LUCKY... THE REAL NT Cl GARE [RNATIONAL E LUCKYIN NEDERLAND I.25 BLOEMEN IN „DE LAKENHAL" Tentoonstellingen thans geopend LUCKY STRIKE Kerkelijk L even Hoogheemraadschap Rijnland nam afscheid van jhr. mr. Von Fisenne Schoolboeken Zandvliet9» Bedrijfsartsen behoeven een speeialistische kennis Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 juli 1961 Tweede blad no. 30405 In tegenwoordigheid van vele ge nodigden heejt de wethouder van de Bedrijven, mr. J. Drijber, gistermid dag de Snackbar „Modern" van de heer A. Mullens aan de Steenstraat geopend. Met deze bouw, waarmede zoals de heer Mullens het uitdrukte, handel en wetenschap zijn gediend, is het beeld in deze omgeving sterk gewijzigd. Inderdaad: handel en we tenschap, want, zoals bekend, krijgt de Leidse Universiteit de beschik king over de tweede en derde ver dieping, terwijl de vierde etage werd afgestaan aan het Rijksmuseum voor de geschiedenis van de Natuur wetenschappen. Het ligt in de bedoe ling, dat op de tweede verdieping het bureau voor de psychologische we tenschap wordt gehuisvest en dat de derde verdieping wordt ingericht voor de afdeling radio-pathologie en stralenbescherming der Leidse Uni versiteit. Mr. Drijber wees er in zijn toe spraak op, dat deze bouw volkomen NED. HERV. KERK Beroepen te Lunteren (toez.) (vac. C. J. P. Lam) J. Bos te Wierden. Bedankt voor Boven-Hardlnxveld E. J. Schimmel te Oud-Beijerland voor Krimpen a/d Lek A. v. Brummelen te Schoonrewoerd. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis, Oud-Beljerland en te Zwaagwesteinde J. Kievit, kand. te Apeldoorn te Lutjegast H. Biesma, kand te Llsse. Pastoraal centrum N. H. Kerk Dr. J. M. de Jong, rector van het the ologisch seminarium der Ned. Herv. Kerk te Driebergen, heeft gistermiddag tijdens een korte plechtigheid de vlag gehesen op het nieuwe gebouw voor een pastoraal centrum. Het gebouw zal zo wel dienst doen als pastoraal centrum voor hervormde predikanten als voor de huisvesting van de studenten van het seminarie. Op het internationale congres, dat de Jehova's Getuigen van 1 tot en met 6 augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal houden, worden op de eerste dag ruim 13.000 deelnemers ver wacht. Dit aantal zal vermoedelijk in de loop van de week oplopen tot 23.000. Het thema van het congres is „Ver enigde aanbidders". Hoogtepunte zijn o.m. op vrijdagochtend 4 augustus een massale doop door onderdompeling van 600 personen in het Zuiderbad, voorts een toespraak op zondag middag 6 au gustus in het Stadion door de vice-pre sident, de heer F. W. Franz. Vijftien verschillende naties zullen in Amsterdam vertegenwoordigd zijn. Er komen o.a. 9000 personen uit Amerika, 1800 uit België en 466 uit Engeland. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Herma Angellne, dr van J N. Taverne en A. M. Statius Muller; Petra Gerarda Maria, dr van P. A. A. Fasel en D. H. Bon; Ivonne, dr van W. de Vos en D. v. d. Voord; Ernst Jan, zn van M. de Kooker en A. den Butter; Hendrlcus, zn van G. de Vos en G. van Bakkum; Robertus Ja cobus Johannes, zn van J. J. Henzing en M. C. A. Kerkvliet; Hllde Georgette, dr van J. A. Elchhorn en J. L. Bauer; Vero nica, dr van M. C. GljzenlJ en A. C. Gon- lag; Cornelia, dr van H. G. Buljn en M. J. van Putten. GETROUWD H. T. F. Landman en A. M. L. Thleme; B M. de Ridder en C. Pasma; F. L. N. Nleman en M. B. van Halle; H. G. Run haar en E. M. J. H. Foppen; T. Vink en E. M. Visser; J. Wltteman en N. Regeer; J. van Gent en M. BeiJ; J. J. de Ridder A. La Lau en J. Phlllppo; J. J. C. Uljee en W. C. Bennlng; W. G. van den Berg en H. E. Spijker; J. Mulder en E. Groenhui zen; P. J. de Nobel en H. Koppe; C. J. M Hermsen en J. F. Webbers; N. Schou ten en H. Thoma; H. Jansen en L. Harte- velt; W. HUlebrand en S. van Polanen; T. Boom en E. G. J. v. d. Valk; C. A. F Verbij en T. van der Melj. OVERLEDEN J. Smits, 59 jaar, e.v. J. van der Leek; W. Tlmmers, 56 Jaar, man; B. Kooreman, 88 Jaar, e.v. A. de Jongh; W. van Putten, 72 Jaar, man. past in het kader van de wederop bouw van het Stationsplein, ivelke omgeving in december 1944 door een bombardement werd getroffen. Grote ravage is toen ook ontstaan op de plaats waar thans dit gebouio is opgetrokken. Hulde werd gebracht aan het Rot terdamse Architectenbureau Apon, v. d. Berg, Ter Braak en Tromp voor de wijze waarop dit bureau deze gapende wonde in het stadsbeeld heeft weten te verwijderen" (Foto L.D./Holvast) Middenstandsexamens Voor het middenstandsdiploma zijn ge slaagd; C. Omtzigt Zoeterwoude. P. v. Fles Leiden, M. Oosthoek Alphen a. d. Rijn, I. den Os Leiden, P. Oskam Mijdrecht, H. Ouwehand Katwijk aan Zee, J. Ouwersloot Rijnsburg. J. Paar- dekoper Alphen a. d. Rijn, L. Paarde- koper Nieuwveen, J. Padberg Leiden, M. Papot Warmond, L. de Pater Nieuwkoop, G. Pieterse, M. Pieterse Zoeterwoude. J. Pieterse Nieuwkoop. A. v. d. Plas Kat wijk aan Zee, L. v. d. Plas Haarlem mermeer, A. Baay Lisse. W. v. d. Plas Katwijk aan Zee, C. Poel Oud-Ade. M. v. d. Poel Zoeterwoude, W. v. d. Poel Voorschoten, J. v. d. Pol. A. Pommer Leiden, S. Poot Valkenburg, J. Prinsen Amersfoort, M. Luiten Stompwijk, N. Rader Wassenaar, H. Ravensberg Rijnsburg, F. v. d. Reek, R. v. d. Reek Leiden, L. Rekelhof Ter Aar. Lid. Re kelhof Langeraar, P. de Ridder Alphen a. d. Rijn, N. Steehouwer Leiden. E. Roling Zwammerdam, P. Romijn Kat wijk aan Zee, A. de Roode, D. de Roode Leiden, B. Roodhuizen Alphen a. d. Rijn, M. de Rooij Nieuwkoop, C. Rooijackers, H. Roseleur Leiden, A. v. Ruiten Lisse, C. Rijnsburger Leiderdorp, J. v. Salon Oude Wetering, A. v. Santen Woubrugge, E. v. Santen Stompwijk, W. Sehiferli Wassenaar, C. Scholten Zoetermeer, M. Schoneveld Oegstgeest, J. v. Cassel. E. Schoon Leiden, C. Schuur Zoeterwoude, F. Siersma Leiden, A. Spallendel Ha- zerswoude. F. Sloos, H. Sloos, H. Smitte- naar Leiden, M. Sonneveld Zoetermeer, A. Spadon Leiden, H. Spek, F. Spek Leiderdorp, E. v. d. Spek Abbenes, J. Stapper Alphen a. d. Rijn, W. Starken- burg Oegstgeest, C. v. Staveren-De Jong Oude Wetering. E. Steeds, J. Riebeek Leiden, E. Steinen Leimuiden, J. W. Stieding Oegstgeest, C. Straathof Zoe terwoude, P. Straathof Leiden en C. Straver Zoeterwoude. Mulo-examens Voor het mulo-diploma A zijn ge slaagd de dames; D. v. Waveren, L. C. Bontje te Leiden; G. J. M. Punsche te Bodegraven; A. E. Varkevisser te Noordwijk; M. K. v. Duijvenvoorde, W. v. d. Oever, A. M. v. Rijn te Katwijk aan Zee; M. M. Hoogstraten te Leiden; M. Zwaan, J. Verboon te Oegstgeest. De heren; H. Bladergroen, J. A. Blok land, C. R. Borghart te Oegstgeest; J. P. v. Duuren te Leiden; O. J. H. Oepkes te Oegstgeest; J. Paauw te Rijnsburg; M. Windhorst. W. de Bock, S. P. Brussee te Leiden; J. P. Goedhart te Nieuwe Wetering; J. S. Capperdel te Bodegraven. Afgewezen 7. De kandida ten met een sterretje voor de naam zijn tevens geslaagd voor het midden standsdiploma. Advertentie LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld me*. LUCKY STRIKE ...wordt in practisch alle landen ter wereld gerookt. m Het Hoogheemraadschap van Rijnland deningen en juridische zaken werd ge- heeft tijdens een verenigde vergadering afscheid genomen van hoogheemraad, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. In ver band met de restauratie van de eigen vergaderruimte in het Gemeenlandshuis genoot men gastvrijheid in het Leidse Stadhuis. De vergadering benoemde de hoofdin geland voor het gebouwd, de heer H. L. du Boeuff, burgemeester van Oegstgeest tot plaatsvervangend hoogheemraad. Zodanige benoeming was urgent in verband met het vertrek van de hoog heemraad jhr. mr. L. M. E. von Fisenne en de plaatsvervangend hoogheemraad mr. dr. J. Hazenberg. Eerstgenoemde verwisselde per 1 juli jl. het burgemees tersambt. van Warmond met dat van Hengelo (O)laatstgenoemde, tot voor kort wethouder van Wassenaar, zag zich met ingang van dezelfde datum benoemd tot burgemeester van Veenendaal. Als opvolger van mr. dr. Hazenberg in de Commissie voor de reglementen, veror- kozen de hoofdingeland voor het onge bouwd mr. G C. D. Baron van Wasse naar van Catwijck. Voorts werden enige eigendomszaken afgedaan. Daaronder was de uitgifte in erfpacht aan de gemeente Katwijk van gronden t.b.v. de bouw van een brug over het Uitwateringskanaal. Overeenkomstig de gedragslijn van het Rijk werd besloten tot invoering van de vijfdaagse werkweek. De dijkgraaf, mr. F. M. A. Schokking, wenste de scheidende hoogheemraad, Von Fisenne namens de vergadering ge luk met zijn eervolle benoeming tot bur gemeester van Hengelo. Dank werd uit gesproken voor de belangrijke diensten, welke de heer Von Fisenne in een sfeer van goede collegialiteit en gedragen door een uitgebreide kennis omtrent Rijnland het Hoogheemraadschap sedert 1951 heeft bewezen. Zijn vertrek, na negen- Jarige bekleding van het ambt van hoog heemraad, betekent voor Rijnland een gevoelig verlies. Jhr. mr. Von Fisenne dankte voor de woorden van gelukwens en voor de waar dering voor zijn Rijnlandse werkzaam heden, welke daaruit sprak. Het Hoog heemraadschap alle goeds toewensende, releveerde hij tenslotte enkele belang rijke veranderingen welke tijdens zijn Rijnlandse tijd op het punt van de las tenverdeling binnen het Hoogheemraad schap tot stand kwamen. Dodelijke val van steiger Gistermiddag omstreeks half vier is de 77-jarige steenhouwer H Hoefnagel uit Den Haag in de Breestraat van een steiger gevallen. Hij stapte van de steiger over op een ladder. Zijn handen die een houvast zochten, grepen een los liggende balk. Het gevolg was, dat de steenhouwer een val maakte, waarbij hij met het hoofd terecht kwam op een twee meter lager gelegen betonnen vloer. Aanvankelijk lieten zijn verwondingen zich niet ernstig anzien: Een wonde boven het rechteroog en een hersen schudding. De E.H.D. bracht het slacht offer over naar het Academisch Zie kenhuis, waar de heer Hoefnagel tan nacht om half een is overleden. H.B.8. M.M.8. LYCEUM OYMNASIUM AMBACHTSSCHOOL, enz. BOEK. EN KANTOORHAND EL HAARLEMMERSTR. 117A - LEIDEN Tot hoofd van de afdeling Voorlichting van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde is met ingang van 1 september a.s. benoemd, dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen te Oegstgeest. Onder deze afdeling ressorteert In het bijzonder de post-academische cursus Gezondheidszorg en Preventieve Genees kunde. Zeer onlangs heeft deze cursus, die met steun van de Rockefeller Foundation In 1948 is begonnen, een geheel nieuwe betekenis gekregen. In de wet op de Bedrijfsgeneeskunde is duidelijk vastgelegd, dat de bedrijfsartsen een specialisti sche kennis behoeven. De Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft thans het Nederlands Instiuut voor Praeventieve Geneeskunde als een der opleidingsinstituten erkend. „Het oog van (le kunstliefhebber wordt op de natuur en dat van de natuurliefhebber op de kunst gericht" In het Stedelijk Museum „De Lakenhal" heeft burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gistermiddag onder grote belangstelling twee tentoonstellingen geopend, te weten de „Aqua-hortus" en één over bloemsierkunst, welke is ondergebracht in „De Lakenhal". Alvorens de burgemeester tot de opening overging spraken de heren Zandbergen namens het Bloemencorsocomité „Rijnsburg" en mr. F. J. Portheine bestuurslid van de V.V.V. te Leiden. GEEN GERINGE TAAK De heer Zandbergen zeide, dat het Bloemencorsocomitc „Rijnsburg" een taak op zich had genomen bij de orga nisatie van deze bloemsierkunsttentoon- stelling. In de eerste plaats was na tuurlijk de toestemming van het ge meentebestuur nodig geweest, doch daar waren geen moeilijkheden gerezen. Hij sprak dan ook zijn hartelijke dank uit voor de medewerking, die van de zijde der gemeente was ondervonden. Tevens dankte spreker de vele bedrijven, die hun steun hadden verleend bij het in richten van de tentoonstelling, waarbij vooral de verlichting in den beginne een struikelblok was geweest. VOLLEDIGE STEUN De heer Zandbergen dankte eveneens de bloemisten uil Leiden, Katwijk. Oegstgeest, Noordwijkerhout, jazelfs uit Amsterdam, die hun volledige steun had den gegeven door vele en fraaie bloem stukken in te zenden. Zijn dank betrof tevens de heer G. Kiers en diens echt genote, die de artistieke leiding op zich hadden genomen, alsmede drs. J. N. van Wessem, directeur van de „Lakenhal". Vervolgens sprak de heer Zandbergen de heer Portheine van de VVV te Lei den toe. Hij zeide, dat de expositie te beschouwen is als een geschenk aan de VVV ter gelegenheid van haar zestigja rig bestaan, dat enige maanden geleden is gevierd. BELANGRIJK ELEMENT Mr. Portheine dankte voor de vriende lijke woorden en maakte melding van de bijzonder goede samenwerking, die be staat tussen het corsocomité „Rijnsburg" enerzijds en de VVV anderzijds. Hij zei de, dat de beide tentoonstellingen on getwijfeld een belangrijk element zul len vormen voor het vreemdelingenver keer in de Sleutelstad. SFEERVOLE OMGEVING Daarop nam burgemeester Van Kin schot het woord. Hij zeide, dat het een bijzondere dag was voor de natuurlief hebbers. Hij sprak over het feit, dat de bloemsierkunst in „De Lakenhal" een bijzonder sfeervolle omgeving heeft ge vonden. De burgemeester merkte daarbij op, dat op deze tentoonstelling het oog van de natuurliefhebber op de kunst en dat van de kunstliefhebber op de natuur werd gericht. Hij zag daarin voor belden de mogelijkheid tot verruiming van de blik. Spreker zeide, dat deze woorden eveneens min of meer van toepassing waren op de aquaria van de „Aqua- hortus" in de oranjerie van de Hortus Botanicus, want aquaria zijn te be schouwen als levende schilderijen. SCHUILEN Betreffende het vreemdelingenverkeer merkte jhr. mr. Van Kinschot op, dat het bij dit slechte weer voor de vakan-terspiegel. De bloemsierkunst heeft in „De Lakenhal" een sfeervolle omgeving gevonden. (Foto L.D./Holvast) tiegangers in Katwijk en Noordwijk een welkom uitstapje zou zijn om Led den te bezoeken. En waar zouden zij beter kun nen schuilen, dan in „De Lakenhal" of in de Hortus? „Ik wens U allen en de organisatoren van harte geluk", aldus de burgemeester. Hierop verklaarde hij belde tentoonstel lingen in enkele welgekozen woorden voor geopend. RONDGANG Vervolgens maakten de vele genodig den een rondgang over de expositie. Prachtig komen de bloemstukken, waar van diverse een hoogte van enkele me ters bereiken, uit in de sfeervolle om raming der schilderijen. Gladiolen zijn veelvuldig gebruikt, doch ook scabiosa, achillea en tal van andere bloemsoorten De aanwezigen bekeken de zalen, waar in de bloemen zijn geëxposeerd, waarna men zich naar de Hortus Botanicus be gaf voor een bezoek aan de ..Aqua- i Hortus", waarvan wij gisteren in ons blad reeds melding maakten. SPROOKJESACHTIGE SFEER Men genoot van de sprookjesachtige sfeer van deze expositie. Reeds bij bin nenkomst betreedt men een andere we reld. Een kleine, doch smaakvolle in zending van het Dierenpark Wassenaar, (een tweetal vrouwelijke bergeenden en een roodhalsgans, alsmede enkele vogels van kleiner formaat, waaronder twee witkuifgaaiem brengen de bezoekers in de stemming. Nog meer voelt men die bij een blik in de beide zijzalen, waarin ruim zestig tropische en zeeaquaria „ge huld" in een stemmige verlichting, een beeld geven van het leven onder de wa- Onder het specialisme van sociaal-ge neeskundige, dat mede in verband hier mee is ingésteld, zullen naast de be drijfsartsen ressorteren de schoolartsen en de geneeskundigen op het terrein van de Algemene Gezondheidszorg. Ook voor deze beide gebieden is het theore tische gedeelte van de cursus van het Instituut thans als volwaardig deel der opleiding erkend. Ten aanzien van het verdere gedeelte kunnen zeer binnenkort nadere regelingen worden verwacht. De uitzonderlijke maatschappelijke betekenis, welke de opleiding tot sociaal- geneeskundige in de toekomst zal heb ben treedt hiermede sterk naar voren. Veel functies zullen thans door artsen, die na hun studie deze specialistische opleiding hebben gevolgd, bezet worden. Een verantwoorde en evenwichtige op bouw van de cursus is daarom een eerste vereiste. Dr. J. A. C de Koek van Leeuwen volgt dr. S. Spijer op, die als oud-direc- Leur van de G.G en G.D. te Rotterdam ?n van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde de cursuslei ding heeft waargenomen. Dr. S. Spijer I zal nog als adviseur aan de uitbouw van de cursus medewerken. Dr. J. A. C. de Koek van Leeuwen, 7 september 1926 te Bandoeng geboren, behaalde in 1951 het artsexamen. Hij specialiseerde zich in de psychiatrie. In 1958 promoveerde hfj cum laude bij prof. dr. P. Muntendam, buitengewoon hoog leraar in de Sociale Geneeskunde aan de Leidse Universiteit op een proef schrift over het ziekteverzuim Aan de afdeling Geestelijke Gezondheid in het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneekunde verricht hij sinds 1954 on derzoekingen op uiteenlopende gebieden als Sociale Pathologie, Bednjfssociatrie, e.d. In verband met de reorganisatie van een ziekenhuis in het buitenland advi seert hij over de stafverhoudingen en de toe te passen methodiek. Tevens bestu deerde hij enkele belangrijke industriële projecten in Engeland. Tezamen met internationale deskun digen maakte hU deel uit van de lei ding van experimentele trainings- en instructie „workshops". Enige Jaren is hij tevens directeur ge weest van het Medisch Opvoedkundig Bureau alhier. 5 HÊÊÈÊÊtB A Het zeepaardje, één der merk waardigste vertegenwoordigers van het leven onder de waterspiegel. die op de Aqua-Hortuste zien zijn (Foto LD./Holva«t)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3