenschip, dat in de Laakhaven in Den Haag lag. Op Curasao zyn, op uitnodiging van het bestuurscollege van het eilandgebied Curasao, twee deskundigen aangekomen. Zij zullen een onderzoek instellen naar de technische en economische vooruitzichten van het vestigen van nieuwe industrieën. Het zyn de heren H. A. Frank, directeur en H. A. van Leeuwen van het Centraal Instituut voor industrie-ontwikkeling in Den Haag (C.I.V.E.). Zij zullen 2 a 3 we ken in de Ned. Antillen biyven. Een driejarig zoontje van de familie Schiltman uit Tlel is gisteravond by Gel- dermalsen uit een rijdende trein gevallen. Het knaapje werd ernstig gewond overge bracht naar een ziekenhuis in Tiel. Het slachtoffertje reisde in gezelschap van zijn ouders. BUITENLAND De bevelhebber van de Westduitse Marine, vlce-admiraal Ruge, gaat tegen het einde van september met pensioen, al dus heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie gisteren in Bonn meegedeeld. Ruge is 66 Jaar. Hy zal wor den opgevolgd door de 54-Jarige schout bij-nacht Zenker, die thans de leiding heeft van de opleiding van de marine. Tij dens de oorlog was Zenker commandant van een torpedobootjager. Volgens het Amerikaanse blad News week zal de Newyorkse advocaat Fowler Hamilton deze herfst Allen Dulles op volgen als directeur van de centrale in lichtingendienst (C.I.A.) De afgelopen twee weken zijn 3.400 man Portugese troepen in de Oostafri- kaanse Portugese kolonie Mozambique aangekomen. Sinds mei is de Portugese troepenmacht in Mozambique aanzieniyk versterkt. In Claremont naby Kaapstad is de heer F. Oudschanz Dentz, erelid van het Algemeen Nederlands Verbond en stichter van de Zuldafrikaanse tak van het ANV op 84-Jarige leeftijd overleden. In oostelijk en centraal New Found- land woeden een tiental bosbranden. Al leen in het gebied van de Bonavlsta-baal zijn al meer dan 600.000 ha bos verwoest een hoeveelheid hout voldoende om de twee papierfabrieken van New Foundland een Jaar draaiende te houden, vyf neder zettingen zijn uit voorzorg geëvacueerd maar de brandweer hoopt de hulzen te kunnen behouden. Het Israëlische ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft meegedeeld dat in de dertien jaar van Israels bestaan één miljoen Joden het land zyn binnenge komen. Uit Europa kwamen 450.000 emi granten, uit Azle 280.000, uit Afrika 250.000 en uit Amerika en Australië 20.000. In Algerije zijn gisteren vier Alge rijnen gedood en drie gewond. In Algiers, Constantlne, Sidl bel Abbes en Mascara werden aanslagen gepleegd. Uit protest tegen een rede van de Bulgaarse premier Anton Jougow heeft de Griekse regering haar zaakgelastigde in Sofia teruggeroepen en een lid van de staf van de Bulgaarse legatie in Athene persona non grata verklaard. Griekenland verwijt Bulgarije zich de laatste weken te hebben schuldig gemaakt aan provoca ties. President Nkroemah van Ghana en president Novotny van Tsjecho-Slowakije hebben in principe overeenstemming be reikt over ae ontwikkeling der betrekkin gen en de samenwerking tussen hun lan den, zo meldt het Tsjechische persbureau. Een 40-tal schepen van de Ameri kaanse „mottenballenvloot" zullen voor actieve dienst worden gereedgemaakt in het kader van Kennedy's nieuwe defensie- opbouw, zo is door enkele senatoren ont huld. 22 schepen zullen kunnen dienen voor troepen- en vrachtvervoer en een stuk of 18 kleinere vaartuigen zullen voor het bestryden van onderzeeboten in orde worden gemaakt. Vliegdekschepen en krui sers zijn er niet by. Het secretariaat van de Arabische Liga heeft voor 9 september in Casablanca een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken en Economische Za ken uitgeschreven. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" omvat de agenda de vor ming van een Arabische gemeenschappe lijke markt, een Afrikaanse gemeenschap pelijke markt en een Afrikaanse bank. Advertentie STRIJKT GEMAKKELIJK KINDERVERLAMMING IN WAARDENBURG In de gemeente Waardenburg zijn drie gevallen van kinderverlamming ge constateerd. Van de aan deze ziekte lij dende personen, 18, 5 en 4 jaar oud, zijn twee opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht en een in het protestants ziekenhuis in Den Bosch. DINSDAG Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendyk. 8 uur n.m. WOENSDAG Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendyk. 8 uur n.m. DONDERDAG Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendyk. 8 uur n.m. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendijk. 8 uur n.m. ZATERDAG Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendyk. 8 uur n.m. ZONDAG Schuttersveld: Evangelisatie o.l.v. Ben Hoekendyk. 3 en 8 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Sag mir Adieu!" A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De Chaplinrevue". A.l. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur, donderdagcyclus „Terug uit de hel". 18 Jr. Casino: „De bruid is niet bleu". 18 Jr. Werkd. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur, dagelijks 2.30 uur „Rusty en de spionnen". A.l. LIdo: „De snertsoldaat". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, dagelijks 10.30-12.30 uur „De nieuwe avonturen van Dik Trom". A.l. Luxor: „De zigeunerprinses". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „l'Amérlque insollte". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.~~ 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur Vikings". 14 jr. Maandag en woensdag 8 uur „De Held van Pork Chop Hill". 18 Jr. Donderdag 8 uur „The horse's Mouth" (Geen geld en toch geen zor gen). Zondagmiddag maandag-, woens dag- en donderdagmiddag half drie „Zet 'm op, Tommy". A.l. TENTOONSTELLINGEN Hortus: „Aqua-Hortus". Werkdagen 10 uur v.m.—10 uur n.m.; 's zondags 12—10 uur n.m. (t/m 5 augustus). Kort Galgewater: Museumschip „Klein Artis". 10 uur v.m.-9 uur n.m. (t/m 9 augustus). De Lakenhal: Expositie Bloemsierkunst. Dagelijks 10-10 uur; 's zondags 12-10 uur (tot 6 augustus). Lakenhal: Eretentoonstelling Kees Ver- wey. Dageiyks 10-5 uur. 's zondags 1-5 uur (tot 4 september). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober). Ryksmuseum van Cudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting". Werkd. van 10-5 uur, zondags van 1-5 uur ftot 20 augustus). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober). Avond- en Nachtdienst der Apotheken te Leiden Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313; Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. By geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. 11.00 Gevar .progr. (herh.). 12.10 Plano recital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Blaasork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.45 Gram. 15.30 Gram. 15.45 Gram. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beurs ber. 17.45 Het Spektrum, lezingen. NCRV: 18.00 Kamerkoor en soliste. 18.30 R.V.U.: Organische Chemie - H, door Prof. Dr. E. Havinga. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Leger des Heilsmuz. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Meisjeskoor. 20.10 Radio filharm. ork. 21.35 Nieuwe verkenningen in Zuid-Afrlka, reisbeschrijving. 21.50 Pro menade ork. en solist. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.40 V. d. jeugd. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gvm. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Inleiding tot het Pastorale gesprek (1), lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Kamermuz. 11.05 Lichte muz. 11.35 Lichte muz. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Van vuist bijl tot kunstmaan, lezing. 14.00 Gram. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Wie zal dat betalen?, lezing. 15.10 V. d. Jeugd. 16.30 Gram. 17.00 Tips voor vakantie. 17.50 Regerlngsuitz 7en bezoek aan de grote markt te Paramaribo, lezing d. Dra. R. M. E. Jonker-Verhoef. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Draaiorgelmuz. 19.20 VARA- Varia en gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en soliste. 20.45 Een verschil van vyftien jaar .hoorsp. 21.25 Gram. 21.35 Gesproken portret. 21.50 Amus. muz. 22.20 Sportuitz. 22.30 Nws. 22.40 Pianorecital. 23.15 Lichte muz. en voordr. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 17.40 Int. Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Spaanse liederen. 20.40 Licht Progr. 21.05 Voordr. 21.25 At tentie. 22.00 Avondwijding. (Over de 4e DJn van 18-20 uur) Wiener Bürger (Ziehrer), Weens Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Hans Knapperts- busch; Selectie „Friederike" (Lehar), Eri- ka Köth, Rudolf Schock, Orkest o.l.v. Wilhelm Schüchter; Bad'ner Mad'ln (Komzak), Weens Philharmonlsch Orkest o.l.v. Hans Knappertsbusch; The petite Waltz (Heyne), Orkest Guy Lombardo; Hora staccato (Dinico), Fred Waring and the Pennsylvanians; Lolly too dum dey, id.; Dry bones, id.; The man with the horn (Jenney), Orkest Steve Allen; Am I that easy to forget? (Belew), Debbie Reynolds; The blue room (Rodgers), id.; Moonlight becomes you (v. Heusen), Or kest Erwln Halletz; Sugar blues (Wil liams), id.; Tall story (Langdon), Bobby Darin; Mack the knife (Weill), id.; Yes! we have no bananas (Silver), Orkest Ed- mundo Ros; Ma (he's making eyes at me) (Conrad), id.; Anyway the wind blows (Dunham), Doris Day; Bewitched (Rod gers). id.; Orchids in the moonlight (You- mans). Orkest Werner Miller; Begin the begulne (Porter), id.; Apambinchao, Los Espafioles; La Paloma (Yradier), id.; Chöro nr. 2 (Campos), Steve Bernard; Carrapicho (Telxeira), id.; Close your eyes (Petkere), Milt Jackson, Coleman Hawkins, Tommy Flanagan, Kenny Bur- rell, Eddie Jones, Connie Kay; Stuffy, id.; Don't take your love from me (Nemo), id.; Get happy (Arlen), id. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 Dansmuz. 12.30 V. d. landbouw. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorspel 13.40 Ork. conc. 15.00 Hoorsp. 15.30 Cricket. 16.00 Vespers. 16.45 Lezing of voordr. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Klankb. 19.30 Henry Wood Promenade conc. (Om 20.40-21.00 lezing). 21.40 Lezing. 22.00 Nws. en comm. 22.30 Voordr. 22.45 Parl.-overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Viool en piano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.31 Gevar. muz. 12.31 Popul. muz. (Om 13.30 nws. en 13.35 cricketultsl.). 13,45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Lichte muz. 14.31 Vragenbeantw. v. d. teenagers. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races en cricketultsl. 16.35 Gram. 17.31 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. en act. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Lichte muz. 20.00 Hoorsp. 20.31 Lichte muz. 21.31 Amus. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Latijns-Amerikaanse muz. 23.15 Dansmuz. 23.45 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Dansmuz. 16.00 Liederen. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Hammondorgelspel. 19.00 Nws. en weerber. 19.45 Operettemuz. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Klass. muz. 23.15 Gram. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.05 en 14.05 Gram. 14.15 Intern, sol. conc. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Gram. 20 05 Lichte muz. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ill.: 12.00 Nws. 12.02 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Middagconc. 14.00 Pro- menadeconc. 15.00 Gevar. muz. 16.00 Koer sen. 16.06 Herinneringen aan Marta Eg- gerth en Jan Kiepura. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Kamermuz. (verv.). 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Spaanse planomuz. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Weense Feestweken: Ork. conc. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Kron. v. literaire tijdschriften. 22.30 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 13.00 Nws. 14.17 Gram. 14.30 Gram. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.10 Heden daagse Belgische muz. 22.55 Nws. werkrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) sa les vi 1 S tjS fs f a IS a Sa Amsterdam licht bew. z 1 21 10 0 Den Helder licht bew, z 2 19 12 0 Ypenburg zwaar bew. w.stll 21 11 0 Vllsslngen mist zo 3 21 15 0 Eelde half bew. wzw 2 21 9 0 De Bilt licht bew. w.stil 22 9 0 Twente licht bew. w.stll 21 8 0 Eindhoven licht bew. w.stll 22 8 0 Z.-Limburg half bew. z 1 22 10 0 Hel&Lnkl onbewolkt o 4 23 16 3 Stockholm regen no 3 18 14 0.3 Oslo half bew. w.stil 21 10 0 Kopenhagen regen wnw 7 17 13 4 Londen zwaar bew. w.stll 16 5 0 Aberdeen zwaar bew. w.stll 23 10 0 Brussel zwaar bew. ozo 1 21 10 0 Luxemburg onbewolkt no 3 20 10 0 Parijs onbewolkt w.stil 24 11 0 Bordeaux zwaar bew. z 3 28 18 0 Grenoble zwaar bew. w.stil 27 13 0 Nice onbewolkt nno 5 24 17 0 Berlijn onbewolkt w 4 18 10 0 Frankfort onbewolkt ono 2 22 8 0 München onbewolkt zo 2 21 9 0 Zürlch onbewolkt w.stll 23 8 0 Genève licht bew. w.stil 25 11 0 Locarno half bew. w.stll 25 14 0 Wenen onbewolkt w.stil 21 10 0 Innsbruck mist w.stil 24 6 0 Athene onbewolkt nno 11 33 24 0 Rome onbewolkt w.stil 29 14 0 Ajacclo onbewolkt o 2 29 13 0 Madrid onbewolkt w.stil 27 15 4 Mallorca licht bew. w.stil 32 21 0 Lissabon onbewolkt nnw 9 27 16 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2