VLUCHTELINGENSTROOM naar West-Berlijn is groter dan ooit Klacht ingediend door Partij van vrije burgers" Historische verklaring Macmillan in Lagerhuis BIZERTA naar Assemblee WEERBERICHT Verscherpte controle op wegen en stations Nieuw Sow jet-programma: binnen twintig jaar bijna alles gratis. (9ud Qïtt Chroesjtsjow reageerde fel Prins Bernhard gaat naar Mexico Politie en soldaten VIJF DUITSERS DOODGEVROREN Tegen dr. Paul Rijkens en prof. ntr. W.J.A.J. Duynstee Tsjombe netar Kasavoeboe Russen etaleren vloot op NEWA Meerderheid zal hem steunen letnvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 31 JULI 1961 No. 30413 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vaD Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De „Washington Post" meldt dat de Sowjetrussische premier en partijleider Chroesjtsjow fel heeft gereageerd op Kennedy's verklaring, waarin hij zei dat het Westen zo nodig bereid was voor West-Berlijn ten strijde te trek ken. Volgens het blad heeft Chroesjtsjow in een vlaad van woede tegenover John Mc.Cloy, die zich in de Sowjet-Unie bevond voor ontwapeningsbesprekingen, fel commentaar gegeven op de ronde taal, die door de Amerikaanse president i9 gebruikt. Het blad meldt dat nog onbevestigde berichten uit Moskou willen dat McCloy was geschokt door Chroesjtsjows hef tige reactie. McCloy is zondagavond van zijn be zoek aan de Sowjet-Unle in de Verenig de Staten teruggekeerd. Bij aankomst in Washington zei hij dat premier Chroesjtsjow hem een pér- soonlijke boodschap voor president Ken nedy had gegeven. Op een vraag van een journalist of dit een schriftelijke boodschap was antwoorde McCloy: „een informele boodschap". Verder verklaarde hij slechts dat het ontwapeningsgesprek in Washington of Moskou zal worden voortgezet, en wilde zich niet uitlaten over zijn onderhoud met premier Chroesjtsjow. McCloy heeft vandaag een ontmoeting met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Rusk en zal waarschijnlijk morgen door president Kennedy worden ont vangen. Liberie zal om een speciale zit ting van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties vragen omdat de Veiligheidsraad van de wereldorganisatie er zaterdag niet in is geslaagd overeenstemming over de kwestie-Bizerta te berei ken. De Liberiaanse afgevaardigde heeft dit na de stemmingen van zaterdag in de Veiligheidsraad medegedeeld. Hij zei dat de toestand te ernstig en te gevaar lijk is. Hij kondigde aan dat het ver zoek van zijn land door een aantal an dere delegaties zal worden gesteund. Waarnemers maken hieruit op, dat de Afrikaanse en Aziatische landen achter dit voorstel staan en dat zij verwachten de vereiste meerderheid van 50 landen, die voor een verzoek om een speciale zitting nodig is, wel te zullen halen. Drie ontwerp-resoluties, twee afkom stig van de Verenigde Arabische Repu bliek, Liberië en Ceylon en één de gematigdste van Turkije, waren za terdag de basis van het debat in de Vei ligheidsraad doch geen ervan kon de vereiste meerderheid behalen. Slot pag. 2 Prins Bernhard wordt donderdag in Mexico verwacht om gezamenlijk met Prinses Irene, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Mexico, op 5 augustus haar verjaardag te vieren. Prins Bernhard en Prinses Irene zul len twee dagen in Acapulco doorbrengen. De Prins zal daarna via Nederland naar het vakantieverblijf van de Koninklijke familie in Italië terugkeren. Prinses Ire ne blijft tot eind augustus in Mexico. De Prinses heeft op een ontvangst, haar aangeboden door de Nederlandse kolonie in Mexico, een „charra"-kostuum gekregen, de typische kleding van de Mexicaanse amazone. VRIJ WARM Vrij warm en droog weer met tijdelijk wat meer bewolking. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 AUGUSTUS Zon op: 05.00 uur, onder 20.31 uur; Maan op: 22.59 uur; onder 11.uur; Hoogwater te Katwijk aan Zee 6.22 en 18.50 uur; laagwater 2.16 en 14.37 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Augustus begint met mooi en over wegend zonnig strandweer. Zwakke ver anderlijke wind. In de middag tempera turen van 22 tot 23 graden. Temperatuur zeewater ruim 17 graden. Vooruitzichten: nu de hoge-drukgebieden gaan domine ren is een periode van mooi strandweer waarschijnlijk. (Van onze correspondent in Bonn) Het afgelopen weekeinde is het aantal vluchtelingen uit Oost-Duits- land tot ongekende hoogte gestegen. Van vrijdagavond tot gistermid dag werden 2.825 vluchtelingen in West-Berlijn geregistreerd. In de laatste 24 uur van deze periode kwamen 1900 mensen de zonegrens over, een record sinds 1953. Daarmee is het totale aantal vluchtelingen dat in de maand juli naar het Westen ging, tot bij de 30.000 gestegen. Sinds oktober 1955 heeft geen maand meer een dergelijk vluchtelingen- aantal te zien gegeven. Toch kan men niet zeggen, dat de Oostduitse regering bij de pakken neerzit en lijdelijk toeziet hoe haar burgers de vrijheid verkiezen. Integendeel, de maatre gelen om de zogenaamde „republiekvlucht" tegen te gaan zijn de afgelopen dagen bijzonder verscherpt. Niet alleen politiemannen, maar ook soldaten werden ingezet om auto's aan te houden op de wegen naar Berlijn, om te zien of de inzittenden soms van plan zouden kunnen zijn hun toevlucht te zoeken in het Westelijke deel van de stad. Op de autowegen, die meestal spaarzaam bereden worden, vormen zich zij eindeloze files van mensen die moes ten wachten tot zij gecontroleerd wa ren. Op sommige wegen werden auto's tot driemaal toe gecontroleerd. De scherp ste controle vond echter plaats op de stations en in de treinen. Het grootste deel van de Oostduitse vluchtelingen gaat namelijk met de trein naar Oost- Berlijn, om dan, via de ondergrondse, naar West-Berlijn te vertrekken. Een treinkaartje voor een enkele reis naar Oost-Berlijn is in Oost-Duitsland dan ook erg verdacht en de meeste vluch telingen nemen een retour naar een plaats in de buurt naar Berlijn, met dien verstande, dat zij van tevoren uit kienen dat de reis via Berlijn zal gaan. Ondanks de scherpe controle op de stations, gelukt dit blijkbaar nog steeds velen. De politiemannen zijn overigens tot groter ijver aangezet bij het zoeken naar vluchtelingen. Zij krijgen een pie- mie per vluchteling, die zij te pakken krijgen. Vandaar dat zij hun geluk vooral beproeven op kinderrijke gezinnen, die in de treinen en op de stations van Ber lijn worden gesignaleerd. Verraders De Oostduitse regering heeft zich gis teren in felle bewoordingen gekeerd te gen de vluchtelingen. Het zijn „verra ders van hun vaderland", zo werd ge zegd. Dat zovelen tot een vertrek naar West-Duitsland besluiten schrijft de Oostduitse regering overigens op reke ning van de Westduitse agenten, die onrust zaaien onder de Oostduitse bevol king en aansporen tot vluchten. Behalve met dergelijke verklaringen probeert men de Oostduitse bevolking af te houden van de vlucht door drei gementen. Iedereen, die iets weet van het plan van een ander tot vluchten, is verplicht dit aan te geven en kan, als hij dat niet doet. veroordeeld worden wegens medeplichtigheid. Tot zover onze correspondent. Kritiek De voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, William Fullbright, meent dat de Westeuropese defensie-inspanning, gezien de cirsis om Berlijn, niet voldoen de is. „In het bijzonder de Duitsers" hebben niet gedaan wat zij konden doen. „Zij zouden een groter last op zich hebben kunnen nemen". Engeland heeft met financiële moeilijkheden te kam pen en de Fransen hebben de handen vol in Afrika, zo verklaarde hij in een televisie-interview. De Oostduitse regering heeft zater dag haar „vast overtuiging" uitgespro ken dat er geen oorlog zal komen om Berlijn of de kwestie-Duit sland. Zij zegt dit in een communiqué over een donderdag gehouden regeringsbijeen komst, dat werd gepubliceerd door het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. In het Oostenrijkse berggebied bij de Grossglockner zijn zaterdag vijf Duitse toeristen dood aangetroffen. Zij zijn op een hoogte van 3.500 meter als gevolg van bevriezing gestorven. In Bruinisse is zaterdag het mos selseizoen op feestelijke wijze ge opend. Onder grote belangstelling komt het eerste net met mosselen boven. Dit nummei bestaat alt 12 pagina's Misdrijven legen de Staat? (Van onze Haagse correspondent) In de ..Nieuwsbrief" van de heer J. Fabius is een mededeling opge nomen over een klacht, die door de „Partij van vrije burgers" zou zijn ingediend tegen dr. Paul Rijkens en prof. mr. W. J. A. J. Duynstee. wegens het vermoeden, dat zij het misdrijf hebben gepleegd, genoemd in artikel 97 van het Wetboek van Strafrecht. Het bestuur van de ..Partij van vrije burgers" heeft de volgende brief gezonden aan de officier van Justitie in Den Haag: ..In verband met art. 160, juncto art. 161 van het Wetboek van Strafvordering ne men wij de vrijheid klacht te doen inzake misdrijven gepleegd als om schreven in de artikelen 93, 96 en 97 van het Wetboek van Strafrecht. Het moge uw edelachtbare bekend zijn dat de regering van Indonesië plannen overweegt om een deel van het Rijk conform artikel 1 van de grondwet, te weten Nieuw-Guinea met geweld in bezit te nemen. Wanneer dus iemand in verbinding treedt met het buitenland in casu Indonesië teneinde dit land aan te moedigen in haar voornemen een deel van het Rijk op te eisen, dan is hier sprake van het misdrijf genoemd in art. 97 Wv.S Het staat immers vast dat door en kele lieden werd voorgesteld, in ruil voor schadevergoeding aan particuliere re bezitters van door Indonesië in be- President Tsjombe van Katanga is vandaag naar Leopoldstad gegaan voor een gesprek met de president van de centrale Kongolese regering, Kasavoeboe. Dit is zondag in ambtelijke kringen in Leopoldstad vernomen. Tsjombe, die zaterdag te Brazzaville In voormalig Frans Kongo was aange komen, was uitgenodigd in Leopoldstad de doop bij te wonen van een zoontje van generaal Moboetoe. Te elfder ure had Tsjombe echter uit Brazzaville op gebeld en gezegd dat hij wegens zijn gesprekken met de president van voor malig Frans Kongo. Joeloe, nog 24 uur in Brazzaville moest blijven. Tsjombe verklaarde zondag in Braz zaville tegenover journalisten dat hij zijn land had verlaten om een bewijs te geven van zijn goede wil bij het zoe ken naar een oplossing van de politieke crisis In Kongo. Hij hoopte president Kasavoeboe in Brazzaville of in Leopoldstad te zullen spreken. Hij wilde tegenover Kasavoeboe uiteen zetten dat het geen zin heeft een Kongolese regering te kiezen voor dat overeenstemming is bereikt voor een nieuwe grondwet voor Kongo. De Sowjet-communistische par tij heeft zondag de 200 miljoen in woners van de Sowjet-Unie be loofd dat in de komende twintig jaar de levensstandaard sterk zal worden verhoogd, met vele sociale voorzieningen, en dat zij zal stre ven naar afschaffing van oorlog. In een lüvlg politiek program, dat In oktober aan het 22e partijcongres zal worden voorgelegd, en dat zondag door het partijblad „Prawda" werd gepubli ceerd, wordt voor de periode tot 1980 in het vooruitzicht gesteld: Een werkweek van 34 tot 36 uur, verdeeld over vijf da gen (voor mijnwerkers 30 uur), gratis medische hulp, gratis onderhoud van de kinderen op de scholen, gratis wonen, gratis vervoer, gratis maaltijden in fa brieken en op collectieve boerderijen, afschaffing van belastingen en verlaging van pryzen. Na 1980 zal voorts gratis verbruik van water, gas en verwarming worden inge voerd. Het program verklaart dat het „socia lisme onontkoombaar overal de macht van het kapitalisme zal overnemen", doch het legt ook de nadruk op vreed- zame coëxistentie, die het doel van de buitenlandse politiek wordt genoemd „Vreedzame coëxistentie is nodig In de Sowjet-Unie, de ontwikkeling van een socialistische wereldstelsel en het voor komen van een vernietigende oorlog" al dus het program „Afschaffing van de oorlog en de vestiging van eeuwige vre de is de historische missie van het com munisme" en „vreedzame coëxistentie van socialistische en kapitalistische sta ten een objectieve noodzaak voor de ont wikkeling van de gemeenschap der mens heid". O Slot pag. 2 slag genomen objecten, te helpen be werken dat Nederland het Rijksdeel Nieuw-Guinea zal afstaan aan Indonesië. Dit Is aanmoediging van het voornemen van Indonesië een deel van het Rijk op te eisen en versterking van het voor nemen der Indonesische regering om oorlog tegen de Staat der Nederlanden te voeren. Wij zijn gaarne bereid aan Uw Edel achtbare over te laten of hier wellicht subsidiair gesproken kan worden van het misdrijf van medeplichtigheid als omschreven in art. 96 W.v.S., juncto art. 93. In elk geval zijn wij van mening dat door dr. Paul Rijkens, wonende te 's- Gravenhage aan de Badhuisweg no 139 volgens berichten in de pers welke niet door hem zijn weersproken één zo niet meerdere van de hierboven- Gistermiddag is een deel van de parlementaire commissie, die een bezoek van enige weken aan de West heeft gebracht, in ons land teruggekeerd. Van links naar rechts de heren G. M. Nederhorst, dr. J. Meulink en dr. I. N. Th. Diepen horst op Schiphol. Een zestigtal oorlogsschepen heeft zon dag deelgenomen aan de vlootschouw, die op de Newa bij Leningrad werd ge houden ter gelegenheid van de „dag van de Russische Marine". Volgens Radio-Moskou kon men op de Newa de „hele Russische zeemacht" zien. Het. radiostation dat geen tech nische bijzonderheden gaf, had hefc over „drijvende forten" met raketten uitgeruste kruisers en diverse typen duikboten. Aan de schouw namen ook automatisch bestuurde en met raketten uitgeruste schepen deel. die volgens Radio-Mos kou grote oppervlakte-schepen kunnen vernietigen en door het grote bereik van hun raketten niet dicht bij hun doelen hoeven te komen Maarschalk Gretsjko hield een rede op het achterdek van het vlaggeschip „Kiro". Hij zei dat moderne, met ra ketten uitgeruste kernduikboten de basis vormen van de Russische marine. „Onze marine', zo verklaarde hij, „kan in samenwerking met andere onder delen van de strijdkrachten, elke ope rationele of strategische taak vervul len". genoemde misdrijven zijn gepleegd, ter wijl ook prof. mr. W. J. A. J. Duyn stee, wonende Sionsweg 2 te Nijmegen, zich volgens zl)n verklaringen ln het openbaar aan gelijke misdrijven heeft schuldig gemaakt. De belangen van het Koninkrijk en de zuiverheid der publieke moraal wor den naar ons bescheiden oordeel het bes te gediend door het instellen van een strafvervolging tegen bovengenoemde he ren. ENGELAND EN DE E.E.G. (Van onze Londense correspondent) Voor het Lagerhuis was het van daag een dag van grote politieke opwinding. Het werd in vuur en vlam gezet door Macmillans histo rische verklaring dat de Britse re gering zich volgens artikel 237 van het verdrag van Rome formeel had aangemeld voor het volledige lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap. Deze aanmelding bleek voor Engeland de enige methode om onderhande lingen met de Zes te openen. Van de mogelijkheid van een losse as sociatie met de Euromarkt heeft Mac millan reeds geruime tijd celeden afge zien omdat de problemen hiermee niet zouden worden opgelost Het feit dat Engeland zich Inderdaad moest aanmel den voordat het weet werkelijk ln staat zal zijn deel te nemen aan de Euromarkt heeft bij de tegenstanderss veel kwaad bloed gezet, hoewel het vaststaat dat de meerderheid van het Lagerhuis de rege ring zal steunen Of Engeland het ver drag van Rome Inderdaad zal onderte kenen hangt er van af of de Zes vol doende rekening zullen houden met de belangen van het Gemenebest, de lan den van de EVA (de Zeven) en de En gelse landbouw. Macmillan gaf de ver zekering dat deze belangen voor hem het zwaarst zullen wegen. De tegenstand in het Lagerhuis tegen eventuele aansluiting bij de Euromarkt komt ln hoofdzaak van de rechtervleugel van de conservatieven welke voor een deel landbouwbelangen vertegenwoor digen en van de linkse groep ln de J.a- bourfractie. welke bevreesd ls dat En geland zich op sleeptouw laat nemen door een politiek reactionair Europa en waardoor ln de toekomst een eigen so cialistische politiek door Engeland on- mogelllk zal worden gemaakt aangezien Engeland de zeggenschap over zijn eigen economie zou verliezen De kritiek op Macmillan houdt ook ln dat de Britse regering geen mandaat be zit om zich bij Europa aan te sluiten. Zonder nieuwe verkiezingen zou hij niet tot deze uiterst ingrijpende stap mogen overgaan. Uit het Leldsch Dagblad van 2 Aug. 1861: H M de Koningin heeft heden f Donderdag namiddag te 4 ure j de Sierreioacht bezocht en is te j 5 ure weder naar 's-Gravenhage f teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1