Formele veldslag om de stad BIZERTA begonnen ARABISCHE LIGA ACCEPTEERT SJEIKDOM KOEWEIT ALS LID McNamara stapt morgen in vliegtuig naar Parijs Franse parachutisten vanochtend met pantserwagens in opmars WEERBERICHT Grissom geslaagde ruimtereis Ook gevechten in het zuiden Buitenlandse „vrijwilligers" Overleg met generaal Norstad F rans - Algeri j ns overleg hervat ÉW Qht tettivs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 21 JULI 1961 No. 30405 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week WltU Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Het conflict tussen Tunesië en Frankrijk in en om de oorlogshaven Bizerta is uitgegroeid tot een formele veldslag. Van weerskanten werd gisteren gevuurd en gisteravond schatten de Fransen het aantal gesneuvelde Tunesische soldaten al op tenminste honderd-en-tien, terwijl zesduizend Tunesiërs gewond zouden zijn. Voorts zijn ruim zestig Tunesiërs gevangen genomen. Aan Franse zijde vielen vijf doden en dertig gewonden. Vanochtend meldde het Tunesische persbureau, dat Franse parachutisten, gesteund door pantser wagens, de stad Bizerta binnentrokken, nadat een Frans ultimatum, waarin de terugtrekking van het Tunesische garnizoen uit Bizerta geëist werd, door de regering-Bourguiba was verworpen. Volgens Ook aan de Algeryns-Tunesische grens is het tot gevechten gekomen. In de omgeving van Fort Saint zijn demonstranten die een Tunesische vlag wilden planten in een deel van de Sahara, dat thans in Franse handen is maar nu door Tunesië wordt opgeëist, in botsing gekomen met Fransen. Ook hier wordt gevoch ten, aldus Radio-Tunis. In Parijs werd medegedeeld, dat vannacht „een Tunesische aanval op een Franse stelling aan de zuidelijke grens van Tunesië" is afgeslagen. Er was voorts, volgens Radio-Tunis, een bloedige strijd ontstaan ten zuiden van Ghadames in Libië, toen Tunesische troepen, gendarmes en vrijwilligers daar door Fransen werden onderschept. mie te geven". Frankrijk zou echter zo weinig mogelijk geweld gebruiken. „Wij zullen tot het uiterste gaan. Een andere mogelijkheid bestaat trouwens niet meer", aldus verklaarde president Bourguiba tegen een correspondent van het linkse Parijse weekblad „L'Ex- press" „Wij (de Tunesiërs) zouden nog- gekoloniseerde landen nooit tot voor beeld kunnen dienen als we op dit punt Debré: Frankrijk is geduldig geweest Premier Debré van Frankrijk ver klaarde in de Franse Nationale Verga dering, dat de Tunesische regering zal begrijpen, dat geweld niets oplost en dat alleen samenwerking tot bevredigende resultaten zal leiden. Frankrijk is zeer geduldig geweest en heeft slechts zijn toevlucht tot geweld genomen toen het werd aangevallen, aldus Debré. Hij legde er ie nadruk op ,dat men de toestand in Bizerta in internationaal verband moet zien. De spanning tussen Oost en West had haar weerslag in het gebied van de Middellandse Zee. De premier maakte voorts bekend, dat de bevelvoerende admiraal in Bizerta „de noodzakelijke manoeuvres was begonnen om de basis weer haar volledige autono- President Bourguiba van Tune sië heeft heden verklaard, dat hij vrijwilligers uit het buitenland heeft aanvaard voor de strijd tegen de Fransen. PRINSES IRENE IN MEXICO Prinses Irene heeft gisteren een be zoek aan het universiteitscomplex van Mexico gebracht, vergezeld van Avecita Lopez Mateos, de dochter van de presi dent van de Republiek. De Prinses werd ontvangen door de rector, dr. Ignacio Chavez, en andere hoge functionarissen van de universiteit. Zij maakte een rond gang en sprak met name haar bewon dering uit voor de fresco's op de muren van de hoofdgebouwen. Prinses Irene is de gast van de presi dent en verblijft in de presidentiële re sidentie in San Jeronomo, ten zuiden van de hoofdstad. Gisteravond dineerde zij met Prinses Marie-Gabriëlle van Savoie bij de pre sident van de Republiek. Op de meeste plaatsen droog De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot maige, maar in het Waddengebied vrij krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 JULI Zon op: 4.46 uur; onder: 20.46 uur. Maan op: 14.59 uur; onder: 0.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.44 en 22.16 uur. Laagwater te 5.07 en 17.38 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Hoge-drukgebied boven de oceaan breidt zich via Schotland langzaam in de richting van de Noordzee uit. Hier door zal de noordwestenwind afnemen* Weinig of geen buien en geleidelijk meer zon. Overdag temperaturen van 17 tot 18 graden Temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: tijdens week einde aangenamer strandweer. Dit nummer bestaat alt 18 pagina's de jongste berichten maakt Bizerta de indruk van een dode stad: elektriciteit, gas en water zijn afgesloten. De Fransen hebben tot dusver drie regimenten parachutisten uit Algerije ter verster king naar Bizerta gezonden. Zeven Franse oor logsschepen liggen voor de kust, waaronder het vliegdekschip „Arromanches", vanwaar vliegtui gen opstijgen voor aanvallen op Tunesische stellingen. De Veiligheidsraad zou hedenavond om half acht Ned. tijd bijeenkomen om, op verzoek van Tunesië, de kwestie-Bizerta te bespreken, aange- I zien de „internationale vrede en veiligheid door het Franse optreden ernstig worden bedreigd". niet onverzettelijk waren". „Generaal De Gaulle weet heel goed, dat er geen i Russen in Bizerta zullen komen en ook geen anderen. Als de Algerijnse oorlog was beëindigd zou onze houding het zelfde zijn. Wij willen volledig soeverein zyn, dat is alles". Over de „grenscorrecties" in de Sahara zei Bourguiba: „Over de strook van de Sahara waar Edjele in ligt en die Tunesië als grondgebied opeist zal met de toekomstige onafhankelijke Algerynse regering onderhandeld wor den. Dit zijn zuiver Tunesische zaken. Doordat Frankrijk Algerije en Tunesië tegen elkaar wil uitspelen zal het zelf de klappen krijgen". Na zijn aankomst in New York, waar hjj de Tunesische kijk op het geval- Bizerta in de Veiligheidsraad zal geven gaf de Tunesische vertegenwoordiger, M o n g i Slim als zijn mening, dat zijn regering hulp zal aanvaarden „van onverschillig welke kant". Slot pag. 2 ONDANKS ÏRAAKSE PROTESTEN De Arabische Liga heeft gister avond besloten Koeweit als lid toe te laten nadat de Iraakse afgevaar digde de bijeenkomst van de raad van de Liga had verlaten, aldus heeft Radio-Cairo gemeld. De Iraakse delegatie verliet de verga derzaal tijdens de stemming omdat, naar zij zei, de Liga samengaat met het Brit se imperialisme. Verder zeiden de Ira kezen dat „enkele sjeiks geld betalen". Volgens Radio-Cairo werd het besluit eenstemming genomen. Irak werd als af wezig beschouwd. Verder meldde deze zender dat Koe weit heeft beloofd zo spoedig mogelijk om terugtrekking van de Britse troepen te verzoeken De Iraakse regering heeft toegezegd Koeweit niet met geweld te zullen annexeren. De delegatie van Koeweit werd uitge nodigd aan de conferentietafel plaats te nemen. Het hoofd van de Tunesische afvaar diging, Sjarsjoer, had eerder gezegd dat Tunesië bereid is troepen naar Koeweit te zenden. De Jemenitische afvaardiging heeft Je- mens aanspraken op de gebieden van het protectoraat Aden ter sprake gebracht, aldus werd in Arabische kringen verno men. Zij wilde een resolutie waarin wordt verklaard dat het zuiden van Ara- bië de gebieden van het protectoraat Aden deel van Jemen uitmaken. Je men zou hierdoor willen voorkomen dat de sjeiks in het protectoraat om lid maatschap van de Arabische Liga zou den verzoeken, nadat zij onafhankelijk zouden zijn geworden. H.K.H. Prinses Margaret, die in de komende herfst haar eerste baby verwacht, heeft in Londen een modeshow bijgewoond. Bij het verlaten van het theater, dat zij met haar echtgenoot be zocht. werd deze foto gemaakt. Kapitein Virgil Grissom Is hedenmiddag om 13.22 uur Ned. tijd de tweede Amerikaan gewor den. die in een Mercury-cabine een ruimtevaart maakte. Om kwart voor twee kwam het bericht, dat Grissom veilig aan boord van het vliegdekschip ..Randolph" was op genomen. Op het ogenblik, dat de cabine bij terugkeer het zee-opper vlak naderde, had Grissom gemeld dat ..alles wel aan boord" was. De Randolph" en vijf torpedoboot- jagers met vliegtuigen en helikop ters lagen op 467 km afstand ge reed om de ruimtecabine op te vissen. Alles verliep zeer vlot. Gisteren heeft de Amerikaanse lucht macht een Titan-raket gelanceerd, voorzien van een tiental „lokvogel- raketten", die zich van de hoofdraket losmaken teneinde vijandelijke radar- waarnemers te misleiden. De Titan heeft 8.000 km boven het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan afgelegd. Anderhalf uur na de lancering werd de neuskegel opgevist. Verder mededelin gen werden niet verstrekt, aangezien dit project „zeer geheim" is. Kwestie-Berl ijn De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, en de voor zitter van de commissie van staf chefs, generaal Lyman Lemnitzer, zullen morgen naar Parijs en maandag naar Londen vliegen om de kwestie-Berlijn te bespreken. Dit heeft het ministerie van Defen sie in Washington meegedeeld. Zij zullen zondag in Parijs met gene raal Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO-troepen, spreken over „kwes ties van gemeenschappelijk belang be treffende de plannen van de regering met het oog op de Berlijnse crisis". Zij zullen met generaal Norstad tevens spreken over de toekomstige be hoeften van de NAVO-strijdmacht, evenals generaal Norstad reeds eerder met de ministers van Defensie van an dere NAVO-landen besprekingen heeft gevoerd". Maandag zal minister Mc.Namara in Londen een onderhoud hebben met zijn Britse ambtgenoot Watkinson. Dit on derhoud is volgens de ministeriële woordvoerder een voortzetting van de gesprekken die minister Watkinson vier maanden geleden in Washington heeft gevoerd. De Amerikaanse nationale veiligheids raad is gisteren ruim een uur onder voorzitterschap van president Kennedy bijeen geweest. De besluiten die de raad gisteravond heeft genomen, zal de presi dent dinsdag in een radio- en televisie uitzending en woensdag in een bood schap aan het Congres meedelen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zakpn, Dean Rusk, zal vanavond een conferentie hebben met de ambas sadeurs van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. over stappen in de kwestie-Berlijn De Duitse ambassadeur in Washing ton, Wilhelm Grewe, heeft zijn vertrek uit de Verenigde Staten naar Bonn dat donderdagavond zou hebben plaatsge had, uitgesteld. Bij het begin van de culturele manifestatie ..Amersfoort ontvangt Belgiëwelke van 20 juli t m 5 augustus in Amersfoort wordt gehouden, heeft de Belgische am bassadeur in Nederland, F, XJ. M. G. Baron van der Straten Waillet, een krans gelegd bij het Belgen-monument in de Keistad. Na een onderbreking van ruim een maand zijn de Algerijns-Franse bespre kingen gisteren hervat. Zij worden ge houden in het Chateau de Lugrin, op vijf kilometer afstand van Lvian. De vergadering duurde slechts een uur. Beide delegatieleiders, de Franse minis ter voor Algerijnse Zaken, Louis Toxe, en de Algerijnse vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken, Belkacem Krim, hebben voorstellen gedaan die be ogen het gesprek op gang te brengen. Op de vergadering van vandaag, in het Chateau d'Alleman, zouden deze voor stellen worden beantwoord. Een woordvoerder van de Franse dele gatie heeft verklaard, dat de voorstellen van Joxe en Krim punten van overeen komst bevatten. De Fransen willen vol gens hun woordvoerder de behandeling van procedure-k vesties zo spoedig mo gelijk beëindigen en beginnen met de be spreking van concrete problemen Toen de delegaties, nu een maand geleden, uit elkaar gingen was de toen drie weken oude conferentie in een impasse geko men. De eventuele deelneming van Ben Bel la, een der gevangen genomen ministers van de voorlopige regering van Algerije, noch de kwestie-Bizerta zijn gistermid dag ter sprakr gekomen, aldus de Franse woordvoerder. Joxe stelde voor om over de volgende punten te spreken: herstel van de vrede, en voor alles beëindiging van het terrorisme (de Franse regering wenst dat speciaal op dit punt spoedig voortgang wordt geboekt) garanties voor en de technische uit voering van het zelfbeschikkings recht; O garanties betreffende het samen le ven van de verschillende gemeen schappen in Algerije. Katanga dreigt met het inroepen van Russische hulp ,,Als de toekomst van ons land het vereist, zullen wij en onze Kongolese broeders de hulp van Sowjet-Rusland inroepen", aldus verklaarde de Katangese minister van Binnenlandse Zaken, Moe- nongo, gisteren op een persconfe rentie in Elisabethstad. Moenongo die sprak uit naam van de regering (Tsjombe is ziek) zei: „Aangezien de Verenigde Naties en de vrije wereld geen goede oplossing voor de Kongolese crisis kunnen of wil len vinden, zullen wij niet aarzelen deze stap te nemen". Hy deelde mee, dat Katanga „zo spoe dig mogelijk" een delegatie naar Stan ley.stad wil zenden voor besprekingen met Antoine Gizenga, de leider van het pro-loemoembistische regime. Moenongo zei, dat de Verenigde Naties „ten koste van alles" een oplos sing van de Kongolese crisis willen vin den zonder met de nationale verlangens van de verschillende bevolkingsgroepen in het land rekening te houden. De een heid van Kongo wordt door de Veilig heidsraad geëist, die bereid is de „inter nationale militaire macht" te gebruiken om die eenheid te bereiken. De secreta ris-generaal, Dag Hammarskjöld, wordt in zijn Kongo-politiek door de Verenigde Staten gesteund, zei hij. Moenongo ver weet de Belgen hun vorige kolonie met te weinig vooruitzicht onafhankelijkheid verleend te hebben, zodat de Belgen verantwoordelijk zijn voor het lijden van de Kongolezen. „De Westelijke Europese landen zijn teveei door hun eigen beslommeringen in beslag genomen om zich met Kongo te bemoeien. Wij begonnen alleen en we zijn nog alleen". Onderhoud Bentinck- Ileatli te Londen De Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheien, heeft gisteravond op zijn verzoek een gesprek gehad met de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, "leath. Het gesprek heeft meer dan een uur geduurd. Van bevoegde Britse zijde is vernomen, dat gesproken over alle aspecten van de Europese economische waagstukken in het algemeen en over de vooruitzich ten van de vergadering van de WEU- raad op 1 augustus te Parijs. Uit het Leldsch Dagblad van 23 Julij 1861: Uit 's Hage wordt berigt. dat Z.M de Koning voor de uit- noodiging van Keizer Napoleon om het kamp van Chalons te bezoeken, heeft bedankt, uit hoofde de buitengewone uitga ven bij gelegenheid van den wa tersnood niet toelieten om aan zienlijke kosten te maken 't Is ook daardoor niet mogelijk ge worden. zonder aanstoot te ge ven, dat Z. Af. zich naar Wies- baden begaf.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1