Laatste nieuws Kras paar weldra in het goud delegatie Krimbewoners in Voorschoten vragen beveiligde oversteek Klaas Schipper lieden overleden WOENSDAG 19 JULI 1961 Mevrouw lioudt van Elvis Presley, haar verschalkt gaarne een visje echtgenoot Byna onvoorstelbaar vindt het echtpaar LangezaalVerplancke het, dat hun huwelijk op 2 augustus zijn vijftigste verjaardag viert. Tot besluit van de bruids dagen, die morgen ingaan, zal het groot feest worden aan de Evertsenstraat. De drie dochters zullen natuurlijk van de party zUn, vergezeld van hun kinderen, tezamen vüftien in getal. De beide achterkleinkinderen zullen verstek laten gaan, omdat zij nog veel te klein zUn om zo'n „grote-mensen-feest" mee te maken. De heer Langezaal, die vele jaren re volverklinker is geweest bij de firma Boot in Leiderdorp, is een gezellige pra ter, die de ene anekdote na de andere op smakelijke wijze opdist. Hij weet alles te vertellen over de sociale ontwikkeling in ons land want die heeft hij zelf van zeer nabij meegemaakt. Rond de eerste wereldoorlog heeft hij het zeer moeilijk gehad. In die malaisetijd kon hij geen werk krijgen. Dat leidde tot zijn besluit om vrijwillig dienst te nemen. VITAAL Het echtpaar is tezamen honderdzes enveertig jaar oud, doch ondanks deze hoge gezamenlijke leeftijd is het uiterst vitaal. Mevrouw Langezaal doet samen met haar kleindochter, die met haar man en dochtertje in het huis van oma inwoont, het huishouden. De heer des huizes zit geen moment stil want er zijn tal van huiselijke karweitjes, die hij zelf opknapt. Lezers schrijven Studentenhuisvesting Enigszins verbaasd las ik het artikel „Kamernood onder studenten" in uw blad van 17 juli jl., waarin o.a. werd vermeld, dat voor manlijke studenten „slechts enkele kamers" in Oegstgeest en Warmond vrij blijken te zijn. Hieruit moeten de volgende conclusies getrok ken worden: 1. De kamers in Oegstgeest en War mond zijn voor de studenten wat woon ruimte en huurprijs betreft ongeschikt. 2. De afstand Oegstgeest/Warmond naar Leiden is voor de studenten „on overbrugbaar". Wat punt 1 betreft bezitten Oegst geest en Warmond over het algemeen huizen, die, wat kamers betreft, heel wat gerieflijker en beter onderhouden zijn dan de kamers in oude en meest slecht onderhouden woningen in Leiden te huur worden aangeboden. Tevens is een rustige omgeving voor de studie te prefereren boven het lawaai in de stad. De huurprijs voor een kamer te Oegst geest of Warmond ligt precies op het zelfde prijsniveau (gem. f 50.tot f 65. p. m.) als in Leiden. Punt 2 is de afstand. Woont de stu dent aan de rand van Leiden tegen Voorschoten, Leiderdorp en Oegstgeest op een kamer, dan fietst hij/zy van de kamer naar de Universiteit zeker in 15 tot 20 minuten. Maar in Leiden woont hij of zij dan toch. Doch wanneer er enkele kamers te Oegstgeest te huur worden aangeboden en die qua afstand nog geen 20 minuten van de Universiteit zijn gelegen, dan woont men in Oegstgeest, een andere gemeente en dus niet in Leiden. Die afstand wordt ineens „onover brugbaar"! Oegstgeest en Warmond, die beide een rechtstreekse verbinding met 4 buslijnen bezitten, worden door de studenten als een rimboe beschouwd, waar men nooit heen gaat, laat staan van deze „expeditie" terugkeert, als men er ooit komen zou. Het is wel treurig gesteld met onze hedendaagse studenten. Een Kamerverhuurder te Oegstgeest, die nog een Kamer te huur heeft. Mormoonse kerkdiensten in Leiden Twee jonge Amerikaanse evangelisten, de heren Neil C. Petty en Joseph Daley, hebben zich in Leiden gevestigd om in deze gemeente meer bekendheid te geven aan het werk van hun kerkge meenschap, t.w. de „Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen". Zij maken deel uit van een leger van circa 11.000 zendelingen, die, zonder aanspraak te maken op materiële beloning, over de gehele wereld de leer van de Mormoonse Kerk verkondigen. De heer Neil C. Petty was student aan Utah State University en wilde aan vankelijk leraar worden. Gedurende zijn studiejaren was hy een trouw beoefe naar van sport en muziek. Hy heeft zijn studie afgebroken om zich in dienst te stellen van de evangelieverkondiging. De heer Daley, die zich eveneens op sport en muziek toelegde, is van plan om na zijn tournee biologie te gaan studeren aan Brigham Young Univer sity. Iedere zondagochtend houdt deze kerkgemeenschap in het Loge-gebouw aan het Steenschuur een kerkdienst, waarin gesproken wordt over de leer der Mormoonse Kerk. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheiden besluiten van Cura toren der Leidse Universiteit is de heer P. Kreek, hoofdassistent by de inwen dige geneeskunde, benoemd tot weten schappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst; mej. J. M. C. Kroesen, assistente bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte, benoemd tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst en mej. C. Vellekoop, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar in tydelyke dienst bij de sociologie. HENGELSPORT „Het Hof" hield de eerste competitie wedstrijd in de Vliet. Weer en vangst waren zeer slecht. Uitslag: 1. W. v. Sluis, 2. I. Monteba, 3. A. Monteba, 4. J. Goudkuil, 5. B. Ouderkerk, 6. J. v. d. Steen, 7. B. v. Rhijn, 8. T. L. Zwart. Als antwoord op onze vraag of de drie dochters buiten de stad zijn gaan wo nen horen wij een tevreden „Nee". Dit dicht byeen blijven van de familie is, zo horen wij, een typisch Leidse gewoonte, die echter steeds meer hinder ondervindt van de woningnood. Bij het echtpaar Langezaal zijn kinderen, klein- en ach terkleinkinderen altijd welkom. Het vormt als het ware de „spil" van de fa milie. MET DE TIJD MEE Kaarten blijkt een grote liefhebberij te zijn van de beide goud-gehuwden. Pan doeren. Klaverjassen is te eenvoudig. Mevrouw Langezaal heeft zij gaat steeds met de tijd mee grote bewon dering voor Elvis Presley. De heer Lan gezaal trekt er dikwyls op uit teneinde met aas en haak een visje te verschal ken. De Indonesische leger-woordvoerder. overste Soenario heeft aan Journalisten meegedeeld, dat volgens Inlichtingen van het Indonesische leger, de Nederlandse regering voornemens is, een „goodwill"- missie van Papoea's naar landen in Zuidoost-Azië te zenden. Soenario zei „de bedoeling met deze afvaardiging is stellig het maken van propaganda voor het denkbeeld van „zelfbeschikking". Maar wat betekent zelfbeschikking voor de Papoea's als de Nederlanders de toewijzing van begro- tingsgelden en het benoemingsrecht in handen houden, zoals het geval is met de Nieuw-Guinea-Raad?" Soenario voegde hieraan toe: „het is volkomen duidelijk dat de Nederlanders niet van plan zijn, uit West-Nleuw-Gui- nea weg te trekken". Hij zei voorts dat het interessant zou zijn te zien welk land in Zuidoost-Azië of in het gebied van de Stille Oceaan een „Papoea-delegatie van marionetten vertegenwoordigers zou ontvangen". Intussen werd in andere regerings kringen erop gezinspeeld dat landen die een dergelijke Papoea-missie begroetten de „wrok van de Indonesische rege ring en bevolking zou opwek ken". ZU herinnerden aan de Karei Doorman-zaak toen Indonesië zich sterk verzette tegen een bezoek van dit schip aan Japan. OEGSTGEEST Botsing bij Rhijnhof NabU de begraafplaats Rhynhof sloeg gisteravond omstreeks kwart voor zeven een vrachtauto komende uit de richting Den Haag rechtsaf de Hoge Morsweg ln. Hierby sneed de chauffeur een eveneens uit Den Haag afkomstige bromfietser. Deze botste tegen de vrachtauto en moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht worden. Op initiatief van mevr. Leugering, Leidseweg 130B, is een door zeer vele bewoners van de „Krimwyk" ondertekende brief aan het gemeentebestuur gericht. De bewoners van de wyk tussen de Krimkade en de Leidseweg verzoeken B. en W. de oversteek, die zy moeten passeren als zy naar de Leidseweg en speciaal naar de daar gevestigde winkels willen, te beveiligen. Niet alleen op de spitsuren, maar vrywel de gehele dag Is de Leidseweg byzon- der druk. Het is byna niet mogelyk rustig en veilig over te steken. Niet alleen voor oudere mensen, maar vooral ook voor de vele kinderen, die voor een boodschap of om naar school te gaan de Leidseweg moeten oversteken, is een beveiligde oversteekplaats dringend noodzakelijk. De bewoners van de Krimwyk hopen, dat het gemeentebestuur voor het gedeelte van de weg, dat aan de Provincie behoort, ook de nodige stappen willen doen om een beveiliging te bewerkstelligen. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 19 juli. Kaasmarkt: aan voer 117 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.13-2.19, 2e kwal. f 2.02-2.12, extra kwal tot f2.48. Handel kalm. Sjouwer na gevecht te Utrecht in arrest Een 18-jarige Utrechtse sjouwer tegen wie de officier van Justitie in Utrecht op 28 mei een arresta tiebevel had uitgevaardigd, is gistermiddag in het Huis van Bewaring terechtgekomen. Zijn aanhouding heeft de Utrechtse politie heel wat moeite gekost: pas na een gevecht van man tegen man en enkele waarschuwings schoten sloten de boeien zich om zijn polsen. De sjouwer had nog drie weken „brommen" tegoed (en daarnaast nog drie weken voorwaardeiyk), maar tot nu toe had de politie hem niet te pak ken kunnen krijgen. Een surveillerende agent ontdekte hem gistermiddag tegen vier uur toevallig op het terrein van „Werkspoor". Hy toog yiings naar het politiebureau en kwam met vier man versterking terug. Vla de portier en de personeels-chef bereikten de agenten het terrein waar de sjouwer aan het werk was. Ze herinnerden hem aan het arrestatiebevel, maar hy zowel als vier van zyn collega's namen een dreigende houding aan. De arbeiders waren ge wapend met stukken staal en een van de agenten zag zich genoodzaakt twee waarschuwingsschoten te lossen. Een „tik op het hoofd" stelde de sjouwer tenslotte buiten gevecht. f. 118.000.— VERDUISTERD (Van onze Haagse correspondent) De politie heeft geiyk indertyd reeds gemeld een 49-jarige Haagse boekhouder, aangehouden, die ervan ver dacht werd een vereniging op het gebied van kleuterzorg te hebben opgelicht. Aanvankeiyk werd een bedrag van f80.000 genoemd. Thans blijkt de totale schade, die de boekhouder de vereniging en particulieren* heeft berokkend, onge veer f 118.000 te bedragen. NIET-ALLEDAAGSE VERRASSING! (Speciale berichtgeving) In een der Amersfoortse ziekenhuizen werd een bejaarde, ongehuwde dame verpleegd, die een dezer dagen kwam te overlyden. Bij haar laatste wilsbeschik king had zy bepaald, dat het op haar kamer hangende schildery op haar kist moest worden ingelegd. Dit schildery moest echter, wegens dc grote omvang, uit elkaar worden gehaald. Groot was de verbazing toen bleek, dat een flink aantal bankbiljetten, dat een aanzien lyk bedrag vertegenwoordigde, in het schildersstuk was opgeborgen. Lloytleconomische noodmaatregelen op lange termijn (Van onze Londense correspondent) Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, heeft gisteravond in het La gerhuis verklaard, dat de economische noodmaatregelen, welke hy dinsdag aanstaande zal aankondigen, ten doel hebben hun invloed op lange termyn te doen gelden. Dit keer zal het Engelse volk geen kans krijgen om, zodra de crisis voorby is, op zyn lauweren te gaan rusten, hetgeen hy de Britse na tionale zwakheid noemde. Het economische debat was een gene rale repetitie voor de gedachtenwisseling, welke volgende week zal volgen op de bekendmaking van Lloyds plannen. Selwyn Lloyd en andere regeringsspre kers erkenden dat er moeilykheden wa ren, speciaal door gebrek aan industriële doelmatigheid en tekortschieten op het gebied van de verkooporganisatie, alsme de de remmende voorschriften van vak bonden, maar ondanks Engelands be schamende achterstand wat betreft pro- duktie en produktiviteit was er, volgens de regering, geen reden tot pessimisme. De kanselier zei, dat men de hand in eigen boezem moet steken door opvoering van het concurrentievermogen en ver mindering van de regeringsuitgaven. Maudling, de minister van Handel, zei dat lonen, salarissen en vooral dividen den te veel zyn gestegen. TWEE DODEN BIJ BOTSING TE KAMPEN By een botsing, vanmorgen omstreeks kwart voor acht tydens een zware re genbui op de Frieseweg by Kampen tussen een personenwagen en een wagen voor veevervoer, zyn twee inwoners van Kampen om het leven gekomen. Het zyn de heren G. van Werven, aannemer, en Th. Vinke, zoon van het Kamper raadslid de heer P. Vinke. De derde lnzittene, die achter in de wagen zat, de heer W. van Dyk, even eens uit Kampen, kreeg een paar ge kneusde ribben. Vermoed wordt, dat de band van de auto waarin de slachtoffers zaten ge sprongen is. De auto kwam eerst in de berm te recht, greep een paar bermpaaltjes, slin gerde toen over het natte wegdek en botste daarop op de veewagen. D per sonenwagen werd vernield. Bekend voetbalscheidsrechter (Van orize Groningse correspondent) In het Diaconessenhuis te Groningen, waarin hy enige dagen geleden ter ob servatie was opgenomen, is vanmorgen om kwart voor zeven de bekende inter nationale voetbalscheidsrechter Klaas Schipper overleden. De heer Schipper, die de leeftijd van 51 jaar bereikte, heeft in de voetbalsport zeer grote bekendheid verworven als arbiter; 31 jaar lang heeft hy in binnen- en buitenland gefloten. In 1928 floot hij zyn eerste wedstrijd, in 1934 bereikte hy reeds de eersteklas in in 1946 ging hy voor de eerste maal als arbiter de grenzen over. In totaal leidde hy 11 Interlands. Toen hy op 3 juni 1959 zyn scheids- rechterscarrière beëindigde werd hij door de toenmalige voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, de heer T. Martens, voor zijn verdiensten tot Bondsridder benoemd. De afdeling Gro ningen van de KNVB benoemde hem daarby tot lid van verdienste, terwyl de COVS (de nationale scheidsrechters organisatie) hem met de gouden scheids rechter onderscheidde. De heer Schipper heeft zich ln zyn voetballoopbaan een zeer grote kring van vrienden verworven. VOORSCHOTEN P.V. „De Zwaluw" De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield twee wedvluchten. De eerste met oude duiven vanaf Orleans, afstand 504 km. De duiven werden om 7 uur gelost, maar 's avonds waren nog veel duiven niet thuis. Aankomst eerste duif 13.39.31, snelheid 1258.9 meter per minuut; aan komst laatste prysduif 17.11.12, snelheid 822.96 meter per minuut. Prijswinnaars waren: P. N. van Wissen 1, 8; J. P. v. d. Assem 2, 4; F. Hendriks 3. 6, 7, 10; J. Schryvers 5; A. de Graaf 9. De tweede vlucht was met jonge dui ven vanaf Duffel, afstand 115.5 km. Gelost om 7.30 uur met z.w. wind. Ook hier een traag verloop. Aankomst eerste duif 9.00.55 uur; snelheid 1311.1 meter per minuut; aankomst laatste prysduif 10.09.07 uur; snelheid 722.98 meter per minuut. Pryswinnaars: W. Onstenk 1, 2, 8; J. P. v. d. Assem 3, 10; D. Brouwer 4; E. Los 5; T. de Groot 6; G. Los 7; A. de Graaf 9. Burgerlijke Stand Geboren: Eefle, dr van A. J. Kemper en T. Broersma; fileronymus H, M zn van W. I. M. van Dam en W. C. M. Padberg; Maria A., dr van O. A. Rljsdijk en W. P. Lagerberg; Johanna P., dr van O. A. Rijs- dijk en W. P. Lagerberg; Abraham, zn van A. de Wit en P. N. Krlege; Johannes H. H., zn van H. G. B, van Berkel en J. J, van Wouw; Anna M. M dr van P. de Groot en A. M. M. van Amerom Getrouwd: R Zlnn en P. C. A Moen. Overleden: M. J. Oosterlaan, 55 Jaar, e.v. B. L. den Elzen. WARMOND Braderie, vuurwerk kortebaandraverij De deelneming aan de Warmondse braderie was niet zo groot als de VVV zich die had voorgesteld. Zy die wel aan de braderie hebben deelgenomen hadden niet over belangstelling te kla gen. Ondanks de slechte weersomstan digheden werd des avonds een vuurwerk afgestoken. Voor de korte baandravery, een traditie van jaren, bestond grote belangstelling. Voor de paardenliefheb bers viel er werkeiyk veel te genieten. Om de pry zen werd fel gestreden. De uitslag was als volgt: le prys: Wala, eigenaar J. P. Styvers, ryder J. van Leeuwen. 2e prys: Xylon 8 eigenaar Stal Frisia, rijder J. Wagenaar, 3e prys Vuurgoudhaantje S, eigenaar G. T. WÜ- menga, ryder J. Wagenaar jr., 4e prys William Axkit. eigenaar J. Wagenaar, ryder J. Wagenaar jr. Vanaf ongeveer zes uur tot 's avonds half tien was de Herenweg vrywel ge heel voor het verkeer gesloten. Zo nu en dan kreeg het gemotoriseerd verkeer ge legenheid te passeren. Daar alle bussen van de UJndienst LeidenHaarlem v.v. over Warmond ryden, was de N.Z.H. ge noodzaakt de route van de bussen om te leggen. Aangezien het verkeer steeds in tensiever wordt zal de harddravery- commissie naar een ander terrein uit moeten zien, want het afsluiten van een hoofdverkeersweg in een gemeente voor dergeiyke evenementen, is by dit verkeer niet meer doenlyk. Fanfare geeft concert Morgenavond om 8 uur zal „War- monds Fanfare' by goed weer een con cert geven in de gemeenteiyke muziek tent op de Baan. Gesprek over Laos komt weer op gang De meningsverschillen tussen Oost en West over de verder te volgen procedure op de veertienmogendhedenconferentle over Laos schynen waarschyniyk te kunnen worden opgelost, nadat de twee voorzitters van de Geneefse conferentie op maandag anderhalf uur van gedach ten hadden gewisseld. Na het gesprek van de Brit Macdonald en de Russische delegatieleider Poesjkin verklaarde een Russische woordvoerder, dat „de con ferentie thans tot. effectieve besprekin gen schynt te zullen komen". Hy deelde mee dat enige „procedurebesluiten" waren genomen. De Britse woordvoerder noemde het gesprek „nuttig". De proceduregeschillen betreffen de vraag, of het eerst gesproken moet wor den over de neutraliteit van Laos dan wel over de taakomschryving voor de internationale controlecommissie. Een ander geschil dat de conferentie op houdt, gaat over het beschikbaar stellen van materieel, dat deze commissie noodzakeiyk acht voor het uitoefenen van haar functie. Naar verluidt hebben Macdonald en Poesjkin ook over deze Wederzijds voordeel Irak zal de olieaanvoer niet afsnyden, maar met de oliemaatschappyen en met de rest van de wereld op een basis van wederzyds voordeel" samenwerken, al dus deelde premier Kassem gisteren me de. Hij zei dit in een toespraak, gehou den ter gelegenheid van de ingebruik neming van een krachtstation in de raf- finadery te Daura by Bagdad. Generaal Kassem deelde verder mede dat de lo pende olie-onderhandelingen in de tweede helft van de volgende maand „in het voordeel van Irak" zullen worden afgesloten. De Iraq Petroleum Company, waarin Frankryk, Engeland, Nederland en de Verenigde Staten grote belangen heb ben, heeft olieconcessies in Irak, die volgens een overeenkomst met de rege ring van Irak tot het jaar 2000 lopen. Sedert de revolutie van 1958 wordt er echter over deze overeenkomst onder handeld, nadat de regering te kennen had gegeven, dat er een nieuwe over eenkomst moest worden gesloten. Op 6 april jl. werden de onderhandelingen af gebroken en volgens recente berichten zouden zy in augustus worden hervat. DEFENSIE-COMMISSIE BIJ GENERAAL NORSTAD De vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer, onder voorzitterschap van dr. H. W. Tilanus, heeft een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de opperbevelhebber van de strydkrach- ten van de NAVO in Europa, generaal L. Norstad. Het doel van dit bezoek was zich op de hoogte te stellen van de militaire en militair-politieke vraagstuk ken van dit ogenblik. Hiertoe werden vanwege het hoofdkwartier twee voor drachten gehouden. Generaal Norstad sloot het bezoek af met een langdurige informele discussie met de leden van de defensie-commissie. MISHANDELING EN BEROVING TE GRONINGEN Bij een vechtpartij in bun woning in de Kleine Haddingestraat in Groningen zyn vannacht twee broers (46 en 36 jaar), zo verklaarden zy aan de politie door twee indringers mishandeld, die ben ook f 500, die zy by zich droegen, afhandig hebben gemaakt. De jongste broer had enkele messteken in de linkerbovenarm en een wond aan het hoofd. De oudste liep een kaakfrac- tuur op. Toen zy omstreeks twee uur afzonder- ïyk thuis kwamen moeten zy. zonder dat zy het merkten zyn gevolgd door twee mannen, die in huis met nen een vechtparty begonnen. Toen de vrouw van de oudste broer om hulp riep na men de twee indringers de vlucht, aldus de broers. NIEUWE REGELING VOETGANGERS UITGESTELD (Van onze correspondent) Naar wy vernemen is de Invoering van de nieuwe voetgangers regeling, die per 1 oktober zou geschieden, voor enige tyd uitgesteld. By overleg ten departemente tussen de overheid en de verkeersorganisaties is gebleken dat de tijd van voorberei ding naar het oordeel van deze organi saties nog te kort is geweest. Een nieuwe datum van invoering is nog niet vastge steld. Duitsers leuren in Limburg met oude televisietoestellen (Van onze Limburgse correspondent) Het tweede Duitse televisieprogramma, dat sinds enige tyd wordt uitgezonden, schynt byzonder goed in de smaak te vallen van het Duitse televlsiemlnnende publiek. De vraag naar nieuwe toestel len. waarmee men dit programma kan beldjken, is in betrekkelyk korte tyd zo groot geworden, dat de Duitse televisie- zaken nu als het ware zitten „volge propt" met de oude Ingeruilde toestel len. De vraag hiernaar is aanmerkeiyk minder en het gevolg is. dat de winke liers deze oude toestellen voor zeer zach te prysjes van de hand doen. Er zyn er zelfs, die er mee de Nederlande pro vincie Limburg intrekken om ze daar aan de deur te koop aan te bieden. De prys van deze ingeruilde apparaten, waarby toestellen zyn, die er zo op het eerste gezicht nog zeer behooriyk uit zien, varieert rond de f 100.De in voerrechten, welke betaald moeten wor den. bedragen ongeveer 40 Wil men echter met de apparaten het tweede programma kunnen ontvangen, dan zul len zy moeten worden omgebouwd en dit brengt nog al kosten met zich mee. Dat is trouwens ook de reden, waarom de Duitsers ze inruilen. HOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP" Op het gister in Amsterdam aangeko men hospitaal-kerkschip „De Hoop", zyn gedurende de zesde tvierweeksei reis 96 patiënten behandeld, nl. 85 Nederlan ders, 4 West-Duitsers en 7 Polen. Er werden 18 patiënten in het scheepshos- pitaal opgenomen. Het aantal verpleeg- dagen was 72. De scheepsarts verstrekte 63 maal een radiomedisch advies, vyf patiënten werden aan wal gebracht, waarvan twee in een Engelse haven. De scheepspredikant bezocht 17 sche pen. Dertien van de aan boord van De Hoop gehouden kerkdiensten werd uit gezonden. Het personeel van de radio-dienst ver richtte 17 reparaties aan boord van log gers en treilers. 39 maal werd een radio- technisch advies gegeven. Het machlne- kamerpersoneel voerde zes noodrepara- ties aan boord van loggers uit. Gedu rende de reis werden 190 weerrapport- telegrammen naar het K.N.M..I te Den Bilt verzonden. UITREIKING NED. SIKKENSPRIJS Zaterdag 9 september as. zal in het Stedelyk Museum te Amsterdam de Nederlandse Sikkensprtjs worden uit gereikt. Tevens zal dan de tentoonstel ling worden geopend van werken van de bekroonde kunstenaars. De prijs (5000 gulden) wordt jaarlijks beschikbaar ge steld (door de Sikkens groep N.V. te Sassenheim) en bedoelt „een bekroning te zyn van die werken van architecten en/of kunstenaars waarin een synthese tussen kleur en ruimte is nagestreefd". Luchttaxi stort neer in drukke wijk van New York Een luchttaxi is gisteren neergestort ln een Newyorkse voorstad, slechts een huizenblok verwyderd van de speel plaats van een school waar veel kinde ren bijeen waren en niet ver van een druk ontspanningsoord. Het eenmotorige particuliere toestel trof een huis en vloog in brand. De piloot en drie vrou- welyke passagiers kwamen om het leven maar er vielen verder geen slachtoffers. Onder de passagiers bevond zich mevr. Angier Biddle Duke, echtgenote van de chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Herzieningsverzoek van de heer A. M. Mertess De heer A. M. Mertens. tandarts, wo nende in Den Haag. heeft by de Hoge Raad opnieuw een verzoek ingediend tot herziening van net arrest van het Haag se Gerechtshof van 26 Januari 1921, waarby bevestigd werd een vonnis van de rechtbank Tn Den Haag, dat hem drie maanden gevangenisstraf oplegde wegens diefstal van elektriciteit, in de loop der Jaren heeft dc heer Mertens reeds verscheidene van deze verzoeken gedaan aan de Hoge Raad, die ze tel kens heeft afgewezen. Dit nieuwe her zieningsverzoek is gebaseerd op het vin den van een nieuwe getuige. De heer Mertens heeft steeds ontkend, zich aan deze diefstal schuldig gemaakt te heb ben. ZOETERWOUDE Tweehonderd bejaarden uit Gisteren vertrokken ongeveer 200 ouden van dagen ln gezelschap van de leden van het actieve werkcomité met bussen naar Zeist. Hier dronken de be jaarden een kopje koffie. Na een uur zetten de auto's koers naar Apeldoorn, waar in het. Prins Bernhardtdal een lunch wachtte. Voorts werd er een be zoek aan Oud Leusden gebracht, en ver maakten de bejaarden zich uitstekend in een speeltuin. Voor een vroiyke in tocht 'savpnds zorgde het St.-Jansfan fare. BEURSO VERZICHT LICHT VERDEELDE STEMMING Amsterdam, 19 Juli. Het Damrak opende vanmiddag met merendeels lagere koersen. Alleen cer tificaten Hoogovens konden Lich hier aan onttrekken met een eerste koers op 939, ofwel ruim 9 punten boven de slot- koers van gisteren. Voor de overige hoofdfondsen werd de lusteloze en min of meer flauwe stemming van gisteren aanvankeiyk voortgezet. Van Wall Street ging opnieuw geen enkele sti mulans voor hogere koersen uit Men werkt op le Newyorkse beurs nog steeds niet aan een hausse-tendentie mede. Van de Nederlandse hoofdfondsen no teerden aandelen Philips en die van Kon. Olie er gisteren lager. De handel werd op de Amsterdamse beurs vanmid dag, zoals df laatste tyd gebruikeiyk is, kalm ingezet. AKU op 381. circa 5 pun ten beneden het voorgaande slot. Phi lips min 11 4 punt ingevolge Wall Street op 957 Unilevers verloren circa 4 pun ten by een eerste koers op 723, terwijl Kon. Olie f 1,30 lager opende op f 113,70 Hoogov ,-ns lag gevraagd in de markt en boekte een tameiyk ruime koerswinst. Gedurende de verdere beursduur sloeg de neerwaartse stemming om in een op waartse tendentie. Van het publiek kwa men kooporders los, terwyl ook de arbi trage hier en daar wat stukken uit de markt nam. Het Damrak werd gesti muleerd door de plotselinge vaste hou ding van de Londense beurs Aldaar gingen geruchten dat de Engelse rege ring van het Internationale Monetaire Fonds een grote lening zou vragen als onderdeel ter bescherming van het pond sterling. Hierop was Londen vast. Am sterdam ging mee met als gevolg dat certificaten Unilever opliepen van 722 4 l tot 732 speciaal door de vraag voor Lon- dense rekening. Ook het publiek het zich ln deze hoek goed gelden en tracht te een graantje mee te pikken. Kon. Olies konden hun verlies wat Inlopen door lokale aankopen. Aku's monteer den van 381 tot 383, terwyl Philips een paar punten van het koersverlies af knabbelde op 960. Hoogovens liepen sterk op door hernieuwde Duitse en Amerikaanse vraag. Het fonds steeg tot 945. Al met al viel er voor de interna tionale waarden zo nu en dan een be- hooriyke activiteit te bespeuren. Cultures weinig veranderd. Scheep vaartwaarden schommelden rond het vorige slotnlveau. Staatsfondsen licht verdeeld. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 Juli. Londen 10.01410.014; New York 3.591 3 591 aMontreal 3 48K 3 48 Parys 73.324—73.374: Brussel 7.21 7.22%; Frankfort 90.27 4 —90 324; Stock holm 69.55—69 60; Zürlch 83.254— 83.304; Milaan 57.89 4 —67 944; Ko penhagen 51.834—51.884; Oslo 50.11- 50 16; Wenen 13.92%—13 93% Lissabon 12.484—12,50. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 19 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 1024 1021» Ned. '59 441024 10211 Ned. '60-1 44 102 4 102iè Ned. '60 II 44 1024 102% Ned. '59 4% 101% 101A Ned. '60 44 101% 101A Ned. '61 44 101% 100A Ned. '53 3% 99»! 9911 Ned. Grtb. obi. 34 85% 854 Ned. '47 34 951» 95A Ned. '51 34 98s; Ned. '53 I-II 34 98 98A Ned '56 34 971| 97% Ned. '48 34 92% 924 Ned. bel. cert. 34 934 92 Ned. '50 I-n 34 92% 92% Ned. '54 I-n 34 93% 93% Ned. '55 I 34 94 93% Ned. '55-n 34 94% 94% Ned. *37 3 94% 944 Ned. Grtbk. obi. '46 3 94AGB Ned. doll. In '47 3 89% 894 Ned. Inv cert. 3 99HGL 99% Ned. 62-64 3 99% 100 A GB Indië *37 3 100 A GL Indië "37 A 3 964 96,% Ned. won. bJ. *57 6 1104 1104 Ned. won.bi. '58 44 1011» 1011» ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1084 GB 1084 iter. HVA-my123% 1234 A.K.U386 380% Dell My cert140 20 142 Hoogovens cert930 9464 Philips gem. bez. 9664 9574 Unilever cert726% 7334 Dordtse Petr546% 543 «i Kon. Petr (50 A f 20) 115 113.90 Holl. Amer. iyn 1544 1514 Java China Paket 152 4 1524 KLM77 75.— Kon. Ned. Stoomb.1824 181% Kon. Paket My145 143 4 Stoomvaart My Ned 182 181% Nievelt Goudr cert 1534 153 4GB v Ommeren cert 323 321 Kon Rott. LJoyd... 144 141 Ned Scheepv Unle 152% 1514 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (34) 3 97% idem '48 (34) 99 97% R'dam '52-1 (44) 100% Id Id "37 I-n (34) 974 Z -Holland *55 44 101% Bankwezen Bank N Gem -58 54 105 1094 ld N WB *62 (44) 1001» BVG rspbr f.600 194 B 195 B BVO rspbr *52 143 149 4 Indnstr Obligatie* Philips Dollarlng *91 89 89 Premieleningen Vorige 81otkoerg koers v. heden A'dam '53 3 lio 106 L A'dam '51 I 24 894 884 A'dam '56 I 24 454 84 A'dam '56 n 24 96 954 A'dam "56 HI 24 964 95% Eindhoven *54 2 4 83 B 83% Enschede "54 2 4 83 Den Haag '52 I 24 944 954 Idem n 24 944 R'dam '52 I 24 95 L 93 Idem n 24 96 944 Idem '57 24 99 984 Utrecht *52 24 974 95 Z.-Holl. 1957 24 95% 954 Zuid-Holland *59 2 4 103 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 239.50 238 Amst. Bank 365 862 Cultuurbank 304 30 Holl. Bank Unle cert 2124 212 Ned. Handelmy 314 312 Rott Bank 342 4 335 4 Twentsche Bank 304 303 8enembab 470 470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn618 650 Berkel *8 Patent (v.) 308 308 4 Borsumy38 37% Calvé Delft cert. 720 715 Electrolaamy325 Kon. Pap. v. Gelder 360 365 Kon. Ned Orofsm. igg ie«4 HolL Constructie 328 Ing. bur. Bouwnyv. 253 259 Intematlo 166 1664 Int. Kunststoff ind. 794 v. Kempen en Begeer 126 126 Leidse Wolspinnerij 620 624 Mtlller en Co N.B. 500 495 Ned. Kabelfabr. 566 5604 Philips pref2814 Rott Droogdok My. 521 525 Sikkens Groep 825 821 Ver. Touwf abrieken 352 350 Walvisvaart 98 97 4 Wernlnk's Betonmy 180 1804 Wilton Feyenoord 270 265 Van Wyk en Heringa 110 110% Zaalberg 135 L 1304 Mijnbouw en petroleum Bill ton 2de r. 469 4604 Kon Petr (f 30) 118.10 117.50 Amertk fondsen Canadian Pacific R 2323j» Intern Nickel 80 794 Anaconda 53% 53% Bethlehem Steel 40% 40% Cities Service 62% 524 General Motors 444 444 Kennecott85 83% Republic 8te«l 574 57 8heil OU 394 394 Union Pacific 33% 334 Un. States 8teel 79% 78%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9