Aan pilletjes worden in V.S. miljoenen verdiend Rapport van Senaatscommissie: buitensporig hoge winsten in de geneesmiddelenindustrie MIJ. DER NED. LETTERKUNDE ACHTTE ADVIES TE DUISTER Drs. E. van Gulik wordt bibliothecaris Rotterdamse Gemeentebibliotheek In èlk mens schuilt een tik keltje „creativiteit". U moet het er zélf uithalen, een ander zal 't heus niet voor U doen. Wie zijn mogelijkheden goed onderzoekt, ontdekt altijd een tot nu toe ongekende eigenschap waarvan hy de vruchten vroeg of laat plukken kan. Het treurige van onze door en door gelijkgeschakelde maat schappij is, dat het individu zich zo weinig kan laten gelden- Nu er méér vrije tijd aan de orde is, komt er ook tijd voor dingen, die wij tot nu toe lieten rusten, omdat er totaal geen tyd voor was. Maar nu is dan toch het ogenblik gekomen, waarop U Uw vrije uren nuttig kunt gaan ma ken en tonen mag, wat ge waard oent. Begin maar eens met er over na te denken. Er is heus wel een ach tergrondje. En er zijn series snelcursussen, die U verder op de goede weg kunnen helpen. De één voelt zich tot 't „handwerk" aangetrokken, de ander zoekt het misschien artistiek gesproken „hoger op", maar als er werkelijk iets in U zit, komt 't er nu wel uit mits U ernst van de zaak maakt en dus een beetje in U zelf graven gaat. Innerlijk weet een ieder best waartoe hij zich aangetrokken voelt. En als u een beetje ple zier in schrijven, tekenen, foto graferen of knutselen hebt .volgt de rest vanzelf en komt ge iedere week een trapje verder op de ladder. Wie weet waar al die trapjes tenslotte op uitkomen. U moet dat doen, omdat het U voldoe ning zal geven en afleiding in het gelijkvormige bestaan van alle-dag en omdat het volkomen met Uw eigen aanleg in over eenstemming is. Hoevelen zijn niet gedoemd tot arbeid, alléén om het hoofd boven water te hou den? Nu is daar plotseling die vrije zaterdag naast de vrije zon dag en U heeft de volle vrij heid die naar eigen goeddun ken te besteden. Maak er wat van! Ga gèèn gat in de dag sla pen, want 't leven is o! zo kort en èlk verslingerd uur is er één. U moet die extra vrije dag als een goed geschenk aannemen om de eigen ontwikkeling een kans te geven, zij 't lichamelijk dan wel geestelijk. slofjes-aan" de televisie voor U laten werken. Het zal erop aan komen zélf iets te ondernemen! Als U, zoals deze heer, de èèrste strepen op het wit papier gezet hebt, zullen er beslist méér volgen. Op èlk gebied! Tot Uw eigen grote verrassing méér en., bétere dan U gedacht had, dat U ze ooit zoudt kun nen zetten. Wedden, dat U, éénmaal be gonnen, er niet mee ophouden kunt?. En dat U denkt: „Tjonge, had ik dat maar èèrder gedaan"! Foto Will Eiselin, Rijswijk Het eist alleen een beetje ini tiatief om er mee te „beginnen" Herinner 't U: „Een goed be gin is 't halve werk!" Dan bent U al by na waar U wezen wilt! FANTASIO Gelukkig kunt U overdag nog niet met beide armen over elkaar gezapig achterover in Uw stoel liggen en „met-de- (Van een medewerker in Washington) „De prijzen van geneesmiddelen in de Verenigde Staten zijn bui tensporig en bovendien worden ze door de fabrikanten bij de dokto- rf.n„aanfleprczen met aank°ndigingen, die dikwijls vals of misleidend zijn", aldus de Amerikaanse senator Estes Kefauver, voorzitter van een commissie die de prijspolitiek van de fabrikanten van genees- en pijnstillende middelen onderzoekt. Het is de Senaatscommissie die de naam draagt van „anti-trust en monopolie-commissie". De cijfers, welke de commissie in de afgelopen dagen gepubliceerd heeft over de prijzen die het Amerikaanse publiek betalen moet voor vele van de meest gebruikte genees- en pijnstillende mid delen, zijn inderdaad ontstellend. Nog opzienbarender zijn de cijfers over de hoge winsten die door fabrikanten en kleinhandelaren (apothekers en drogis ten) worden gemaakt. Het publiek is gaan mopperen en de doktoren zijn eveneens in 't geweer. De protesten hebben tot het onderzoek ge leid. Men kan en wil het niet langer lijdzaam aanzien dat zulke exorbitante winsten gemaakt worden op artikelen, die de mens zoeken te dienen en helpen, en dat nog wel ten koste van hen die aan lichameiyke of geesteiyke kwalen lijden. Het door de commissie byeengegaar- de bewysmateriaal beslaat bijna 9000 pagina's. Slechts enkele willekeurige gre pen uit dit boekwerk zyn genoeg om ons te doen beseffen hoe de Senaatscommis sie tot de gevolgtrekkeingen gekomen is dat de pryzen van vele door doktoren voorgeschreven geneesmiddelen (daar mede houdt de commissie zich vooral bezig) „in het algemeen onredelyk en buitensporig hoog" zyn. Ze zy'n, naar de mening van senator Estes Kefauver, onredelijk volgens elke maatstaf die men kan aanleggeng; on redelijk volgens elke maatstaf die men kan aanleggen: of men ze toetst aan de kosten van vervaardiging, aan de winst die gemaakt wordt of aan de prijzen die patiënten in andere landen voor deze zelfde middelen betalen moeten. Sprekende voorbeelden De commissie haalt vele sprekende voorbeelden aan. Ze noemt onder meer een bekend middel dat tegenwoordig gebruikt wordt door lijders aan ge wrichtsontsteking. Dat middel wordt door drogisten en apothekers verkocht in ta- bletvorm tegen 30 Amerikaanse centen per tablet, zy betrekken het echter van de fabrikanten voor slechts 18 centen per tablet en de vervaardiging kost de fabrikant, met inbegrip van de verpak king, niet meer dan 1 J4cent per tablet. Volgens verklaringen, die doktoren voor de senaatscommissie afleggen, zal een lüder aan gewrichtsontsteking vaak lan ge tijd achtereen honderd tabletten per maand gebruiken, hetgeen zeggen wil dat zo'n patiënt 30 dollar per maand zal uitgeven voor een hoeveelheid pre paraten die de drogist of apotheker 18 dollar heeft gekost en de fabrikant niet meer dan 1,5 dollar. Kostbare reclames Dat vertegenwoordigt natuuriyk niet allemaal een netto-winst. De commissie geeft dat grif toe. De fabrikanten en handelaren moeten belasting betalen Ze hebben uitgaven voor advertenties en andere reclame. Maar de commissie voegt daaraan met nadruk toe, dat ze het eens is met de artsen die de uit gaven der fabrikanten voor reclame doeleinden eenvoudig buitensporig noe men en bovendien klagen dat de aan- pryzingen der preparaten vaak zo mis leidend zyn. In elk geval behoeft men zich, na lezing van het Senaatsrapport, niet lan ger af te vragen hoe de fabrikanten van eenvoudige en algemeen gebruikte preparaten als aspirine, pillen tegen verstopping en soortgelijke volksmidde len, zich de zeer kostbare reclames op het televisiescherm kunnen veroorloven en dan nog wel op de duurste zendtij den. Want het zijn vooral deze fabrikan ten die vrijwel het hele jaar door ware fortuinen uitgeven om hun waren aan de man te brengen. Ze kunnen dat doen omdat hun winstmarges zo enorm hoog zyn en door hun monopolistische posi tie ook hoog gehouden kunnen worden. Ze konden dat tot dusverre ook onge straft doen. De commissie noemt nog vele andere voorbeelden. Een bekend kalmerend middel (en „tranquillizers" worden in de Verenigde Staten ontzettend veel ge bruikt) wordt aan het publiek verkocht tegen 10,8 Amerikaanse centen per pil (de drogist af apotheker betaalt er 6,5 cent voor), maar de pil kost niet meer dan 0,7 cent om ze te vervaardigen en in te pakken Massa-leverantie Anti-biotica, de middelen tegen in fectie-ziekten, kosten de gebruiker rond 50 Amerikaanse centen, een halve dol lar dus, per capsule. De drogist of apo theker krygt het van de fabrikanten (byvoorbeeld het meest gebruikte anti bioticum tegen tracycline) tegen 30 cen ten per eenheid, maar de gemiddelde kostprijs voor vervaardiging en verpak king komt neer op niet meer dan 3 cen ten per capsule. Deze fabrikant deed aan de Ameri kaanse regering een massa-leverantie MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Juli. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. appelen 87, prui men 100-175, aardappelen 17-21, andijvie 7-14, doperwten 60-92, snijbonen 160-225, 6tambonen 150-175, tuinbonen 14-22, kro ten 16-23, kroten, gekookt 30, rodekool 15-19, postelein 21-23, rabarber 4-17, spi nazie 20-35. komkommers 28-29, tomaten 30-75, uien 15-25, per 100 kg, meloenen 140-175, perziken 10-35, bloemkool 30-79, komkommers 12-38, sla 3.50-9 per 100 st„ bospeen 35-52, kroten 9-13. ALKMAAR. 14 Jqll. Kaasmarkt: aan voer 21.000 kg fabrleksedammer, 9000 Goudse volvette. Noteringen: fabrleksedammer f 1.77, Goudse volvette f 1.86-1.87. Handel goed. van dit produkt ten bedrage van 830.625 dollar, die de fabrikant een winst ople verde van 562.339 dollar, waarvan na betaling van belasting nog 239.135 dol lar overbleef Zo kan men doorgaan. Geen wonder dat de winsten van de fabrikanten van zulke genees- en pynstihende middelen enorm zijn. Een enkele voorbeeld: een bekende firma op dit gebied maakte in 1958 na aftrek van belasting een winst van 38,2 procent. Met deze winstmarge kon de firma verwachten binnen drie jaar ty'ds haar hele geinvesteerde kapi taal terugverdiend te hebben. Een ande re firma maakte 33,5 procent winst, weer een andere 33,1 procent Aandelen met sprongen omhoog Sedert het einde van de Tweede We reldoorlog zjjn de aandelen van de fabrikanten van diverse preparaten met sprongen omhoog gegaan. Eén firma keerde in 11 jaar tijds ongeveer 16.500 dollar dividend uit op een belegging van 10.000 dollar. Een andere firma betaalde aan dividend meer dan het dubbele van de oorspronkelijke belegging Een aanvankelijk in 1949 in deze laat ste firma belegd bedrag van 10.000 dol lar was tien jaar later, in 1959 dus, maar eventjes 244.000 dollar waard, zó waren de aandelen gestegen. Naast deze waardevermeerdering van 234000 dollar had de belegger bovendien nog 20.000 dollar aan dividend ontvangen Dat is velen zelfs in de Verenigde Staten te bar, hoezeer men hier ook geneigd moge zyn gedurfde onderne mingslust en financieel succes te be wonderen. Het Senaatsrapport maakt melding van de stemmen die zyn opge gaan om de vervaardiging en distribu tie van genees- en pynstillende midde len als een zaak van algemeen belang in overheidshanden te leggen Een andere mogelijkheid die geopperd werd, was volkomen prysregeling door de regering. Dat alles druist wel heel erg in tegen de traditionele Amerikaan se opvattingen op economisch terrein. Doorbreking monopolies Men wil het dus gaan proberen in de richting van doorbreking van de mo nopolies, zodat er vrye concurrentie ont staat waardoor men de wet van vraag en aanbod in beweging hoopt te bren gen en aldus de prijzen tot een aan vaardbaar peil omlaag te brengen Ook denkt men aan de mogelijkheid de deug- delykheid der preparaten en de juist heid der reclame-aanprijzingen van overheidswege te doen controleren. Het onderzoek gaat voort. Inmiddels heeft de American Medical Association, de Amerikaanse vereniging van artsen, al tegen enkele van de geopperde denk beelden geprotesterd. Ze staat bekend Tweedaagse markt „Zuiderkwartier" Onder grote belangstelling heelt de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer P v. d. Werf, gisteravond in het clubhuis ,,'t Zuidje" aan de Anje lierstraat de tweedaagse verkoopmarkt ten bate van het 35-jarig jubileumfonds van de speeltuinvereniging „Zuider kwartier" officieel geopend. De feestelyk versierde en smaakvol ingerichte markt mocht zich in een druk bezoek verheugen en gezien de koopjes, die er waren te halen op het gebied van huishoudelyke-, textiel-, en speelgoederen, alsmede tal van kunst voorwerpen. bleef het niet bij kijken alleen, doch ontstond er spoedig een „levendige handel", waarby de ijverige ..verkoopsters" handen te kort kwamen. Ook de diverse attracties waaronder enkele met „altyd prijs", trokken veel belangstelling. Ook vandaag is het nog „marktdag" in ,.'t Zuidje". Er staan de bezoekers nog vele attracties te wach ten. De Luev B. en C. W. van der Hoogtprijs Tjjdens de gisteren in Leiden gehouden jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde is langdurig gediscussieerd over de vraag of aan de Amsterdamse schrijver Bert Schierbeek dit jaar de Lucv B. en C. Y\. van der Hoogtprijs toegekend moest worden. De vergadering was niet erg gelukkig met het advies van de Commissie voor Schone Letteren- Men achtte dit advies te duister. Na schorsing van de vergadering werd met vrij geringe meerderheid van stemmen besloten de prijs aan Bert Schierbeek beschikbaar te stellen. De motie, die tijdens de vergadering werd aangenomen, luidde als volgt: „De vergadering spreekt haar ongenoegen uit over de duisterheid van het advies tot toekenning van de Van der Hoogtprijs en verzoekt het bestuur er aandacht aan te wijden, dat de leden door de betrokken adviescommissie in de toekomst uitvoeriger en duidelijker worden voorgelicht". De vergadering heeft tot voorzitter van de maatschappij gekozen dr. F. K. II. Kosmann. Voor de toekenning van de Dr. Wijnaendts-Franckenprijs aan prof. dr. S. Dresden zie men elders in dit blad. De Rotterdamse gemeenteraad heeft donderdagmiddag als opvolger van dr. C. Reedijk benoemd tot bibliothecaris van de Gemeentelijke Bibliotheek en Leeszalen de heer drs. E. van Gulik, we tenschappelijk hoofdambtenaar voor de algemene geschiedenis aan de Leidse Universiteit. Reeds eerder ontving de heer Van Gulik een benoeming in Rotterdam, nl. in 1959 toen hij door B. en W. werd benoemd tot directeur van het Histo risch Museum aan de Korte Hoogstraat. Voor deze benoeming heeft de heer E- van Gulik echter bedankt. De heer E. van Gulik werd op 21 juli 1910 te Hoorn geboren. Van 1922 tot 1927 volgde hij in zijn geboorteplaats de opleiding aan de Rijks-HBS. In 1929 als heel wat behoudzuchtiger dan vele j deed hij staatsexamen en studeerde van haar eigen leden. I daarna geschiedenis aan de Leidse Uni versiteit waar hij in 1941 voor 't docto raal examen in de faculteit der letteren en wijsbegeerte slaagde. Na enkele maanden verbonden geweest te zyn aan de bibliotheek van het Vredespaleis (als medewerker aan de Grotius-biografie) werd de heer Van Gulik benoemd tot assistent aan de Universiteits-bibllo- theek alhier en korte tijd daarna tot conservator van de afdeling Gedrukte Werken van deze bibliotheek. In 1952 werd hy benoemd tot wetenschappeiyk ambtenaar le klas. in 1956 tot weten schappeiyk hoofdambtenaar. Sinds ok tober 1960 is hy werkzaam als weten schappeiyk hoofdambtenaar voor de al gemene geschiedenis aan de Leidse uni versiteit. De heer Van Gulik heeft veel com missiewerk verricht op bibliotheekge bied. Hy heeft thans o.m. nog zitting in de congrescommissie van de Cen trale Vereniging voor Openbare Biblio theken en de Nederlandse Vereniging van bibliothecarissen en in het bestuur van de sectie Wetenschappelijke Biblio theken van laatstgenoemde vereni ging. Nieuwe uitgaven EINDBALANS VAN HET DUITSE JODENDOM J u den im D eutschen Kul- turbereich, ein Sammelwerk, Jüdischer Verslag, Berlin Een tra gisch boek, dit werk over de indruk wekkende bijdrage van de joden tot de Duitse cultuur. Het ontstond in 1934 als „historische terugblik", maar werd toen niet uitgegeven, omdat de Staatspolizei dat niet in het belang van de openbare orde en veiligheid" achtte Maar dr. Siegmund Kaz- nelson was geboeid door de eenmaal ondernomen taak en heeft jarenlang gewerkt aan de voltooiing en verbe tering. Tenslotte kwam deze Schluszbalans des deutschen Judentums" van de pers, een imposante uitgave van meer dan duizend bladzijden, met een register van niet minder dan vierduizend namen! Het omspant de periode van „Nathan der Weise" tot het verlies van de rechtsgelijkheid onder het nazi-regime. Wijlen prof Richard Willstatter, Nobelprijswin naar, schreef een inleidend woord. De zeer uitgebreide stof is overzichte- lyk ingedeeld, nameiyk per culturele sec tor, zodat om enkele van de veertig hoofdstukken te noemen achtereen volgens letterkunde, beeldende kunsten, kunstverzamelaars, scheppende musici, herscheppende musici, toneel, film, wijs begeerte. geografie, atoomwetenschap, chemie, politiek er. sport behandeld worden. Het aandeel van de j..oden in Duitslands culturele prestaties is niet gering. Op het terrein van de letterkun de worden byv. Moses Mendelssohn, Heine, Schnitzler, v. Hoffmansthal, Dö- blin, Brod, Kafka, de Zweigs en Feucht- wanger besproken (om enkele namen te noemen by de muziekMendelssohn- Bartholdy, Meyerbeer, Offenbach, Mah ler en Schönberg, bij de wysbegeerte: Marx, Cassirer, Husserl, Scheler en Bu- ber, bij de psychoanalyse: Freud en Ad- Ier. Men ziet, dat dit maar een paar namen zyn uit enkele gebieden. Het boek is zorgvuldig gedocumen teerd. Zo staat achter de naam van de vermaarde atoomfysicus Niels Bohr: zoon van een Joodse moeder en met een jodin gehuwd. Van „annexatie" is dus geen sprake. Aan het slot komt zelfs een lyst voor van nlet-Joden. die als joden te boe kstaan, veelal omdat hun namen een „joodse klank" hebben (de schryver Bertolt Brecht, de componist Max Bruch, de Russische schilder Kandlnskv. de uit vinder van het vliegtuig Otto Lillenthal enz.). Een werk als dit onderstreept nog eens de misdadigheid van het Hltler-re- gime, dat een einde maakte aan de zeer vruchtbare culturele arbeid van deze volksgroep. Burgerlijke Stand Geboren: Charlotte C. M dr van H J. Peeters en M. J J. Elshof, Johanna W |ür van O W J Leget en J. Th Inklaar; TJaart S. J M„ zn van Th. H. ten Berge I en M. Wleringa; Ingrld K dr van G. L. Elllnger en A Bugge; Joab, zn R. Stelnltz l <?n I. I. Cohn; Helman J„ zn van M V. Boon en E Stranders; Annette C, dr van W E. N. Vasblnder en W L Rijk; Chrls- tlaan S„ zn van C. van Oosten en M. C. van der Holst. GetrouwdL P. Nelemans. 39 Jr en J. C Vllegenthart. 34 Jr; P. J Remmers waal. 30 jr en C. T Bruin, 27 Ir; A D, Nleuwen- I hulzen Segaar. 23 Jr en H E N Kamsteeg 23 Jr; H W H. van Hoek, 27 Jr en N. J. Bruin, 22 Jr. Overleden: H J Steffens. w,v. P. Ph. van den Broek; M. M. O. Voretraaten, w v. N. Louwrler. Medische Dienst Voorschoten: Dokter Tonino, Voor straat 23, tel. 2493. wykverpleging Ge zondheidscentrum, tel. 2177. Dokter J. M. Abarbanel, Chopinlaan 32, tel. 3875 (voor eigen patiënten). Wassenaar: Dokter J. A. Römer, Lan ge Kerkdam 56, tel. 2501 en dokter J. H. Jaarsma, Wlttenburgerweg 106, tel. 9676. Apotheek Siderius, Langestraat 86. tel. 2141. Oegstgeest: Dokter Reterink, tel. 20394 en dokter Meissner, tel. 24865. Warmond: Dokter H. A. G. M. Walen kamp, tel. 01711-220. Wykverpleging; zuster Konyn, Herenweg 77, tel. 01711- 250. Loonzakjes verdwenen Uit een directiekeet op een bouwter rein aan de Spaarnestraat zyn gisteren tussen zeven uur des morgens en vyf uur des middags achttien loonzakjes verdwenen, die een gezamenlyk bedrag van tweeduizend gulden bevatten. Zeepkist aangereden Een zeepkist-wagentje. „bestuurd" door de 7-jarige Robbie Ryskamp uit de Magdalena Moonstraat, schoot gister middag omstreeks half 3 onverwacht de rybaan op van het kruispunt 3 October- straatDuivenbodestraat. De chauffeur van een vrachtauto kon een aanryding niet meer voorkomen. Met een gebroken bovenbeen bracht de EHD Robbie naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Annette M„ dr van H. P. van Leeuwen en H. G. Bosman. Getrouwd: D. van Drlel, 25 Jr en A. Scheurwater, 20 Jr. OEGSTGEEST NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Herv. Gem.: Groene- of Willibrord- kerk: 10.30 uur: ds. G. F. Callenbach Pauluskerk: 10 uur: ds. P. J. Maekaav; 7 uur: ds. B. C. Visser iA.A.) Ver. v. Vryz. Herv.: W de ZwUger- kerk: 10.30 uur: ds. A. Verstraaten, Wor- mer. 10 uur: en 5 Ger. Kerk: Mauritslaan uur: ds. Meyer. Ger. Kerk vrygemankt)W. de Zw kerk: 8.30 uur: ds. R. Brands; 3 uur: as. H. J. Zwarts. De volgende meisjes uit deze ge meente ontvingen van de Chr. Katwijk- se Industrie- en Huishoudschool het getuigschrift primaire opleiding: Nellie Brouwer. Diane van Duyn ei Haasnoot Van de naaistersopleiding kregen Lies Schaddé van Doom en Annie de Mooij een diploma evenals Tlny Durieux. Ireen van Leeuwen en Corrie van der Mey van de coupeuse-opleiding: Truus Hoogstraten en Lies Oudshoorn kregen als assistenten in de hulshouding een getuigschrift. l| WARMOND Geslaagden „Warmonderhof" Voor het eindexamen van de mlddel- l bare land- en tuinbouwschool „War- monderhof" te Warmond slaagden de dames M. Oosterhof, F. Welde. W. Zaayer en M. J v. d. Velde en de heren j M. Schoenmaker, M. Schöne en T. Tissing. ZOETERWOUDE Afscheid zuster Wessel i In het Patronaalsgebouw aan de Schenkelweg had het afscheid plaats van zuster Wessel-Lens. De St.-Jans- fanfare en de drumband brachten een muzikale hulde aan de scheidende zus ter. Daarna betraden de oudste en de jongste baby, die de zuster op de wereld had helpen brengen het podium. Het waren de 21-jarige Bert v. d. Akker en de baby van de familie Overdevest-Hool- mans. Beide „baby's" boden de schel ende zuster een enveloppe met inhoud aan. Deken Juffermans sprak namens de katholieke moeders uit Zoeterwoude. Hij noemde de scheldende zuster een voor beeld voor velen. De Zoeterwoudse mandolineclub bracht de zuster met muziek en zang hulde. De tien kleine meisjes, die dit voor haar rekening namen werden door zuster Wessel beloond met een versnape ring. De 9-jarige Chris Roessen droeg een gedicht voor. De opa van de Jongste babv. die ln Stompwijk geboren is, de heer Hooimans dankte namens de Stompwykse moeders Nadat de zangvereniging Santé Lucia wa-s opgetreden werden namens het naamloze comité, dat de hulde had voor bereid. drie albums met foto's van ge zinnen overhandigd, waar zuster Wessel hulp heeft verleend. ZATERDAG 15 JULI 1961

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9