INDIASE PREMIER TRACHT TE BEMIDDELEN INZAKE BERLIJN SURINAME VREEST EEN RASSENSTRIJD Oud huis te Amsterdam is iu elkaar gestort WEERBERICHT Volgende iveek antwoordnota van het Westen aan Chroesjtsjoiv R e gering geïi i ter peil eertl Er vloeide al bloed door felle controverse Creolen-Hindostanen Twee vrouwen uit puin bevrijd Vrouw sterft van de schrik (9ud tetnvs Opgericht 1 maart 1860 f VRIJDAG 14 JULI 1961 No. 30399 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Indiase premier Nehroe staat in correspondentie met Bonn, Washingtton en Moskou over het Duitse probleem, aldus een UPI-be- richt uit Nieuw Delhi. Hij zou in november a.s. besprekingen willen voeren met Chroesjtsjow in Moskou en met Kennedy in Washington. Van de resultaten zou hij dan mededeling willen doen aan Bondskan selier Adenauer, die tegen medio november een bezoek aan Nieuw- Delhi op zijn programma heeft. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft gisteren in Washinton geconfereerd met de ambassadeurs van Enge land en Frankrijk over het gezamenlijk Westelijke standpunt inzake de Russische dreigementen om Berlijn. Dit diplomatieke salvo uit het Westen kan Moskou tegen de volgende week tegemoetzien. Vast staat, dat het Westen zich onverbiddelijk kanten zal tegen Chroesjtsjows plan om de Britse, Amerikaanse en Franse garnizoenen uit Berlijn weg te krijgen door het creëren van een „vrije stad". Macmillan opnieuw naar het Kremlin? Diplomaten van achter het Ijzeren gordijn hebben intussen voorgesteld, dat de Britse premier Macmillan naar Mos kou zal reizen om tussen Oost en West te bemiddelen in de kwestie-Berlijn. Het voorstel werd op informele wijze in circulatie gebracht op een receptie, het geen de gewone manier is, waarop de Russen hun politieke ballonnetjes op laten. De diplomaten, die het voorstel deden, herinnerden er aan, dat Macmil lan twee jaar geleden naar Moskou reisde voor spoedbesprekingen met Chroesjtsjow, nadat de Russische leider het Westen zijn eerste Berlijnse ultima turn had voorgelegd. Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: „Ik verwacht ->og dit jaar onderhan delingen tussen Oost en West over de Duitse kwestie", aldus verklaarde Bonds kanselier Adenauer gisteren op een persconferentie, waarmee zijn bezoek aan Berlijn werd afgesloten. Bij derge lijke onderhandelingen zouden wel eens oplossingen gevonden kunnen worden, die nu nog zeer moeilijk lijken, zo ging de kanselier voort! Een rechtstreeks gesprek met Oost-Duitsland verwierp hij nadrukkelijk, maar hij sprak zich wel uit voor technische contacten. Een con ferentie van de 52 landen, die in de tweede wereldoorlog tegen Duitsland hebben gevochten achtte Adenauer on aanvaardbaar: Duitsland zou op zulk een conferentie de rol van veroordeelde te spelen krijgen, zo meende hij. Adenauer zei zeer bezorgd te zijn over de toeneming van de stroom vluchte lingen uit Oost-Berlijn gedurende de laatste dagen. De opvangcentra in West- Berlijn zijn overvol. Per dag krijgt men een stroom van 900 tot 1000 mensen te verwerken Tot zover onze correspondent. (Volgens het anti-communistische voorlichtingsbureau „West" zijn sedert 1949 meer dan 2.600.000 mannen, vrou wen en kinderen uit Oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek gevlucht. Onge veer de helft der vluchtelingen was nog geen 25 jaar. In januari 1952 werd het laagste aantal geregistreerd: ruim 7.000, in maart 1953 het hoogste: ruim 58.000). Voedseltekort Naar aanleiding van een aanbod van Bondskanselier Adenauer om vijfduizend ton boter ter beschikking van de Oost- duitse bevolking te stellen, merkt het Oostduitse persbureau ADN op, dat dit een „propagandistische verklaring" is. Het persbureau herinnert er in dit ver band aan, dat West-Duitsland in juni een aanbod van Oost-Duitsland om graan van de nieuwe oogst te ruilen tegen Westduitse boter in het kader van de tussen Oost- en West-Duitsland be staande handelsovereenkomst had afge slagen. Volgens ADN is vijfduizend ton slechts een „geringe hoeveelheid", die BUIÏG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaarbewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Tot krachtig en aan de kust tijdelijk tot hard of stormachtig toenemende wind tussen west en zuid west. Koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 JULI Zon op: 4.37 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 7.20 uur; onder: 22.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.46 en 17.13 uur; laagwater 0.36 en 12.56 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundig medewerker) Actieve depressie (740 mm) trekt over Engeland in de richting van de Wadden. Hierdoor morgen ongunstig strandweer Enkele buien, mogelijk gepaard gaande met onweer. Tot hard of stormachtig toenemende zuidwestenwind. Te koel. Overdag temperaturen van 16 tot 17 gra den. Temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Weekeinde met onbe stendig en winderig strandweer. Dit blad bestaat uit 22 pagina's. zou neerkomen op 310 gram per hoofd der bevolking. Intussen blijven de berichten over een toenemend voedseltekort buiten Oost- Berlijn aanhouden. Volgens een gewoon lijk welingelichte zegsman zouden in een kleine stad met ongeveer 20.000 inwoners ten noorden van Berlijn al enkele weken lang geen aardappelen, boter en vlees meer te krijgen zijn! In Oost-Berlijn zou de situatie niet opmerkelijk slechter zijn dan gewoonlijk. Boter en aard appelen, alsmede de meeste soorten vlees, vers fruit en groenten zijn in voldoende mate beschikbaar. Communisten niet afkerig van zoete valutawinst Communistisch Oost-Duitsland heeft intussen aan zijn campagne tegen het geïsoleerde West-Berlijn opnieuw kracht bijgezet door te dekreteren, dat West- berlijners en Westduitsers voor alle dienstverleningen in Oost-Berlijn alleen met Westduits geld mogen betalen. De zoveel waard als de Oostduitse, maar volgens de officiële koers zijn zjj in waarde gelijk. Als gevolg van deze nieuwe Oostduitse bepaling moet men dus zelfs voor taxiritten of een bezoek aan de kapper in Westduitse marken betalen, indien men geen Oostduitser of Oostberlijner is! SPOORSTAKING IN ITALIË Vannacht is in Italië een spoorweg staking uitgebroken, die een etmaal zal duren. De stakers eisen loonsverhoging en willen tevens protesteren tegen de lange werkdagen, die. naar zij zeggen, het gevolg zijn van een tekort aan ar beidskrachten van 15.000 man. De sta king bleek vandaag volledig. De spoor wegen, een staatsinstelling, laten op de voomaamsite routes treinen rijden, be mand door militairen. Ook zijn auto bussen ingelegd. Fractievoorzitter J. A. Pengel van de Nationale Partij Suriname in de Staten Suriname heeft de Surinaamse regering geïnterpel leerd over de dreigende rassen- strijd in Suriname. Recente ont wikkeling in de verhouding tussen de verschillende bevolkingsgroe pen wijzen er volgens hem duide lijk op, dat „tengevolge van het gedrijf van enkele onverantwoor delijke personen en of groeperin gen" in Suriname een rassenstrijd dreigt uit te breken. De Surinaamse regering werd ge vraagd de Staten zo volledig mogelijk in te lichten over de maatregelen, die de regering denkt te nemen tegen deze dreigende rassenstrijd en tegen de per- Westduitse mark is ongeveer viermaal sonen, die het op een rassenstrijd in In de Rapenburgerstraat te Amsterdam-Centrum (in de voormalige jodenbuurt) is vanochtend omstreeks tien voor half negen een uit 1890 daterend huis van drie verdiepingen volkomen in elkaar gestort. Uit het puin werden twee gewonde vrouwen bevrijd, die naar een zieken huis zijn overgebracht. Het 12 meter hoge, zes meter brede en tien meter diepe, huis werd bewoond door drie families, waarvan de meeste leden afwezig waren toen het huis met oorverdovend lawaai in elkaar stortte. Omstreeks negen uur had de politie de zekerheid, dat er zich geen slachtoffers meer onder het puin bevonden. Op een open plaats aan een der zij den van het huis is men bezig met voorbereidingswerkzaamheden voor hei werk. Van de zijde van de uitvoerders van dit werk zouden de bewonders van het nu ingestorte pand gewaarschuwd zijn dat er gevaar voor het huis dat al wat scheef zou hebben gestaan aanwezig was. Brandweer en politie rukten op het eerste alarm met groot materieel uit. De politie stelde direct een rookverbod in in verband met het uit de lek ge slagen leidingen ontsnappende gas. Het pand werd bewoond door het echtpaar Overweg met één kind. Me vrouw Overweg werd gewond, haar echt het tweede gezin, de familie Kok werd alleen mevrouw Kok gewond. Een der étages werd bewoond door mevrouw de weduwe schröder, die op het moment van de instorting niet thuis was. Onder de drie woonlagen was een groothandel in huishoudelijke artikelen van de heer J. de Wit gevestigd, waar van het personeel en de eigenaar juist arriveerden op het ogenblik dat het huis instortte. Om half tien arriveerden (er plaatse de officier van justitie mr. W. Tonckens, burgemeester Van Hall en mr. G. van 't Huil wethouder van Publieke Werken. Een der slachtoffers is licht aan het hoofd gewond, het tweede kreeg verwon- genoot en kind waren niet thuis. Van dingen aan de benen. het bijzonder tussen het Creoolse en het Hindostaanse deel van de bevolking aansturen. In de afgelopen maanden is de ver standhouding tussen de jongeren van Creoolse en van Hindostaanse afkomst namelijk aanmerkelijk slechter gewor den. Reeds heeft er bloed gevloeid. Onvriendelijkheden Op een bijeenkomst van de jonge Hin- dostanen, die verenigd zijn in de zoge naamde „Actiegroep van de Verenigde Hindostaanse Partij" werden aan het adres van de Creolen, veelal verenigd in uiterst nationalistische bewegingen, enkele onvriendelijke opmerkingen ge plaatst. De nationalisten reageerden hierop op zeer felle wijze. De Hindo- stanen gaven weliswaar later een com muniqué uit, waarin werd ontkend, dat een aanval op de Creolen was gedaan, doch dit mocht niet meer baten, het kwaad was reeds geschied. Dit bleek dui delijk, toen de strijd weer opleefde rond om de Dag der Vrijheden. De Hindo staanse actiegroep maakte toen bekend, niet mee te kunnen werken aan de vie ring van deze nat. feestdag. Zij mo tiveerde haar houding door er onder meer op te wijzen, dat de aan deze na tionale dag gegeven benaming niet strookt met de vele toestanden, die er thans in Suriname heersen. Bevreesd Ambtenaren en personen in de parti culiere sector, aldus het communiqué, die niet behoren tot aanhangers van het huidige regime zijn er voor bevreesd openlijk uit te komen voor hun politieke overtuiging. Dat pleit niet voor voldoen de waarborg van de burger in de huidige staatkundige constellatie. Er zou onder grote lagen van de bevolking, zo werd door de actiegroep verder gesteld, bittere ontevredenheid bestaan over de tegen woordige gang van zaken in Suriname. In het bijzonder is er ernstige kritiek op het financiële beleid der Surinaamse regering, dat niet getuigt van een doel matige besteding van 's lands gelden. Op deze gronden meende de actiegroep, dat er geen reden was om op de „Dag der Vrijheden" feest te vieren. 0 Slot pag. 2 DR. W. DE KORT KVP-FRACTIEVOORZITTER? De KVP-Tweede Kamerfractie, welke gisteren vergaderde heeft unaniem be sloten dr. W. de Kort te vragen, het oorzittersehap der fractie te willen aan vaarden. De heer De Kort, die van dit besluit enkele ogenblikken voor zijn ver trek naar de West in kennis werd ge steld, heeft gevraagd zich na zqn terug komst over dit verzoek te mogen uit spreken. De Westduits Bondskanselier dr. Konrad Adenauer, heeft een twee daags bezoek aan West-Berlijn ge bracht om daar met burgemeester Winy Brandt de gespannen toe stand te bespreken. Op het vliegveld werd dr. Ade nauer begroet door burgemeester Brandt. In het midden: Ernst Lem mer, minister van Oost- en West duitse. vraagstukken De Engelse premier Harold Mac millan heeft donderdag de Russi sche ruimtevaarder, Joeri Gagarin, ontvangen. Op een gegeven moment maakte de Britse staatsman Gagarin op merkzaam opmisschien wel iets in de ruimte. Haar huis stond in brand (Van onze correspondent) Toen zij gistermiddag zag, dat haar huis aan de Molendijk in Ridderkerk in brand stond, zakte de echtgenote van de bewoner, mevrouw D. Keikes, in elkaar. De vrouw w-erd naar het r.-k. zieken huis in Dordrecht gebracht, waar zij gisteravond om 11 uur is over leden. Tegen drie uur ontdekten buren, dat er brand was in het huisje van de familie Keikes. De bewoners waren af wezig. Zij bevonden zich in diergaarde Blij-dorp te Rotterdam. Buren forceer den de deur en slaagden er in wat meu bilair naar buiten te brengen. De zolder die als slaapkamer dienst deed, was echter reeds geheel in vlammen gehuld. Weldra boorde het vuur zich door het dak. De Ridderkerkse brandweer bond met vier stralen de strijd aan. Zij slaag de er in het woongedeelte te behouden. Dit had ernstige water- en rookschade opgelopen. Het dak was verdwenen, zo dat het huisje voorlopig niet meer is te bewonen. In allerijl heeft men het echt paar Keikes gewaarschuwd, dat zo snel mogelijk van Diergaarde Blij-dorp naar Ridderkerk is gegaan. Boeren blokkeren stad Limoges (Van onze Parijse correspondent) De grote ontevredenheid onder de Franse boeren duurt voort. Het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, meen de woensdag die stemming van actief verzet te kunnen afdoen met woorden als „slecht humeur, gegrom en gebrom", maar daarmee achten de boeren het laatste woord nog niet gezegd. Tussen de twee- en drieduizend landbouwers hebben tenminste gisteren de actie in midden-Frankrijk hervat om. aan de vooravond van de 14 juli-feesten, alle toegangswegen tot de stad Limoges te blokkeren. De aanwezigheid van vier duizend man politie in de stad verhin derde de bestorming van openbare ge bouwen. De dag tevoren was in Parijs tussen het hoofdbestuur van de landbouwfede- ratie en de regering Juist een voorlopige wapenstilstand gesloten, waarbij dc boe ren nieuwe belangrijke concessies en beloften waren gedaan. De uitbarsting van gisteren heeft zo dus opnieuw bewe zen. dat het gezag van de boerenleiders nog wel het een en ander te wensen overlaat en dat onder de boeren zelf het vertrouwen in de toezeggingen van de regering allerminst algemeen wordt jedeeld. Verschillende provinciale afde lingen van de federatie hebben dan ook al laten weten dat ze zich door het akkoord met de regering niet. gebonden achten en hun protestactie zullen voort zetten. Spion veroordeeld door hof in Karlsruhe Het Westduitse hooggerechtshof te Karlsruhe heeft vandaag de vroegere kapitein-luitenant-ter-zee van de West duitse Marine. Krenz, veroordeeld tot tien Jaar tuchthuisstraf wegens spionage ten gunste van de Russen. Gebleken is, dat de 49-jarlge Krenz vijftien geheimen in handen van de Russische inlichtingen dienst heeft ••espeeld. Scliip bij Roermond omgeslagen D O Twee opvarenden verdronken (Van onze correspondent) Twee doden vielen gisteren te betreuren bij een scheepsongeluk in een der grindgaten langs de Maas in de omgeving van Roer mond. De 25-jarige schipper Van Lingen uit Gouda maakte gister morgen een proefvaart met een zolderbak. tijdens welke vaart de 45-jarige heer J. Smals, directeur van een Roermondse Grindmaat- schappij en de 36-jarige heer Thijssen uit Herten hem vergezel den. Waarschijnlijk doordat de schipper een bocht in het grindgat te klein wilde nemen is het schip omgeslagen. De drie opvarenden geraakten t« wa ter en alleen de heer Smals kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Schipper Van Lingen en de heer ThUssen werden vermoedelijk onder water bedolven door de lading aarde waarmee men het schip voor de proefvaart geladen had. Tot gisteravond 7 uur is naar de beide drenkelingen gedregd door een ploeg van 25 man. waaronder personeel van rijks waterstaat, de rivierpolitie uit Maas- bracht en van de GrlndmaatschappU. Het reddingswerk leverde echter geen enkel resultaat op. Ook hebben enige kikvorsmannen van Rijkswaterstaat uit Maasbracht nog onder het schip gedo ken om te zien of de beide mannen zich bevonden in een luchtbel onder het omgeslagen schip. Dit had evenmin resultaat. De heer Smals dankt zijn redding aan de 31-jarige stuurman Mathieu Leenen, die met de motorschuit van de firma de proefvaart, volgde. Nog maar Juist op tUd kon de stuurman zijn directeur met behulp van een boot- haak aan dek van de motorschuit bren gen. De heer Smals had intussen het be wustzijn reeds verloren. H;i werd over gebracht naar het ziekenhuis te Roer mond. De beide slachtoffers waren ge huwd. Het schip, dat al jaren aan de Noord hollandse Uust dienst had gedaan om vuilnis jiaar zee te vervoeren, iou als eerste bovenlosscr voor de Limburgse grindmaatschappijen dienst gaan doen. Uit het Leldsch Dagblad van 16 JulU 1861: Heden middag, terwijl een onwedcr zich over de stad ont lastte. viel een der paarden van een vierspan van de equipages des Konings. die van het Loo kwamen, op de Br eestraat dood neer. juist op het ogenblik dat men de Hoogewoerdsbrug was afgereden. v

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1