Rusland-Amerika leverde zes wereldrecords op Duel Brumel-Tliomas was liet hoogtepunt Brit coacht Ned. gewichtheffers KarelI Door noodweer matige prestaties Britse atletieldvampioenseliappen Een Nederlandse dames B-ploeg verslaat Belgie zonder moeite MAANDAG 17 JULI 1961 CRICKET Ajax (L.)C.C.G. AJAX HERSTELT ZICH Het zag er zondagmorgen niet naar uit dat de wedstryd tegen CCG tot een einde gebracht kon worden. Eerst over twaalf kon een aanvang gemaakt wor den met een wedstrtjd die niet meer onderbroken behoefde te worden. Ajax verloor de toss en vanzelfsprekend werd de thuisclub het veld ingestuurd. De score liep zeer langzaam op, dankzij het accurate bowlen van Spiering. Even voor de lunch liet Bousguet zich verschalken door De Jongh, die Van Amerom juist neergezet had, daar waar hij de bal wil de hebben. De lunch deed de thuisclub goed en Spiering bowlde weer met volle kracht. Ook De Jongh bleek ditmaal sterker en voor 73 zat CCG aan de kant: De Jongh 6 voor 23, Spiering 4 voor 27. Dit moest Ajax wel zelfvertrouwen ge ven, hetgeen ook uitkwam. Aanvankelijk liep de score langzaam op en met de thee was nog alles mogelijk. Na de thee (Malmberg was met 10 runs out gegaan) legde De Jongh het hout erop en vooral Marcel van der Hoeven moest het ont gelden. Op 63 werd hij gevangen door Bromberg na een persoonlijke score van 43. De resterende runs werden daarna gehaald <B. von Oven sloeg de winning hit met een prima vier), maar daarvóór hadden ook P. Gans en P. van Ameron laten zien, dat het zelfvertrouwen was teruggewonnen. Totaal Ajax 75 voor 5, weshalve Ajax won met 5 wickets. Zondag a s. uit tegen Krekels in Was senaar, tegen welke vereniging in de thuiswedstrijd een draw werd bevochten. KievitenLCC: draw Als gevolg van de slechte weersom standigheden kon pas 's middags begon nen worden met een nog beschikbare speeltijd van 5 uur. Hiervan gebruikte Kieviten eerst bijna 313 uur om in deze toch zeker niet korte tijd 141 runs te scoren voor het verlies van 7 wickets. Openingsbat G. Lambers spande, wat langzaam scoren betreft, de kroon, want hij bleef not out voor 36 runs. Vooral N. den Hoed <4 voor 87) en H. La man (2 voor 33» boezemden nogal ontzag in bij de Kieviten, want beiden bowlden maar liefst 55 overs tezamen voordat de innings der koplopers beëin digd was. Captain Hageman werd fantastisch uitgevangen op de boundary door Hans Laman, terwijl Jan v. d. Heemst bijzon der goed keepte. LCC stond toen voor de onmogelijke taak om in 1 Vfc uur even veel runs te maken als de Kieviten. Dit was natuurlijk onbegonnen werk zodat er voor LCC niets anders over bleef om de resterende tijd uit te spelen en zodoende nog een puntje uit de wacht te slepen. Het openingspaar was al heel gauw uit, zodat het tweetal H. Laman en P. Kantebeen de moeilijke taak kreeg om de vurige aanval wat te temmen. Vlak voor tijd liet P. Kantebeen zich verleiden door een slow van G. Lambers en werd gebowld, doch H. Laman bleef not out voor 15 runs, terwijl Kantebeen 27 runs in de boeken liet schrijven. Aldus slaagde LCC erin om het eerste puntje van de koplopers af te snoepen, hetgeen waarlijk geen slechte prestatie is. De Nederlandse amateur Piet van der Touw en Bert Romijn hebben za terdag tijdens baanwedstrijden te Mtin- chen-Gladbach een dubbele overwinning behaald. Zij wonnen zowel de interna tionale sprintomnium als de koppelwed strijd over 40 km, beide keren vóór het Engels-Amerikaanse paar Rimpell- Highens. De Poolse dames- en heren atletiek- ploeg heeft gisteren in Stettin een dub bele zege behaald op Oost-Duitsland. De heren wonnen met 13280 en de dames met 5847 m. De Pool Marian Foik zegevierde op beide sprintnummer in resp 10.2 en 20.9 sec. Piatkowskl (Polen) wierp de discus 58.30 meter en Sosgomik verbeterde het Poolse record kogelstoten en bracht het op 18.24 m. Janus Sidlo kwam met de speer ten slotte tot 76,28 meter. J. Schreuder uit Koningsbosch is winnaar geworden von de 197,5 km lange Ronde van de Kempen, waarvan de start en finish te Veldhoven lagen. Hij versloeg in de eindsprint Henk Nijdam en Ab Biemans. De drie vluchtelingen hadden een voorsprong van ruim een minuut op het peloton, waarvan Cees Lute de eindsprint won. Heeft u wel eens achter op een mo tor gezeten toen deze op een autosnel weg reed? Misschien heeft u toen mee gemaakt dat een automobilist u rake lings passeerde! Een windstoot drukte de motor dan plotseling zijwaarts. Dit is een bijzon der onaangename gewaarwording. Het komt nog herhaaldelijk voor dat motor en scooterrijders op deze wijze worden gepasseerd en vervolgens worden ge sneden. De motorrijder voelt zich op de eer ste plaats belaagd en in de tweede plaats wordt hij gehinderd door de luchtverplaatsing van de inhalende auto Als automobilist moet u hieraan denken De ANWB is van mening dat u een voor u uitrijdend üwee-wielig motor rijtuig op dezelfde wijze in moet halen alsof het een auto "'as. Wijk tijdig naar links uit en blijf op de linker strook rijden totdat u in het achteruitkijk spiegeltje de motor- of scooterrijder ziet. Dón pas weer naar recht» gaan. Fantastische prestaties in Moskou De 57,43 meter, die Tamara Press bij het discuswerpen liet opmeten, beteken den eveneens een nieuw wereldrecord. Wil ma Rudolph, die zondag wegens een blessure verstek moest laten gaan, even aarde zaterdag met 113 sec. haar we reldrecord op de 100 meter. Hoogtepunt Het hoogtepunt van de wedstrijd was het duel tussen 's werelds beste hoog springers Valeri Bmmel (Rusl.) en John Thomas (VS). De Olympische kampioen Robert Shavlakadze kon al snel het trainings pak aantrekken. Na 2,05 m kwam hij niet meer hoger. Na 2,13 meter, toen ook de tweede Amerikaan Bob Avant was afgevallen, spitste het duel Brumel- Thomas zich toe. Beide atleten spron gen resp. 2.10 en 2.19 meter, waarna de lat gelijk naar de nieuwe wereldrecord hoogte van 2,24 meter ging. Het weer was intussen omgeslagen en een nevige onweersbui barstte los. Thomas en Bru- mel misten beiden hun eerste en twee de sprong. Onder ademloze spanning ging Thomas voor de derde maal naar de lat doch faalde. Brumel uiterlijk volkomen ontspannen slaagde en zijn 234 meter, een nieuwe wereldrecord ont lokte de enthousiaste toeschouwers een daverende ovatie! De lat werd daarna op 2.26 meter gelegd, maar de nieuwe wereldrecordhouder sprong nu driemaal fout. Brumel had Thomas voor de vijfde maal verslagen. Van formaat SPORTSPLINTERS Bij verspringen twee nieuwe records De Amerikaanse atleten hebben zondag voor 60.000 toeschouwers in het Lenin Stadion van Moskou de met grote spanning tegemoet geziene, derde, wedstrijd tegen Rusland met 124—111 gewonnen. Het was de tot nu toe kleinste nederlaag van de Russen. In beide voorgaande wedstrijden in 1958 (Moskou) en 1959 (Philadelphia) dolven zij met resp. 126109 en 127—108 het onderspit. Hier staat echter tegenover, dat de Amerika nen niet met hun sterkste ploeg vele atleten moesten in verband met werkzaamheden in de Ver enigde Staten blijven in Moskou konden aantreden. De ontmoeting tussen de damesteams, die eveneens voor de derde maal werd gehouden, leverde de derde achtereen volgende Russische overwinning op: 68-39 de twee voorgaande wedstrijden eindigden in 63-44 (1958) en 67-40 (1959). Het Lenlnstadion heeft tijdens beide wedstrijddagen ondanks het drukkende weer het was ongeveer 30 graden en de zware onweersbui van zondag middag in het teken gestaan van voor treffelijke prestaties. Er werden niet minder dan zes wereldrecords verbe terd. drie door Amerikaanse atleten en drie door Russische sportlieden. De Amerikaanse 4 x 100 meter ploeg be staande uit Jones. Budd, Frazier en Drayton liep zaterdag de fantastische wereldrecordtijd van 39.1 sec., nadat kort tevoren ook de Amerikaanse dames estafette ploeg het wereldrecord had gebracht op 44.3 sec. Het verspringen leverde eveneens twee nieuwe wereldrecord op. In de zelfde bak waarin in de jonge Russin Tatyana Schelkanova een uur tevoren met 6,48 m. het wereldrecord van Hil- drun Claus (O-DId.) 6 centimeter scher per had gesteld, kwam de 22-jarige Amerikaanse student in de biologie Ralph Boston tot 8.28 meter. Hij ver beterde daarmee zijn oude wereldrecord met 4 centimeters. Bij het discuswerpen was Jay Silves ter met 58.46 m een klasse apart. Yuri Kutenko (Rusl) was de beste tienkam per met 7615 punt. Bij de dames kwamen de Amerikaan se atleten na zaterdag niet meer tot een overwinning. Zowel het kogelstoten en de 88 meter eindigden in een dub bele Russische zege. Tamara Press stootte de kogel 17,25 meter en Galina Zybina 16,28 m. De Amerikaanse meis jes bleven daar resp. 3 en 4 meter bij achter. Ludmilla Lysenko was met 2.05.4 het snelst op de 800 meter. Tamara Press' zuster Irina had 10.6 sec. nodig voor de 80 meter horden en Maria Itkina zegevierde door de afwe zigheid van Wilma Rudolph in 23,4 op de 200 meter. Na Tatyana Schelkanova s wereldre cord van 6,48 m verdient Willie White's 6.40 meter by het verspringen vermel ding. Bij de heren zegevierden tenslotte de Amerikanen op 13 van de 22 nummers, by de dames was bij acht van de elf onderdelen de eerste plaats voor een Russin. In Vlissingen is gistermiddag weer eens duidelijk bewezen, dat de dames- atletiek in ons land op een aanzienlijk hoger peil staat dan in België. Een Ne derlandse b-ploeg, waarvan er in ons land zeker 2 of 3 van gelijke sterkte zonder moeite, kunnen worden gefor meerd. had niet de minste moeite om de sterkste Belgische selectie te ver slaan; 68-37. De Belgische meisjes trokken zich kennelijk op aan hun sterkere tegen standsters want zij verbeterden drie na tionale records: op de 100 meter (123 sec.) op de 4 x 100 meter (50.2 sec.) en bij het speerwerpen (overigens de enige Belgische overwinning met de 39.46 me ter van Gelaine d"Hollander>. De 80 meter horden. 200 meter en 800 meter leverden dubbele Nederlandse overwinningen op. Vooral op de 800 me ter. die met 2,16 door Jannie van Eyk- Vos werd gewonnen en in 2.16.9 een tweede plaats voor Wil van de Veen op leverde, toonden de Nederlandse meis jes. zich duidelijk de meerderen van hun Belgische tegenstandsters, die resp, 14 en 24 seconden later finishten. Yolanda Balas sprong weer hoger: 1.91 meter Nauwelijks een week nadat zfj in Boedapest het wereldrecord hoogsprin gen dames op 1,90 meter had gebracht, verbeterde de Roemeense Yolanda Balas gisteren tijdens de atletiekwedstrijd Bul- garije-Roemenië in Sofia opnieuw haar wereldrecord en bracht het nu op 1,91 meter. Het is de vierde maal dit jaar, dat de Roemeense haar beste prestatie scher per stelt. In een bijnummer over 100 meter, dat tevens gold als selectie voor de Neder landse herenploeg, die volgende week zondag in Roosendaal tegen België uit komt, zegevierde de Hagenaar Van Crugten in 11 sec, voor de Haarlemmer Vlam, die er 0.1 sec. langer over deed. De race over 3000 meter werd een Bel gische aangelegenheid Allonsius won in 8 min 23 sec. voor Herman, die 8.36 liet afdrukken. De Haas «Holland. Lei den) was de beste Nederlander, hij ein digde als derde in 8.39.8. Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN ZO X KWALITEIT VOOR F 1,- In een wedstrijd voor groep 12 van de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal 1962 hebben Bolivia en Uruguay zaterdagavond in La Paz met 11 gelijkgespeeld. De retumwedstrijd wordt 30 juli a.s. te Montevideo gehou den. Ook op de andere nummers zij het dan geen wereldrecords werden voortreffelijke prestaties geleverd. Zo zegevierde Frank Budd op de 100 en 200 meter in resp. 10.3 en 20,8 sec. John Uelses kwam met de polsstok tot 4.69 m en Vitold Kreek verraste bij het hlnkstapspringen met 16.68 m. Tegen over de dubbele Amerikaanse overwin ning op de 1500 m. in 3.43.8 gewonnen door Jim Beatty, stelden de Russen een eerste en tweede plaats bij het speerwer pen De Olympische kampioen Viktor Tsjlbulenko wierp 83,1. meter voor zijn landgenoot Kusmetsov, die tot 81.86 m kwam. Op de 3000 meter steeple gaf George Young zich pas in de laatste ronde gewonnen. Z(jn t-ijd van 8.380 betekende een nieuw Amerikaans re cord. De Rus Sololov zegevierde in 835.4. PJotr Bolotnikov was voor Max Truex die de Rus voortdurend als een schaduw volgde en zelfs een paar ronden de lei ding had. In de eindsprint niet te hou den. Bolotnikov bleef met 13.58.4 Juist binnen de 14 minuten grens. Truex finishte 7 sec. later. Dan Waern behoudt amateur-status Dan Waern, de bekende Zweedse mid den afstandloper. die er onlang6 van be schuldigd is in strijd met de amateur bepalingen te hebben gehandeld, be houdt zijn amateur-status. Het bestuur van de Zweedse atletiekbond heeft zater dagavond te Stockholm de tegen Waern ingediende klacht behandeld en tegen de verwachting in besloten geen maat regelen tegen hem te nemen. Het enige commentaar van Waern, die in zijn woonplaats Goeteborg op de uit slag van de vergadering wachtte, was: „Gelukkig, nu is de spanning voorbij en kan ik weer gaan trainen". (Van een onzer verslaggevers) De Koninklijke Nederlandse Kracht- sportbond wil nieuwe wegen gaan be wandelen om het gewichtheffen in Ne derland op een hoger peil te brengen De bond wil de grote achterstand, die de Nederlandse atleten hebben, verge leken bij het buitenland zoveel moge lijk wegwerken om teleurstellingen bij uitzendingen naar internationale wed strijden te voorkomen. Teleurstellingen, die ten aanzien van de uitzending naar de Olympische Spelen in Rome, nog vers in het geheugen van alle krachtsport- beoefenaren liggen. Vandaar, dat alle Nederlandse topatleten en oefenmees- ters van Nederlandse verenigingen het afgelopen weekeinde in Leiden bijeen zijn geweest om te luisteren naar de theoretische lessen van de Engelse coach Al Murray. In de gymnastiekzaal van de ulo aan de Plesmanlaan zijn zaterdag en zon dag de spierenbundels van de Neder landse atleten danig in de weer geweest. De 45-jarige Engelsman, Brits record houder in diverse onderdelen, en trai ner van Engelse nationale-en legerploe- gen gaf de atleten, dan ook weinig gelegenheid om tot werkelijke rust te komen. Sneltekenaar De heer Murray ontpopte zich op deze tweedaagse bijeenkomst niet alleen als een deskundige op het gebied van de gewichthefsport maar ook als snel tekenaar. Op een schoolbord tekende hij poppetjes, die hij op ieder gewenst ogenblik van houding en stand liet ver anderen. Zijn causerie onderbrak hij telkens om de secretaris van de bond. de heer J. v. Vliet gelegenheid te geven zijn zinnen te vertalen en aan de hand van de tekeningen de Nederlandse trai ners en atleten te vertellen, dat zij reeds jarenlang verkeerde normen aan legden De coach van de Leidse vereniging „De Spartaan", die deze bijeenkomst op voorstel van de bond organiseerde, de heer Th. Brandt, vertelde, dat dit laat ste juist de grote handicap van de Nederlandse atleten bij hun uitkomen op internationale wedstrijden was. Na enige theoretische en praktische lessen kwamen de films aan de orde, die de atleten lieten zien welke houding en welke handelingen voor hen de beste waren om tot positieve resultaten te komen. Dit liet de heer Murray trou wens in zinvolle demonstraties reeds zien. Moeilijk gesprek Een gesprek met hem aan te knopen was heel erg moeilijk. Nauwelijks had hy twee woorden gezegd of hij stoof weer weg. „Een momentje a.u.b." en weg was hij naar een van de Leidse atleten, die by een van de oefeningen niet de juiste houding aannam De heer Murray wees de man. hoe het wel moest. Gebaren, die een typisch kenmerk ble ken van deze dynamische Brit. die vier jaar geleden nog in het Kurhaus te Scheveningen aan internationale wed strijden deelnam. En intussen ratelde de ene volzin na de andere uit zijn mond. En niet alleen Engelse volzinnen. Nee, zijn Engels was doorspekt met Duitse en Nederland se woorden. Hier en daar klonk zelfs wat Frans. Alles om het de mensen toch maar zo duidelijk mogelijk te maken. En bij iedere demonstratie volgde als het ware een explosie, die voerde naar het gewenste resultaat. Een explosie, die hij graag bjj de aanwezige atleten wilde zien. Een poging van de Leidenaar D. van 't Riet, jeugdkampioen van Nederland, een oefengewicht van 60 kg te drukken, wordt aan een kritische beschouwing van de Britse coach Al Murray onderworpen. (Foto L.D./Holvast) Nieuws van Swift De Ronde van Poeldijk leverde men zie ook elders een overwinning op voor de Swift-renner Gerben Kars tens. In de nieuwelingenkoers, die aan de stryd der amateurs vooraf ging, ein digden de Swift-leden v.d- Hulst en Lee mans respectievelijk op de veertiende en vijftiende plaats. De wedstrijd werd gewonnen door de Haarlemmer v.d. Horst met wyers (Hillegom) op de twee de plaats. Fred Leemans was dit weekeind wel geabonneerd op een vijftiende plaats. Dit resultaat bereikte de Leidenaar na melijk ook gisteren in de nieuwelingen wedstrijd te Oudenbosch. Winnaar werd hier de Amsterdammer Ouwerkerk. Een vijftiende plaats behaalde ook de Leidenaar Kloosterman in een nieuwe lingenwedstrijd te Den Hout by Breda. Deze race werd gewonnen door Pierre uit Uithoorn B Odyk (Alphen) ein digde op de twintigste plaats. De ama teurs reden in Den Hout 100 km, die door Zwaneveld (Dordrecht) het snelst werden afgelegd: 2 uur 16 minu- 1 Oud-Tourrenner Jos Suykerbuyck legde beslag op de tweede en Swift- renner Ad Prangers op de twintigste plaat». De Britse atletiekkampioenschappen zyn zaterdagmiddag onder by zonder slechte weersomstandigheden in het Londense White City Stadion voortgezet. Aan deze wedstrijden nam ook de Ne derlander Eef Kamerbeek deel. In de finale van de 120 yards horden werd hy in 15 sec. vyfde en laatste. De eerste plaats was voor de Italiaan Nerio Svara met 14.4 sec. De Brit Bob Birrell werd met 14.5 sec. tweede. Tengevolge van het slechte weer wer den er geen prestaties van formaat ge leverd. Wel verbeterde de Schot Craw ford Fairbrother in het openingsnum mer het Britse record hoogspringen. Hy bracht het op 2.06 meter. CRICKETUITSLAGEN lste-klasse B: PWVRA: draw. (PW 129, VRA 116 voor 8, tyd). 2de-klasse: Ajax L.CCG: gew. door Ajax met 5 wickets (CCG 73, Ajax 75 voor 5). 3de-klasse C: KievitenLCC. draw (Kieviten 141 voor 7, LCC 50 voor 1, tyd) SCHERMEN Heidenrijk eerste in Brussel Dat Engeland ook een flinke portie regenwater te verwerken heeft gekregen, blijkt wel uit deze opname van de mijl-loop tijdens de AAA-kampioenschappen in het Londense White City Stadion. In het midden de Fransman Bernard (3), die als eerste „modderman" arriveerde. Kort daarop brak een noodweer los, waardoor de baan werd doorweekt en wat de prestaties danig beïnvloedde. Zo won de Fransman Michel Bernard de 1 myl in 4 min 5.8 sec. De Canadees Harry Jerome, die met Armin Hary wereldrecordhouder op de 100 meter is, werd eerste op de 100 yards. Ook zyn tijd was matig, namelijk 9.6 sec. De Canadees had geen enkele moeite om zyn tegenstanders te verslaan. De Fin Rintamaeki was de snelste op de 440 yards horden. Hy won in 51.5 sec. Arthur Rowe, Europees kampioen 1958 werd eerste bij het kogelstoten. De Erit kwam tot 18.58 meter. De Fin Ankier won voorts met 4.41 meter het polsstok hoogspringen en de Fransman Michel Maquet het speerwerpen met 77.11 m. De drie myl was voor Gordon Pirie, die in 13 min 313 sec. gemakkelyk zege vierde. GOLF Gerard de Wit won open kampioenschap Nederland De Hilversumse professional-golfspe- ler Gerard de Wit is gisteren op de golflinks van de Kennemer Golf en Country Club te Zandvoort als eerste geëindigd in het toernooi om het open kampioenschap van Nederland voor heren. Hy had het minste aantal slagen no dig. nameiyk 140. Tweede werd de ama teur mr. J. Dudok van Heel (Hilversum) met 144 slagen. Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft de Amsterdamse sabreur Boudewyn Heidenryk de „Coupe de la ville Bruxelles" gewonnen. Aan deze wedstryden in Brussel werd deelgeno men door de drie Nederlandse sabreurs, die ons land volgende week in Turijn zullen vertegenwoordigen. De uitslag was: 1. Heidenryk (Am sterdam) 4 gew. part., 2. Allisat (Duits land) 3 gew. part., 3. Kardolus (Den Haag) 3 gew. part.. 4. Van der Auwera (België) 2 gew. part., 5. Holvoet «Bel gië) 2 gew. part., 6. Petit (België) 1 gew. part. De derde Nederlander Haenen werd in de halve finales uitgeschakeld door een blessure. Inhalen van scooters enz.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 8