OMYL MAREKERK ONDERGAAT THANS BELANGRIJKE RESTAURATIE Totowet komt 12 sept. in de Eerste Kamer Monument van 17de eeuwse kerkelijke architectuur Felle aanval op de burgemeester van Oostkapelle Brons en goud voor J. K. Klepper INSECTEN VERDELGING LFC tegen SHS ifiMiisiiwBmaclitroa memtiraan-motor! SACHS Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 26 juli 1961 Tweede blad no. 30409 ,Symphonievan staal Velen, zo niet duizenden, hebben in de afgelopen maanden ongetwij feld met ontzag opgezien tegen het indrukwekkende steiger, dat voor restauratiewerkzaamheden langs de Marekerk is opgetrokken. Het is een ingenieus buizenstelsel, met talrijke vertakkingen, dat huizehoog langs kerk en koepel is aangebracht. Duizenden bouten en vele tien tallen kilometers buis zijn in deze constructie verwerkt. Een constructie, men kent de bedoeling, welke moet dienen om de koepel te restaureren. Niet minder imponerend, doch slechts voor de kerkganger geopenbaard, is ook het steigerwerk, dat zich in de kerk be vindt. Een stalen buizijspel, dat zich tot hoog in de koepel verheft. Circa 25 me ter boven de begane grond draagt dit steiger een werkvloer, waarop zich voor het oog onttrokken nogmaals een steiger van vijf meter bevindt. Neemt men zich de moeite een cirkel- trap van 140 treden te gaan, dan komt men in de koepel, waar personeel van de firma Woudenberg te Ameide nu reeds een half jaar bezig is aan de her stelwerkzaamheden, welke e.a. bestaan uit het aanbrengen van een ijzeren kap constructie (voor een groot deel reeds gereed), het „buitengaats" leggen van een betonnen ringbalk rond de koepel en het aanbrengen van een nieuw (vermoe delijk licht-eiken) plafond. Voorts zullen de eiken balken in de koepel ten dele worden vernieuwd en heeft men deze restauratie tevens aan gegrepen om de elektrische leidingen, o.a. van de grote middenkroon, te ver nieuwen. Uurwerk en verlichting Verder ligt het in het voornemen van kerkvoogden der Leidse Hervormde Ge meente. die dit restauratieplan in nau we samenwerking met het Rijksbureau voor Monumentenzorg hebben ontwor pen en daarbij de financiële medewer king van Rijk, provincie en gemeente ontvangen, om in het sierlijk klokke- torentje ook weer een goed functione rend uurwerk aan te brengen en de ver lichting van de klok te vernieuwen. Een en ander ls echter afhankelijk van nog te ontvangen subsidies. Marekerk: unicum in ons land Dat kerkvoogden indertijd tot deze restauratie besloten, stemt tot grote dankbaarheid. De Marekerk, gebouwd in de jaren 1639—1649 naar een ontwerp van de toenmalige stadsbouwmeester Arent van 's Gravesande, ls Immers als achtzRdige koepelkerk met omgang een unicum in ons land en een der voor naamste monumenten van onze zeven tiende eeuwse kerkelijke architectuur. Jacob van Campen, de bouwmeester van het Paleis op de Dam, wiens advies Indertijd werd gevraagd door de Leidse magistraat, prees het ontwerp ten zeer ste en stelde slechts enige minder be langrijke wijzigingen voor, welke in Advertentie hoofdzaak door van 's Gravesande zijn overgenomen. Gelijk Ozinga in zijn „Protestantsche Kerkenbouw" heeft op gemerkt, is het zeer waarschijnlijk, dat de beroemde kerk van Santa Maria della Salute te Venetië, die een weinig ouder is dan de Marekerk, min of meer tot voorbeeld heeft gestrekt. Merkwaardig is in ieder geval, dat beide kerkgebouwen, wat hun opzet aangaat, volkomen over eenstemmen. Een ,,symphonie'' van staal. Ook in de Marekerk verheft zich een indrukwekkende steiger. (Foto L.D./Holvast) De Marekerk kan dan ook zeer zeker beschouwd worden als een monumentaal stuk architecteuur, dat, door zijn ligging aan een klein pleintje en in de onmidde- lijke nabijheid van de Oude Singel uit nemend tot haar recht komt. Van verre gezien vormt de koepel, bekroond door het klokketorentje, een belangrijk ele ment in het silhouet van onze stad. In wendig maakt de kerk met de acht slanke zandstenen zuilen, welke thans ten dele schuil gaan achter het netwerk van steigers, een statige indruk. Ook is de behandeling van de ruimte breed en fors, hetgeen aan het gebouw een bij zondere waardigheid verleent. Restauratie volgend jaar gereed Het is te verwachten, dat de restau ratie, welke op circa f 150.000 is begrpot, het volgend jaar gereed komt. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in Oostkapelle, de heer A. Don heeft gisteren een uitzonderlijk scherpe aanval ge daan op burgemeester Sprenger. Hij noemde hem een dictator, die ernstig misbruik maakte van zijn positie. Anderen zwegen uit angst voor represailles", aldus de heer Don, die voorts stelde, dat de bur gemeester in de gemeente ,,een spoor van misnoegen, angst en onzekerheid achterlaat". Aanleiding van deze persoonlijke aan val was een brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan het gemeente bestuur van dit Zeelandse plaatsje. In die brief worden ernstige verwijten ge uit aan het college. „Door financieel- technische ondeskundigheid van het personeel van de gemeentesecretarie ls de gemeente Oostkapelle in een slechte financiële positie geraakt. Bovendien hebben B. en W. de raad een onvolledige voorlichting gegeven". Deze brief werd gisteren in de raad behandeld. Vrijwel alle raadsleden spra ken hun groot gevoel van onbehagen uit over de wijze, waarop Oostkapelle wordt bestuurd en burgemeester Spren ger kon het ontbreken van juiste voor lichting en inzicht niet ontkennen. De felste aanval kwam echter van de heer Don. Zijn motie, waarin scherpe afkeuring lag opgesloten, werd echter met vier tegen twee stemmen verwor pen. Ook ging men niet op zijn verzoek in G.S. te verzoeken een onderzoek te doen instellen. Alleen de fractievoorzitter van de A.R., de heer A. Coppoolse stelde zich achter dit voorstel. Eveneens onder steunde hij de wens van de heer Don de Kroon te verzoeken de combinatie bur gemeester-secretaris op te heffen, zodat een deskundige gemeentesecretaris kan worden aangetrokken. Uitgebreide notu len van deze raadsvergadering moeten op nadrukkelijk verzoek aan G.S. wor den gezonden. Veertig jaar bij de N.Z.H.V.M. De heer J. K. Klepper veertig jaar bij de N.Z.H.V.M. is vandaag de trotse bezitter van een Koninklijke onderscheiding en de gouden medaille van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. met handige spuitbus nil kwaliteits product Van Organon (Van onze Haagse correspondent) SHS zal behalve een oefenwedstrijd tegen Ado nog de volgende vriendschap pelijke wedstrijden spelen: zondag 6 au gustus SHSDFC (2.30 uur), zaterdag 12 augustus SHSDOS (18 uur» en woensdag 16 augustus te Leiden LFC— SHS bij kunstlicht. Natuurgebeuren ,Aqua-Hortus ii1 Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70 en f 100.—. Of f 300.— en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. VN-commissie mag niet naar Angola De Portugese regering heeft de V.N.- subcommissie voor Angola meegedeeld dat zij „onder de huidige omstandig heden" geen bezoek aan Angola kan brengen. Dit is gisteravond in New York meegedeeld. De Portugese regering heeft de voor zitter van de subcommissie, Carlos Sa lamanca uit Equador, fotokopieën van documenten over de opstand gezonden. Hierbij werd nadrukkelijk gezegd dat dit niet geschiedde krachtens het artikel van het handvest volgens hetwelk de beherende landen verplicht zijn inlich tingen te verstrekken over niet-zelfbe- sturende gebieden. De commissie zal de documenten bestuderen. De Koninklijke onderscheiding werd hem hedenochtend in de koffiekamer van het Stadhuis in tegenwoordigheid van zijn echtgenote en kinderen, de di recteur van de N.Z.H.V.M., de heer N. Hortensius en de chef van de vervoers dienst, de heer Th. Hetem, door de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot uitgereikt. De burgemeester, die grote waardering had voor de ijver en plichtsbetrachting van de jubilaris, herinnerde er aan, dat de heer Klepper, die binnenkort met pensioen zal gaan, als lampenist te Vel- sen zijn intrede bij deze vervoersmaat schappij deed. Via diverse rangen is hij opgeklommen tot conducteur/trein- geleider, in welke functie hij thans dienst op het autobussennet van de N.Z.H. Gelet op de vele goede eigen schappen van de jubilaris en diens trouw aan het bedrijf, deed het de bur gemeester een groot genoegen te kun nen mededelen, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd hem de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van De burgemeester speldt de Ko ninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Holvast) Oranje Nassau, te verlenen. De heer Hortensius voegde hieraan de kleine draagmedaille toe. Nadat de koffie was rondgegaan, ver plaatste de feestvreugde zich naar het huis van de jubilaris aan de Jan van Goyenkade. Hier voerden het woord de heer Hetem, die namens de maatschap pij de gebruikelijke enveloppe met in houd aanbood, en de heer Hortensius, die de heer Klepper verraste met de gou den medaille en het vererend getuig schrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Beiden hadden bijzondere woorden van lof voor de wij ze, waarop de heer Klepper deze veer tig jaar bij de N.Z.H.V.M. heeft volge- maakt. Voor de echtgenote van de ju bilaris, die dankte voor al deze bewijzen van vriendnchap en waardering, waren er bloemen. De buitengewoon fraaie aqarium- ter rariumtentoonstelling „Aqua-Hortus '61" heeft inmiddels een attractie erbij ge kregen, waarvan zelfs de organisatoren niet durfden te dromen. Niet minder dan een vissenpaar zelf zorgden voor deze sensatie. De grote stroom bezoekers, die dage lijks deze unieke tentoonstelling komt bezichtigen, is voor een Braziliaans maanvissenpaar geen beletsel gebleken om voor zijn nakomelingschap zorg te dragen. Onder de ogen van zeer vele toeschouwers werd maandagmiddag door het maanvissenechtpaar en groep Cryp- tocoryneplanten zorgvuldig geïnspec teerd en schoongemaakt. Hierna werd op een breed blad van de uitverkoren plant een groot aantal eieren afgezet. Gisteren herhaalde zich dit natuurge beuren, waarvan een insider ons ver klaarde, dat het zeldzaam genoemd kan worden, dat het afzetten van eieren plaats vindt tijdens een drukbezochte tentoonstelling. Thans staat een overge lukkig manenvissenpaar op wacht bij zijn legsel. AKTE HANDENARBEID Voor de lagere akte handenarbeid (volledige akte) zijn geslaagd de heer J. B, v. d. Klaauw te Oude Wetering en de dames H. J. v. d. Klein te Leiden en A. Kooistra te Reeuwijk. Voor het eerste gedeelte der lagere akte handenarbeid slaagden de heren J L. de Vries en M. W. Ragut te Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan Willem, zn van H. van Crevel en J. Schaberg; Gerrlt Johannes Theodorus, zn van A Netjes en A. T. v. d. Mei); Petra Nella Helena, dr van P. Langezaal en H. G. Wortman; Nick Johan. zn van K. v. d. Bent en J. C. van Duyn; Oscar, zn van F. PIJnnaken en G. G v. d. Poel; Louise, dr van L Steenvoorden en A. Jongenengel; Aartje Anette. dr van J. v. d. Merwe en S. SnJJdert Robert, zn van L. v. d. Mark en J. P. van Egmond; Franclne Louise, dr van P Metselaar en J. C. van Hooft; Gertrulda Maria, dr van J. C Warmerdam en E M Vrijburg. Theresla Barbara Maria, dr van H Busker- molen en M J. C Wesselman; Eric Rutger Cornells, zn van C. J. W. de Best en H. A. J Rotteveel GETROUWD D. W. Geslnk en A. Korenhoff. OVERLEDEN L. G. Trompert, 68 Jr, man; F. Zwa nenburg, 62 Jr, man; K \an den Burg, 63 Jr. man; J. H. van Leeuwen. 24 Jr, man; P J, HeIJkoop, 52 Jr. man; D. Broers. 82 Jaar, wed van J Pardon; C. Schook, 59 Jr. echtgen van D Kuil. W. J. Mol, 6 weken, zoon; M. van Hoore, 70 Jr, echtgen. van A. Cossce, Kerkelijk Leven NED. HERV. KERKK Aangenomen naar Deventer wi)k- gemeente Bergkerk—Binnenstad—Worp) (toez G. J Rijks te Oosterland <Zld.) naar Loppersum dr. P. J. van Leeuwen te Eelde naar Hoornaar L. J Geluk, kand te Zeist naar Oosterhesselen (toez.) R. van der KR), kand. te Rotter dam Bedankt voor SteenwiJkerwold (toez A. van de Bovenkamp te Eng- wlerum voor H, I. Ambacht (toez.) C. Bezemer te Zlerlkeze. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwe Pekela en te Veen- dam H. den Boeft, laatstelijk predlksnt bij de Oeref. Kerken (Vrijgemaakt) te Schouwerzijl. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Krsllngen K Boersma en J. Kievit, belden kand. te Apeldoorn. Beroepen te Aalsmeer en De Kr lm H. Blesma. kand te Llsse. VRIJE EVANO. GEMEENTEN Aangenomen naar Meppel J. Y. Pijlman, kand. te Heerenveen. Advertentie Ook de Eerste Kamer is met vakantie gegaan, en wel tot 12 september, 'n week voor Prinsjes dag. Dan zullen de senatoren de wijziging van de loterijwet en de invoering van een loterijbelasting behandelen. De minister van Justitie, mr. Beerman, heeft name lijk verzocht zoveel mogelijk spoed te betrachten bij het tot stand brengen van deze wettelijke voor zieningen, die het o.m. mogelijk moeten maken de voetbaltotoprij- zen in contanten uit te keren. Tijdens een schorsing van de open bare vergadering heeft de Eerste Ka mer gisteren in de afdelingen de wetsontwerpen tot wijziging van de loterijwet en tot invoering van een loterijbelasting onderzocht. De voor lopige verslagen zullen een dezer da gen verschijnen. Naar men zich zal herinneren, heeft de Eerste Kamer vo rig jaar eveneens een week voor Prinsjesdag de z.g. Beerman-toto verworpen. Nu het nieuwe wetsont werp een tijdelijk karakter heeft, zullen de liberale senatoren, die vorig Jaar tegenstemden, er vermoedelijk wel akkoord mee gaan. De agenda voor de gisteren gehou den vergadering vermeldde in hoofd zaak hamerstukken. Een korte discus sie had plaats naar aanleiding van de aanpassing van enkele sociale wetten aan de vijfdaagse werkweek. Voor het eerst trad hierbij dr. Veldkamp op als minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Hij beloofde bijtijds te zul len zorgen voor meer fundamentele wij zigingen van de wettelijke regelingen, wanneer de „vijfdaagse" algemeen zou worden ingevoerd. TH te Enschede Minister Cals moest nog even optre den bil de behandeling van een aan vullende begroting, waarbij f 300.000.- wordt aangevraagd voor uitkeringen aan gewezen leidsters bij het bijzonder kleuteronderwijs, en f250.000.- voor de voorbereiding van de oprichting van een technische hogeschool in Enschede. Naar de heer Van Hulst (C.H.U.) me dedeelde. vroegen vele senatoren zich af of het wel juist was gelden aan te vragen voor de voorbereiding van een derde technische hogeschool, terwijl de Eerste Kamer zich nog niet heeft uit gesproken over de oprichting daarvan. Minister Cals wees erop, dat hij het wetsontwerp betreffende de oprichting van een T.H. te Enschede reeds op 4 april, en de aanvullende begroting pas op 3 juli had ingediend. Over de volg orde, waarin de Kamers de wetsont werpen behandelen, heeft de regering geen zeggenschap. De minister verze kerde echter, dat het beschikbaarstellen van de f 250.000.- geen onherroepelijke maatregel betekende in verband met het al dan niet goedkeuren door de Eerste Kamer van het oprichten van een der de TJL Baby In elk geval had de post van f 300.000.- yoor oudere kleuterleidsters algemene instemming. Dat werd nog eens luid keels onderstreept door een op de publie ke tribune verdwaalde baby, op het mo ment dat de aanvullende begroting z.h.s. werd goedgekeurd. „Men hoort hoe gelukkig het kleuteronderwijs hiermee is constateerde voorzitter Jonkman onder algemene vrolijkheid. Alvorens de Kamer op reces te stu ren, herinnerde mr. Jonkman nog aan de urgentie van het op 26 juni inge diende wetsontwerp tot goedkeuring van het Parijse verdrag betreffende organi satie voor economische samenwerking en ontwikkeling. Dit OESO-verdrag moet 30 september in werking treden. Voorzitter Jonkman zeide een beroep te hebben gedaan op zijn collega aan de overzijde van het Binnenhof de nodige medewerking te verlenen op dat de Eerste Kamer niet in tijdnood zaï ko men. Daar de Tweede Kamer echter tot Prinsjesdag(19 september) uiteen ls ge gaan, is het de vraag of de parlemen taire bekrachtiging van het nieuwe ver drag inderdaad voor 30 september een feit zal zijn. Rode 'dictatuur' bij Britse elektriciens Het Britse congres van vakverenigin gen (TUC) heeft de communistische voorzitter van de 240.000 leden tellende vakvereniging van elektriciens verzocht af te treden en zich opnieuw verkies baar te stellen indien de vakvereniging er prijs op stelt in het congres te blij ven. De TUC wil verder dat vyf lei ders van de vakvereniging, onder wie de afgezette communistische secretaris-ge neraal Frank Hazell, voor de tijd van vyf jaar van het bestuur van de vereni ging worden uitgesloten en dat het door de communisten beheerste bestuur be paalde genomen maatregelen binnen tien dagen Intrekt. Deze maatregelen hadden de nieuwe anti-communistische secretaris-generaal Frank Byrne be paalde bevoegdheden ontnomen. De leiders van de TUC hadden een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken bij de bestuursverkiezing. Twee Duitse jongens in zee verdronken Twee 19-jarige Duitse Jongens zijn gistermiddag in zee verdronken bU het kampeerterrein „Ockenburg" In de ge meente Den Haag. Het *Un Helmut Hofmann en Helmut Glaszen. belden af komstig uit Munchen Gladbach. Om half twee zagen twee mannen een lichaam in zee drijven. Zij haalden het aan land en terwijl zij bezig waren met kunstmatige ademhaling, spoelde een tweede lichaam aan. De jongens waren reeds overleden. Ook de Senaat op reces

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3