Kerkdiensten Leiden en omgeving Op de effectenbeurzen heerst nog steeds een apathische stemming snellPNÉrvice KAMSTEEG'S Vorming van kapitaal houdt aan ONS MENU VAN DE WEEK ZATERDAG 22 JULI 1961 Nieuwe uitgaven De atlasvlinder, door Aya Zikken. Een stoet van dwergen, door S. Car- miggelt. Vrouw aan boord, door Piet Bakker. Voetballen doe Je zó, door Abe Len stra. Cabaretliedjes, door Annie M. G. Schmidt. Min-gekweel en kin-gestreel, Vrijmoe dige verzen uit vroeger eeuwen, gekozen en toegelicht door H. van Straten. ABC-pockets. Uitg: De Arbeiderspers, Amsterdam. Zondag 23 juli Lelden Herin. Gem. Pieterskerk: 10 uur ds. H. Perdok: te Oegstgeest (Jeugd dienst) Hooglandse Kerke 8.30 uur ds. E. Sara- ber uit Voorschepten. voor dr. Oppenhelmer; 10.30 uur ds. M D. Gyaman uit Den Haag voor ds. Vossers. Marekerk: 10.30 ds. G. J. van Embden uit Zoeterwoude voor ds. v. Achterberg; 7 uur ds. I. de Tomtoe voor ds. De Wit. Oosterkerk: 10 uur ds. I. de Tombe voor ds. Ottevanger Bethlehemkerk10 uur ds. J. Chr. Mul ler, zendlngspredlkant van Timor, voor dr. Schoonhelm. Maranathakerk9 uur ds. P. Slerat te Lelden voor ds. P. Kloek. Bevrijdingskerk: 10.30 uur de heer J. KooiJ voor ds. J. Groot. Herv. Ulo-school. Asserstraat: 10 uur dr. W. D van Wijngaarden uit Lelden voor ds. De Wtt. Aula School Marnlxstraat: 10 uur ds. E Saraber uit Voorschoten voor dr. Op penhelmer. Ver. van Vrijks. Hervormden (Leldse Volkshuls)10.30» uur dhr. J. P. Hulsbos te Sassenhelm. Egllse Wallonneï 10.30 uur ds. B. Blom- maert te Tours (BY.). Academisch Zlekbnhuls: 10 uur de heer J. F G. Slerat. Dlaconessenhuls: 10.30 uur dr. F. A. Nolle. _J Geref. Kerk. Zuldcrkerk: 10 uur ds. G. van Andel te Rottendam; 5 uur ds. Ha verkamp. Petrakerk, Surinarrwstraat: 10 uur ds. Haverkamp: 6 uur dr. Westerink. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Joh. Mey- nen te 's-Gravenhage-W; 5 uur ds. Th. Boersma te Nordhorn; 7 uur ds. G. van Andel. Maranathakerk: 10.30 uur ds. Th. Boers ma; 5 uur ds. Joh. Meynen, Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 9 uur dr. Westerink; 5 uur ds. G. van An del. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Ve- lema. Evang. Luth, Gem.: 10.15 uur ds. J. Hallewas te Zaandam. Geref Gem 10 en 5 uur leesdlenst (donderdag 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl). Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur ds. W G. de Vries. Doopsgez Gem 10 uur da. O. Souten- dijk te Haarlem. Rem Gem.: 10.30 uur dr. J. van Goud oever te Hilversum. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 7 uur Avondmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10 30 gezongen H Mis. lft,n Chrlstlan Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. M1 Leger des Hells: 10 uur helllglngsdlenst 6 30 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 7 30 uur opwekklngssamenkomst alle sa menkomsten ol.v. Kapt. C. Vermeulen. Bantlsten Gem 10 uur dhr. J. Schou ten t«* IJmulden: 5.30 uur dhr. H. Schou ten Ir (vrildag 8 uur bidstond). Evang Chr. Gemeenschap (Middelste Gracht 3)10 en 5 uur dhr. Dlkkes. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C J. de Haan te Zalk en Vecnte Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. C J Tlsslnk te Bodegraven. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur kand. J. Kievit te Apeldoorn. Alplien aan Uen HUn Herv. Gem.: Jullanastraat: 9.30 uur ds. Joh. Stehou- wer; 6.30 uur ds. P. A. Lefeber. Aula Im- manuelschool. Anna van Burenlaan: y.30 uur ds. J. H Bogers. Kapel Gouwsluls: 9 30 uur ds. M. Hanemaaljer. Gebouw Jo nathan: 6.30 uur ds M. Hanemaaljer. Ka pel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. B. J. Zaal te Nieuwe Tonge. Oudshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée Martha-Stlchtlng: Geen dienst wegens vakantie. Geref, Kerk. Marnnathnkerk, Raadhuisstraat: 10 uur ds K H. Schuring. 6.30 uur ds. J D. te Winkel te Vorden Salvatorlkerk. Willem de Zwilgerlaan10 uur ds. J. D. te Winkel te Vorden; 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Hooftstraat: 10 en 6 30 uur ds. H. W A. van Andel te Utrecht. Geref. Kerk (vrlj- gemaakt)10 en 5 uur ds. H. Scholte. Chr. Oercf. Kerk. Jeruzalemkerk. Grijpcn- stelnstrant: 9.30 en 5 uur kand. J. Kievit te Apeldoorn. Oud Geref. Gem, Van Man- dersloostrnat: 9 30 en 4 uur Leesdlenst Rem. Geref Gem., Van Mandersloostraat: Geen dienst. Evangelisatie. IJsbannge- bouw 10 uur Eredienst; 6.30 uur de heer Th Dlkkens. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A S Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 9.45 uur ds. C v. d Bosch (HA 6.30 uur ds. C. v. d Bosch (HA. en dankz.). Herv. Evang.: 9 uur ds. H G. Groenewoud te Amers foort; 7 uur ds. J. v. d. Berg te Lelden Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds R H Groeneveld te Urk Geref. Kerk (vnjgi: 0 30 uur leesdlenst; 3 uur ds. H Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Ev. Luth. Gem 10.30 uur ds A Vermeulen te Amsterdam. Evangelisatiekring: 10 uur eredienst; 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld (Nleuwerbrug)Herv. Gem.: 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Boes te Nieuw-Loosdrecht. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. J. Haitsma te Woerden. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Oostrum oud-legerpred. te Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 30 uur ds. P. J. de Bruljn Geref Gem 9.30 en 6 uur leesdlenst. Ver. Vrljz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer; 7 uur ds. J. Blok te Munten dam. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur 8rof. dr. J, van Genderen te Apeldoorn, ed. Prot. Bond: geen dienst. Evangell- satlesamenkomst 3 uur (Nutsgebouw) spreker evangelist J. Versteeg uit Haar lem. Maranathasamenkomst: woensdag 8 uur evangelist Agterreek uit Haarlem. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Fok- kema. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: Dorpskerk: 9.30 en 6 uur ds. A. Makkenze. Aula Prinses Beatrlxschool9.30 uur dhr. A. van den Berg te Valkenburg, Gymnas tieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur ds. F. Roosjen te Zutphen. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10.15 en 7 uur dr. Westerink te Lelden. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Koch te Haarlem-N.; 6.30 uur ds J. P. Honnef. Kerkzaal ZIJlkwartler6.30 uur ds. G. J. Streeder van Den Haag Ver. Vrljz. Herv.: geen dienst. Geref. Kerk: 10 uur ds. W. Griffioen te NIJkerk; 6.30 uur ds. J J. Dijk. Kerkzaal Zijlkwartier10.30 uur ds. J. J. Dijk; 5 uur ds. W. Griffioen. Lelinulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers (Pniël); 7 uur ds. D. H. GiJsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur prof. dr. J. van den Berg te Amsterdam. I,lshC Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. N. van Egmond te Haarlem; 7 uur ds. F. G. Overgaauw te Woubrugge. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. Broek te Groningen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur stud. M de Boer te Apeldoorn. Geref. Gem.: 10 en 4 uur d6. H. van Gllst. Geref. Kerk (Vrljgem.i: 10 en 4.30 uur J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur Lees dlenst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. C. J. Baart te Rljnsaterwoude. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds W. Tom te Alphen aan den Rijn. Chr, Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Noorclivijk/BInnen Herv. Gem.: 10 uur De Jong te Voorhout (Jeugddienst); 7 uur dhr. Bakker te Rotterdam. Herv. Geref. Evang.: 10 en 3.30 uur ds. P. Mon ster te Barneveld. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. Berghstichtlng 11 uur) ds. W. Dekker. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur d6. E Frater Smid te Maassluis. Noordwijk nan Zee Herv Gem.: 8.45 uur Duitse dienst; 10 en 7 uur ds N. J. Cupédn Geref. Kerk: 8.15 en 10.30 uur ds. B. Bouma; 5 uur ds. Wilschut te Zeist. (Sole Mio>: 10 uur ds. Wilschut. Noordwilkerliout Herv. Gem 9 en 10.30 uur ds. A H. Smits; 7.30 uur (Inter kerkelijke vakantievesper) ds. W. Dekker. Geref. pred. te Noordwljk/Blnnen. Opgstgeest Herv Gem.: Groene- of Wllllbrorduskerk: 10.30 uur ds. B. C. Vis ser Pauluskerk: 10 uur ds G F. Callen- bach; 7 uur ds. J. D. Pienter (Helno). Ver. v. Vrljz. Herv.. W de ZwiJgerkerk: 10.30 uur ds. H, W. Bloemhof (Hello). Geref. Kerk. Maurltslaan: 10 en 5 uur ds. C. v d. Tas te Amsterdam. Geref. Kerk (vrljgem). W. de Zivljgerkerk: 8 30 en 3 uur ds. J. G. van Oene te Zwolle. Oude Wetering Herv. Gem 9.30 uur de heer P. L. Poorter te Amsterdam. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kor net. RiJnsnterwoude Herv. Gem.:10 uur ds. C. J Baart; 7 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Schevenlngen. Ritnsburg Herv. Gem.: Grote Kerk: 9.30 uur Onbekend; 5 uur ds. H. van Gos- llgn (H.D.). Bethelkerk: 9.30 uur ds. H. van Grsllga; 5 uur ds. C. Batenburg te Hendrik Ido Ambacht. Geref. Kerk. Petra- kerk: 9.30 uur ds. J. S. van der Bos te Leens; 5 uur ds. BIJleveld. Rapenburg- kerk: 9 30 uur ds. BIJleveld; 5 uur ds. G van 't Riet te Ltoessens Maranathakerk: 9.30 uur ds. G van 't Riet; 5 uur ds. J. S. v. d. Bos. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De preekstoel van het 150 jaar oude hervormde kerkgebouw te Leimuiden dat ook na de restau ratie weinig veranderd zal zijn. (Foto Leidsch Dagblad) Sassenlieim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. M. S. J. de Jong uit Lochum; 5 uur ds. F. Brouwer te Hlllegom. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G, Laarman te Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (HA.) en 5 uur ds. L. S. den Boer (Dankzeg ging). Ned. Prot. Bond. 10.30 uur ds. G. W. den Herder te Den Haag Ter Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Severeyn uit Bunnlk. Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker (H.A. en dank zegging). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgem.)9.30 en 5 uur ds. J. Douma te Rijnsburg. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Noordmans te Vlaardlngen. Voorschoten Herv. Gem. In Geref. Kerk: 10.30 uur ds. Ruitenberg te Den Haag; 7 uur ds. Saraber. Rijndijk: 10 uur vic. Hamminga. Hulp en Heil: 10 uur ds. Honnef te Leiderdorp. Jeugdkapel: 10 uur geen dienst. Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. K Smit. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur ds. C. v. Venetië te Wormerveer. Waddinxveen Herv. Gem 9.30 uur ds. A J. Gorissen uit Utrecht; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Wijkgebouw Esdoorn laan: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. A. J. Jorlssen uit Utrecht. Gebouw Stationsstraat: 9.30 uur ds. E. H. Kalk man; 7 uur ds. H. M Cnossen te Amster dam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J Snoelj. Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. Van 't Hoff-Vlsser Chr. afgescheiden gem.: 9 30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Bouter te Lelden; 7 uur d6. J. H. de Vree te Hoogmade. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij te Zevenhoven; 6.30 uur ds. J de Vos. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. Steunenberg te Rotterdam. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Overgaauw te Woubrugge, 7 uur ds. P. B Mulder te Heerde (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds H. J. Koffrle te Leimuiden. Zoeterwoude Herv. Gem 10 uur ds. J. H. Pop. em. pred. te Hlllegom. Zwanimerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. S. Bijl te Krimpen a/d IJssel; 6,30 uur ds. G. Moen, em. pred. te Alphen aan den R(jn. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: Geen dienst. Eerste steenlegging Vluchtelingenkerk Haid (Oostenrijk) Mevrouw dr. E. A. Franken-Duparc schrijft ons uit Haid (Oostenrijk)Een eerste steenlegging is geen begin, geen eerste begin. Dat eerste begin werd geboren met Kerstmis. Kerstmis 1958 in een stal. Een oude vrouw, vluchtelinge uit Polen, aan wie ik de gewone vraag stelde, wat zij het liefst uit Holland wilde ontvangen, antwoordde: een kerk. Ze had beslist zelf wel iets nodig, want haar barak maakte de indruk van een stal. Maar ze vroeg om een kerk en van dat moment af zijn we overal begonnen de bouwste nen b(jelkaar te krijgen: in Holland, Zweden, in Oostenrijk zelf. waar de vluchtelingen inderdaad „Bausteine" konden kopen om zo de eigen kerk te helpen bouwen. Wat zU zelf van hun armoede offerden, was nauwelijks vol doende om de lopende uitgaven te dek ken. Toen in februari JJ. de houten noodkerk een prooi van de vlammen werd, zag het er somberder uit dan ooit. Dat Juist op 't ogenblik, dat deze Jobs- tyding mU bereikte, een girogave uit Curacao binnenkwam, was als een vin gerwijzing. En zo werkten we verder en kon op eerste pinksterdag van dit jaar de eerste spade in de grond gestoken worden. Maar in de tyd tussen die „Spaten- stich" en „Grundsteinlegung" is heel wat gebeurd. Een Oecumenisch studenten werkkamp is gaan helpen bouwen en zo stond er al een erroot stuk muur, waarin tijdens de godsdienstoefening op 16 juli de ..Grundstein" werd ingevoegd. Allen, die de bouw van de kerk mede mogehjk ook een verdere beperking van het af betalingskrediet nodig is, wordt in be voegde kringen trokken. ernstig in twijfel ge- Bemoedigend Onzeker verloop van Amerikaanse markt (Van onze financiële medewerker) In de afgelopen week is het algemeen indexcijfer voor de aandelen op de Amsterdamse beurs omstreeks tot het laagtepunt van 4 januari j.l. (391.29) gedaald en voor de internationale fondsen ligt het er reeds beneden, waaruit blijkt, dat de verkopers nog steeds in de meerderheid zyn. Dit wil niet zeggen, dat er een stroom van verkooporders naar de markt komt en het effecten houdend publiek zyn vertrouwen in de verdere ontwikkeling van de Europese en de Nederlandse conjunctuur heeft verloren. Maar zolang de nieuwe kopers weten, dat ze in de minderheid zijn, zijn zij uiteraard alleen tegen lagere koersen bereid fondsen op te nemen en zo ziet men ook voor de beste industriële aandelen soms grote en ongemotiveerde koersverschillen. Uit de nog altyd geringe omzetten, die ook deze week niet meer dan f. 2!s a f. 3 miljoen per dag bedroegen, biykt de algehele apathie, waaraan de vakanties thans ook mee werken en waardoor trouwens ook het bedrijfsleven op een lager toerental draait Vertrouwen in de toekomst Tenzy de invoering van de vyfdaagse werkweek een al te grote invloed op de produktie van ons land uitoefent, mag worden verwacht dat deze na verloop van enige weken weer zal toenemen om dat over het algemeen de Nederlandse industrie nog over goed gevulde order portefeuilles beschikt en haar produktie- capaciteiten door modernisering en ra tionalisering voortdurend vergroot. De grote investeringsactiviteit, die door het Nederlandse bedryfsleven aan de dag wordt gelegd en die in 't eerste halfjaar groter was dan in die periode van het voorgaande jaar, mag toch als een aan- wyzing worden beschouwd dat men ver trouwen in de toekomst heeft, ook al wordt men. althans ten dele door de krappe arbeidsmarkt tot nieuwe inves teringen gedwongen. Wel is er het gevaar dat een al te gemakkehjke afzet in het binnenland, geiyk deze thans aanwezig is. de prikkel tot export en marktonderzoek teneinde nieuwe exportgebieden te veroveren, ver zwakt, temeer nu door de revaluatie die export moeiiyker is geworden. Of en in hoeverre het met die revaluatie verband houdt, valt natuurlijk niet precies te zeggen, maar een feit is dat de cijfers van de Nederlandse export gedurende de laatste maanden nauwelyks een vooruit gang aanwijzen. In het eerste halfjaar heeft ze rond f 7.7 miljard bedragen te gen f 7.4 miljard in dezelfde periode van 1960 en gedurende de laatste drie maan den is er van vooruitgang feitelijk geen sprake meer. Doordat de invoer van ons land nog altyd toeneemt en in het. eerste halfjaar weinig minder dan f 1 miljard groter was dan het vorig jaar, is het invoer- saldo ca. f 600 miljoen groter, een cijfer dat uitgaat boven de verwachtingen, destyds door het Centraal Plan Bureau uitgesproken. In het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland wordt dan ook terecht de conclusie getrokken dat de gemaakte ra ming voor het surplus op de lopende rekening van de betalingsbalans, nl. f 1.1 miljard, door de feiteiyke ontwikkeling is achterhaald en dat dit surplus waar- schynlyk aanzieniyk lager zal komen te liggen. Revaluatie onjuist? Vandaar dat velen, vooral in het be drijfsleven, de revaluatie een onjuiste maatregel achten. De Nederlandse on dernemingen hebben immers toch reeds met zoveel moeilijkheden op het gebied van de export te kampen, niet het minst ook wat de financiering betreft, in welk opzicht het buitenland veelal grotere fa ciliteiten verleent. Men zal echter niet mogen vergeten dat de Nederlandse re gering niet uit eigen beweging tot reva luatie is overgegaan, maar toen West- Duitsland dat deed, het noodzaxelyk achtte te volgen. Ook bij vroegere mo netaire operaties was dat het geval. Ne derland is immers slechts een kleine economische eenheid en voor zijn eco nomische ontwikkeling in zeer sterke mate van het buitenland afhankelijk. Het is daarom voor ons land wel van belang dat de economische toestand in West-Duitsland, onze grootste handels partner, nog altijd gunstig blijft, zy het dan ook dat de industriële activiteit daar thans ook iets is verminderd, het geen de regering trouwens heeft gewild en noodzakelijk acht om een sterk over spannen conjunctuur te voorkomen. Dat daartoe, zoals de regering meent hadden gemaakt, gaven drie hamersla gen op die steen en spraken daarby een Bybelwoord: mensen uit Zweden, Hol land, Oostenryk, Polen en Joego-Slavië. Gedurende deze plechtigheid werd steeds weer gewezen op Hem, die het fundament is en de kostbare Hoeksteen van het gebouw, waarvan wy allen de levende stenen moeten zyn. Meer dan elders wordt dat duideiyk in deze vluchtelingengemeente, waar al len op een of andere wyze meebouwen aan hun kerk, al is het maar door de zelf gekweekte groente, die zy de studen ten verschaffen of door een enkele schilling te offeren, die zij zich letterlyk uit de mond gespaard hebben. Maar er is óók een man, die de helft van zyn moeizaam gespaarde geld offerde: f 1500. Precies de som ook, die „Leiden" by- eengebracht had voor de aankoop van een harmonium, waarvoor ik U allen heel hartelyk moet bedanken. Terwyi lk dit schryft, gutst een tro pische regen neer en de studenten sta ken het werk. Mogeiyk dat zo later het bouwen stag neert wegens gebrek aan geld. Want er is slechts één derde van de geraamde som byeengebracht. Maar wanneer men voorzichtig informeert, hoe ze zich het verder denken, dan komt gewoonlyk het antwoord: God zal ons zeker verder hel pen. Zoals Hy dat deed van af het ogen blik, dat een arme vrouw in plaats van levensmiddelen en geld vroeg om eon Kerk. Het kan overigens voor de Nederlandse fondsenhouder bemoedigend zijn dat een Amerikaanse bond van beleggingsspecia listen zich zeer vleiend over de Neder landse economie heeft uitgelaten, het beleid van de Nederlandse regering te genover dat van andere landen heeft ge prezen en ook in ons land mogelijkheden ziet voor de belegging van kapitaal op lange termyn. Het is daarom zeker niet zo dat men de goede Nederlandse aan delen tegen dalende koersen moet ver kopen, teminder nu in vele gevallen het rendement weer boven dat van de obli gaties uitgaat en het zeker is dat er in ons land grote kapitalen op belegging wachten. De spaarzin en de kapitaal vorming in ons land, symptomen van onze welvaart, houden nog aan, zoals ook weer gebleken is uit de styging van het spaaroverschot van de bij de Ned. Spaarbankbond aangesloten banken ge durende het eerste halfjaar. Ditmaal was dat overschot f187 miljoen, het vorig jaar f 150.0 miljoen en ook bij de han delsbanken zyn de spaargelden in de loop van dit jaar belangrijk toegenomen. Wachten op beter weer! De effectenbeurs te Amsterdam, met name de aandelenmarkt moet echter op beter weer wachten, dat voor een deel ook uit Amerika moet komen. Daar was de stemming deze week doorgaans ook weer ongeanimeerd, zodat men de in druk krygt dat men niet recht weet welke kant men uit wil. De optimisten blyven by hun mening dat de komende maanden van 1961 een verdere opgang van de conjunctuur zullen brengen, een opgang, die tot dusver nog slechts zeer bescheiden is. Amsterdam kan nu een maal niet tegen flauwe en slappe New yorkse markten. Voorts zal ook de terugkeer van de rust op de valutamarkten de effecten beurzen deugd doen, omdat de vrees voor een devaluatie (Engeland) of een revaluatie (Zwitserland) tot terughou dendheid noopt. Het ziet er overigens niet naar uit dat Engeland tot deva luatie zal overgaan. Waarschynhjk is dat men met behulp van andere maat regelen zal trachten zijn positie te hand haven. Het kan daarby de steun van het vaste land niet missen en men wordt, als bekend, steeds meer ryp voor aan sluiting by de EEG. Financieel krachtig! De grotere eenstemmigheid van de EEG-landen en de andere aanwijzingen voor een geleidelijke, maar versnelde éénwording van ons werelddeel kunnen als bemoedigende symptomen worden be schouwd, ook al zal een overgangspe riode moeten worden doorgemaakt, waarin de voordelen van de Europese samenwerking niet voor elke onderne ming aanstonds aanwijsbaar zyn. Uit de jaarverslagen van de Neder landse ondernemingen kan men lezen dat de meeste zich van een komende overgangstijd volkomen rekenschap ge ven, waarby de financieel krachtige po sitie, waarin de Nederlandse industrie zich bevindt, een moedgevende omstan digheid is dat desondanks tot dusver een koersherstel op de aandelenmarkt uit blijft zal moeten worden toegeschreven aan de telkens nieuwe donderkoppen, nu weer Tunesië, die aan de hemel van de internationale politiek opkomen. Staatsleningen Ook de obligatiemarkt heeft van de terughoudendheid der beleggers enige invloed ondervonden. Nederlandse Staatsfondsen hebben hun topniveau van eind juni niet kun nen behouden. De 4Vt procent Neder land 1959 en 1960 zyn van 104'A procent tot 102Ts. de 4'i procent Nederland 1960 en 1961 van 102 V_. procent tot 101 teruggegaan. Dit is voor de minister van Financiën blykbaar geen reden om het met een trouwens reeds enige tijd verwachte 4 procent 25-jarige Staatslening van f. 300 miljoen a 98V» procent te wagen, waar van het effectief rendement circa procent bedraagt. Dit ligt iets boven het rendement van de 4$4 en 414 pro cent leningen en nu de aandelen by de belegger uit de gunst zyn, maakt de nieuwe staatslening een goede kans. Vermoedelijk zal men haar ook ditmaal moeten zien als een middel om de geld circulatie te verminderen, hoewel ander- zyds de schatkist het nieuwe geld thans ook wel kan gebruiken. Het restant 12.5 miljoen gulden van de f. 365 miljoen waarvoor buitenlandse leningen mogen worden uitgegeven, wordt door een Noorse Scheepshypo- theekbank opgesnoept met een 5% pro cent lening, waarvoor de Noorse Staats bank garantie verleent. De kwestie prof. dr. P. Smits Op 13 juni richtte het hoofdbestuur van de Ver. van Vryz. Hervormden zich in een brief tot de synode der Ned. Herv. Kerk naar aanleiding van haar beslissing om prof. dr. P. Smite de be voegdheid van een emeritus-predikant te ontnemen. Het vroeg de synode nadruk- keiyk uit te spreken, dat de procedure tegen prof. Smits als geëindigd zou wor den beschouwd en bevatte verder een suggestie voor een gesprek over de „kern punten van het beiyden". Volgens „Kerk en Wereld", het orgaan van de vereniging, heeft het modera- men der generale synode in een schrij ven dd 1 juli geantwoord, dat „de brief een belangryke rol heeft gespeeld in het beraad, dat in het moderamen filaats gevonden heeft over de eventue- e toepassing van een ordonnantie ten aanzien van prof. Smits". Namens het hoofdbestuur spreken prof. Mulder, voorzitter, en ds. Miedema, secretaris, in „Kerk en Wereld" thans hun bevreemding uit over dit antwoord. Immers de brief der vereniging heeft in geen enkel opzicht kunnen bijdragen tot de genomen beslissing, zo zeggen zij. zy veronderstellen derhalve, dat het schryven van het moderamen verkeerd geadresseerd is geweest en bedoeld is als antwoord op een adres van bepaald niet vryzinnige zyde, die uitbanning van prof. Smits bepleit heeft. Desgevraagd kon men ons van de zyde van het mode ramen niet zeggen of deze veronderstel ling juist is of niet. jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 by de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK De paprika, die alweer geruime tyd verkrygbaar is, is een vruchtgroent^ die by velen nog steeds niet erg In trek is. De onrype vrucht is groen, de rijpe vrucht rood. De scherpsmakende soorten worden gedroogd tot specerij (paprika poeder) en van de niet scherpe kan men allerlei heeriyke nagerechten be reiden <bv. gevulde paprika, paprikabo- ter, paprikaragoüt, paprikasaus) maar ze kan ook als onderdeel van gerechten heel goed dienst doen. Daar het C-vitaminegehalte van pa prika bijzonder hoog is, is 't te wensen dat deze gezonde vrucht ook in ons land spoedig zal inburgeren. MAANDAG: roerei met tomaten, gebakken aard appelen; gevulde beschuitbollen. DINSDAG: gehakt; andyvie; aardappelen; cus- tardvla met bessencompóte. WOENSDAG: gebakken champignons; prinsessenbo- nen, aardappelkoekjes; koude karne- melksepap. DONDERDAG: verse broodworst; bloemkool, aardap pelen; kofflepudding met roomsaus. bloemkoolsoep; gegratineerde tarbotfi lets of gegratineerde vleesschelpen; ge mengde sla; pommes frites. ZATERDAG: paprika spaghetti en sla; yoghurt. ZONDAG: gevulde paprika's; biefstuk, doperwtjes, aardappelen; ananaspudding. GEVULDE PAPRIKA'S 4 paprika's 2 k 3 minuten in wat wa ter en zout koken. Daarna een kapje eraf snyden en het zaad er voorzichtig uithalen. 100 gr in dobbelsteentjes ge sneden belegen kaas, 1 fyn gesneden ui, 2 losgeklopte eieren en zonodig iets melk dooreen roeren en de paprika's hiermee vullen. De kapjes er weer opzetten, een kluitje boter erop leggen en plm. 20 mi nuten in een vry hete oven zetten tot de eieren zyn gestold. Een kaassaus erby presenteren. GEVULDE BESCHUITBOLLEN Van beschuitbollen een kapje afsny- den, de bollen voorzichtig uithollen, van binnen en buiten met boter bestryken en op een zacht vuur in de koekepan met wat boter knappend bakken, ze daarna vullen met een vruchtenmoes, het kapje erweer opzetten en de bol len warm opdienen. ROOMSAUS wordt bereid door aan 2H dl vanillesaus 1/8 1 slagroom toe te voegen. e*. UUm. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4