Clatryi Moskou is Slavisch Cannes tijdens liet tweede Russische filmfestival Hachelijk avontuur vijf Duitse matrozen Verzie vreest acties van t Nationale Front Eddie Fisher zong in Kremlin West-Duitsland herdenkt op Hitler van 20 juli aanslag 1944 Hun landingsvaartuig zonk binnen 2 minuten en zij dreven naar zee.... Zes aanhangers van ex-premier Mossadeq gisteren gearresteerd Drink VRIJDAG 21 JULI 1961 Opwinding, sensatie en vele sterren Het tweede internationale filmfestival in Moskou is volgens de correspondent van U.P.I. een groot succes geworden. De aanwezigheid van Chroesjtsjow en Gagarin heeft het voor de bezoekers uit het Westen, die bij dergelijke gelegenheden voornamelijk pin-up girls verwachten, een onverwacht tintje gegeven. Al was de kwaliteit van de meeste films nogal teleurstellend, het festival als zodanig leverde elke dag wel wat nieuws op. La Lollo en Liz als toevallige tweeling Het begon al op de openingsavond, toen de Italiaanse ster Gina Lollobrigida (naar later bleek geheel ten onrechte) er van beschuldigd werd boos te zyn weggelopen van een receptie, waar de Russische premier in hoogst eigen per soon aanwezig was. Onmiddellijk daar na ontstonden er moeilijkheden met de Britse Inzending, de film „Zaterdag avond en zondagmorgen", die buiten me dedinging was ingezonden. Het program ma vermeldde, dat deze film verscheide ne keren zou worden gedraaid, maar daar kwam niets van. De rolprent ver dween, zonder dat daar ooit een offi ciële verklaring voor werd gegeven. Men zei echter, dat de Russische minister van Kunsten en Wetenschappen, mevrouw Foertsewa en Chroesjtsjow zelf de film een tikje te kras vonden voor een Rus sisch publiek. Engelanös officiële inzen ding, „Het proces van Oscar Wilde", werd nogal scherp bekritiseerd in de Russische pers, omdat zij zo openlijk stilstaat bij de beschuldiging van ho moseksualiteit, die indertijd tegen Wilde werd uitgebracht. Russische recensenten vermeldden dat nimmer openlijk in hun artikelen, maar zij maakten er bezwaar tegen, dat de film te veel aandacht be steedde aan dit aspect uit Wildes leven en zyn activiteiten als auteur niet vol doende naar voren deed komen. Zo schreef de „Litteraire Gazet", dat men meer nadruk had moeten leggen op Wil des „Verwerping van de valse bourgeois- moraal". Na vier dagen Wat de acteurs betreft, Peter Finch, die Oscar Wilde speelde in de film, en de Franse ster Daniel Gelin waren de belangrijksten op het festival. Maar geen van beiden gaf de nieuws jagers zoveel kopy als „La Lollo" en Elizabeth Taylor. La Lollo besteedde al haar tyd aan verschijningen op persconferenties en partytjes met Sowjet sterren, terwijl Liz Taylor met haar echtgenoot Eddie Fisher doorgaans in haar schitterende suite in het Soweitskaja Hotel verbleef, waar zy haar kapsel liet verzorgen door de be roemde Paryse kapper Alexander, die zy speciaal in haar „gevolg" had meege bracht. Elizabeth Taylor was al vier da gen in Moskou, toen het festivalpubliek haar voor het eerst te zien kreeg. In die vier dagen had zy overigens een persoon- ïyke ontmoeting gehad met mevrouw Foertsewa. Op het laatste moment zorgde zy er voor, dat haar film „Butterfield 8" per vliegtuig naar Moskou werd gebracht om daar vertoond te worden. De Russen waren van plan geweest de enige film te vertonen, die Rusland ooit van haar gezien had, n.l. „Rapsodie", een van de tien films, die Amerika indertyd ter be schikking stelde als onderdeel van een uitwisselingsprogramma. PIJNLIJK De twee rivalen slaagden er in om vrijwel steeds uit eikaars buurt te blij ven. Zo ging Gina naar Leningrad, toen Liz in Moskou arriveerde. Maar toen zij tenslotte oog in oog met elkaar kwamen te staan, ontstond er een nogal pjjniyke situatie. zy verschenen beiden op een galare ceptie in het Kremlin als gasten van mevrouw Foertsewa en wat er toen ge beurde was iets, waar de publiciteits- mensen altijd van dromen. Beide ster ren droegen precies dezelfde jurk, ver vaardigd by Dior. Zy keken elkaar ver stomd aan, trachtten een lachje te voor schijn te toveren en deden heldhaftige pogingen het geheel maar als een grap te beschouwen. Maar degenen, die tot de entourage van La Lollo behoorden, zelden, dat zy er vry kalm onder was gebleven, terwyi Liz Taylor duideiyk ge- ergerd was. Eigeniyk was die receptie in de Krem- linzaal, die naar St.-Joris is genoemd en wit marmeren wanden heeft, meer een triomf voor Eddie Fisher, omdat hy de eerste Amerikaan was sedert Paul Robeson, die voor de hoogste figuren in de Sowjet hierachie mocht zingen. Gagarin verlegen Liz Taylor verliet Moskou, voordat Ga garin er arriveerde, maar op zyn pers conferentie was Gina, die hem een klin kende kus op de wang drukte. Deze kus had dezelfde uitwerking op Gagarin als zy op elke gezonde man zou hebben ge had. Hy stond er een beetje van te wankelen met een verdwaasde flimlach op zyn gezicht. Zelfs mevrouw Foertse wa moest er om lachen. Terwyl de blitz- lampen overal om hem heen flitsten, bracht Gagarin met een teder gebaar een hand naar zyn wang. Overigens was Gagarins aanwezigheid de climax van het festival, dat de Russische organi satoren duideiyk tot een groot succes wilden maken. Niet alleen Chroesjtsjow vertoonde zich aan de gasten, ook de Russische president Leonid Breznew en andere groten, zoals Frol Kozlow en Anastas Mikojan lieten zich zien. Toch ging alles lang niet van een leien dakje. Wekenlang hadden recruten van het Rode Leger en vrywilligers dag en nacht gewerkt om het gloednieuwe „Ros- sija" (Rusland) Theater voor het begin van het festival gereed te krijgen. zy waren inderdaad klaar voor de gala opening, maar sindsdien zyn de techni sche moeiiykheden niet van de lucht geweest. Zo werd de Franse officiële in zending „De Prinses van Kleef" door een gewone lens geprojecteerd, terwyi zy voor een brede lens was opgenomen. Het gevolg was, dat de beelden afschuwelyk verwrongen op het witte doek kwamen en de Franse delegatie woedend de zaal uitliep. Later vond men de goede lens. Terwyi de Amerikaanse film „Zons opgang in Campobello" vertoond werd, liep een bezoekster het theater uit. Dwars door een reusachtige spiegelruit Het lawaai van de scherven was op hon derden meters afstand te horen. Opgefleurd Moskou Aan de openingsavond is door de Rus sen nog byzondere luister bygezet, door dat zy voor de eerste maal een film ver toonden, die werd opgenomen tydens de training van Gagarin en zyn lancering. De film bevatte bovendien televisiebeel den van Gagarin, opgevangen tijdens diens ruimtevaart. De Moskouse gemeenteraad zorgde er voor, dat de gewooniyk zo troosteloze Moskouse straten opgefleurd werden met neonlampen en kleurige affiches. Ter- wyl een van de grote pleinen geheel versierd werd met reusachtige foto's uit de films, die op het festival vertoond werden. In totaal zyn er dertig speelfilms en by na veertig documentaires voor of ficiële mededinging ingezonden. Daar naast zyn er drie a vier maal zoveel films buiten mededinging vertoond. Zo als de werken, die de Nederlandse ci neast Louis van Gasteren had meege nomen naar Moskou. Ongeveer vyftig landen staan op de lyst van officiële mededingers naar prij- zen en voor al hun afgevaardigden werd het gehele Moskwa Hotel ontruimd. Dat de Russen even nieuwsgierig zijn naar filmsterren als de mensen in het kapitalistische Westen bleek wel uit de menigten, die telkens stonden te wach ten om een glimp van de beroemdheden op te vangen, soms in broeierige hitte, soms in stromende regen. Naast de Wes- telyke groten waren er uiteraard tal rijke sterren uit de communistische we reld, die daarbuiten niet of nauweiyks bekend zijn, zoals Anna Katrine Burger uit Oost-Dultsland en Hedi Baradi uit Hongarye. Japanse troef Zondag worden de pryzen toegewezen en iedereen denkt, dat het Japanse werk „Naakt Eiland" de meeste kans op de eerste prys maakt. De film vertelt in prachtige beelden het ontroerende ver haal van kleine boeren, die trachten de bodem van hun eiland voor landbouw geschikt te maken. Men verwacht, dat Peter Finch voor zyn rol in de film over Wilde een prys voor de beste acteur zal krygen. In 1959. toen Rusland zyn eerste internationale filmfestival hield, ging de gouden medaille naar de Rus sische film ,,'s Mensen lot" en de an dere pryzen werden verdeeld op een manier, die deed vermoeden, dat poli tieke motieven toch wel een belangjyke rol hadden gespeeld. Zo kreeg, b.v. een actrice uit Buiten-Mongolië de eerste prys. Dit jaar betwyfelt men echter, of de Russische film „Heldere hemel" de eerste prys zal krygen. De medaille voor de beste actrice zal waarschynlijk toeval len aan de Russische ster Ninan Dro- bysjeva. zy is het Jonge meisje, dat ver liefd wordt op een oorlogspiloot in de film „Heldere hem«.l", een nieuw pro- dukt van de jonge Russische regisseur Grigori Tsjoekrai, die ook de maker van „De kraanvogels vliegen" is. In zyn Jongste film heeft hy het voor het eerst gewaagd een verhaal te brengen over het onrecht, dat aan terugkerende Rus sische krygsgevangenen werd gedaan on der het regime van Stalln. Het Russische publiek had iets dergeiyks nog nooit te zien gekregen. Van de documentaires ïykt de Ita liaanse film over de Olympische Spelen 1960 een goede kans te maken. Men verwacht tenslotte algemeen, dat duidelyk uit politieke overwegingen Cuba met een prys zal gaan stryken voor zyn film „Verhalen van de revo lutie". „Scherpschutter" in Tirol gearresteerd De Italiaanse politie heeft gisteravond de arrestatie bekend gemaakt van een leidende figuur van de pro-Oostenrykse para-militaire organisatie „Schützen", op verdenking van deelneming aan ter reurdaden. De arrestant, de 47-jarige Jo seph Kerschbaumer uit Appiano <Ep- paui, werd omschreven als „gewezen luitenant-generaal van de Schützen" („scherpschutters") Vreemde vis bij Goederede aangespoeld Aan het strand, by de haven van Goe derede is gisteren een grote vis dood aangespoeld. Het dier is vyf meter lang en heeft een omtrek van twee meter. Het is een walvisachtig, tanden dragend dier, vermoedeiyk verwant aan de pot vis. In de bek van het nog gave dier staan 44 scherpe tanden. Daar de naam van het dier niet be kend is, heeft de burgemeester-strand vonder van Goederede, de heer J. A. Kleynenberg, de visseryinspectie ver zocht de vis te identificeren. Gedenksteen onthuld en vijf kazernes van Bundeswehr naar verzetsleiders vernoemd (Van onze correspondent in Bonn) Naar aanleiding van de herdenking van de aanslag op Hitler van 20 juli 1944 heeft het curatorium „Unteilbares Deut.schland" gisteren een oproep aan het hele Duitse volk gelanceerd om de traditie van het verzet in ere te houden. „Wie zich keert tegen het bewind in Oost-Duitsland, moet het verzet tegen de terreur van het nationaal-socialisme goedkeuren; wie tegen de dictatuur van het Derde Rjjk opstond, kan nu niet de totalitaire geweldheerschappjj van de Oostduitse communistische pastij dulden", aldus zegt de oproep. Overal in de Bondsrepubliek werden gisteren herdenkingsbijeenkomsten gehouden ter ere van de 20ste juli. Heusinger zyn befaamde dagorder uit gaf. Zoals elk jaar kwamen de nabestaan den van de 158 verzetslieden, die door het Hitler-regime ter dood werden ge bracht, samen op de binnenplaats van het voormalige ministerie van Oorlog in de vroegere Bendlerstrasse in Berhjn. Woensdagavond was er samenkomst in het executievertrek van het tuchthuis Plotzensee, waar de meeste verzetslieden het leven lieten. In Bonn werd in het ministerie van Buitenlandse Zaken een gedenksteen onthuld door minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, waarop de namen staan van de diplomaten, die by de aanslag op Hitier betrokken waren en tengevolge daarvan ter dood werden ge bracht. Onder hen bevonden zich beken de figuren zoals Ulrich von Hassel, Werner von Schulenburg, Adam von Trott zu Solz en Bernd von Haften. Opvallend is dat de Bundeswehr de 20ste juli herdacht door vyf kazernes namen te geven van verzetslieden van de opstand tegen Hitier. De namen van Julius Leber, Henning von Treskow, Er- win Rommel, Graf von Stauffenberg en pater Alfred Delp zyn hiervoor uitge zocht. Hieruit biykt dat het nieuwe Duitse leger bewust deel wil hebben aan de traditie van de 20ste juli. die door een officiële publikatie van de Bondsrege ring aldus wordt getypeerd: „Uit ver- antwoordeiykheid van het geweten en uit achting voor het recht aan de grond slagen van een zedeiyke en juridisch gebaseerde sociale en politieke orde vry baan verschaffen tegen geweld en on recht in". Reeds twee Jaar geleden heeft het leger laten biyiten beter dan voorheen raad te weten met opstandige officieren uit de oorlog, toen inspecteur-generaal Onprettig Toch is er iets onprettigs aan de hele zaak Men krygt namelyk de Indruk dat de paar verzetslieden die nazi-Duits- land heeft voortgebracht, permanent worden gebruikt om te kunnen dienen als een soort alibi. Iedereen die ooit een vleug van een anti-nationaal socialisti sche gedachte heeft gekoesterd, voelt zich nu verwant met de helden van de 20ste juli en vergoeihjkt daarmee zyn gedrag tydens het Derde Ryk. Daar komt nog by dat het historisch ronduit onrechtvaardig is dat alleen de officie ren die de aanslag op Hitier beraamden en uitvoerden algemeen bekend zyn ge worden. Er zyn tenslotte veel meer men sen in het verzet geweest en van hen zyn er velen met betere motieven tegen Hitier opgestaan dan de officieren «-end- om Stauifenberg. Een aantal van deze officieren de goeden, zoals generaal Beek, niet te na gesproken waren immers slechts overtuigd van de nood zaak Hitier uit de weg te ruimen omdat zy zagen dat de oorlog verloren zou worden en Duitsland een rampzalig ein de tegemoet ging. Typerend was in dit verband de tekst die het Duitse persbureau naar aanlei ding van de herdenking publiceerde en waarin als motief voor de aanslag zon der blikken of blozen genoemd werd, het streven een catastrofaal einde van de oorlog te voorkomen. Dat velen om hun geweten en uit morele overwegin gen trachtten het misdadige Duitse be wind opzy te schuiven is blykbaar niet voor iedereen zonder meer te aanvaar den. In Oostenrijk wordt momenteel propaganda gemaakt voor deze teddingsbal. die zijn nut reeds hij vrij ver in het water gegooid kan worden. Om de bal zit een net. waaraan de drenkeling zich gemak kelijk kan vastklampen en vervol gens naar de wal kan worden ge trokken. Bij toeval gered Vijf Duitse marinemannen hebben gisteravond een hachelijk avontuur beleefd. Het landingsvaartuigwaar mee ze van Emden uit onderweg wa ren naar het eiland Borkum, maakte opeens water en zonk binnen twee minuten als een baksteen. De vijf militairen hebben een half uur in het water gelegen en dreven in een sterke stroom zeewaarts. Toen wer den ze opgepikt door de passagiers boot „Rottum" van Rederij Wagen borg. die de mannen in Delfzijl aan wal gebracht heeft. De vyf marinemannen werden by toeval ontdekt door stuurman E. Lan- ting van de „Rottum". Hy zag iets geels dryven op de Eems en greep voor alle zekerheid een kyker. Toen men zag, dat er in reddingsvesten gestoken mensen in het woelige water lagen, liet kapitein A. Schaap onmiddellijk de salonboot bij draaien. Met een lijn werden de vijf Duitsers aan boord gehaald. Ze kregen droge kleren en hete koffie van de be manning. Toen konden ze het verhaal van hun angstig avontuur doen. Gewaarschuwd De mannen zyn op het eiland Borkum gestationeerd. Ze moesten met een rogge ijzeren landingsboot oversteken van Emden uit, maar kregen de raad te wachten op gunstig ty, daar er op de Eems. zeker voor zulke „vormloze bak ken" als landingsvaartuigen, gevaarbjke stromen kunnen optreden. De vyf, va riërend in leeftyd van 20 tot 26 Jaar, sloegen deze waarschuwing echter in de wind. Vier uur voeren ze ongestoord en wa ren by boel W-10, een zeemyi van Borkum verwyderd, toen plotseling de stroom keerde en de wind iets aanwak kerde, waardoor hoge gol*ren ontstonden. De landingsboot kreeg twee rollers over en het pleit was beslecht. De matrozen van de „Bundesmarine" hadden nog de tegenwoordigheid van geest om een luchtdichte yskist overboord te smyten. Ze doken hem na, klemden zich eraan vast en bleven zo ronddrijven. Door de sterke stroom bleek het niet mogeiyk naar het eiland te zwemmen. Extra angstig Een van de vyf (die hun namen niet bekend wilden maken) beleefde nog een extra angstig moment. Op het ogenblik, dat de boot zonk, was hy in het kleine machinekamertje en kon zichzelf niet bevrijden uit de volgelopen bak. Met een bajonet hebben zijn collega'n de machinekamer opengebroken en hem op het laatste nippertje bevryd. Fabrikant tegen voordelen aan jeugd Onsociaal is oncollegiaal (Van onze correspondent) Bij gelegenheid van de uitreiking der diploma's aan de geslaagde leer lingen van de r.-k. lagere textiel school in Tilburg is de voorzitter van het schoolbestuur, de heer F. Mutsaerts, zelf fabrikant, van leer getrokken tegen de handelwijze van een 4 a 5 Tilburgse textielfabrikan ten. Deze hebben aan de leerlingen bepaalde voordelen beloofd als ze zich wilden verbinden in hun bedrijf te komen werken. „Door deze beloften", aldus de heer Mutsaerts, „wordt by deze Jonge men sen de indruk gewekt dat de industrie voor Sinterklaas zou spelen. Het gevaar van deze handelwyze is dat de afge studeerden, aangetrokken door de be loofde geschenken en financiële voorde- meermalen heeft bewezen. De bal len slechts by deze 4 of 5 bedryven gaan werken, zodat de overgrote meerderheid is vervaardigd van schuimplastic en van de fabrikanten die niet aan deze j j j dwaasheid meedoen geen Jeugdige weegt minder dan een pond ..zodat krachten in hun bedryf zouden kunnen opnemen". „Het schoolbestuur is echter", aldus de heer Mutsaerts, „niet voorne mens zich in te spannen om slechts deze fabrikanten van geschoold Jong personeel te voorzien. Directeur en le raren zullen de Jongens en meisjes in de klassen wyzen op de ongedisciplineer de, onsociale en weinig collegiale hou ding van die bedryven waarvan biykt dat ze gemaakte afspraken met voeten treden. Vandaag zal in Teheran bloed vloeien De Perzische minister van Landbouw, dr. Arsanaji, heeft gisteren verklaard, dat de politie zo nodig van haar vuurwapens gebruik zal maken, als aanhangen van het Nationale Front vandaag In strijd met het regeringsverbod zouden demon streren. Vandaag Is het acht Jaar geleden, dat dr. Mossadeq in Perzië weer aan de macht kwam. Het Nationale Front is op de hand van de oud-premier. Minister Arsanaji zei, dat de leiders van dit front het werktuig zjjn geworden van de klandestiene communistische radio die heeft aangekondigd, dat er vandaag in Teheran bloed zou vloeien. Militairen en politiemannen met de bajonet op het geweer reden gister avond door de straten van de Perzische hoofdstad, kenneiyk als een waarschu wing dat de regering vastbesloten is eventuele demonstraties de kop in te drukken. Woordvoerders van het Nationale Front verklaarden echter, dat de voor genomen betogingen zouden doorgaan, ondanks het verbod van de overheid. Volgens hen was het te laat om de de monstraties nog af te gelasten, aange zien het niet mogeiyk was om op net laatste ogenblik de aanhangers van het Nationale Front nog te bereiken. De Perzische veiligheidspolitie heeft gisteravond zes bestuursleden van het Nationale Front in hechtenis genomen, zy worden beschuldigd van het opsto ken van het publiek tot het plegen van gewelddaden, wanorde en onrust Onder de arrestanten zyn ministers uit de tyd yan Mossadeq. De marinemannen brachten de nacht door op de dryvende jeugdherberg P. A. Koerts" in de haven van Delfzyl. Vanmorgen vroeg vertrokken zy met de „Rottum" naar hun standplaats Bor kum. De marechaussee in Delfzyl heeft hun commandanten op het eiland reeds op de hoogte gebracht van hun avon tuur. TROPISCHE STORM IN OMGEVING ANTILLEN Een orkaanvllegtuig heeft op 260 zee- myi ten oosten van Bonaire de eerste tropische storm van het seizoen de „Anna", gesignaleerd. De sterkste kracht ten noordoosten van het centrum is 50 tot 60 knopen. De orkaan is langs Bo naire en Aruba gef rokken JEUGDIGE AANRANDER GEARRESTEERD (Van onze correspondent) De Rykspolltie van IJ .elstein, by Venray, heeft gistermiddag een 16-jarige arbeider, aangehouden, als verdacht van het plegen van enkele ernstige aanran dingen. Dinsdagmorgen werd in de om geving van Well een 16-jarig meisje aangerand, toen zy 's morgens omstreeks acht uur door de bosryke omgeving naar haar werk in Venray fietste. Woensdag werd in de buurt vanMeerloeen 17-jarig meisje aangerand. De beide meisjes kon den ieder een signalement van de onver laat opgeven. Het bleek, dat deze vrijwel met elkaar overeenstemden In het ge hele Peelland werd dit signalement nvt spoed verspreid, met het gevolg dat de po6tcommandant van Ysselstein in de Jongen die hy gistermiddag voorbij cie politiepost zag wandelen, de aanrander herkende. Hy ontkende aanvankelijk de beide aanrandingen te hebben gepleegd, maar viel later door de mand. Advertentie moef zyn/ Nieuwe uitgaven Rouw in het paradjjs, door J. Goy- tisolo, Huis in de nacht, door A. van der Hoogte en Hannibal, de Carthager, door D de Jong. Ultg.: Contact, Amsterdam. Deze jongeman, door T. Kortooms, en De muiterij op de Bounty, door Ch. Nordhoff en J. Norman Hall. Ultg J. H. Gottmer, Haarlem. De wereld begint vandaag, door J. Lusseyran. Uitg.: De Tydstroom. Lo- chem. De ontluisterde kampioen, door A. Neyssel, en Het Seizoen ls voorbij, door W A. Gotjé. Ultg: De Arbeiderspers, Amster dam. Operatie Midway, door M Lebrun. Uitg. Nygh en Van Ditmar, Den Haag. Vakbeweging en maatschappij, door dr. W. Albeda. Uitg.: J. H. Kok, Kam pen. Gevecht in de rimboe, door J. Hidding. Uitg.: J. H. Kok, Kampen Jacht om het handschrift, door Debo Hage, en Verkenners en bolhoeden, door Debo Hage. Ultg.: H. J. Dieben, Den Haag. De Bertha, de A-Ford en de man netjes.. Onbewimpeld verslag van een boottocht, door Gait L Berk. Uitg Moussault N.V., Amsterdam. Zo leefden de Chinezen, door Jacques Gernet, Hollandia N V., Baarn- In de prachtige serie „Zo leefden s nu ook een werk verschenen over de Chinezen aan de vooravond van de In val der Mongolen (1250-1276'. PlaaU van handeling ls de streek van Hangt-- Jou en in het byzonder de stad zelf. Ha nets jou is tegenwoordig een stad van enkele honderdduizenden inwoners, ten zuiden van Sjanghai Omstreeks 1275 was het de grootste en rykste stad ter wereld. De keuze van deze stad houdt mede verband met het feit, dat de be roemde reiziger Marco Polo er tamelijk lang verbiyf heeft gehouden en er veel aandacht aan gewijd heeft in zyn ge denkschriften. In zijn inleiding zegt de schryver, sa menvattend, dat het China van de der tiende eeuw ons treft door zyn mode - nltlet, door zyn geldhuishouding, zijn papleren geld. zyn grote theeplantages en katoenbouw en zelfs door het be lang van zyn uitvoer Op het terrein van het maatschappeiyk leven, van de kunst, van het vermaak, van dc op voeding en van de techniek was China ontegenzeggeiyk het meest ontwikkelde land ter wereld van die tyd „Het is gerechtigd tot de mening dat de rest van de wereld met barbaren ls bevolkt Systematisch worden in afzonderlijke hoofdstukken o.m. de samenleving, de woning, de kleding en de keuken, de tydperken van het leven, het weer en het leven der mensen, alsmede de vrye- tydsbesteding beschreven. Het ls verlei delijk tal van boeiende passages te ci teren, maar wie alch voor dit facet van de cultuur Interesseert neme het werk zelf ter hand Het ls een voortreffelijke voortzetting van een bekende reeks boe ken. waarin eerder om de Azteken, de Inca's, de Grieken, de Babylonlers, de Carthagers. de Atheners en dc Egypte- naren behandeld werden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7