Parijs beschouwt strijd om Bizerta als geëindigd Gearresteerde dokter in Brazilië Mengele? Verontrusting J)ij KLM over de stand van zaken Dementi's over en weer nog strijd in de stad? WEERBERICHT IRAK erkent Koeiveit niet als lid van Liga (Ditcf 9f« SS' er Bradfisch tetttvs Maatregelen tot kostenverlaging Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 JULI 1961 No. 30406 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Vanochtend werd in Parijs de slag om Bizerta militair gesproken, als geëindigd beschouwd. De stad zou zich in Franse handen bevinden, zoals gisteravond reeds door de commandant van de Franse basis, admiraal Amman, aan de pers werd medegedeeld. De Tunesische blok kade van de basis is gebroken en de veiligheid van de Franse stellingen is verzekerd, zo deelde hij mede. De strijd was zwaar geweest, omdat de Tunesiërs „zeer dapper hadden gevochten" tijdens het gevecht, dat vier-en-een-half uur had geduurd. Er waren ongeveer dertig Franse militaire gesneuveld. Ofschoon het Tunesische persagentschap gisteravond meedeelde, dat Franse parachutisten, gesteund door tanks, in het centrum van de stad waren doorgedrongen na een geconcentreerde aanval, welke werd voorafgegaan door een luchtbombardement en -beschieting, verklaarde de Tunesische minister van Voorlichting Klibi hedenochtend vroeg, dat er in Bizerta nog steeds gevochten werd en dat het Tunesische garni zoen een groot deel van de stad in handen had. Volgens een Tunesisch regeringscommuniqué werd er hedenochtend in het dorp Tindja, op enkele kilometers van Bizerta, eveneens gevochten, waarbij aan Tunesische zijde vier man waren gesneuveld. Tunesische troepen terug uit Kongo? Uit het bovenstaande blijkt, dat het conflict al in een echte oorlog is ontaard, want de overwinningsbulletins en ver klaringen van de ene partü worden stel selmatig en onmiddellijk door de tegen partij met speciale communiqués weer tegengesproken. Zo wordt in Parijs ont kend, dat de Fransen zich tegen de Tu- (eis: levenslang) krijgt tien jaar (Van onze correspondent in Bonn) In het zogenaamde „kleine pro- ces-Eichmann" in München heeft dr. Otto Bradfisch, voormalig lei der van het speciale S.S.-comman- do 8, tien jaar tuchthuis gekregen. Zijn ondergeschikte Wilhelm Schulz kreeg zeven jaar. Tegen beiden was levenslang geëist! Bradfisch en zijn commandogroep hebben in de jaren 1941 tot 1943 in de omgeving van Minsk massa moorden bedreven. Volgens een rapport dat dr. Bradfisch in 1943 aan zijn chef, gruppenführer Nebe verstrekte, heeft alleen het com mando 8 de dood van 20.000 joden op zijn geweten. Bradfisch werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord in 15.000 gevallen. Ook is hij tot zes jaar eerver lies veroordeeld. Schulz is veroordeeld wegens medeplichtigheid aan het dood schieten van joden en Russische krijgs gevangenen in :.100 gevallen. Voor hem geldt drie jaar eerverlies. Van de drie andere beklaagden in dit proces kreeg Oskar Winkler drie-en- een-half jaar terwijl Karl Ruhrberg en Günther Stroh vrijgesproken werden. Het voorarrest wordt bij allen afgetrok ken. nesische soldaten en burgers van napalm hebben bediend, dat de stad gebombar deerd zou zijn en dat de commandant van de oorlogshaven, admiraal Amman, een ultimatum zou hebben uitgevaar digd. Ook over het feit of de Tunesiërs de grenspost Edjele, waar de pijpleiding van de Franse Sahara-olie uitmondt, al of niet zouden hebben veroverd en be zet, stonden beide partijen met hun ver klaringen gisteren vierkant tegenover elkander. Daarentegen wordt in Parijs toegegeven dat nog meer Franse solda ten en valschermjagers naar Bizerta zijn of zullen worden overgebracht. President Bourguiba zou in een tele gram aan Hammarskjöld hebben mee gedeeld, dat de Tunesische troepen ten gevolge van overmacht met spoed uit de Kongo moeten terugkeren. Het Tunesi sche contingent in de internationale politiemacht omvat 3.160 man, van wie er 2.800 zijn gestationeerd in Leopold- stad en de overigen in Katanga. Als de terugtrekking doorgaat, zullen de Tune siërs vervangen worden door Ethiopiërs, die thans in Coquilhatstad zijn gelegerd. In Tunis heeft president Bourguiba een officieel beroep op buitenlandse vrij willigers gedaan en verklaard, dat de volgende fase van de strijd vooral met guerrilla-middelen zal worden uitgevoch ten. Zeker is ook dat er niet alleen in Bizerta wordt geopereerd, doch dat het Tunesische offensief zich ook nog in zuidelijke richting van de Sahara vol trekt. En men is zelfs nog steeds geneigd daar de sleutel voor de veldslag van Bi zerta te zoeken. Steeds meer veld wint inderdaad de stelling, dat Bourguiba op Bizerta het oog van de wereld heeft wil len richten om intussen in de Sahara posities te veroveren teneinde er zeker van te zijn zo straks zijn deel van de bodemschatten van deze woestijn in de wacht te kunnen slepen. Hij is bezig, zo als gezegd, zijn vinger in de pap of beter in het zand van de Sahara te steken. (Men zie ook onze beschouwing op pag. 2 eerste kolom. Red. L.D.!) Dat deze subtiele politicus, die de laat ste jaren getoond heeft aan te voelen uit welke hoek de wind op een bepaald moment waait, nu juist deze slag gesla gen heeft, bewjjst in elk geval, dat ook hij de kansen van een Algerijns-Frans akkoord nu wel schijnt te hebben afge schreven. Anders had hij, de vredesstich- ter en de geboren bruggebouwer, nu im mers bij de hervatting van de Frans- Algerijnse besprekingen bij Evian deze stok zeker niet tussen de spaken gesto ken. Zowel Franse politieke kringen als in het algemeen de pers staan intussen vrij algemeen en eensgezind achter de regering om te erkennen dat de zwaar ste verantwoordelijkheid voor het uit breken van de vijandelijkheden, waaruit niet onmogelijk een nieuwe oorlog in Noord-Afrika voort zou kunnen vloeien, minder in Parijs dan in Tunis is te zoe ken. Links-liberalen, socialisten en na tuurlijk communisten tekenen daarbij alleen nog aan dat Bouguiba, als Frank rijk tijdig het probleem-Bizerta, dat al vijf jaren in de lucht zit, geregeld had, zich nu niet van dit voorwendsel zou hebben kunnen bedienen. Alle diplomatieke waarnemers waren het er dan ook wel over eens dat Bour- guiba's speciale boodschapper in New York bij de Veiligheidsraad geen gemak kelijke taak zal hebben de Tunesische onschuld waar te maken. Bovendien voel den de Fransen zich sterk door hun veto-recht, waardoor zij ieder ongewenst initiatief van de Veiligheidsraad terstond zouden kunnen couperen. 9 Slot pag. 2 Frans-Algeri j use onderhandelingen weer in impasse? De Frans-Algerijnse onderhandelin gen zijn gisteren in het Chateau de Lugrin, bij Evian, voortgezet. Na af loop van de bijeenkomst, die anderhalf uur duurde, verklaarde de Algerijnse woordvoerder dat de Franse delegatie er op heeft aangedrongen de belangrijk ste kwesties, die zowel op de Franse als de Algerijnse ontwerp-agenda voorko men, in commissies te bespreken. Z.i. komt dit neer op een verwerping van het Algerijnse ontwerp. De Algerijnse afge vaardigden hebben namelijk bespreking in plenaire zitting voorgesteld. De Fran se delegatie heeft haar standpunt, sinds de besprekingen vijf weken geleden wer den geschorst, niet gewijzigd, aldus de Algerijnse woordvoerder. WEINIG VERANDERING STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Een hardnekkige noordwestenwind houdt het strandweer te koel. Veel wol kenvelden, weinig buien. Overdag 17 tot 18 graden. Temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: te koel met enkele opklaringen. Hoge-drukgebied bij Ierland komt niet ver genoeg naar het oosten Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een bijvoegsel. De sinds lange tijd gezochte voormalige kamparts van Auschwitz, Joseph Mengele, zou in de Braziliaanse provincie Mato Grosse zijn aangehouden. Het te Rio de Janeiro gevestigde nieuwsbureau „Transpress" meldde, dat in Ponto Pora in deze provincie nabij de grens met Paraguay een dr. Josef Karat was gearresteerd. Hij was een bekende arts in de stad. Men gelooft, dat Karat Mengele kan zijn, aldus het nieuwsbureau. Volgens UPI hebben Interpol en Braziliaanse beambten verklaard, dat hun niets bekend is over een arrestatie van deze nazi-oorlogsmisdadiger. Ook DP A meldt dat er nog geen officiële bevestiging van de arrestatie van Mengele is. De procureur-generaal van Frankfort, die een beloning van 20.000 mark heeft uitgeloofd voor de aanhouding van Mengele, zei dev oor de uitlevering noodzake lijke stappen te ondernemen zodra er een officiële bevestiging komt. i Gistermiddag heeft H.M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Nu Breda 1961", In de hobbyhal bood een der ex posanten, de heer H. van der Kroon een door hem vervaardigd paardje van leer aan, bestemd voor Prinses Marijke. Onfwapeningsbesprekingen worden tegengehouden door houding van Frankrijk Volgens welingelichte kringen in Mos kou wordt voortgang in de Russisch- Amerikaanse ontwapeningsbesprekingen in de Russische hoofdstad tegengehou den doordat Frankrijk erop staat dat de Sowjet-Unle weer zitting neemt in de ontwapeningscommissie van tien lan den waar dit land de vorige zomer uit getreden was. Deze commissie omvatte vijf Westelijke en vijf communistische landen. De Amerikaanse delegatie had door deze Franse houding geen gemeenschap pelijk Westelijk tegenvoorstel kunnen indienen tegenover de Russische eis dat het nieuwe onderhandelingsorgaan be staat uit vijf Westelijke, vijf communis tische en,drie tot vijf neutrale vertegen woordigers. Daar er geen aanwijzingen zijn dat Frankrijk zijn standpunt zal herzien, aldus deze kringen, is men in Moskou overgegaan tot bespreking van de alge mene ontwapeningsbeginselen. beoordelen. ê„Wij kennen geen kadaver- discipline en iedereen kan zijn bezwaren op het juiste niveau naar voren bren gen, maar dat mag niet betekenen, dat iets wat vastgesteld is niet wordt uit gevoerd", zo zeide hij. Drs Van der Beugel hield leder voor, om minder ambtelijk te zijn op het punt van de bevoegdheid en daarmede wend baarheid en soepelheid van 't bedrijf te bevorderen. „Wij zijn kerngezond, maar wij hebben.een kou gevat en moeten er voor zorgen, dat deze niet chronisch wordt. Ik vraag van U toewijding, dis cipline, waakzaamheid en de nodige mate van verontrusting om de KLM uit deze moeilijke periode te voeren naar een betere toekomst", zo besloot drs Van der Beugel, zijn rede, die is opgeno men in „pe Wolkenridder", het perso neelsorgaan van de KLM. De Sclieveningse pier heeft gis teren de miljoenste bezoeker kun nen verwelkomen. De gelukkige was de heer R. A. M. Driebeek, directeur van een cargadoorskan toor te Rotterdam, die door Nep- tunus persoonlijk werd begroet en van de zeegod de ridderslag in de „Orde van de Zilveren Zeester kreeg. Méé r en snelle Het Sowjet-Russische regeringsblad „Izwestja". schreef gisteren, dat de Sowjet-Unie over meer en snellere met raketten uitgeruste atoomonderzeeërs beschikt dan de V.S. Dit werd gezegd in een groot artikel, waarin een aanval werd gedaan op Robert Kennedy, de broer van de Amerikaanse president, die De Iraakse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij het besluit van de Arabische Liga om het oliesjeikdom Koeweit als lid toe te laten van nul en gener waarde acht. Dit besluit, zo wordt in een communiqué gezegd, beïnvloedt op geen enkele wijze de overtuiging van Irak. dat Koeweit een deel van Irak vormt. De leden van de Arabische Liga worden verantwoordelijk gesteld voor „de misdadige actie tegen het bestaan van de Liga". Irak aldus de regeringsverklaring, zal alles in het werk stellen om met wettige middelen Koeweit binnen zijn grenzen te brengen. Ook zal Irak ijveren voor „het verijdelen van imperialistische komplotten, die beogen van Koeweit een imperialistische basis tegen de vei ligheid van Irak, de Arabische landen en het Midden-Oosten te maken". Intussen heeft de secretarLs-generaal van de Arabische Liga, Abdel Chalek Hassoena, secretaris-generaal Ham marskjöld verzocht de kwestie-Koeweit op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen en de kandidatuur van dat land voor alle internationale organisa ties te aanvaarden. Het sjeikdom Koeweit heeft zijn in stemming betuigd met het besluit van de Arabische Liga om Koeweit als lid toe te laten. De terugtrekking van drie Britse bataljons uit dit gebied werd gisteren op 15 Juli bij de tewaterlating van de met Polarisraketten uit te rusten onder zeeërs „John Marshall" verklaard had dat de Sowjet-Unie uit die gebeurtenis „veel kon leren". voltooid. Volgens waarnemers zullen de overgebleven eenheden nog verscheidene weken in het sjeikdom moeten blijven. Het officiële standpunt van Koeweit is, dat eerst Irak zijn aanspraken op het gebied moet laten vallen, of dat de Britse militairen worden vervangen door troepen van de Arabische Liga. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Julij 1861; XJit Londen wordt berlgt, dat de bisschop van Louisiana. Mgr. Leonidus Polk. die v oeger een militaire opvoeding had ge noten, tot brigadier-generaal bij het leger der zuidelijke confe- redatie is benoemd. Hij is be kend als een warm voorstander der slavernij en heeft zelf niet minder dan 800 slaven. Blijkens het door De Bilt vanmorgen om 10 uur gegeven weeroverzicht ver andert de weerstoestand in Europa maar weinig Met noordwestelijke winden stroomt voortdurend koude lucht met veel be wolking van de Noordzee ons land bin nen. Uit deze bewolking vallen hier en daar ook enkele, meest lichte, buien. Ook morgen zal er over het algemeen veel bewolking zijn met hier en daar enige lichte regen of motregen. In het tem peratuurverloop komt niet veel ver andering. 23 JULI Zon op: 4.47 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 16.10 uur; onder: 0.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.54 en 23.25 uur. Laagwater te 6.16 en 18.55 uur. (24/7 hoogwater te 12.07 uur, laag water te 7.30 en 20.11 uur). De stand van zaken bij de KLM geeft aanleiding tot „verontrus ting". Dit heeft de president directeur, drs. E. H. van der Beu gel, gezegd tijdens een speciaal belegde personeelsbijeenkomst in het hoofdkantoor van de maat schappij in Den Haag. Onvoorziene feiten hebben de verwachtingen voor dit jaar zeer ongunstig beïnvloed: de revaluatie, de sterke teruggang van het ver voer over het noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan en als mogelijke oorzaak de doorwerken de economische onzekerheid in de Verenigde Staten. Het beeld, dat 1961 tot nu toe biedt is bepaald ongunstig. Daarom spoorde hij ieder lid van het personeel aan om waar dit in zijn of haar vermogen ligt alle zeilen bij te zetten teneinde de rentabi liteit van het bedrijf nu en in de toe komst met kracht na te streven. De directie zal tijdelijk de uitbreidin gen op verschillend gebied afremmen, met als gevolg, dat o.m. de ton/kilome ter produktie tot en met 1962 ongeveer gelijk zal blijven. Hierdoor blijft het kostenpeil gelijk Of kan het zelfs dalen. Deelneming in andere bedrijven, welke onvoldoende kans bieden op rendement, wordt in de naaste toekomst verminderd of beëindigd. Er zal geen geforceerd ontslag van personeel plaats hebben. Maar wel zal het aannemen van nieuwe medewerkers beperkt worden tot de categorieën, waar 'n zeer ernstig tekort bestaat Voor het overige zullen vaca tures zoveel mogelijk door interne ver schuivingen worden aangevuld. Drs. Van der Beugel waarschuwde tegen overmatig pessimisme, maar hU achtte „verontrusting" gerechtvaardigd". Dit gevoel van verontrust zijn kan ons uit de sfeer van zelfgenoegzaamheid halen. De overtuiging, dat „wij het zo goed doen" heeft voor een bedrijf als de KLM een gevaarlijke kant, omdat dit gemakkelijk kan leiden tot gebrek aan discipline en een onredelijk kritische instelling ten opzichte van anderen". Enorm gevaar „Er zit een enorm gevaar in om din gen die ons niet bevallen af te doen met kritiek op anderen", aldus drs. Van der Beugel. Hij merkte verder op, dat het in een levend organisme als het bedrijf der KLM, uiteraard mogelijk moet zijn, en zelfs noodzakelijk is, dat kritiek vrij openhartig en duidelijk kan worden geuit, maar dat deze verlam mend werkt wanneer zij zich klakkeloos richt op maatregelen waarvan men motief, draagwijdte noch gevolgen kan

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1