WAALSE SOCIALISTEN WENSEN FEDERAAL BESTEL IN BELGIE Zeer slechte gebitten in Katwijk- voetwratten vooral in Voorschoten Diploma's en bevorderingen aan de Chr. Technische School „Katwijk" WEGVERKEER NAM NIEUWE BRUG IN BEZIT VAN KATWIJK Interessante cijfers van de districts - schoolartsendienst Zeven geslaagden ontvingen een i.iijk van bijzondere waardering Sinaasappelen Ons land Europa's vuilnisbak? DONDERDAG 20 JULI 1961 Dezer dagen verscheen het jaarverslag over 1960 van de Districts-Schoolartsendienst Kat wijk", omvattende de gemeenten Katwijk, Leidschendam, Valken burg, Voorschoten, Zoetermeer en Zoeterwoude. Zoals ook vorig jaar het geval was is het verslag in twee delen gesplitst, waarin de beide schoolartsen, P, Vermet en J. van der Heul, ieder hun eigen rayon behandelen. In het gehele district waren in 1960 aangesloten 85 scholen (1959: 79) met 16261 (1959: 15632) leerlingen. Onder toezicht van dokter Vermet ston den de scholen in Katwijk en vijf scholen te Voorschoten, met in totaal 8128 leerlingen, terwijl dok ter Van der Heul de scholen in Leidschendam, Valkenburg, Zoe termeer en Zoeterwoude. benevens de overige scholen van Voorscho ten. met totaal van 8133 leerlingen onder zijn toezicht had. Besmettelijke ziekten In het gehele district werden 53 ge vallen van besmettelijke ziekten ge constateerd. als volgt gespecificeerd: difterie 1 (Katwijk), roodvonk 8 (3 in Katwijk. 1 in Leidschendam en 4 in Zoetermeer). rode hond 1 (Leidschen dam). kinderverlamming 1 (Voorscho ten). besmettelijke" geelzucht 39 (26 in Katwijk, 8 in leidschendam. 4 in Zoe termeer en 1 in Zoeterwoude). para- tyfus 2 (1 in Voorschoten en 1 in Zoe termeer) en malaria 1 (Katwijk». Noch voor deze, noch voor andere ziekten als mazelen, kinkhoest en bof hoefde tot sluiting van scholen te worden geadvi seerd. Systematisch onderzoek Door dokter Vermet werden systema tisch onderzocht 1155 leerlingen van kleuterscholen, terwijl op de lagere scholen 2040 leerlingen aan de beurt kwamen, namelijk 748 van de eerste en 1292 van de overige klassen. Verder 167 van de nijverheidsscholen. 41 van de u.l.o.-scholen en 127 van de b.l.o.-scho len. Het systematisch onderzoek van dokter Van der Heul strekte zich uit over 748 leerlingen van kleuterscholen, 2442 leerlingen van lagere scholen, na melijk 689 van de eerste en 1753 van de overige klassen. Voorts 125 leerlingen van de u.l.o.-scholen en 79 van de nij verheidsscholen. Onderzoek op t.b.c. Onderzoek op tuberculose werd ver richt in Katwijk. Voorschoten en Leid schendam. Het onderzoek van de leer lingen der Chr. Huishoud- en Industrie school te Katwijk werd echter uitge steld tot begin 1960 i.v.m. de viering van het vijftigjarig bestaan van de school. In Katwijk werden 6045 (1959: 6565) leerlingen onderzocht, van wie er 5 1959: 16) voor het eerst positief rea geerden. In Voorschoten werden 3222 1959: 2973), leerlingen onderzocht, van wie er 19 1959: 10) voor het eerst posi tief reageerden. In Leidschendam om vatte het onderzoek 2767 leerlingen, van wie er 91 positief reageerden. stuur en de schoolbesturen geadviseerd het dragen van gymnastiekschoentjes bij de gymnastieklessen zolang verplicht te stellen tot zich geen nieuwe gevallen meer zouden voordoen. Door deze maat regel liep weliswaar de frequentie tn 1960 sterk terug, doch nog altijd deden zich nieuwe gevallen voor. Dat niet op Slechte gebitten alle scholen te Voorschoten even streng de hand wordt gehouden aan het voor schrift gymnastiekschoentjes te dragen, is vrij zeker hiervan de oorzaak. In mei van dit Jaar deden zich zelfs ln één week tijds vier nieuwe gevallen voor. Zo lang echter de wratten zich te Voor schoten nog zo frequent voordoen als mP nu het geval ls, wordt het medisch niet (geraakt omdat de communistische lan- verantwoord geacht om op blote voeten aan gymnastiek te doen. Voor de ove rige gemeenten wordt geadviseerd om, hoewel de voorkeur moet worden gege ven aan het gebruik van gymnastiek schoentjes, elk kind volkomen vrij te la ten ln het al of niet dragen daarvan. Amerikaan tevreden ever Brits-Russisch plan-Laos Op de Oeneefse conferentie over Laos heeft de Engelse afgevaardigde Mal colm Macdonald, mede namens zijn Rus sische co-president, een voorstel inge diend dat beoogt de impasse te doorbre ken. Van gezaghebbende zijde werd ver nomen dat dit voorstel is aanvaaard en dat de delegatieleiders vandaag de de tails zouden bespreken. Volgens het voorstel kunnen overeen komsten over de neutralltiet van Laos en interne controle slechts bindend zijn wanneer de conferentie als geheel tot een akkoord komt. De conferentie was in een Impasse den eerst bespreking van de neutrali teit van Laos verlangden, en het Wes ten eerst wilde spreken over een doel treffende wapenstilstand. De Amerikaanse gedelegeerde, Averell Harriman, heeft het Engels-Russische compromisvoorstel toegejuicht. Oexman, H. Ouwehand, W. v. d. Plas. Joh. W. Plug, Noordwijk, G. R. Ravens- bergen, J. H. C. Schaart, D. Varkevisser, P. Wolthaus, A. Zwanenburg, B. C. Blommers Wassenaar, M. Boo nekamp, H. Bos, R. M. den Duik, J. W. Nu de schooltandverzorglng in Kat wijk haar eerste jaar achter de rug heeft kunnen enige mededelingen over de met dit instituut bereikte resultaten worden vermeld. Bij de derde half jaarlijkse ronde kwamen op de 14 aan gesloten scholen 1723 leerlingen in aan merking voor deelneming van wie er 1559 wel en 164 niet waren ingeschre ven, een deelneming dus van 90%%. Van de niet aangesloten kinderen ston den de meeste onder controle van de eigen tandarts. Bij de 1559 leerlingen werden in dat halfjaar 2311 vullingen gelegd, hetgeen neerkomt op een vul lingsgetal van 1.48 per leerling. Voor de eerste twee ronden was dit getal 2,4. Deze cijfers zijn hoog. De toestand van de gebitten ls te Katwijk over het alge meen zeer slecht. Dank zij het voor treffelijk werk van de schoolartsen- dienst mag de toekomst echter met ver trouwen worden tegemoet gezien. Het wordt diep betreurd dat nog twee scho len zich niet bij de schooltandartsen dienst wensen aan te sluiten. In Voor schoten, waar de schooltandarts reeds jaren op alle scholen komt, is de toe stand van de gebitten goed. Schoolmelk Aan het eind van het verslagjaar maakten te Katwijk 1300 kinderen op 11 scholen gebruik van de op school ge boden mogelijkheid tot het in de och tendpauze drinken van 1/4 liter melk. T Voorschoten was dit aantal 800 op 6 scholen. De hoop wordt uitgesproken dat de melkverstrekking op steeds meer scholen terrein zal winnen. Logopedische hulp Te Katwijk waren aan het eind van het jaar 82 kinderen onder behandeling van de logopediste mejuffrouw J. M. van Nederpelt, van wie er 74 éénmaal en 8 tweemaal per week een kwartier lang behandeld worden. Bij 69 kinderen kon in de loop van het jaar de behandeling beëindigd worden. Op een wachtlijst stonden nog 70 namen genoteerd. Het werkschema van de Katwijkse logope diste. die van school tot school gaat, is zodanig topzwaar, dat in de toekomst uitgezien zal moeten worden naar aan trekking van een tweede kracht voor b.v. twee dagen per week. Ook aan de scholen te Voorschoten en Leidschen dam wordt spraakonderwijs gegeven;al- daar is mevrouw J. Bogaartz- BUch als logopediste werkzaam. Voetwratten In het vorige jaarverslag werd mel ding gemaakt van een epidemie van voetwratten te Voorschoten. In verband daarmede werd aan het gemccntebe- Tijdens een bijeenkomst met ouders en leerlingen vond gisteren in de aula van de Christelijke Tech nische School „Katwijk" te Katwijk aan den Rijn de uitreiking van di ploma's plaats aan de leerlingen, die met goed gevolg de dagschool heb ben bezocht. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. W. Slot boom, sprak een openingswoord, waarin hij in het bijzonder begroette burgemeester H. Duiker en gemeen tesecretaris J. C. Tieleman, die het gemeentebestuur vertegenwoordig den. en de heer C. Sweris als afge vaardigde van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. Nadat de directeur van de school, de heer R. Rijkeboer, de na men van de drieënegentig geslaag den had bekend gemaakt, reikte burgemeester Duiker met een kort woord de getuigschriften uit aan de zeven geslaagden, die een blijk van bijzondere waardering ontvingen, t.w. Jac. de Mooij te Rijnsburg, A. v. Duijvenbode, Jac. de Mol, Joh. Meij- vogel, L. van Duijn, M. Ouwehand en A. Meijvogel, allen te Katwijk. De heer Sweris reikte vervolgens het di ploma met bewijs van bijzondere waardering uit aan de leerling met het hoogste puntenaantal, A. Kou- waard te Katwijk, die daarbij nog de door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland uitgeloofde prijs van f 50 in ontvangst mocht nemen. Namens de ouders sprak de heer H. de Mooij uit Rijnsburg nog een kort dankwoord. Diploma's De namen van de geslaagden lulden als volgt: afdeling houtbewerken: S. C. Bachofne te Wassenaar, J. P. Bekker, R. A. Boyenk te Noordwijk, A. J. Dannijs te Sassenheim, L. C. Dieben te Noord- wijk, W. van Duijn, A. P. Guijt, C. Ha- zenoot, A. Imthorn, H. Kuivenhoven te Oegstgeest, A. Meijvogel, Jac. de Mooij te Rijnsburg, G. W. Mijs, G. van der Plas, H. van der Plas te Wassenaar, C. G. Ravensbergen te Rijnsburg, W. van Rijn, W. Spaanderman te Noordwijk, C. Volker, IJ. de Vreugd, G. M. van Beelen, J. M. Colijn te Rijnsburg, J. T. van Duijn, J. Th. de Haas te Noordwijk, W. Hoek te Noordwijk, J. C. van Iterson te Rijnsburg, W. Kloos, D. A. Maagdelyn, T. W. van der Meij te Rijnsburg, Jac. de Mol, C. van der Plas, W. van Rijn, Th. van Starkenburg te Rijnsburg, C. A. L. Wesseling te Noordwijk en Nic. Zwaan te Rijnsburg, afgewezen 4 leerlingen, af deling metaalbewerken: Jac. van Beelen te Wassenaar, N. W. van Beelen, J. P. BerkheiJ, A. van Duijn, H. van Dijn, Jac. van Duijn, L. van Duijn, P. Dijk- drenth, D. Hoek. Jac. Houwaard, J. A. de Leeuw te Rijnsburg, A. H. van Leeu wen, W. van der Luijt, Joh. Meijvogel, Jac. van der Niet te Noordwijk, D. C. Ouwehand te Wassenaar. L van der Sar te Noordwijk, Joh. Schippers te Wasse naar, C. Vooijs, W. de Vreugd, W. R. Barnhoorn, D. van Beelen, J. H. B. Brinkhuis te Noordwijk, A. van Dijk, G. C. Gilles te Wassenaar, Jac. Groen, C. Haasnoot, W. P. van den Hoek, G. J. Minnee, A. W. Anholts te Oegstgeest, J. van der Bent, H. van Duijn, A. van Duijvenboden, H. C. van Ginhoven te Lisse, C. E. Gravemeijer te Noordwijk, C. H. de Groot, H. Haasnoot, A. den Heijer, Alb. Houwaard, P. Houwaard, G. P. Kraaijenoord, T. J. de Liefde, M, Ouwehand, W. van der Plas, T. van Rijn, R. M. van Rijn, C. N. Vink te Voorschoten, C. A. Vooijs, C. van Wijk te Wassenaar, A. D. Mulder. H. van den Oever, M. Ouwehand, P. G. van der Plas, H. Reimers, Joh. Rijnsent, P. Schot te Wassenaar. C. van Straten te Wasse naar, afgewezen 3 leerlingen. Bevorderd De volgende leerlingen werden bevor derd: Van le klas Algemeen geplaatst in klasse 2 H (houtbewerking): C. H. B. J. v. Bommel Wassenaar, A. Driebergen Rijnsburg, C. van Duyn, Jac. van Duyn. A. van Duyvenbode J. van Egmond Rijnsburg, A. Hoek Noord wijk, Joh. J. Hoek te Noordwijk, KI. Ho- genes, C. Hogewoning te Rijnsburg, G. Kloos. C. Jonker. D. Kreuk Wassenaar, B. de Leeuw Rijnsburg, J. K. Meijer Wassenaar. W. A. Molijn Wassenaar. H. de Mooy Valkenburg. B. te Nijenhuis Rijnsburg, P. v. d. Oever, F. Paauw Rijnsburg. J. C. v. Rooyen Noordwijk, W. Rozema, D. van Rijn, B. J. Smit Wassenaar, H. van Beelen Noordwijk. C. S. Cramer Noordwijk, C. v. d. Does Wassenaar, J. van Duyn, G. N. v. Eg- mond Rijnsburg, J. L. v. Egmond Was senaar, C. C. v. d. Gugten Rijnsburg, Th. Heemskerk, C. Hoek, R. Hoek Noordwijk, J. Houwaard, J. Knetsch, A. Kuyt, J. T. Kuyt, M. de Mooi) Rijns burg, C. H. v. Muyen Rijnsburg, W. C. E. Oranje Noordwijk, J. N. Ouwehand, L. D. Parlevliet, L van Velzen Valken burg, A. v. d. Wiel Noordwijk, A. Zwit ser. P. Guyt. Van le klas Algemeen geplaatst in klasse 2 M (metaalbewerking). N. W. van Beelen, R. G. Cillekens, P. van Delft, P. van Deursen Wassenaar, R. F. Dlazoni Wassenaar, J. W. Dubbel dam, P. van Duyn, D. R. v. d. Eijkel Rijnsburg, C. N. Haasnoot, Th. Harte- veld, W. de Jong, R. Kelderman Wasse naar, H. J. R. Keij Wassenaar, R P. Lumoindong Noordwijk, J. Plaatzer Wassenaar, C. v. d. Plas, W. v. d. Plas, Jac. Plug Noordwijk, A v. Rooijen Noordwijk, C. Schaap, A. Schrijver Was senaar, H. Verhoog Noordwijk. W. A. P. v. Weeghel. W. L. Wesselo Wassenaar, H. Hoek, Arend v. Beelen, Joh. v. Bee len Noordwijk, W. G. Berkheij, T. van Duin, W. van Duivenboden Noordwijk, W. van Duyn, H. J. v. Dijk. H. v. d. Hoek, IJsbr. de Jong. K. de Mooy Rijnsburg, N. G. de Mooij Noordwijk, E. v. d. Plas, D. P. Postma Rijnsburg, J. I. Remmelzwaal, C. Buitenbeek Wasse naar, J. Schoneveld Valkenburg. A. G. Smit Wassenaar. H. Varkevisser Wasse naar, J. Verdoes. E. Volker, J. de Vries Valkenburg, C. van Welie Wassenaar, H. C. v. Westenbrugge Wassenaar, G. J. Zandbergen. W. M. W. van Duyn, P. Kuyt, P J. Baauw Wassenaar. J. E. v. Beelen Wassenaar, H. L. Boverhof Was senaar. A. Brussee, A. van Duyn, J. v. j Duyvenbode, C. Dijkdrenth, j. Dijk huizen. G. A den Haas Wassenaar. W. de Koning Rijnsburg, A. L. Kooyman Rijnsburg. O. Kramer Noordwijk. Jac. v. d. Niet Noordwijk, A. Nieuwpoort Wassenaar. J. N. A. Paauw Rijnsburg, H v. d. Plas, W. L. v. d Plas. L. Rovers. M. M. Schaap. H. Stout Noordwijk, Lamb. Versteeg Wassenaar, Leonard Versteeg Wassenaar, A. v. d. Wiel Noordwijk, C. Zwaan. Van le klas Algemeen ln klasse 2 S (schilderen). Jan Admiraal. Noordwijk, A. van Bee len. C. J. v. Duyvenbode, Aid. Guyt. Arie de Jong, K. M. Romijn, E. O. Vis ser Wassenaar. Van le leerjaar Algemeen totaal af gewezen: 7 leerlingen. Bevorderd naar 3e klas Metaalbewer ken. Nic. van Beelen, C. v. d. Bent. Adr. Durieux, Jan v. Duin Noordwijk, Kr. Dijkdrent, Jac. Eisenga Noordwijk, N. E. v. Ginhoven Lisse, C. Haasnoot, B. F. Jagerman, A. Knetsch, A. Kraaijenoord, A. H. v. Leeuwen, J. C. de Mooij, M. camp, C. v. Duyn, H. G. v. Duyn. M. Glasber gen, Joh. Hoogstraten Noordwijk, A. N. M. Jonker, Jac. v. d. Bent, A. v. d. Boon, M. den Duik, A. J. v. Duyvenboden, H. van Duyn, J. Dijksterhuls, Wassenaar, D. C. Freke, W. Geyteman, Arie Houwaard, A. W. Jansen Oegstgeest. L. P. Kik Wassenaar, T. Kuyt, A. Oranje Noord wijk. W. J. Ouwerkerk Noordwijk. L. v. d. Plas. W. v. d. Plas. B. Rhijnsburger Valkenburg. E. W. Sinon, C. Schuitema ker, A. Tydeman Wassenaar, Jac. Ver- hart. L. Wassing Noordwijk, Jac. Zuy- derduyn, H. Ouwehand, Jac. Ouwehand. C. M. v. d. Plas. W. J. v. d. Oever. J. de Ruiter Noordwijk, M. van Rijn, Dirk Schaap. C. v. d. Velden. W. Vliegen Noordwijkerhout. Van afdeling metaalbewerken 2de leerjaar totaal afgewezen: 8 leerlingen. Bevorderd naar 3e klas Houtbewerken. C. W. van Beelen. R. A. C. v. d. Berg Noordwijk, R. A. v. d. Bos, J. Brouwer. C. P. van Duin Noordwijk, Const, v. Duyn, Gijsb. v. Duyn, P. van Dijk, C. Dijkhuizen, W. Glasbergen Rijnsburg, S. C. den Haan Rijnsburg. A. Haasnoot. Westlandse tuinders niet gelukkig met zes vrije zaterdagen De Westlandse kringen van de drie landbouwstandsorganlsatles hebben bij het Landbouwschap geprotesteerd tegen de zes vrije zaterdagen, die in het Westland moeten worden gegeven. In een eerste brief zetten de standor ganisaties uiteen, dat de zaterdag een van de belangrijkste exportdagen is en de Westlandse tuinbouw zijn positie op de buitenlandse markten merendeels be- reikt door het aanbieden van een vers produkt, op de Juiste UJd geoogst. Bi) stilstand zal hij zeker binnen enkele Ja ren ingehaald worden door concurreren de landen. Wel willen de standsorgani saties meewerken om op zo kort mo gelijke termijn tot een 45-urige werk week te komen. In hun tweede brief aan het Land bouwschap hebben zij hun formele be zwaren genoemd. Zij menen dat, hoe wel er naar de letter genomen geen strijd is tussen de arbeids- en rust tijdenverordening tuinbouw 1961 en het uitvoeringsbesluit, de hoofdafdeling so ciale zaken van het Landbouwschap een terrein heeft betreden waarop zij, ge zien het belang van het vraagstuk van de vrije zaterdag, niet bevoegd was. Het Landbouwschap heeft gisteren na ampele besprekingen besloten een brief te zenden aan de standsorganisaties, waarin zal worden medegedeeld, dat het bestuur niet bevoegd is het eenmaal door de hoofdafdeling genomen besluit te herzien. Overigens zal het dagelijks bestuur de formulering nog eens bekijken, een aan tal bestuursleden had het concept-ant woord te formeel gevonden. De toon vonden zij niet aangenaam voor hen, die heffingen aan het Landbouwschap betalen. X 5 Rechtstreekse z import van zon I; - uit Kaap de I; |Goede Hoop! X „V van Landbouw en Visserij nog voor een Jaar geaccepteerd. Dit werd medege- deeld op de openbare vergadering van W. Heemskerk. Joh. J. Klinkenberg. Arie het Produktschap in Utrecht. De minis- d. Meij, D. Meijvogel, W. G. de Mooij ter heeft weliswaar overwegende bezwa- Rijnsburg, W. Notenboom, P. J. Ouwe- ren tegen de verordening, maar hij wil hand, A. Pronk. A. L. Rijsdam. Jac. de Vreugd, P. Wischmeijer Rijnsburg, Arie Zuijderduijn, Adr. J. van Beelen. W. J van Beelen Noordwijk. N. B Boekee Rijnsburg, C. v. d. Boon, Al. J Caspers Noordwijk, P. M. van Duin Noordwijk, Jac. Duindam Noordwilk, J. C. v. Duy venbode, H. Guyt, R. W. v. d. Gugten. Fr. A. M. den Haas Noordwijk, P. J. Hoek. A Kuyt. H. Maat, Rijnsburg, J. J. Minnee, C. J. v. d. Niet Noordwijk. J. J. Ouwehand, D. Parlevliet, Jan van Rijn, P. Varkevisser, D. de Vreugd, Joh. P. L. Zonderwijk Noordwijk, Arie van Duijn. Afgewezen 4 leerlingen. Bevorderd naar 3e klas Schilderen. C. v. d. Bent, G. Brugman, Hazers- woude, H. Guyt, D. T. Kuyt, Y. de Leeuw Wassenaar, H. v. d. Luyt Oegst geest, H. Mens Sassenheim, D. J. K. Minnee. C. v. Rooijen Noordwijk, P. Schuitemaker, W. Theil Wassenaar. Afgewezen: 4 leerlingen. Voor zover bij de namen niet anders is vermeld, zijn de leerlingen te Katwijk woonachtig. Overschotjes komen naar hier Kangeroedrama,, zal vanself aflopen De verordening be- en verwerking nog een Jaar wachten op de resultaten (paarde-)vlees van het Produktschap j van het wetenschappelijk onderzoek voor Vee en Vlees is door de minister j naar de mogelijkheid, „vreemd'' vlees aan te tonen ln vleeswaren. Crematorium in Den Haag ondanks bezwaren De Kroon heeft aan de Crematorium- vereniging Nederland verlof verleend tot het oprichten van een crematorium In Den Haag (voormalige gemeente Loos- duinen). De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken in Nederland had bezwaren aangevoerd op grond van het feit, dat de lijkverbranding zou indruisen tegen de christelijke zede. De Kroon heeft overwogen, dat weliswaar uit het inge diende bezwaarschrift blijkt, dat ernsti ge bezwaren, ontleend aan de godsdienst bij een bepaalde bevolkingsgroep tegen het oprichten van het gevraagde cre matorium bestaan, doch dat deze groep niet een zodanig gedeelte vormt van de bevolking der gemeente, dat gesproken zou kunnen worden van overheersende bezwaren, waaraan de wet spreekt. De verordening verbiedt ook de ver werking van kangoeroevlees. De voor zitter van het Produktschap, de heer Joh. de Veer, zei echter, dat het ..kan goeroedrama" vanzelf wel zal aflopen. De Import, regelrecht uit Australië, wordt door transportkosten namelijk te duur. Het kangoeroe vlees dat de afge lopen maanden Nederland is binnenge komen, was afkomstig van een partij, die ln Duitsland onverkoopbaar bleek. Daarom werd het vlees hier tegen lage prijzen aangeboden. De heer De Veer merkte op, dat Ne derland niet de vuilnisbak van Europa mag worden. De overschotjes van aller lei Internationale transacties, „gestrande partijen", zoals de heer De Veer ze noemde, komen naar Nederland en de vlag dekt, volgens hem, vaak de lading niet. Op deze manier komt nu ook cor ned beef ons land binnen. Dergelijke importen werken verstorend en kunnen eigenlijk de toets der kritiek niet door staan, aldus de heer De Veer. die ver der nog sprak van oneerlijke concurren tie. HU deelde mee, dat 't Produktschap op het ogenblik nagaat, of er aan de hand van de warenwet niet een punt achter deze zaken gezet kan worden. Voorstel tot herziening van de grondwet Een groep Waalse socialistische leden van de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft een „voorstel van verklaring" inge diend tot herziening van de grond wet, die een federale inrichting van het land mogelijk zou maken. De betrokken leden voeren in hun voorstel een aantal politieke, culturele, economische, sociale en administratieve grieven aan en betogen, dat het voor het bestaan van België gevaarlijk zou zUn blindelings een structuur te behou den. die niet meer beantwoordt aan de noden van deze tUd en waartegen de grote meerderheid van de Walen in ver zet komt. Een federael bestel zou volgens het bU de Kamer ingediende voorstel op de volgende beginselen moeten steunen: Structurele hervorming van België, steunend op de erkenning van twee volksgemeenschappen: de Waalse volksgemeenschap en de Vlaamse volksgemeenschap, en van drie terri toriale entiteiten: Wallonië, Vlaan deren en het federale grondgebied gevormd door de Brusselse agglome ratie. Oprichting va een Waalse Kamer en een Vlaamse Kamer, met uitgebreide j bevoegdheden op cultureel, econo misch en sociaal gebied. Optie van de inwoners van de Brus- else agglomeratie voor de hoedanig heid van Waal of Vlaming. Toekenning van grondwettelUke waarborgen op cultureel gebied aan de inwoners van de Brusselse agglo meratie. Oprichting van een algemene raad voor het grondgebied van Brussel, met beperkte bevoegdheden. Paritaire vertegenwoordiging in een Bondsparlement van de Walen uit1 Wallonië en van de Walen uit Brus sel enerzijds, van de Vlamingen uit i Vlaanderen en van de Vlamingen uit Brussel anderzijds. Zonder officieel vertoon werd gis termiddag om tien minuten over drie de nieuwe brug over het Addi tionele Kanaal, op de grens van Katwijk en Rijnsburg. voor het weg verkeer opengesteld. Dat dit zonder officieel vertoon gebeurde, is een ge volg van het feit dat de nieuwe oeververbinding nog niet gereed is. Het zal nog wel tot oktober duren voordat de oplevering kan plaats hebben. Tot die tijd zal het scheep vaartverkeer nog geen gebruik kun nen maken van de nieuwe verbin ding door het Additionele Kanaal en nog genoegen moeten nemen met de Oude Rijn. Dat men zich gehaast heeft om het zover te krijgen dat het verkeer te land de brug kan passeren is een gevolg van het feit dat de tot dusver in gebruik zijnde zeer smalle noodbrug, die was uitge rust met verkeerslichten, van veel te geringe capaciteit was om het druk ke zome'verkeer naar de badplaats te verwerken, terwijl de zwakke con structie een langer gebruik niet ver- 1 antwoord maakte. Vijftien meter De nieuwe brug, die een breedte tus sen de brugleuningen van 15 meter heeft is geleverd door de NV W. K. Kloos en Zonen te Kinderdijk, terwijl de opritten werden aangelegd door de aannemers C. M. Deerenburg en Gebr; J. en P. van WUk fe Alphen aan den Rijn. Opvallend aan deze ophaalbrug is het ontbreken van een verbinding tussen de beide staanders. Dit is gedaan uit schoon heidsoverwegingen, omdat bU zulk een groote breedte een verblndlngsbalk tus sen de staanders een storend element in het landschap zou vormen Zestig ton Het totale brugdek, dus het bewegend gedeelte, heeft een gewicht van 60 ton. De zg. priemen ihorlxontale balken op de staanders, waaraan het brugdek is opgehangen) wegen per stuk 35 ton. Op het brugdek bevinden zich aan weers zijden rijwiel- en voetpaden, welke t z t. zullen aansluiten op soortgelijke pa oen langs de beide opritten. Aan de aanleg van deze paden wordt thans nog ge werkt. Eerste voertuig Het eerste voertuig dat de brug pas seerde was een vrachtauto, komende uit de richting Rijnsburg, onmiddellijk ge volgd door een lange file van voertui gen. Uit de richting Katwijk was het 'n Duitse personenauto, die ils eerste de brug opreed De ingebruikneming werd om. gadegeslagen door de wethouder van openbare werken, de heer H P. Bloot, de adjunct-directeur van gemeen tewerken. de heer T Meijvogel. gemeen tesecretaris J. C. Tieleman en hoofdin specteur van politie mr. J Blanken De foto laat zien noe de eerate auto de brug oprijdt. (Foto LD/Jaap v. Duijn, Katwijk)

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7