Ovaties daverden over hoofd van Anquetil Darrigade heroverde groene trui Tour-klassementen F.r;yi'F mm Gerben Karstens klopt kampioen Ronde v. Poeldijk Wesseling in Opgericht 1 maart 1860 Maandag 17 juli 1961 Derde blad no. 30401 Franse overwinning in Tour totaal De bijna 40.000 wielerliefhebbers op de stampvolle tribunes van het Pare des Princes zijn volledig aan hun trek gekomen door het verrassende slot van de 48ste Tour de France. Niet dat Jacques Anquetil uit de gele trui werd gereden. Integendeel. De kop man van de Fransen liep zelfs nog wat uit op zijn voornaamste concurrenten door een gedurfde vlucht in de laatste 50 km van de slotrit naar het Pare des Princes. Maar de grootste verrassing was de plaatsverwisseling tussen Carlesi en Gaul en die tussen de Italiaan Massignan en Junkermann. Gaul verspeelde tweede plaats In de laatste kilometers van deze etappe ontsnapte Carlesi met Jaap Kersten uit het peloton en bij het bin nenrijden op de piste van het Pare des Princes hadden zij een voorsprong van 6 seconden op de rest. Charly Gaul was zijn tweede plaats kwijt. Want al mocht de groep dan nog in de laatste anderhalve ronde Carlesi en Kersten in lopen, voor het eindklassement telden de tijden die bij de ingang waren op genomen. En dit betekende, dat Gaul derde was geworden met een achter stand van 2 seconden. Ongeveer het zelfde deed zich voor tussen Massignan en Junkermann. De Duitser had bij de ravitaillering in Dourdan, toen de laatste ontsnapping van deze Tour ontstond, niet goed op gelet en het kostte hem zijn vierde plaats. Groot gebaar Nog meer tot de verbeelding van de Parijzenaars sprak echter het gebaar van Jacques Anquetil tegenover Robert Cazala. Dit tweetal was 50 km voor de Lichtstad samen met de Belgen Hoe- venaers, Pauwels en Planckaert, de Ita liaan Massignan en de regionaal Que- heille uit het wandelende peloton ont snapt. De verrassing was zo groot, dat het zevental binnen enkele kilometers een voorsprong van anderhalve minuut had. By het oprijden van de baan her innerde Anquetil zich het voortreffelijke werk van Cazala voor zijn ploeg en reso luut nam de drager van de gele trui de kop- De rollen waren omgedraaid. Anquetil trok de spurt aan voor zijn knecht, die onder het enthousiasme van de menigte de kroon zette op een voor hem bijzonder zware Tour. Alle beslissingen waren compleet toen enkele minuten later Dedé Darrigade aan het wiel van Jean Gainche over de streep vloog. Want Darrigade, die twee dagen tevoren in de tijdrit de groene trui aan de regionaal Gainche kwijt was geraakt, had dit kostbare kleding stuk dank zij een ritzege zijn vierde in de voorlaatste etappe heroverd. Op de sintels van het sportpark in Tours was de Landais onbereikbaar voor Gainche, die dus precies één dag in de groene trui had gereden. De achterstand van zes punten waarmee de laatste rit inging was beslissend. Totale overwinning De Tour was geëindigd met een totale overwinning van de Fransen, die alleen de grote bergprijs aan een vreemdeling Imerio Massignan hadden moeten afstaan. De eer van Frankrijk als wielerland was gered. Na drie achtereenvlogende overwinningen van buitenlanders Gaul, Bahamontes en Nenclni reed zondagmiddag eindelijk weer eens een Fransman In de gele trui langs de overvolle tribunes, en men liet zich niet onbetuigd. De ovaties daverden over de hoofden van Anquetil en zijn ploegmak- kers die deze ronde tot zo'n goed be sluit hadden gebracht. De 27-jarige Normandiër, die ook in 1957 de Tour had gewonnen, had het beroep, dat men op hem had gedaan, niet beschaamd. Anquetil, die zich het vorig jaar niet onder de heerschappij van Roger Riviere had willen scharen, had er nu in toegestemd de gouden draad van Franse Tour-overwinningen weer op te nemen. Op de eerste dag in Versailles, waar de Normandiër vijf mi nuten op zijn concurrenten uitliep, was de beslissing in feite al gevallen. De Ronde van Frankrijk 1961 was een na tionale zaak. De buitenlanders, ook De laatste meters in de Ronde van Frankrijk. Cazala gaat hier de laatste etappe winnen voor Anque til (rechts) en Hoevenaers (links). Charly Gaul, vormden het decor voor een reeks Franse triomfen, die de ge schiedenis van de Tour nimmer heeft beleefd. De hele opzet van deze ronde was trouwens op de Franse nationalen af gestemd. ook de achteraf weinig be vrediging geschonken hebbende samen stelling van het algemene ploegenklas- sement, waarbij de etappe-overwinnin gen te veel gewicht in de schaal legden. Al na een week hadden de tricolores ook in deze rangschikking zo'n grote voorsprong dat er voor de andere equipes weinig eer meer te behalen viel. Grote zorgen Toch zjjn de zorgen van Jacques God- det na deze Tour groter dan ooit te voren. Jarenlang heeft de Tourbaas met succes de strijd kunnen aanbinden met de „extra-sportleven". Nog voor de ron de van 1961 sloeg hij een gezamenlijke aanval van de mannen achter de scher men af. Goddet vloog enkele malen naar Italië om met de voornaamste stalbazen te onderhandelen en hy leek gewonnen te hebben. Maar dit jaar heeft de opvol ger van Henri Desgranges ondervon den, dat hij een pyrrus-overwinning had behaald. Want de „extra-sportieven", die in de wielerwereld de touwtjes in handen hebben, hielden ditmaal het been stijf en het gevolg was dat de Tour tal van kopstukken moest missen- j Door het geharrewar achter de scher men bleven Rik van Looy, de jonge Pam- bianco en Nencini thuis. Goddet, die ten kosten van alles zijn ronde wilde vrij waren van de extra-sportieven, hand haafde de landenformule maar betaal- de daarvoor zware tol. De Italianen stuurden een middelmatige equipe zon der kopstukken en met de andere grote wielematies ging het al niet anders. Na tuurlijk, Charly Gaul was present, maar de Luxemburger miste enerzijds de steun van een sterke ploeg en had anderszijds blijkbaar al heel snel voordelige finan ciële transacties kunnen afsluiten. De ritzege van Gaul in de eerste Alpen- etappe van St.-Etienne naar Grenoble kon nauwelijks een serieuze aanval op de positie van Anquetil genoemd worden. Het was meer een waarschuwing aan het adres van de tricolore, een doel bewuste zet om de onderhandelingsposi tie van de Luxemburger te versterken. En nu zit Goddet met de brokstukken. Zijn landenformule heeft gefaald, omdat de Franse nationalen als ploeg met kop en schouders boven de anderen uitsta ken. De Tourbaas gaat een moeilyke tyd tegemoet. Vreemde smetten Goddet zal ongetwijfeld hemel en aar de bewegen om zijn ronde van vreemde smetten te vrywaren. Maar het valt te betwyfelen of hij daarin zal slagen. Wil hij namelijk de belangstelling voor de Tour gaande houden, dan zal Goddet in de toekomst moeten kunnen rekenen op de kopstukken die nu thuis bleven. En dat zou betekenen het loslaten van de landenformule, de basis, waarop de Tour gedurende vele tientallen jaren heeft gedreven. Die basis Is in 1961 dermate onder mijnd, dat Goddet in een van zijn laatste hoofdartikelen in zijn sportblad 1' Equipe naar aanleiding van de latente houding van het veld schreef: „Dit is een misdaad, die streng gestraft zal wor den". Maar op welke wijze de Tourbaas zich deze bestraffing voorstelt? Daar over heeft hy zich niet uitgelaten. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de zakelijke belangen tenslotte boven het principe zullen gaan prevaleren en dat Goddet noodgedwongen zyn landen formule overboord zal gooien. Alleen dan De drie sterksten van de Tour de France 1961V.l.n.r. Carlesi, Anquetil en Charly Gaul. Zijn elfde overwinning. Gerard Wesseling, de amateur-kam pioen van Nederland op de weg, reed zaterdag vóór de aanvang van de Ronde van Poeldyk een ere-ronde. Kennelijk dacht hy óók aan een ere-ronde na af loop als overwinnaar, want van de start af, die in stromende regen plaats vond het puikje van de amateurs en onaf- zal hij zich verzekerd weten van een veld waarin de krachten, in tegenstelling tot dit jaar, beter verdeeld zullen zijn. Merkenploegen zouden ongetwijfeld een stap op het hellende vlak betekenen. Maar Goddet kan niet meer zonder hen, wil hij de schepping van Henri Des granges niet een snelle dood laten ster ven. De uitslag van de twintigste etappe, Perigieux—Tours <309.5 km» luidt: 1. Darrigade (Fr) 8.35.59 <met bonifi catie 8.34.59), 2. Viot (Parijs Noord-Oost) z.t. <met bon. 8.35.29), 3. Carlesi (It) z.t., 4. Gainche West-Zuid-West) z.t., 5. Ig- nolin (West-Zuid-West) z.t., 6. Van Aer- de (Belg) z.t., 7. Pellegrini (It) z.t., 8. Aerenhouts (Belg) z.t., 9. Iturat (Sp) z.t., 10. Damen <Ned) z.t., 11. Zamboni (It) 8.35.59, 12. Kersten <Ned) z.t., 13. Picot <West-Zuid-West) z.t., 14. Beuffeuil (W.- Zuid-West) z.t., 15. Groussard (Fr) z.t., 16. Cazala (Fr) z.t., 17. Hoorelbeke (Pa- rijs-Noord-Oost) z.t., 18. Claes (Belg) z.t., 19. Robinson (GB) z.t., 20. Everaert (Fr) z.t., 40. Westdorp (Ned.) 8.35.59, 66. Van der Steen (Ned.) 8.36.53. Het ploegenklassement van de 20e etappe luidt: 1. Frankrijk 25.46.37, 2. Parijs Noord- Oost 25.47.27. De uitslag van de laatste etappe, Tours- Parijs (252.5 km) was: 1. Cazala (Frankrijk) 6.31.17 (met boni ficatie 6.30.17), 2. Anquetil (Fr) 6.31.17 (met bon. 6.30.47), 3. Hoevenaers (Belg) 6.31.17. 4. Planckaert (België), 5. Mas signan (It), 6. Pauwels (Belg), 7. Que- heille (West-Zuid-West), allen in de zelfde tijd als de winnaar: 6.31.17, 8. Gainche West-Zuid-West) 6.33.01, 9. Darrigade (Frankrijk) z.t., 10. Kersten (Ned.) 6.32.57, 11. Aerenhouts (Belg) z.t., 12. Viot (Parijs-Noord-Oost) z.t., 13. Ro binson (GB) z.t., 14. Carlesi (Italië) 6.32.55, 15. Minieri (It) 6 33.01. 16 Bef- feuil (West-Zuid-West) z.t., 17. Hoorel beke (Parijs-Noord-Oost) z.t.. Vervolgens het peloton in 6.33.01. Dat de tijden van enkele renners beter zyn, dan van coureurs die voor hen bin nenkwamen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de tijden werden opgenomen bij het binnenkomen van het Pare des Prices. Tot de renners, die na het peloton arriveerden, behoorde onze langenoot Van der Steen, die in 6.37.04 als 65ste werd geklasseerd. Eindklassement 1. Anquetil (Frankrijk) 122.01.33, 2. Carlesi (Italië) op 12.14, 3. Gaul (Zwit serland-Luxemburg) op 12.16, 4. Massig nan (Italië) op 15.50, 5. Junkermann (Duitsland) op 16 09, 6. Manzaneque (Spanje) op 16.27, 7. Perez-Frances (Spanje» op 20.41, 8. Dotto (Centraal- Zuid) op 21.44, 9. Pauwels (België) op 26.57, 10. Adriaenssens (België) op 28.05, 11. Hoevenaers (België) op 28.27, 12. Ruegg (Zwitserland Luxemburg) op 32.14, 13. Van Aerde (België) op 40.34, 14. Gainche (West-Zuid-West) op 41.26, 15. Planckaert (België) op 41.53, 16. Zam boni (Italië) op 43.26, 17. Aerenhouts (België) op 45.52, 18. Anglade (Frank rijk) op 51.41, 19. Mastrotto (Frankrijk) op 53.19, 20. Foucher (West-Zuid-West) op 57.08, 52. Damen (Nederland) op 2 03.12, 58. Kersten (Ned.) op 2.20 12. 64. Van der Steen (Ned.) op 2.31.35, 66. Westdorp (Ned.) op 2.51.39. Het ploegenklassement van de laatste etappe: 1. België 19.33.51, 2. Frankrijk 19.34 05. De eindstand van het algemeen ploe genklassement is: 1. Frankrijk 10 pnt., 2. België 5 pnt., 3. Italië 3 pnt., 4. West-Zuid-West 3 pnt., 5. Centraal Zuid 1 pnt. De eindstand van het puntenklasse ment is: 1. Darrigade (Frankrijk) 174 pnt., 2. Gainche (West-Zuid-West) 169 pnt., 3. Carlesi (Italië) 148 pnt., 4. Anquetil (Frankrijk) 146 pnt., 5. Aerenhouts (Bel gië) 118 pnt. De prijs voor de meest ongelukkige renner van de laatste etappe was voor de Fransman Jean Forestier Tot de grootste pechvogel van de gehele tour werd uitgeroepen de Italiaan Battistim, die door een botsing met een wagen van een official in de etappe naar Antibes de strijd moest staken. Ronde van de Toekomst De uitslag van de dertiende etappe, LimogesTours (204 km) was: 1. Jans sen (Nederland) 4.55.41 (met bonificatie 4.54.41), 2. Christiaens (België 4.55.34 imet bonificatie 4.55.04), 3. Steyaert (Belg) 4.55.41, 4. Swiatek (Polen), 5. Beaufrere (Fr), 6. Holmes (GB), 7. Bangsborg (Scand). 8. Gazda (Polen), 9. Lavacic (Z.-SlavJ, 10. Jacobs (LuxJ, 11. Van d'Huynslager (Belg), allen in 4.55.41,12. Zancanari (It) 4.57.47, 13. Cruz (Sp) 4.58.01, 14. Petterson (Scand.) 4.58.09, 15. Hernandez (Sp> z.t., 16. Henckaerts (Belg) 4.59.29. 18. Snijder, 21. Knoops, 35. Groeneweg, 41. Verstraete allen in 4.59.29. Dat de tyd van Janssen slechter is dan die van Christiaens, die „tweede" werd, is veroorzaakt door het feit, dat de tijden werden opgenomen toen de ren ners de wielerbaan opkwamen. De uitslag van de laatste etappe, Blois Parijs (191 km) was: 1. Henckaerts (België) 4.23.02 (met bonificatie 4.22.02). 2. Holmes (Groot Brittannië' 4.23.02 (met bonificatie 4.22.32, 3. Nijs (België) 4.23.02. 4 Petter son (Scandinavië) z.t., 5. Verstraete (Nederland) 4.23.10, 6. El Farouki (Ma rokko) 4.24.12, 7. DaltonGB) 4.24.38, 8. Janssen (Ned.) z.t., 9. Fantinato (Italië) z.t., 10. Bangsborg (Denemarken), 11. Genet (Frankrijk), 12 Paradowski (Po len), 15. Gazda (Polen), 16. Maurer Zwitserlandi19. Groeneweg «Neder land 21. JaissliZwitserland22. Gabica «Spanje», 23. Cruz (Spanje), 26 Knoops (Nederland), 28. Zancanro (Italië), 33. De Rosso (Italië), 39. Cardoso (Portugal) allen in dezelfde tyd als Dalton: 4.24.38, 49. Van d'Huynslager België) 4.25.20. Eindklassement 1. De Rosso (Italië) 59.58.23, 2. Gabica (Spanje) op 38 sec., 3. Van d'Huynslager (België) op 10.04, 4. Kunde (Duitsland) op 1103, 5. Levacic (Zuid-Slavië) op 11.57, 6. Cauvet (Frankrijk) op 13.46. 7. Cruz (Spanje» op 13.51. 8. Jaisli .Zwit serland) op 15.03, 9. Janssen Neder land i op 15.50, 10. Cardodo (Portugal) op 16.10, 11. Gawliczek iPolen) op 16.16, 12. Genet. (Frankrijk) op 16.28. 13. Zan- canaro (It.) op 16.51. 14. Nijs (België) op 19.54, 15. Desmeth (België) op 21.26, 16 Ceppi (Italië) op 23.34, 26. Knoops (Ne derland) op 40.29. 36. Snijder (Neder land) op 1.07 01. 39. Verstraete (Neder land) op 1 08.23, 40. Groeneweg (Neder land) op 1.08.38. Ploegenklassement 1. Spanje. 5 pnt., 2. Italië, 3 pnt., 3/4. Nederland en België, belde 2 pnt., 5/6. Frankrijk en Polen beide 1 punt. Oranjeploeg was mentaal zwak Sedert 1936, toen voor het eerst Nederlandse renners aan de Tour deelnamen, heeft oranje dit jaar het slechtste resultaat geboekt. Er zyn natuurlijk tal van factoren aan te voeren voor het falen van de Nederlandse ploeg, onder meer het gebrek aan voorbereiding, waar door de Nederlanders fysiek niet tegen deze krachtproef waren op gewassen en de slechte mentale in stelling van onze renners, die voor al tot uiting kwam toen het de eerste dagen niet wilde vlotten. Daarby kwam nog de pech dat on ze beste man, Ab Geldermans in de zesde etappe van Straatsburg naar Belfort door een val uit de stryd verdween. Op hem had de ploeg haar ambities gebouwd en met Geldermans verdween het laatste beetje hoop op succes. Drie dagen later kwam de neerslachtigheid tot uiting toen Wim van Est. Jo de Haan, Coen Niesten en Wout Wagt- mans zo maar uit de Tour stap ten. Dik Enthoven en Sjef Lahaye volgden dit slechte voorbeeld op Italiaans grondgebied. Er bleven drie routiniers en twee debutanten over, van wie Piet van Est. Toon van der Steen en Jan Westdorp zich kort te voren in de Giro en de Zwitserse ronde hadden uitge put. Piet van Est had genoeg ka rakter om te blijven doorzetten, maar hij was aan het einde van zijn krachten. In de zware Pyrenee- en-etappe kwam voor hem het einde. En zo er in die rit door de kopstukken werkelyk was gefietst, zouden ook Westdorp en Van der Steen Parys niet hebben gehaald. Dat hebben zy echter wel. bij de gratie of liever gezegd: dankzy het gebrek aan aanvalslust van de grote mannen. Normaal gespro ken zouden dus alleen, net als in 1959, Piet Damen en Jaap Kersten het Pare des Princes zijn binnen gereden. Jaap Kersten, nota bene, zorgde voor de beste Nederlandse prestatie in deze ronde met een tweede plaats achter Darrigade in de etappe van Aix-en-Provence naar Montpellier. Al met al een schamel resultaat in vergelijking met het succesvolle jaar 1960, waar in de Nederlanders de eerste prys in de rangschikking van de kleine ploegen wegsleepten. In het ver leden is het nimmer voorgekomen, dat geen enkele oranjeman bij de eerste vyftig in het klassement ein digde. Zelfs toen Anton van Sehen- del in 1937, Sjefke Janssen in 1947 en Wim de Ruvter In 1950 als enige Nederlander de ronde uitreden, vielen zy nog in dc prijzen. De klasseringen van nu: Damen 52e, Kersten 58e, Van der Steen 64e en Westdorp 66- houden in, dat oranje geen centime meer uit de eindpry- zenpot krijgt. Het ligt op de weg van de sport- commissie van de KNWU om voor het volgend Jaar een andere koers in te slaan. Men zal zich lang te voren op dit grote evenement moe ten gaan beraden en een lijn uit stippelen voor de betrokken ren ners, waarhij het te hopen is, dat Michel Stolker en Jo de Roo zich niet. evenals nu, afzijdig zullen houden. Ook het ploegleiderssohap zal op de helling moeten. Klaas Buchlv is ongetwijfeld van goede wil. maar hy mist nu eenmaal de capaciteiten, die Kees Pellena.irs in overvloed bezat. Het woord is aan de sportcommivsie, die voor de moeilyke taak staat het in 1961 verloren gegane terrein te herove ren. hankeljjken was van de party! trok de man uit Badhoevedorp er tussenuit samen met de Leidenaar Henny van Gent en zyn dorpsgenoot v. d. Leur. Toch ging de zege niet naar Wesse ling. Het w as wederom Gerben Karstens, die kampioen Wesseling te glad af was. In de eindsprint, uitgevochten tussen de beide renners, zegevierde het Swiftlld op duidelyke wyze. Het was de elfde koers- overwinning van Gerben....! „KNALLEN" Na een nieuwelingenkoers vooraf gingen om plm. 3.30 uur zaterdagmiddag de 90 renners in stromende regen van start. Het puikje van de onafhankeiyken en amateurs was present: ow. Cees Lute, M. Paul, Jan Rol, Piet Steenvoorden, Cees Spiers, Jacq. Mesters en.de beide rivalen Wesseling en Karstens. Direct na de start was het „knallen" geblazen en onder leiding van Wesseling trokken v d. Leur en Van Gent er tus senuit met Verberkt (Duivendrecht) tus sen deze kopgroep en het peloton draaiend. Karstens, die de situatie direct goed aanvoelde, wilde er bij zyn en na 10 km ging hy op mars naar de kop groep. Liet de drie man, die in zyn wiel meegingen, al spoedig staan en ging samen met de achter de drie vluchters rijdende Verberkt door op weg naar Wes seling. Gerben bereikte de drie voorop echter alléén, want zyn metgezel moest lossen. In hoog tempo draaiend viel eerst v. d. Meulen en daarna onze stadgenoot Van Gent (valparty) uit de kopgroep weg. Twee man bleven dus over: Wesse ling en Karstens. Gezameniyk „lapten" zy het gedecimeerde peloton en bewaak ten elkaar daarna angstvallig. EINDSPURT Toch slaagde Wesseling erin even los te komen, naar Karstens, die eerst de kat uit de boom keek, liet zich niet ver rassen en dichtte het „gaatje". De laat ste 3 km de ronde werd vanwege het slechte weer tijdens de koers van 100 km ingekort tot 85 km togen zjj samen op de meet af. In een felle eindspurt moest Gerard Wesseling wederom de kracht van de explosieve Leidenaar ondervinden. Met ruim verschil zegevier de Gerben Karstens. Het werd zyn elfde ritzege in zyn eerste amateur-seizoen. De derde plaats (op 1 ronde) was voor v. d. Leur uit Badhoevedorp. Hedenavond rUdt Karstens samen met Marinus Paul (Den Haag) op de tandem. Dit in het kader van de wedstryden. die in het Olympisch Stadion worden verre den rond de huldiging van de Neder landse Tour-ploeg. ACHT VAN CHAAM Woensdag 2 augustus vindt de Jaar lijkse „Acht van Chaam" ln Noord-Bra bant plaats. In deze alom bekende koers waarin de sterkste amateurs van ons land aan de start verschynen debuteert ook Gerben Karstens. Right Royal V won zaterdag te Ascot Right Royal V, winnaar van de Franse Derby, heeft zaterdag op de befaamde renbaan van Ascot een gemakkeiyke zege behaald in de King George VI en Queen Elizabeth Stakes, een ren over 2400 meter, die gedoteerd was met een bedrag van 23.090 pond sterling (ruim 230 000 Rid.)De drie Jaar oude Franse hengst, die gereden werd door Roger Poincelet. zegevierde met drie lengten voorsprong op St. Paddy, de grote favo riet. die vorig Jaar de Engelse Derby won. Ruim 400 m. voor de finish nam Right Royal V de leiding, die het paard ge- makkeiyk vergrootte. Eerder dit Jaar bracht Jockey Roger Poincelet met Right Royal de Franse Derby op zyn naam Ook zegevierde hy met Psldium ln de Engelse Derby te Ep som. Door de overwinning van Right Royal is St. Paddy een record ontgaan. Indien het Engel.se paard had gewon nen. zou St. Paddy het succesvolste En gelse paard zyn geweest St. Paddy zou dan naineiyk de 107.165 pond sterling, die Ballymoss voor zyn eigenaar heeft verdiend, hebben gepasseerd. Tham heeft het paard ..slechts" 92.257 pond ruim 900 000 gulden voor zyn eige naar gewonnen. De Utrechtse eredlvtsiclub D08 heeft de 19-Jarige linksbuiten Gerard Weber van BW uit Den Bosch gecon tracteerd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5