NA ELF JAAR VERSCHIJNT IN RUSLAND EEN JIDDISCH BLAD West-Duitsland heeft een ongekend hoog percentage bedrijfsongevallen Laafsfe nieuws BEZWAREN RIJNSBURG EN WARMOND VOOR G.S. VS: 1,8 miljard dollar voor de ruimtevaart Poging om negatieve houding jegens de joden te verdoezelen? STADSNIEUWS Koningin bezocht Oss en Breda Nasser naast alle banken In afgelopen tien jaar vonden 50.000 werknemers de dood Het Leidscli Dagblad BEURS VAN AMSTERDAM VRIJDAG 21 JULI 1961 (Van onze reportageredacteur) Deze maand wordt het eerste nummer verwacht van het in Moskou uit te geven tijdschrift „Sovietische Heimeland". Joodse kringen in de gehele wereld zijn beniewd of het verschijnen van dit tweemaandelijkse blad in het Jiddisch het begin zal vormen van een volledige erkenning van de godsdienstige en culturele rechten van de joodse minderheid in de Sowjet-Unie of dat men te doen zal hebben met een propaganda- uitgave voor het buitenland om de negatieve houding van de Russische regering jegens het jodendom te verdoezelen. De oplage van slechts 25.000 exempla ren bü een Jiddisch-sprekende bevol king van bijna een half miljoen zou daarop kunnen duiden, evenals het feit dat de journalist Aron Vergelis, die de laatste jaren als volgzaam woordvoerder van de Russen over joodse culturele za ken is opgetreden, hoofdredacteur van dit blad wordt. In dat geval zal de in houd ook wel niet veel verschillen van die van de pro-communistische Jiddische bladen welke in Warschau (de „Folksh- timme"). Parijs Naie Presse) of New York (Morgen Freihelt) worden uitge geven. De gedragslijn van de Sow jetrussen ten opzichte van de joden is vooral de laatste jaren bijzonder grillig geweest. Ten tijde van de grote revolutie werden zij als volkomen gelijkwaardig be schouwd: rassendiscriminatie met alle daaraan verbonden dikwijls gewelddadi ge uiting was een overwonnen stand punt uit het tsaristische en kapitalisti sche tijdperk. Vele joodse intellectuelen vormden dan ook de voorhoede van de communistische partij. Nationaal tehuis Reeds in de dertiger jaren werd een kentering waarneembaar. Het district Birobidsjan tegen de grens van Siberië en Mongolië werd tot een soort loods nationaal tehuis uitgeroepen. Het heeft nimmer bijzonder gefloreerd. Chroesjt- sjow heeft in een interview eens gezegd dat Birobidsjan een échec werd „omdat de joden niet van gemeenschappelijke arbeid en van groepsdiscipline houden en liever op zichzelf leefden". Daarom, zo voegde de Russische premier er aan toe, was een werkelijke joodse culturele gemeenschap evenmin te verwezenlijken als een politieke. Ook nadat de ronduit anti-joodse cam pagne van Stalin achter de rug was, bleef de officiële houding een negeren van het bestaan van een specifiek joodse minderheid. De honderzestig kolommen welke in de grote Sowjetrussische-ency- clopedie van 1932 aan het jodendom wa- Afscheid P. van Weeren VAN AMSTERDAMSCHE BANK Gisteren nam de heer P. van Weeren officieel afscheid van zijn werkkring bij de Amsterdamsche Bank N.V.waar hij ruim 41 jaar in dienst is geweest, waarvan sedert 1 mei 1958 als bijzondere procuratiehouder. Nadat hij, met zijn echtgenote, door de directie was ontvangen en aan me vrouw Van Weeren bloemen waren aan geboden, begon om 4 uur een receptie voor cliënten en relaties, teneinde deze in de gelegenheid te stellen afscheid van de heer Van Weeren te nemen. Ve len hebben van deze receptie gebruik gemaakt om dank en waardering uit te spreken voor de aangename wijze waar op de heer Van Weeren hen met raad en daad heeft geholpen. Stoffelijke blijken van deze waarde ring bleven niet achterwege. Om zes uur vond de bij dergelijke gelegenheden ge bruikelijke bijeenkomst met directie en personeel plaats. Eén der directeuren, de heer E. H. Moens, sprak woorden van dank tot de scheidende functionaris en overhandigde hem een ets als blijvend aandenken. Namens het personeel sprak de heer H. Zaalberg, die een schoorsteenklok en boekenbon aanbood. Een uitvoerig dankwoord van de schei dende functionaris, waarin vele namen werden genoemd en herinneringen op gehaald, besloot deze bijeenkomst. Lezers schrijven Studentenhuisvesting (II) Hoewel mijn kamers verhuurd zijn, ben ik het toch geheel eens met de opmerkingen in het stuk over studen tenhuisvesting van een kamerverhuur der te Oegstgeest in uw blad d.d. 19 juli 1961. Inderdaad als men bij het Prytane- um een kamer opgeeft, hoort men daar dat de studenten Oegstgeest eigenlijk te ver vinden. Ook zegt men daar dat de studenten in Oestgeest minder willen betalen dan in Leiden. Het is in Oegstgeest moeilijk voor een grote goede kamer f 60,- te krijgen, ter wijl men in Leiden graag f 70 geeft. Annexatie van Oegsteest terwille van uitbreiding van universitaire belangen is dus onnodig want de afstand Leiden- halte Endegeest. Oegsteest blijft hetzelf de als de toekomende afstand: Leiden - halte Endegeest Leiden. Als de studenten alléén in het centrum willen wonen zou het misschien beter zijn de gehele Breestraat tot studen tenkamers te maken en de winkels naar Oegstgeest te verplaatsen, waar het in wonerstal toch steeds stijgt. Een Oegstgeester hospita. Eerste lustrum onteigening gronden Op 31 juli a.s. vieren we het eerste lustrum, (misschien volgen er meer) van een voorstel tot onteigening van gronden aan de Morsweg alhier, gelegen tussen Lopsenstraat en spoorweg-over gang LeidenUtrecht. Gaat zien wat daar in die vijf jaar gebeurd is, tot nu toe niets!!! Daar deze weg de enige weg is tot het Morskwartier en het verkeer daar steeds drukker wordt, vooral in de spitsuren en na het passeren der treinen, zullen ongelukken niet uitblijven. Waarom de P. C. Hooftlaan niet doorgetrokken, het geen de Morsweg heel wat zou ontlasten? Allen, vooral voor voetgangers en wiel rijders, die geregeld van deze weg ge bruik maken, zou het wenselijk zijn, een levensverzekering af te sluiten, want het is daar levensgevaarlijk en een aan fluiting voor „Veilig-Verkeer". ren gewijd, schrompelden in de druk van 1952 tot vier kolommen nietszeggen de algemeenheden in. Zelfs van Marx werd niet vermeld, dat hij jood was en ook de joodse tragedie onder het nazi regime werd in het vergeetboek der ge schiedenis bijgezet. De joden wensen niet eens een eigen cultureel of politiek leven, integendeel zij willen zich zo spoedig mogelijk met de overige bevolking assimileren, zo be toogde de Russen steeds weer, wanneer men hun vroeg waarom er in de Sow- jet-Unie zo weinig te merken viel van het eigen leven van de bijna drie miljoen joodse Russische staatsburgers. Een en ander paste uiteraard zowel goed in de anti-Israëlische politiek als in de com munistische bestrijding van de gods diensten. Intussen bleek dit standpunt zelfs in communistische kringen buiten Rusland vrijwel onverkoopbaar. Onder meer vroeg de Franse communistische partij opheldering. Rooskleurig Daarop is Moskou aanvankelijk vooral in radio-uitzendingen overgegaan tot rooskleurige schilderingen van het op gewekte joodse leven in Birobidsjan. Men bracht in recordtijd een herdenkingsuit gave van de Jiddische schrijver Sholem Aleichem in een oplage van dertigdui zend exemplaren op de voornamelijk buitenlandse markt, gevolgd door her drukken van Jiddische klassieke auteurs als Mendele Moche Sforim en Y. L. Peretz. Dit jaar kwam, naar het zich laat aanzien, het definitieve keerpunt. Na dat de partjjfilosoof A. Kammari nog in december in het Londense weekblad „Jewish Observer and Middle East Re view" had geschreven dat „assimilatie onvermijdelijk, onontkoombaar en voor- BEJAARDEN MAAKTEN AUTOBUSTOCHT De reisclub van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft een auto bustocht gehouden. Des morgens om acht uur vertrok men vanaf het socië teitsgebouw aan de Pieterskerkgracht. Via Leiden, Boskoop, Gouda en Utrecht ging het op Doorn aan, waar men een consumptie gebruikte. Daarna werd de tocht voortgezet via Leersum en de Grebbeberg met Ouwehands Dieren park naar Arnhem, waar de lunch werd. gebruikt. Na een prachtige bus-rit arriveerde men in Scherpenzeel. Om zes uur stond hier een welver zorgd diner te wachten. Velen voerden het woord aan het slot van deze ge slaagde tocht. De voorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw, bracht diverse personen dank voor hun medewerking en wees er tenslotte op, dat de naam van de Bond gewijzigd zal worden in „Algemene Bond van Bejaarden". Deze naamswijziging zal met ingang va nl962 een feit zijn. Hij is noodzakelijk geworden door wij zigingen in de structuur van de organi satie, die binnenkort het honderddui zendste lid ingeschreven hoopt te heb ben. BOTSING Gistermiddag omstreeks kwart voor drie zijn op het kruspunt Lage Rijn dijk, Herenstingel, Zijlpoortbrug twee personenauto's in botsing gekomen. De ene wagen had een aanhanger, waar op een zeilboot lag. De andere auto, die kwam uit de richting van de Lage Rijndijk, verleende geen voorrang. Bij de botsing werd de boot vernield. Bei de wagens werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Ds. W. G. DE VRIES NAAR CURACAO De Geref. Kerk (vrijgemaakt) alhier heeft ds. W. G. de Vries in principe toe stemming verleend om van september tot maart een reis te maken naar Cura sao om aldaar de Geref. Kerk (vrijge maakt) t dienen. uitstrevend" is, verscheen nog geen maand later in het Russische vakver enigingsorgaan „Trud" een beschouwing waarin het joodse element in de Sow jet- russische samenleving breed werd ult- gementen. Deze publikatie werd intus sen door soortgelijke uiteenzettingen in het tijdschrift „Novie Vremie" en in de Engelstalige „Soviet Weekly" gevolgd. Vooral in het laatste blad worden de joodse culturele activiteiten, onder meer van koren, toneelgezelschappen en in dividuele kunstenaars, uitvoerig en met lof genoemd. De aangekondigde verschijning van het overigens overwegend literaire tijd schrift „Sovietische Heimeland" is een verdere stap in dezelfde richting. Deze concessie van de Russische-autoritei- ten is niet gering wanneer men bedekt, dat met uitzondering van het plaatse lijk nieuwsblad in Birobidsjan de „Birobidsjaner Ster" met een oplaag van niet meer dan duizend exemplaren van 1948 tot 1959 geen enkele publi katie in de joodse volkstaal werd toege laten. VOORSCHOTEN „DAG VAN HET PAARD" Vrijdag 28 Juli zal in een „dag van het paard" worden gehouden, waarvan de jaarlijkse paardenmarkt een onder deel is. Deze paardenmarkt wordt s morgens door burgemeester L. de Kool geopend. Op het sportterrein van de school aan de J.W. Frisolaan treedt in de morgen uren de pony-club uit Bemmel op. Kin- derenvan acht tot twaalf Jaar. zullen demonstraties geven met pony's. Voor de handelaren die het grootste aantal paaarden op de markt aanvoeren zijn prijzen beschikbaar die om twaalf uur m „Het Wapen van Voorschoten" zullen worden uitgereikt Des middags worden op de Prins Bernhardlaan kortebaan draverijen ge houden. Des avonds geven twee har monie-orkesten een concert. De volgende leerlingen van de open bare ulo zijn geslaagd voor hun eind examen: Mulo-B: M. v. d. Broek. Mulo-AHeieen Beltman, Han van Delft, S. Gerritsma, F. Hameetman, H. Hilkhuijzen, A. v. d. Hoek. R. ten Hoeve, F. Koppe, W. van Lien, H. van Oosten, M. Sander, Th. Voordouw, R. Bernard, T. Nicaise, R. Kok, J. v. d. Waard, G. v. Gulik, S. de Wit, R. de Boer. Afgewezen geen. Nadat H M. de Koningin vanmorgen een bezoek had gebracht aan de Orga- nonfabrieken te Oss, lunchte zh met de commissaris van de Konigin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann. de burgemeester van Oss. de heer J. J. De len en de commissarissen en directie van de N.V., Organon in de lunchkamer van de directie. Omstreeks kwart over twee vertrok de landvrouwe naar Bre da voor een bezoek aan de tentoonstel ling „Nu Breda 1961". President Nasser heeft gisteren een decreet uitgevaardigd, waarbij alle ban ken en verzekeringsmaatschappijen in de beide provincies van de Verenigde Arabische Republiek worden genationa liseerd. Voorts zijn in de Egyptische pro vincie nog 75 en in de Syrische 23 maat schappijen of ondernemingen genationa liseerd. (Van onze correspondent in Bonn) Een onderwerp dat velen al sinds geruime tijd in de Bondsrepubliek bezighoud, is het verbluffend groot aantal ongelukken, dat in industriële bedrijven voortkomt. De directies van sommige grotere bedrijven houden zich met de kwestie bezig, evenals groepen sociolo gen en psychologen. Het weekblad ,,Der Spiegel" wijdde dezer dagen aan het onprettige verschijnsel een artikel, waaraan wij enige gegevens ontlenen. Jaarlijks raakt de Bondsrepubliek, die zo krap zit in zijn arbeidskrachten, dat steeds meer Italianen en Spanjaarden worden aangetrokken, ongeveer 3000 vakmensen in de industrie kwijt, doordat zij bij hun werk omkomen. Ruim 60.000 mensen lopen dagelijks bij hun werk min of meer ernstige verwondingen op. Over de laatste tien jaar zijn deze cijfers nog schrikbarender: 50.000 werknemers vonden de dood en liefst 20 miljoen liepen zulke ernstige verwondingen op, dat zij drie dagen of langer van hun werk moesten blijven. West-Duitsland ligt met deze cij fers ver boven andere landen. In verhouding met de Verenigde Staten is het zelfs zo, dat het Westduitse ongelukkencijfer twintigmaal zo hoog ligt, als men speciaal de staal industrie bekijkt. Het aantal dode lijke ongelukken ligt dan vijfeneen- half maal zo hoog als in Amerika. Wat Is hiervan de reden, zo vragen velen zich af. Van Amerikaanse zijde is door Andrews, de directeur van de Keul se Fordfabrieken, gesteld dat drie fac toren een rol spelen: de Duitse arbeider staat van nature lauw tegenover veiligheidsmaatrege len; hij is er eerder op uit om door het nemen van risico's bij zijn colle ga's als „held" te boek te staan. De ingenieurs en bedrijfsleiders in de fabrieken hebben slechts weinig ken nis van veiligheidsmaatregelen, etc. Bij benoemingen van leidende figu ren wordt er dan ook nooit op gelet of op het terrein van de arbeidsvei ligheid voldoende kennis bij de solli citant aanwezig is; de Duitse ondernemer beschouwt de 'ïoge kosten voor het herstel en de ongevallenrente van de werknemers als een sociale onkostenpost, waaraan toch niet te tornen valt. Artikel Volgens de Forddirecteur Andrews moet veiligheid verkocht worden, pre cies als elk ander artikel, dat men aan de man wil brengen. In Duitsland voelt de arbeider niets voor het dragen van helmen en speciale uitrustingen. In ze kere zin vindt hij het bijna beledigend zich zo tegen elk risico te wapenen. Curieus is In dit verband de truc van de directie van een staalbedrijf in Bo- chum, waar men helmen voor de arbei- Weer universiteit contra agrariërs G.S. van Zuid-Holland behandelden gistermorgen de bezwaarschriften van B. en W. van Rijnsburg en Warmond en van nog een aantal firma's en par ticulieren tegen het op 29 juni 1960 vastgestelde uitbreidingsplan in hoofd zaak van de gemeente Oegstgeest. Bij de opstelling van het plan, dat betrekking heeft op het landelijk gebied van de gemeente, is het structuurplan voor de Leidse agglomeratie in grote lij nen gevolgd. B. en W. van Rijnsburg richten zich tegen de bestemming voor universiteits terrein van het zuidwestelijk gedeelte van Oegstgeest. Zij achten dit strijdig met de belangen van de RIjnsburgse tuinbouwgemeenschap. B. en W. van Warmond achten de bestemming van de Voorhofspolder voor agrarische doeleinden, waarbij kassen bouw is toegestaan, schadelijk voor het landschapsschoon van hun gemeente. Een 18-tal agrariërs protesteert er tegen, dat hun zeer rendabele bedrijven zullen moeten verdwijnen. De heer J. M. Samsom maakt bezwaar tegen de bestemming tot groenstrook van zijn aan de Rijn gelegen opslag plaats. De fa. Den Hollander en Zonen ziet in het plan een bedreiging van haar bestaan, omdat haar bedrijven op den duur zullen moeten worden opgeheven. De heer C H. Juffermans wijst er op, dat het plan hem zijn goed lonend Poging J. 't Hart, Vondellaan 1, Leiden.bloembollenbedrijf za lontnemen. B. en W. van Oegstgeest trachten eni ge van deze argumenten te ontzenuwen met te wijzen naar het uitzonderlijk grote belang van de uitbreiding van de universiteit, waarbij plaatselijke agra rische belangen moeten wijken. De bezwaren van Warmond worden erkend, maar de raad van Oegstgeest verwierp het voorstel de gronden te be stemmen voor agrarische doeleinden zóonder kassenbouw. De bedrijven, die zullen moeten ver dwijnen. moeten wijken voor wegaan leg, uitbreiding van het Marine Elek tronisch Bedrijf en de noodzaak hun terreinen tot agrarisch gebied te bestem men. De hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid en de directeur van de Provinciale Pla nologische Dienst zijn het in hoofdzaak eens met B en W. van Oegstgeest. De burgemeester van Rijnsburg, de heer B. H. Koomans en de heer M J. M. Tonino, die sprak namens de heer Sam son, gaven tijdens de zitting nadere toe lichting op hun standpunt. De burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, sprak als zijn mening uit, dat aan de heer Samson en aan andere eigenaars van bedrijven in de buurt op den duur schadeloosstelling zal moeten worden gegeven. G.S. zullen de bezwaarschriften nu nader bestuderen en na verloop van tijd een beslissing nemen. ders wilde invoeren, maar waar men ook besefte dat dit op grote weerstan den zou stuiten. Men begon daarom al leen aan de directeuren en de bedrijfs leiders helmen uit te reiken, waarbij Maar inmiddels is het gebeier van de noodklok ook tot Bonn doorgedrongen. Sinds eind maart van dit jaar is een „commissie voor veiligheid bij het werk" in touw om aan de verontrustende situ atie iets te doen. Als eerste stap ver leende men een opdracht aan psycho loog Thomae in Bonn om uit te vinden of wellicht ook particuliere omstandig heden een rol spelen bij de ongevallen. Dat is echter pas een eerste stap. Men is van plan een grootscheepse aanval in te zetten op deze ernstige kwaal van de Westduitse hoogconjunctuur: het be drijfsongeval. VARIA Groot ziekenhuis voor niet-blanken bij Pretoria Een van de grootste ziekenhuizen voor niet blanken wordt in Zuid-Afrika thans gebouwd in de voorstad Atterid- geville bij Pretoria. Het ziekenhuis dat Kalafong heet, zal 750 bedden tellen en meer dan 8 mil joen gulden kosten. Aangezien het ge heel is voorzien van alle specialistische afdelingen ook voor kanker zal het ziekenhuis alle ziektegevallen in de Noordelijke Transvaal kunnen opvan gen. Kalafong zal niet zo groot zijn als het ™n het eerucht verspreidde dat het BaragWaMthzIeltenhuis. dat een accom- dragen van een dergelijk hoofddeksel al leen aan de chefs geoorloofd was. Bin nen zeer korte tijd eisten daarop de ar beiders ook helmen te mogen dragen. Premies Ook in andere bedrijven streeft men er steeds meer naar de veiligheid te ver hogen. Zo zag de hoogoven Oberhausen kans het percentage ongevallen aanzien lijk te drukken door een systeem van premies in te stellen voor ongevalvrije arbeid. Ook geeft men voorlichting over deze zaak en werknemers, die onnodige risi co's lopen of anderen laten lopen wor den gestraft of ontslagen. Daarmee heeft men kans gezien het aantal ongelukken per maand per duizend arbeiders te brengen op 5,5, terwijl het gemiddelde in Westduitse hoogovens 14 is. Natuurlijk is het niet alleen maar be zorgdheid voor de werknemer die som mige directies aanzet tot het nemen van veiligheidsmaatregel. Ook de produktie vaart wel bij het teruglopen van het aantal ongevallen, niet alleen omdat meer werknemers beschikbaar zijn, maar ook omdat zorg voor de veiligheid hand in hand gaat met zorg voor goede en verantwoorde produktie. Nog interessanter voor de Westduitse industriëlen zou de veiligheidskwestie kunnen worden als het Amerikaanse, Britse of Franse voorbeeld gevolgd werd bij het betalen van de ongevallenkos- ten. In Amerika, Engeland en Frankrijk betaalt n.l. het bedrijf zélf de kosten, in West-Duitsland is elke werknemer door het bedrijf verzekerd en er wordt per hoofd een vaste premie betaald, hetgeen met zich meebrengt dat de meeste kos ten van arbeidsongevallen niet op het hoofd van het onveilige bedrijf neerko men. Ook dat stimuleert de directies uiteraard niet scherper op veiligheid te gaan toezien. modatie biedt voor 2.000 patiënten één van de grootste in de wereld is. Er bestaan voorts plannen voor een tweede ziekenhuis van dezelfde grootte als Kalafong, doch dit zal een plaats krijgen in een andere voorstad van Pre toria, nl. in Vlakfontein. Deze voorstad is groter dan Atteridgeville. Ook dit zie kenhuis is bestemd voor de nlet-Euro- peanen in Pretoria. Terwijl het Kalafongziekenhuls in aanbouw ls, wordt er nog een zieken huis van gelijke grootte en betekenis gebouwd en wel te Natalspruit bU Al- berton. Dit zal ook meer dan 8 miljoen gulden kosten en 750 bedden hebben. Men verwacht dat het binnen 18 maan den gereed zal zijn. Het Amerikaanse Congres heeft gis teren een wetsontwerp goedgekeurd waarin bijna 1,8 miljard dollar wordt uitgetrokken voor de ruimtevaart. In dit bedrag iljn ook gelden begrepen voor de reis van een mens naar de maan. Dit project zal alleen al circa 20 miljoen dollar vergen. Het totale bedrag Is ruim 400 miljoen dollar hoger dan wat het Huis van Afgevaardigden In eerste In stantie had vastgesteld. Meest gelezen blad van Leiden en Omstreken BEURSOYERZICHT FLAUWE STEMMING Amsterdam 21 juli. Het Damrak sloot vanmiddag deze beursweek af in een mineurstemming. Alle internationale waarden noteerden bij de opening niet onbelangrijk bene den de vorige slotkoersen. Gezien de ge ringe animo om de aangeboden stukken op het sterk verlaagde niveau op te ne men moet worden gezegd, dat van een flauwe stemming sprake was. Van enige nervositeit was echter geen sprake. Hoe wel er Iets meer omging dan de vorige dagen het geval is geweest, bleef de handel zich in kalme banen bewegen. Het was hoofdzakelijk het publiek dat tot verkopen overging. Dit aanbod kon alleen tegen veel lagere koersen worden verwerkt. De stemming in West-Duits land waar de koersen met grote spron gen, fluctueerden, bracht Amsterdam er toe tot verkopen over te gaan. Wall Street liet het gisteren afweten. Londen was prijshoudend zonder meer. Dan zyn er nog steeds de lnternatonale spannin gen. waarbij zich de laatste dagen de strijd om de Marinebasis Blzerta heeft gevoegd, die sterke Invloed uitoefenen op het koersverloop. De technische marktpositie voor de aandelen ls. vol gens de beurs, als gevolg van de forse koersdalingen van de laatste tijd ster ker geworden. Het rendement ligt hoger dan enige thd geleden het geval was. De Nederlandse noofdfondsen lagen gis teren op de Newyorkse beurs aangebo den, hetgeen voor Amsterdam niet be paald bemoedigend was. De lagere ope ningskoersen van vanmiddag bleken achteraf nog te hoog te zijn geweest. Al naar gelang de beursduur vorderde daal den de koersen. Aku viel terug van 365 tot 358, tegen gisteren als slotprljs 377"?. Unilever daalde van 717% tot 710 (728%). Philips zakte in van 950 tot 947 (964) en Hoogovens van 920 tot 917 j (938). Kon. Olie bijna t 2,— lager op f 112,—. Het niveau waarop de koersen van alle internationals zich vandaag bevonden, ligt beneden dat van vóór 1960. Tegen het slot trad een licht her stel in. In de overige afdelingen van de beurs bleef de handel uiterst rustig. De Scheepvaarten hielden zich vrij goed met koersverliezen van 2 tot 3 punten. Cultures eer. weinig lager. Staatsfond sen praktisch onveranderd. In de lokale afdelingen werden de koersen merendeels lager geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 Juli Londen 10.00% 10 00%, Montreal 3 48—3.48%. Brussel 7.21%7.22%, Stockholm 69.61%— 69 66%. Milaan 57 88%—57.93%. Oslo 50.06%—50.11%. Lissabon 12.48—12 49%. New York 3 59,J#—3 59,V Parijs 73 30% —73.35%, Frankfort 90.28—90.33, ZUrlch 83.25%83 30%, Kopenhagen 51.79 51.84. Wenen 13.92%—13.93% Vrijdag 21 JuU ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Premieleningen 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Vorige Slotkoers koers v. heden 102H 102% 102H 102% Ned. '60-1 4% 102% 102% Ned. '60 II 4% 102% 102% ÏOIHOB 101ft 101ft 101,V 101 ft 101ft 99% 99% Ned. Grtb. obi. 3% 85% 95% 98% GB 99 Ned '53 I-II 3% 98% 9711 97% Ned. '48 3% 92% 92% Ned. bel. cert. 3% 92 Ned. '50 I-n 3% 92% 92% Ned. *54 I-II 3% 93 ft 93% 93 A 93% N*d. '55-11 3% 94% B 94% B Ned. "37 3 94% 94% OB Ned. Grtbk. obi. '46 3 94,V 94 ft Ned doll In '47 3 89% 90 OL Ned Inv cert 3 99\GL 99% Ned 62-64 3 100ft 100% Indië '37 3 100 AOL 99% 96% 96 Ned. won. b J. *57 6 110% 11 OA Ned. won.b.l. '58 4% 101% 102 Vorig© Slotkoers ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 108% /er. HVA-mU AK.U Dell MD eert Hoogovens eert Philips gem bez. Unilever cert Dordtse Petr Kon. Petr. (50 K f 20) Holl. Amer. lijn Java China Paket KLM Kon, Ned. Stoomb. Kon. Paket MI) Stoomvaart My Ned. Nievelt Goudr eert I v Ommeren eert Kon Rott Lloyd... Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld ld "37 I-II (3%) Z -Holland '55 4% Bankwezen Bank N Gem "58 5% ld N WH '52 (4%) 8VG rspbr f.500 RVO rspbr "52 Industr Obligaties Philips Dollarlng *5' 122 377% 141 50 938 964 725 542 113.70 150% 152 74 180% 142% 180 152% 317 141 150% 106% 121 359% 140 916% 949 709 533% 111 90 145% 74 179% 142 177 OB !49%GB 310 142 148% 97% 97% 98% 98 100% 97% 97% 101% 105% 105% 100% 101 195 195 B 146% 146% B 89 A'dam '53 3 A'dam -51 12% A'dam '56 1 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 Hl 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam -52 I 2% Idem n 2% Idem "57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland *59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen koers v. heden 105 105% 89% 88% 83% 84 96 94% L 95% 94% 84 84% 84 L 83 95% 94% 95 93 93% 94% 94% 98% 97% 94% 94 95% 95% 102% Amst. Bank Cultuurbank Holl. Bank Unl© eert. Ned. HandelmU Twentsche Bank Senembah Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Patent <vj BorsumU 37% Calvé Delft eert. EiectrolasmIJ Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnfjv Internaöo Int. Kunststoff. Ind v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij MUller en Co. NH. Ned. Kabelfabr Rott Droogdok MIJ. Sikkens Oroep Ver. Touwfabrleken Walvisvaart Weralnk's Be ton mij Wilton Feyenoord Van WIJk en Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Blllton 2de r Kon Petr (f 20) \merik fondsen Canadian Pacific R Intern NlckeJ Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic 8teel Shell Oil Union Paclflo Un. States 8teel 237 AO 236 362 360 29% 29 V4 212 211% 312 309 331V4 331 300% 298 470 470 B :en 608% 596 309 308 37% 37% 714 685 325 326 356 350% 167 166 440 L 420 L 255 162% 162% 79 75 126 126 620 L 590 490% 480 560 541 278 271 520 501 810 780 348 96 93 L 176 170 261 255 110 101 128 126 455 430 L 11730 115 23ft 23% 80% 80% 53 53% 40% 40% 52% 62% 44% 45 85 84% 58 40% 41% 33ft 33 A 79% 79%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9