Bas Maliepaard opnieuw wegkampioen Nederland Combinatie H. Heener-HeHa won liet springconcours Ma in Leidse Hout Huidige rittensysteem niet bijster gelukkig Jan Nijmaii naar AGOVV Karstens uitgenodigd voor de Ronde van Oost - Duitsland Jo de Roo won de tweede rit Verrassende zege van 16- jarige in het handicap-springconcours Opgericht 1 maart I860 Maandag 31 juli 1961 Derde blad no. 30413 Jan Nijman, die in het afgelopen seizoen vele malen de aanval van UVS heeft geleid, heeft gisteren zijn handtekening gezet onder een contract met de Apeldoornse eer ste divisieclub AGOW. Dubbel succes voor Peter de Jongh Bert Zoet won de leidersprijs in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) Niemand had eigenlijk anders verwacht De supportersclub van Bas Maliepaard heeft gisteren niet voor niets een gehele dag met een manshoog spandoek als visitekaartje door de duinen van Zandvoort gesjouwd. Deze luidruchtige groep wieler-enthousiasten kon na afloop van de tweede rit van het Nederlands prof kampioenschap op de weg op het circuit van Zandvoort evenals in 1960 tevreden de Noordzeekust verlaten. Want voor de tweede maal in successie had de voorzitter van de K.N.W.U., dr. P. van Dijk de rood-wit-blauwe kampioenstrui van de profs om de schouders van de guitig lachende 23-jarige Bas Maliepaard gehesen. Piet Kanteheen gaat ook ASC trainen De vroegere trainer van UVS, Piet Kantebeen, die zoals gemeld in het ko mende seizoen Roodenburg onder zijn hoede zal nemen, zal zich met ingang van morgen ook belasten met de trai ning van ASC. Voor de opbouw van zijn elftal zal hij echter geen gebruik meer kunnen maken van de diensten van Rudi Brard, die de laatste tijd als stopperspil in het eerste team van de roodzwarten stond. In het begin van de volgende maand emigreert Brard namelijk naar Amerika. Woens dagavond half acht zal hij in het club gebouw van ASC aan de Kempenaer- straat afscheid nemen van zijn vele sportvrienden in Leiden en Oegstgeest. Niemand had ook eigenlijk an ders verwacht. Nadat de KNWU in 1958 voor het eerst sinds vele jaren in plaats van één kampioens- rit op de Cauberg meer wedstrij den liet rijden om tot het aanwij zen van de kampioen te komen werd de titel bijna steeds veroverd door de man, die in de eerste rit had gezegevierd. Dat gebeurde in 1958 met Jef Lahaye, in 1959 met Piet Damen en nu weer met Bas Maliepaard. Alleen het vorige jaar, toen Lahaye de eerste wed strijd had gewonnen, viel de be slissing pas later ten gunste van Maliepaard. De zes seconden voorsprong, die Ma liepaard op 16 april in Beek veroverde op Michel Stolker en Jacques van der Klundert na hen volgden nog 29 renners met niet meer dan 39 seconden achterstand vormden gisteren op het zowaar zonovergoten Zandvoortse cir cuit een te grote barrière voor het veld, waarin de Locomotieven, toen het be gon te spannen, eendrachtiger bleken te zijn dan menigeen had verwacht. Het spektakel eindigde weer in een massale eindspurt van de 33 nog over gebleven deelnemers er waren 57 renners gestart waardoor Maliepaard zeker was van de prolongatie van zijn titel. In die eindspurt had Maliepaard, *-ie voor de Tarzanbocht tervergeefs had getracht uit het peloton te ontsnappen, geen kansen tegen de gerenommeerde wegspurters, van wie de gretige Zeeuw Jo de Roo de eerste prijs wegkaapte voor de neus van Jacques van der Klundert, Theo Sijthoff, Hennie Mari- nus, Piet Rentmeester, Jef Lahaye, Cees Lute, Coen Niesten en Maliepaard. Nog niet rijp De vertoning op het Zandvoortse cir cuit was een pleidooi om maar snel weer van het rittensysteem af te stappen. De Cauberg werd van de hand gedaan onder het motto, dat Nederland geen echte klimmers heeft. Welnu, laat de K.N.W'.U. het dan nu eens gaan proberen met één wedstrijd van stad tot stad, zoals ook in het buitenland over het algemeen gebruikelijk is en dan desnoods met een paar Caubergen om een afscheiding te forceren. Dan loopt men niet het risico, dat er gisteren lange tijd inzat: een kampioen te moe ten gaan huldigen, die voor deze ere titel nog niet rijp is. Dat risico bestond wel degelijk toen zich na 55 km een kopgroep vormde met de Haarlemmer Piers, Theo Sijthoff, Dick Enthoven, Ab van Egmond, Geurt Pos, Frans Balvert en Bart van der Ven. Nadat Piers, die nota bene de animator van deze vlucht was geweest, al spoedig in de achterhoede was ver dwenen, bouwde het overgebleven zes tal aan een voorsprong van 1 min 22 seconden na bijna 100 km. Op dat mo ment reed Theo Sijthoff, die het best achter Maliepaard stond geklasseerd, in de kampioenstrui. En al heeft Sijthoff dan ook in België goede uitslagen ge maakt, voor het kampioenschap van Nederland komt hij toch echt nog niet in aanmerking. Consequenties Bijtijds kwamen de andere Locomo tieven echter tot de conclusie, dat zij tocli nog maar beter hun steun aan Maliepaard konden geven en toen werd de vluchtgroep, die nu eens tien secon den had moeten prijsgeven en dan weer wat was uitgelopen, snel achterhaald. Na 130 km bleef alleen Balver nog wat tegenstand bieden, maar ook hij zag tenslotte het hopeloze van de situatie in en verdween in de massa. Toen er nog een goede veertig kilometer gere den moesten worden probeerden Joop van der Putten, Mik Snijder en Jan Westdorp nog een kansje, maar verder dan een honderdtal meters brachten zij het niet. Ook zij werden weer tot de orde geroepen en toen was de strijd om de titel afgelopen. DE UITSLAG VAN DE TWEEDE RIT, luidt: 1 Jo de Roo (Schore), 188,685 km in 4 uur 23 min 47 sec 2 Jacques van der Klundert (De Heen), 3 Theo Sijt hoff (IJselmonde) 4 Hennie Marinus (Amsterdam), 5 Piet Rentmeester (Ier- seke), 6 Jef Lahaye (Borgharen), 7 Cees Lute (Castricum), 8 Coen Nies ten (Beverwijk), 9 Bas Maliepaard (Willemstad), 10 Wim van Est (Sint Willebrord) 11 Piet van Hees (Hooger- heide), 12 Daan de Groot (Amsterdam), 13 Michel Stolker (Breda), 14 Jaap Ker sten (Siebengewald), 15 Piet van Est (Klundert), alleen in dezelfde tijd als de winnaar. HET TOTAALKLASSEMENT over de twee ritten ziet er als volgt uit: 1 Maliepaard 8.48.57,2, 2 Van der Klundert 8.49.02 (5 punten), 3 Stolker Z.t. (15), 4 De Roo 8.49.05 (7), 5 Piet v. Est z.t. (19), 6. Piet Damen 8.49.05 (22 pnt), 7 Theo Sijthoff 8.49.13 (11 pnt), 8 Hennie Marinus z.t. (14 pnt), 9 Cees Lute z.t. (14 pnt), 10 Frits Knoops z.t. (28 pnt), 11 Ab van Egmond z.t. (32 pnt), 12 Dick Groeneweg z.t. <34 pnt), 13 Martin van der Borgh z.t. (36 pnt). 14 Wout Wagtmans z.t. <38 pnt), 15 Wim van Est 8.49.21 (33 pnt), 16 Jaap Kersten z.t. (38 pnt). Bas Maliepaard in de enorme krans van de wegkampioen van Nederland en Jo de Roo als win naar van de tweede en laatste rit tijdens hun ereronde in Zandvoort. Het wordt zo langzamerhand een gewoon verschijnsel dat de renners van de Leidse Wielervereniging Swift in elke koers van zich doen spreken. Zo was het dit weekeinde de veelbelovende adspirant Peter de Jongh uit Roelofarendsveen die op de voorgrond trad. Allereerst zaterdag in de Ronde van Gorinchem over een afstand van 25 km: De rappe Peter won de sprint van zes concurrenten. Ken dag later reeds: gisteren op het circuit van Zandvoort, waar als voorwedstrijd bü de nationale kampioensrit bij de profs een grote adspirantenkoers werd ver reden, zegevierde de knaap uit Roelofarendsveen ten tweede male. HU won de eindsprint van een groep van 50 renners. Het Swiftlid Bert Zoet. die steeds in de voorste gelederen te vinden was, eiste de leidersprUs voor zich op. Ronde van Gorinchem Tweemaal derde Ook Gerben Karstens, vorig seizoen nog de best geklasseerde nieuweling doet keer op keer van zich spreken. Vrijdag- avond in de Ronde van het Heeswijk- plein in De» Haag reed hij naar een derde plaats. Zaterdagmiddag in de Ronde van Gorinchem voor amateurs en onafhankelfjken legde hü wederom be slag op de derde plaats. Het gaat er veel op lyken dat de Leid se notariszoon in zijn eerste amateursei zoen reeds ook kandidaat is voor het predikaat: regelmatigste amateur 1961. De KNWU, die hem reeds eerder uitno digde voor een zware koers in Italië heeft ook nu weer het oog op onze stad genoot laten vallen, Gerben is namelük aangezocht deel te nemen aan de Ronde van Oost-Duitsland welke van 1725 augustus a.s. wordt verreden. Ploegleider is A. Koopman uit Amsterdam. Interdubontmoeting De Ronde van het Heeswijkplein werd verreden in het kader van een interdub ontmoeting waaraan o.a. werd deelgeno men door de verenigingen Swift, Sparta en Spartaan. Uit een grote kopgroep wisten zich twee renners t.w. Piet v. d. Lans (Sassenheim) en Verbaas (Den Haag) los te rijden. In de eindsprint greep v. d. Lans de zege. Op korte af stand van het tweetal won Gerben Karstens de spurt van de groep achter volgers. De verdere uitslag was: 4. M. Paul (Den Haag), 5. W. de Jager (Den Haag), 6. Mesters (Den Haag). De Lei- denaar Henny van Gent klasseerde zich als 9e en Bert Zoet als 17e in dezelfde tijd als Karstens. PSV trok weer Britse prof aan De 28-jarige Gordon Nutt, die 5 jaar lang linksbuiten speelde voor het Lon- dense Arsenal en die het laatste seizoen uitkwam voor Southend United, heeft za terdag een contract getekend voor PSV, dat daarmede een groot probleem de bezitting van de linksbuitenplaats hoopt te hebben opgelost. De transfer som werd niet bekend gemaakt. Met Southend United is overeenstemming be reikt. Gordon Nutt, die thans werkzaam is bij de Britse televisie, zal zo spoedig mogelijk een functie in Eindhoven aan vaarden. Hij zal voor PSV debuteren in een lichtwedstrijd op 5 augustus a.s. tegen de Israëlische kampioensploeg Ha- poel uit Petich Tikvah, Tel Avis. Verder heeft de Eindhovense eredivisieploeg nog de 19-jarige amateurspeler Lambert Maassen van UNA (Zeelst) gecontrac teerd. Daarmede is de transferperiode voor PSV, dat acht nieuwe spelers aan trok en 5 spelers naar andere vereni gingen zag gaan, afgesloten. De Utrechtse eredivisieclub DOS heeft zaterdagavond in Keulen met 5-2 verloren van Viktoria Keulen. De rust stand was 2-2. De doelpunten voor de Nederlanders werden gescoord door rechtsbuiten Ban Asselt en rechtshalf Hanek. Een open parkoers (85 km) in de pol der vergde zaterdagmiddag veel van de krachten van de deelnemers. De ronde had met o.a. Bastelaars (Rotterdam). Swanenveld (Dordrecht), Piers (Haar lem), Wesseling (Halfweg), Schuring (Amsterdam), Mesters (Den Haag), v. Lith (Gellicum), Paul (Den Haag), Brinkman (Rotterdam) en Karstens een sterke bezetting. Goed 20 renners reden slechts de koers uit. Halverwege de koers viel de slag Cor Schuring en Swanenveld liepen uit het peloton weg en namen ongeveer 300 meter. Hoe hard Gerard Wesseling ook aan de kop van het gedecimeerde pelo ton .scheurde" het lukte niet de belde vluchters in te lopen. Onze stadgenoot Karstens, die in de achterste gelederen van het peloton had .gezeten" zag naar mate de kilometers vorderden ineens zijn kans, demarreerde fel en begon de jacht op de koplopers. In zijn wiel sprongen Van Lith. Mesters en v. d. Geest mee. Binnen de kortst mogelijke tyd streek dit viertal op de kopgroep neer en ging met zes man verder. ïn de nieuw ge vormde kopgroep deden Schuring en Karstens het zware werk. Met bet in gaan van de laatste ronde probeerde onze stadgenoot nog alleen weg te ko men. Het lukte wél. maar kort vóór de finish pakten de vijf anderen hem weer terug. De eindsprint gaf toen als uitslag 1. Van Lith (Den Haag)2. Swanenveld (Dordrecht); 3. Karstens; 4. Schuring Amsterdtim5. Mesters (Den Haag 6. V. d. Geest (Maasland). De sprint van het peloton werd vervolgens gewonnen door Cuvelier (Nieuw-Vennep) met Ge rard Wesseling op de achtste plaats. De leidersprijs ging hier naar Swanenveld uit Dordrecht Bij de adspiranten zegevierde zoals reeds in de aanhef gememoreerd Peter de Jongh in de eindsprint. De zes kna pen hadden zo*n 250 meter winst op het peloton. De uitslag was hier: 1. De Jongh (25,5 km in 37,13 sec); 2. Minebo (Heenvliet), 3. Oosthoek (Zuidlandi, 4. Prinse (Hank). 5. Doolman (Rotter dam); 6. v. d. Zwet (Noorden). In Zandvoort Ook in Zandvoort werd Peter eerste ditmaal uit een veld van 105 deelnemers. Hier viel de beslissing in de massaspurt van ongeveer 50 renners. De knaap uit Roelofarendsveen drukte zijn voorwiel in 24.20 minuten als eerste over de finish. 2. Glas (Schipborg), 3. Bohemen (Am sterdam); 4. Holst (Amsterdam). Zijn dorpsgenoot Wisselman (eveneens van Swift) zat ook in de grote kopgroep, maar wist zich niet in de spurt te plaat sen. De Leidenaar Bakvis moest de strijd staken. De nieuweling Fred Leemans werd in het Noordbrabantse plaatsje Gilze acht ste. Cor Kloosterman heeft ook een druk weekeinde achter de rug. Zaterdag fi nishte hy ln de Ronde van Alphen (N-Br.) als twaalfde. Gisteren werd hij in Den Dungen bfj de nieuwelingen der tiende, waarna Bert Odijk als 20ste over de eindstreep snelde. De grootste pechvogel van Swift, Nol Kloosterman, probeerde het eveneens in Den Dungen. bij de amateurs. Maar ook nu zat het. pechvogeltje hem dicht op de hielen. Hij reed lek.... Aantrekkelijke paardesport bij gnetl weer Die vlucht bracht voor de hoofdmacht consequenties mee. Maliepaard was ver- 5licht om met de steun van zijn mak ers van de Locomotief een tegenoffen sief in te zetten. Maar aanvankelijk kreeg de titelhouder bitter weinig steun. In de vluchtgroep had Van der Ven zelfs lange tijd ook „kop" gedaan. Slechts enkelen van de vele gele rijders bleken bereid om medewerking te verle nen. Daarom moest Maliepaard een groot deel van het zware karwei zelf opknappen tot groot genoegen van de Radium-rijders Stolker en De Roo, die met welgevallen deze krachtsuitputting aanschouwden in de hoop eventueel la ter zelf hun slag te kunnen slaan. (Van een onzer verslaggevers) Het concours hippique gis termiddag in het Leidse Hout Sportpark heeft alles gegeven, wat men er maar van kon verlan gen. Goed weer, redelijke belang stelling, een vlot afgewerkt pro gramma en aantrekkelijke paar densport. Vooral het hoofdnummer, het springconcours Ma, gaf levendige strijd te zien, waarbij na een span nende barrage H. Heener uit Am sterdam met Hella tenslotte de eerste prijs van 140 gulden in de wacht sleepte. Een dag tevoren was deze combinatie tweede in Santpoort geworden. Zeventien combinaties verschenen voor dit springconcours in de ring. Vijf rui ters en een amazone slaagden erin de 14 hindernissen met 17 sprongen fout loos binnen de vastgestelde tijdslimiet te nemen. Voor de barrage werd toen het parcours ingekort tot 360 meter met zeven hindernissen van 1.40 meter hoogte. Hoewel Anton Ebben met Con dor ver binnen de gestelde limiet van 62 seconden bleef, liep hij 4 strafpunten op, zodat deze combinatie meteen al kansloos werd voor de eerste prijs, toen Sam van Spaendock daarna zijn smet teloze schimmel Prins Ayax zonder strafpunten in 40.3 sec over de eind streep voerde. Maar ook zijn illusie werd meteen al de bodem ingeslagen door Mady Kosten die haar X Bascom beheerst en zeker in 39.7 binnenbracht. De volgende rui ters, die binnen de ring verschenen, namen allen veel risico. Alleen snel heid kon hun immers de zege brengen. S. Heener spoorde zijn Hella tot het uiterste aan. De klok wees aan. dat hij een prachtige tijd ging maken, maar bij de laatste hindernis ging er een zucht van teleurstelling over de volle zittri- bunes, want een balk rolde eraf. Maar gelukkig voor hem. het was slechts de middelste, de bovenste balk bleef roer loos op zijn plaats, de hoogte was dus genomen en het kostte de ruiter, die 36 5 sec. noteerde, geen strafpunten. De combinaties S. M. Pruikemar-Ann Tos tal en Anton Ebben-Easter Parade kon den aan die tijd niet meer tippen. Anton Ebben kwam wel foutloos binnen, maar zijn 39.2 reikte toch niet verder dan een tweede prijs. Eerder op de middag werden een springconcours voor B-jeugd en een handicapspringconcours in twee afde lingen met één totaal uitslag verreden. Bij de jeugd - een parcours van 450 meter met 10 hindernissen van 110 hoogte en 11 sprongen - was de tengere Josje Ernst op de rug van Blackie meesteres van het veld. Met duidelijk verschil won zij voor Isabella Speijer met Coquette en W. R. H. van Rooijen met Gosse de Rubercy. In het handicapspringconcours had W. Mom, die zijn Giacomo met zekere hand in 59 seconden over de 12 hinder nissen op een parcours van 495 meter geleid, heel lang de leiding. Vele andere ruiters - niet een amazone - kwamen ook foutloos binnen, maar niemand zo snel als W. Mom. Tot de 16-jarige Hans Vollaard op de rug van Unce was geklommen. In een tempo joeg hU zijn edel (Mep GveC de hindernissen van 1.20 meter hoogte. Af en toe klonk een droge tik als de hoeven de barrières raakten, maar de balken bleven liggen en toen de tijd klok aan het einde van zjjn rit stil bleef staan, keken de insiders elkaar ongelovig aan: 52 seconden, een zeld zaam mooie tijd. Er was voor niemand hier meer eer te behalen. Rest ons nog een pluim te steken op de blauwe mutsjes van de leden van de drumband en de gymnastiekvereniging BATO uit Haarlem die zo stijlvol voor een pittige omlijsting van de paarde sport zorgden. Uitslagen Tenslotte de uitslagen: B-Jeugdspringconcours: 1. Josje Ernst- Blackie 73 p.; 2. Isabella Speijer-Co- quette 69 p 3. W. R. H. van Rooijen- Gosse de Rubercy 68 p 4. Marian van de Wetering-Astr id II 67 p.; 5. Paul Kouwenberg-Szu Csong 66 p.; 6. Robert Berding-Barbarossa 65 p. Handicapspringconcours (B en L); 1. Hans Vollaard-Unce, 0 str.p., 52 sec.; 2. W. Mom-OHara, 0 str.p 57.2 sec.; 3. S. M. Pruikemaker-Dark Lizard, 0 strp., 57.3 sec.; 4 Lance Huet-Free Lance, 0 str.p., 57 9 sec.; 5. W. Mom- Giacomo, 0 str.p., 59 sec.; 6. J. H. Vos- Ragnar, 0 str.p., 60 sec 7. J. G. Hissink- King Black, 0 str.p., 60.6 sec.; 8. S. M. Pruikemaker-Champlitte, 0 str.p., 616 sec.; 9 D. v. d. Wetenng-Astrid II. 0 str.p., 61.8 sec.; 10. J. G. Hissink-Cassan- dra. 0 str.p., 62.2 sec. Springconcours Ma (Uitslag barrage): 1. H. Heerter-Hella. 0 str.p., 36.5 sec.; 2. Anton Ebben-Easter Parade. 0 str.p., 39.2 sec.; 3. Mady Koster-X Bascom, 0 str.p., 39.7 sec.; 4. Sam van Spaendock- Prins Ayax, 0 str.p., 40.3 sec.; 5. S. M. Pruikemaker-Ann Tostal. 4 str.p., 36 5 sec. 6. Anton Ebben-Condor, 4 strp, 49.8 sec. C. Dietrich lijkt zijn Amsel over de hindernis te willen hijsen. In een geval lukte hem dat echter niet. Vier strafpunten dus en uitgescha keld voor de harrage van het springconcours Ma, dat werd ge wonnen door de combinatie H. Heener-Hellq. (poto L.D./Hoivaat)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5