Amerikaanse 'brandweer' in staat van paraatheid Meer dan 50 meesterwerken uit museum St. Tropez geroofd V.S. beschuldigen Moskou van sabotage WEERBERICHT Grote ravage door een korte, sterke windhoos Storm overvalt zeven alpinisten drie gered (9ud Qlte teuivs Zes gewonden, maar niet ernstig Dr. Veldkamp minister Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 17 JULI 1961 No. 30401 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De gevechtseenheden van de Amerikaanse grondstrijdkrachten in Europa zijn „in hoge mate paraat", aldus verklaarde de Amerikaanse minister voor Legerzaken, Starr, gisteren voor de t.v. in Washington. Bovendien worden in de V.S. twee divisies luchtlandingstroepen en een infanteriedivisie in een nog grotere staat van paraatheid gehouden, zodat enkele eenheden in een uur gereed zijn om waar dan ook ter wereld als „brandweer" op te treden. De Amerikaanse Republikeinse Senator Kenneth Keating heeft er gisteren voor de televisie voor gepleit, dat Amerika meer troepen naar Berlijn en West-Duitsland stuurt ter ondersteuning van zijn verklarin gen over deze kwesties. Zijn partijgenoot Senator Jacob Javits gaf, in een andere t.v.-uitzending, als zijn mening, dat de V.S. zodanige maat regelen moeten nemen, dat het duidelijk wordt, dat zij hun positie in Berlijn willen handhaven. Hij wilde voorts, dat er bij Engeland en Frankrijk op moet worden aangedrongen eveneens dergelijke maat regelen te treffen. Adenauer over de ontwapening Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteren op de eerste grote verkiezings bijeenkomst van zijn Christendemocra- titsche partij in Dortmund, dat het slui ten van een vredesverdrag geen zin heeft, zolang er geen akkoord over een ge controleerde ontwapening is bereikt. Wanneer een dergelijke overeenkomst zou zijn gesloten, achtte hij hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid mo gelijk. De Amerikaanse regering heeft de Russische regering zaterdag een nota doen overhandigen, waarin de Sowjet- Unie ervan wordt beschuldigd te trach ten de driemogendhedenconferentie te Genève over een verbod van proeven met kernwapens te saboteren. In deze nota wordt er bij de Russen op aangedrongen serieus te onderhan delen. Het Russische verzet tegen toe zicht op de naleving van een verbod van proeven kan slechts leiden tot ern stige bezorgdheid over de vooruizichten Dam in Zuitl-Korea gebroken: 252 doden Volgens officiële cijfers is het aantal doden ten gevolge van overstromingen in Zuid-Korea, die door zware regen val zijn veroorzaakt, tot 252 gestegen. In het gebied van Hyoki-ri, 250 km. ten zuiden van Seoel, brak het water door een bevloeiingsdam. Hierdoor ver dronken 155 mensen. Reddingsploegen zoeken nog naar slachtoffers. In het grootste deel van het land regent het nu niet meer. PRINSES IRENE IN MEXICO AANGEKOMEN Volgend jaar naar Suriname en Antillen Prinses Irene is vrijdagavond te Mexico aangekomen. De prinses zal verscheidene weken in Mexico doorbrengen als gast van presi dent Lopez Mateos en diens echtgenote. Mevrouw Lopez Mateos en haar dochter kwamen met de prinses uit New York op het vliegveld aan. De Mexicaanse minister van Buiten landse Zaken, Tello en de Nederlandse ambassadeur in Mexico, dr. R. Flaes, waren ter begroeting op het vliegveld. Drie Nederlandse meisjes boden de Prin ses bloemen aan. Prinses Irene heeft het voornemen, in het begin van 1962 een bezoek te brengen aan Suriname en de Ned. Antillen. VRIJ VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vrij veel bewolking maar slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 juli Zon op: 4.40 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: 10.29 uur; onder: 23.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.27 en 18.49 uur, laagwater te 2.19 en 14.32 uur. STRANDVERW ACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundig medewerker). Morgen vrij zonnig en overwegend droog strandweer. Matige zuidwesten wind. Minder koel. Overdag ongeveer 18 graden. Temperatuur zeewater 17 graden. Tijdens het weekeinde viel er in Hoek van Holland 60 mm., Scheve- ningen 51 mm.. Katwijk 38 mm.. Noord- wijk 31 mm.. Zandvoort 12 mm. regen. Vooruitzichten: depressie ten westen van Ierland bereikt tegen morgen avond met regen het kustgebied. Dit nummer bestaat uit 12 pagtna'a van ontwapening onder doelmatig toe zicht. De Amerikanen verklaren zich be reid de onderhandelingen voort te zet ten. In de nota wordt het door de Russen voorgestelde organisatie voor toezicht die gebaseerd zou moeten zijn op het „troi- ka-beginsel (Westelijke, neutrale en Sow j etrussische vertegenwoordigers scherp gekritiseerd. Het gehele apparaat zou erdoor worden verlamd, aldus de nota. De Amerikaanse en de Britse perma nente vertegenwoordiger bij de Ver. Na ties hebben tezelfdertijd in een gemeen schappelijke brief aan de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Ham- marskjold, voorgesteld de kwestie van een verbod van proeven met kernwapens op de agenda van de volgende zitting van de Algemene Vergadering te plaat sen. Tot 19 juli, twee maanden voor het begin van de zestiende zitting, kunnen voorstellen voor agendapunten worden ingediend. In een bijgaand memorandum zeggen de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië dat de huidige houding van de Sow- jet-Unie in het geheel niet bijdraagt tot vermindering van de meningsverschillen, „integendeel, ze zijn er groter door ge worden". De conferentie is in een kri tiek stadium gekomen, aldus dit Ame rikaans-Britse memorandum. McCloy in Moskou President Kennedys speciale afgezant voor ontwapeningskwesties, John McCloy is gisteren in Moskou aangekomen. Hij zal met de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Zorin besprekingen over de procedure, die op een nieuwe ontwapeningsconferentie moet worden gevolgd, over de tijd en de plaats van deze conferentie en de deelneming. Men acht het niet uitgesloten dat McCloy door Chroesjtsjow zal worden ontvangen al is de premier momenteel met va kantie aan de Zwarte Zee. Bij de be sprekingen in Washington heeft presi dent Kennedy Zorin in het Witte Huis ontvangen. Het Russische partijorgaan „Prawda" dringt aan op rechtstreekse bespreking van de ontwapeningskwestie zelf. De Verenigde Staten willen zich vooralsnog beperken tot het behandelen van proce durekwesties. Voormalig Overschie getroffen De natuur heeft zaterdagavond opnieuw even haar vernietigende kracht laten zien. Even voor zeven ontwikkelde zich in de inktzwarte lucht boven Vlaardingen een sterke windhoos, die voorafgegaan door felle, korte regenbuien snel over het land trok en een breed spoor van ontwortelde bomen, afgerukte daken, ingedrukte ruiten en op sommige plaatsen persoonlijk leed achterliet. Het ergste werd het voormalige Over- schie tussen de Delftweg en de rjjksweg RotterdamDen Haag getroffen. Dikke bomen werden ontworteld, de stammen lagen schots en scheef door elkaar. De brandweer moest een dekzeil op het huis van procuratiehouder J. Bfjloo aan de Delftweg leggen om het gezin tegen de regen te beschermen: de windhoos had een deel van het dak weggeblazen. Proeven te Venlo met 'verzorgingsraketteir O c? Succesvol verloop (Van onze correspondent) Op het voormalige vliegveld van Ven lo „De grote Heide", dat thans in ge bruik is als militair schielterrein, z(jn gistermorgen proeven genomen met het lanceren van z.g. „verzorgingsraketten". Deze lanceringen die voor de eerste maal in Nederland plaatsvonden, werden ver richt door de Nederlandse Vereniging voor ruimtevaart, in samenwerking met een Duitse zustervereniging. De leiding van de proeven berustte bij dr ir. G. Kooy, deskundige op ruim- tevaartgebied en lector aan de K.M.A. te Breda Omstreeks zeven uur 's mor gens werd de eerste raket afgeschoten. Met kleine tussenpozen werden er nog elf gelanceerd. De lading die voor het lanceren van de raketten werd gebruikt bestond uit zwart buskruit. In elke raket bevonden zich twee parachutes, waar mee een zending post naar de aarde moest worden teruggebracht. De post bestond uit prentbriefkaarten welke voor deze gebeurtenis van een bijzondere ge legenheidszegel waren voorzien. Precies volgens de berekeningen werden de pa rachutes op 1500 meter hoogte uit de raketten geschoten. De zendingen post konden allen worden geborgen. De prentbriefkaarten zullen vanaf heden ten behoeve van verzamelaars in de handel worden gebracht. De proefne mingen hadden tot doel de mogelijk heden te onderzoeken van het gebruik van raketten voor postverzending en bijv. bij natuurrampen voor het ver zenden van medicamenten etc. De organisatoren verklaarden zeer te vreden te zijn over de succesvolle af loop van de proefnemingen. Het complex van de volkstuindersver- eniging „Onze Tuinen" werd in enkele seconden in een droevige chaos herscha pen. De heer en mevrouw Schagen, die in een van de huisjes zaten te eten, wer> den gewond door de rondvliegende brok stukken. De hoos schoot door de tuinljes, vernietigde zeven huisjes, beschadigde er dertig ernstig en blies aan het einde van dit onwelkome bezoek de woonwa gen van de heer Perdaems omver. De wind voerde de verzamelde brok stukken mee op zijn wilde tocht, die over de rijksweg ging, waar de 55-jarige ver tegenwoordiger W. W. Burger uit Den Haag het dak van een tuinhuisje tegen zijn auto kreeg geslingerd. De ruiten braken en de heer Burger en zijn echt genote liepen snijwonden op. De hoos versplinterde intussen verderop een groot aantal ruiten van een pompstation en was kort daarop even plotseling verdwe nen als hij was gekomen. Het hield op met regenen, maar de ravage loog er niet om. Q Slot pag. 2 H.M. de Koningin heeft zaterdag in Huis ten Bosch in Den Haag drie nieuwe ambassadeurs ontvan gen, die hun geloofsbrieven kwa men aanbieden. V.l.n.r. Z. Exc. C. B. J. Eng, ambassadeur van Zwe den; Z. Exc. Dr. J. A. M. Prado, ambassadeur van El Salvador en Z. Exc. M. F. Kepenek, ambassa deur van Turkije. ter waarde van zeven miljoen gulden (Van onze Parijse correspondent) Het museum van het vroegere vissershaventje aan de Middellandse Zee Saint Tropez, dat tegenwoordig vooral wel dank zfj Brigitte Bardot en haar vrienden en vriendinnen die zich hier genesteld hebben, tot de drukst bezochte Franse badplaatsen behoort, is in de nacht van zaterdag op zondag het slachtoffer geworden van een even brutale als deskundige dievenbende. Terwijl het in Saint Tropez 's nachts zeker niet minder druk is dan overdag, moeten tussen 2 en 3 uur in de nacht dieven het museum hebben bezocht om er 56 schilderijen uit weg te slepen, waarvan de totale waarde op een 800 miljoen oude franken of bijna zeven miljoen gulden mag worden geschat. Er bevonden zich onder de buit grote doeken en de politie vraagt zich dan ook af, hoe de gangsters zich met die schilderijen blijkbaar onopge merkt door de nauwe straatjes uit de voeten hebben kunnen maken. Het zijn vooral moderne schilderijen van Matisse, Utrillo, Van Dongen, Dufy en Renoir, die de conservator miste toen htf gisterochtend zijn dagelijkse rondgang maakte. De politie uit Marseille, die het onderzoek in handen heeft, is intussen haar naspeuringen begonnen, doch weigerde gisteren verdere bijzonder heden over deze sensationele schilderijenroof te geven. Morgen weer proef in Amerika met bemaud ruimtevaartuig Morgenmiddag omstreeks twee uur zal op Cape Canaveral waar schijnlijk een tweede proef met een bemand ruimtevaartuig worden genomen. Vanochtend vroeg zijn geleer den en technici begonnen met het in gereedheid brengen van de raket en de twee ton zware cabine, genaamd ..Liberty Bell 7" (vrij- heidsklok 7). De proef is gelijk aan de ruimtevaart van Shepard, een vlucht van een kwartier. De ruim tevaarder is waarschijnlijk de luchtmachtkapitein Virgil Grissom (35). vader van twee kinderen. Voor het geval de toestand van Gris som te wensen mocht overlaten wordt de luitenant-kolonel van de Marine John Glenn in gereedheid gehouden. Wellicht kan in oktober, of begin vol gend jaar, een cabine worden gelanceerd die een baan om de aarde beschrijft. Ook voor deze proef zou Grissom zijn uitgekozen, die hierdoor de „Amerikaan se Joeri Gagarin" zou worden. Amerika gaaf ionenmotor in gebruik nemen Het Amerikaanse Bureau voor Lucht en Ruimtevaart (NASA) heeft gisteren bekendgemaakt, dat de V.S. in 1962 ruimteproeven zullen nemen met een lonenmotor. die werkt door de ontsnap ping van elektro-magnetisch versneld® deeltjes. De voordelen van deze motor, die mogelijk de eactormotor zal vervan gen, zijn de lage temperatuur van het proces en het geringe verbruik. De ruimte-afdeling van de „Radio Corporation of America" heeft voor dit project een contract gekregen. In de laatste maanden van 1962 zullen vier proeven worden genomen, waarbij mer- curium en cesium als brandstof zullen worden gebruikt. Ontslag van de heer Roolvink niet aanvaard De R.V.D. deelt mede: bij K.b. van heden heeft H.M. de Koningin dr. G. M. J. Veldkamp benoemd tot minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Tegelijkertijd is hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend als staatssecreta ris van Economische Zaken. H.M. de Koningin heeft het aan geboden ontslag van de heer B. Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid niet aanvaard. Dr. Gerardus Mattheus Johannes Veldkamp werd 27 junin 1921 te Breda geboren. Hij doorliep daar 't Onze Lieve Vrouwe Lyceum en kwam in 1941 in dienst van de Raad van Arbeid te Breda. Hij ging daarna studeren aan de Economische Hogeschool te Tilburg, waar hij in 1946 het doctoraal examen aflegde en een jaar later promoveerde tot doctor in de economische wetenscnappen. Daar na had hij zitting in onderscheidene commissies op het gebied van economie, arbeidsproduktiviteit e.d. Hij was boven dien voorzitter en tevens landelijk be stuurslid van het Diocesaan Charitatief Centrum, lid van de Raad van Bestuur der Stichting 18531953 alsook fractie voorzitter van de KVP in de Bredase gemeenteraad. Hij gaf les aan de r.-k. M.T.S. te Breda en aan de r.-k. school voor maatschappelijk werk aldaar. Hij was wetenschappelijk adviseur van de afd. sociale verzekering bij het ministerie van Sociale Zaken. In 1952 werd hij benoemd tot staats secretaris van het ministerie van Econo- Van dc zeven bergbeklimmers die 9 juli begonnen met het beklim men van de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa, zijn er vier om het leven gekomen. De groep was de 4.810 meter hoge top reeds tot op 210 meter genaderd, toen zij maandagmiddag door een zware storm werd overvallen. De zeven mannen werden gedwongen terug te keren. Slechts twee alpinisten, de Italianen Bonatti en Gallieni, slaagden er in de schuilhut „Gamba" op 2.630 meter hoogte tijdig te bereiken. De derde overlevende, de Fransman Pierre Mazaud. werd door een helikopter gered. De drie mannen hebben een week lang koude, honger en storm getrotseerd. Dr. G. M. Veldkamp. mische Zaken in het derde ministerie Drees. Na de verkiezingen van 1956 keer de hij in dezelfde functie terug in het vierde ministerie Drees. Van zijn hand verschenen talrijke publikaties op economisch gebied. In het huidige kabinet is hij staats secretaris van Economische Zaken. De groep, die bestond uit vier Fransen en drie Italianen, wilde de top van de Mont Blanc bereiken langs de Italiaanse kant van de berg. de Pilier du Freney, de enige kant waarlangs de Mont Blanc nog nooit is beklommen. Toen de alpi nisten door de storm werden gedwongen ;erug te keren, moesten zij zich door een dikke laag vers gevallen sneeuw heen worstelen, waarbij zij blootgesteld ston den aan ijzige rukwinden. Op de terugweg bezweken eerst de 27- jarige technicus Pierre Kohlmann en de ?5-jarige banketbakker Rober Guillaume. Hun stoffelijke resten bevinden zich op de Col Peuterey. die tengevolge van het slechte weer voorlopig niet kan worden bereikt. De drie Italianen Bonatti, Gallieni en Oggioni bereikten zaterdagavond op eigen kracht de schuilplaats „Gamba", waar Oggioni van vermoeidheid en kou de bezweek, ondanks de zorgen van de reddingsploeg die zich in de schuilhut bevond. De 22-jarige Franse student An- toine Vleille stierf van uitputting op veertig meter afstand van de hut. De vierde Fransman, Pierre Mazaud, werd door een helikopter gevonden en naar Courmayer overgebracht. Artsen hebben verkinnrd. dat de toestand van de drie geredden niet ernstig ls. Alle drie lijden zij aan een zenuwschok. Ma zaud bleek bovendien ernstige bevrie zingsverschijnselen aan armen en benen te vertonen. Bonatti had alleen aan de rechterhand een bevroden duim en vinger. Gallieni was lichtgewond. i Uit het Leldsch Dagblad van i 18 Jullj 1861; 1 Het Engelse parlement heeft een ontwerp van wet goedge- keurd, waarbij voorgesteld wordt de koepok-inenting verpligtend te maken, en strafbepalingen toetepassen op die ouders, die door verzuim in dit opzigt, de algemene gezondheid in gevaar zouden brengen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1