Kennedy: drie miljard extra voor sterker leger Lenig |ter| wereld „Aanval op W.-Berlijn is aanval op ons allen Situatie in Bizerta is uitermate explosief WEERBERICHT <§ud ëfö tettws DIERENPARK WASSENAAR Tunesiërs omsingelen Fransen die Tunesiërs hebben omsingeld Prof. Leibbrand gearresteerd Zwitser mankt val van 60 meter in een moeras: vrijwel ongedeerd GEVANGENEN ONTSNAPTEN Veehouder stak buurman dood Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 JULI 1961 No. 30409 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikaanse president John Kennedy heeft de Sowjet-Unie gisteravond in een te Washington uitgesproken en lang verbeide radio- en televisierede gewaarschuwddat zij niet moet denken dat het Westen „te zelfzuchtigte week en te verdeeldis om weerstand te kunnen bieden aan een aanval. Hij zette plannen uiteen om het Ameri kaanse leger met een achtste te versterken en de vloot- en luchtmacht belangrijk uit te breiden. Kennedy zei, dat hij het Congres vandaag zou verzoeken de totale sterkte van het leger te vermeerderen van 875.000 man tot ongeveer één miljoen man en het aantal manschappen in actieve dienst bij de marine met 29.000 en bij de luchtmacht met 63.000 man te vergroten. Verder zal hij vragen om nog 3.247 miljoen dollar extra aan militaire toewijzingen voor het lopende belastingjaar. Zolang de communisten laten blijken, dat zij eventueel eenzijdig een eind willen maken aan de Westelijke rechten in Berlijn en de Westelijke verplichtingen ten opzichte van de bevolking van deze stad, moet het Westen bereid zijn deze rechten en verplichtingen te verdedigen, aldus Kennedy. Hij voegde hieraan toe: „Wij zullen ten alle tijde bereid zijn om te onderhandelen, als dat zal helpen. Maar we moeten ook gereed zijn om geweld te weerstaan, indien geweld wordt gebruikt. Ieder op zichzelf alleen zou falen, maar tezamen kan men de zaak van vrede en vrijheid dienen." Van het bedrag van 3.247 miljoen dollar, waarmee de defensiebegroting van de V.S. zou worden verhoogd, is de helft nodig voor de vervaardiging van gebruikelijke wapens, ammunitie en militaire uitrusting. De president deelde verder mee de aantallen van de in de komende maanden op te roepen dienst plichtigen te zullen verdubbelen en ver driedubbelen. Hij wil ook vele oorlogs bodems en militaire vliegtuigen, die voor de reserve bestemd waren, weer in toe stand van paraatheid doen brengen. De president verklaarde, dat hij, in dien nodig, het Congres zou verzoeken nieuwe belastingen in te voeren ter be strijding van de kosten der hogere defensie-uitgaven. „De bedreiging van de geïsoleerde buitenpost, die West-Berljjn vormt, is internationaal. Het NAVO-schild dekt West-Berlyn en wij hebben ons woord gegeven dat een aanval op deze stad als een aanval op ons allen zal worden beschouwd". „Ik heb horen zeggen dat West-Ber- lijn militair niet te verdedigen zou zyn. Dat kon ook van Bastogne en zelfs van Stalingrad worden gezegd. Doch in feite kan elke bedreigde plaats behouden blijven, indien dappere mannen hebben besloten dat zij haar niet zullen prijs geven", aldus Kennedy. Hij vervolgde: „Wij willen niet vech ten maar wij hebben het eerder ge daan. En anderen hebben vroeger de gevaarlijke vergissing begaan om aan te nemen, dat het Westen te zelfzuchtig, te week en te verdeeld was om het hoofd te bieden aan vrijheidsschendingen in andere landen". Kennedy zei het Congres te zullen verzoeken nieuwe gelden toe te staan voor de burgerverdediging. „Ik hoop de komende maanden elke Amerikaanse burger te laten weten wat hij kan doen om zijn gezin bij een aanval te bescher men", aldus de Amerikaanse president. Langer dienen Om in de behoefte aan mankracht te voorzien zal de president order geven tot verdubbeling en verdrievoudiging van de dienstplichtoproepen in de ko mende maanden. Hij zal het Congres ook bevoegdheid vragen om bepaalde parate reserve-eenheden en individuele reservisten in actieve dienst te roepen en de dienstplichttermijnen te verlen gen. Hij is van plan een aantal luchtver- voers-squadrons en taktische luchtsqua- drons van de Nationale Garde in actieve dienst te roepen om de eventueel nodige luchtbrugcapaciteit en bescherming te scheppen. Andere reserve-troepen zouden indien nodig worden opgeroepen. Vele schepen en vliegtuigen die voor opleggen bestemd waren zouden in dienst gehouden worden of weer in dienst gebracht en de strategische lucht macht zal worden uitgebreid door het buiten dienst stellen van B-47 bommen werpers op te schorten. Keus De president zei er de nadruk op te willen leggen dat de keuze waarvoor het land stond er niet slechts een was tus sen verzet en terugtrekken, tussen ato- mische verwoesting of overgave. „Ons militaire standpunt in vredestijd is tra ditioneel van defensieve aard, maar onze diplomatieke houding behoeft dit niet te zijn. Ons antwoord op de Berlijnse cri sis zal niet slechts militair of negatief zijn. Het zal meer zijn dan alleen maar standhouden. Want wij zijn niet van plan het aan anderen over te laten om te kiezen en het forum en kader van besprekingen te monopoliseren. Wij wil len onze plicht tegenover de mensheid niet verzaken om een vreedzame oplos sing te zoeken". Onvers fandig De president vervolgde: „Het zou on verstandig zyn grote aantallen reservis ten onder de wapenen te roepen of naar het buitenland te zenden, voordat dit werkelijk nodig is. Doch ik wil wel dui delijk maken dat ik de maatregelen zal nemen, die noodzakelijk zijn om te ver zekeren dat wij te allen tijde grote een heden kunnen aanwenden, zonder dat hierdoor ons vermogen, om in andere militaire behoeften te voorzien, wordt verzwakt". Kennedy zei niet te zullen aarzelen het Congres te verzoeken om aanvullen de maatregelen goed te keuren. Ook zou hy, indien nodig, van al zyn bevoegd heden als president gebruik maken „om Advertentie DAGELIJKS TOT 8 UUR N.M. GEOPEND hoofd te kunnen bieden aan deze be dreiging van de vrede". Hij vervolgde met de opmerking dat de V.S. zich thans krachtig herstellen van de economische teruggang, die zich in de afgelopen winter had voorgedaan. „Deze economische verbetering betekent een vergroting van onze inkomsten", al dus de president. O Slot pag. 2 Spoedbi j eenkomst V-raad gevraagd voor ZW-Afrika De VN-commissie voor Zuid-west-Afrika heeft om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht ter bespreking van de „ernstige toestand" in Zuidwest- Afrika. De commissie is ervan overtuigd, dat zij haar onderzoek in het mandaat gebied slechts met steun van de Veilig heidsraad kan verrichten. Het verzoek is telegrafisch uit Cairo gedaan door de voorzitter van de commissie, prof. Ro driguez Fabregat van Uruguay. Prof. Fabregat meent dat „de explo sieve situatie in Zuidwest-Afrika een voortdurende ernstige bedreiging van de wereldvrede is". De Zuidafrikaanse re gering heeft de commissie „met geweld" verhinderd zich naar Zuidwest-Afrika te begeven. Zoals bekend hebben de Zuidafrikaanse autoriteiten de leden van de commissie visa geweigerd en hen met arrestatie gedreigd als zij zich toch naar het man daatgebied zouden begeven. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Tunis Hammerskjölds bezoek aan Tunis heeft nog geen enkel resultaat opgeleverd. De wapenstilstand duurt weliswaar voort, maar geen van beide partijen heeft zich teruggetrokken op zijn uitgangs stellingen. De Fransen houden Bizerta en omstreken bezet, het handjevol Tunesische vrijwilligers kampeert, voor zo ver men kan nagaan, nog steeds in de Sahara. De situatie in Bizerta, waar Franse troepen Tunesische soldaten in de Arabische wijk omsingelen, maar op hun beurt weer door het Tunesische leger omringd zijn, is door beide partijen als onhoudbaar en explosief gekwalificeerd. Schuldig aan dood dertig Italianen? De politie in Frankfort heeft gisteren meegedeeld de 47-jarige professor Leib brand te hebben gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht in de Tweede Wereldoorlog bevel te hebben gegeven tot het doodschieten van dertig Itali aanse dwangarbeiders. Leibbrand is thans verkeersplanner te Zürich. Vol gens de politie gelastte Leibbrand als commandant van een Duitse afdeling pioniers de Italianen dood te schieten toen de Duitsers zich moesten terug trekken in Frankrijk. Volksstemming in Zuid-Rhodesië Afrikanen blijven thuis KOEL WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 juli Zon op: 4.53 uur; onder: 20.39 uur. Maan op- 20.18 uur; onder: 4.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 14.53 uur. laagwater te 10.34 en 23.02 uur. STRANDVERVVACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Een depressie boven het noordelijke deel van de Noordzee geeft ook morgen koel en winderig strandweer met enkele opklaringen. Overwegend droog. Tem peratuur 17 tot 18 graden. Temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: opnieuw heeft een de pressie het strandweer verstoord, waar door ook de komende dagen onbestendig Dit nummer bestaat uit I. pagina's. De Franse admiraal Amman zei, dat hy zyn troepen wel op de basis terug zou willen trekken als hy maar zeker heid had dat de Tunesiërs het hem daar niet lastig zouden maken. President Bourguiba verklaarde gisteren, dat ieder incident i» Bizerta nieuwe vijan delijkheden zou kunnen ontketenen. Hy had daarom de Tunesische gedelegeerde bij de V.N. opdracht gegeven om een nieuwe zitting van de Veiligheidsraad te verzoeken. De raad zou zyn opdracht aan de strijdende partyen om zich op hun uitgangsstellingen terug te trekken kracht by moeten zetten. Bourguiba repte gisteren op zijn pers conferentie met geen enkel woord van Hammarskjölds aanwezigheid. Het be gint er op te lijken dat de machteloos gemaakte secretaris-generaal in zijn bezoek aan Bourguiba nauwelijks meer dan een troostprijs ziet voor het trouwe V.N.-lid, dat het kleine Tunesië onge twijfeld altijd geweest is. Het ziet er ook niet naar uit dat Hammarskjöld per soonlijk naar Bizerta zal gaan. Admi raal Amman verklaarde daar trouwens dat hij Hammarskjöld niet zou ontvan gen zonder instructies uit Parijs. President Bourguiba herhaalde giste ren zijn eis, dat de Franse troepen zich eerst op de basis terug zouden trekken en dat vervolgens de versterkingen naar Algerije of de Franse vloot terugge bracht zouden worden. Hij verklaarde, dat Tunesië op alle eventualiteiten voorbereid wil zijn en daarom maat regelen neemt nu symbolische contin genten van buitenlandse vrijwilligers naar Tunesië over te brengen. Het wil voornamelijk guerillaspecialisten. Tune sië wenst ook wapens: niet alleen afweergeschut, tanks en artillerie, maar ook vliegtuigen, jagers en bommenwer pers, die zowel binnen als buiten Tunesië gestationeerd zouden kunnen worden Tunesië heeft landen die deze hulp hebben aangeboden reeds meegedeeld aan welk soort wapens het behoefte heeft Bourguiba deed tenslotte een be roep op andere landen die nog Frai bases op hun grondgebied hebben om tegen de bases te ageren. Uit dit alles blijkt overduidelijk, dat het conflict om Bizerta met de wapenstilstand geenszins is afgelopen en dat het zeker politiek, maar misschien ook militair nog ver gaande internationale conseqquenties kan hebben. Vragen over Mensa De Tweede Kamerleden dr. J. C. Stokman en Th. Laan (beiden KVP) heb ben aan de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen schriftelijk gevraagd of hij niet van mening is, dat de met ingang van 1 september voorge nomen verlaging van het rijkssubsidie van 10 cent op de maaltijden in de studenteneettafels bedenkelijke gevol gen zou kunnen hebben voor het voort bestaan en het toenemend gebruik van deze eettafels. i De Franse marine heeft de eva cuatie ter hand genomen van de Franse gezinnen uit Tunesië. Een opname van de ontscheping van de kruiser „Colbert", het eerste schip met repatrianten, in Toulon. Prop t\urt Leibbrand, de bekende verkeer sdeskundige, die ook advie zen opstelt over het Haagse tram- en busnet en die thans is gearres teerd onder verdenking de hand te hebben gehad in het neerschieten van vijftig Italiaanse dwangarbei ders in de Tweede Wereldoorlog. Hij werd gearresteerd toen hy te Frank fort een tussenlanding maakte tydens een reis van Zürich naar Bremen. De Afrikaanse Nationaal-Demo- cratische Partij in Zuid-Rhedesië heeft gisteren meegedeeld, dat op alle Afrikanen in Zuid-Rhodesië een beroep is gedaan vandaag, de dag van d-e volksstemming over de grondwetswijzigingen, thuis te blijven. In een verklaring van de zes leden van het bestuur van deze nationalisti sche partij werd gezegd, dat zij er bij allen op hebben aangedrongen vandaag geen enkele vorm van werk te verrich ten en de gehele dag door te brengen in gebed en bezinning over de bevrijdings- strijd van het land. De Afrikaanse leiders zeggen over de volksstemming dat dit een zaak: van de kolonisten is met het doel blijvend aan de macht te blijven. Verder zeiden de bestuursleden op een persconferentie, dat de negerbevolking zondag in een onofficiële „zwarte volks stemming" de voorstellen met overwel digende meerderheid heeft verworpen. De telling is nog niet afgelopen maar reeds zijn 152.277 neen-stemmen geteld tegen slechts 235 ja-stemmen. Verwacht werd, dat vandaag 83.486 geregistreerde kiezers aan het referen dum zouden deelnemen. Hiervan bestaat de meerderheid uit blanken, wat de andere bevolkingsgroepen betreft zijn o.a. vierduizend Afrikanen, duizend Aziaten en duizend halfbloeden stemge rechtigd. Gizenga naar Leopoldstad Antoine Gizenga, premier van de loemoembistische regering in Stanleystad, zal volgens een van zijn politieke vrien- den in Leopoldstad spoedig naar deze plaats komen om deel te nemen aan een bijeenkomst van het parlement De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Dag Hammarskjöld, heeft aan de regering van India verzocht meer troepen naar Kongo te zenden om de Tunesische troepen, die naar aanleiding van de crisis in Bizerta zijn teruggeroepen, te vervangen, zo is van daag uit officiële bron in New Delhi vernomen. India zal het verzoek in overweging nemen, maar het heeft reeds 5.000 man in Kongo aldus de bron. Het Tunesische contingent bestond uit meer dan drieduizend manschappen. (Van onze Parijse correspondent) Bij Luzern (Zw.) is een man van het dak van een kabelbaan gevallen en meer dan 60 meter omlaag ge stort. Hij werd tot ieders verbazing vrij wel ongedeerd in een ziekenhuis opgenomen De cabine van de kabel baan was te klein om een houten balk te vervoeren. De ball: werd op het dak vastgebonden en de man begon de afdaling boven op het dak naast de balk Maar bij de eerste kabel- mast maakte de cabine een onverhoedse bewe ging, waardoor de man de afgrond instortte. De conducteur van de cabine vervolgde zijn weg, menende dat de man dood was. Bij aankomst beneden waarschuwde hy onmiddellijk de politie die met een dokter, een ambulance en een pastoor op de plaats van het on geluk arriveerde. Het bleek, dat de man in een moeras was te rechtgekomen. Zyn hoofd zat diep in de modder en zijn benen staken in de lucht. Hij was nog spring levend toen men hem uit zijn benarde positie be vrijdde, maar hij zag paars en rood van be nauwdheid. De dokter spreekt van een wonder en verklaart, dat de tocht van Gagarin niets is vergeleken by de val die de man in enkele seconden heeft doorge maakt. Over enkele dagen kan hy uit het ziekenhuis worden ontslagen om zelf het verhaal te doen ove» zyn wedervaren. Prof. Kurt Leibbrand heeft na de oor log faam verworven als verkeersplanner. Hij heeft tot dusver algemene verkeers plannen opgesteld voor een aantal Duit se en Zwitserse steden en verder voor Athene en Ankara. In de laatste tijd was hij bezig met plannen voor Den Haag en Rome. Voor de oorlog heeft prof Leibbrand, die in Berlijn is geboren, bij de Duitse spoorwegen en aan de aanleg van de grote snelwegen gewerkt. In 1946 opende hij een eigen ingeni eursbureau en vier jaar later werd hij hoogleraar voor spoorweg- en verkeers wetenschap te Zürich. Reeds geruime tijd is een onderzoek tegen prof. Leibbrand aan de gang. Tal rijke getuigen zijn reeds verhoord. Het bericht van Leibbrands arrestatie sloeg te Franfort als een bom in. In Den Haag treedt prof. Leibbrand op als adviseur van de directie van de HTM Hij heeft de eerste fase voltooid van een verkeersonderzoek dat ten doel had uit te maken hoe het bus- en tram net van Den Hang kan worden verbe terd. Daarnaast heeft hij onderzocht in hoeverre de routes van de lijnen zouden dienen te worden gewijzigd om beter aan de vervoersbehoefte te beantwoor den. Wegen rond Haarlem afgezet De Haarlemse politie is sinds gistermiddag kwart over vijf bezig met een uitgebreide speurtocht naar drie Amsterdammers, die er in geslaagd zijn uit de Haarlems® strafgevangenis te ontsnappen. Alle wegen rondom Haarlem zijn afgezet, tot dusverre evenwel zonder resultaat. De drie mannen waren veroordeeld wegens inbraak en diefstal met geweld pleging. Op wel bijzonder brutale wijze hebben zij kans gezien de gevangenis te verlaten. Nadat de spijl van een tralie venster was doorgezaagd zijn de gevan genen zonder opgemerkt te worden op de binnenplaats van de gevangenis ge komen van waar zij over een bijna vier meter hoge muur en via het dak van een schuurtje de vrijheid bereikten. De gevangeniskleding lieten zij achter zo dat aangenomen moet worden, dat zij over burgerkleren beschikten. De Rijkspolitie heeft gisteren een 54-jarige veehouder uit Ma rum aange houden. omdat hü vanmorgen zijn buur man, de 28-jarige gehuwde Anne van der Wyk, vader van twee kinderen, met een hooivork zodanig heeft gestoken dat deze kort daarna aan de opgelopen ver wondingen Is bezweken. De moordenaar zal ter besehlkklng van de Justitie te Groningen worden gesteld. Er bestond al enige tjjd onenigheid tussen beide mannen. Een kleinig heid was oorzaak van een felle uitbar sting. Toen de veehouder met een wagen vol kuilgras langs de wagen van zijn buurman reed stormde deze. volgens de verklaring van verdachte, op hem af en sloeg hem met een stok op het hoofd. De veehouder greep in drift de hooi vork en stak toe. De Jongeman werd ln de borst getroffen Zwaar gewond liep hij naar een nabij gelegen boerderij. Daar zakte hij in elkaar en overleed. Uit het Leidsch Dagblad van 27 JuiiJ 1861: Wij lezen met genoegen in het Haagsche Dagblad van Woensdag 24 Juli) l.l.: Het heeft Z.M. den Koning van Beijcren behaagd, HDs, bijzondere te vredenheid te doen betuigen over de uitmuntende kicaliteit van Kitzinger Bier door J. Mul- 4 Ier te 's Hage als proef gezon- t den. De heer Muller is de t zoon van onzen stadgenoot C. F. f Muller, van wien deze het be- t roemde Beijersch Bier bekomt, t

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1