een betere sigaret Lloyd schonk een bittere medicijn voor Engelands economische crisis INTERNATIONAL' Minister Toxopeus opent Nationaal Waterkamp Nieuwkoop 1961 „DORPSOPROER" IN OOST-DUITSLAND Drastische verhoging belasting. disconto van 5 naar 7 procent Acht jaar voor doodslag r I Boeren kanten zich tegen het systeem collectieve bedrijven Wie liet spel goed speelt leert verantwoordelijkheid te dragen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 26 juli 1961 Derde blad no. 30409 ©j (Van onze Londense correspondent) Engeland beleefde gisteren in financieel opzicht zijn „dolle dinsdag". Voor een stampvol Lagerhuis heeft Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, zijn bittere medicijn voor de nieuwe economische crisis uitgeschonken. Het leek veel op het aloude recept, maar er zitten enkele nieuwe elementen in. Er is geen twijfel aan, dat Selwyn Lloyd door de drastische ver hoging van de rentevoet, welke van vijf op zeven procent is gebracht, voorlopig het pond sterling voor devaluatie heeft behoed. Maar het is een open vraag of de rest van de maatregelen Engeland van zijn chronische kwalen een vaak totaal verouderde aanpak van de din gen door industriëlen en vakbonden en een veel te trage economische bloei, welke toch steeds weer uitmondt in inflatie zal genezen. In het gunstigste geval heeft Lloyd thans alleen maar een eerste stap in de goede richting gedaan. Het doel is Engelands veel te zwakke economische positie te versterken, kennelijk mede als voorbereiding van zijn aansluiting tot de Euromarkt, want pas indien de Britten er economisch beter voorstaan dan thans, zullen zij in staat zijn hun invoerrechten te verlagen en bereid om het tegen hun Europese concurrenten op te nemen. Tweesnijdend zwaard De verwachting dat Lloyd nieuwe we gen zou Inslaan en niet zijn toevlucht nemen tot de afgezaagde en voor de Britse economie zo schadelik geachte methode van een te snelle afwisseling van vol gas geven en hard remmen, is maar ten dele bewaarheid. De Indirecte belastingen gaan omhoog en daarmee de prijzen van een eindeloze reeks van artikelen. Dit is waarschijnlijk een tweesnijdend zwaard. Want enerzijds wordt de koop kracht verminderd, met een totaal be drag van ruim 200 miljoen pond per jaar of één procent van Engelands to tale uitgave, maar anderzijds blijft de loonvorming vrij. De regering, uitgaande van het feit dat in het afgelopen jaar de lonen en salarissen met acht procent zijn geste gen, terwijl de produktie slechts met één procent toenam, heeft de lonen en sa larissen van overheidspersoneel thans voorlopig aan banden gelegd, iri de hoop dat de industrie dit voorbeeld zal vol gen. Angstvallig vermeed Selwyn Llyod het woord loonstop. Het is slechts een „loon- pauze", vooral in het belang van de ar beider, die op deze manier verzekerd blijft van volledige werkgelegenheid en handhaving van het reële loon, terwijl voorkomen wordt dat de Britse export uit de markt wordt geprijsd. In Engeland laat het gemeenschap pelijke industriële overleg veel te wensen over. De regering zal daarom trachten het verouderde apparaat op dit gebied op te kalefateren. Het ls echter de vraag of de vakbonden zullen meespelen. Steun van elders De verhoging van het bankdisconto tot het record van het crisisjaar 1957 was onvermijdelijk om verdere weg vloeien van de reserves tegen te gaan. Als extra beveiliging heeft de Britse regering bovendien een beroep gedaan op nieuwe bijstand van het Internationale Monetaire Fonds. Selwyn. Lloyd zei, dat een „aanzienlek" bedrag zal worden op genomen, maar niet hoeveel. De opposi tie vond het schandelijk dat de regering De Arnhemse rechtbank heeft gisteren een 21-jarige schilder uit Rheden (Gld) veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. Het vonnis was conform de eis van de officier. De verdachte heeft te gen het vonnis appèl aangetekend. De jonge schilder wordt ervan verdacht in de nacht van 1 op 2 oktober j.l. in een bosje onder Arnhem een 57-jarige stu kadoor uit Rhenen zodanig te hebben geslagen en getrapt, dat het slachtoffer het leven verloor. Hij zou hem ook heb ben beroofd van een portefeuille, enig kleingeld en enkele snuisterijen. De verdachte bekende kwaad te z\jn ge worden omdat de stukadoor hem oneer bare voorstellen zou hebben gedaan. Volgens de psychiater moet hij sterk verminderd toerekeningsvatbaar worden geacht. Slechts door reacties op uitzon deringssituaties zou hij opnieuw een ge vaar voor de maatschappij kunnen op leveren. Tien jaar oude zaak terug naar het Hof De Hoge Raad heeft de vernietiging uitgesproken van beide arresten van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbjj een 41-jarige tuinder en diens 38-jarige broer, beiden wonende te Velsen-noord, ieder tot 8 jaar gevangenisstraf zjjn ver oordeeld wegens diefstal met geweldple ging op de boerderfj van de hoogbejaar de Pieter Laan te Purmerend, thans bfjna 10 jaar geleden. De Hoge Raad verwees beide zaken naar het Haagse Gerechtshof op formele gronden. Aan een beschouwing over het mededader schap dat in deze zaken eveneens een rol speelde, is de Hoge Raad om boven vermelde reden niet toegekomen. Vrijspraak matroos, die collega neerstak (Van onze Haagse correspondent) tiet Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft gisteren de matroos eerste klasse van de Kon. Marine, die in de nacht van 22 oktober 1960 als schepeling van de „Karei Doorman" bij een twist voor een bar in Sydney een collega met een dolkmes zodanig verwondde, dat deze collega aan zfjn verwondingen overleed, vrijgesproken. De Zeekrijgsraad veroordeelde hem voor dit feit tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek, nadat de fiscaal 4 Jaar had geëist. Men achtte zware mishqnde- zestien jaar na de oorlog opnieuw bjj het fonds moet aankloppen. De regering zal zonder afbreuk te doen aan de verplichtingen jegens de NAVO, haar militaire uitgaven in Europa, spe ciaal de kosten van het Rijn-leger, ver lagen. Londen heeft daarom tot de NA VO-raad het verzoek gericht om de kos ten van de op het vasteland gelegerde strijdkrachten te herzien, waarvoor het NAVO-verdrag de mogelijkhid open laat. In feite is dit een psychologisch heel handig ingekled beroep op Adenauer, die destijds de Amerikanen in soortgelijke omstandigheden nul op het request gaf. De Engelsen verwachten echter, dat de bondskanselier dit keer in verband met de Berlijnse crisis de hand over het hart zal strijken en bereid is tot steun aan Engeland. Indien Adenauer weigert, zal de Britse defensie in West-Duitsland worden verzwakt. De overzeese financiële hulp aan de onderontwikkelde landen blijft onveran derd, maar zal het tegenwoordige bedrag van 180 miljoen pond niet mogen over schrijden. Duurder leven De onmiddellijk in werking tredende maatregelen omvatten o.m. verhoging van de aankoopbelasting met 10 procent van het bestaande tarief, waardoor o.a. auto's radio's, televisietoestellen, camera's, meu belen en kleding belangrijk duurder worden, en verhoging van de accijnzen met 10 procent van het bestaande ta rief. Sigaretten worden hierdoor 20 cent per pakje van twintig stuks duurder en kosten van vandaag af minimaal f 2,25. Rooktabak kost nu bijna f3.- per 28 gram. De benzineprijs is tot bijna een rijksdaalder per gallon (4,5 liter) opge lopen. Een fles whisky kost nu f 20,75, een fles tafelwjjn f 6,75, een lippenstift f 3,50. Door deze prijsstijgingen gaan de kos ten van levensonderhoud met 1,2 procent omhoog. Belasting op kapitaaldienst De maatregelen op lange termijn om vatten o.a. voorstellen om bepaalde win sten, welke tot dusver de dans zijn ont sprongen, in 1962 door belasting te ach terhalen. Dit betreft o.a. beurs-, grond en huizenspeculaties, welke beide laat- sten vooral een schrikbarende omvang hebben aangenomen en moreel een slechte invloed uitoefenen. Dit voorstel nadert dicht de door La bour gewenste belasting op kapitaal winst, welke de regering om technische redenen ongewenst acht. In herfst nog een schepje erop De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Lloyd er in de herfst nog een schepje op zal doen, indien blijkt, dat de tegen woordige maatregelen onvoldoende zijn. Hij heeft hierbij met name minder nood zakelijke particuliere beleggingen in de bouwindustrie op het oog. welke, naar hij zei, dienen te worden uitgesteld. Lloyds plannen zijn met gemengde ge voelens ontvangen. In het Lagerhuis brulde Labour „aftreden", nadat de Li berale leider Grimond in een scherpe, uitval dezelfde eis liet horen. De con servatieve fractie luisterde slechts koel tjes naar de kanselier. In de Tory-pers klinken vandaag ver wijten, dat vooral de toekomstplannen veel te vaag zijn en dat Lloyds remedie oudbakken is. Lloyd zou gefaald hebben de moeilijkheden in de kern aan te tasten. Life is béter, omdat Life sigaretten gemaakt worden volgens de internationale kwaliteitsstandaard, zoals vastgelegd door Brown Williamson Tobacco Corporation, Louisville-Kentucky U.S.A. Nu ook onder licentie in Nederland Levenslang voor spionage in Oost-Duitsland De 46-jarige handelsvertegenwoordi ger Erich Diestel is in Maagdenburg (Oost-Duitsland) wegens spionage „in opdracht van de Westberlijnse centrale van de inlichtingendienst in Bonn" veroordeeld tot levenslang tuchthuis. H(j zou zich aan militaire spionage heb ben schuldig gemaakt en zijn opdracht gevers berichten, schetsen en micro films over Russische troepen in Oost- Duitsland, installaties van het Oostduit- se Volksleger e.d. in handen gespeeld hebben. De 30-jarige monteur Dietrich Koppe kreeg vijftien jaar tuchthuis omdat hij als arbeider in een volks-machinefabriek in Maagdenburg gegevens over de pro duktie v oor doorzending naar West- Berltfn verzameld zou hebben. Nkroemah bezocht Rusland Kwame Nkroemah, de president van Ghana, is gisteren na zijn bezoek van vijftien dagen aan de Sowjet-Unie per vliegtuig uit Moskou vertrokken naar Warschau. De Sowjetrussische president Breznjew, eerste vice-premier Mikojan en verscheidene andere persoonlijkhe den deden hem uitgeledde. Breznjew noemde het bezoek van Nkroemah een schitterende manifestatie van de toe nemende vriendschap tussen de twee landen en een belangrijke stap op de weg der ontwikkeling van die vriend schap. Nkroemah uitte zijn bewondering door de door de Sowjet-Unie tot stand gebrachte vooruitgang waaruit volgens hem een lering te trekken viel wat een verenigd volk kan bereiken. „Wij heb ben Afrikaanse eenheid nodig in onze strijd voor algehele bevrijding van het kolonialisme en imperialisme", zei hi). NIEUWKOOP. Deze naam zal in de annalen van de Nederlandse padvinderij waarschijnlijk met gouden letters worden geboekstaafd. Vanmorgen opende mr. E. H. Toxopeus, minister van Binnenlandse Zaken, het Nationaal Waterkamp Nieuwkoop 1961. Een historisch feit, omdat voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse padvinderij 'n gemengd kamp wordt gehouden voor meisjes en jongens van de vier verenigingen. Het centrum van het plaatsje aan de plassen was vanmorgen voor alle ver keer afgesloten en dat was maar goed ook, want het zag toch al zwart van de mensen, of liever blauw, omdat het aan tal burgers verre in de minderheid was vergeleken met het aantal zeeverkenners, waterpadvindsters en watergidscn. Hilde Berends van de Christophorus- groep uit Utrecht leidde de openings plechtigheid in door mevrouw Toxopeus, die vroeger zelf padvindster is geweest, een fraaie bos bloemen te overhandigen Hierna maakte schipper A. P. J. van der Burg, kampleider van het Nationaal Waterkamp van de gelegenheid gebruik ling de dood ten gevolge hebbende be wezen. De verdediger van beklaagde had zo wel voor de Zeekrijgsraad als voor het Hoge Militair Gerechtshof een beroep gedaan op noodweerexces. om allen, die hun medewerking aan de totstandkoming van het kamp hebben verleend te danken. Minister Toxopeus hieuwt het anker. Het kamp is officieel ge opend. Links van de minister de kampcommandant. (Foto Leidsch Dagblad) Vrolijkheid en ernst Het schip kenmerkt zich volgens schipper v. d. Burg als een synthese van spel en ernst. Naast vrolijkheid moet er een gevoel van verantwoordelijkheid voor de eigen daden en het besef van verantwoordelijkheid voor anderen be staan. Hiertoe zal het kamp zeker in ruime mate bijdragen. Die verantwoordelijkheid uit zich ook in de voortdurende zorg, die besteed moet worden aan bemanning en schip. Schip per v. d. Burg wees erop, dat bij de zee verkennerij vaak de kiel wordt gelegd voor een toekomst op het water. Hij zei evenals de minister verheugd te zijn, dat er voor het eerst een ge meenschappelijk kamp van de vier orga nisaties kon worden gehouden, In he, 750 inwoners tellende dorp Weid^ihain in het district Leipzig in Oost-Duitsland heeft een dertigtal leden van collectieve boerenbedrijven als één man een vergadering van het landbouw- produktiegenootschap (LPG) ver laten nadat een spreker ontbinding van dit genootschap had geëist, een eis die door de communistische functionarissen van de hand werd gewezen. Tot degenen die zich tegen het voort bestaan van de gedwongen collectieve bedrijven uitspraken behoorde ook een j der communistische functionarissen, te- 1 vens lid van de gemeentelijke afvaar diging en gemeenteraadslid. „Onder de dekmatel van lid van de socialistische eenheidspartij", aldus berichtte de „Leipziger Volkszeitung". „heeft de rene gaat en provocateur politiek tegen de partljkoers bedreven. Hij ls uit de SED gezet". In een „afrekenig met provocateurs in de LPG" beschuldigt aangehaald blad de burgemeester van Weidenhain en een afgevaardigde van de districts- vergadering-Leipzig. beiden leden van de SED. ervan zich niet tegen de eisen van de collectieve boeren verzet te heb ben. Verzuim goedgemaakt Het speet de minister, dat hR nooit Sadvlnder was geweest. ,Mijn vrouw eeft dit verzuim voor onsb eiden ech ter goed gemaakt". Het kamp in Nieuwkoop bewijst volgens de bewinds man, dat de leiding niet alleen een groot vertrouwen stelt in het spel van verkennen, maar ook in de meisjes en Jongens, die aan het kamp deelnemen. „Wie het spel goed speelt leert ver antwoordelijkheid voor zichzelf en an deren te dragen. Hieraan kan niet ge- I noeg worden gedaan, omdat aan beide een groot tekort ls in de wereld", i Nadat de minister een anker had ge- hieuwd en uit banden van vier verte genwoordigers van de verschillende or ganisaties een pressepapier had gekregen was het kamp officieel geopend. De verschillende groepen, die aan het kamp deelnemen, ontvouwden hierna een groot aantal zeilen met letters, die te zamen de yell „En nu, en nu, het water op" vormden. Volgens het bericht van de „Leipziger Volkszeitung" gaf ook in een tweede door de SED belegde vergadering een boer de wens te kennen om uit het pro- duktiegenootschap te treden. Onder de bewering dat wie zich tegen de LPG verzet ook tegen de vrede is, werden enkele boeren tot intrekking van him opzegging van lidmaatschap ge bracht. De tweede vergadering duurde tot twee uur in de nacht. Gedurende de hele tjjd, aldus aangehaald blad. waren twee functionarissen, een districtsafgevaar digde en een gemeentelijke vertegen woordiger, geheel passief gebleven en deels hadden zR zelfs geprobeerd wan toestanden in de LPG aan de kaak te stellen. Nieuw-Guinearaad wil invoering van de leerplicht Met een grote meerderheid (22 stem men tegen 4> heeft de Nieuw-Guinea raad zich gisteren uitgesproken voor het invoeren van leerplicht in gebieden in Nieuw-Gulnea, die daarvoor in aanmer king komen. De Raad verenigde zich met de uit spraak in de motie, dat het opleidings programma in overeenstemming dient te worden gebracht met de etsen des tRds en moet voldoen aan het algemene ver langen van de bevolking Voorts, dat de bevolking zich op het ogenblik te wei nig gelegen laat liggen aan de aard der opvoeding en dat pogingen van de re gering om hlerbR stimulerend op te tre den, absoluut onvoldoende zijn geweest, waardoor de bevolking nog in onwetend heid leeft. De leerplicht willen de voor stellers zien Ingevoerd ln die districten, welke een bepaald stadium van voor uitgang Rebben bereikt. Zonodig moe ten voorschriften de uitvoering der leer plicht verzekeren. Koopkracht aanzienlijk besnoeid Advertentie

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5