Tunis internationaliseert het conflict om Bizerta Vele Israëli's teleurgesteld over resultaat Eiclimanns kruisverhoor Bourguiba bereidt zich voor op een politieke en diplomatieke veldslag Vliegtuigen zouden aanvallen op tanker hebben uitgevoerd Standbeeld met verf besmeurd Beklaagde had een intelligent verdedigingsstelsel opgebonwd MAANDAG 31 JULI 1961 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Tunis - De machteloosheid van de Veilig heidsraad om een oplossing te vinden voor het conflict in Bizerta, is in Tunis met de grootste bitterheid ontvangen. Het kleine land bezint zich uiteraard op de vraag: wat nu? Want tot capitu leren is het allerminst bereid. Het bereidt zich voor op een lange strijd, het maakt zich geen illu- Steun van neutralen sies over een snelle oplossing door een spoedig verdwijnen van de Franse troepen uit Bizerta. Die strijd zal zich volgens de Tunesiërs niet in eerste instantie op het militaire plan afspelen. Zij weten dat zij bij een hervatting van het vuren alleen maar nieuwe zware verliezen zouden lijden. Tunis bereidt zich dus voor op een politieke en diplomatieke veldslag. Nu de Veiligheidsraad machteloos is geble ken, zal het gevecht verplaatst worden naar een speciale zitting van de Alge mene Vergadering. En daar kan Tune sië Frankrijk raken op een plaats die pün doet: het zal de Afrikaanse leden van de Franse gemeenschap tegen Frankrijk zelf in het geweer roepen. Een van de weinige lichtpunten in het conflict is, dat Tunesië zijn vertrouwen blijft stellen in secretaris-generaal Hammarskjöld. Het Is zelfs niet bereid In ruil voor eventuele hulp van de Sowjet-Unie Hammarskjöld te laten vallen. Waar Tunesië noch werkelijke steun van het Westen, noch van de Sowjet- Unie kan verwachten, zal het dus ge heel terug moeten vallen op de neu tralen. Met de vaardigheid die de Tu nesische diplomatie kenmerkt, is het daar al druk mee bezig. Dat gebeurt in de volgende fasen: Herstel van de Noordafrikaanse soli dariteit met Marokko, de voorlopige Algerijnse regering en Libië. Allerlei conflicten hebben die solidariteit tot nu toe doorkruist, niet in het minst door succesvolle Franse po gingen om de Noordafrikaanse lan den tegen elkaar uit te spelen. Tunis wil nu politiek-economisch en mili tair cement in de voegen smeren. Terugkeer van Tunesië in de schoot van het Arabische blok door herstel van de betrekkingen met Egypte, de sterkste mogendheid daarin. De uit wisseling van ambassadeurs zou zeer spoedig gevolgd worden door mili taire hulp van Nasser en andere leden van de Arabische Liga aan Tu nesië. Het mobiliseren van het neutrale blok tegen het Westen in het alge meen en Frakrtfk in het bijzonder. De komende conferentie der neutra len in Belgrado in september zal daartoe een uitgelezen kans bieden. Deze politieke wapens zijn ongetwij feld sterker dan de magere militaire middelen waarover de Tunesiërs be schikken. Het is mogelijk dat er nu vooral mee geschermd wordt om Frank rijk en het Westen te intimideren en dat TYinesë ze zal laten vallen wanneer er toch een bevredigende oplossing voor Bizerta komt. Het zijn echter geen loze dreigementen, reeds reizen Tune sische boodschappers door neutrale landen. Belangrijk argument Een belangrijk argument in de Tune sische matiging van voorheen is nu weg gevallen. Bourguiba heeft in het verle den al geprobeerd om De Gaulles po sitie te vergemakkelijken, in de hoop dat hij het Algerijnse conflict tot een einde zou brengen Nu Bourguiba de prijs van die matiging heeft betaald, sterker nog. nu de stelling terrein wint dat De Gaulle het conflict om Bizerta heeft doorgedrukt om opstandige recht se elementen in Frankrijk zelf de wind uit de zeilen te nemen, zijn de Tunesi ërs geenszins meer geneigd De Gaulle te sparen. Zy redeneren: als De Gaulle uit zichzelf al buigt voor zijn eigen le ger en de Franse ultra's laat dan het uur van de waarheid maar slaan, al luidt het ook een militaire putsch in Frankrijk zelf in. Naast die internationale middelen rest Tunesië nog interne druk op de Fransen en de Franse belangen in Tu nesië. In tegenstelling tot berichten uit Franse bron is er nog geen sprake van een werkelijke campagne tegen de 85.000 Fransen ir Tunesë. Nog geen 200 Fransen zijn in arrest gesteld wegens subversieve activiteiten en wapenbezit, en in het algemeen worden de Fransen en vooral de Franse journalisten in Tunesië bijzonder liberaal behandeld. Er worden ook geen persoonlijke re- pressailles tegen de Fransen in Tunesië overwogen, wel echter het intrekken van werkvergunningen en het 'heffen van een schadevergoeding men spreekt van 10 procent op alle Fran se bezittingen in het land. Men ziet dat het militair vrijwel mach teloze Tunesië nog over een handvol sterke troeven op de lange termijn be schikt. Maar, zoals hierboven reeds is opgemerkt, rest de vraag of de Franse regering voldoende vrijheid van han delen over heeft, in feite of zjj zich kan permitteren om voor de druk te buigen Lancering Ranger afgelast Een poging om de „Ranger I" een Amerikaanse instrumentencapsule voor lange afstanden, van de basis Cape Canaveral te lanceren is zaterdag we gens technische moeilijkheden uitge steld. Men hoopt de eerste dagen van deze week een nieuwe Janceerpoging te kunnen ondernemen. Cubaanse brief aan de Veiligheidsraad: invasie op komst De Cubaanse vertegenwoordiging bij de Veiligheidsraad heeft zaterdag de voorzitter van de Veiligheidsraad een brief gezonden waarin zij zich het recht voorbehoudt om een bijeen komst te vragen wegens „het op han den zijn van een Noordamerikaanse aanval In deze brief werd melding gemaakt van invasietroepen in Guatemala Porto Rico in de Panamakanaalzone. In de afgelopen weken zijn de land-, zee- en luchtstrijdkrachten in de Ameri kaanse basis Guantanamo op Cuba aanzienlijk versterkt, aldus deze brief. Twee van de tien Cubaanse gevangenen die op erewoord zijn vrijgelaten om in Amerika te gaan onderhandelen over de ruil van tractoren voor gevan genen hebben besloten niet naar Cuba terug te keren. De twee mannen, een vroegere buschauffeur en een vroegere militair, zijn beide getrouwd en hun vrouwen zijn nog op Cuba. De overi gen zouden vandaag terugkeren. De twee achterblijvers hebben verklaard dat Castro terug was gekomen van zijn aanbod om gevangenen vrij te la ten in ruil voor tractoren en dat zij nu vrij Wilden blijven om hem te be strijden. De Cubaanse regering heeft zaterdag oen nota gezonden aan de Veilig heidsraad, waarin wordt verklaard dat de Amerikaanse houding ten aan zien van het door Cubanen geroofde Amerikaanse passagiersvliegtuig „een bedreiging van de wereldvrede Is". Premier Castro en president Dortieos hebben zaterdag voorts een telegram aan Moskou gezonden waarin zij zeg gen dat de „oprechte vriendschap" tussen Cuba en de Sowjet-Unie steeds sterker wordt Het telegram was een antwoord op een gelukwens die pre mier Chroesjtsjow en president B res J new onlangs zonden ter gelegen heid van de herdenking der Cubaanse revolutie. Duitse tankerkapitein bang voor explosie (Van onze Haagse redactie) De kapitein van een Westduitse tankboot, die geladen was met vllegtuigbenzlne heeft gemeend een klacht te kunnen indienen via Scheveningen Radio bjj het vliegkamp Valkenburg wegens, wat hy noemde de „gevaarlijke manoeuvres van twee militaire vliegtuigen ter hoogte van Hoek van Holland". De kapitein sprak in zijn klacht van „herhaalde schijnaanvallen", die hy zeer gevaarlijk achtte in verband met zijn zeer explosieve lading. Desgevraagd deelde de Marinevoor- lichtingsdienst ons mede, officieel deze klacht niet te hebben ontvangen. Daar gebleken is, dat de kapitein zelfs niet wist of de vliegtuigen Nederlandse ken tekens droegen, is het nog zeer de vraag of hij met zijn officiële klacht wel bij Nederland moet zijn. Nu kan slechts gesproken worden van „onbekende vlie gers". Hoe het overigens mogelijk is, dat de man de vliegtuigen niet beter heeft kunnen waarnemen, begrijpt men niet. want hy spreekt van een afstand die beslist niet groter dan 30 meter kan zijn geweest. Boen Oem overlegt met Soevanna Plioema Prins Boen Oem. de premier van de rechtse regering in Laos, is van daag uit Vientiane naar de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh vertrok ken voor besprekingen met de leider van de neutralistische groeperingen. Prins Soevanna Phoema. Naar verluidt zal Boen Oem Soevanna Phoema het premierschap aanbieden. Het is vrijwel zeker dat de leider van de linkse groepen in Laos, Prins Soevannoevong, de besprekingen in Phnom Penh niet zal bijwonen. Het Nationale Congres van Laos bestaande uit de Nationale Vergadering, de leden van de Koninklijke raad en een aantal aan het hof verbonden oudere staatslieden heeft zaterdag een amen dement op de grondwet aangenomen volgens welke een regering voortaan niet meer het vertrouwen van het par lement behoeft te krijgen. Prins Soevan noevong heeft via de „Stem van de Pathet Lao" verklaard dat de bijeen komst van het Nationale Congres en dientengevolge ook het amenderen van de grondwet onwettig is. De linkse en neutralistische groepen in Laos be schouwen Prins Soevanna Phoema nog steeds als de wettige premier. Golf van terrorisme over Algerije (Van onze Par ij se correspondent) Over geheel Algerije gaat een nieuwe golf van terrorisme, waarbij zowel de F.L.N. als rechtse activisten betrokken zijn. De bloedigste aanslag vond zater dagavond in de stad Bóne plaats, waar een Algerijnse terrorist een bom wierp tussen een feestvierende menigte. Er vielen één dode (een meisje van 8 jaar) on 70 gewonden, op één na allen Euro peanen. De dader is gearresteerd. Algerijnse opstandelingen hebben ztaerdagochtend vroeg een Franse mili- taier post te El Honelghat in het ge bied van Orleansville overvallen en twaalf Franse militairen (van wie tien mohammedanen) gedood. In Bóne heef een opstandeling zaterdag een granaat in een bar geworpen, waardoor een Franse zeeman werd gedood en vijf mensen verwondingen opliepen. Louis Joxe. de Franse minister voor Algerijnse Zaken, die de leiding heeft geliad van de Franse afvaardiging naar het overleg met. de delegatie der Alge rijnse rebellen, zal morgen of woensdag in Parijs een persconferentie houden. iHema 'zal minister Joxe naar Algerije vertrekken. Na zijn terugkeer zal de Franse regering zich over het Algerijnse vraagstuk beraden Belkacem Krim. de leider van de F L.N -delegatie, zou van daag voor de televisie een uiteenzetting geven over de opschorting van deze on derhandelingen. De vlieg dienst op Valkenburg heeft in samenwerking met de Marine een on derzoek ingesteld. Voorlopig neemt men aan, dat Marinevliegtulgen in hun oefengebied ten westen van Hoek van Holland door de Duitse kapitein zijn waargenomen. OPSTAND IN SUMATRA VRIJWEL GEËINDIGD Van wijlen dr. Cuypers (Van onze correspondent) Nog onbekende daders hebben in de nacht van zaterdag op zon dag te Roermond het standbeeld van een van Nederlands meest ge prezen architecten, wijlen dr. P. J. H. Cuypers in de verf gezet. Toen de Roermondse burgerij zich gis termorgen ter kerke begaf, trof zij het zo vertrouwde standbeeld dat een plaats heeft gekregen op het plein voor de Münsterkerk van top tot teen besmeurd met gele verf. Het was alsof het stenen beeld van de architect, waarop de Roermondse bevolking niet ten onrechte trots is. plotseling geel zucht had gekregen. Onmiddellijk werd van gemeentewe ge met het schoonmaken begonnen, hetgeen echter niet zo eenvoudig was omdat de vandalen de gebruikte water verf hadden vermengd met een flinke hoeveelheid olie. Een schilder had er geruime tijd voor nodig. Een fotograaf die het gebeurde vereeuwigde, ver zuchtte: „Jammer, hij werd net zo mooi groen". Dr. Cuypers. die op 16 mei 1827 te Roermond werd geboren, is de archi tect van het Rijksmuseum te Amster dam. Ook is hij de ontwerper van het Centraal Station in Nederlands hoofd stad. Verder is hij in de jaren rond 1900 belast geweest met de restauratie van de beroemde Münsterkerk te Roermond. Een van zijn grootste werken was ech ter wel de restauratie van het kasteel De Haar bij Haarzuilen. Dr. Cuypers overleed in 1921. Safe te Venlo open gebroken Dertigduizend gulden ontvreemd (Van onze correspondent) Toen het kantoorpersoneel van de ma chinefabriek de Emwee te Venlo zater dagmorgen in het kantoor kwam, vond het alle kasten en Iaden opgegebroken. Ook de safe, die in een muurkast was geplaatst, was open. Een bedrag van circa f. 30.000.- was hieruit verdwenen. Het is voor de daders een gemakke lijk karwei geweest. De toegang tot de kantoorruimte was in verband met een verbouwing maar provisorisch gesloten. In het kantoor forceerden zij enkele bureauladen. In een daarvan troffen zij een kistje aan, met twee sleutels. Een van deze sleutels bleek te passen op het slot van de muurkast en de twee de op het slot van de in de kast ge plaatste safe. De dertig mille was gro tendeel bestemd voor vakantie-uitkerin gen aan het personeel. Van de daders, die vermoedelijk met de gang van za ken op het kantoor op de hoogte wa ren, ontbrak gisteravond nog ieder spoor. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van Ridders in de Militaire Wil lemsorde werd zaterdag in Amster dam de heer A. Bos gehuldigd in verband met het feit, dat deze hoge onderscheiding hem zestig jaar geleden werd toegekend. Onder de velen, die de heer Bos (rechts) kwamen gelukwensen, was ook de 88-jarige vice-admiraal b.d. L. Quant. Dr. Kressmann heeft vertrouwen in Kennedy Bjj zijn aankomst op Schiphol heeft de burgemeester van Berlijn-Kreutz- berg, dr. W. Kresmann, zaterdagmid dag zjjn vertrouwen uitgesproken in de houding van president Kennedy ten op zichte van de Berlijnse kwestie. „De Berlijners laten zich niet bang ma ken", zei hjj. „Het gaat niet om Berlijn alleen, maar om de vrijheid en onaf hankelijkheid van de hele wereld. Wij zijn enthousiast over de duidelijke rede van de Amerikaanse president". „De kwestie Berlijn moet door over leg geregeld kunnen worden", zo meen de hij, maar in een gesprek met de Oostduitse regering zag hij weinig heil. „Als er iets belangrijks moet worden besproken, dan moet men dat met de huisbaas en niet met de portier doen". Dr. Kresmann kwam met zijn echt genote naar Nederland om tijdens het weekeinde een bezoek te brengen aan het „Anne Frankkamp" in Callantsoog, waar op het ogenblik 1750 Berlijnse kin deren van acht tot achttien jaar, lid van de democratisch-socialistische jon gerenorganisatie „Die Falken" verblijf houden. Vandaag heeft bij ontstenls van de burgemeester van Amsterdam, loco burgemeester De Roos dr. Kresmann in het stadhuis ontvangen. Enkele uren later keerde het echtpaar Kresmann naar Berlijn terug. De Croy - Chanel Frans ambassadeur De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid brengt onder de aan dacht van de gemeentebesturen, dat voor alle nieuwbouw, herbouw, verbouw en uitbreiding van woningen zonder Rijks subsidie, waarvan de bouwkosten een '^"t"aüè"mac'ht U.'De^egd" de Beauverger. is 27 maart 1905 geboren held Tfflof be' af«"en v.an etn ?ljks- en begon zijn diplomatieke carrièrre in goedkeuring voor uitvoering van derge- 1931. In de tweede wereldoorlog was hij j'jke werken tussen f. 2000 en f. 10.000 Naar verluidt heeft luit.-kolonel Dachlan Rjambek, de ex-militaire at taché van Indonesië in Londen en thans de laatst overgebleven belangrijke op standelingenleider op Sumatra, een brief geschreven aan de Indonesische re- dus m Franse „Journal officiel -o.nnhliowrrl Hpprppt Tip niputrp ümhzc genng waarin hg hem ontvallen is. Etienne de Croy-Chanel is tot Frans ambassadeur in Den Haag benoemd, al- Woningbouw zonder Rijkssubsidie (Van onze Haagse correspondent) Hieraan zou hij hebben toegevoegd: Ik zal de orde en de veiligheid niet verstoren. Mijn verzoek aan u is: breng mijn veiligheid niet in gevaar. In de brief noemt Dachlan zijn vroe gere medestanders, die zioh aan de re geringstroepen hebben overgegeven „renegaten". Bij hen is majoor Boyke Nainggolan die tijdens de opstand van 1958 Medan trachtte in te nemen. Zijn gezond heidstoestand liet veel te wensen toen hij de wapens neerlegde. Hij is in een hospitaal opgenomen. Luit. kolonel Sim- bolon, die verleden week „terugkeerde tot de Republiek", zou voorspeld heb ben dat 12.000 van zijn volgelingen zich binnenkort zullen overgeven. in militaire dienst. Na de wapenstilstand sloot hij zich aan bjj de „Vrije Fransen" en nam deel aan de bevrqdingsstrjjd. In 1944 werd hij benoemd tot ambas saderaad in Rio de Janeiro en in 1947 in Brussel. Daarna vervulde hij vier jaar lang de functie van gezant in Londen. In 1954 werd hij adjunct-directeur voor politieke zaken aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs en in 1956 ging hij Frankrijk vertegenwoordigen in de permanente NAVO-raad. In 1958 volg de zjjn benoeming tot ambassadeur in Wenen. De nieuwe ambassadeur is drager van het Oorlogskruis 39-45 en officier van het Legioen van Eer. is in handen van de gemeentebesturen gelegd. Aanvragen voor de werken bo ven f. 10.000 dienen de gemeentebestu ren door te zenden naar de directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid in hun provincie. De minister heeft er de gemeentebe sturen nog op gewezen, dat zy van de hun gegeven bevoegdheid een zo be perkt mogelijk gebruik dienen te ma ken. Nu voor de woningbouw zonder Rijkssubsidie met ingang van 18 juli stringente maatregelen zijn getroffen, gaat de minister er van uit. dat de ge meentebesturen eveneens een stringent beleid zullen voeren als het kleinere objecten in deze sector betreft. (Van onze correspondent te Jeruzalem) De laatste fase van het proces-Eichmann begint donderdag. Dan is eerst het woord aan de procureur-generaal, Gideon Hausner. voor zijn requisitoir en vervolgens, waarschijnlijk na een nieuwe korte pauze, aan de verdediger, dr. Robert Servatius. voor zijn pleidooi. Israël is een land met een uiterst kritische bevolking en de publieke opinie is niet overmatig ingenomen met het resultaat van Eichmanns kruisver hoor. dat tezamen met de korte ondervraging door de rechters tweeën- eenhalve week duurde. Toegegeven moet worden, dat Eichmann na deze enerverende ondervraging even ver van een geestelijke instorting en een volledige bekentenis was als daarvoor. PRIJS VAN f25.000 In de 552e Staatsloterij, eerste klasse, is een prijs van i 25.000 gevallen op 7675. De procureur-generaal had tegenover zich een man van ongewone intelligen tie, die bleek te beschikken over stalen zenuwen en een vlotte betoogtrant en die zqn langdurige gevangenschap had gebruikt om uit de 1400 documenten, die door de openbare aanklager ter tafel waren gebracht, een verdedigingsstelsel op te bouwen, waarin een belangrijke plaats was Ingeruimd aan schijnbare tegenstrijdigheden, aan typefouten en aan administratieve afdwalingen. Het vroegere hoofd van de Gestapo- afdeling 4 bleek zo sluw als een vos en een meester in spitsvondigheid, zich vastbijtend in elk aangevoerd argu ment; een man die er soms werkelijk in slaagde door meesterlijke uitvluchten en een onbegrensde ontwijkingstechniek tijdelijke overwinningen te behalen op zyn ondervrager. Vele Israëli's die een snelle zege voor zagen van de voortreffelijke jurist Haus ner op de beschuldigde, zijn teleurge steld. in het bijzonder diegenen die in nazi-concentratiekampen verbleven en de dood door vergassing, honger of uit putting ternauwernood ontkwamen. Bedrieglijkheid Maar al bleef ook de dramatische wor steling tussen Hausner en de met de moed der wanhoop strijdende Adolf Eichmann uit, en al slaagde de beschul digde er vaak in bij de volle zalen wel enige bewondering te wekken, toch sloeg uiteindelijk de balans van de on dervraging in zijn nadeel door. ZU et ook moeizaam, toch slaagde Hausner er ln de bedrieglijkheid van Eichmanns motieven en theorieën te bewijzen en deze man, die zich met een grenzeloze behendigheid uit de belastende situaties dacht te redden, voor de wereld aan de kaak te stellen en hem de spiegel van zijn eigen wezen voor te houden. In het bijzonder bewees hU, d&t een man met een intelligentie als Eichmann, die met zoveel handigheid de lastige klippen wist te omzeilen, weinig moeite zou hebben gehad om de bevelen van hoger hand te saboteren, bevelen waar van hij herhaaldelijk en nadrukkelijk voorgaf dat de opvolging ervan hem tegen de borst stuitte. Hausner slaagde er verder in Eich mann de bekentenis af te dwingen dat hy het was die de deportatie van de Westeuropese joden naar het oosten or ganiseerde, wetend dat hen daar een gewelddadige dood wachtte, dat hy me de verantwoordelyk was voor de uitvoe ring van deze massaslachting door ver voermiddelen beschikbaar te stellen en dat hy wist dat hy een hoofdrol speel de in een der grootste misdaden in de wereldgeschiedenis. Stormram De stormram die in de eerste plaats Eichmanns verdedigingswal doorbrak, was het dictaat uit memoires aan de Nederlandse oud-S.S.-man Sassen, waar in hy hoog opgaf over zyn werk ten behoeve van de „Endlösung" van wat de nazi's het joodse vraagstuk pleegden te noemen. Eichmann bewees zichzelf evenmin een dienst door het beeld op te han gen van de man „die het met de joden goed meende". Zyn bewering dat hy geen antisemiet was, dat hy by zyn toetreding tot de nationaal socialistirche beweging meende dat Hitiers anti-jood se soep niet zo heet zou worden gege ten als zy werd opgediend, en dat de samenwerking met de joodse voorman nen zich op voet van gelijkheid voltrok, bleken in het licht van de getuigenver klaringen en documenten zo doorzich tig en naief, dat zy aan zyn oratio pro domo, hoe listig ook opgebouwd, vrywel alle feiteiyke waarde ontnamen. Algemeen wordt verwacht dat het proces in de eerste helft van augustus zal eindigen. Het vonnis zal stellig ech ter nog drie tot vyf maanden op zich laten wachten. Inlichtingen gevraagd over de kwestie Arudt De Maastrichtse advocaat mr. F. Duynstee, raadsman van de Duitse wa penhandelaar Rudolf Arndt, die op 21 juli door de Nederlandse regering aan Zwitserland werd uitgeleverd wegens een beschuldiging van moord, heeft zich tot de Duitse consul-generaal in Genève gewend met het verzoek om inlichtingen over het onderzoek van de Zwitserse Justitie in een moordaffaire waarin zijn cliënt betrokken werd. Op 19 september 1957 was een concurrerende wapenleve rancier aen de Algerijnse opstandelingen Marcel Leopold, te Genève vermoord en Arndt werd van deze moord beschuldigd. Naar verluidt zou de Zwitserse Justitie echter, nadat Arndt door Nederland was uitgeleverd, de aanvankelyke beschuldi ging van moord, waarop het uitleve ringsverzoek was gegrond, hebben gewy- zigd in een beschuldiging van mede plichtigheid of uitlokking van misdryf. Mr. Duynstee heeft in een brief aan de Duitse consul-generaal erop gewezen, dat Arndt volgens het uitleveringsver drag tussen Nederland en Zwitserland uitsluitend kan worden berecht op grond- van beschuldiging van moord. Als er een andere beschuldiging wordt gesteld, dan vervalt, aldus mr. Duynstee. de uitleve ring en moet Arndt tenminste voor een maand op vrye voeten worden gesteld. Directeur Financiën Nieuw-Guinea naar ons land Mr. G. W. baron van der Feltz, de directeur van Financiën in Ned. Nieuw Guinea, vertrekt vandaag naar ons land. Met de Nederlandse regering zal mr. Van der Fetz overleg plegen over de begroting voor 1962 voor Nieuw-Guinea zoals deze werd aangeboden aan de Nieuwguinea-raad en over de beraad slagingen in de raad en de aanbevelin gen van de raad over deze begroting. De heer Van der Feltz, die een maand in Nederland zal blyven, zal met de Ne derlandse regering ook spreken over de zorgwekkende situatie in de personeels voorziening in Nieuw-Guinea. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw Helvoet (toez.) S. Nijdam, kand. te 's-Gravenhage. Aan genomen naar Grouw (FY.) (toez.) H. Groeneveld te Lippenhuizen. Kardinaal Tardini gestorven Kardinaal Domenico Tardini, de staatssecretaris van de Paus, is zondag ochtend overleden. Hy is 73 jaar ge worden. Kardinaal Tardini was de rechterhand van de Paus. Hy combineerde als staats secretaris de functies van eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken van het Vaticaan. De overledene is in Rome geboren en in 1912 priester gewyd. Voordat hy in 1920 in de curie (het centrale bestuurs orgaan van de R.-K. Kerk) kwam, heeft hy jaren lang gedoceerd aan het pause- lyk lateraanse athenaeum. In 1958 werd hy staatssecretaris en kardinaal. UITZENDING NEDERLANDSE MISSIONARISSEN In de kathedrale kerk te Roermond is gisteren een plechtigheid gehouden in verband met de uitzending onder auspiciën van de pauselijke priester missiebond van een groot aantal missio narissen. Enkele honderden priesters, broeders, zusters en leken-missionarissen uit het gehele land waren hier om half vier samengekomen om uit handen van mgr. P. Moors, bisschop van Roer mond, de missiekruisen als teken van hun zending te ontvangen. By die gelegenheid heeft de bisschop een toespraak gehouden waarin hy na der inging op de zending van de kerk zoals die o.a. uit het evangelie van St.-Mattheus biykt. Dr. K. Strijd Studiesecretaris van Kerk en Vrede Dr Kr. Strijd, te 's-Hertogenbosch, die het beroep tot predikant voor byzondere werkzaamheden te Amsterdam heeft aangenomen zal in de hoofdstad ver schillende werkzaamheden aanvaarden. In de eerste plaats omvatten deze de volledige taak als studie-secretaris van „Kerk en Vrede". Daarnaast zal hy het internationale werk van de „Internatio nal Fellowship of reconciliation", waar van „Kerk en Vrede" de Nederlandse afdeling is. mede regelen. Aan dr. Strijd zal eventueel door de centrale kerke- raad van Amsterdam een kleine op dracht worden gegeven ten dienste van het werk der hervormde gemeente al daar. De classicale vergadering van Amster dam heeft het beroep van dr. Stryd goedgekeurd, doch het breed moderamen van deze vergadering heeft uitdrukkelijk vastgesteld, dat de goedkeuring niet in houdt dat het zich principieel achter arbeid en getuigenis van Kerk en Vrede plaatst.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 10