VUURGEVECHTEN OM BIZERTA: TWEE FRANSEN GESNEUVELD Televisie begint vroeger op zaterdag en zondag Kennedy besluit tel versterking strijdkrachten van VS in Europa WEERBERICHT Tunesië verbreekt diplomatieke relaties met Parijs en verzoekt bijeenroeping Veiligheidsraad Wil Rusland praten? Rood komplot opge rold in El Salvador Vier Belgische alpinisten op Groenland omgekomen Sport in beeldal om 8 uur Argentijns vliegtuig neergestort: alle 67 inzittenden gedood Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 JULI 1961 No. 30404 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Het conflict tussen Tunesië en Frankrijk inzake de oorlogshaven Bizerta heeft zich het afgelopen etmaal ernstig toegespitst bij Tunesisch-Franse vuurwisseling zijn enige doden alsmede een vijftigtal gewonden gevallen, van wie sommigen ernstig. Als gebruikelijk hebben beide partijen elkaar in rommuniqué's, waarvan de toon van uur tot uur stijgt, de verantwoordelijkheid voor die vijandelijkheden in de schoenen pogen te schuiven. Vanochtend werd officieel in Parijs bekendgemaakt, dat er twee Fransen zijn gesneuveld. Franse jachtvliegtuigen hebben vanochtend Tunesische stellingen rondom de basis beschoten met machinegeweren en raketten. In de verte waren zwaardere ontploffin gen te horen. Vanochtend hebben in Bizerta naar schatting twintigduizend mensen tegen de aanwezigheid van de Fransen gedemonstreerd. De zoon van de Tunesische president Habib Bourguiba, die ambas sadeur is in Washington en bij de Verenigde Naties, heeft gisteravond een onderhoud gehad met secretaris-generaal Hammarskjöld, aan wie hij verzocht de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen te roepen. Tunesië heeft vanochtend de diplomatieke betrekkingen met Parijs verbroken. Bourguiba zou pogen aandacht van Sahara af te leiden Na een spoedzitting van het Franse kabinet over de kwestie-Bizerta werd gisteren in Franse regeringskringen me degedeeld, dat Frankrijk bereid blijft met Tunesië over inkrimping van het garnizoen te praten, maar dan alleen in een ontspannen en rustige sfeer. Mochten de Franse militaire installaties echter verder nog worden aangevallen, dan zullen de Franse troepen alle mid delen krijgen, die nodig zijn om zich te verdedigen, zo zei men. Hedenochtend, bij het ingaan van de tweede dag van de Bestelauto tegen bomen verpletterd Twee inzittenden gedood (Van onze correspondent) Op de weg van Borculo naar Ruurlo is gistermiddag een bestel auto, beladen met groente en fruit, tegen twee bomen gereden en totaal verpletterd. De beide inzit tenden, de 49-jarige J. Lansink en de 68-jarige krantenbezorger J. Kerwer, beiden uit Lochem, wer den gedood. De wagen, die waarschijnlijk met hoge snelheid heeft gereden, is vermoedelijk in een bocht geslipt. De auto raakte een rechts van de weg staande boom, draaide een slag om, krulde zich vervolgens om een andere boom, waarbij de wagen letterlijk in stukken werd gereten, ter wijl het fruit en de groente over de weg werden gestrooid. De klap kwam zo hevig aan, dat de bodem van de auto omhoog werd geslingerd en de top van een boom afrukte. Lansink, die de wagen bestuurde, werd op slag gedood. Kerwer werd uit de wagen geslingerd en overleed kort na het ongeval. Bonn koopt van VS „Pershing"-raketten Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt dat West- Duitsland een contract ter waarde van circa 120 miljoen dollar heeft gesloten voor de aankoop van raketten van het type „Pershing" Met de levering zal in 1963 begonnen worden De „Pershing", een vaste-brandstof- raket, zal waarschijnlijk niet voor het einde van het jaar operationeel zijn Zij heeft een reikwijdte van 480 640 kilometer WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselend bewolkt en plaatselijk en kele buien. Zwakke tot matige, aan de kust matige tot vrij krachtige noord westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 JULI Zon op: 4.44 uur; onder: 20.47 uur. Maan op: 13.49 uur; onder: 0.02 uur Hoogwater te Katw.k te 8.45 en 21.11 uur, laagwater 4.13 en 16.35 uur. Strandverwachtlng voor morgen (Van een weerkundig medewerker) De depressie, die van Denemarken naar Duitsland trekt, zal ook morgen het strandweer ongunstig beïnvloeden. Koele en vrij krachtige noordwestenwind. En kele buien en schaarse opklaringen. Overdag temperatuur van 15 tot 17 gr. Temperatuur zeewater 17 graden. Voor uitzichten: op korte termijn nog geen belangrijke verbetering. „slag om Bizerta" plaatsten Franse straaljagers een beschermende paraplu boven Bizerta. De Fransen hebben gis teren achthonderd parachutisten ter versterking van het garnizoen in Bizerta neergelaten. Volgens de Franse minister van Voorlichting, Terrenoire, opende het Tunesische afweergeschut gistermiddag het vuur op een Frans hefschroefvlieg- tuig en over het algemeen mochten Franse vliegtuigen niet meer over Tune- sisch gebied vliegen. Michel Debré confereerde gistermid dag met verschillende ministers en 's avonds nogmaals met de president der republiek, generaal Charles de Gaulle. Als voornaamste agendapunten kreeg de Franse regering, onder voorzitterschap van de president, gisteren naast Bizerta nog twee andere urgente problemen van buitenlandse politieke aard ter behande ling voorgelegd: Berlijn en Algerije. Het conflict Oost-West rond Berlijn had zijn schaduw al vooruitgeworpen over de klein-Europese topconferentie in Bonn van dinsdag j.l. en men kan moei lijk zeggen, dat Parijs redenen heeft het effect daarvan te betreuren. Inte gendeel wordt hier zelfs in officiële krin gen al openlijk erkend, dat de Fransen zich, zonder de dreiging in en door Ber lijn. ongetwijfeld op langdurige en ener verende beraadslagingen met de vijf bondgenoten van Klein-Europa hadden moeten voorbereiden om in het bijzon der de Nederlanders over de brug te krijgen. Niettemin gaat men in Franse regeringskringen natuurlijk ook weer niet zover als sommige diplomatieke waarnemers, die van oordeel zyn, dat de Berlijnse crisis zowel de Russen en de Amerikanen als vooral de Fransen om redenen van binnenlandse of buiten landse politieke aard zo welkom schijnt te zijn, dat. haar kunstmatig karakter moeilijk ontkend kan worden. In elk ge val heeft Berlijn de president der Fran se republiek al de gelegenheid geboden winst te boeken op Nederland, dat zijn oppositie tegen De Gaulle's Europa plannen anders zeker nog niet had opge geven. Op het kunstmatige karakter van de crisis rond Bizerta, die door de Tune sische president Bourguiba zou zün ver wekt om de aandacht van zijn moei lijkheden en tegenstellingen met het Al gerijnse FLN af te leiden blijft men in Parijse regeringskringen wèl de nadruk leggen. Niettemin onderschat men de ge varen allerminst en zijn al de nodige militaire voorzorgsmaatregelen getroffen om aan verdere \-erscherping der tegen stellingen met Tunesië het hoofd te kun nen bieden. 9 Slot pag. 2 Kwestie-Alto Atlige komt weer in de VN Oostenrijk heeft gisteren zijn geschil met Italië over de Duitstalige provin cie Alto Adige aan de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties voorgelegd. De Oostenrijkse vertegenwoordiger, Franz Matsch, heeft aan de vergadering voorgesteld deze kwestie opnieuw te be spreken bij de komende zitting in sep tember. Verleden jaar is de kwestie voor het eerst behandeld. De Italiaanse politie heeft bij een voortgezette speurtocht naar verborgen wapens in de provincie Bolzano gister nacht 490 kilo dynamiet gevonden. Twaalf personen werden gearresteerd, zo heeft het persbureau „Italia" mee gedeeld. In totaal zijn in de laatste da gen ongeveer 1300 kilo springstoffen ge vonden. Het aantal gearresteerden is ge stegen tot tachtig. Bovendien werden 1150 meter lont, 789 slaghoedjes, 200 kilo patronen, 15 pistolen, drie geweren, drie automati sche pistolen, 31 brandbommen en 350 pamfletten gevonden, alles was water dicht verpakt. De vondsten werden ge daan op 50 verschillende plaatsen in de dalen van de Adige, Isarco e de Pu- steria, op aanwijzing van reeds gear resteerde personen. Westerse campagne in kwestie-Berlijn In overleg met zyn militaire raadgevers heeft president Kennedy besloten tot een versterking van de Amerikaanse conventionele strijdkrachten, met name op het Europese toneel, om voorbereid te zjjn op alle ontwikkelingen in de crisis om Berlijn. Kennedy zal de noodzaak van deze stap en de juiste inhoud aanstaande dinsdag in een toespraak aan het Amerikaanse volk uiteenzetten. Tot dan bljjven nadere bijzonderheden geheim. Zijn rede zal echter deel uitmaken van de ver hevigde campagne van het Westen, die ten doel heeft de Sowjet-Unie het initiatief in de kwestie-Berlijn te ontnemen. Andere onderdelen van de Westerse campagne zijn: O Een bij ienkomst van de ministers van Buitenlands?» Zaken van de VS, En geland en Frankrijk over Berlijn. In een officiële verklaring is gisteren meegedeeld, dat de ministers vier dagen met elkaar in Parijs zullen confereren, te beginnen op 5 augus tus. Ook de Westduitse minister Von Brentano zal enige zittingen bijwo nen. 9 De diplomatieke nota's over de kwes tie-Berlijn die maandag in Moskou zijn aangeboden. De lange verklaring van Kennedy over Berlijn, die hij gaf op zijn pers conferentie van gisteren. Hierin drong hij er bij de Russen op aan „de te sturen koers nog eens na te gaan" en het gehele Duitse vraag- Dlt nummer bestaat alt 18 pagina's Gistermorgen is in Enkhuizen Aan boord van drie schepen arri- het Internationaal Studentencen- veerden de studenten te Enkhuizen, trum „De Drommedaris'' geopend. stuk door middel van onderhande lingen op te lossen. De aankondiging dat de minister van Buitenlandse Zaken van Amerika, Dean Rusk, de kwestie-Berlijn met de vijftien leden van de NAVO-raad in Parijs zal bespreken na afloop van de ministerconferentie. De verklaring van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, in het Lagerhuis, dat één verkeerde stap in het geschil om Berlijn de we reld in een oorlog zou kunnen doen storten. 9 De reorganisatie van het Amerikaan se opperbevel in Berlijn, en het meer waarde hechten aan de gevechts klaarheid van de manschappen. Op al deze Westelijke stappen ant woordde de Sowjet-Unie met een artikel in het partijblad „Prawda", waarin werd gezegd: „Rusland is bereid om over de kwestie-Berlijn en alle andere belang rijke onderwerpen te onderhandelen". Hieraan werd echter de waarschuwing verbonden, dat de Sowjet-Unie geweld met geweld zou beantwoorden. Westelijke diplomaten menen, dat als de Russen werkelijk willen onderhan delen, zij toch een voorstel daartoe langs 1 diplomatieke weg moeten doen. De meest voor de hand liggende gelegen heid is de Russen geboden door de drie Westelijke nota's: in hun antwoord kunnen de Russen alle kanten op. De junta, die in El Salvador aan het bewind is, heeft gisteravond meegedeeld, dat zij een door de communisten ge- inspireerde samenzwering „in de kiem heeft gesmoord". De samenzweerders hadden de junta omver willen werpen. Veiligheidsstrijdkrachten hebben ver scheidene mensen, die contact met de communisten onderhouden, gearres teerd. Grote hoeveelheden marxistisch propagandamateriaal zjjn in beslag ge nomen. Volgens de junta waren de samen zweerders van plan geweest gisteren te beginnen met een reeks aanslagen, die „bekroond" hadden moeten worden met de omverwerping van de junta op 26 juli, de dag waarop Fidel Castro en de zijnen de revolutie op Cuba begonnen. Vier Belgische bergbeklimmers, leden van de eerste Belgische expeditie naar Groenland, zjjn naar men aanneemt om het leven gekomen door een val in een diepe afgrond. Vyf overlevenden verklaarden giste ren bij aankomst in Umanak in oost- Groenlahd, dat zij hun collega's onder wie de expeditieleider, Jean Duchesnes, en een 22-jarig meisje van Tsjechische afkomst, Nadine Simandl, vrijdag uit het oog hadden verloren. Zij vonden echter hun voetstappen die op de berg Nordlerit naar de rand van een af grond leidden. De politie gelooft dnt op het ogenblik van hun val een dichte mist in het gebied heerste. Alle vier waren ervaren bergbeklim mers Duchesnes nam deel aan een ex peditie in 1954 naar het Ahaggar-ge- bergte in het middengedeelte van de Sahara, tezamen met de twee andere vermiste mannen. Men echt verder zoeken een hope loze zaak. De overlevenden kwamen uit geput in Umanak aan. De expeditie, die op 23 Juni uit Brus sel naar Groenland was vertrokken en als eerste het gebied van Umanak ex ploreerde. was onder n van plan twee schiereilanden en een eiland voor de kust in kaart te brengen. Tijdens een bezoek, dat Prinses Paola bracht aan Charleroi kreeg zij van twee kinderen een cadeau aangeboden voor haar zoontje Prins Philippe. Lachend neemt de Prinses het geschenk in ontvangst4 Na uitbreiding zendtijd per 1 oktober Per 1 oktober zullen de televisie-uitzendingen op zaterdag- en zondagavond reeds om 19.30 uur beginnen. Op de andere avonden blijft het tijdstip zoals tot dusver 20.00 uur. Het N.T.S.-weekjournaal, dat tot nu toe op vrijdagavond wordt uitgezonden, zal worden verplaatst naar de zondagavond: van 19.30 tot 20.00 uur. Op vrijdagavond wordt na 1 oktober, evenals op de andere avonden, een nieuw-N.T.S.-dagjournaal uitgezonden. legenheid te stellen via de televisie van het sportnieuws kennis te nemen. Ook zullen per 1 oktober 's zaterdags middags televisieprogramma's worden uitgezonden en wel van 15.00 tot 17 00 uur Dit zullen films, reportages. Euro visie-uitzendingen of opvoeringen op telerecording zijn. Geen studioprogram ma's dus. omdat de beschikbare studio ruimte dat nog altijd niet mogelijk maakt. Gisteren is bij de N T.S. ook bericht van de regeringscommissaris voor het radiowezen binnengekomen, dat de staatssecretaris »'an Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen akkoord gaat met het op 17 april van dit jaar aan hem gezonden voorstel om de na 1 oktober nog aan de N.T.S. toekomende twee zenduren per week te bestemmen voor keuzeprogramma's uit de door de diverse omroepsectles ingediende programma- ontwerpen. De voorzitter van de N.T.S., de heer E. Q. Schüttenhelm, is ervan overtuigd, dat deze methode een har monischer programmabouw mogelijk zal maken. Tussen de N.T.S. en de Nederlandse Bioscoopbond zijn reeds enige tijd onderhandelingen gaande om de tele visiefilmavond van de dinsdag naar de maandag te verplaatsen. In het huidge stadium is hierover nog geen definitief besluit genomen. De N.T.S. wacht nog op een volledige argumentatie van de Bioscoopbond. Dan ook uitzending O op zaterdagmiddag Op de persconferentie van de N.T.S. gisteren in Hilversum werd voorts medegedeeld, dat „Sport in beeld" met ingang van dezelfde datum zal worden vervroegd en om 20.00 uur in plaats van zoals tot nu toe om 22.00 uur worden uitgezonden. Dit vervroegen is gedaan om ook de Jeugdige kijkers in de ge- Een DC-6 van de „Aerolineas Argentinas" is gisteravond ver ongelukt in een moeras op de Argentijnse pampa's, 250 km ten zuidwesten van Buenos Aires. Alle 67 inzittenden zijn om het leven gekomen. Vliegtuigen die gister avond laat over het geblakerde wrak vlogen, namen geen tekenen van leven meer waar. Ook „gau- chos" die in de buurt van de ramp waren en zich naar het veronge lukte toestel spoedden, troffen geen overlevenden aan. Het vliegtuig, dat zestig passagiers vervoerde en een bemanning had van zeven man. was opgestegen op het Eziza-vliegveld van Buenos Aires voor een binnenlandse vlucht. Vijfenveertig minuten na de start stortte het neer. Volgens ooggetuigen was de machine door de bliksem getroffen en brandde een van de motoren, toen het toestel spiraal ge wij ze naar beneden kwam. Uit Buenos Aires is een commissie van onderzoek van twaalf man vertrokken. (§U(/ Qhettws Uit het Leidsch Dagblad van 1 22 Julij 1861: i Naar men verzekert, heelt de Gemeenteraad van Leiden, op voorstel van het raadslid den heer B. F. Krantz. besloten, dat i ten spoedigste aan H.H. Burge- mêêtUr en Wethouders zou i worden opgedragen het opspo- i ren van de oorzaken en midde len van herstel van het troebel water, in het belang eener be tere watervoorziening van stads grachten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1