Scholieren voelen NIETS voor een J schoolweek VIJFDAAGSE Zo werden wij vrienden CULTUURBARBAREN IN AMERIKA Wel of geen vrije zaterdag - straks moet worden beslist j Ook moeders „FIm n-ESoogaa geen instemming KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS RIMBOE IV Exploiteert Engelse huisvrouw Italiaanse meisjesstudent! Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 15 juli 1961 Vijfde blad no. 30400 „Nee, wat mij betreft: GEEN VRIJE ZATERDAG!" Dit Z is het antwoord van een Leidse ulo-leerlinge op de vraag die we drie weken geleden stelden: wel of geen vijfdaagse schoolweek? En op één na zijn alle briefschrijvers het met haar eens! Wij geloven, dat deze uitgesproken voorkeur van onze jonge, schoolgaande lezers niet nadrukkelijk genoeg onder de aandacht kan worden gebracht. Immers, straks moet een beslissing worden genomen: handhaven we de ouderwetsezesdaagse schoolweek in het nieuwe school jaar of gaan we met de vijfdaagse van start? Hopelijk draagt dit artikel er toe bij de taak van de autoriteiten die deze knoop moeten doorhakken, te verlichten. Het is van belang, dat zij weten dat de scholieren zélf die dus in de eerste plaats de gevolgen zouden ondervinden van een verandering van de schooltijdindeling in het algemeen geen goed woord over hebben voor de vijfdaagse school week. „De meeste Amerikaanse zaken lieden zijn opgevoede barbaren als het op cultuur aankomt", zo schrijft J. Paul Getty, waarschijn lijk de rijkste man ter wereld, in het Amerikaanse tijdschrift „Play boy". De zevenvoudige miljardair vergelijkt zijn Amerikaanse collega's met de „opgevoede barbaren van het oude Rome". Evenals de barbaren van Rome heb ben zij de commerciële, technische en militaire technieken onder de knie, al dus Getty. „Maar zij zijn tekort ge schoten in het ontwikkelen van enig begrip, waardering of liefde voor de kunst en de cultuur van de grote be schaving om hen heen". Getty wuift de bewering dat Ameri kaanse zakenlieden geen tijd hebben om aan cultuur te doen, weg. „Zij brengen tientallen uren door in hun „country clubs", kijken .opgerold in gemakkelijke stoelen in hun huizen, wezenloos naar de vulgaire banaliteiten die over de schermen van hun televi sie-toestellen flitsen". „Het meest trieste van alles vormen sommige Amerikaanse zakenlieden die ik in Europa ontmoette, die naar het buitenland gingen voor investeringen en van de Europese fabrikanten ver wachtten dat zij volgens de beste Ma- dision Avenue-traditie zouden worden onthaald op wilde fuiven. In plaats van de met champagne overspoelde orgiën die zij verwachtten, zien zij zich mee genomen naar de opera of het ballet", aldus Getty. Vooral leerlingen van middel bare scholen hebben de kans aangegrepen om in het geweer te komen. Sommigen stuurden een brief waarin zij omstandig uit eenzetten waarom zij tegen de vijfdaagse zijn, anderen volston den met een briefkaart met alleen het woordje „zesdaagse" erop gevolgd door een fiks uitroep teken. Het heeft weinig zin alle reacties hier in hun geheel weer te geven, omdat zij vrijwel allemaal op hetzelfde neer komen. Dit zijn de bezwaren die de meeste briefschrijvers tegen de vijf daagse schoolweek aanvoeren: O vrije middagen gaan verloren; veel meer huiswerk voor de vol gende dag (voor meer „lesuren") i minder tijd om maken dit huiswerk te 's zaterdagsmorgens veel huiswerk voor maandag, zodat van de vrije niet veel overblijft. OVERVERMOEID Een 14-jarige gymnasiast uit Leiden stelt het probleem heel scherp. „Per dag krijg ik voor vijf vakken huiswerk op", schrijft hij. „Wanneer de vijfdaagse schoolweek zou worden ingevoerd, zou ik elke dag voor zes vakken huiswerk moeten maken. De leerlingen zouden dan oververmoeid raken", concludeert hij. „Er is dan een zaterdag en een zondag om uit te rusten, maar er zal in de hele verdere week niet veel vrije tijd overblijven. Dit is zeer slecht. Men kan beter werken met tamelijk veel korte tussenpozen om uit te rusten dan met één lange rusttijd, al klinkt het laatste nu nog zo aanlokkelijk". OOK NIETS De suggestie van de heer A. Boogaard, Rijksinspecteur voor l.o., v.g.l.o., en u.l.o., om in de zomermaanden (van 1 mei tot 1 oktober) de vijfdaagse schoolweek in te voeren en gedurende de rest van het jaar de zesdaagse te handhaven, kan in de ogen van de meeste briefschrijvers evenmin genade vinden. „Het plan van de heer Boogaard ver dient geen aanbeveling", zo schrijven een broer en zus. „Juist in de door hem genoemde maanden hebben de leerlin gen het extra druk met proefwerken voor overgangen en eindexamen", aldus het meisje. ,Dan moet er dus harder worden gewerkt", voegt haar broer er aan toe, „en als men dan (bij de in voering van de vijfdaagse - red.) later thuis zou komen, zou men minder tijd voor het huiswerk hebben. Toch moet de vastgestelde hoeveelheid werk ge reed komen. Dat komt er dus op neer, dat men vooruit moet werken. De vrije zaterdag, die anders niet gebruikt zou worden om huiswerk te maken, ,en de zondag zouden dan moeten worden in geschakeld om het werk af te krijgen". Wat zal het nieuwe schooljaar onze scholieren 's zaterdags brengenEen vrije ochtend om te doen wat je zelf graag wilt (zie middelste foto) of - en dat gevaaris zeker niet denk beeldig - wat je ouders graag willen, zodat je wordt opgeknapt met allerlei klusjes, zoals het wieden van het onkruid in de tuin, het maaien van gras, het doen van boodschappen? Of, zoals vanouds, de schoolbank? Hadden de scholieren het voor het kiezen, dan bleef het in het nieuwe schooljaar bij het oude. (Foto L.D./Holvast) HUISWERKVRIJ WEEKEINDE „Ik vind, dat de voordelen van de vrije zaterdag (die er zeker wel zijn) niet opwegen tegen de nade len die je er de rest van de week van ondervindt"schrijft een meisje uit Oegstgeest. „We zouden er veel meer mee worden geholpen, als we, desnoods maar één keer in de maand, een huiswerkvrij weekeinde kregen. Dat huiswerk voor die ene dag is zo weer in te halen". Een jeugdige Alphenaar stelt de vijf daagse schoolweek gelijk aan „een zeer vermoeiende eentonige week" en „daar bedank ik voor". Een Leidse h.b.s.'er ,,De bouw van de steiger was een grote krachtsinspanning. Maar daarnaast besteedde ik ook grote aandacht aan het weiden van het vee, de woningbouw, de aanleg van wegen en de strijd, de eeuwige strijd tegen de erosie van de rivieroever. Het ging lang niet allemaal even gemakkelijk. Integendeel. Je moet de Indianen geestelijk be- invloeden om praktische resultaten te kunnen boeken. Het is echt niet eenvoudig om de Amerikaanse Indianen iets te laten doen, vooral niet als dit onder leiding van hun eigen voormannen moet geschieden". Een apart probleem vormden de In diaanse teenagers. Ze zyn we weten het maar al te goed in het hedendaag se Europa overal en steeds een pro bleem in een aan snelle en ingrijpende veranderingen blootstaande samenle ving. „Voor mijn komst in Orealla had de dorpsonderwijzer er een jongens club gevormd, maar hij was een al te dominerende figuur en verlangde een tè hoge contributie, zodat de club wei nig succes boekte. Het was ellendig om te zien hoe het de jongens verging. Hun vrije tijd ver deden zij met drinken. Veel anders konden zij in Orealla niet doen. Ik vond dit dubbel ellendig en tragisch, omdat zij van mijn leeftijd waren, omdat ik merkte, dat zij veel dingen net zo zagen als ik. Zij werden mijn vrienden. Net zo als Engelse jongens mijn vrienden werden. Vlak voordat ik afscheid van de In dianen nam organiseerde ik een tim- mercursus voor de jongens. De leiding berustte bij een instructeur, die we van elders hadden aangetrokken. De jongensclub veranderden we in een club voor jongelui, zodat ook meisjes lid konden worden. Ik leerde de jongens voetballen, opende een wel voorziene bibliotheek. We bouwden een clubhuis van de restanten van een bouwvallige school. Eens nam ik een aantal jongens mee naar de hoofdstad Georgetown, waar zij een suikerplan tage, een drukkerij, een brouwerij en scheepswerven bezichtigden. Ze waren er opgetogen over. Toch bleef het moeilijk iets met en voor de teenagers te bereiken. Ik ge loof, dat de grote veranderingen, die zich In hun samenlevinkje voltrokken, hiervan de oorzaak waren. Ze wisten het echter zelf niet en dat was maar gelukkig ook. De groep, die de leeftijd van de teenagers nog niet had bereikt, was heel wat makkelijker te hanteren. Zo heb ik de prettigste herinneringen aan de verkennersgroep die ik in Orealla in het leven riep. Vincent, een oudere Jongen, die mij vaak onder alle om- „Ik heb beloofd, dat ik terug zal komen in Orealla en ik ben vast besloten mijn belofte te houden", zegt de achttienjarige Colin Henfrey, die als „maatschappelijk wer ker zonder ervaring" een jaar in het oerwoud van Zuid- Amerika werkte om de India nen de eerste beginselen van de beschaving bij te brengen. „Toen voer mijn boot weg. Ik wuifde Het was het zwaarste afscheid, dat ik tot- nutoe had meegemaakt". Dit is de laatste aflevering van deze „teenager-repor tage". DE VERKENNERSGROEP die Colin Henfrey oprichtte en waarvoor de knapen van Orealla zich enthousiast toonden. standigheden hielp, werd na enige tUd hopman. Een voordeel van de (enthousiaste) verkennersgroep was, dat de ouderen Inzagen, dat er wel iets goeds zat in de „nieuwigheden", die hen aanvankelijk zo hadden verbijsterd en in verwarring hadden gebracht. Jong? Ja, ik was jong en ik had bitter weinig ervaring. Maar toch ge loof ik, dat allen, die zich in het kader van „Vrijwillig Dienstbetoon" lieten uitzenden veel hebben gedaan en zelf ook veel geleerd hebben. Ze deden veel, omdat ze jong en enthousiast wa ren. Ze leerden veel, omdat ze vele nieuwe ervaringen opdeden, die hen later beslist van pas zullen komen. De omstandigheden dwongen ons voor onszelf te zorgen, te leren leren en daardoor zelft te leren en vooral om anderen te helpen. Ik leerde ook wat „geduld" voor de Orealianen betekent. „Geduld is een eigenschap, die veel westerlingen In de overzeese landen van de Inheemse be volking kunnen leren. Het werd me ook duidelijk, dat „mijn" Orealianen niet geduldig waren uit „luiheid", maar dankzij hun wijze, realistische kijk op de dingen. Toen ik er eenmaal was in Orealla moest ik wel. Ik improviseerde dus en maakte niet al te veel fouten. Zo was het. Het mooiste van mijn werk onder de Indianen was, dat ik midden in het oerwoud zo veel goede vrienden maak te en samen met hen iets tot stand kon brengen. Daarom zal ik de dag van mUn vertrek nooit vergeten. Ze organiseer den een feest, dat een dag en een nacht duurde en waar werd gedronken gedanst en muziek gemaakt. De Jon gens droegen hun beste witte hemden, de meisjes zelf gemaakte Jurken. En ik kreeg geschenken, een stroom van geschenken. Op de valreep bracht iemand mij nog een fikse slok bamboli, een ander gaf me een handvol bloemen, een paar oude dames omhelsden mij. Het was het zwaarste afscheid, dat ik ooit had meegemaakt." zegt na het opsommen van een hele rits bezwaren: „Onze „doordeweekse" activiteiten moeten we (in geval van een vijfdaagse - red.) verschuiven naar de zaterdagmiddag, de gezelligheid is er voor ons alleen op zaterdagavond en zondag. Want maandag begint het lieve zaterdagsvrije weekje weer. En als we eenmaal de vrije zaterdag hebben, zullen we hunkerend uitzien naar een niet-vrij e zaterdagmorgen KORTERE UREN Slechts een enkeling heeft de vijf daagse in bescherming genomen: een Jeugdige musici uit vijftig landen zullen binnenkort de kans krijgen in de beroemde Carnegie Hall in New York hun Amerikaans debuut te maken Een comité met de lange naam Carnegie Hall World Ih- teroultural Relations Committee" is van plan uit afgestudeerden van muziekconservatoria in deze lan den de kandidaten te selecteren die zich in de Carnegie Hall zullen voorstellen aan het Amerikaanse publiek. De jeugdige musici zullen met de eer alleen tevreden moeten zijn, want zij krijgen voor hun op treden geen honorarium. ■fr In Loosdrecht wordt weer het Ca baret der Onbekenden, georgani seerd door Max van Praag in sa menwerking met de N V. Phono gram, gehouden. Aan deze compe titie, waarvan inmiddels alweer twee rondes tot het verleden be horen. nemen amateurs op het ge bied van zang. muziek en voor dracht deel. De wedstrijd wordt voortgezet op de woensdagen 19. 26 Juli. 2 en 9 augustus. De finale is op woensdag 16 augustus. In lichtingen kan men krijgen bij Max van Praag. Lambertus Hor- tensiuslaan 38 te Hilversum of door de telefoonnummers 02950 11544 en 03042633 te draalen. Vandaag zal de wereld verlicht kunnen ademhalen in de weten schap dat mejuffrouw zus of zo definitief het aardse pronkstukje van het heelal i6. Meer dan hon derd heel erg mooie meisjes uit vele landen zijn naar Miami (Amerika) gekomen in de hoop Miss Universe te worden. Polen heeft geen vertegenwoordigster ge stuurd .want met de twee vorige misses uit Polen ging het mis. Zij keerden niet terug naar het vader land. maar bleven in Amerika. De een trouwde er en de andere ging studeren. De kus die de Italiaan Vittorlo en zijn verloofde Angelina op 23 augustus 1960 bij een tramhalte in Rome elkaar gaven, heeft een bit ter nasmaakje gekregen. Indertijd werden ze verbaliseerd door een surveillerende agent en dezer da gen velde een rechtbank vonnis over hen: twee maanden gevan genisstraf! Het ziet er dus naar uit dat bij een volgend weerzien tussen Vlttorio en zijn verloofde dat pas in september zal plaats vinden wanneer beiden in vrijheid worden gesteld zij zich tevreden zullen moeten stellen met een simpele handdruk ir In de examentijd kun Je de gekste dingen beleven. Vroeg een exami nator aan een eindexamenkandi daat van de HBS: ..wat is een ma nager". Zegt de kandidaat: „een volwassen teenager"... niet-school gaande Leidse dame. Voer de vrije zaterdag in zonder op de ove rige dagen van de week de leerlingen en de docenten te overbelasten, sugge reert zfj. Hoe? Door de lesuren (nor maal 50 minuten) met 5 minuten in te korten. „Ik geloof, dat deze vijf minu ten zijn in te halen: het is een kwestie van het tonen van wat meer tempera ment bij de les: een vlot begin dadelijk bij de bel, een pittige behandeling van de stof. wat „nieuwsgierigheid" van geest bij de leerlingen en we zijn er". EEN MOEDER Het zUn dus niet uitsluitend scho lieren geweest die hebben gereageerd. Zo schreef „een moeder" uit Leiden ons het volgende: „Wij hebben nog drie schoolgaande kinderen: twee op het lyceum en een op de m.u.l.o. Geen van drieën voelt iets voor de vrije zaterdag. Nu nog een vraag van mij. Er wordt steeds in de kranten geschreven, dat het nu zo fijn is, dat vader een vrije zaterdag heeft (mijn man vindt het afschuwelijk!) en dat het gezin eens heerlijk een lang weekeinde uit kan. Maar wie maakt daar gebruik van? De arbeiders en de middenstanders om te beginnen niet. De gegoede stand ook zeer weinig. En moeten dan al die dui zenden schoolkinderen een verzwaarde werkweek krijgen, omdat een enkeling misschien eens een weekeinde weg wil? Die kan voor zo'n geval weieens vrij vragen!" Zij is niet de enige moeder die er zo over denkt. Gunnen we deze moeder voorlopig het laatste woord in "t schoolweek probleem, waarover het laatste woord overigens nog niet gesproken is. ARGU8 Een Italiaans parlementslid heeft de regering verzocht maatregelen te willen nemen, waardoor een einde wordt ge maakt aan de „exploitatie van Ita liaanse meisjesstudenten in Engeland". Ongeveer 20 000 Italiaanse meisjes studenten zijn als gasten b(J Engesle families ondergebracht Omgekeerd studeren op deze wijze tevens vele En- else meisjes in Italië. ZU hoeven geen :ostgeld te betalen, maar van hen gelse meisjes in Italië. ZU hoeven geen kostgeld te betalen, maar van hen wordt verwacht dat z() de hulsvrouw helpen bU haar dagelUkse bezigheden. Het parlementslid Prettl verklaarde dat de Italiaanse meisjes in vele ge vallen worden belast met het „zwaarste huishoudelijke werk". Twaalf danseresjes van het Le ningrad se Klrow-ballet zUn met mooie tandpasta-glimlachjes naar huis teruggekeerd. De danseresjes uit het land van de roestvrije sta len tanden hadden de gelegenheid aangegrepen om in Engeland hun gebitten te laten behandelen. Ster- patiënte was Tamana, uit het corps de ballet, die met elf vullin gen. veertien nieuwe tanden en twee kronen de thuisreis aan vaardde.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15