Spannende zeilwedstrijden van verkenners op Nieuwkoopse plas Groei en personeelstekort dwingen de Girodienst tot automatisering Leden van parlementaire missie uit Antillen in ons land terug Aqua Hortus ontving zaterdag tienduizendste bezoeker Dagelijks 250.000 transacties Wil verkoopt heel wat kaarten MAANDAG 31 JULI 1961 Een van de hoogtepunten van het programma van het Nationale Waterkamp in Nieuwkoop, de on derlinge zeilwedstrijden, is een groot succes geworden. Dit dank zij het voortreffelijke zeilweer, een flinke wind met zo nu en dan een stralende zon die de vaak dreigen de wolkenvelden verdreef, maar ook dank zij de voortreffelijke or ganisatie van de wedstrijden, die bij de loden van de Watersport vereniging Noord-Zuid in heel vertrouwde handen was. Niet minder dan 103 vaartuigen, van allerhande klassen verschenen aan de start, en een groot aantal hiervan kwam uit in do z.g. handicap-klasse. Er werden 2 ronden gezeild over het woelige water van de Noordense plas en er werd fel strijd geleverd door de enthousiaste deelnemers, die de eer om als eerste over de finish te gaan. spor tief hebben betwist. De uitslagen van deze wedstrijden waren als volgt: Klasse I handicap: 1. St.-Michael (Amsterdam); 2. Zeeduivels (Kromme nie); 3. Arrow (Bussum). Lezers schrijven Leiden in last (III) Vele lezers van uw blad zullen U on- S?twijfeld dankbaar zijn voor uw arti- el over de toestand van de Leidse grachten. Daarin worden drie oorzaken van de vervuiling genoemd, maar één daarvan, de oln-plaag. Is voor een ge deelte van de stad verreweg de ergste. Het is immers een ongehoorde toestand dat via de Lange gracht vrijwel steeds een vuile laag olie of teer in de Mare wordt gespuid, zich verspreidende in de richting van de stroom van dat ogen blik. waardoor alles wordt aangetast, waarmede het water in aanraking komt. Reeds is een zwarte „aanzetting" van een centimeter aanwezig. De heer Gevsman heeft gewezen op de materiële schade, welke de teerpro- d uk ten veroorzaken, maar daarnaast mogen de belangen van de volksgezond heid niet worden vergeten. Slaapkamer ramen moeten vaak 's nachts potdicht blijven en dan nóg dringt de stank, die misselijkheid en hoofdpijn veroorzaakt, naar binnen Het is mij bekend dat menige klacht de Geneeskundige Dienst heeft bereikt. In antwoord op een klacht over de vervulling van het boezemwater deelden Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land mij 8 jund 1960 mede dat de ver vuiling door olie afkomstig was van de Stedelijke Lichtfabrieken, die continue een hoeveelheid olie lozen via een riool dat, uitmondt ln de Langegraoht Dat riool behoorde vroeger tot de koolgas fabriek en was van binnen totaal ver vuild met een laagje teersubstantie. De Directie van de Stedelijke Lichtfabrie ken had niet alleen aan Rijnland de toezegging gedaan, dat de afgewerkte olie niet meer door gemeld riool zou worden afgevoerd, doch bovendien toe gezegd, dat de onderhavig® riolering zo mogelijk nog vóór 1 lanuari 1961 zou worden vernieuwd. Alsdan zouden ln het geheel geen teerresten meer op de boe zem worden afgevoerd. Dit bericht was verheugend maar van enige verbete ring is nog niets gebleken. Integen deel, het ls erger geworden. In het mid den latende of de Lichtfabrieken dan wol andere bedrijven aan de Lange- gracht hun vuile produkten lozen, ls het te hopen dat de bewoners van de Langegraoht, de Mare en omgeving ein delijk verlost worden van de olieplaag. A. BICKER CAARTEN. AANRIJDING RIJNSBURGERSINGEL Zaterdagmiddag vond op de RiJnsbur- gersingel ter hoogte van het Schutters veld een aanrijding plaats tussen een auto en 26-jarige bromfietser uit Utrecht die de 17-jarige mej H. Haak. eveneens uit Utreoht afkomstig, op de duo had De bromfietser werd gegrepen doordat de automobilist, die naar het Schutters veld wilde afslaan, de bocht naar rechts te ruim nam. Tengevolge van deze aan rijding liep de bromfietser een wond aan het linkerbeen op. terwijl mej. Haak met een linkerkniegewriohtsbreuk naar het Acad. Ziekenhuis moest worden over- ge-braoht. Zondagmiddag vond ln het Boshof een aanrijding tussen twee wielrijdsters plaats De 45-Jarige mevrouw E. Waal- boer-Riggeling uit Velp liep hlerby een schouderfractuur op. Klasse II en III stalen en houten le- lieschouwen: 1. Willem Barendz (Aals meer); 2. Arrow (Bussum); 3. Jan v. Galen (Leiden). Klasse IV stalen lelievletten: 1. Abel Tasman (Zutphen); 2. Stella Maria (Eindhoven)3. St.-Franciscus (Roer mond). Klasse V stalen lelievletten: 1. Triton (Culemborg)2. St.-Joris (Den Bosch) 3. Abel Tasman (Katwijk aan Zee). Klasse VI stalen lelievletten 1. Deci- ma (Rotterdam): 2. Wilhelmina (Utrecht); 3. Karei Doorman (Dor drecht). Na afloop werd een groot aantal fraaie prijzen uitgereikt, die behalve van en kele plaatselijke firma's, ook van het gemeentebestuur en van de V.V.V. af komstig waren. SLEEPOPERATIE BIJ DUNGENESS VOLTOOID Sleepboten van N. V. L. Smit en Co's sleepdienst en personeel van Van der Tak's bergingsbedrijf hebben zater dag en gisteren een Brits aannemers bedrijf geholpen by het verslepen en op de plaats aanbrengen van de mon- dingszeef voor een koelwarentunnel van een atoomcentrale by Dungeness aan de zuidoostkust van Engeland. Dit appa raat, dat gelijk gemeld 41 meter hoog is en byna 30 meter breed, lag gisterochtend om 11,10 precies op zyn plaats. 360 meter uit de kust, op de monding van de koclwatertunnel die deels ondergronds en deel onderzee ls. Tevoren hadden de zeesleepboten „Ge le Zee" en „Schouwenbank" het appa raat dat drijvend was gemaakt door 28 kieine en vier grote tanks, van Folke- stong naar Dungeness gesleept, een af stand van ongeveer 13 mijl. Het apparaat was te Folkestone ge maakt omdat de aanvoer van materi aal daar gemakkelijk was. Nadelen waren echter dat de haveningang heel nauw is en dat er maar weinig water in de haven staat. Bij eb ligt de haven droog. Toen het apparaat zaterdag door mid del van lieren in de haveningang werd gesleept, was aan weers zijden een ruim te van slechts 85 centimeter. Een Eu ropoort-sleepboot nam de sleep daar over tot 400 meter verder op zee, waar de „Gele Zee" en de „Schouwenbank" vastmaakten. ,,Het gonst er van initiatieven Drie van de vyf leden der parlementaire missie, die een bezoek van 14 dagen aan de zes eilanden der Nederlandse Antilen hebben gebracht, zyn gisteravond uit Curacao op Schiphol teruggekeerd: dr. I. N. Th. Diepenhorst (CHU), dr. J. Meulink (AR) en de heer G. M. Nederhorst (PvdA). Voorzitter, mr. dr. C. Berk- houwer (VVD) en dr. W. L. P. M. de Kort (KVP) zyn gisteren samen met de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, naar Mexico vertrokken. Zij worden op 6 augustus op Schiphol terug verwacht. Het waren de Staten der Nederlandse Antillen geweest, die voor dit bezoek een uitnodiging hadden gestuurd aan de leden van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor Suriname en de Antillen. De bedoeling was, dat zy de ontwikkelings-objecten op de Antillen eens ln ogenschouw zouden nemen en dat hebben ze dan ook gedaan. De he ren Diepenhorst en Meulink bezochten onze Overzeese Rijksdelen voor de eer ste maal, de heer Nederhorst was er al tweemaal eerder geweest, de laatste maal tijdens de parlementaire reis in 1957. HÖ kon dus vergelijkingen trekken en zei op Schiphol: „Er ls een opval lend verschil met vier jaar geleden". Ulteriyk ls de economische situatie thans zorgeïyker, want de hoogconjunc tuur is verdwenen en er is thans een werkloosheidsprobleem. Maar van een depressie is toch geen sprake. Het gonst er van de initiatieven en men zit niet Ruim een weck nadat de „Aqua Hortus", de byzonder interessante aquarium- en terrariumtentoonstelling in de Orangerie van de Hortus is geopend passeerde zaterdagavond om kwart voor negen reeds de tienduizendste bezoeker de controle. Het was de heer J. Lelyveld uit Arnhem, die met zyn verloofde, mej. M. J. de Ruyter uit Leidschendam, een bezoek aan deze expositie bracht. De heer C. Borghart, voorzitter van „De Natuurvriend" welke vereniging deze tentoonstelling met zo veel smaak en enthousiasme heeft ingericht, heette hen hartelijk welkom in dit „paradijs der vissen". Namens het bestuur bood spreker het verloofde paar. waarvan de mannelijke helft een enthousiast aqua riumliefhebber is, een fraaie fruitmand aan. Na deze verrassende ontvangst ver dwenen de heer Lelyveld en mej. De Ruyter in de tentoonstellingsdrukte om met grote interesse kennis te nemen Directeur A. J. H. Teijen met pensioen (Van onze Haagse correspondent) „De mechanisering van de dienst met ponskaarten, waaraan thans hard gewerkt wordt, is de aanloop tot de automatisering van de Post- Cheque- en Girodienst, waartoe in dertijd besloten is op grond van het steeds weer terugkerende per soneelstekort. Deze automatisering zal over vijf a tien jaar gereali seerd zijn". Zo schetst de heer A. J. H. Tcyen, directeur van de Girodienst, de ontwik keling van dit bedryf, waaraan hy een tiental jaren leiding heeft gegeven. Die ontwikkeling zal hij niet meer van na- by meemaken, want vandaag verlaat hy de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. De heer Teyen zal worden opgevolgd door de tegenwoordige onderdirecteur, de heer G. F. J. A. Groen. Van het particuliere bedrijf stapte de heer Teijen in 1921 over naar de Giro dienst, waar hy gedurende tal van ja ren lagere chefsfuncties bekleedde. Na de tweede wereldoorlog in 1946 werd hy onderdirecteur en vyf jaar later volgde zyn benoeming tot direc teur van de dienst. Vooral de eerste maanden na de oor log waren uiterst moeilyk. Slechts de helft van het aantal benodigde perso neelsleden was beschikbaar, het machi nepark van de dienst was ontred derd. En dat terwyi miljoenen opdrach ten lagen te wachten op uitvoering. Met behulp van zyn medewerkers slaag de de heer Teyen erin de personeelsterk- te in de volgende jaren van ongeveer 900 op 2000 te brengen. In 1946-1947 bedroeg de achterstand nog ongeveer zes weken. Door een grote krachtsin spanning kon deze achterstand vry snel weggewerkt worden. Opnieuw In de jaren 1950-1951 stak het per soneelstekort opnieuw de kop op. „Ik heb toen het gehele land tot perso- neelsreservoir „verklaard", aldus de heer Teijen. „Van Dokkum tot Vaals en dat heeft succes gehad: in enkele jaren j konden we zevenhonderd mensen uit de j provincie aantrekken". Maar enkele jaren later was er op nieuw een personeelstekort, dat met succes is bestreden door de aanschaf van arbeidsbesparende machines. Nu zijn er opnieuw moeiiykheden op dit terrein. Moeiiykheden, die op de lange duur overwonnen kunnen worden door de mechanisering met ponskaarten die de aanloop is tot automatisering. By dit ponskaartensysteem is de pons kaart in de toekomst zowel opdracht als verwerkingsformulier. „Een voor Eu ropa uniek systeem". De kaarten zullen dan verwerkt worden door elektronische machines, waarvan de eerste aan het eind van dit Jaar in gebruik zal wor den genomen. Decentralisatie In verband met deze ontwikkeling, die noodzakelijk is omdat het publiek terecht snelheid en nauwkeurigheid ver langt, is vyf jaar geleden een begin ge maakt met een decentralisatie. Er werd een girokantoor in Arnhem gesticht, waar thans 1.200 van de in totaal 4.500 personeelsleden werken. Het ligt niet in de bedoeling nog meer girokantoren te stichten. Wel ligt het in het voornemen koerierscentra in den lande te stichten, van waaruit de kaar ten naar de ponskaartencentra in Den Haag en Arnhem gaan. Door de voortdurende groei van de dienst (thans 800.000 rekeninghouders, in de toekomst mogelijk een uitbreiding tot anderhalf miljoen) zyn er ook ruim teperikelen. In verband daarmee wordt een groot girokantoor gebouwd in het Haagse Bezuidenhout, terwyi in het be ging van het volgend jaar zal worden begonnen met de bouw van een nieuw kantoor aan het Velperplein in Arn hem. „We 'hebben een maatschappeiyke van het geëxposeerde materiaal, w.o. alleen reeds circa 15.000 vissen. Interes sant zijn daaronder vooral het zeepaard je, de diverse soorten Kongo-zalmen, de olifantvis en een inzending tropische zoutwater vissen, afgestaan door het Die renpark Wassenaar, w.o. een zeer zeld zame collectie doosvormige koffervissen. Voor het eerst wordt op deze tentoon stelling ook een aquarama geëxposeerd, waarbij op zeer smaakvolle wyze een compromis is gevonden tussen aquarium en een poludarium. Hoewel de tentoonstelling nog tot as. zaterdagavond geopend is, denkt het tentoonstellingsbestuur, gezien de grote belangstelling, erover haar te verlengen. Voor de komende zondag is dit reeds zeker. Zoals bekend kan deze expositie ook bezocht worden in combinatie met de ln de Lakenhal ingerichte tentoonstel ling van Schilder- en bloemsierkunst, die deze week de 5000ste bezoeker ver wacht. by de pakken neer. De nieuwe projec ten worden zeer serieus voorbereid, waarby tal van vooraanstaande Neder landse deskundigen zijn ingeschakeld. Oase ven rust „De Nederlandse Antillen vormen een oase van rust e> orde in dit roerige Ca- raïbische deel van de wereld en vooral nu Cuba als recreatie voor Amerikaan se toeristen is weggevallen vaart men daar ln de Antillen wel by. De hyper moderne nieuwe hotels zyn zeer in trek en de verwachtingen worden verre over troffen", aldus zei dr. Meulink. De mis sie had er contact gehad met allerlei autoriteiten, waarbij ook het komende wetsontwerp, waarbij Nederland een krediet van 135 miljoen gulden wordt gevraagd, ter sprake was gekomen. Voor dit bedrag zal naar men in de Antillen hoopt de Nederlandse regering garant willen zijn. Een deel ervan zou Neder land zelf aan de Antillen lenen. De heer Nederhorst was het meest geboeid door de nieuwe elektriciteits- en watervoorziening op Curasao en Aruba. Drinkwater wordt er uit zeewa ter gedistilleerd en uit de stoom wordt goedkope elektriciteit opgewekt. Op Curasao zit men nog met de oude wa- terfabriek, maar op Aruba heeft men die buiten werking gesteld. In de olie-industrie op Aruba is vol gens ingewyden het dieptepunt ten aanzien van het arbeidsoverschot be reikt. Er werken thans vierduizend mensen. De missie hoopt binnenkort alle in drukken van de reis in persoonlijke ge sprekken te kunnen geven aan de mi nisters Korthals en Zijlstra. Reeds heeft men in de Antillen, vooruitlopend op het wetsontwerp, een vorm van voor financiering gevonden voor enkele der projecten. Over een project voor een fosforzuurfabriek op Aruba was vol gens de missie nog geen akkoord be reikt. De heer C. Borghart biedt de 10.000ste bezoeker, de heer J. Lely veld uit Arnhem een fraaie fruit mand aan. Naast de heer Lelyveld zijn verloofde en geheel rechts de heer Visser, naar wiens ontwerp de ,,Aqua Hortus" werd ingericht. (Foto L.D./Holvast) taak", aldus de scheidende directeur, „We zyn geen monopolist. Persooniyk vind ik dat plezierig, het houdt de span ning erin". Gemiddeld zyn er een en een kwart miljoen transacties per dag. Daarmee wordt de maatschappeiyke noodzaak van de dienst duideiyk geïllus treerd. Sociologisch onderzoek Om te komen tot een beter werkkli maat is er de laatste Jaren een diep gaand sociologisch onderzoek gaande by de dienst, waarby ook een Gronings hoogleraar is betrokken. Een belangryk experiment, waarby o.a. de mogeiyk- heid om op andere wyze leiding te ge ven door de gezagsdragers en de con sequenties van de automatisering wor den onderzocht. De heer Teyen zal deze boeiende ontwikkeling niet verder van naby kun nen volgen. Hy keert terug naar het particuliere bedryfsleven in een advi serende functie. „Ik heb altyd een zekere hang naar het particuliere bedryfsleven gehad", zegt hy. „Maar het moet me van het hart dat een goed geleid en goed be heerd staatsbedryf even aantrekkeiyk kan zyn". Wil van Alderwegen (19 jaar) uit Den Haag verkoopt kaarten bij de vleet in de kampwinkel van de padvinders aan de Nieuwkoopse plassen. Dit werk betekent voor liaar een grote afwisseling, omdat zij anders in de gildewinkel in Den Haag werkt. Zij is vroeger zelf leidster geweest en kent haar pap penheimers dus wel. De verkoop loopt gesmeerd, de klanten zijn vriendelijk, er is nog niets gestolen en de tent, waarover zij de scepter zwaait is stevig. Er is dus geen vuiltje aan de lucht. (Foto Leldsch Dagblad) Nationalistisch-Chinese delegatie in de V.S. De natlonalistisch-Chlnese vice-pre sident en premier Tsjen Tsjeng is zon dag per vliegtuig te Williamsburg, in de Amerikaanse staat Virginia, aangeko men. Hy brengt een officieel bezoek van twaalf dagen aan de V.S., waar hy on der meer besprekingen met president Kennedy zal voeren. Tjen Tsjeng wordt vergezeld door zyn minister van Buitenlandse Zaken SJen Tsjang-hoean en andere functionarissen. Nederlands schip op de Rijn gezonken Het Nederlandse motorschip „Stella- maris 2" uit Geertruidenberg is zater- avond op de Ryn bij Mainz gezonken na een aanvaring met twee eveneens stroomopwaarts varende Duitse schepen. De twee opvarenden zyn gered. De waterpolitie te Mainz deelde mee dat het ongeluk waarschyniyk het ge volg ls van een te snelle koersverande ring. Het Nederlandse schip kreeg een lek aan stuurboord en zonk binnen tien minu ten. Het was geladen met 256 ton yzer. De scheepvaart ondervindt door het wrak enige hinder. De „Stellamaris 2" zal ln de komende dagen worden gelicht. De twee Duitse schepen zyn ernstig beschadigd. Effeciënte plannen voor woningwetwoningen (Van onze Haagse correspondent) Vele woningbouwverenigingen en ge meenten blyken niet over te gaan tot verwezeniyking van plannen voor woningwetbouw met extra subsidie voor efficiente woningbouwplannen, omdat de collectie ontwerpen, die als keuzeplan nen zijn aangegeven, voor hen te be perkt is. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnyverheid heeft daarom I de keuzecommissie efficiente woning- 'bouw verzocht de collectieplannen uit te breiden. i Daar een dergelyke uitbreiding eni ge tyd vergt, mogen voorlopige bouw- j plannen, die een herhaling vormen van reeds uitgevoerde plannen ook voor de I extra bydrage ln aanmerking komen. Met 100 km. snelheid geslipt: twee doden Zaterdagmiddag zU'n onder Maasniel, even benoorden Roermond, drie jongelui met grote vaart in een auto tegen een boom gereden, waarby twee van hen het leven verloren en de derde zwaar ge wond werd. De auto, waarin zij met een snelheid van over de 100 km reden, raakte aan het slippen, waardoor de be stuurder de macht over het stuur ver loor. Ter plaatse overleed de 21-jarige J. P. H. Minkenberg uit Maasniel. nl het zie kenhuis te Roermond, waarheen de an dere jongelui werden overgebracht, overleed de 21-jarige R. P. K. Nanlohy uit Roermond. De derde inzittende, de 20-jarige L. Smeets, die zware inwendige kneuzingen opliep, verkeert in levens gevaar. Proces in Seoel De revolutionaire krygsraad in Zuid- Korea is zaterdag een proces begonnen tegen een eerste groep van 67 personen die van anti-regerings- en tegen-revo- lutionaire activiteit zyn beschuldigd. Men verwacht dat ook generaal Tsjang Do-Joeng, de voormalige voorzitter van de hoge regeringsraad, en oud-premier Tsjang MJon alsnog in staat van be schuldiging gesteld zullen worden. De processen zullen, zo verwacht men, een maand of acht duren en twee- a drie honderd personen zullen moeten voor komen. Onder de eerste groep van 67 zyn de leden van de voormalige rege ring van Syngman Rhee en leden van de liberale party die met de verkiezings uitslagen van maart 1960 geknoeid zou den hebben.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4