HALFSCHEPEL WINNAAR VAN TOER VAN VALKENBURG '61 Ondanks vermoeienissen was er in Alphen *s avonds groot Laurafeest PIKEUR Meeste Oostenrijkers zijn vóór doodstraf Nog steeds geen uitvallers Maan-opinie onderzoek Joegoslavische minister bracht „vruchtbaar bezoek" aan Moskou Sangers won de laatste etappe renners waren voor bui binnen Ajoeb Khan bij Kennedy NOORD WIJKSE EVENEMENTEN Vuurwerk ook in het Lungeveld Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 14 juli 1961 Vierde blad no. 30399 Ondanks alle sombere voorspellingen leken In de voormiddag de optimisten die aan Alphens Laurarit meereden ge lijk te krijgen. Maar naarmate de mid daguren verstreken werd het guur en de regen gutste uit de lucht. De kara vaan Laurianen was al op de terugweg. Men bevond zich in het gebied tussen Woerden en Alphen aan den Rijn toen Advertentie Veel Amerikanen vinden maanrels-pro- jecten wel erg kostbaar. Een paar ant woorden uit een opinie-onderzoek: „Het geld zou beter op deze planeet besteed kunnen worden", wat moeten ze op de maan doen?" en „wie wil nou weten wat er op de maan te koop is?" Op aarde, en wel in Nederland, zijn Karei I MAR KANT senoritas te koop! Dót moesten die Amerikanen eens weten: 20 voor f. 2.50! Karei I geeft goud voor een riks. Poolse hulp voor Buiten-Mongolië Tijdens de feestelijkheden ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de republiek Buiten-Mongolië, maakte de waarnemend premier Tsend in een openbare bijeenkomst bekend, dat Polen aan Buiten-Mongolië het sluiten van een economische en culturele overeen komst heeft aangeboden, alsmede een le ning van negen miljoen roebel (ongeveer 37 miljoen gulden) als hulp voor het lo pende vijf-jarenplan. Gomoelka, de eerste secretaris van de Poolse communistische partij, zei in een redevoering op dezelfde bijeenkomst dat Polen verheugd is Buiten-Mongolië en andere onderontwikkelde landen te hel pen. Hij vergeleek deze hulp met die van de Verenigde Staten die, volgens hem, alleen aan „marionetten" wordt gegeven en niet ten goede komt aan het volk van de betrokken landen. Verder zei Gomoelka dat het ontbre ken van een vredesverdrag met Duits land een „zeer gevaarlijke situatie" heeft geschapen. Dit jaar zullen de commu nistische landen een vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten. Het Amerikaanse Congreslid Charles Halleck, de leider der Republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden, heeft gisteren geëist, dat president Ken nedy een einde maakt aan eventuele plannen om Buiten-Mongolië te erken nen. Halleck noemde de belangstelling, die sommige hoge functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de dag leggen voor de toelating van communistisch-China tot de Verenigde Naties al erg genoeg, doch het plotseling opduiken van een voorstel om Buiten- Mongolië te erkennen is volgens hem on gelofelijk. Hij noemde Buiten-Mongolië de oudste van alle marionetten van de Sowjet-Unle en hij achtte het niet ver wonderlijk, dat Amerika's vrienden in Azië, zoals nationallstlsch-China, Siam, Pagistan en de Philippijnen, gaan twij felen aan de ernst van de tegenwoor dige Amerikaanse politiek. De Times ongerust over Britse economie Groot-Brittannië is mogelijk op weg naar een ramp als gevolg van zijn eco nomische ziekten, aldus verklaarde de Londense Times gisteren in een hoofd artikel. Tevens vreesde het blad een in eenstorting van de discipline. Het blad is van mening, dat er te veel voorrechten in Groot-Brittannië zijn en dat alleen een poging van de ge hele natie de „diepgewortelde ziekten" van zijn economie kan genezen. Indien Groot-Brittannië op de huidige weg voortgaat, zal er een economische crisis ontstaan, die het land niet zal overleven, aldus waarschuwt de Times. „Indien Groot-Brittannië zwak, onvoor bereid en zonder een krachtige econo mie tot de EEG (Ëuromarkt, de Zes), toetreedt, betekent dit een uitnodiging voor zowel politieke als economische rampspoeden". Een van de deelneemsters wordt door de Rotterdamse politie met stoel en al op de schouders geno men. (Foto Leldsch Dagblad) de fietsers door de plensbuien werd overvallen. Niet minder regen trotseerden de meisjes van de VVV „Woerdens Bloei" die ieder jaar limonade en versnape ringen uitdelen aan de Laurarijders. de regen. Letterlijk met het water in de schoenen stonden ze daar langs de weg en hielden stand tot de laatste Lauriaan was voorzien. De woensdag moet wel in tweeërlei opzicht als de zwaarste dag van de veertiende Laura worden geschetst. Afgezien van de ruk winden en de doorweekte kleding, moest de grootste afstanden van de vier dagen afgelegd worden. De A-groep 155 km. de B-groep 110 km. Maar het was in alle opzichten de moeite van het trappen waard. Via Woerden, Abcoude, 's-Graveland ging men naar Hilver sum, „de hoofdstad van het Gooi" en vervolgens Lage Vuursche, Loosdrecht, Haarzullens, Woerden terug naar Al phen a. d. Rijn. Voor het eerst mocht de Laura zich ook voortbewegen door de Bodegraafse en de Stichtse Meije. nu de weg helemaal gereed is. Ook dit onderdeel van de 3e rit was alleszins de moeite waard om gereden te worden. Nog steeds heeft de Laura geen en kele uitvaller. Al mocht de rit zelf niet in het water zijn gevallen, het tuinfeest, dat voor alle Laurianen donderdagavond in Avi fauna zou worden gegeven kon niet doorgaan. Uit de tuin weggeregend en zocht men ijlings een heenkomen in het paviljoen Daar was het er niet minder gezellig en ongetwijfeld zullen velen de beste herinneringen eraan be waren. Dansfeest Tot middernacht danste men. on danks de vermoeienissen van de dag op muziek van de Metal Music Players uit Leiden en het Old Hom sextet. Een hoogtepunt tijdens deze feestviering was ongetwijfeld een herhaling van een uitzending van de AVRO reportage over de Laurarit. Wim Ruth kwam gis termiddag met zijn medewerkers in Alphen aan en praatte o.m. met de voorzitter van de Laura, de heer P. Groenhart. Op deze wijze maakten vele Nederlandse luisteraars kennis met de gezellige activiteiten van deze vereni ging. riVT/AT TUnTï? T TITTTOnP eenlopende leeftijdsgroepen, tussen 18 H/1N U Ui 1 Hf L<Hf V Hfjtv A en 29, 30 en 49, 50 en 59 en boven de 60 Jaar. Van al deze ondervraagden zijn SENSATIONEEL RESULTAAT OP (Van onze Weense correspondent) Er worden ook in Oostenrijk zulke wrede, cynische en beestach tige moorden gepleegd, dat de openbare mening zich langzamer hand weer voor de invoering van de doodstraf gaat uitspreken. Kort na de laatste oorlog had de volks vertegenwoordiging deze straf af geschaft en zich daarbij laten leiden door humanitaire en psy chologische overwegingen, vooral ook als een begrijpelijke reactie op het willekeurige nazi-systeem, dat niet 't minste respect had voor het menselijke leven. Op 't ogenblik slaat de stemming ech ter weer om ten gunste van de dood straf, omdat de meerderheid van de be volking hierin nog het. enige middel ziet om potentiële moordenaars af te schrik ken. In kringen van de rechterlijke macht wordt dit argument echter be streden. Het voornaamste motief voor de af schaffing van de doodstraf is en blijft de mogelijkheid van rechterlijke dwa ling. Dit wordt ook in Oostenrijk niet over 't hoofd gezien, vooral niet na het opzienbarende geval-Rohrbach in Duits land. Met het oog hierop beschouwt men deze kwestie in Oostenrijk van een meer principieel standpunt, dat wil zeggen: de doodstraf zal alleen mogen worden uitgesproken, wanneer de schuld abso luut vaststaat en de beklaagde heeft bekend. Nu heeft er in de afgelopen weken in Oostenrijk een opinie-onderzoek plaats gehad dat het volgende sensationele re sultaat heeft opgeleverd. Ei- werden 2500 personen uit alle mogelijke beroepen on dervraagd: boeren, renteniers, arbeiders, ambtenaren, enz. enz. De ondervraag den behoorden voorts tot de meest uit- gemiddeld 64 procent vóór de principiële invoering van de doodstraf! Terwijl dus 64 procent voor de dood straf blaken te zijn, vormen de tegen standers slechts 23 procent. De rest, 13 procent, wenste zich niet uit te spreken. Gouverneur van de Bank van Canada afgetreden James Coyne is als gouverneur van de Bank van Canada afgetreden nadat de Canadese Senaat met 33 tegen 16 stemmen besloten had het regerings voorstel hem als gouverneur te ontslaan niet verder te behandelen. De liberale voorzitter van de Senaats commissie voor bankzaken verklaarde, dat de minister van Financiën, Donald Fleming, de bewering van de regering, dat de gouverneur zich in zijn functie had misdragen, niet had gesteund. Het blad „Ottawa Citizen" verwacht dat minister Fleming zal aftreden in verband met ontevredenheid van de conservatieven over de behandeling van de kwestie. Maar ideologische verschillen onveranderd De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Popowitsj is gisteren in Belgrado teruggekeerd na een bezoek van zeven dagen aan de Sowjet-Unle. Er zijn weinig concrete bijzonderheden gepubliceerd over zijn besprekingen met de Russische leiders, de eerste van een vooraanstaande Joegoslavische minister sedert 1958, toen een nieuw ideologisch conflict tussen beide landen uitbrak. In berichten van Joegoslavische correspondenten in Moskou werd slechts gezegd, dat de besprekingen „in een vriendschappelijke sfeer" waren verlopen en gingen over „kwesties van wederzijds belang, de internationale toestand en andere wereld vraagstukken". Tito's invloed is toegenomen Popowitsj verklaarde bij zijn aankomst dat de besprekingen „nuttig en zeer vruchtbaar" waren geweest. HIJ was er van overtuigd dat het bezoek „zeer zal bijdragen om de betrekkingen te verbe teren en de vriendschap tussen onze twee volkeren en onze twee regeringen te verdiepen". Hij legde de nadruk op de hartelijke ontvangst die hem ten deel was geval len. De minister was zeer onder de in druk van „de grote dingen die het Sow- Jetrussische volk tot stand heeft ge bracht". De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko, zal een te genbezoek brengen op 'n nader te be palen datum. Van Joegoslavische zijde in Moskou Gistermiddag werd de laatste etappe verreden van de Toer van Valkenburg over een parcours van 40 km., voerende door de gemeenten Valkenburg, Katwijk en Wassenaar. In een felle sprint wist de marinier Sangers deze etappe te winnen, met nog een fietslengte voorsprong op sergeant Wormhoudt. Laatstgenoem de maakte een misrekening door aan het wiel van de gele truidrager Half- schepel te gaan hangen. Om kwart over twee gaf de kapitein-luitenant ter zee vlieger H. H. Vader het sein voor de start aan de 81 renners die in de toer waren overgebleven. Het begin van de etappe gaf aan de kop ongeveer hetzelfde beeld te zien als woensdag, namelijk een kopgroep van 24 man, die echter allengs klei ner werd. In deze groep zaten onder meer alle kanshebbers voor de ere plaats en de drager van de groene trui. Deze had echter pech met zijn fiets en moest een ander rijwiel le nen, hetgeen de best geklasseerde oudste rijder een achterstand ople verde. Met succes wist hij echter weer gedeeltelijk in te lopen, waar door hij nog in de derde groep terug kwam. Onder het toeziend oog van burgemeester M. A. van der Have trok de rennerskaravaan door Val kenburg in de richting van Katwijk aan den Rijn, waar Wiersema de sprint van de kopgroep won. Vervol gens ging men het vliegkamp door in de richting Wassenaar, waar deze keer Veldkamp de eerste premie in de wacht sleepte. Bij het verlaten van de zuidpoort van het vliegkamp was burgemeester H. Duiker van Katwijk aanwezig om de renners gade te slaan. Ongeval Even voorbij het voormalige hotel Dutch Inn deed zich nog een ongeval voor, dat zich eerst vrij ernstig liet aan zien, doch later gelukkig bleek mee te vallen. Hier werden namelijk de korpo raals Abels en Klaasse van de weg afge drukt door een grote vrachtauto, waarbij beiden kwamen te vallen. Klaasse, die nog op de weg viel, krabbelde onmiddel lijk overeind, maar voor Abels, die in het steengruis terecht kwam, was de toer hiermee afgelopen. Hij werd dermate gewond dat hij in de ziekenboeg van het vliegkamp moest worden opgenomen. Hij werd hierdoor de pechvogel van de dag en kreeg tevens de pechvogelprijs voor de hel etoer. Klaasse, die sportief bij zijn maat bleef en hem vergezelde naar de ziekenboeg, kreeg voor dit gebaar een extra-prijs, de suikerprijs, toegekend. Bij het Ingaan van de duinen was de kopgroep inmiddels geslonken tot der tien man. onder wie de gele truidrager Halfschepel. Hierachter kwam op PA minuut een groep van 14 man, waarin o.a. Ende, Van der Velde en Van der Kruljf. Op de Boulevard in Katwijk aan Zee won Veldkamp weer de sprint van de kopgroep. Deze renner was trouwens in deze etappe weer bijzonder actief, want herhaaldelijk trachtte hij er tus senuit te gaan. Hij werd echter steeds weer tot de orde geroepen. Zijn laatste poging, die bijna slaagde, ondernam hij op het viaduct in de Zeeweg te Katwijk aan den Rijn, doch ook deze liep op niets uit. Weer in het vliegkamp aange komen, raakten Hessels en Wiersema iets achter, terwijl de nu ontstane kopgroep van 10 man snel op de eindstreep af ging. Zoals in het begin vermeld, sprong op de Kampweg Sangers weg, onhoud baar voor de anderen. Hij werd gevolgd door Wormhoudt, De Vrieze, Berghe, Hoenjet, Monster, Halfschepel, De Boer, Olyhoek er. veldkamp. Voor dat het be gon te stortregenen, waren de meeste renners de eindstreep gepasseerd. De overwinning in deze etappe van Sangers, mocht niet verhinderen dat Halfschepel zijn eerste plaats in het algemeen klas sement bleef behouden en dus winnaar van de gehele toer werd. Hieronder laten wij de namen van de twintig hoogst geplaatsten in het dag en algemeen klassement volgen. Dagklassement 1. Sangers (tijd 1 uur, 6 min., 32 sec.); 2. Wormhoudt (1.07.02); 3. De Vrieze (1.07.32)4. Berghe (1.07.32); 5. Hoenjet (1.07.32); 6. Monster (1.07.32); 7. Half schepel (1.07.32); 8. Boer (1.07.32); 9. Olyhoek (1.07.32); 10. Veldkamp (1.07.32) 11. Hessels il.07.41); 12. Wiersema (1.07.56); 13. Kleiweg (1.08.21); 14. Van de Velde (1.0825); 15. Veenendaal (1 08.42); 16. Kruif (1.08 4217. Ver meulen (1.09.05); 18. Ende (1.09.05); 19. Balster (1.09.05); 20. Mentlng (1.09.05). Eindklassement 1. Halfschepel (3.01.41); 2. Sangers (3.01.57); 3 Hessels (3.03.07); 4. Veld kamp <3.03.43De Vrieze (3.04.05); 6. Wiersema (3.04.27); 7. Hoenjet (3.05.59); 8. Boer (3.06.08); 9. Monster (3.06.28); 10. Berghe (3.06 42); 11. Wormhoudt (3.07.09); 12. Olyhoek (3 07.11); 13. Vee nendaal (3.08.39); 14. Kruif (3.09.04); 15. Kleiweg (3.09.15); 16. Witte <3.11.17); 17. Houben (3.11 4918. Ysselt (3.13 04); 19. De Groot (3.13.23); 20. Hoppenbrouwer (3.14.51). De prijs voor de strljdlustigste renner van de gehele toer ging naar Veldkamp, terwijl Van der Pols en Abels ieder een pechvogelprijs toegekend kregen. Ploegenklassementen Het dagploegenklassement luidt als volgt: 1. Helldrlvers (3.24 34); 2. Comeet (3.25.18); 3. SQ 320 (2) 3.26.36); 4. Trans- va '3.31.56); 5. Ferryboys 3.32.07)6. De Blauwbaardjes (3 32.21 7. Onderofficie ren (3.35.15); 8 SQ 320 (1) <3.37.11 9. UitknIJpers (3.45.46); 10. Korporaals (4.12.18). Hierdoor werd het eindklassement als volgt: 1. Helldrlvers <9.23.11)2, Comeet (9.29.07); 3. SQ 320 (2) (9.37.16); 4. Transva (9 42.17); 5. Ferryboys r9 48.10) 6 De Blauwbaardjes «9 53.151. SQ (1) wordt vernomen, dat een verdere verbe tering van de intergouvernementele be trekkingen betekent, maar het heeft geen verandering gebracht in de ideo logische geschillen tussen beide staten. Het initiatief voor het bezoek ging uit van Russische zijde. Men beschouwt het dan ook als een bewijs voor de toe nemende Invloed van Joego-Slavig en voor het verlangen van de regering in Moskou naar steun bij het regelen van de kwestie-Duitsland. In verband met het eerste punt wijst men op de confe rentie van neutrale en neutralistische landen, die september in Belgrado wordt gehouden. Joego-Slavlë heeft zich niet verplicht naar het voorbeeld van de Sowjet-Unle een afzonderlijk vredesverdrag met Oost Duitsland te sluiten wanneer het Wes ten weigert een vredesverdrag te slui ten met beide Duitslanden. De president van Pakistan, Ajoeb Khan, en zijn Amerikaanse ambtgenoot Kennedy, hebben gisteren een gezamen lijke verklaring uitgegeven. Hierin werd aangedrongen op een speodige regeling van het geschil tussen Pakistan en India om Kasjmir. In de verklaring werd niet gesteld dat de Verenigde Staten actief zouden in grijpen om tot een oplossing te komen. Een zegsman deelde echter mede dat de Amerikaanse regering er bij India op aan zou dringen de onderhandelingen met Pakistan te hervatten. President Kennedy herhaalde in de verklaring de Amerikaanse belofte, om Pakistans onafhankelijkheid te zullen beschermen. HU verzekerde Ajoeb ervan dat zUn regering zou trachten geld be schikbaar te stellen voor een Paklstaans vU'f-Jarenplan. 8. Onderofficieren (9.57.32); 9. Kor] raals (10.49.06); 10. UitkiüJpers (10 49 rpo- .59). ..Opa Gijs" (vroeger vader Gijs) zorgt er goed voor. dat het de man nen van de Leidse en de Alphense politie op de rustpunten aan niets ontbreekt. (Foto Leldsch Dagblad) Wat let u óók de proef te nemen... Ritmeester licht en geurig in 't heldergele blikje! Vrije verkiezingen in de Dominicaanse Republiek Generaal Rafael L. Trujillo Jr. zoon van de enige tUd geleden vermoorde dictator van de Dominicaanse republiek, en thans bevelhebber van de Domini caanse strUdmacht. heeft de politieke oppositieleiders medegedeeld dat zUn le ger de vrUe verkiezingen in 1962 zal ga randeren. Trujillo jr. zei tUdens een ontmoeting met de leiders der revolutionaire groe peringen Angel Nlolan, Nicholas Silfa en Ramon A. Castillo op de militaire luchtbasis te San Isldro, dat zU „In het belang van het volk" hun politieke acti viteiten vrUelUk kunnen ontplooien met het oog op de vrUe verkiezingen, die in mei 1962 zullen worden gehouden De drie oppositieleiders hadden eerder een dergelUke garantie gekregen van president Joaquin Balaquer. Aan de al lange lijst van festivi teiten, attracties, sport- en culturele gebeurtenissen in de badplaats heeft de Evenementencommissie Noord- wijk er nog enkele toegevoegd. Op 20 juli en 24 augustus a.s. vindt op de Koningin Wilhelmina Boule vard een optreden plaats van de fol kloristische dansgroep Twente. Dit optreden begint om acht uur en gaat aan een taptoe vooraf. Voorts wor den er enkele evenementen in het Langeveld op touw gezet ten behoeve van de gasten op de verschillende kampeerterreinen. Vast staat inmiddels, dat op don derdag 27 juli op een terrein nabij „De Witte Raaf" een vuurwerk zal worden afgestoken. De commissie is voornemens aan dit knal- en kleurenspel een min of meer officieel tintje te geven. De openluchtfilm. die volgens de oor- spronkelUke lUst op 16 augustus was vastgesteld, wordt naar 23 augustus ver schoven. Ook van particuliere zUde wordt voor een aantrekkelijke en recreatieve ont spanning gezorgd. Naast de gebrulkelUke attracties voor Jongeren en ouderen, or ganiseert het „Huls ter Duin" enkele op- merkelUke modeshows, die zeker de be langstelling van de gasten uit blnnen- en buitenland zullen genieten. De show Salon de Monde, welke he denavond wordt gehouden, is afgesteld op de Duitse mode. die op 20 juli gaat uit van het Comité I'rancaiso d'Elegance, op 28 juli komt mm Onder moor met Hollandse streekkostuums, terwijl \o«tr 3 augustus een Duitse modeshow op het programma staat. Voorts houdt het hotel op 19 augustus een auto-puzzelrit en op 7 en 13 augus tus vinden cp de banen van het „Huis ter Duin" tcnnlswedstrUden voor bad gasten uit NoordwUk plaats. Ook het Rembrandt Hotel en Palace Hotel organiseren attractieve avonden. Op 4, 5 en 6 augustus as. zal de ten nissport in het centrum van de belang stelling staan. Dan zullen op de Casino- banen van de NoordwUk.se Sportvereni ging acht profs van Jack Kramer t- en elkaar in het krUt treden. Het zitn Gon zales. Gimeno. Hoad, Segura, Tra bert Buchholz, Macknv en O'.medo. die men zonder bezwaar de sterkste speler? ter wereld kan noemen. Verder zal aan een van de vuurwerken, die wekelUks onder auspiciën van de Evenementencommissie worden a: to ken, een bUzondcre attractie wordt n ver bonden. waarvan de badplaat 5 de pri meur zal hebben. Met 1 vater in de schoenen

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7