Bi Eichmann had met bureau van Hitier direct contact Jaap Jekel na val in de bezemwagen FOUT VERHAAL Verdachte vrijuit Nieuwe bevelhebbers Land- en Luchtmacht Deportatie geestelijk gestoorden Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 18 juli 1961 Tweede blad no. 3040* Eerste etappe „Tour de Frats 1961 K. e r k e 1 ij k L even Een fikse buiteling heeft Jaap Jekel, één der rijders van de ploeg, die onder de naam ..Bollen- jongens" fietst, in het middelpunt der belancjstel- ling geplaatst. Samen met Rob Akkerboom van de .Leidse Nationalen" Jcwam hij te vallen, doch Jaap kwam er heel wat slechter af dan zijn tour- genoot. Hij had flinke schaafwonden, ook in het gezicht. De tour-dokter" nam het zekere voor het onzekere en ontbood een arts. De laatste vond het wel zo verstandig om even met Jaap naar een ziekenhuis te gaan. Beplakt met grote hoeveel heden pleisters verdween de onfortuinlijke renner voor twee dagen in de bezemwagen. De bewon dering van zijn ploegmaten deed hem zichtbaar goed, zodat Jaap Jekel zich in zijn lot kon schikken. TIJDRIT De middag van de eerste etappe stond in het teken van een tijdrit. Daarin sloeg de .Rijnvogel" F. Schildhuizen een zeer goed figuur. Tezamen met Gerrit Wissink uit Brummen wist hij beslag te leggen op een eerste plaats in een tijd van 19.5 sec. Twee andere Rijn vogels" wisten zich eveneens te plaatsen. Piet Westhoek en Ton v. d. Valk kwa men met de eerste tien renners over de finish. Bij dat eerste tiental hield Paul v. Hage uit Sassenheim de eer der .Bollenjongens" hoog en Fred van Zonneveld die van de .Leidse Nationale Ploeg". Hoe de plaatsing in het algemeen klassement is, was gisteravond nog niet bekend doch Fred Schildhuizen maakt een goed kans om de tweede etappe in de Gele Trui te rijden. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 neeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR MEISJES „BOSHUIZEN" Aanvulling opgave van bevordering: 2-jarige opleiding assistente in de huis houding: van klas 1 naar klas 2: Abbenes: Marian v. d. Marei; Leiden: Jella Jongman, Lenie Karduks, Bep van Namen, Elly de Raaf, Ineke Sinke, An neke Verbiest, Mia Verboog, Arida Vonk; Leiderdorp: Gerrie v. d. Vliet, Lily Kloos; Leimuiden: Martha Dreef; Oegstgeest: Sietske Bonte; Sassenheim: Jopie Meijer; Voorschoten: Margriet v. d. Poel, Ineke van Gent en Zoeterwou- de: Ali van Leeuwen. CORRESPONDENTIE C. P.L. te Leiden Inderdaad da teert het merendeel van de woningen aan de Lange Raamsteeg tegenover de H.B.S. voor Meisjes uit de tijd van voor de buskruitramp (1807). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Helena Elizabeth Maria, dr van L. H. Pouw en M. J. Buil; Dlederlk Mlchiel, zn van G. Boersma en A. Joustra; Annette, dr van ,A. Zandbergen en S. van Diggele; Wilhelmlna Johanna, dr van A. Nederlof en F. W. van Bleijswijk; Elisabeth Johan na, dr van C. l'Ecluse en J. Vijlbrief; Rolandus Ca6parus, zn van C. l'Ecluse en J. Vijlbrief; Klazlna Cornelia, dr van L. van Duijn en L. van Duljn; Arie, zn van A. Vlieland en H. van Duijn; Ariena, dr van W. Passchier en J. G. Beekhuizen; Nelly, dr van B. Vermeulen en A. v. d. Kley; Elisabeth, dr van F. v. d. Heiden en H. F. Lelsing; Grita Clazina, dr van C. J. Baartman en G. C. Hoogenes; Abra ham, zn van A. van Polanen en S. Paap; Wilhelmus Jacobus Maria, zn van W. J. de Jong en G. M. J. de Jong; Ingrld, dr van H. J. van Nimwegen en M. Stijger; Jolanda, dr van H. de Llgny en M. S. Bink; Johannes Wilhelmus Maria, zn van P, E. M. van Schalk en M. H. Delahaije; Laurens Jan, zn van J. F. Lapré en J. C. de Bruyn; Berend, zn van B. H. Tooms en A. E. H. van Klaveren; Antonetta, dr van H. van Luinen en C. van Dam; Ru- dolf Simon, zn van H. J. de Helden en C. P. van Kins; Maria Désirée ,dr van J. Splinter en M. Eikelenboom; Ronald, zn van P. G. Schouten en J. G. Vogt; Petra Lesly, dr van B. G. Nelles en A. M. M. Joosten; Cornells Petrus, zn van C. P. Schrama en E. G. S. Wessellng; Frédé- rique Caroline ,dr van H. Pomes en A. M. J. H. van Eyseren; Zlta Geertrulda Helena, dr van T. L. M. van Schie en h. v. d .Horst; Wilhelmus Hendrlkus Jo hannes, zn van W. H. van Veen en C. M. H. Gerrets; Gwendolyn Jolanda. dr van H. H. Hartman en J. E Egter van Wlsse- kerke; Gregorius Gerardus Simon, zn van N. p. Mooren en A. J. v. d. Geest; Corne lia Yda, dr van J. v. d. Zwan en A. A. Geerlings; Leonardus Hendrlkus Wilhel mus, zn van W. v. d. Meij en W. M. Phi- llpse. GETROUWD H. P. M. Ober en C. M. van Riet: M. Broers en E. E. Vreullnk; J. H. van Ernst en C. M. Regeer; J. G. H. Wessels en C. J C. M. Terhal; C Verkerk en J. Hoog straten; J. de Bruljne en H. C. I. de Hceten. OVERLEDEN G. Zandbergen, 82 Jaar, man; A. J. van Delft, 2 maanden, zoon; J. R. de Heer, 84 Jaar, wed. van W. Nleuwenhuizen; H. Filippo, 72 Jaar, man; G. A M. Keur, 11 Jaar, dochter; A. P. Baay, 57 Jaar, man; B. Klerks, 56 Jaar, man; M. Hertz, 57 Jaar, man. ZICHTBAAR BETER Des middags was zeer goed te bemer ken, dat de renners ,op toeren" kwamen. Het rijden ging zichtbaar beter. Bo vendien toonde het weer zich van zijn goede zijde en het laat zich dan ook gemakkelijk raden, dat de stemming niets te wensen over liet. In Amsterdam maakte de motorpolitie met brullende motoren baan voor de jeugdige wiel renners. Des avonds viel de jongelui een De stemming onder de jeugdige ,,Tour-de-Frats-renners" liet niets te wensen over. feestelijk onthaal ten deel door toedoen van één der adopterende firma's. Een filmprogramma en een muzikale show besloot de dag waarop de Tour-de- Frats-renners honderd kilometer hadden getrapt Voor de Leidse kantonrechter „Schandalige medeschuld" van de directie resulteert in lage boete voor chauffeur „U heeft destijds verklaard, dat de oorzaak van het ongeval moet worden gezocht in het feit, dat U zich niet fit voelde omdat u tot laat in de nacht had moeten werken", aldus de kanton rechter tot een 38-jarige buschauffeur uit Leiden, die met zijn bus des mor gens om zes uur op de Vinkweg onder Noordwijk de wegberm was ingereden en een brugleuning had doen sneuvelen. Verdachte verklaarde, dat hij inder daad praktisch geen nachtrust had ge noten, omdat hij voor een collega moest invallen en derhalve tot 's nachts half drie moest doorwerken. Drie uur latex- zat hij weer achter het stuur en voelde zich toen alles behalve fit. Hij was weer gaan rijden ter wille van de busmaat schappij, die kampte met een tekort aan personeel. Door dit geval was hij zijn premie voor schadevrij-rijden kwijt. SCHANDALIG „En wie betaalt nu de boete?" infor meerde de officier belangstellend. Daar draaide verdachte zelf voor op, want tijdens het onderhoud, dat hij na de aanrijding met de directie had, werd hierover met geen woord gerept. De of ficier noemde dit 'n schandalig geval van medeschuld van degenen, die rustig ach ter de schermen blijven. Een scherpe controle van de arbeidsinspectie stelde hij in uitzicht. Gelet, op deze omstan digheden eiste hij de uitzonderlijk lage boete van f 50 subs 10 dagen. De kan tom-echter sloot zich geheel bij het re quisitoir aan. Het vonnis luidde f35 boete subs 7 dagen. PLEIDOOI VAN BENADEELDE Een 43-jarige vertegenwoordiger uit Woudrichem opende destijds ixx de Bree- straat het linkerportier van zijn auto, hoewel een wielrijdster dicht was gena derd. De wielrijdster kreeg niet alleen een flinke tik van het portier, doch werd tevens door een achterop rijdende auto „op de bumper" genomen, hetgeen tot gevolg had, dat zij met gebroken ribben en gescheurde spieren 4 weken op non- actief werd gesteld. De verklaring, die de wielrijdster af legde, kwam neer op een pleidooi voor verdachte, die zelf verstek liet gaan. Hij had haar destijds naar de dokter ver voerd, de schade van f 97 binnen enkele dagen betaald en haar bovendien nog een brief geschreven, waarin hij zijn spijt betuigde. Haars inziens was de zaak afgedaan. Niet aldus de officier, die f 40 boete subs 8 dagen voor een dergelijke gevaarlijke manoeuvre eiste met welke zienswijze de kantonrechter zich volkomen kon verenigen. STOMVERBAASD ,Ik keek eerst goed uit voor ik over stak en zag niets aankomen. Hij heeft mij niet gezien, dus ook niet goed uit gekeken", aldus het verweer van een 52-jarige voetgangster uit Leiden, die op 19 april onverwacht het rijwielpad aan de Rijnsburgerweg overstak en door een iromfietser werd aangereden, nadat een andere bromfietser haar nog: juist had kunnen ontwijken. De bromfietsergetui- ge verklaarde, dat hij verdachte wel de gelijk had gezien, doch niet "had gere kend op haar onverwachte manoeuvre. Verdachte voelde zich onschuldig. Dat de bromfietser f 59 schade had raakte haar niet. Wel protesteerde zij tegen de els van f25 boete subs 5 dagen, omdat zij door die aanrijding 3 weken „buiten gevecht was gesteld". Na het vonnis van f 20 subs 4 dagen was verdachte stom ver baasd, toen zy hoorde, dat zij ook nog de schuldrekening gepresenteerd zou krij gen. De bromfietser had immers niet goed uit zjjn ogen gekeken dus waarom schadevergoeding? BEKLAG VAN VERDACHTE Een 23-jarige kruideniersbediende uit Leiden beklaagde zxch erover, dat de benadeelde partij hem op 14 april zwaar had beledigd en hem zelfs met een pak slaag had bedreigd nadat hij met zijn bestelwagen op de Mare geen voor rang had verleend aan diens auto met als gevolg de nodige schade. De kanton rechter wees verdachte erop, dat dit beklag (in plaats van een ruiterlijke bekentenis), hier niets ter zake deed. Daar uit het onderzoek bleek, dat de snelheid, waarmee verdachte had gere den te hoog was, eiste de officier f 40 boete subs 8 dagen. Eén en ander tegen elkaar afwegend vond de kantonrech ter deze eis aan de lage kant. Hij von niste dei-halce met f. 45 boete subs. 9 da gen. GROVE FOUT Een 47-jarige ambtenaar uit Leiden gaf grif toe, dat hy op een bepaalde vrijdag niet had gestopt voor een voor- rangsstopbord in dc gemeente Zoeter- woude. Hy ontkende echter laconiek, dat hy de overtreding had begaan op vrijdag 16 juli j.l. of wel de dag vóór de onder havige zitting. Deze grove fout in de dag vaarding ging de officier te ver. Hij vor derde zonder meer vrijspraak. Daar was de kantonrechter het volkomen mee eens. Het behoeft geen betoog, dat de ambtenaar in de beste stemming de rechtzaal verliet. De verbalisant, ook een ambtenaar, stond „in zijn hemd". JOKKEBROK „Ik kon de afkoopsom van f35 niet betalen", antwoordde een 18-jarige rij- wielhersteller uit Zoeterwoude op de vraag van de officier waarom hij de zaak had laten voorkomen. Verdachte had volmondig moeten toegeven, dat hij op de Kanaalweg was aangetroffen als bestuurder van een motorrijwiel hoewel hij de rijbevoegdheid miste. „Geen geld en wel een motor berijden", repliceerde de officier. In een breedvoerig verhaal trachtte verdachte de magistraten dui delijk te maken, dat de motor van zijn vader was en dat hij het voertuig had meegenomen om een oefenvergunning te gaan aanvragen. Dat hij onderweg daarheen toevallig werd aangehouden was wel erg sneu, aldus verdachte. „U moet hier niet staan jokken, want ik geloof geen woord van dat verhaaltje", aldus diende de kantonrechter hem van repliek. Conform de afkoopsom luidde de eis f35 boete subs 7 dagen. „Kan ik niet betalen", aldus verbrak verdachte het stilzwijgen. Met f 25 boete subs 5 dagen en het vermaan „in het vervolg niet meer zo te jokken", sloot de kan tonrechter deze zaak af. BLAMAGE? „Wanneer ben ik nu eens aan de beurt", informeerde op een gegeven mo ment een verdachte-in-spe op veront waardigde toon. Hij had al „een knap poosje" zitten wachten en daar het tijd stip waarop zijn zaak voor zou komen al geruime tijd was verstreken, wilde hy wel eens weten, waarom zijn naam niet was afgeroepen. Grote consternatie en een naarstig speuren naar de oorzaak bleven vanzelf sprekend niet uit. Niet op de rol? Ver geten af te roepen? Welk een blamage! NED. HEKV. KERK Aangenomen naar Vollenhove C. B. Schuurman te Baardwijk en Drunen. Be roepen te Elspeet-Uddel (2e pred.pl.) T. Langerak te Vlnkeveen te Hasselt J. W. de Bruyn te Harderwijk. GEREF. KERK Beroepen te Westmaas J. Rowaan, kand. te Zeist te Wissekerke C. W. Plooy, kand. te Soest te Vlnkeveen C. W. Plooy, kand. te Soest. Bedankt voor Schie dam (vac. E. J. Oomkes) N. H. Heiner te Heinkenszand. Bedankt voor 's-Graven- hage-Oost (vac. W. C. v. d. Brink) J. v. Reeven te Utrecht-Zuid. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Zwaagwestelnde H. Blesma, kand. te Lisse en J. Kievit, ld. te Apel doorn. Bedankt voor Haamstede-Kerk- werve A. W. Drechsler te Vllsslngen. Twee tal te Aalsmeer H. Blesma, kand te Lisse en J. P. Versteeg, ld. te Amsterdam te Hillegom J. Kievit, kand te Apeldoorn en J P. Versteeg, ld. te Amsterdam te De Kr lm (O) H. Blesma, kand. te Lisse en J. Kievit, ld. te Apeldoorn Beroepen te Franeker H. Blesma, kand. te Llss. Voor het examen M.OA. Engels zijn geslaagd de heren W. Verboog te Leiden en H. J. P. Witteman te Oegst geest; voor het examen boekhouden M.O. de heren P. J. U. Jansen te Noord- wijk en A. A. van Klaveren te Leiden en voor het examen Nederlands M.O. (a) mej. I. de Bie te Leiden. VRIJE EVANG. GEMEENTE Aangenomen naar Winschoten B. syi, kand. te Hulzen (N.H.). OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Capelle a/d IJssel J. v. Prooyen te Ede. R -K. Kerk verbiedt psycho-analyse De r.-k. kerk heeft aan priesters en leden van religieuze orden de toepassing der psychoanalyse verboden. Dit is be kendgemaakt door de Congregatie van het Heilig Officie. Voorgeschreven wordt dat deze gees telijken slechts in zeer ernstige gevallen en dan nog met toestemming van hun bisschop een psychoanalist mogen consulteren. Het Heilig Office ihet hoogste orgaan van de kerk in zaken van geloof en zeden» is het niet eens met hen, die menen, dat een psychoanalytisch onder zoek nodig is voor priesterstudenten. Volgens het Vaticaanse blad „Osser- vatore Romano" heeft het Heilig Officie dit voorschrift uitgevaardigd, omdat de psychoanalyse „soms leidt tot zeer ge vaarlijke meningen over het zondigen tegen het zesde gebod (gij zult niet echt breken en over de oorzaak van mense lijke handelingen". Tenslotte verklaart het Heilig Officie dat de kerkelijke censors de uiterste voorzichtigheid moeten betrachten bij de beoordeling van geschriften over het zes de gebod. Advertentie STRIJKT GEMAKKELIJK Adolf Eichmann heeft gisteren toegegeven, dat hij eens in direct contact heeft gestaan met het eigen bureau van Hitler over deportatie treinen. Hij vertelde aan de rechtbank, dat hij op dat kantoor werd ontboden en dat een der adjudanten van Hitler hem had verzocht om een paar treinen voor het vervoer van geestelijk gestoorden naar de gaskamers. Die mededeling van Eichmann valt nauwelijks te rijmen met zijn vroegere beweringen, dat hij maar een kleine ambtenaar was die bevelen kreeg van zijn onmiddellijke superieuren en die maar bij weinigen bekend was. Voorlezend uit de „bekentenis" die Eischmann vier jaar geleden aan de Nederlandse journalist en vroegere ma joor der SS. Willem Sassen had gedic teerd. vroeg aanklager Gideon Hausner aan Eichmann, of hij zijn gevoelens toen inderdaad zo had beschreven: „Mijn God. hier sta je in het kantoor van de Führer. Van hieruit hebben ze op je gelet, en daar vraagt me deze man of hij een paar treinen zou kunnen krij gen, en hij is erg hoffelijk en vriend schappelijk. omdat hij de kachel wil stoken met wat idioten". „Wat de inhoud betreft, moet ik be kennen dat dit juist is. Ik was erg ver baasd dat zulk een bureau probeerde treinen van mij te krijgen", antwoordde Eichmann. Naar schatting 200.000 geestelijk ge stoorden zouden zijn gestorven bij de uitvoering van Hitlers program van moord uit „mededogen". De man die de leiding van die actie zou hebben ge had, dr. Werner Heyde, wacht in West- Duilsland op berechting, nadat hii zich sedert de oorlog had schuil gehouden onder een aangenomen naam. Alleen op bevel. Overigens klampte Eichmann zich gisteren weer steeds vast aan zijn stel ling dat hij alleen maar op bevel had gehandeld. Gisteren werden de 98ste en de 99ste zitting van het marathon-proces gehou den en was het de zevende dag van het kruisverhoor. Eichmann mocht dan een vermoeide indruk maken, hy was nog steeds zeker van zichzelf. Op alles had hij een antwoord en eenmaal sprak hij de procureur-generaal vrijpostig met „Herr Hausner" aan. De beklaagde vertelde dat hij beve len voor de executie van joden had doorgegeven ...Ik gaf bevelen voor exe cuties door inderdaad. Als het me bevolen werd. moest ik het doen, maar ik gaf zelf geen bevelen". Iets minder zelfverzekerd leek hij, toen hij probeerde een door hem ge schreven en ondertekende brief toe te lichten waarin een sterker isolering van het getto van Warschau werd bevolen. Hausner wees er op, dat Eichmann in de brief het woord „ik" had gebruikt. „Wilt u beweren dat „ik" niet „ik" be tekent?", vroeg Hausner. „Dat is ambte lijke taal", probeerde Eichmann zich er uit te redden. Eichmann beweerde dat hij niets, maar dan ook niets over de concentra tie- en dodenkampen had te vertellen, maar hij gaf toe dat hij eens had be werkstelligd dat een jood in Auschwitz „licht werk" kreeg. Vervalsing Eichmann ontkende dat hij Sassen had verteld dat hij, na getuige te zijn geweest van de executie van joden door middel van de kogel, aan het geetapo- hoofd. generaal Heinrich Müller had verteld dat men een andere uitroeiings methode moest vinden, „daar onze mannen sadisten beginnen te worden". „Dat ls een volkomen verkeerde inter pretatie". aldus Eichmann. Onmiddellijk hield Hausner de be klaagde een officieel document voor waaruit viel op te maken dat hij zijn toestemming had gegeven om joden met gifgas te doden in plaats van met de kogel. Dat stuk was een vervalsing, be weerde Eichmann. Eichmann ontkende dat hij ooit de bestemming van zijn deportatietreinen had bepaald. „Ik ontving bevelen wat hun bestemming betrof en ik kon daar niets aan veranderen". De herhaalde ontkenningen van de beklaagde, waren te veel voor een toe schouwer, de 55-jarige Nissim Nissan, een in Polen geboren schoenmaker wiens vrouw en vijf kinderen het leven lieten in het kamp te Lodz in Polen. „Jij hond, jö hond", schreeuwde hit Eichmann toe, voor hij uit de zaal werd weggeleid. net was het eerste incident van deze aard sedert Eichmann begon te getui gen. Wel heeft ai vaak een schamper gelach onder de toeschouwers geklon ken, wanneer hun de ontkenningen van Eichmann al te dwaas leken. Lorentz-Ieerstoel Prof. dr. L J. H. C. Rosenfeld buitengewoon hoogleraar Bij K.b. is prof. dr. L. J. H. C. Rosenfeld te Kopenhagen benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de 1 theoretische natuurkunde. Tenge volge van dit besluit zal prof. Rosenfeld gedurende het acade miejaar 1961 1962 aan de Leidse Universiteit de Lorentzleerstoel bezetten. Prof. Rosenfeld, die In 1904 te Char leroi (België) ls geboren, is sedert 1958 hoogleraar aan het Noordse Instituut voor theoretische atoomfysica te Kopen- I hagen. Alvorens dit professoraat te aanvaax-den was hij sedert 1947 als hoogleraar werkzaam aan de Victoria University te Manchester. Als docent aan de Universiteit van Luik is hij in 1930 zijn wetenschappelijke loopbaan begonnen. In 1937 werd hij hoogleraar aldaar en van 1940 tot 1947 was hij hoogleraar te Utrecht. Van zijn hand zijn zeer vele publikaties verschenen waarvan sommige ln samenwerking met Niels Bohr. Mulo-examens Voor het Mulo-diploma A zijn ge slaagd de dames L. L. E. Vermond, A. G. van Polanen, H. v. Steenwijk, J. C. Was senaar, J. M. Chaudron, L. Onstenk te Leiden; J. P. Ouwehand te Noordwijk; E. Nicolai te Leiden; A. Siljee te Oegst geest; J. M. J. de Vries te Leiden en de heren H. R. Schoeman te Leiden, F. C. A. Wille te Hazerswoude; A. H. Ver meer, Y. J. Heller, H. Blansjaar, T. E. Veenstra, J. G. Moeliker. G. de Graaf, D. Kuipers, te Leiden. J. C. den Haan te Rijnsburg en W. J. van Utrecht te Zwammerdam. Afgewezen 6 Zoals wy gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden melden zal aan luitenant-admiraal H. II. L. Pröpper op diens verzoek wegens langdurige dienst eervol ontslag worden verleend. Vice- admiraai Pröpper leek op 4 september 1956 de kroon op zyn lange loopbaan by de Koninklijke Marine te zetten, toen hy bevelhebber werd over de zee- strydkrachten. Dat bleef hij lot 12 mei 1959, toen hy belast werd met de func tie van voorzitter van het comité ver enigde chefs van staven, in welke functie hy op 15 december 1960 bevor derd werd tot luitenant-admiraal. Tot zyn opvolger ais voorzitter van dit comité per 1 mei 1962 zal worden voorgedragen luitenant-generaal G. J. Lefèvre de Montigny, thans nog chef van de generale staf. tevens bevelheb ber van de Landstrijdkrachten. Hij heeft dit commando van 1 november 1957 af gevoerd. „Geen wonder, dat U zo lang moet wachten. U bent een week te vroeg ge komen", kwam de officier tot de ont dekking. In een ommezien stond deze verdachte-in-spe weer buiten. werd hy benoemd en aangesteld tot generaal-majoor en kreeg hij het com mando over de eerste divisie „7 Decem ber". Met ingang van 1 augustus '59 werd hy aangesteld in de functie van plaatsvervangend chef van de generale staf. Ook Luchtmacht Het is echter niet alleen by de Land macht binnenkort aflossen van de wacht. Ook de Kon. Luchtmacht zal spoedig een nieuwe bevelhebber krij gen. Dat lag ook wel in de lyn der verwachtingen na het bericht van vorige week, dat de chef van de Luchtmacht staf, luitenant-generaal H. Schaper na vyf jaar het commando gevoerd te hebben, tegen het einde van dit jaar luitenant-genraal titulair C. F. Pahud de Mortanges zal opvolgen als chef van het Militaire Huis van H.M. de Konin gin. Volgens het ministerie van Defensie liet het in de bedoeling, dat het bevel over de Luchtstrydkrachten met in gang van 1 december a.s. In handen I gelegd zal worden van generaal-majoor II. P. Zielstra, thans nog plaatsvervan gend chef van de Luchtmachtstaf, j Deze werd in 1930 benoemd tot tweede luitenant der Infanterie. Na zes jaar ging hy evenwel over naar de militaire luchtvaart, waar hy werd opgeleid tot waarnemer en diende by een bombar- dementsvliegtuigafdeling Gedurende de 'oorlogsjaren was ook hy krygsgevange- ne. Daarna werd hy belast met het op richten van het Regiment Luchtvaart troepen. het later Commando Lucht vaarttroepen. In 1948 beëindigde hy met succes een cursus aan de hogere kryg- school en ging naar Amerika om zich Generaal-Majoor A. V. van den Wall-Bake. Hy zal ln die functie worden opge volgd door generaal-majoor A. V. van den Wall Bake, die thans plaatsver vangend chef van de generale staf is. Met ingang van dezelfde datum 1 mei volgend Jaar dus zal de functie van plaatsvervangend chef worden in genomen door generaal-majoor E. R. d' Engelbronner, Alexander Vasmer van den Wall Bake begon zyn militaire loopbaan als cadet aan de Kon. Militaire Academie in sep tember 1928. Hy was als kapitein in de oorlog gedurende drie 'aar krygsgevan- gene. Op 1 februari 1947 werd hy aan gewezen tot het volgen van een cursus aan de hogere krygsschool. In verband met zyn functie in de Londense staf van de voorzitter van het comité van opperbevelhebber der Westeiyke Unie werd majoor Van den Wall Bake tyde- ïyk benoemd tot kolonel. Met ingang van 1 november 1949 volgde overplaat sing in rang en ouderdom by de gene rale staf. Daar volgde geregelde be vordering. Met Ingang van 1 no^. JA57 Generaal-Majoor H. P. Zielstra verder te bekwamen. Na zyn terugkeer in Nederland werd majoor Zielstra be last met de oprichting van de Lucht machtstafschool. waarvan hy ln 1949 de eerste directeur werd. Op 2 april van dat Jaar werd hy geplaatst by SHAPE en tot kolonel bevorderd In 1954 werd hy commandant van de vliegbasis Eindho ven. ln november 1955 sous-chef van de Luchtmachtstaf en een Jaar later pl*=*svervangcnd chef.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3