miss heelal| [aafjfe nieuws voorschotels autocross: modderballet op weiland Engelse regering zal economisch hardhandig moeten gaan optreden Selwyn Lloyd kondigt nemen van noodmaatregelen aan MAANDAG 17 JULI 1961 (Van onze Londense correspondent) Donkere wolken van onzekerheid pakken zich op het ogenblik samen boven Engeland. De regering heeft de moeilijkheden, ontstaan door de nadelige betalingsbalans, aangegrepen voor een hardhandig economisch optreden, dat niet alleen ten doel heeft een nieuwe dreigende inflatie te bezweren, maar vooral het Engelse volk tot grotere inspanning te dwingen, met name op 't gebied van produktiviteit en export. Verdere stijging van kosten en prijzen dient met alle middelen te worden tegen gegaan om het Britse concurrentievermogen te handhaven en te ver groten. In elk geval wil de regering devaluatie van het pond sterling vermijden. Selwyn Lloyd, de kanselier van de trekkeiyke waarheid schiep de rege- r!n„ oo>-i fnnfÏAf Ulimnnf schatkist, die zaterdag in een rede aankondigde dat hij op 25 juli zijn noodmaatregelen zal onthullen, zin speelde er duidelijk op dat zowel lo nen, salarissen en dividenden afge remd zullen dienen te worden om de koopkracht aan handen te leggen en het invoeroverschot weg te werken. De regering zou het desnoods op een hotsing met de vakhonden welke hier meer dan ergens anders het stakingswapen hanteren, laten aan komen. In Engeland heeft de economische worsteling meestal een dramatischer karakter dan bij ons, omdat het fijn- vertakte zorgvuldige overleg tussen de betrokkenen, zoals wij dat kennen, hier vrijwel ontbreekt. Sommige Britten kij ken dan ook afgunstig naar de manier waarop Nederland soortgelijke proble men pleegt aan te pakken. De Britse regering heelt de afgelopen jaren, steeds wanneer de zaken spaak liepen, paniekmaatregelen moeten ne men welke geen oplossing boden voor de diepere oorzaken van het probleem. Deze zijn voor een belangrijk deel van psy chologische aard. De Britse industrie is te lang vertroeteld met als gevolg: ver ouderde produktiemethoden, een ver keerde leiding alsmede een chaotisch onderhandelingssysteem, waarbij elke vakbond individueel zijn eigen boontjes dopt. Voor een geleide loonpolitiek voelden de bonden niets, terwijl de regering hui verig stond tegenover het ontwerpen van economische plannen op lange ter mijn. In dit laatste is thans onder de druk van de gebeurtenissen verandering gekomen. De regering is er vooral op uit een andere geestesgesteldheid te scheppen. Met Macmillans verkiezings- uitroep, dat Engeland het nog nooit zo goed heeft gehad een maar zeer be- STADSNIEUWS Jaarverslag van de Ver. tot t.b.e.-bestrijding Uit het jaarverslag van de Vereniging tot bestrijding van tuberculose te Lei den blijkt, dat deze vereniging een ac tief jaar achter de rug heeft, waarin velen konden worden geholpen. Een groot verlies leed de vereniging door het overlijden van dokter J de Bruyne, die gedurende tien jaar haar gewaardeerde voorzitter was. De kerstzegelactie, die in samenwer king met de Vereniging tot behartiging van de belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland werd gevoerd, heeft een totaal bedrag van f 2044.85 opgebracht. Het Emmabloemcomité kon zich verheugen in een opbrengst van f3332.20. Een bij drage van het politiekorps werd dank baar aanvaard. Gedurende het jaar 1960 werden 26 patiënten uitgezonden naar een sana torium, een tiental patiënten ontving een tegemoetkoming van totaal f7518.60 in de sanatoriumverpleegkosten en op 5 december ontvingen 51 gezinnen een voedselpakket. In de loop van het jaar hebben de beide huisbezoeksters aan elf leerling wij kverpleegsters ieder gedurende een maand een inzicht gegeven hoe de tu- berculose-verpleging plaats moet vinden, hetgeen van groot belang is voor hun aanstaande werkkring. KAMERNOOD ONDER STUDENTEN Het kamerbureau van de Stichting Studentenhuisvesting is ten einde raad. Op het ogenblik zijn in het geheel geen kamers voor meisjesstudenten beschik baar. terwijl voor mannelijke studenten slechts enkele kamers in Oegstgeest en Warmond vrij blijken te zijn. Weliswaar is een uitbreiding van de studentenflat aan het Piet Paaltjens- pad in aanbouw, maar de 160 studen ten die hierin huisvesting zullen vinden, kunnen daarin pas begin 1962 terecht. Het bureau doet nu een dringend be roep op de Leidse burgerij thans ka mers beschikbaar te stellen, ook al lig gen fleze niet in het centrum maar in éen van de buitenwijken. Op het ogen blik is de nood namelijk het grootst. Na het gereed komen van de uitbrei ding van de studentenflat en na het af studeren van de ouderejaars wordt be gin 1962 de situatie wat minder nijpend. Ook zij, die dus slechts voor enkele maanden een mannelijke of vrouwelijke student willen huisvesten zijn welkome gasten op het bureau in het Prytaneum, Rapenburg 6, telefoon 23905. Het aanleggen van de centrale verwarming in het aan ,de Houtlaan in aanbouw zijnde Diaconéssenhuis is ge gund aan de N.V. Cetra te Den Haag. Te Utrecht is geslaagd voor het eindexamen H.T.S., afd. Bouwkunde, onze stadgenoot, de heer P. van Riet. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 17 Juli. Veemarkt. Totale aanvoer 1883 stuks, vette koelen en ossen 10*5, vette kalveren 6, varkens 669, schapen of lammeren 153. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwal.) vette koelen (In ets per kg) 320-345, 280- 315, 260-275; varkens (levend gew.) (In ets per kg) 193, 190, 187; slachtpaarden (ln gids per stuk) 140, 110, 100; lamme ren (ln gids per stuk) 105, 85. 70. Aanvoer vette koelen Iets minder, han del redelijk, prlizen ongewijzigd, prima's boven notering: varkens (levend gew.) even kleiner, goed. onveranderd, afloop lets minder, prima vleesvarkens boven no tering. zware varkens van f 1.80-1.82, slachtzeugen 1.57-1.62; schapen en lam meren matig, vlug, schapen als vorige week dinsdag, lammeren wat etyver. ring een foutief klimaat. Euromarkt De poging tot toetreding tot de Euro- markt moet thans worden gezien als een noodzakelijke correctie op het tijdperk van economische bescherming. Meer concurrentie van het vasteland zal de zweepslag moeten zijn voor de achterge bleven industrie. Het economische mo tief is daarom nog van meer betekenis dan het politieke, dat voor president Kennedy in zijn gesprekken met Mac- millan zo zwaar heeft gewogen. Hoewel er dagelijks in het buitenland zware druk op het pond sterling wordt uitgeoefend, heeft Selwyn Lloyd zijn maatregelen tot volgende week uit gesteld, in de hoop dat de regering in staat zal zijn de benarde industrie een nieuw perspectief in Europa aan te bie den. Mislukte misère De onzekerheid is echter nog vergroot door de totnutoe negatieve houding van het Gemenebest. Vandaag keerde Dun can Sandys, de Britse minister voor het Gemenebest, van zijn goeddeels mislukte missie naar Australië, Nieuw-Zeeland en Canada terug. Vooral in het laatste land kreeg hij de kous op de kop. Spe ciale factoren hierbij waren, dat in Australië de impopulaire regering voor verkiezingen staat en er ook in Ca nada een binnenlandse politieke crisis heerst. Ook in eigen land heeft Mac- millan een zware dobber, hoewel de in dustrie over het geheel genomen gun stiger tegenover het Euromarkt-plan staat dan zou kunnen worden afgeleid uit de jongste terughoudende verklaring van de Britse industriële federatie. Noord-lerland Zondag heeft Macmiilan op zijn land goed Chequers het Euromarkt-probleem besproken met de premier van Noord- Ierland, dat, zoals men weet, een on verbrekelijk onderdeel vormt van het Verenigd Koninkrijk. Ook Noord-Ier- land staat sceptisch tegenover het plan, omdat men zich ook daar afvraagt waaraan men eigenlijk toe is. Macmii lan is de man. die ondanks alle tegen werpingen in eigen kring en het gebrek aan toeschietelijkheid van de Zes, met name van De Gaulle, op een of andere manier de knoop zal moeten doorhak ken, namelijk of de Britse regering in beginsel onderhandelingen met de EEG zal beginnen of niet. Macmiilan rekende op een algemene harmonie tussen En geland, het vasteland en het Gemene- beest. Maar thans dreigt het te gaan tussen een gesplitst Europa of een scheuring in het Gemenebest, welks een heid voor de vrije wereld even onont beerlijk is als de Europese. Macmillans positie, gelijkende op die van Hamlet, fs verre van benijdenswaardig. „Blijf doorpraten anders lopen se teeg Een op sensatie belust publiek van ongeveer vijfduizend man trok zaterdagmiddag met stralende zon neschijn naar een weiland langs de Veurseweg te Voorschoten. Terwijl de zon hoog aan de hemel de toeschouwers verwarmde, vertelde een luidschreeuwende geluidswagen aan ieder die het maar horen wilde dat de autocross de meest veilige auto-race- sport is, die maar denkbaar is- Dit gold zeker voor de toeschouwers in Voorscho ten, daar de baan in de vorm van een ellips rondom omzoomd werd door brede sloten. Auto's, met een respectabele staat van dienst, ontdaan van alles wat maar los kan geraken en niet dringend nodig is om te rijden, verzwaard met stevige U- balken als bumpers, beschilderd met de meest tegenstrijdige kleuren, rijden tien ronden en proberen als eerste aan te komen. De vijf en twintig deelnemers werden ingedeeld in vier manches. De eerste ritten gaven weinig spectaculair werk te zien er werd wat gebotst in de bochten, maar ieder spaarde zijn trotse bezit voor de herkansingshalve finale- en finale ritten. Beetje regen Nadat de wedstrijd een half uur aan de gang was, begon de lucht te be trekken. De wedstrijdleider, die de toe schouwers angstig naar de donkere lucht zag kijken, kon nog juist vertellen, dat een klein beetje regen de wedstrijd al leen maar aangenamer zou kunnen ma ken, omdat de baan dan glad werd, toen er een complete wolkbreuk losbrak. Hul de aan de moedige wedstrijdleider die in zijn zondagse pak voor de microfoon bleef door praten, terwijl juryleden on der een auto kropen, waar het droog was, en naar de wedstrijdleider riepen: „Blijf praten anders lopen ze weg!" Het weiland werd herschapen in een mod derpoel, de wedstrijd werd een sensatie. Drie wagens kwamen op hun kant in de sloot terecht, de modder spatte me ters hoog op. De enige Duitse deelnemer, B. Kleingeld uit Dusseldorf ,viel uit om dat zijn ontsteking nat werd en hij niet kon starten in de herkensingsrit. Met kunst en vliegwerk wisten de coureurs hun motoren aan de praat" te hou den. Na iedere rit sleepten traktoren en een takelwagen de wrakken van de baan. Zeer snel werden deze in het LEIDERDORP Zwemdiploma's behaald In de stromende regen hebben de leer lingen van de lagere scholen vrijdag morgen schoolzwemexamens afgelegd. Geslaagd voor diploma A: Jongens: J. Haring, B. Schabbink, A. Moraal, J. de Jong, R. van Osnabrugge, P. Wessels, H. Spek, B. de Wit. P. Schouten, W. Hogewoning, J. Kransen, H. Huschbos, K. Rasser, K. Gruting, P. van Ravens, J. Gruting, F. van Osna brugge, L. Kwant, J. de Lange, P. van Leeuwen, G. van Diggele, R. Snijders, M. Koens, N. Ophoff, E. Rauws, H. Rot mensen, J. Brouwer. Meisjes: M. Bos, W. v. d. Stoel, T. Mioch. D. Limburg, S. Wernecke, M. Kluiwstra, H. van Reyn, C. Roest, A. Zwaan, H. Roest, R. Evers, D. Hemerik, M. van Doornmalen, G. Overeinde, E. Kieft, N. Leemans, G. Veerman, M. Koens, M. Boutkan, A. v. d. Kroft, A. Nieuwland, F. v. d. Poel, W. Windsemius, R Andrik, R. Zitman, B. Munnik, M. Hilal, G. Oostergo, S. Slimmers, A. van Eek. A. Spierenburg. Diploma B: Jongens: K. de Dood, J. van Grieken, G. van de Berg, P. Wessels, 8. Warmer dam, M. Boutkan, H. Kroon, O. IJssen- waggen. F. v Olst, P. Schouten. Meisjes: M. van Schooten, M. Theu- nissen. M v. d. Heden, A. Barendse, A. Ent. M. de Graaf, H. van Reyn, J van Hemert, P. Sleeboom, M. Sleeboom, E. van Es. E. Giezen, M. Boons, L. den Dubbelden, S. van de Poel. Diploma C: Jongens: N. Bennink, T. Janssen, P. Slierings. J. van Grieken. J. Schabbink, J. Verbeek, K. v. d. Voort, K. Roden burg. Meisjes: G. van Meeteren, C. Janssen, K. Schabbink. J. Jongens, J. van Da-I tenburg 6: P. len en W. de Jong. 'Seggelen 10. „rennerskwartier" weer opgelapt, zodat ze weer konden starten in een der vol gende ronden. Na drie en een half uur stonden drie coureurs op het „scha votje" nummer 1: A. Keppel uit Anna Paulowna, nummer 2: C. Valk uit Zijde wind. nummer 3: I. v. d. Wal uit Ro zenburg. De hoofdprijs was f250 verder kregen de deelnemers f75 startgeld. Het is de bedoeling, dat in septem ber in Voorschoten nogmaals een der gelijke „Autocross" wordt gehouden. VOORSCHOTEN Jeugdige dief In de r.-k. kleuterschool aan de Leid- seweg te Voorschoten is reeds enige ma len ingebroken. Steeds werden kleinig heden vqrmist, zodat de politie een ver moeden had, dat dit „kinderwerk" was. Dezer dagen wist de rijkspolitie van Vooschoten de dader, een zestienjarige bewoner van het woonwagenkamp te Leiden, op heterdaad te betrappen. Hij was bekend in de kleuterschool omdat hij jarenlang in het inmiddels opgehe ven Voorschotense woonwagenkamp ge woond had en steeds zijn broertjes naar en van school gehaald had. De missie is de grootste benadeelde. Brandkast opengesneden waardeloze papieren In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in een limonadefabrlek aan de Veurseweg te Voorschoten. De brandkast werd uit het directiekantoor naar de werkplaats gesleept en aldaar vakkundig aan de achterzijde openge sneden. Tot teleurstelling van de inbre kers bleek deze kast slechts voor hen waardeloze papieren te bevatten. Uit een van de bureauladen werd ongeveer veer tig gulden weggenomen, terwijl een gro ter bedrag aan geld over het hoofd werd gezien. De rijkspolitie van Voorschoten heeft de zaak in onderzoek. Leerlingen Vlietschool namen afscheid In de hal van hun fraaie school, die voor deze gelegenheid in een zomerse tuin herschapen was, hebben de leer lingen van de hoogste klas van de open bare lagere Vlietschool afscheid geno men. Voor de pauze werd een toneelstukje opgevoerd en werden enkele gedichtjes voorgedragen. Bovendien oogstte een quiz bij de kinderen en hun ouders groot succes. Na de pauze nam het. hoofd van de school, de heer J. P. Uittenbogaard af scheid van zijn leerlingen en na de af scheidswoorden bood hy hen een tegeltje als aandenken van de school aan. Vrijdag 28 juli wordt in Voorscho ten de grote kortebaandraverU om het kampioenschap van' Zuid-Holland ge houden. De baan is weer op de Prins Bernhardlaan. KAND. VERDOORN NAM BEROEP AAN Aangenomen naar Hasselt de heer A. Verdoorn, kand. der Geref. Kerk en wonende te Voorschoten, die bedankte voor Bruinisse, Krabbendyke, Scharen- dyke en voor Slootdorp. WARMOND De duiven vlogen De postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht vanaf Ruffec over een afstand van 756 km. In concours 46 duiven. De vogels werden in vrijheid ge steld om 6.45 uur met slecht weer en westeiyke wind. De eerste prijsduif be reikte zyn hok om 18.44.20, de laatste om 20.39 24 De uitslagen luiden: J. de Weerd 1, 2, 4. 6; J. Kortekaas 3. C. v. d. Zwart 5, 8; B F. Oskam 7; Q. Beugelsdyk 9, P. Vogelenzang 10. Ook werd er een vlucht gehouden vanaf Tergnier afstand 295 km voor oude dui ven. In concours 66 duiven. Gelost om 9.15 uur met een westeiyke wind De prysduif bereikte zijn hok om 13.2205, de laatste om 13.55,24 uur. De uitslagen luiden: J. de Weerd 1: C. Kortekaas 2. 5: B. F. Oskam 3.8; J Kortekaas 4; A. Rul- Vogelenzang 7, 9; J. v. De 24-jarige Miss Duitsland, Mar iene Schmidt, is het aardse pronk stukje van het heelal geworden. Uit een legioen van schoonheidskonin ginnen is zij in Miami Beach (Ame rika) tot Miss Universe gekozen. Tweede is Miss Wales geworden. Mariene is een blondine, weegt bijna 59 kilo en is 1,72 meter lang. Haar „vital statistics" zijn 91,4, 58,4 en 91.4. Zij ontvangt een bedrag van vijfduizend dollar aan contanten, een bontmantel ter waarde van 3.500 dollar en een contract om di verse gebeurtenissen met haar aan wezigheid op te fleuren, wat haar tienduizend dollar opbrengt. Mariene werkt op een fabriek van elektronische apparatuur in Stutt gart. Een jaar geleden kwam zij met haar moeder en zuster uit Oost- Duitsland en zij spreekt behalve haar moedertaal Russisch. Haar va der was soldaat en sneuvelde. Miss Heelal 1961 wil van het geld dat zij krijgt een huis in het zuiden van Duitsland kopen. Rivaal aan een oog blind gemaakt Een 23-jarige koopman uit Den Haag is door de politie aangehouden wegens zware mishandeling van een collega Ge bleken is dat de twee mannen reeds lang ruzie hadden over de vrouw van een hunner en op 1 juni schijnt het tus sen hen tot een ernstige botsing te zijn gekomen. De koopman zou de andere eerst te gen de grond geslagen hebben en ver volgens tegen het hoofd hebben ge schopt op een zodanige wyze, dat hy het licht uit een van zijn ogen zal moe ten missen. Deze zaak is pas nu aan de politie ter kennis gekomen, om dat het slacht offer eerst kort geleden aangifte van dit feit is komen doen Cholera-epidemie te Semerang In Semarang op Midden-Java heeft een cholera-epidemie 41 mensenlevens geëist. Het hoofd van de gezondheidsdienst in Semarang, dr. Soetirah, heeft mee gedeeld dat de epidemie in mei van dit jaar is uitgebroken in een van de bui- tenwyken van de stad. zy had zich hierna meegedeeld aan 3 andere stads wijken en van Semarang het centrum bereikt. Volgens dr. Soetirah zyn tot nu toe 150 besmette personen in ziekenhuizen opgenomen. Door massale inenting en andere voorzorgsmaatregelen hoopt men de ziekte tot staan te brengen. Concert KMK trok ondanks regen grote belangstelling Ondanks het slechte weer hebben za terdagavond velen kunnen genieten van het concert, dat de K.M.K. in Warmond gaf. Het concert werd niet in het wan delpark gegeven, maar tengevolge van de stromende regen in een loods van de heer Oudshoorn. Begonnen werd met de ouverture Tannhauser. De klank in de loods was uitstekend. Ook stond de be kende ouverture Guillaume Teil op het programma. Tot slot werd de mars Arn hem uitgevoerd. De waardering van het publiek was groot. WASSENAAR „Oud Wassenaer" bezocht Recklinghausen De historische vereniging „Oud Was senaer" heeft zaterdag een excursie ge maakt naar de Westduitse stad Reck linghausen- Zoals bekend bestaat er sinds enkele jaren een relatie tussen Wassenaar en deze stad. In 's-Heerenberg werd de reis onder broken voor een byzonder interessant Intermezzo: een rondleiding door het prachtige kasteel Bergh met zyn rijke collectie aan kunstvoorwerpen. Kasteel en kunstverzameling bijeengebracht door de Twentse industrieel dr. J. H. van Heek werden in 1946 door de fami lie Van Heek geschonken aan de Stich ting Huis Bergh opdat dit bezit, dat ook nog ruim 1600 hectaren grond omvat, onverdeelbaar en onvervangbaar voor de toekomst behouden zal blijven. Voor dat het gezelschap d oor het kasteel werd rondgeleid hield de rentmeester, de heer Vriesen in de voormalige slot kapel, die thans als hervormde kerk dienst doet, een historische inleiding. In Recklinghausen werd het gezel schap in „Die Brucke" het culturele cen trum ln de stad, verwelkomd door de leidster van dit instituut, dr Helene Kuhlmann. Na een maaltijd stond een bezoek aan het beroemde Ikonenmu- seum in deze stad op het programma. Vervolgens werd in de omgeving het kasteel Lembeck bezocht. En via kasteel Raesfeld dat alleen aan de buitenkant werd bekeken, werd de terugreis naar Wassenaar aanvaard. ZOETERWOUDE Aan de Hogere Technische 8chool te Den Haag slaagden: Kees van der Werf (Waterbouwkunde) en Jan Elder- horst (Bouwkunde). Eervol ontslag voor lt-achniraal Pröpper Het departement van Defensie deelt mede dat aan luitenant-admiraal H. H- L. Pröpper op diens verzoek wegens langdurige dienst eervol ontslag zal wor den verleend per 1 mei 1962. Luitenant- admiraal Pröpper is voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven. LUCHTVAARTTARIEVEN GAAN OMHOOG Voor binnen-Europees verkeer met 5 procent (Van onze Haagse correspondent) Met ingang van 1 november a.s. zullen de tarieven van de luchtvaartmaat schappijen voor binnen-Europees verkeer 5 r'r worden verhoogd om de stygende kosten op te vangen, ontstaan ten ge volge van het verhogen van landings rechten op verscheidene Europese lucht havens. Op Schiphol zyn deze rechten nog niet verhoogd. Deze beslissing werd dit weekeinde ge nomen door de International Air Trans port Association te Parys. zy omvat vluchten naar en van het Ver. Konink rijk. Ierland. Seandinavië. Finland, Frankryk. de Benelux, Zwitserland. West-Duitsland, Oostenrijk. Italië, Zuid- Slavië. Algiers en Tunis. Spanje, Portu gal en Griekenland valler er buiten evenals de Kanaaleilanden. De heer J. A. Risseeuw voorzitter A.N.V.V. Per 1 september is tot directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) be noemd de heer J. A. Risseeuw, thans in de rang van kolonel van de generale staf als „chief movements and transportation branch" werkzaam by de Shape (Supreme headquarters allied powers Europe) te Parys. Gedurende de eerste vier maanden na zijn indienst treding zal de heer Risseeuw- tezamen met jhr W. Boreel de leiding hebben van het bureau der ANVV. De heer Risseeuw is in 1914 in Apel doorn geboren. In 1935 werd hij aange steld tot 2e luitenant der bereden artil lerie. In 1942 begaf hy zich naar Enge land. waar hy aanvankeiyk dienst deed in het Britse leger Later werd hy op genomen in de Koninklijke brigade Prinses Irene. Als commandant van de artillerie by deze brigade nam hy deel aan de invasie in Normandië. De heer Risseeuw bezocht de Britse hogere krijgsschool en de Nederlandse hogere krygsschool. In 1954 werd hij gedetacheerd by het geallieerd hoofd kwartier te Fontainebleau. Dag van appèl en bezinning Op 21 september zal in Utrecht een dag van appèl en bezinning worden ge houden. uit -aande van de Landelijke Commissie Hervormde Vrouwen Dienst. De byeenkomst wordt gehouden in ver band met het feit. dat het dit jaar tien jaar geleden is. dat deze commis sie door de Generale Synode van de Ned. Herv Kerk werd ingesteld. Op de bijeenkomst zal o.a jkvr C. M. van Asch van Wyck het woord voeren. De praeses van de Generale Svnode der Hervormde Kerk. ds. P G.van den Hooff. leidt de sluitingsdienst. Het mid dagprogramma vermeldt de opvoering van ..De kleine Prins", naar een be werking van het gelijknamige bo>k van Antoine de Saint Eperie, door een groep zusters van het diakonessen- ziekenhuis „Bronovo" te Den Haag Woonwagenbewoners in gevecht met Duitser Zaterdagnacht hebben twee woon wagenbewoners ln Zandroort aan een Duitser, die inspecteur ran politie in Keulen bleek t« zyn, horloges te koop aangeboden. Op dit aanbod ging de Duitser niet in, waarop de kooplieden woedend werden. Zy gaven de man een klap en trokken hem in hun wagen zó. dat zyn arm tussen de deur werd geklemd en hU buiten de wagen hing. Met een snelheid van ongeveer 70 km per uur reden de kooplieden daarop weg, de man mee sleurend. Vier vrienden van de Duitser zetten met een personenauto een ach tervolging in. Nadat de wagen tot stilstand was ge bracht ontstond er een vecht party waarby de kooplieden nogal rake klap pen opliepen. Zy zullen worden vervolgd. De Duitse inspecteur liep nagenoeg geen verwondingen op. BEURSOVERZICHT VOORAL PHILIPS VAST AMSTERDAM. 17 Juli De Amsterdamse effectenbeurs heeft de eerste dag van de nieuwe beursweek ingezet met een vaste stemming, vooral voor aandelen Philips. De handel viel ln omvang tegen. Naast Philips was het Unilever welk fonds by de opening 10 punten aan de vorige riotkoers toevoeg de AKU 3 punten hoger, terwyi Kon. Olie een paar dubbeltjes avanceerde Certificaten Hoogovens stelden bepaald teleur op 949 (onveranderd Na de voorgaande beursdagen steeds met lagere koersen te zyn afgekomen, gaf Wall Street vrydag JJ. een klein koersherstel te zien De Nederlandse hoofdfondsen ontmoetten er goede vraag, waarvan vooral de Phillpswaarden profi teerden. De koers van dit aandeel steeg vrijdagavond gedurende het telefonische verkeer snel met als slotkoers 985. Dit was tevens de hoogste koers. Voor Uni lever werd een hoogste koers van 748 ge haald, Hoogovens 9f~. AKU 395 en Kon. Olie f.116. De openingskoersen voor de internationale waarden van de officiële beurs schommelden rond de topnoterln- gen van de niet—officiële ochtendhandel van vandaag. Aan de verkopen van pu blieke zyde van de vorige beursdagen, was vanmiddag een einde gekomen. Van die zijde werd nu eerder een stukje gekocht, al mocht dit niet veel naam hebben. De stemming voor de internationale waarden was merendeels beter. De Amerikanen, die de Philips- aandelen lange tyd hadden genegeerd, hernieuwden hun belangstelling. Aan gezien in deze hoek de laatste weken nog al veel materiaal op de markt was gebracht, bleek vandaag het aanbod te zyn opgedroogd. Dit leidde tot een koers van 990 by de opening, tegen 968'i als slotkoers van vrydag. Later werd 988 gedaan. Aku op 393, plus 3 punten. Unilever 10 punten hoger op 748. Kon. Olie noteerde op f 115.50 circa 40 cent hoger. Het aanbod in deze hoek voor Londense rekening werd door het publiek grif opgenomen. Hoogovens viel uit de toon op 949 (onveranderd). De beurs verwacht van dit concern spoedig de eerste halfjaarcyfers. De Westdultee beurzen waren eerder iets hoger De Scheepvaarten trokken na een aarzelende opening later een weinig aan, waardoor de koersen merendeels boven die van het vorige slot uitkwa men. Cultures in herstel voor certifica ten Dell. Storkfondsen lichteiyk ver deeld. Grootbanken, die vorige week forse koersverliezen hadden geleden, waren in herstel. WISSELKOERSEN Amsterdam. 17 Juli Londen 10 00% 10.00%, Montreal 3.47*4—3 474, Brus sel 7.19'l—17.24 4. Stockholm 69 48— 69 53. Milaan 57.88'2—57.9314, Oslo 50.06450.114 Lissabon 12.47% 12.49'4, New York 3.59 4 3.SOS, Parijs 73 29473 34 4. Frankfort 90.2890.33. Ztlrich 83.24 4 —83.29 4, Kopenhagen 51.7961.84, Wenen 13.924—13.934. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 17 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 1024 10214 Ned. '59 441024 1024 Ned. ;60-I 44 1024 1024 Ned. 60 II 44 102 4 1024 Ned. '59 4 4 101H 1014 Ned. '60 44 1014 1014 Ned. *6144 1014 Joi? Ned. 53 3% 99 4 os*i Ned. Grtb. obi. 34 85 B - Sch 2? IS9595?4 Ned. 51 34 984 984 GB Ned. '53 I-II 3H ST. 98(4 Ned. '56 3 4 974 974 Ned. '48 34 924 924 Ned. bel. cert. 34 934 Ned. '50 I-II 34 92 4 93 Ned- '54 I-II 34 93 4 94 GB Ned- 55 1 34 934 B 94 GB Ned. 55-n 34 94 4 95 GB Ned *37 3 944 944 Ned. Grtbk. obi. '46 3 94''«GL 94' Ned doll In, '47 3 904 89'i Ned. Inv cert. 3 994GB 99)1 Ned 62-64 3 1004 GB 1004 Indië *31 3 99 4 96% Indië '37 A 3 96 ,V 96,T« Ned. won b.l. *57 6 1104 1104 Ned. won.bJ. '58 44 1014 1014 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1104 1074 7er. HVA-mU129 4 125 A-K.U390 OB 393 Deli MU cert140 50 140.10 Hoogovens cert948 9434 Philips gem. bez. 9674 9894 Unilever cert735 GB 7454 Dordtse Petr5464 548 Kon. Petr. (50 k f 20> 115 OB 115 60 Holl. Amer. iyn 153 4 154 4 Java China Paket 1534 154 K L.M78 77 Kon. Ned. Stoomb.184 4 184 4 Kon. Paket MU147 1464 Stoomvaart My Ned. 185 185 Nlevelt Goudr cert. 1574 1574 v Ommeren cert 325 GB 327 GB Kon. Rott. Lloyd... 145 146 Ned. 8cheepv Unle 153 155 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Pro?.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 974 idem '48 (34) 974 99 R'dam "52-1 (44) 1004 1004 Id id -37 I-II (34 974 Z.-Holland '55 44 102 1014 Bankwezen Bank N Gem *58 54 105 105A ld NWB '52 (44) 1014 BVG rspbr 1.500 192 B 1924 B BVO rspbr *52 146 146 Industr. Obligaties Philips DoUarlng *51 89 89 Vorige Slotkoera koer» v. heden 110 894 894 854 85 96% 96% 974 964 00 1 824 83 964 93 94 94 96 L 95 L 96 994 99% 964 964 95% 96 103H 103 Premieleningen A'dam 7>3 3 A'dam "51 I 24 A'dam '56 I 24 A'dam '56 II 24 A'dam *56 m 24 Eindhoven '54 24 Enschede '54 24 Den Haag *52 I 24 Idem H 24 R'dam '52 I 24 Idem n 24 Idem 7>7 24 Utrecht *52 24 Z.-Holl. 1957 2 4 Zuld-Holland '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietins tellingen Robeco 240.50 Amst. Bank 355 u Cultuurbank Holl. Bank Unle cert. Ned. Handelmy Rott. Bank Twentsche Bank Senembah Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Patent Borsumy 38 Calvé Delft cert Electrolasmy Kon. Pap v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur v. Bouwny v. Intematlo Int. Kunststoff rnd. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij MUller en Co. N3. Ned. Kabelfabr Philips pref Rott Droogdok My Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wemlnk's Betonmy Wilton Feyenoord Van Wyk en Heringa Zaalberg Mynbouw en petroleum Blllton 2de r Kon Petr (f 20) Amerfk fondsen Canadian Paclflo R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cltlee Service 614 64 General Motors 43% 44% Kenneeott854 84% Republic 8t*el 584 58 Shell OU 384 39% Union Paclflo 33A 33,»exd. Un. States Steel80^ 804 240.50 241.50 3554 362% 30% 30% 215 214 3124 317 335 3374 301 304 470 ren «20 616 310 3104 38 374 740 730 345 325 365 371 1714 170 328 259 2544 167 168 80 80 126 127 640 L 640 600 4 500 4 575 575 289 285 4 612 520 B 850 840 355 355 994 98 185 183 263 270 1174 115 140 L 1 475 471 117 118 234 78% 79 534 544 414

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9