Kennedy maakt vanavond plan voor Berlijn bekend Arabische vrijwilligers naar onrustig Tunesië Zowel economische als militaire maatregelen WEERBERICHT Arrestant gestikt in zijn cel aangetroffen Koopgolf in Engeland (Qnc/ tyfte, tuvs Mr. D. U. Stikker waarschuwt Vrouw te Heer de bijna gewurgd Niet Rome, maar Noord wijk. Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 25 JULI 1961 No. 30408 IDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Kennedy zal vanavond in een radio- en televisierede vanuit het Witte Huis het Amerikaanse volk uiteenzetten, wat zijn plannen zijn inzake de kwestie-Berlijn. De permanente raad van de NAVO, die in Parijs zetelt, heeft gisteren reeds informeel deze plannen goed gekeurd. Details werden er in Parijs niet vrijgegeven. Wel werd gezegd dat de Amerikaanse plannen niet beperkt blijven tot militaire maat regelen, maar ook op het economische vlak liggen en in feite betrekking hebben op alle aspecten van de koude oorlog tussen Oost en West. Men verwacht, dat Kennedy een reeks stappen bekend zal maken, die de ac tieve militaire diensten zullen verster ken, en dat hü het ook zal hebben over de kans op hogere belastingen om dit alles te kunnen financieren. Kennedy, die gisteren in Washington terugkeerde van een weekeinde in Cape Cod, had later nog besprekingen met Dean Rusk, minister van Buitenlandse Zaken, Dou glas Dillon, minister van Financiën, Abraham Ribicoff, minister van Ge zondheid, Onderwijs en Sociale Zaken, en Walter Heller, zijn voornaamste eco nomische adviseur. Zijn perssecretaris, Pierre Salinger, zei dat de heren „verschillende zaken" hadden besproken. De president maakte zijn rede vrijwel alleen, aldus Salinger. Kennedy zal zijn rede vanavond om tien uur (vannacht om drie uur Ned. tijd) uitspreken. Hoewel het zwaartepunt van de rede zal vallen op Berlijn, zal de president vermoedelijk ook spreken over Intensieve klopjachl liad geen resultaat In het vrij afgelegen Horsthoekerveld in het Gelderse plaatsje Heerde is gisteren de 28-jarige mevrouw J. A. van der Veen aangevallen en bijna gewurgd door een nog onbekende man. Een intensieve klopjacht, die buren en kennissen met auto's, bromfietsen en fietsen in de omgeving op touw heb ben gezet, heeft geen resultaat opge leverd. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de man, die gisteren mevrouw Van Veen buiten haar woning aan sprak. Hij was op de fiets gekomen. Op drei gende toon vroeg hij de jonge vrouw waar het geld was. De vrouw gaf hem geen antwoord, maar schreeuwde om haar man. De aanvaller beet haar toe, dat ze dat wel kon laten. Haar man was niet thuis. Dat wist hij maar al te goed, want hij had hem net even tevoren zien ver trekken. Toen de vrouw op zijn herhaald aan dringen geen aanstalten maakte om hem te vertellen, waar het geld was opgeborgen, greep de onbekende man haar bij de keel. De echtgenoot, die wat later thuis kwam, vond zijn vrouw bewusteloos, maar zij kwam spoedig bij kennis. De vrouw, die de dader op ongeveer 40 jaar schat, kon een vrij nauwkeurig signalement van de aanvaller geven. Rijkspolitie, vrienden en kennissen knoopten dit goed in hun oren en be gonnen een verbeten jacht langs alle paadjes en paden van dit betrekkelijk stille gebied. Zij moesten echter on- verrichterzake terugkeren. Pantserwagen vermist Een Britse pantserwagen met een driekoppige bemanning wordt sinds zon dagavond in Koeweit vermist. Men ver moedt dat de wagen per ongeluk over de grens Irak binnengereden is, aldus een woordvoerder van het Britse consu laat. andere Russische uitdagingen die Ame rika moet beantwoorden. Wanneer Kennedy vanavond militaire maatregelen in verband met de kwestie- Berlijn zal bepleiten, komt dit de En gelse regering hoogst ongelegen. Enkele uren eerder zal Selwyn Lloyd namelijk een rede houden over de precaire eco nomische situatie van Engeland en de remedie. Deze remedie is van dien aard dat Engeland nauwelijks in staat zal zijn terwille van Berlijn de defensiebegro ting te verhogen. De Britse regering is, via haar ambassade in Washington, reeds op de hoogte gesteld van Kenne dy's plannen. Tot op heden heeft zij geen commentaar geleverd. Interview met mr. Stikker De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, is ervan overtuigd dat de Sowjet-Unie eventueel bereid is grote risico's te lopen om haar doelstellingen inzake Berlijn te verwezenlijken. De Russische regering wil West-Ber- lijn, „het laatste eiland der vrijheid", in het communistische imperium trek ken, aldus mr. Stikker in een interview voor de Duitse zender Rias. Alle teke nen wijzen erop dat het Kremlin in de kwestie-Berlijn, .waarschijnlijk het po tentieel gevaarlijkste element in de hui dige situatie", een nieuwe crisis wil ver oorzaken. Ondanks de Westelijke vorderingen op economisch, sociaal, politiek en militair terrein staat nog niet vast dat de voor sprong van het Sino-Russische blok kan worden gehandhaafd. In talrijke landen is het Westen politiek en psychologisch in het defensief gedrongen. De NAVO-landen zijn volstrekt eens gezind" wat betreft hun doelstellingen. Verschillen hebben slechts betrekking op de beoordeling van de toestand en de middelen die naar het doel voeren, al dus mr. Stikker. Waarschuwing Door afstand te doen van Berlijn zou het Westen „de fundamenten van zijn politieke en militaire doctrine onder mijnen", aldus mr. Stikker. Het lot van Berlijn en het lot van het Noord-atlan- tisch bondgeootschap „hangt er in de eerste plaats vanaf of de NAVO-landen in militair opzicht, in vastberadenheid en wilskracht even sterk zijn als de Sow- Jet-Unie". Wanneer de Westelijke mogendheden Russische ontwapeningsvoorstellen zou den aanvaarden die niet „onverbreke lijke garanties tegen misbruik" bevatten, zouden zij slechst bijdragen aan een wijziging in het machtsevenwicht in het voordeel van de Sowjet-Unie, en zo een situatie scheppen die hun vroeg of laat slechts de keus tussen totale oorlog en overgave zou laten, aldus mr. Stikker. Boot omgeslagen bij start Elfstedentochl (Van onze Groningse correspondent) Tijdens de massale start van de elf- stedenvloot in de Stadsgracht bij de Prinsentuin te Leeuwarden, is gisteren een zeilschouw omgeslagen, doordat het zeil van dit vaartuig in aanraking kwam met een groot motorjacht, dat juist draaide. De schipper van de schouw wist nog bijtijds van het kapseizende vaartuig te springen, doch de tweede opvarende, de heer J. de Boer uit Leeu warden, kwam eronder terecht. Van ver schillende kanten sprongen redders te water en men slaagde er na enkele minuten in de heer de Boer die vrij veel water had binnengekregen, op de wal President Bourguiba (midden) woonde in Tunis de begrafenis bij van de slachtoffers van de strijd om Bizerta. te brengen. Hij werd door een arts en een verpleegster met- kunstmatige ademhaling weer bij kennis gebracht en daarna per ambulance naar het Diaco- nessenhuis vervoerd. De elfstedenvloot van ongeveer 450 vaartuigen van allerlei types werd gis teren in Leeuwarden door duizenden uit geleide gedaan. Zaterdag eindigt de tocht. De raad van de Arabische Liga heeft gisteren eenstemmig besloten zo spoedig mogelijk een eerste groep vrijwilligers van Arabische landen naar Tunesië te zenden, aldus heeft een woordvoerder van de Liga meegedeeld. Andere contingenten zullen later volgen. In Parijs is men maar matig ingenomen met het bezoek van Hammarskjöld aan president Bourguiba in Tunis, zo telefoneert onze Parijse correspondent. Bourguiba wil volgens Franse opvattingen zijn jlolitieke en militaire nederlaag camoufleren door een diplomatieke overwinning in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, waar de Afro-Aziatische wereld over de helft van de stemmen beschikt. Dat zal echter voor generaal De Gaulle geen reden zijn om van standpunt te veranderen. Hjj beschouwt de zaak Bizerta als een zuiver Frans-Tunesische aan gelegenheid en zal geen enkele inmenging of aanbod van goede diensten aanvaarden. (Voor meer nieuws over de Tunesische kwestie zie men elders). AF EN TOE ZON De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met af en toe zonneschijn en opnieuw iets hogere temperaturen. Matige, aan de kust vrij krachtige zuid westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 JULI Zon op: 4.52 uur; onder: 20.40 uur. Maan op: 19.28 uur; onder: 3.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.31 en 14.04 uur. Laagwater te 9.41 en 22.12 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Hoge-drukcentrum ten zuidwesten van ons land veroorzaakt ook morgen droog strandweer met zonnige perioden. Matige zuidwesten wind. Overdag 19 tot 21 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzich ten: iets warmer. Na donderdag onzeker weer. Bij smeulende matras Een wachtmeester van de Rijks politie in het Drentse plaatsje Nieuw-Buinen deed gisteren een verschrikkelijke ontdekking. Toen hij rookslierten zag walmen uit het ventilatierooster van een van de cellen, rukte hij de- deur open en trof een 50-jarige gearresteerde bakker uit Nieuw-Buinen dood voor zijn brits aan. De matras van het bed was geheel verkoold, maar de man zelf had geen brandwonden. De bakker was opge sloten. omdat hy ervan werd verdacht 400 gulden te hebben gestolen bij een landbouwer. Bij zyn arrestatie waren hem zoals dat steeds gebeurt zijn bre tels, stropdas riem, lucifers, sigaretten e.d. afgenomen. Het wordt dus uitgesloten geacht, dat de man sigaretten in zijn cel heeft kunnen meesmokkelen. Wel wordt de mogelijk heid geopperd, dat hij bU het luchten wanneer roken is toegestaan een peukje ergens heeft kunnen verstoppen en dat dit restje sigaret brandend in het matras terecht is gekomen. Een arts, die de man heeft onderzocht, nam aan, dat de bakker door verstik king om het leven is gekomen. Deze con clusie is bevestigd door dr. J. Zelden- rust, patholoog-anatoom van het Ge rechtelijk Geneeskundig Laboratorium, die gisteravond sectie heeft verricht op het stoffelijk overschot. Vandaag maakt Selwyn Lloyd maatregelen bekend om de bestedingen te beperken Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In de overtuiging, dat een hele reeks luxe-artijcelen aanzienlijk duurder wordt als gevolg van een nieuw regeringsplan om de con sumptie te beperken, zijn de Britten de afgelopen dagen aan het kopen geslagen om de „belastingen voor te zijn". Winkeliers rapporteren een verhoogde afzet van wasmachines, televisietoestel len, ijskasten en radio's. De rokers slaan een voorraadje „goedkope" sigaretten in, omdat zij een verhoging van de belasting daarop verwachten. Algemeen wordt verwacht, dat de mi nister van Financiën, Selwyn Lloyd, vandaag maatregelen afkondigt om be- stedlngsbeperkin.: aan te moedigen. Het pond sterling staat immers zwak en de produktie loopt op de consumptie ten achter. Een van die maatregelen zal een verhoging van de verkoopbelasting in houden op een hele reeks duurzame ver- bruiksgoederen. Een ijskast zou 65 in plaats van 64 pond gaan kosten. Een televisietoestel zou in prijs stijgen van 67 pond vier shilling tot 68 pond 16 shil ling. Dergelijke prijsstijgingen zouden gel den voor alle artikelen, waarop de zo genaamde „purchase tax" wordt gehe ven. d.v.z. de belasting, die de winkelier aan de klant moet berekenen bij de aan koop van het artikel. Gisteren kreeg het publiek de eerste schok daar aankondiging van hogere PTT-tarieven. Portie, telefoonhuur en -gesprekken gaan aanzienlijk omhoog. De minister van Posterijen heeft echter verklaard, dat deze verhoging losstaat van de economische regeringsmaatre gelen. Het is namelyk al lang de bedoe ling geweest om het PTT-bedrijf niet langer te beschouwen als een sociale dienst, maar zoveel mogelijk als een ge wone commerciële onderneming. De ho gere salarissen en algemene kosten ver eisen hogere tarieven. ibsidies van de schatkist zullen daardoor kunnen wor den beperkt. Het Hilton-hotel in Amsterdam begint zijn voltooiing te naderen. Op de voorgrond de nieuwe brug over de Reinier Vinkeleskade in aanbouw. De 34 passagiers, die met een DC 8 van de K.L.M. op de Viasadienst van Madrid naaar Rome vlogen, zijn via een nogal flinke omweg in de Eeuwige Stad terecht gekomen. Zij, die verwacht hadden gistermiddag om drie uur op het vliegveld van Rome te zullen staan, sliepen vannacht in een Noordwijks ho tel. Gezagvoerder A. van Ulsen ontdekte namelyk op weg naar Rome, een de fect aan het hydraulische systeem van zijn straalvliegtuig. Hjj deelde zijn pas sagiers mede, dat hij er de voorkeur aan gaf naar Amsterdam te vliegen, waar volgens hem een snellere reparatie mogelijk zou zijn. Om vijf uur gister middag raakten de wielen van het zwa- te toestel de Amsterdamse grond. De passagiers gingen Amsterdam bekijken in de verwachting dat zij in de loop van de avond hun toch zouden kunnen door zetten. Helaas viel het tegen en zo kon Gekaapt vliegtuig laiult op Cuba Piloot met pistool bedrAgd Een Electra van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Eastern Airlines, met een bemanning van vijf koppen en 33 passagiers aan boord, is gisteren ge land op het vliegveld van Havanna, waar het toestel in het geheel niet naar toe moest. De marconist van een ander burger vliegtuig had een radiogesprek afge luisterd. waarin de gezagvoerder van de eekaapte machine vertelde, dat hij onder bedreiging met een -'stool werd gedwongen naar Havanna te vliegen. Een straaljager van de Ame rikaanse luchtmacht steeg snel op en haalde ten zuiden van Miami de Elec tra in. De Amerikaanse jager, die uiteraard niets kon uitrichten, bleef bij de Electra vliegen tot aan de grens van de territoriale wateren van Cuba. Later meldde de verkeerstoren van Miami, dat de machine veilig was ge land op het vliegveld van Havanna. Het Amerikaanse radiostation „National Broadcasting Company" (NBC) meldt uit Havanna dat de Cubaanse premier Fidel Castro heeft, meegedeeld dat de vijf bemanningsleden en de 33 passa giers van de overmeesterde „Electra" Vrij zijn naar de V.S. terug te keren. Over het vliegtuig wil Castro nader met de Amerikaanse autoriteiten beraad slagen. Hij verklaarde dat hierbij reke ning moet worden gehouden met Cu baanse lynvliegtuigen, die in Miami, in Florida, worden vastgehouden in verband met een geschil over adver- tentiekosten. die de Cubaanse regering niet zou hebben willen betalen. Spelend kindje op 8 pooi baan gedood De sneltrein Enschede—Amsterdam heeft gistermiddag omstreeks half vier een 2-jarie meisje. Gerrie Slagman, dat nabij de KlokkendiJk (bij Rjjssen) op de rails speelde, overreden en gedood. Het kind bevond zich op ongeveer 100 meter afstand van de ouderlijke woning op een onbewaakte overweg, welke alleen door landbouwers wordt gebruikt. het gebeuren, dat voor de passagiers een onderdak voor de nacht moest worden gezocht. Vanmorgen zijn de passagiers naar Rome vertrokken. De officier van Justitie bij de recht bank te Assen heeft deze doodsoorzaak officiëel bekend gemaakt. De bakker had vandaag voor hem moeten verschij nen. FLN-leider Si Salah gesneuveld Si Salah. een belangrijke rebellenlei der die aan het hoofd stond van een Algerijnse delegatie waarmee De Gaul le in juni 1960 geheime besprekingen heeft gevoerd, is op 20 juli in een gevecht bij Boeira ten oosten van Al giers gesneuveld. Dit is gisteren in Fran se militaire kringen In Algiers meege deeld. Si Salah was bevelhebber van de Algerijnse verzetsstrijders in het ge bied van Algiers. De besprekingen tussen De Gaulle en de delegatie indertijd zijn op niets uit gelopen. VN-versterkingen naar Katanga Versterkingen van de Verenigde Na ties zijn vandaag op weg gegaan naar Katanga naar aanleiding van de be kendmaking der Katangese regering om steun te zoeken bU het communistische blok. Het V.N.-opperbevel heeft gisteravond bekendgemaakt, dat een compagnie In diase goerkha's befaamde oerwoud vechters, naar Elisabethstad op weg is waar de mannen nog heden worden verwacht. Hoewel de betrekkingen tussen de ver tegenwoordigers der volkerenorganisatie en de Katangese overheid zijn verslech terd. meende men in politieke kringen, dat het wel niet zo'n vaart zou lopen met het dreigement, dat Katanga om raad en hulp bij het communistisch blok zou aankloppen. „De Verenigde Naties zijn hier zo'n sterke macht aait het opbouwen", zei een waarnemer, „dat Katanga reeds in een verenigd Kongo zal zijn opgeno men, nog voordat de eerste communis ten hier zijn aangekomen De goerkha-soldaten dienen als ver sterking voor een Zweeds en een Iers bataljon, welke onderdelen reeds in de Katangese hoofdstad zijn gelegerd. In Elisabethstad heerste een opmer kelijk gebrek aan belangstelling voor de door minister Moenongo gedane mede deling, dat Katanga steun zou zoeken bij de communisten Gisteravond nog was men in Katan gese kringen niet in staat mede te delen, wanneer de eerste delegaties naar Tsje- cho-Slowakye en Joego-Slavië zouden vertrekken Wassenaars meisje in Luxemburg zwaar gewond Een 23-jarig meisje uit Wassenaar, die met vakantie in Luxemburg vertoefde, heeft niet haar rijwiel in de omgeving van Mersoh een ernstige val gemaakt, waarbij zjj een schedelbreuk opliep. ZU is met spoed naar het ziekenhuis van St.Therese, te Luxemburg, overge bracht, nadat een juist passerende Duit se arts haar eerste hulp had verleend. Uit het Leidsch Dagblad van J 26 Julij 1861; 4 De gemeenteraad van Lei- 4 4 den heelt een commissie he- 4 4 noemd, bestaande uit de leden 4 4 Hubrecht, Gevers en Tollens. 4 4 ten einde met H.H. Curatoren 4 4 der Leidsche Hoogenschool te 4 4 regelen al wat betrekking heeft 4 4 tot de teruggave van het Acad, 4 4 Ziekenhuis aan het Rijk en dc 4 4 ontbinding der overeenkomst t 4 tot vestiging van een Stedelijk t Ziekenhuis. i

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1