pai Het A VRO-actiecomité zet de strijd nog voort TRAGISCH AVRO-beleid moet gericht zijn op streven naar nationale omroep Drink Koningin genoot zichtbaar van manifestatie „Nu Breda 1961 Kerkelijk Leven Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 22 JULI 1961 De gebeurtenissen ln en om Bizerta zyn weinig minder dan verbazing wekkend. Want men houde goed voor ogen. dat de Tunesische premier Hablb Bourgulba totnutoe bekend stond als de meest Westersgezlnde van alle Noordafrikaanse politici en, tot op grote hoogte, als een vriend van Frankrijk. Men kent zijn pogingen om Fransen en Algerijnen tot elkaar te brengen en als daar tegenover staat, dat hij dan toch maar hulp verleende aan de Algerijnse opstandelingen, dan dient men dit toch te zien ln het licht van politieke facto ren. Maar in zijn hart was (en is?) Frankrijk voor hem zijn tweede vader land. Geen sprekender bewijs dan het feit, dat hij met een Frangaise gehuwd is. En nu we het toch over mevr. Bour- guiba hebben: zij was juist met vakan tie naar de Rivièra (de Franse Rivièra, wel te verstaan) vertrokken toen de spanning om Bizerta snel begon te groeien. Pas enkele dagen geleden keer de zij terug. Met dit ogenschijnlijk niet zo belangrijke feit uit het persoonlijke leven van de Tunesische president voor ogen, is men geneigd te concluderen, dat het kennelijk niet gaan om een geval van politieke amok, maar veeleer om ge beurtenissen die Bourguiba uit de hand gelopen zijn. De president van Tunesië wist immers terdege, dat hij weliswaar nog geduld zou moeten oefenen, maar dat zijn wensen ten aanzien van Bizerta toch binnen redelijke tijd in vervulling konden gaan. Vanwaar dan die acute greep naar een van de grootste en mo dernste lucht- en marinebases van de wereld? Men verglsse zich ten aanzien van Bizerta's omvang niet: het gaat bepaald niet om een paar kazer nes en een romantisch haventje in een hoekje van het land. De basis omvat na melijk een meer van honderd vierkante kilometer oppervlakte, dat door een ka naal met de Middellandse Zee verbon den is. Van de vier dokken kunnen de grootste ooorlogsschepen gebruik maken, er is een uitstekend beschermde haven voor onderzeeërs, voorts zijn er twee vliegvelden met startbanen, waarop de zwaarste bommenwerpers kunnen lan den en er is -ïen ondergrondse elek trische centrale, die volgens deskundi gen geheel Tunesië van elektriciteit kan voorzien! Er bevinden zich zo'n vijf duizend man van Frankrijks leger, luchtmacht en marine en verder wonen er zestienduizend Franse burgers en werken er dagelijks bijna tweeduizend Tuneslërs. Men ziet, dat dit alles bij een geen bagatel is, dat de Fransen van vandaag op morgen naar elders kunnen slepen, voorzover er althans iets te ver plaatsen ls. Het is derhalve niet over dreven als men vaststelt, dat Bizerta 'n vestiging is, die voor de positie van Frankrijk (èn dUs van het Westen in zijn geheel) in de Middellandse Zee van enorm belang is. En als er dus over ontruiming gesproken moet worden, wenst Parijs dat niet in een sfeer van dreiging en opwinding te doen geschie den, waarbij o schande zelfs vrou wen en kinderen in het geweer zijn ge bracht. Voor een Juiste beoordeling van het Franse standpunt dient men bo vendien niet te vergeten, wat het gematigd-linkse blad „Paris-Jour" dezer dagen opmerkte: president De Gaulle is er zich van bewust, dat elke conces sie van zijn kant op dit ogenblik heftige verwijten van de Marine zou ontmoeten, de Marine, wier trouw hem in april zo veel waard is geweest! Men kan daar desgewenst zijn verontwaardiging over uitspreken en morren, dat De Gaulle „dus" aan de hand van de Marine loopt, maar het gaat hier nu eenmaal om een politiek feit. En wie nu foetert over deze invloed van de Franse zeemacht, heeft enkele maanden geleden wellicht gnui vend vastgesteld, dat de president voor al dankzij de admiraals de toestand in de hand heeft kunnen houden! Zowel om zulver-materiële als om politieke re denen kan president De Gaulle dus niet in een handomdraai de opheffing van de basis Bizerta annonceren. En zijn Tu nesische collega Bourguiba is daarvan vanzelfsprekend volkomen op de hoogte, hetgeen Tuneslë's abrupte optreden nog onbegrijpelijker maakt. Tenzij men dus aanneemt wat hierboven reeds gesug gereerd werd dat een propagandis tische schijnaanval president Bourguiba plotseling boven het hoofd gegroeid is. Het Tunesische staatshoofd ls Immers iemand, die hoezeer verbonden met de nationalistische wensen van zijn land genoten, steeds blijk heeft gegeven van redelijkheid en gezond verstand. En nu deze klakkeloze actie, welke al ver over de honderd mensenlevens heeft gekost. Overigens rest dan de vraag, waar om Bourguiba het dan eensklaps nodig vond de kwestie-Blzerta van stal te halen. Het antwoord hierop dient men in zuidelijke richting te zoe ken: in de Sahara! Tot voor kort had geen mens belangstelling voor deze wil dernis (want dat is de letterlijke beteke nis van het Arabische woord „sahra"). Totdat de Fransen ontdekten, dat die woestenij van zand, leem en rotsen, ter grootte van ongeveer geheel Europa met de overgangsgebieden erbij negen miljoen vierkante kilometer! bijzon der waardevol was door de olie en het gas onder oe oppervlakte. Sindsdien heeft de Algerijnse regering-in-balling- schap nadrukkelijk vastgesteld, dat zij zeggenschap wenst over het gehele ter ritoir, dat in 1954 (by het begin van de opstand) als Algeryns op de kaart stond genoteerd. En daartoe behoorde dus ook de Sahara. Tot voor kort leek het erop, dat die stryd om de Sahara een Frans- Algerynse aangelegenheid was. En zou den de Fransen, zy het na het nodige tegenstribbelen, in beginsel berusten in deze opvatting van de Algerynse rebel len. dan zouden de buren (Tunesië, Marokko, Mali, Niger en Tsjaad) vervol gens hun aanspraken op óók een portie Sahara met de zelfstandige Algerynse regering dienen te bespreken. Nu moet vooropgestelt worden, dat het nog lang zover niet is. Want Parys heeft heel weinig fiducie in een dergeiyke overeen komst met zyn Algerynse tegenstanders. En waarschyniyk volkomen terecht. Er zyn voorbeelden genoeg, die bewyzen, dat de extreme nationalisten in zo'n ge val niet eerder rusten dan voordat de af spraken geannuleerd zyn. Woordbreuk is voor dit soort lieden bepaald geen doodzonde. Voor de Algerynse opstandelingen regering moet het kortgeleden een even grote als onaangename ver rassing zyn geweest, toen president Keita van Mali en diens Tunesische col lega Bourguiba onverwacht verklaarden, dat de Sahara als „een Integrerend deel van het Afrikaanse contingent" be schouwd diende te worden. Met andere woorden: wy komen terug op ons vroe gere standpunt, dat de Algerynse rege- ring-in-ballingschap een soort alleen recht heeft om met Frankryk over de Sahara te onderhandelen.. Men proeft het wantrouwen van deze staatshoofden ton opzichte van het Algerynse rebellen- regime, dat zich nu in een sterk ver zwakte positie tegenover de Fransen be- Statutenwijziging eerste eis (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het actiecomité van AVRO-vrlenden zal trachten van onderaf aan te bou wen aan een nieuwe AVRO, waarin het beleid zal zUn het streven naar een na tionale omroep. Niet, dat de AVRO zelf die nationale omroep moet worden, maar het idee en het enthousiasme voor een nationale organisatie moet wel van haar uitgaan". Deze woorden sprak mr. J. A. Willinge Gratama, destyds lid van de gesprekscommissie van het actiecomi té, doch thans optredende als juridisch adviseur. Het actiecomité heeft gisteren in Am sterdam tegenover de pers een verkla ring afgelegd, waaruit bhjkt, dat het de stryd voor een hervorming van de om roepvereniging onverminderd voortzet. Hoewel het de conflicten van het AVRO-bestuur als een interne aan gelegenheid beschouwt, deelde het comi té by monde van voorzitter A. A. Ch. Bakker mee zich genoodzaakt te zien zien zich via de pers tot de AVRO-leden te richten, omdat men tydens de alge mene ledenvergadering, die op 8 juli Jl. ln Haarlem werd gehouden, niet aan het woord mocht komen. In de verklaring zegt het comité voor alles te biyven streven naar een wyzi- ging van de statuten, die een democra- 0 Vervolg van pag. 1 Veiligheidsraad over de kwestie-Bizerta Van Tunesische en Franse züde is gisteren in de Veiligheidsraad een uit eenzetting gegeven over de ontwikke ling van de gespannen toestand in Bi zerta. Mongi Slim zei, dat woensdag Franse vliegtuigen boven Tunesisch ge bied hadden gevlogen, ondanks een des betreffend verbod. Franse soldaten daal den in Bizerta, terwyi Tunesische stel lingen, die grotendeels door burgers wa ren bezet, werden beschoten. De Frans man Berard protesteerde tegen deze voorstelling van zaken: als Tunesië durft te spreken over opzettelijke en stelsel matige agressie, dan heeft de Franse regering méér reden om zich daarover te beklagen. Parijs is alle overeenkom sten met Tunesië nauwgezet nageko men. Franse troepen zyn uit alle steun punten teruggetrokken, met uitzondering van Bizerta, waarover volgens de be staande afspraken onderhandelingen moeten worden gevoerd. Daartoe ls Frankrijk bereid. Deze zomer heeft Frankryk reeds enige inrichtingen by de basis overgedragen. En voorts heeft Parijs aan de regering in Tunis mede gedeeld dat het zijn landstrydkrachten ln Bizerta zou inkrimpen. De verbeteringen van de basis, die Tunesië heeft aangevoerd als aanlei ding voor het alarmeren van de open bare mening, waren, volgens Berard, al leen werkzaamheden van geringe omvang om het landen van vliegtuigen gemak- keiyker te maken. Vervolgens eiste pre sident Bourguiba ontruiming van de basis en mobiliseerde hy de Tunesische strijdkrachten. In deze omstandigheden was de eis „natuurïyk onaanvaardbaar voor Frankrijk", aldus Berard. De Tunesische autoritieten hebben woensdag en donderdag versperringen op de wegen opgericht het verkeer naar de basis belemmerd, een Franse heli kopter beschoten en binnenkomende Franse strydkrachten aangevallen. De Fransen moesten uit zelfverdediging tot actie overgaan, aldus Berard. De Amerikaan Yost deed een beroep op Frankryk en Tunesië het vuren on middellijk te staken en hun uitgangs stellingen weer in te nemen. Niets mag worden gedaan wat een vreedzame re geling kan belemmeren. Daarom is het van belang dat de raad niets doet dat vooruitloopt op een dergelyke vreedza me regeling. De Sovjetrussische vertegenwoordi ger Morozof meende de Veiligheidsraad te moeten vragen Frankryk te veroor delen wegens „agressie" Deze Franse agressie is een schakel in de keten van pogingen van koloniseren de landen hun vroegere koloniën te biy- ven overheersen. Zij erkennen het recht op onafhankeiykheid maar trachten dat recht volkomen uit te hollen. Handha ving van militaire bases in de vroegere koloniën is één van de gevaarlykste vor men van deze pogingen. De raad moet Frankryk dwingen da- delyk een einde te maken aan de agres sieve acties tegen Tunesië, alle troepen van Tunesisch rechtsgebied en uit Bi zerta terug te trekken en de Tunesische soevereiniteit te eerbiedigen, aldus Mo rozof. Toen de Rus net over „de kolo nialistische politiek" van Frankrijk had, draaide Berard hem de rug toe Ook de vertegenwoordiger van de VAR protesteerde krachtig tegen de „Franse agressie" en eiste volledige te rugtrekking van de Franse troepen en de opheffing van de Franse bases in Tunesië. Mongi Slim van Tunesië zei nog dat de Tunesische regering er niet mee akkoord kan gaan dat er nog Franse troepen op Tunesisch grondge bied zyn. Tunesië is slechts bereid om over een voorlopige regeling voor Bizer ta te praten als deze onderhandelingen zullen leiden tot terugtrekking van de Franse troepen. De vergadering werd tenslotte ver daagd tot hedenmiddag 3 uur. vindt. Vooral Bourguiba, met zyn ken- nis-uit-de-eerste-hand omtrent de toe komstige plannen van de Algerynen, zal wel goede redenen gehad hebben voor deze koerswyziging. Hy vertrouwt de Sa hara wel niet aan de Fransen toe. maar óók niet aan Ferhat Abbas c.s. De oor zaak ligt 'oor de hand: zowel Mali als Tunesië zyn biykbaar geschokt in hun verwachting, dat zy nog eens zouden mogen „mee-delen" in de schatten van de Sahara. Naar alle waarschyniykheid gaat men niet te ver. als men aanneemt, dat ook de andere „buren" een soortge- ïyke opvatting huldigen, al hebben zy er zich niet zo duidelyk over uitgespro ken. Zodat de gevolgtrekking wat Tunesië aangaat voor de hand ligt, dat de actie tegen Bizerta een manoeu vre is geweest om Bourguiba's moeiiyk- heden met het FLN af te leiden, een manoeuvre, die echter verkeerd is uit gevallen. Althans op dit ogenblik is een redelijker verklaring voor de tragische gebeurtenissen moeiiyk denkbaar. tisch bestel weer mogeiyk moeten ma ken. In dit verband is men van oordeel, dat het op verzoek van de AVRO inge wonnen advies van de hoogleraren Hou wing, Beekhuis en wyien Bregstein welk advies is gegoten in volledig ge formuleerde concept-statuten een byzonder goede basis voor een gesprek kan vormen. Het actiecomité meent, dat het ad vies en de concept-statuten van deze hoogleraren gepubliceerd dienen te wor den om de leden gelegenheid te geven zich hierover een oordeel te vormen. Het heeft geen enkel argument kunnen vinden op grond waarvan deze publika- tle minder wenseiyk zou zyn, terwyi het AVRO-bestuur zelfs geen poging heeft gedaan een verklaring voor zyn weigerachtige houding te geven. Het actiecomité hernaalt dan nog eens met nadruk zyn grieven. Het is o.m. van oordeel, dat een voorzitter, die slechts minachting toont voor haar le den en die een vergadering zo leidt, dat de meest elementaire beginselen van vrye meningsuiting met voeten worden getreden, eenvoudig niet is te handha- Prinses Irene zag pyramiden in Mexico Prinses Irene heeft tydens haar ver- blijf in Mexico, waar zy de gast is van de president, de archeologische zone van Teotihuacan, een zestigtal kilometer ten noordoosten van Mexico bezocht. Zy was vergezeld van Avecita Lopez Mateos, de dochter van de president. De Prinses bewonderde onder leiding van een gids de piramide van de zon en de maan, de tempel van Quetzal- coatl en een museum, waar de rykste vondsten van de zone byeen zyn ge bracht. de heer Bakker, „wy hadden op de ver- Voorzitter Bakker stelde met nadruk, dat het comité het zou betreuren wan neer AVRO-leden als begrypehjke reac tie op het huidige beleid voor het lid maatschap zouden bedanken. De positie van de AVRO mag naar buiten, en wel met name tegenover de zuilenomroepen, niet worden verzwakt door het uittreden van leden. „wy begrypen niet. dat het AVRO- bestuur ons niet is tegemoetgekomen om tot een gesprek te geraken", verzuchtte de heer Bakker. „Wy hadden op de ver gadering in Haarlem willen voorstellen om in vredesnaam met het gekrakeel op te houden". En tenslotte zei hy: „Wy zouden het heel prettig vinden als de AVRO weer een inspirerend en deskun dig leider krygt. Een man als Willem Vogt voor de omroep is geweest". Mr. Willinge Gratama zei te hopen, dat het AVRO-bestuur door het actie comité wordt gedwongen een commissie van AVRO-leden samen te stellen, die op basis van het hoogleraren-rapport een voorstel doet tot wyziging van de statuten. voor mensen die kwaliteit verlangen f (Van onze Bredase correspondent) „Wil u me af en toe even -porren Dat vind ik fijn, wanf dan weet ik hoe lang ik ergens kan blijven". Hiermee getuigde gisteren H. M. de Koningin van haar belangstelling voor de geëxposeerde werkstukken op de nationale manifestatie „Nu Breda 1961". Het was duidelijk het einde van een drukke dag. Geen gehaast meer. Geen dringende noodzaak precies op tijd te werken. De landsvrouwe kon de dingen, die haar interesseerden op haar gemak bekijken. Af en toe werd de rol omgedraaid en wist de koningin dingen te vertellen over bepaalde voorwerpen, die anderen waren ontgaan. Dit gebeurde b.v. op de afdeling, die gewijd is aan Suri name. Reeds lang voordat de vorstin in de Baroniestad werd verwacht, hadden rondom het expositieterrein vele be langstellenden een plaatsje gevonden. Weer vragen over (le spijtoptanten Naar aanleiding van de berichten als zou de regering besloten hebben de op 12 juli door de Tweede Kamer aange nomen motie-Van Doorn inzake het toe latingsbeleid van spijtoptanten niet te zullen uitvoeren, heeft de heer Van Doorn, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, schrifteiyk aan de minister president en aan de minister van Justi tie gevraagd, welke overwegingen de re gering tot dit besluit hebben geleid. NED. HERV. KERK. Beroepen te Jaarsveld J. N. de Raad, kand. te Hei- en Boeloop door de Generale Synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (vlootpredl- kant) A. L. van Melle, kand. te Goes benoemd tot voorganger van de Hervorm de Evangelisatie te Hoogezand-Sappemeer M. H. Boogert, vioaris te Schevenlngen. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Eemdbk J. Kievit, kand. te Apeldoorn. Te Woerden H. Biesma, kand. te Llsse. Bedankt voor Nieuwe Pekela P. N. Rlb- bers te Noordschesohut. BINNENLAND De koelhulsboter zal dit Jaar niet tegen verlaagde prijzen op de binnen landse markt worden gebracht. Minister Marljnen wil de boterprljs stabiliseren op het tegenwoordige peil, onder meer om te voorkomen, dat de spanning in de Be nelux op dit punt wordt vergroot. De minister deelt dit mee ln antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid, de heer Borst (CPN) over de voor raden koelhulsboter. Precies een Jaar, nadat ln de r.-k. kerk van Aardenburg de offerblokken waren geleegd (een diefstal, die nooit ls opgehelderd) ls donderdag ln dezelfde kerk een offerblokllchter op heterdaad be trapt De man. die kans zag te ontkomen, ls gisteren ln een plaatselijk hotel te Aardenburg gearresteerd. Hy zei een 23- Jarlee Nederlander te zijn ,dle ln Wenen studeerde. Het gestolen geld is inmiddels achterhaald. In totaal bedroeg de bult f200. Twee Haagse rechercheurs hebben ln de Haagse binnenstad een 18-Jarlge Jongen aangehouden, die begin van deze maand was ontvlucht uit een rijksopvoedingsge sticht De Jongen kwam sindsdien wel eens by zyn zwager in Den Haag eten. De laatste maal miste men by zyn ver trek een portemonnee met 185 gulden. By zyn aanhouding bekende de Jongen de diefstal. Het geld was op. Onder hen waren talryke Belgen, die van hun verblijf ln Breda graag gebruik maakten Nederlands vorstin te begroe ten. Toen omstreeks kwart over drie de auto van de Koningin arriveerde, barstte een uitbundig gejuich los. Voor de in gang van 't terrein stelde de commissa ris van de Koningin in Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, de burgemeester van Breda en bestuursleden van de tentoon stelling aan H.M. voor. Nadat de 10- jarige Marion Bok, het jongste lid van de jeugd-drumband „Jong en Biy de Koningin bloemen had aangeboden, werd begonnen aan een rondtocht over de expositie, waarbij burgemeester, dr. R. M. A. A. Geuljans als gids fungeerde. De vorstin kreeg diverse geschenken aangeboden. By het verlaten van het laatste pavil joen kwam het gezelschap in de buiten lucht, waar de Bredase politie, voor het eerst in nieuwe uniform, voor een voor- treffeiyke regeling had gezorgd. Vanaf een dakterras had de Koningin een prachtig uitzicht over het hele terrein. De wind was wel guur, maar het verblyf werd veraangenaamd door acht Bredase jeugddrumbands, die perfect voor de vorstin defileerden. De Koningin ge bruikte de thee op het terras. Het laatste bezoek op het terrein gold het Futurama. Onder uitbundig gejuich en applaus van de wachtende menigte vertrokken de hofauto's. ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur n.m. ZONDAG Steenschuur: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur n.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkomat Jehova's Getuigen. 7.25 uur n.m. VRIJDAG BIOSCOPEN Trianon: „Tammy tell me true". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „l'Amerlque lnsolite". 14 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „lm welssen Rösll". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. BUITENLAND Voor het eerst na de tweede wereld oorlog ls een door Duitse firma's gebouwde Jachtbommenwerper Ingevlogen. Het vlieg tuig, dat slechts een korte landingsbaan nodig heeft is onder licentie van de Ita liaanse Fiat-fabrieken gebouwd door Mes- serschmltt, Heinkel en Dornler. De West- dultse luchtmacht heeft er 294 van be steld. De gemeente Blankenberghe heeft het gebruik van draagbare radio-apparaten op het strand tussen half twee en half vier 's middags verboden, om de vakantie gangers van een ongestoorde siesta te doen genieten. De 55-Jarige voormalige S.S.-er Erlch Gnewuch, die donderdag ls gearresteerd, heeft zich ln zyn cel ln een Westberiynse gevangenis van het leven beroofd. Hy werd verdacht van de moord op Joden ln het gebied van Minsk tydens de oorlog. Het Russische perbureau Tass heeft bekendgemaakt dat twee Sowjetrusslsche burgers tot de doodstraf zyn veroordeeld wegens het op grote schaal speculeren ln vreemde valuta. Op 15 Juni hadden zij 15 Jaar gevangenisstraf gekregen, nadat zij schuld hadaen bekend aan speculaties tot een waarde van 13 miljoen oude roe bel (3.750.000 dollar). De openbare aan klager was daartegen ln hoger beroep ge gaan met genoemd resultaat. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 15.00 Gram. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Amateurs- progr. 17.15 Gram. 17.30 Gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbe- antw.: En nu myn geval. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Radiophllharm. ork. 21.00 U bent toch ook van de party?, lezing. 21.10 V. d. vakantiegangers. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij lulden de zondag in. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.20 Streekultz. 14.40 Fanfare- ork. 15.00 Holland Festival 1961: Kamer koor en matrozenkoor. Daarna: Concert gebouw ork. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. m. comm. 19.00 Artist. Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Leven ln een verdeelde wereld, lez. (VI). 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Metropole ork. 21.20 Soc. comm. 21.35 Lichte muz. 22.00 Sportnws. 22.30 Nws. Gevar. progr. 23.10 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.00 Eurovisie: Waterskiën ln De nemarken. 15.15 Eurovisie: Atletiek ln Londen. VARA: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 19.30 Eurovisie: Prom. conc. in Lon den. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Gezelschapsspel. 20.50 Instr. sext. en sol. 21.05 Act. progr. 21.35-22.20 Gevar. progr. VOOR ZONDAG 23 JULI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inl. Hoogmis. 8,30 Hoogml6. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 gram. IKOR: 10.00 Muziek van de zondag. 10.15 Inl. Kerkdienst. 10.30 Herv. Kerkdienst. 11.30 Vragenbe- antw. 11.45 De Kerk ln de spiegel van de pers, lezing. NCRV: 12.00 Geesteiyke lie deren. KRO: 12.15 Bultenl. comm. 12.25 Gram. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 13.30 Instr. trio. 13 60 Boekbespr. 14 00 Kamermuz. 14.35 Wat ons bezig houdt, lezing. 14.45 Koorzang. 15.15 Gram. 16.00 Snort. 16.30 Gram, Convent van Kerken: 17.00 Geref. Kerkdienst. 18.15 V. d. Jeugd. NGRV: 18,30 Gram. 18.55 Nws uit de kerken. 19.05 Meisjeskoor. 19.30 Gemeen schap der heiligen, lezinc. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.35 Lichte muz. 21.25 Hoogspanning, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22 40 Avondgebed. 22 55 Operetteconc. 23.45 Gram. 23.55- 24 00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Voor het platteland, lezing. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10 00 Gram. 10.35 Lieve oudersbespreking van brieven van beroemde kinderen. 10 55 Amus. muz. 11 30 V. d. kind. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Meded. en postdulven ber. 12.32 Gram. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13 17 Me ded. of gram. 13.20 Verz. progr. v. d. strydkrachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Omr. ork. en soliste. 15.40 Zien en lezen, bespr. v. ln druk verschenen toneelstukken. 15.55 Dansmuz. 16 30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 V. d. jeugd 17.50 Nws., soortultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. herv. kerkd. IKOR 19 00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20 00 Nws. 20 05 Gram. 20.35 Uit verkoop», hoorsp. 21.05 Muzikale biografie. 22.05 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22 45 Act. 23P0 Int. volksliederen. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal: 9.30 uur ds P N Kruyswljk te Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet; 12.15 uur ds. W. van Boeyen te Amsterdam en ds. B van Ginkel te Amsterdam (Jeugdappèldienst)2 45 uur Klnderdienst; 3.30 uur ds. P. N. Kruyswijk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00 Int regatta te wynegem. (België). 15.30 Duitse Evangelische Kerk dag 1961. 17.00-17,25 Int. regatta te wyne- gem. (België). KRO: 20.00 Gevar. progr. 21.00 TV-fllmi. 21.25 Operetteconc. NTS: 22.00-22.30 NTS: Sport ln beeld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13 10 Discussie. 13.40 Gram. met comm. 14.00 Wenken v, d. tuin. 14.30 Ork, conc. (Om 15.20-15.35 lezing). 16.15 Quiz. 16.45 Gram. 17.00 Koorzang. 17.20 Hoorsp. 17.50 Lezing. 17.55 Weerber. 18.00 Nws en Journ. 18.45 Amus. muz. 19.30 Brief uit. Amerika. 19 45 Godsd. progr. 20.25 Liefdadleh. oproep. 20.30 Quiz. 21 00 Gram. 22.00 Nws. 22,10 Lezing 22.50 Epi loog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.40 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. Luxor: Jerry als ruimtevaarder". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Rio Bravo". 14 Jaar. Dageiyks 7 en 9.15 uur; 's middags voor de Jeugd „Robin Hood In Sherwood Forest". Rex: „De verleidster van de Nyi". 14 Jaar. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „De levensroman van Richard Tauber". Astra-Theater - Wassenaar: vrydag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „Mannen van Staal". 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 uur .maandag en woensdag 8 uur „Sim eon en Dellla". 14 Jaar. Donderdag 8 uur „Roman Holiday". A.l. Zondagmi .- dag en woensdagmiddag 2.30 uur „Hoe langer hoe gekker". A.l. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen: Tentoonstelling Leldse Kunstcentrum. Werkd. 2—5 en 7—9 uur; '8 zondags 2—5 uur (tot 22 juli). Lakenhal: „Aqua-Hortus". Werkd. 10 uur v.m.10 uur n.m.; 's zondags 12—10 uur n.m. (t/m 5 augustus). Lakenhal: Eretentoonstelllng Kees Ver- wey. Dageiyks 10-5 uur. 's zondags 1-5 uur (tot 4 september). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; 't zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting" Werkd van 10-5 uur, zondags van 1-5 uur (tot 20 augustus) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang die vis!" (tot 1 ok tober). Avond- en Nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8. tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 uur en 's avonds na 18 uur. Weckelndedlenst der Tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts Steinz, tel. 34456. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de dokteren Schaefer. tel. 21481; de Jong, tel. 32877; Meel, tel. 22522; Van Gent, tel. 22538 en Wildlcks, tel. 30177. By gcpn gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelcfoon 22222. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Fllmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Inter views en gram. 18.00 Popul. liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Verz. progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Sopr. en tenor. 14.30 Volksmuz. 15.00 Ork.conc. 18.15 Klass.muz. 18.40 Piano duo. 19.00 Nws. en weerber. 13.40 Klass. muz. 21.20 Zuidamerlkaanse dansmuz. 2145 Nws. en weerber. 22.30 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 17.35 Gram. 17.55 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 19.55 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.00 Hoorsp. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 25.63-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. Verz. progr. 12.15 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportprog. 17.00 Sport en nws. 17.10 Lichte muz. 17.50 Gram. 18 00 Planorecital. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22 15 Lichte muz. 22.45 Amus. muz. 23.00 Nws. 23.05 Koorzang. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.00 Kathol, uitz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Wereld- nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 24 JULI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws, 7.10 Gram. 7.30 Ge- wyde muz. 7.50 Bybellezlng. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleer gang. 11.05 Kamermuz. 11.35 Voordr. 11.55 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Man en paard, quiz. 15.50 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Zangrecital. 17.00 V. d. kleuters, 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsultz.: De Hlndoestaanse bevolkings groep ln Suriname, door m. dr. J. H. Ad- hln. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Jazzmuz. 20.15 De marmeren pendule .hoorsp. 20.55 Man nenkoor en sol. 21.20 Pianorecital. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.65 Boekbespr. 23.05 Omr. ork. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. en orgelspel. 8.30 Rep. Friese Elfstedenweek. 8.35 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 In het krachtenveld van de techniek, overden king. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land en tulnb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13 00 Nws. 13.15 V. d. Mid denstand. 13.20 Orgelspel. 13.45 Reisin drukken. 14.00 Planotrio. 14.25 De voor- byganger, hoorsp. 15.25 Gram. 16.00 Zes tig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Gram. 17.30 Koper- ork. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Roemeens ork. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerlngsultz.: Bescherming bevolking vraagt de aandacht. 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Naar een vijfdaagse schoolweek?, discussie. 21.05 Holland Festival 1961: I Puritanl, opera. 22.30 Nws. 22.40 I Puritanl. opera (verv.). 23.50 Rep. Friese Elfstedenweek. 23.55- 24.00 Nv.'S. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (O.ver de 4e iyn van 18-20 uur) I. Johann Christian Bach. Quartet ln f gr. t. op. 8 nr. 4. Allegro. Mlnuetto con variazlonl. Jean-Pierre Rampal, fluit; Ro bert Gendre, viool; Roger Lepauw, alt viool; Robert Bex, cello. II. Ignaz Pleyel. Quartet ln d gr. t. b. 3 nr. 1. Allegro. Andante. Polonaise con moto. ld. III. Wolfgang Amadeus Mozart. 1. Ron do ln d gr. t. KV 485. Carl Seemann, plano. 2. Sonate voor plano en vlooi ln a gr. t. KV 526. Allegro molto. Andante. Presto. Carl Seemann, plano; Wolfgang Schnelderhan, viool. IV. Joseph Haydn. Quartet ln c. gr. t. cp. 76 nr. 3 (Kelzerquartet)Allegro, poco adagio cantabile. Menuett. Allegro. Finale. Presto. Rudolf Koeckert, le viool; Willi Buchner, 2e viool; Oskar Riedl, altviool; Josef Merz. cello. V. Ludwig van Beethoven. Septet ln es gr. t. op. 20. Adagio. Alegro con brio. Adagio cantabile. Tempo dl menuetto. Tema con variazlonl. Andante. Scherzo. Allegro molto e vivace. Andante con moto alia marcia. Presto. Leden van het Wiener Oktett: Willi Boskovsky. viool; Gtlnther Breitenbach, altviool; Nlkolaus Hübner. cello; Johann Krump, contrabas; Alfred Boskovskv, klarinet; Josef Veleba, hoorn; Rudolf Hanzl, fagot. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 TV-fllm. 20.45 Gevar. progr. 21.15 Improvisatie, eenakter. NTS: 21.60 Euro visie: Paardesport ln Londen. NCRV: 22.30 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Hersengym. 14.10 Gram. 15.00 Hoorsp. 16.30 Recital. 16.45 Voor de oudere luisteraars. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. muz. en comm. 19.30 Henry Wood Promenade con cert. (Om 20.40-21 00 lezing). 21.45 Hoorsp. 22.00 Nws. en comm. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws. en 13.35 cricketultsl.). 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Plano- spel. 14.31 Klankb. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races en cricketultsl. 16.35 Lichte muz. 17.31 Jazzmuz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. en act. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19 31 Hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.31 Licht progr, 21.00 Gevar. progr. 21.31 Ge var muz. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12,00 Jazzmuz. 13 00 Nws. en weerber. 13.15 Ork. conc. 14.15 Gram. 15 00 Dans muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 1745 Gevar. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Festival v. Stockholm 1961Ork. conc. 21 45 Nws. en weerber. 22.15 Jazzmuz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Gram. 24 00 Nws. en weerber. 0 10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 Orgelrecltal. 16.15 Ork. conc. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 19.20 Koor zang. 20.05 Ork. conc. 22 35 Gram. 23.10 Sol. conc. 23.37 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.02 Fllmmuz. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.41 Gram. 12.50 Koersen. 13 00 Nws. 13,15 Gevar. muz. 14 00 Holland Festival: Filharm. ork. en sol. 15.30 Lichte muz. 16.00 Koersen. 16.06 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 1800 Kamermuz. 1820 V. d. sold. 18.60 Klavecimbel-recital. 19.00 Nws. 19.40 Amus. muz. 20.00 Dido and Aeneas, opera. 21.00 Gram. 21.15 Gram. 21.30 Amus. ork. 22 00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22,55-23.00 Nws. 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.03 Kamermuz. 14.35 Amus. muz. 15.15 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecltal. 18.30 Protest, ultz. 18.45 Lichte muz. 19.10 Fes tival v. Knokke. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2