t Sleutelstad en LZC deelden de winst (2—2) Uniek jubileum bij Ned. Spoorwegen dat vreemder lijkt dan het is! RADICALE OPRUIMING! Krantenbezorger gevraagd Reeds driekwart eeuw bootdienst van Enkhuizen naar Staveren Woninginrichting - BULTHUIS BOTERMARKT 23 Nog één miljoen te besparen bij inning luister- en kijkgelden Spanning in liet bakkersbedrijf wordt voortdurend groter Humphrey ondersteunt voorstel Vail Brandt: een vredesconferentie van alle oude vijanden van Duitsland VRIJDAG 14 JULI 1961 (Speciale berichtgeving) Elk bedrijf heeft zo zijn eigen manier om een belangrijke gebeurtenis, een afscheid, een bestuurswisseling of een jubileum aan het publiek bekend te maken. Dit geldt ook voor de N.V. Ned. Spoorwegen. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk oud en uitgebreid bedrijf wel aan het .jubileren" kan blijven. Er is altijd wel een personeelslid, dat zoveel jaar trouwe dienst achter de rug heeft of een verbinding tussen twee plaatsen die een aantal decennia bestaat. Vele van deze jubilea gaan dan ook onopgemerkt door de buitenwacht voorbij. Maar zaterdag a.s. bestaat de bootdienst van Enkhuizen naar Staveren 75 jaar. De „Bosmannen" Op zichzelf lijkt het een beetje vreemd dat een spoorwegmaatschappij een jubileum van een bootdienst gaat vieren. Het lijkt echter vreemder dan het is. Driekwart eeuw geleden werd een sterke behoefte gevoeld aan een ver binding tussen de spoorweg Zaandam- Enkhuizen en de lijn Leeuwarden-Sta veren. De Afsluitdijk was in die ja ren nog slechts een hersenschim van een enkele fantast. In 1881 werd besloten tot het instellen van een veerdienst tussen Enkhuizen en Staveren, welke dienst geëxploiteerd zou worden door de zogeheten Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij kortweg H.S. welke maatschappij ook de spoorweg Zaandam-Enkhuizen exploiteerde. De dienst zou uitgevoerd worden door de heer C. Bosman uit Alkmaar. De naam Bosman zou meer dan 50 jaar aan de veerdienst verbonden blijven. Na de heer C. Bosman werd de dienst namelijk tot kort voor de tweede we reldoorlog uitgevoerd door de heren W. C. Bosman en M. C. Bosman. Dertig jaar lang van 1886 tot 1915 voeren de drie raderschepen van de veerdienst heen en weer tussen de Hol landse en de Friese kust. In 1915 deden de stoomschepen hun intrede. Het waren er twee, met een capaciteit van 2000 passagiers: de „R. van Hasselt" en, hoe kan het anders, de „C. Bosman". Acht jaar later, in 1923, werd de zeer luxueuze „W. F. van der Wyck" in de vaart genomen. In dit jaar werden niet minder dan een kwart miljoen perso nen „over zee" vervoerd. Van zee tot meer Dit getal bleef stijgen en overschreed ruim de 300.000, totdat in 1933 de Af sluitdijk voor het verkeer werd openge steld en de „zee" een „meer" werd. Het goederenvervoer waarvoor drie aparte ponten in gebruik waren kreeg de hardste klap en na enige jaren moest deze dienst dan ook worden gestaakt. In 1938 nam de N.V. Nederl. Spoor wegen de veerdienst over en laat deze tot de dag van vandaag nog steeds uit voeren. De openstelling van de Afsluitdijk had uiteraard ook gevolgen voor het reizi- gersvervoer, hoewel deze, zoals we reeds zeiden, niet zo ernstig waren als voor het goederenvervoer. Het is echter toch aan het niet realiseren van de aanvan kelijke plannen voor een spoorweg over de Afsluitdijk te danken, dat de boot dienst haar 75-jarig bestaan kan vie ren. Talrijke toeristen Op het ogenblik wordt de dienst on derhouden door een tweetal motorsche pen: het m.s. „IJsselstroom" en het m.s. „Waalstroom", welk laatste in re serve gehouden wordt. Driemaal per dag vaart de „IJsselstroom" heen en weer tussen Enkhuizen en Staveren. In de zomermaanden worden, vooral in ver band met het grotere aantal toeristen, vier tochten per dag gemaakt. Op de „IJsselstroom" gonst het dan van de rumoerige vakantiegangers. Ter wijl kapitein Woudstra, of als hij géén dienst heeft zijn collega Van der Schuit, het roer in handen heeft, loopt restaura teur Tonkes met een blad vol wiebelende kopjes koffie over het bovendek. Een vrouwelijke passagier kan zelfs de ge dachte aan een kopje koffie niet meer verdragen en leunt op het achterdek over de railing. De meeuwen die ons van Enkhuizen af reeds vergezellen dui ken kruisend naar de golven. „Het zit 'm in de wind", vertelt Ton kes ons. En hij kan het weten, want 41 jaar geleden voer hij voor de eerste maal als „piccolo" mee. „Alleen by noordwesten wind hebben we nog wel eens een zieke aan boord. Bij andere wind heb je geen centje pijn. En nu zitten we nog In diep water Straks wordt het nog even leuk De „IJsselstroom" zit nu midden op het IJselmeer. De kust van Holland is achter ons verzonken en het Friese land houdt zich nog schuil achter de horizon. „Romantiek" Nonchalant tegen de railing geleund vertelt een van de bemanningsleden het verhaal van „die kleine Friese vracht vaarder. die in een dichte mist werd geramd". De kapitein die erop zat wilde niet van boord, terwijl een kind kon zien dat het gebeurd was met het scheepje Nou, het heeft dan ook maar een haar gescheeld of hij was naar de haaien geweest Een vrou- Advertentle sr-rr^ welijke passagier kijkt angstig over boord, alsof zij elk ogenblik verwacht een haai aan het oppervlak te zien verschijnen. In twee minuten was het ge beurd Finaal in de golven verdwe nen Er valt een stilte. Ook een bootdienst als die van Enkhuizen naar Staveren heeft zijn ..romantiek" op gedist in „schipperslatijn" De „IJs selstroom" wordt onrustig en begint te stampen. We begrijpen wat Tonkes be doelde met zijn „leuk". We zitten nu boven „de ruggen", een ondiepe vaar geul op nog slechts enkele minuten van Staveren. Het stampen duurt maar even. dan ligt het schip weer rustig in het diepe water vlak voor de kust. Passagiers stromen van boord Uit de salon, de pietpeuterige restaura tie en van het bovendek stromen de passagiers naar de loopplank. Fietsen worden bij tientallen van boord gebracht en als de laatste vakantieganger met ietwat trillende „zee-benen" op zijn rij wiel of bromfiets is gestapt, gooit de „IJsselstroom" alweer los. De plaatsen aan boord zijn ingenomen door nieuwe passagiers. Het is vreemd, maar vijf kwartier lang vormen zy een groep mensen die meer „bij elkaar horen" dan de ook voor elkaar wildvreemde reizigers in de een of andere treincoupé. En het is toch maar een „doodgewone" dienst van de Ned. Spoorwegen COUPONS LINOFELT LINOLEUM VAST TAPIJT LOPERS GORDIJNSTOFFEN voor de HALVE PRIJS Prachtige wollen KARPETTEN voor SPOTPRIJZEN. Algemene Rekenkamer meent: De Algemene Rekenkamer heeft blijkens het jaarverslag over 1960 met voldoening geconstateerd dat de administratie van de luister- en kijk gelden op snelle en doeltreffende wijze is gemechaniseerd. De hiermede bereik te besparingen zijn niet bij benadering te schatten. De P.T.T. is echter tot de conclusie gekomen dat de tijd nog niet rjjp is voor twee andere aanbevelingen, die de Rekenkamer had gedaan t.w de jaarlijkse vooruitbetaling van het kijk geld en de combinatie van luister- en kijkvergunning. De voordelen die daar te zijner tijd uit verkregen zullen kun nen worden, mogen geschat worden op bijna één miljoen gulden. Hoewel de Algemene Rekenkamer tot de conclusie was gekomen dat een wij ziging van het klassieke stelsel van de Staatsloterijloten, telkens geldig voor één klasse van trekking en doorgefourneer de loten geldig voor alle klassen van trekking- tot vereenvoudiging en dus besparing van kosten zou leiden, heeft de Staatssecretaris van Financciën en kele maanden geleden laten weten dat geen wetsontwerp tot een wijziging in die zin op stapel staat. De Alg. Rekenkamer was na een onderzoek ook tot de overtuiging geko men, dat het aanbeveling verdiende de organisatie van het personenvervoer per rijksauto te wijzigen. Opheffing van de departementale autopools en het ver voer door taxi-ondernemingen te laten verrichten, was zijn suggestie. Of de autopools tot één pool verenigen. De minister meent echter, dat de laatste oplossing weinig baat zou geven. Wel was minister Korthals bereid zijn ambt genoten maatregelen aan te bevelen ten einde tot een meer doelmatig gebruik van de dienstauto's te komen. De staatssecretaris van Financiën heeft de Algemene Rekenkamer nog niet laten weten, waarom de tarieven voor het verlenen van diensten door ambte naren van de actieve dienst ten behoeve van particulieren niet volledig zijn aan gepast aan de werkelijke kosten. De laatste herziening van de tarieven was in 1952 geschied. Een globale calculatie wees uit, dat deze tarieven eigenlijk verdubbeld zouden moeten worden om de werkelijke kosten te dekken. Met ingang van 1 februari zijn ze wel 50 omhoog gegaan, maar waarom ze niet aan de kosten zijn aangepast, is nog steeds een vraag voor de Alg. Reken kamer. De Algemene Rekenkamer be treurt het nog steeds, dat door „gebrek aan ruimte" het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen nog het enige belangrijke departement is, waarin de Kamer geen permanente huisvesting voor haar controlebureau heeft kunnen verkrijgen. De Kamer hoopt, dat de minister alles zal doen om zo'n huisvesting alsnog te realiseren. ECONOMISCH ADVISEUR VAN SURINAME De Surinaamse ministerraad heeft mr. C. C. de Rooy, die binnenkort zyn func tie van voorzitter van de Vereniging Su rinaams bedrijfsleven neerlegt, benoemd tot economisch adviseur in Nederland. Mr. C. C. de Rooy, die toegevoegd zal worden aan de staf van de Surinaamse gevolmachtigd minister te Den Haag. zal in Nederland en andere Westeurope- se landen contacten leggen en belang stelling wekken in kringen van het par ticulier bedrijfsleven voor investeringen in Suriname en vestiging van afzet markten in Europa. Tijdens de reizen in het laatste Jaar van Surinaamse delegaties in Europa is namelijk gebleken, dat er bij het be drijfsleven belangstelling bestaat voor investeringen in Suriname. Er is echter behoefte aan een instantie in Neder land, die deze belangstelling aanwak kert en die tevens grondig op de hoogte is van alle omstandigheden in Surina me, zodat de gewenste inlichtingen ter plaatse kunnen worden verstrekt. Wie moet de loonsverhoging betalen? (Van onze Haagse correspondent) Alle partUen in het bakkersbedrijf beraadslaagden gisteren in eigen kring over wat er moet gebeuren, nu de minister van Economische Zaken heeft geweigerd toestemming te verlenen tot (gedeeltelijke) doorberekening van de loonsverhoging, die door werkgevers en werknemers op 10% was gedacht. (5% loonsverhoging en 5% loontoeslag voor gemis van de vrije zaterdag, de z.g. arbeidstijdverkorting- dervingstoeslag) Uit de verhoogde produktiviteit de beschikbare produktiviteitsruimte zou de 5 loonsverhoging kunnen wor den gevonden, zodat deze niet behoeft te worden doorberekend. De 5% loon toeslag voor werken op zaterdag had men graag willen putten uit een ver hoging van de broodprijs. Bij de werkgevers zijn stemmen op gegaan om niet verder te gaan dan het betalen van een loonsverhoging van 5%, in werknemerskringen bestaat ech ter weinig animo om daarmede genoe gen te nemen nu zowel van werkene- mers- als van werkgeverszijde de 10r" loonsverhoging alleszins verantwoord werd geacht. Of er een contractloze periode in het bakkerijbedrijf zal komen, of dat de ar- beldsvrede verstoord zal worden door een staking niemand weet het op dit ogenblik. Jammerlijke schending van de godsdienstvrijheid Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de maatregelen van de Oostduitse autoriteiten tegen de kerkelijke bijeenkomsten in Oost-Berlijn „een betreurenwaardlge schending van de godsdienstvrijheid" zijn. De woord voerder noemde de kerk de enige reste rende instelling, die geheel Duitsland omvat. Het bestuur van de kerkprovincie Ber- lijn-Brandenburg, onder wie de praeses Kurt Scharf en bisschop Otto Dibelius, heeft bij premier Grotewohl geprotes teerd tegen de verbondsbepalingen van de president van politie van O-Berlijn. Het vraagt de premier deelnemers aan de bijeenkomst alsnog toestemming te geven in de periode van 18 tot 23 Juli in Oost-Berlijn kerkdiensten by te wo nen. Vanochtend zyn alle partyen nog eens by elkaar gekomen waarna zy ontvangen werden door het College van Rljksbemlddelaars. We kregen de In druk. dat er by alle betrokkenen een spanning heerst, die op ontlading wacht. Hoe deze tot stand zal komen Is nog in geen enkel opzicht te voorspellen. In de loop van het volgende jaar hoopt Prinses Beatrix het landgoed Drakesteinonder Baarn te be trekkendat zij kort kort geletien heeft aangekocht. De foto toont werklieden bezig met het herstellen van het dak. MINISTER VISSER BEZOCHT VLIEGBASES De minister van Defensie, ir. S. H. vis ser, heeft gisteren per Beaver-vliëgtuig van de Kon. Luchtmacht een werkb - zoek gebracht aan de vliegbases Deelen en Gllze-Rijen. Deelen was gistermorgen aan de beur'. De minister inspecteerde hier o.m. de fotodienst en het foto-squadron van de luchtmacht. 306. Daarna vloog de mi nister naar Ollze-Ryen. waar hU de lunch gebruikte en vervolgens de ver schillende opleidingsinrichtlngen op deze basis bezichtigde Voorts liét hy tydens een vlucht in een Fokker S 11 lesvliegtulg de instructiemethode op deze machine demonstreren. Aanrander in arrest gesteld (Van onze correspondent) De Rykspolitle te Dordrecht heeft gis termorgen de hand gelegd op een 18- jarige man uit Dordrecht, die heeft be kend zondagavond jl. in Papendracht een 14-jarig meisje in de ouderiyke wo kend zondagavond j.l. in Papendrecht te hebben aangerand. Na drie weken nauwgezet speuren, waarbij de Rijkspolitie met foto's te werk is gegaan, hebben een paar getui gen de dader op een foto herkend. Na zijn arrestatie heeft hij onmiddellijk toegegeven zondagavond in Papendrecht te zijn geweest; voorts dat hij bij de woning van de familie van het meisje heeft rondgescharreld, dat hij is bin nengedrongen en dat hij handtastelijk is geweest. Voor de rest weet hij niets meer. Het staat vrijwel vast, dat hy ook de dader is van de aanranding op de on derwijzeres in Alblasserdam op 22 april Jl. Hij was door zijn arrestatie zo van streek, dat men hem daarover nog niet heeft kunnen verhoren. De onderwijze res heeft hem echter herkend. Voorstel van India voor neutraal Laos De minister van Defensie van India, Krisjna Menon, heeft gisteren bij de veertien-mogendhedenconferentie over Laos in Genève een ontwerp-verklaring ingediend, waarin de aan de conferentie deelnemende landen op zich zouden ne men de onafhankeiykheid van Laos te eerbiedigen en zich te zullen onthouden van inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van dat land. Voorts zou deze verklaring, waarin kennis wordt genomen van een neutra- liteitsverklaring door de toekomstige Laotiaanse regering, de betrokken lan den verplichten generlei politieke voor waarden te verbinden aan eventuele hulp en geen buitenlandse troepen of wapens naar Laos te zenden of daar militaire bases te vestigen. Op alle andere landen wordt in de ontwerp-verklaring een beroep gedaan de onafhankelijkheid en neutraliteit van Laos te eerbiedigen. Twee Spaanse vissersboten hebben ter hoogte van Avllles ln een hevige storm schipbreuk geleden, aldus werd gisteren ln Madrid vernomen, en daarbij zouden zestien mensen omgekomen zijn. Aanm.: bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. (Van een medewerker in Washington) Uit het verslag van de Europese reis van de invloedrijke democra tische senator Jubert Humphrey is gebleken, dat hij 2eer onder de indruk is van het voorstel van Willy Brandt, de Westberlijnse socialis tische burgemeester, om een vredesconferentie te houden van alle 52 landen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest. Hij vermeed een rechtstreekse verklaring met het oog op de verkiezingsstrijd in Duitsland, maar hij liet zijn ondersteuning van het plan-Brandt onmiskenbaar doorschemeren. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. NOORDWIJK Waterpolonieuws Gisteravond werd in de Zyl de met zooveel spanning tegemoetgeziene derby SleutelstadLZC gespeeld en die toeschouwers die gekomen waren om een manneiyke, spannende, wedstrijd te zien. zyn ruimschoots aan hun trekken gekomen. Deze return-ontmoeting was geheel anders dan de eerste wedstryd tussen deze ploegen, in Poelmeer gespeeld. Toen een byzonder slap partytje polo tussen twee teams verteerd van de zenuwen, nu een fikse robber tussen zeventallen die wel angst voor eikaars kracht hadden, precies wisten waar deze kracht zat, maar men geen moment verzuimden te spelen. Door het resultaat van gi (22) is Neptunus (Zaandijk) nu met één punt voorsprong bovenaan geko men, op de tweede plaats gevolgd door LZC en op de derde door de Sleutel stad. De laatstgenoemde ploeg was al uitgeschakeld voor het kampioenschap. LZC heeft de kans nog in eigen hand omdat het nog „uit" naar Neptunus moet. Daarbij komt dat de Sleutelstad thuis Neptunus nog ontvangt. Speelt de Sleutelstad deze laatste ontmoeting van 't seizoen (over twee weken) als tegen LZC dam is nog lang niet zeker dat Neptunus. ln de uitwedstryd 't sterkst, wederom aan 't langste ei.id zal trek ken. De Sleutelstad trad aan met Eradus op de midvoorplaats en Cees van Hooi donk afwezig. LZC was compleet, dank zij het feit dat. Jan Heek zijn vakantie in Midden-Duitsland had onderbroken en Diok Timmermans en Hans Slooter medewerking van de militaire autori teiten hadden verkregen om resp. uit Maastricht en de Biesbosch aanwezig te kunnen zijn. De ploegen waren de eerste speeltijd goed ln evenwicht, maar de Sleutelstad kwam 't eerst aan een doelpunt, toen Dlok Timmermans even Wim van zyi losliet die door zwom. de bal kreeg en Jan Heek kans loos liet (10). LZC ging scherp op de aanval via de vleugelspelers op de mld- voor en één van de overtredingen tegen oordeelde de scheidsrechter zo zwaar, dat hij een straf worp toekende, die on berispelijk benut werd (1—1). In de eerste rust werd bij de Sleutelstad Piet Eradus door Johnie Bekkering vervan gen. LZC ruilde geen spelen. Bet kwam niet door deze spelers wisseling maar LZC met de wind mee werd nu wat sterker zonder tot doelpunten te kunnen komen Tot scheidsrechter Brogt goed en rustig leidend een overtreding van een der Sleutelstad spelers te zwaar vond en LZC dus met een numerieke meerderheid kon aan vallen. In één aanval werd het toen 12 door Hans Hoster. Johnie Bekkering ging er in de twee de rust weer uit en Plet Eradus kwam terug. Direct begon liet gevecht op de twee meter weer. Gerrit Overdijklnk kreeg enkele vrije worpen tegen zich en om uitsluiting te voorkomen, ging Hans Hoster mid-achter spelen Toen was de vreugd van korte auur. Bij de eerste de beste aanval moesten Piet Eradus en Hans Hoster eruit. Wim van Roo.ven ging naar de mid voor plaats en dat leverde onmiddellijk een doel punt op (22). In de resterende tijd van de derde en vierde speeltijd werd verbeten, maar allengs aan belde kan ten toch wat onmachtiger, gestreden om de overwinning. Die kwam er voor geen van belde ploegen uit en dat was gezien de krachtsverhoudingen in 't de mldvoor, Hans van Tol, gemaakt veld maar goed ook. Zijn advies: hervat atooniproeven niet Senator Humphrey ziet hierin een mo gelijkheid om eindeiyk eens het initia tief uit handen van het Kremlin te ne men. Hij meent, dat, ln plaats van altyd maar te reageren op de initiatieven van de Russen, het Westen en met name de Verenigde Staten met eigen con structieve denkbeelden moet komen. Humphrey meent overigens, mede op grond van z.yn recente ervaringen in Europa, dat de Verenigde Staten de atoomproeven niet moeten hervatten. Deze opvatting staat lijnrecht tegenover die van de gezaghebbende leiders van zyn eigen Partij, zoals Senator Stuart Symington. Humphrey meent, waarin de Verenig de Staten willen dwingen in een positie, waarin de Verenigde Staten de atoom- proeven hervatten, zodat de Russen ten eerste een psychologisch succes behalen en ten tweede zodoende zelf de vrije hand te krijgen voor het hervatten van de eigen proeven Humphrey heeft met grote nadruk betoogd, dat zyn inziens de Russen geen oorlog willen, vooral omdat het com munistische blok op dit moment met ernstige voedseltekorten kampt. Eén procent voor hulp aan achtergebleven landen De tien landen van de groep voor ont wikkelingshulp (DAG) hebben gisteren in Tokio besloten hulp aan minder ont wikkelde landen te geven volgens een schaal die rekening houdt met de eco nomische capaciteit van elk van de tien- lld-staten, wnaronder Nederland. De Verenigde 8taten hebben er bij de an dere landen op aangedrongen «én pro cent van hun bruto nationaal produkt by te dragen. In een aan het einde van de conferen tie van drie dagen uitgegeven commu niqué wordt gezegd dat de delegaties hebben gesproken over de methoden tot aanmoediging van particuliere investe ringen in minder ontwikkelde gebieden Verder hebben zy het belang van over heidsinvesteringen op dit terrein erkend De Nederlandse delegatie stond on Ier leiding van de thesaurier-generaal, Jhr. mr. E. van Lennep. Senator Humphrey was zeer onder de indruk van de grote economische acti viteit en vooruitgang ln West-Europa. Hij karakteriseerde daartegenover de grote economische groei van de Ver enigde Staten als een „alakkegang". Humphrey's opvattingen zijn van belang omdat hy plaatsvervangend Democra tisch leider in de Senaat, lid van de Senaatscommissie van Buitenlandse Za ken en van de ontwapeningscommissie is. Buiten-Mongolië De voorzitter van de Scnaatscommir de voor buitenlandse taken. William Ful- bright, protesteerde gisteren fei t< :m het afwijzende standpunt van de Republi keinse leiders inzake een mogelijke er kenning door de Verenigde Staten \an Buiten-Mongolië Volgens hem rakelen ze de oude beschuldiging aan het ad.-i van de Democraten op. dat :-e .soft on communism" zijn. Volgens Fulbnght is het standpunt van ao regering ver standig. alhoewel nog uren b«öl.vang is genomen en de regering de erkenning van Buiten-Mongolië alleen ernstig over weegt. Jacht „Budi" vaii Prins beschadigd Tijdens de wervelstorm, die woensdagmiddag ook over het oostelijk deel van Alkmaar trok. is het jacht van Prins Bernhard be schadigd. De ..Budi" liep aanzien lijke averij op. Het kajuitdak werd enigs2ins ontzet, waardoor een der kajuitvensters kapot ging. Voorts liep het dashboard schade op en werden enkele panelen beschadigd. Men zal trachten het schip, dat in verbond met de aflevenngsprocedui e weer terug op de ich'—pswerf wa.s, .to snel mogeiyk te herstellen, waarna Let kan worden afgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9