it Silt 2e Verkoopster LIDO Importeur koelkasten doorbreekt prijsbinding De nieuwe avonturen van DIK TROM Govnsmn De overproduktie veroorzaakt een chaotische marktsituatie Overeenstemming in Evian: ook overleg in commissieverband MAISON ZURLOH Automobilisten Paldcen oude Couranten 0.75 per 5 K.G. AM# zorg bereid ste koffiebonen M WOENSDAG 26 JULI 1961 Strijd nu goed ontbrand De strijd aan het koelkastenfront is nu pas goed ontbrand. De importeur van de Duitse Bosch koelkasten heeft bekend gemaakt, dat zij de verticale prijsbinding per 31 augustus loslaat. Hierdoor ver valt de vastgestelde prijs en kan de detaillist zelf de verkoopprijs bepalen. Onmiddellijk na het bekend wor den van dit besluit heeft de Neder landse Vereniging van Importeurs van Koelkasten (de Vimko) haar leden een telegram gestuurd, waar in zij worden opgetrommeld voor een vanmiddag in Den Haag te houden spoedvergadering. De knuppel ligt in het hoenderhok, al was die verticale prijsbinding vooral met Bosch-koelkasten reeds geruime tijd praktisch van weinig waarde. Een op merkelijk groot aantal Boschkoelkasten kwam namelijk niet via de Nederlandse importeur, de N.V. Willem van Rijn te Amsterdam, bij de consument terecht, maar vla een niet-georganlseerde firma, die rechtstreeks van Duitse grossiers of detaillisten betrok. Een dergelijke rechtstreekse weg was gemakkelijk genoeg te bewandelen, om dat er In Duitsland een enorme over produktie aan koelkasten bestaan. De voorraden bij de fabrieken alleen al worden op een half miljoen geschat, die bij de handel In Duitsland en Neder land op 300.000. In Engeland is het al niet veel beter. Prijsvoordeel Men kan zich dan ook niet aan de indruk onttrekken, dat de Duitse fabri kanten ondanks hun overeenkom sten met de Nederlandse importeurs niet al te veel tegen die rechtstreekse importen doen. En een dergelijke recht streeks invoer bezorgt de consument een stevig prijsvoordeel. Het risico van het ontbreken van nazorg wordt dan grif op de koop toe genomen. Driehonderd middenstandszaken gaven antwoord op deze rechtstreekse importen door mid del van het Amcoverhuursysteem. Maar nu laat Bosch de verticale prijs binding tussen fabriek, importeur, gros sier en detaillist los. Men kan dit als het voorspel zien van de totale verdwij ning van de vastgestelde prijzen voor tal van goederen. Niet altijd behoeft dat- te betekenen, dat die artikelen nu beduidend goedko per worden, al wordt dat door de voor standers van de afschaffing die men behalve in de consumentenorganisaties vooral in grote zelfbedieningsbedrijven en warenhuizen vindt herhaaldelijk betoogd. Objectiever Het voordeel van de consument kan elders liggen. BU de vastgestelde prij zen kan zich namelijk het verschijnsel voordoen, dat niet de voordeligste arti kelen voor de klant de doorslag geven, maar die waarop de winkelier de hoogste korting krijgt. Niet overal ls het na tuurlijk zo, maar het kan gebeuren. Bij een stelsel van vrije prijzen kan de winkelier echter onafhankelijk van de winstmarge een artikel aanbevelen, waardoor de kans groter wordt, dat de consument onbjectlef over de kwaliteit wordt ingelicht. Daar op het ogenblik tussen handel consumenten en overheid heftig wordt touw getrokken over die verticale prijs binding, gaat het geharrewar over de interne moeilijkheden van één bedrljfs- koelkasten in feite ver uit boven de tak. Omvang teeltrecht bloembollen vastgesteld Het bestuur van het Produkt- schap voor Siergewassen heeft in zijn vanmiddag in Den Haag ge houden openbare vergadering na uitvoerige discussies de omvang van het teeltrecht van bloembollen voor het teelt jaar 1961 1962 vastgesteld. Het bestuur besloot de omvang van het teeltrecht van hyacinten uit te brei den met zeven procent. Vijftien leden van het bestuur spraken zich voor een uitbreiding met dit percentage uit, twee leden stemden tegen. Zonder hoofdelijke stemming stelde het bestuur vast dat de omvang van het teeltrecht van narcissen zal worden uitgebreid met vijf procent. De uitbreiding van de omvang van het teeltrecht van tulpen werd bepaald op zeven procent, met daarbij de be paling dat het bestuur in zijn openbare vergadering van 29 augustus zal nagaan, of de situatie van het plantgoed het eventueel mogelijk maakt dan alsnog drie procent meer uitbreiding toe te staan, zodat de gehele uitbreiding dan tien procent zou kunnen gaan bedragen. Van verscheidene kanten werd ge pleit voor het nu vaststellen van een uitbreiding van tien procent van de om vang van het teeltrecht van tulpen, o.m. met het oog op de „exhorbitant hoge prijzen" op de binnenlandse markt. Ook werd een uitbreiding nu met tien procent bepleit omdat de situatie van het plantgoed op 29 augustus weliswaar In de vergadering van gisteren tus sen de Franse en de Algerijnse delega tie aan het meer van Genève is enige vooruitgang geboekt. De vertegenwoordi gers van de FLN hebben namelijk in beginsel aanvaard dat over diverse pro blemen niet alleen zal worden gespro ken in voltallige vergaderingen, maar ook in commissies. Tot dusver waren de Algerijnen al leen maar bereid te onderhandelen in voltallige bijeenkomsten, waaraan alle gedelegeerden deelnamen. Van Franse kant was daarentegen verleden week za terdag voorgesteld vijf commissies te be- Schrijver Grönloh (79 jaar) overleden De schrijver Jan Hendrik Frederik Grön loh (pseudoniem Nescio) is gisteren op 79-Jarige leeftijd in het sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum overleden. Hij werd op 22-juni 1882 te Amsterdam geboren en debuteerde in 1911 met het verhaal „De uitvreter". Voorts schreef hij „Titiaantjes" (1915), „Dichtertje" (1918), „Mene Tekel" (1946). In 1954 ontving hij de Marianne Philipsprijs. Kortgeleden is een bundel van oude en nog niet eerder gepubliceerde verhalen van hem uitgekomen onder de titel „Boven het dal". iets beter te beoordelen is dan op dit moment, doch nog niet goed genoeg om daaraan enige conclusie te verbinden. Het besluit tot uitbreiding van de om vang van het teeltrecht van tulpen werd genomen met twaalf stemmen voor en v(jf stemmen tegen. noemen, ieder met een eigen onderwerp zoals bijvoorbeeld: een commissie voor de Sahara, een commissie voor de ga ranties aan de Franse minderheid in Algerije en een commissie voor de over gangsperiode naar de onafhankelijkheid. Als men het in de ene commissie niet eens wordt, aldus het Franse standpunt, wordt men het wellicht eens in een andere commissie en op die manier kan geleidelijk een gemeenschappelijke basis worden gevonden. Met dat Franse standpunt schijnt de Algerijnse delegatie zich gisteren te heb ben verzoend. De bijeenkomst begon om vier uur en duurde tot kwart voor ze ven. De langste vergadering die ooit werd gehouden. Over het akkoord moet men zich niet teveel Illusies maken, want het is slechts een overeenkomst over de procedure en niet over de eigen lijke problemen. Maar er zit althans enige vooruitgang in de onderhandelin gen. De volgende vergadering is bepaald op donderdagmorgen negen uur. FLN-arsenaal ontdekt De politie heeft in een garage van de Parijse voorstad Vitry een grote hoe veelheid wapens voor de FLN ontdekt. Men vond ondermeer automatische pi stolen van Luxemburgse en revolvers van Italiaanse makelij. Voorts granaten, Duitse ontstekers en vier bommen van ieder 4,3 kilo. Men is op zoek naar een geheimzinnige Europeaan van omstreeks 35 tot 40 jaar die de garage gehuurd had en zich uitgaf voor handelsreizi ger. De garagehouder zegt van niets te weten. Hij beweert de handelsreziger nauwelijks te kennen. vraagt per 1 september of eerder 5-daagse werkweek. THEATER STEENSTRAAT TELEFOON 24120 Van heden af dagelijks SPECIAAL VAKANTIEPROGRAMMA voor de kinderen. Degelijks ven 10.30 tot 12.30 uur. U l tgexon der d zo nda gs. Alle rangen f 1.25. FORD Thames1959 FIAT 1400 1952 MERCEDES 220 8 1958 OPEL Kapitan 1957 3 MORRIS Min 1952/58 3 RENAULT Dauphine 1957/'60 4 RENAULT 4 1954/56 VAUXHALL Victor '58/59 FORD Zephyr 1955 SIMCA Beaulieu 1959 SKODA 1954 VERSAILLES 1957 V.W. bestelwagen '58/59 Alle wagens voorzien van kachel INRUIL - FINANCIERING - GARANTIE Na 6 uur telefoon 0 171032472 Verlofgangers speciale regeling. wij weten dat uw tijd kostbaar is Daarom helpen wij u snel, geven u uiteraard prims service en hebben voor uw wagen „SUPER SHELL" met I.C.A. en „SHELL X-100" Multigrade motorolie - de ideale combinatie'. •II» Official dealer voor CHEVROLET - OPEL - BUICK Morssingel lb - Hoge Rijndijk 5 Leiden SLEUTELTJES AANGEBODEN 2 pittige poesjes, kibbelend om Feltx. wensen lief tehuis. Tel. Lelden 21137. Conversatie moderne talen. Voor beginners en gevorderden Kon. Erk. Pltmanscnool. Plant soen 65, telef. 22558. Heeft l) timmer- of met selwerk? Ook alle reparaties. Vraagt pry«. Verhoeve. Prins Fr ederiks traat 4. Tel. 31218. „Morspoort". Specialiteit In eethoekjes, grote sortering ta fels en stoelen. Degelijke berg- kasten vanaf f 69. verschil lende moderne bergmeubelen, Monsstraait 58. (Moderne mensen willen een moderne stalen slaapkamer. De grootste sortering ledikanten, divanbedden enz. vindt U bij De Kleine Winst, Haarlemmer straat 51, Lelden. Kredieten t/ni. f 3000 (voor ledereen), en zonder borg, voor aankoop meubelen en woningtextiel, direct van fabriek, enorme keuze en be sparing, uiterst soepele beta lingsregeling, strikte geheim houding. Vraagt vrijblijvend Inlichtingen. Postbue o38, Den Haag. I'uch bromfietsen met 2 en 3 versnellingen vanaf f 655. Leverbaar In 3 kleuren en In sportultvoerlng. V. Zijp, Haar lemmerstraat 295, fCorevaar- straat 6. Te huur nieuwe personen auto's p. w. of langere termijn. Aantrekkelijke tarieven. C. C. A. v. d. Wilde. Crocusstraat 6, Katwijk a/d. Rijn. tel. 01718 - 4731. Rijschool Frans Goddyn geeft U een snelle due volle dige opleiding ln nieuwe Opel. Ook theorloleesen. Madoera- straat 29, Garenmarkt 5, tel. 34430. atls les aan huls). Gezinsuitbreiding? 10% kor ting op babyultaet, kinderwa gen. wandelwagen, box, kin derstoel enz. Korting op alles wat U koopt. Op verzoek ont vangt U vooraf Inlichtingen. Schrijf naar Leldse Consumen tenvereniging Postbus 158, Lel den. Zlg-zag naaimachines vanaf ij; grai PBHHI Steyn, Nieuwe RIJn 46 B, Lel den. P Financiering van Uw auto, bromfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass. kantoor C. W. Betcke, Kanaal- weg 11, Lelden, telef. 26785. P Laat nu Uw kamers op nieuw behangen. J. Weber, be hanger en stoffeerder, woning inrichting. Lange Dlef6teeg 14, Lelden. Tel, 24338, R Nieuwe bromfietsen. D.K.W. >arta. Berinl. Puch, Demm. Rijwielen en motoren. Valk, ,tVoorscho- 2e h. motoren. 1 N.S.U. Max 250 co., 1 N.S.U. Luxe. 200 cc., 1 Jawa, 250 cc., 2 Jawa Ju niores 1'50 cc., 1 Matchless, 350 cc., 1 Sparta, 200 cc., 1 Puch 125 oc., B.M.W.'s 250 cc. Valk, Haagsehs Schouw, Voorschoten Tel. 25191 - 01710. Te koop Invalldewagen, ln goede staat. Tevens losse Vic toria motor m. wielen. Langs VrJcerksteeg 32, Lelden. P Te koop weekclndbootje, 8 x 2 m. In goede staat. T. e. a. b v, Egmond, zyidyk 1, Lei derdorp. Aangeb. 2 sterke heren- en amesrij wielen. op nieuwe banden en sen herensporbfIets met bergversnelllng. Herensingel 45. P Aangeb. Sparta bromfiets f 195 v.- en a vering, 2 versn., budayssat. In prima staat. We gens omstandigheden. Heren straat 82. Tel. 25063. Een auto te koop, Slmca ronde, ln. prima staat. Te be vragen tussen 6 en 8 uur. Don derdag. Buitenruststraat 9, Lelden. S| Te koon Brabantse platte- uls kachel. Middelstegraohit 36. P Vlakke deuren aangeboden, 2 glas-ln-lood en 2 dicht. Timoretraat 41. P Twee melsjesfletsen aange boden. f 15 en f 35. Vrouwen- steeg 3, Lelden. Tel. 23233. Aangeboden een z.g.a.n. mo dems damesfiets, Simplex, met kabelremimen. Mors weg 87. Tel. 20458. Aangeb. een party harde planken, lang 6.42, breed 15 cm., dik 5 om. J. van RUn, Os- en Paarden- laan 30, Lelden. NoordwUk opgelet. Donder- agmarkt. Grote o«-• Japle. Damesslips stuks voor twee gulden. Laat ste poloshLrts, korte mouw. geen 7 98 maar 2.98. Teenager- hemdjes 1.98. Zie borden. Japle. F Dierenvrienden. Weggelopen Juli „Baartje", bastaard Fox. Reu, zwart-wlt gevlekt. Tegen flinke beloning ter - Verdamstraat 58. opruiming bij ps 0 89. Drie Tel. 31638. Te huur kampeerhulsle, oordiwykerhout, van 29 Juli tot 12 augustus, voor 4 per sonen. f 45.per week. Br. bur. v. d. blad no. 205 k. P Verg. B.M. te huur aange boden, met aanhangmotor, dekzeil, anker enz. Veel berg ruimte. Vanaf 31 Juli. Te bevr. Haven 54, Lelden. Wasmachine- en centrifuge- verhuur, f 1.50 per week. Lelden en omstreken. Hulsman Oude Singel 206. Tel. 30372. 2e h. bromfietsen. 4 Solexen Valk, rijwielen en motoren Haagwohe Schouw. Voorscho ten. Tel. 25191 - 01710. Afgehaald aan ons bureau Witte Singel 1 nritiiimuimrmmmiiiii B Dames- en herensportywie- ïi, even gebruikt, gekost f 185, nu f 65, alles geheel compleet, complete clubstellen f 135, een- en tweepersoons kapokbedstellen, klnderledl- kanten, vloerkleden, schrijfbu reau, clubfauteuils enz. Nieu we niburg, Hooigracht 55. (Geen winkel) P| Bestelwagentje '54/'55, ord „Thames" 400 kg. laadv., met rondom glas, ziet er keu rig uit, i. p. st., voor aan trekkelijke prijs. Te zien: WaardgT. 54 a, tel. 21057 - 01710. Een Jonge vrouw vraagt stopwerk of een babywasje en klein waeje. Ook genegen handdoeken te wassen van kappers of een kantoor. Van 7.30 uur tot 9 uut vm. Br. bur. v. d. blad no. 211 k. DIVERSEN P Jac. de Mooy, Ryks- en me disch ged. voetspeclallst, ver- wydert uw likdoorns, ka en hoornnagels, volgens be- Eaald systeem. Behandeling aar uls (alleen ochtenduren). Spreekuur 3-5 en 7-8 u. Be handeling volgens afspr. S|de^heletx. 13. Lelden. Telef. P Alleen? f 2.50 op giro 602349 van de N.C.K., Europa- 61eln 75, Amsterdam, bezorgt discreet uitvoerige gegevens van honderden dames/heren, zoekend zoals U. P Fa. Sasburg, wegens vakan tie gesloten van 22 Juli t/m. 5 aug. Gas afhalen: De Wet straat 33. Dansen, Iedere donderdag vanaf 8 uur ln „Den Burcht" (Jacobazaal). Eenv. dame, 49 jaar, ge- schelden, eiseres, niet ln gele genheid kennis te maken, zoekt kennismaking met be slist nett» heer, goed karak ter en goede positie. Liefst weduwnaar. Brieven bux. v. d. blad onder no. 37 k. Bril verloren, zonder etui, verschenen maandag. Terug bezorging tegen beloning. Adres: Van Wlngen, Rooden- burgerstraat 13. achter Zoe- terwoudee Singel. straat 34 A, voor iets anders, liefst heel huisje. Wonlngrull. Benedenwoning best. uit 2 kamers, keuken, voor- en achtertuin te ruil voor woning ln oentrum. Bo venwoning geen bezwaar. Zeer gesohlkt voor ouder echtpaar. Br. bur. v. d. blad no. 184 k. Er gaan 43 geurige koffiebonen in elk schepje uit de Handig, die grote King Size glazen Koffiepot! En tegelijk zo voordelig! Nu betaalt U voor 200 gram Nescafé Instant Coffee maar f 6.95. Héél wat kopjes Nescafé gratis! OPENING AUTOMATIEK VROUWENSTEEG 8 op VRIJDAG 28 JULI a.s. n.m. 4 uur. Uw adres voor CROQUETTEN, NASI BALLEN, BAMI, SALADES. PATATES FRITES, GEHAKT BALLEN, WARME WORSTJES. LOEMPIA'S enz. Alles prima kwaliteit. Ter gelegenheid van de opening alléén op vrijdag a.s. croquetten, bami en naslballcn 6 voor f 1. MODERN IUWELENBEDRIJF vraagt «en die met voldoende aanleg wil omgeschoold worden tot juwelen-monteur. Brieven onder nummer 25632 aan het bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4