Dood van Zwitser werpt schaduw over Vierdaagse Geniet van Uw pijp met Begrafenisondernemers sleepten Simon Carmiggelt voor rechters DOUWE EGBERTS Koersen Hilversum Nederlandse Davis Cupspelers al in eerste ronde uitgeschakeld Willemse won zwemmaratlion Honkbalweek te Haarlem (Van onze speciale verslaggever) Nadat de eerste wandelaars die de Betuwe binnentrokken op de eerste dag van de Vierdaagse (nummer 45) de kille ochtend nevelen hadden doorstaan, werden de weersomstandigheden steeds beter. In de middaguren kon wor den gesproken van ideaal wandel weer. Een stralende zon, maar toch weer niet te uitbundig, ver welkomde het wandelleger in Nijmegen en er zou afgezien van 39 uitvallers weinig of niets te wensen zijn overgebleven voor degenen die na de eerste dag vol beloften gesterkt aan de volgende drie marsdagen gaan beginnen, ware het niet, dat de vlaggen bij de plaatsen van afmelding halfstok hingen. Een schaduw Is over de zo feestelijk begonnen Vierdaagse gevallen. Een der Zwitserse deelnemers de Züricher fuse lier Paul Mathys (49), die 35 kilome ter had afgelegd, zakte omstreeks half elf voor het raadhuis van Eist in el kaar. Medische hulp mocht niet meer baten. Zijn uit elf man bestaande groep heeft verder niet meer aan de mars deelgenomen. De andere Zwitsers, van wie de meesten pas na aankomst van het tragische voorval op de hoogte kwa men, besloten menende in de geest van hun overleden makker te hande len de Vierdaagse voort te zetten. Het is omstreeks dertig jaar geleden, dat een deelnemer aan de afstandmar sen door de dood werd achterhaald. In het begin van de jaren dertig overleed De uitslagen van de gisteren gehouden draveryen lulden: Aduard Hannoverprys: 1. Yakoo (D Suykerbuik) (1.29.5); 2. Ypsillon Saint; 3. Zelma Dear. Tot.: wl. f 16.30, pl. 3.10, 2.90. 1.50 koppel 9.60, cov. 11.40. Adua ScotcnprJjB: 1. Young Faune (Geersen) (1.26.-); 2. Winnie H; 3. Y Nellie. Tot.: wl. f2.10. pl. 1.10, 1.80, 1.50, koppel 5.60, cov. 5.70. Aerolite B prijs: 1. Zll verfazant S (J. Wagenaar) (1.26.4); 2. Zus Scotch; 3. Zeno. Tot.: wi. f7.90, pl. 2.20, 1.80, 2.20, koppel 9.70, cov. 5.40. Afraprijs: Yssel (J. v. Dooyeweerd) (1.27.3); 2. Zefa; 3. Why not. Tot.: wi. f3, pl. 1.40, 1.40, 2.30, koppel 5.50, cov. 4.80. Afstandsloperprijs: 1. Anna Sof ine (de Graaf) (1.33.4); 2. Aleld Williams; 3. Aza lea B. Tot.: wi. f9.20, pl. 2.20, 1.90, 2.30, koppel 33.80, cov. 5.90. Aga Khan Hollandlaprijs: 1. Qui Suit (M. Lange) (1.21.3); 2. Umber; 3. Uranus Koff. Tot.: wi. f5.80, pl. 1.90, 2.60, 2. koppel 19.10, cov. 7.30. Agfaprys: 1. Y Bert D (v. Dooyeweerd) (1.24.2); 2. Witty Hannover; 3. X Ologle M. Tot.: wl. f 1.90, pl. 1.40, 1.40, 2.80, koppel 4.60, cov. 3.50. Totallsatoromzet f 97.378.60. De Fransman Jacques Guitter heeft bij de wereldkampioenschappen scher men te Turijn de titel degen personeel behaald. Hij won in de finale zes van de zeven partijen. De Zweed Hans Lager- wall bezette met vijf overwinningen de tweede plaats, terwijl de Hongaar Tamas Gabor met vier overwinningen als derde eindigde. Zondag wordt te Bergharen by Ny- megen op het circuit „De Zandberg" de Grote Prys van Nederland motorcross gehouden, welke telt voor het wereld kampioenschap in de 500 cc-klasse. Aan de start verschynen 6 Zweden, 4 Belgen, 4 Engelsen, één Oostenryker, 4 Duitsers, 2 Denen, 1 Zwitser, 1 Fransman, 3 Tsje chen, 1 Amerikaan en tenslotte 9 Neder landers. een Engelsman tJjdens de wandeling. Alleen in de omgeving van het raad huis te Eist is het tragische voorval op gemerkt. Het voorbytrekken van de ein deloze vroiyk zingende colonne onder vond nauweiyks enige stagnatie, al viel het sommigen wel op, dat de muziek was verstomd. Ook op de terreinen van aankomst zwegen de anders schetteren de luidsprekers. De dood van de Zwit ser bewijst, dat zelfs doeltreffende keu ring en goede voorbereiding het nood lot niet uitsluiten. De heer Mathys had zich aan grondige medische keuring on derworpen en hy had etteiyke kilome ters dit voorjaar getraind, deelt men ons mede. Uitgelezen Zonder dit gelukkig uitermate zeldza me ongeluk hadden we van een fees- teiyke wandeldag kunnen spreken. Het was uitgelezen wandelweer, niet te warm en niet te koud en het aantal uitvallers is dan ook binnen de perken gebleven: 39 tegen vorig jaar op de eerste dag 34. Maar toen was het aan tal uitvallers exceptioneel laag. De bevolking van Eist, de „hoofd plaats" van de eerste dag, liet zich we derom niet onbetuigd. Ze heeft alle twaalfduizend Vierdaagsegangers zien voorby trekken, de land-zee- en lucht- soldaten, de politiemannen, de kleurige en fleurige wandelclubs, de individuelen, bij voorkeur trossend achter militaire groepen. De mannen omdat ze de grote detachementen zo moeilyk kunnen ras seren, (zeggen zy>, de dames omdat ze zich biykbaar veilig voelen als ach terhoede van een militaire macht. De meest toegejuichte groepen waren die van de Israëli, wier melodieuze lie deren wederom overal diepe indruk maakten en die van de politiemeisjes uit Sierra Leone, die letterhjk glommen van genoegen. Opvallend Opvallend was het grote aantal jeug dige wandelaars van beiderlei kunne. De geboortegolf van 1946 heeft nu ook de Vierdaagse bereikt. Ze onderscheid den zich door een agressieve en zeer veerkrachtige tred, die de ouderen wel eens tot hoofdschudden bewogen. De volgende dagen zullen leren, of deze overmoed in een extra-verhoging van het In het sterk bezette internationale tennistoernooi te Hilversum valt er voor de Nederlandse spelers en speelsters veel te leren. Vrijwel alle buitenlanders handhaafden zich in de eerste ronde, terwijl daarentegen de Nederlandse Davis Cupspelers Willem Maris, Piet van Eijsden en Hans van Dalsum, reeds in de eerste ronde werden uitgeschakeld. Maris verloor in twee sets van de In diër Mukerjea, die in alle opzichten su perieur was. Van Eysden begon veelbe lovend tegen de Australiër Holland, door zyn eerste set te winnen (62), maar toen Holland steeds beter ging spelen, werd Van Eysden onvast en verloor ten slotte kansloos. Hetzelfde lot trof Van Dalsum tegen Palafox. Ook hy won zyn eerste set, maar daarna moest ook hy zyn meerdere ln zyn tegenstander er kennen. By de dames leverde de oud-Neder landse kampioene, mej. Rollin Couquer- que, een bijzonder goede prestatie. Zy versloeg de Australische Gibson ln twee sets: 6—2 7—5. Het legioen op mars getal uitvallers tot uitdrukking wordt gebracht. We spraken enkelen dier oude, lang zaam uitstervende garde. Ze lopen mon ter in een bedachtzaam tempo hun ki lometers, maar als we him sterke ver halen mogen geloven, met een heimwee naar „de goede oude tyd". Toen was alles goedkoper en iedereen kende ieder een en 's nachts in de kazerne hield men zich meer bezig met het elkaar uit de slaap houden dan met slapen. Met de toename van het militaire contin gent kunnen ze zich nauweiyks vere nigen en ze koersen liefst dwars door colonnes stramme soldaten om te laten weten dat zy veel oudere rechten heb ben. Ze wyzen dan op het hoge cijfer op hun kruisje; dat is voor hen vier dagen lang een symbool waarvoor res pect in acht genomen dient te worden, zy hebben immers hun „bewys van marsvaardigheid" als gehaald in een tyd, toen deze generatie nog lopen moest lereil. Apeldoorn Slechts één uitvaller heeft de leiding van de Apeldóornse Vierdaagse na af loop van de eerste dag moeten boeken. Onder prachtige omstandigheden heeft het wandellegioen een tocht gemaakt over het Veluwse gebied ten noorden van Apeldoorn. De „vyftigers" vertrok ken al om zes uur in de ochtend en de deelnemers op andere afstanden gin gen daarna op stap, totdat om kwart voor negen het gehele legioen onder weg was. Via Vaassen ging het naar Ernst, waar de „vyftigers" doorgingen in de richting Epe en de „veertigers" en „dertigers" afbogen naar het westen. De „veertigers" maakten daarna nog een lus van 10 km en kwamen tenslotte, evenals de „vyftigers", uit op het tra ject van de toeristenklasse De stemming was byzonder goed en de EHBO had het betrekkelijk rus tig. Vandaag gaat de tocht langs het Apeldoorn-Dierense kanaal en langs de Sprengen naar Beekbergen. De „veer tigers" en „vyftigers" maken dan nog een omweg naar de Woeste Hoogte. Van af Beekbergen is er voor de drie cate gorieën weer een gezamenlyk parcours. De voornaamste uitslagen van de eer ste ronden zyn: Heren-enkelspel: G. Campbell (N.-Z.) versl. Th. v. d. Broek (Ned.) 6—1, 6—4; A. Rawstone versl. E. Dirks 63, 75; R. Bennett (GB) versl. L. Tervoort (Ned.) 60, 60; N. Holland (Austra lië) versl. P. van Eysden (Ned.) 2—6, 61, 60; L. Ryan (Z.-Afrika) versl. S. Huizinga (Ned.) 64, 61; G. Palafox (Mexico) versl. H. van Dalsum (Ned.) 3—6, 64, 6—2; Apparao (India) versl. A. v. d. Tuyn (Ned.) 6—4, 6—8, 6—1; Lall (India) versl. Dominicus (Ned.) 64, 63; Mukerjea (India) versl. W. Maris (Ned.) 61, 6—3: J. Mayers versl. H. v. d. Weg (Ned.) 6—4, 6—1. Tweede ronde: Ramanathan Krlsh- nan (India) versl. A. Rawstone 6—1, 6—1; K. Fletcher (Austr.) versl K. Diep raam (Z.-Afrika) 63, 62; Lall (In dia) versl. Hillebrand (Austr.) 75, 6-3. Dames-enkelspelmej. Rollin Cou- querque (Ned.) versl. mej. Gibson (Au stralië) 6—2, 7—5; mej. Joyce Marin - kelle (Ned.) versl. mej. M. Bove 63, 16, 75; mej. M. Moritz (Ned.) versl. mej. J. Seven (Ned.) 3—6, 6—4, 6—4; mej. Chr. Mercelis (België) versl. mej. R. Tervoort (Ned.) 60, 6L Internationaal toernooi te Hilversum WOENSDAG 26 JULI 1961 Was liet „cursiefje" beledigend? (Van onze Amsterdamse correspondent) Heeft de cursieve stukjes schrijver Simon Carmi?gelt opzettelijk de begrafenison dernemers beledigd? Over deze vraag zal de waarne mend president van de Am sterdamse rechtbank, mr. C. H. Plug op 1 augustus uit spraak doen in het kort ge ding dat gistermiddag is be handeld. Het geding i-. aan hangig gemaakt door de Am sterdamse Centrale in het Begrafenisbedrijf naar aan leiding van een op 1 juni ji. in het dagblad „Het Parool" verschenen cursiefje onder het kopje „bonnen". De heer Carmiggelt haalde hierin een herinnering op uit de hongerwinter van 1944 en vertelde van een „trucje" met distributiebonnen, dat begrafenisondernemers ln die dagen wel toepasten. Hy schreef onder meer: „Als iemand byvoorbeeld op de 7de van de maand was gestorven eisten ze in een sterfhuis de resterende bon nen op, die het lllk Immers niet meer kon gebruiken. Ze zeiden, dat het een voor schrift van de overheid was. misschien wel terecht, want de overheid was er ruim schoots gek genoeg voor, maar in elk geval staken ze de opgevorderde bonnen gro tendeels ln eigen zak". Het met „Kronkel" ondertekende 6tukJe. vertelde voorts over het overiyden van een oom en beschreef hoe in het sterfhuis de begrafenisman arriveerde, „een schrale veinzer met een voorkeur voor krachtige handdruk ken". Voor deze man over dc bonkaarten kon beginnen werd hy door „een potige buurman hardhandig het huis uitgezet". Beledigend De Amsterdamse begrafe nisondernemers. in het rechtsgeding vertegenwoor digd door mr. J. P. Fngels, achten dit een onjuiste voor stelling van zaken, die bele digend zou zyn voor alle be grafenisondernemers. Toen het dagblad weigerde op hun verzoek tot rectificatie over te gaan, maakten zy net kort geding aanhangig, waarin op straffe van een dwangsom van f. 10.000,— verbod van herhaling wordt geëist, als mede publikatie van het von nis. Namens de drie gedagvaar de partyen, de uitgeefster van het dagblad, de hoofdre dacteur en Simon Carmig gelt, stelde mr. J. W. Witsen Ellas, dat een curslefschry- ver een feullletonlstisch anekdotisch commentaar schryit, waarop een eigen stempel staat gedrukt. Op de Inhoud van zo'n stukje kan de directie of de hoofdredac tie geen invloed uitoefenen. Of meneer de president be doeld cursiefje eens uit de mond van de schryver zelf wilde horen? „Dat Hikt me een bijzon der aantrekkelijk voorstel. Die kans kryg ik niet veel", vond mr. Plug. die bovendien dankbaar een bundel „Kron kels" accepteerde „om zich te oriënteren omtrent de stijl van de schrijver". „Het Is eigeniyk een heel droef stukje", begon Simon Carmiggelt met de droge stem, die velen van zijn radio- en t.v.-voordrarhten zullen kennen. En terwyi de president met een onbeweeg lijk gezicht toeluisterde, werd de geschiedenis opgehaald van de oom, die op de tweede van de maand was gestor ven, „hetgeen distributie- technisch gezien heel gunstig was" en van de zuster van tante, die de familie waar schuwde voor de prakti|ken van de begrafenisonderne mers. Kraaien Er werd in het stukje ook gesproken over „kraaien", maar volgens een arrest van de Hoge Raad uit 1902 ls deze betiteling van bVgrafe- deze betiteling van begrafe nislieden niet beledigend. Mr. Engels haastte zich dan ook om te verzoeken deze ln de dagvaarding gelaakte term te doen vervangen door de ln het stukje gebezigde uitdruk king „een schrale veinzer", want een veinzer Is een hui chelend persoon. Mr. Witsen Elias meende, dat het geenszins de bedoe ling van de schrijver ls ge weest de begrafenisonderne mers zwart te maken, doch om te laten zien hoe ren mens door de honger kan worden gedreven. Voorts is slechts de mening van „de zuster van de tante" weergegeven en ten slotte is er geen sprake van materiële schade als gevolg van een eventuele belediging. „Is die vrouw nog te ach terhalen. of is ze inmiddels, maar nu ln passieve zin. op nieuw met een begrafenison dernemer in contact gekomen wilde de president weten. Dc heer Carmiggelt wist het niet. De voor de „kraaien" plei tende mr. Engels zei: „Ik heb ln het stukje serieus naar de humor gezocht, maar ik heb deze met betrekking tot de begrafenisondernemers niet kunnen ontdekken", waarop mr. Plug uitriep: .Maar ik geloof ook niet dat dit de be doeling was Aehter„zuster" Mr. Engels vond echter dat ln het stukje is geschreven over een voorgenomen mls- dryf het verduisteren van distributiebonnen en dat de schritver zich daarbij niet heeft beperkt tot de „schrale veinzer". Voorts heeft de heer Carmiggelt zich In het cur siefje geheel achter de „zuster van de tant«" geplaatst. Hy heeft daarmee derhalve de eer en goede naam van de begra fenisondernemers aangetast. De schade is volgens pleiter wel degelijk aanwezig, want men zou zich kunnen voor stellen dat men kan besluiten nu maar 4 ln plaats van 12 dragers te beste'len Mr. Engels had als afgevaardigde van de „kraaien" de heer V. J. M. Dijkman meegebracht, die een heleboel zou kunnen vertellen over het zeer zware werk van de begrafenisonder nemers tijdens de bezetting hij had zelfs foto's en over luchtaanvallen waaraan rij hebben blootgestaan. De president wilde er niet van horen. KennrJMk mrt het oog op eventuele herhnllnrm van dergelijke cursiefje* vroeg h|j de srhrUver: „ZUn er nof meer ooms van U overleden in de bezettingstijd?" .Ja", beaamde de heer Car miggelt, .Maar het ligt niet ln mijn bedoeling, dat alle maal te gaan beschrijven" t'n tot «|jn raadsman vrrrtirhtte hij: „Als Ik veroordeeld n«>rd kan de bond van werknemers In de handel. "lerrurlus. een gedlnr aanhangig maken tegen Shakespeare wegens diens „Koopman van Vene tië". Uitgelezen wandelweer, maar Turkije en de EEG De mlnisterrraad van de E.E.G. heeft gisteren zyn gedachten laten gaan over de aanvrage van Turkye tot associatie met de E.E.G. De mogeniykheden die zich hlerby voordoen, zyn een associatie zoals met Griekenland werd aangegaan, een zeer beperkt verdrag dat in overeenstem ming zou zyn met Turkye's huidige economische positie, of, zoals van Ne derlandse zyde werd voorgesteld, ren „raamovereenkomst", passend ln het ka der van de G.A.T.T.. die later kan wor den „Ingevuld". Besloten werd, dat de permanente vertegenwoordigers by de EF.G. met deze drie gedachten op de achtergrond, nader zullen nagaan wel ke zoal de mogeiykheden zUn om met Turkye tot een regeling te komen. Lancering van Titan Een ongeveer dertig meter lange in tercontinentale Titan-raket is gisteren van de lanceerbasis te Cape Canaveral, ln de Amerikaanse staat Florida, afge vuurd. De lancering werd een succes. De ra ket legde in een half uur een afstand van achtduizend kilometer over het zui- deiyke gedeelte van de Atlantische Oce aan af. De Utrechtse profzwemmer Herman Willemse heeft voor de tweede achter eenvolgende maal de internationale 25 myi zwemmarathon rond het eiland Absecon (New Jersey) gewonnen. Zyn tijd bedroeg 11 uur, 14 min, 30 seconden. Vorig jaar deed hij 10 uur en 30 minu ten over deze afstand. Voor de eerste plaats was een geldprijs van 5.000 dollar beschikbaar gesteld. De oud-Olympische kampioene Greta Anderson, een in Amerika woonachtige Deense, eindigde op de tweede plaats. Haar tyd was 11 uur 35 min. 5 sec. Greta Anderson veroverde met haar tweede plaats een bedrag van 3000 dol lar, waarbij inbegrepen 800 dollar voor de eerst aankomende vrouw in deze zwemmarathon. De Nederlandse zwemster Mary Kok kwam als zesde binnen in een tyd van 12 uur 13 min. 5 sec. Zy was na Greta Anderson de tweede vrouwelijke deel nemer, die in Atlantic City aan wal ging. Mary's prestatie werd beloond met een prys van 700 dollar. De Canadees Cliff Lumsdon, reeds tweemaal winnaar van deze marathon, kwam als derde aan in 11.36.35. ATLETIEK Halberg verbeterde wereldrecord 3 mijl De Nleuwzeelander Murray Halberg, Olympisch kampioen op de 5000 meter, verbeterde tijdens atletiekwedstrijden in Stockholm het wereldrecord op de 3 myi met een t(jd van 13 min. 10.- sec. Het oude record stond met 13 min. 10.8 sec. op naam van de Australiër Albert Thomas. Murray Halberg heeft nu drie wereld records op zyn naam. namelijk het wereldrecord over 2 mijl, daterend van 7.7.'61 In Turku met 8 min. 30 sec., over 3 mijl met 13.10.- en als lid van de estafetteploeg over 4x1 myl met 16 min. 23.8 sec. Niet alleen verbeterde Murray Hal berg het wereldrecord over drie myi, maar bovendien leverde hij een uitzon- derlyke prestatie op de 5000 meter, het nummer waarop hy de Olympische titel veroverde. Hy liep nadat hy in record- tyd de drie myl was gepasseerd verder en noteerde over 5000 meter een tyd van 13 min. 35.2 sec. en bleef met deze verrichting slechts 0.2 sec. boven het wereldrecord van de beroemde Russische lange afstandloper Vladimir Kuts. die in 1957 tot dit resultaat kwam. Het team van de Alconbury Spartans is de grote favoriet geworden van het internationale honkbaltoemooi in Haar lem. De Amerikaanse vliegeniers, gesta tioneerd in Engeland, behaalden gister avond nameiyk een onbetwiste 80 zege op de officieuze Nederlandse ploeg in een wedstryd, die een grandioze demon stratie werd van techniek, slagvermogen en superieur spelinzicht. vyf jaar is oranje nu reeds honk balkampioen van Europa en in die periode werden verschillende leerzame trips gemaakt naar de Verenigde Sta ten. Maar de ontmoeting tegen de Al conbury Spartans heeft toch wel duide- iyk aangetoond dat er nog een aan- merkelyk klasse-verschil is tussen de top van Europa en een zorgvuldig uit een willekeurige groep Amerikaanse amateurs geselecteerde en getrainde formatie. De Spartans overtroffen onze landge noten in byna alle spelonderdelen, voor al ln slagprestaties. Nederland kon ln negen innings slechts één schamele twee-honkslag (Keulemans) produceren op de moeiiyk bespeelbare linkshandige werper Ron Ellison een tik, die in de zesde slagbeurt vry fortuinlijk by de foutiyn belandde. Voor de rest waren onze spelers volkomen kansloos. De Chateauroux Sabres behaalden hun tweede overwinning. Het werd in een wedstryd, die de volle negen innings duurde een 130 zege op het officieuze Britse team, de London All Stars. Wer per Don Moore behaalde ln dit duel de eerste „no hit, no run" van dit toernooi. De Amerikanen Patton en Smith sloe gen elk een home-run en brach ten daarmee het totaal na zes wedstry- den op 13. SPORTSPLINTERS Door een enerverend geiykspel tegen Engeland ls Zweden er in geslaagd voor de tweede keer in successie beslag te leggen op de Europese titel golf voor landenteams. De eindstand ziet er als volgt uit: Groep A: 1. Zweden 2V4 pnt.; 2. Groot-Brittannlë 2 pnt.; 3. Frankryk 114 pnt.; 4. Italië 0 pnt; Groep B: 5. Duitsland 1% pnt.; 6. België 1 pnt.; 7. Spanje pnt.; 8. Nederland 2 pnt.; 9. Zwitserland 1 pnt.; 10. Oostenryk Opnt. De Apeldoornse eerste divisieclub AGOW heeft de 21-Jarige B. W. Snel- ders van Vitesse gecontracteerd. Snelders speelde de laatste wedstryden by de Arnhemmers rechtsbinnen, maar zyn eigeniyke plaats was rechtsachter.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7