(fir)Impalla 31 et MAX leeft TAK: liij woont in New York met liet hart in Amsterdam Blijft niet bij t oude stilstaan Frankrijk, vijfde vissersnatie, heeft nu moderne vissersvloot Concours „Noëmie Perugia" in het Casino te Noordwijk Zee Vlaanderen en Wallonië noemen Brussel egoïstische hoofdstad Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 14 juli 1961 Zesde blad no. 30399 In oktober voor liet Tuscliinski-orkest (Van een bijzondere medewerker) Het was een stem om uit duizenden te herkennen, die door de telefoon zei: ..Akkoord, dan zie ik U dus om vijf uur hier in New York Dezelfde stem die even later, nadat ik had opgemerkt, dat New York wel een beetje ver was voor een interview en dat het Amstel Hotel trouwens nog steeds in Amsterdam stond, 'n op forse toon uitgesproken excuus voor deze verspreking mengde door een gulle lach. De stem van Max Tak, spreker van de bekende radiopraatjes ,,New York Calling!", journalist, schrijver, vraagbaak van alle met de cultuur van doen hebbende vaderlanders, die voor het eerst in het overweldigende Amerika arriveren, executive secretary van het in het Nederlandse consulaat-generaal op Rockefeller Plaza kantoor houdende Committee for Netherlands Music" en Amsterdammer. Waarbij eigenlijk deze laatste kwalificatie voorop moet staan. Want zoals Max Tak zelf zegt: hij woont in New York, hij werkt in New York, maar hij leeft in Amsterdam. hap, die h|j ver van het door Hitier overmeesterde Europa in z|jn mond stak soms opeens kon denken aan de honger, die z|jn zuster op datzelfde moment wellicht ergens in dat Europa leed. En die dan van ellende, verdriet en heimwee zelf ook geen stukje meer naar binnen kon krfjgen Energiek Deze energieke Nederlander ln Ame rika (die trots zijn Nederlandse pas poort toont en er nadukkelijk bij ver klaart. dat dit nu wel zijn allerzwakste punt is en dat hij beslist nooit het Amerikaanse staatsburgerschap zal aanvragen, omdat hij nu eenmaal Ne derlander wil blijven) is overigens geen man om bij het oude te blijven stil staan. Even later spreekt hij van zijn werk van nu, van zijn contacten met Nederlandse kunstenaars in Amerika, van zijn vele reizen door de States, van zijn zo voortreffelijk paardrijdende veertienjarige dochter, die als leerlinge van een Amerikaanse school nauwelijks enig Hollands spreekt, maar die „geluk kig buiten de taal zo'n heerlijk Euro pese indruk maakt". Hij vertelt van zijn werk voor de radio, van zijn besprekingen om ook voor de Nederlandse televisie meer contacten in Amerika te gaan leggen en staat dan ineens stil bij de uitnodi ging. welke hij volgens berichten van enkele dagen geleden .aan het Resi dentie-Orkest zou komen brengen voor een Amerikaanse tournee. Want die be richten waren niet helemaal juist. Tij dens het eerste vluchtige gesprek op Schiphol, direct na aankomst van het KLM-vliegtuig uit New York is een en ander misschien wat onduidelijk over gekomen. zodat het wel enige verdui delijking behoeft. Duidelijker „En daarom jongen, zou je me een enorm genoegen doen, als je dat even (•echt zou willen zetten. Kijk. de onderhandelingen tussen het Amerikaanse impresariaat en het Re- sidentie-Orkest lopen al een hele tijd, I maar wat ik nu kom doen is een soort definitief antwoord halen. Ik kom dus niet de uitnodiging overbrengen, want I die is er al, maar ik kom het antwoord halen. Daarom zal ik dezer dagen ook uitgebreid met R.O.-directeur Willem i Brederode moeten gaan praten. Ik I hoop. dat het antwoord „ja" zal zijn I want de Amerikanen zullen enthousiast •/Un. Zij kennen trouwens het Hague Philharmonic Orchestra van de platen en zullen het orkest beslist een warme ontvangst bereiden De toekomst Heimwee Daarom heeft hij, gedurende de acht tien jaren, dat hij nu al in Amerika woont elke gelegenheid aangegrepen om zijn geboortestad terug te zien. Zoge naamd om zakengesprekken te voeren, maar vooral om oude vrienden te zien, een oud-Hollands borreltje te drinken door de Leidsestraat te lopen en Am sterdamse lucht op te snuiven. Het ant woord op de voorzichtig gestelde vraag of dat soms iets met heimwee te maken zou kunnen hebben, komt directer en meer openlijk sentimenteel dan men van deze zwaargebouwde man met een leven vol schokkende avonturen achter zich zou verwachten: „Wis en waarach tig jongen dat heeft er niet alleen mee te maken, dat is heimwee. Als je zoals ik in de buurt van het Waterlooplein bent geboren en je hebt een groot deel van je leven in Amsterdam geleefd en gewerkt dan kun je nog inburgeren in Amerika en er je nieuwe job met nog zoveel plezier verrichten, maar dan gaat dat hier (met een niet mis te verstaan gebaar naar het hart) nooit meer over Herinneringen Daarmee loopt het gesprek dan in eens tussen oude herinneringen door. Herinneringen aan dat al genoemde Waterlooplein, aan de Amsterdamse Jo denhoek, aan de tijd dat de jeugdige vio list Mak Tak als 15-jarige reeds onder Willem Mengelberg in het Concertge bouworkest speelde en aan zijn glorie tijd als dirigent ,in de bak" van het Tuschinski-theater, in de Reguliersbree- straat. Twintig jaar heeft Tak er op zjjn eigen opvallende zeer persoonlijke manier de leiding gehad over een orkest, dat ondanks het feit dat het .maar in de bak van een bioscoop speelde" tot de bekendste van het land behoorde .Twin tig jaar van de opening van Abraham Tuschinski's vermaakstempel in het jaar 1921 tot in het eerste jaar van de tweede wereldoorlog. Toen vonden Hitier en zijn trawanten, dat zij lang genoeg tolerant waren geweest voor Tak en zijn Neder landse rasgenoten en ontzegden zij hem het recht om nog langer één voet in het theater te zetten. Dat was het sein om weg te komen en somen met vaten-mil- lionair Bernard van Leer, trok Max Tak weg uit het land, dat hij, evenals zovele anderen, eigenlijk niet kon missen, maar waar de greep van de Duitsers steeds wurgend er werd. Tweede leven Max Tak bereikte de vrijheid, maar ervan genieten lukte nauwelijks. Want zowel tijdens de eerste anderhalf jaar op Curasao, waarin hij enkele biosco pen exploiteerde als von het moment in 1943 af, dat hij in Amerika het tweede leven zou gaan opbouwen, waardoor hij nu opnieuw een bekende Nederlander, zij het dan aan de andere kant van de Oceaan is geworden, waren er altijd die knellende vragen: hoe zou het met de familie staan, zouden mijn vrienden er door rollen. De man, die dat vertelt, lijkt opeens een heel andere Max Tak dan de zich met de gemakkelijke nonchalance van de bereisde Roel door de hal van het luxueuze Amstel Hotel bewegende man vol zelfvertrouwen. Wee is opeens de man. die zich bewust van zijn populari- MAX TAK soneel onderhoudt, dat zijn ijdelheid graag komt strelen, door bewonderend weerwerk te geven op zijn grapjes. Weg ook de man, die met de toevallig in de hotel-lounge tegen het lijf gelopen Pe ter Diamant van het .Holland Festival" en operazanger en -directeur Frans Vroons spreekt over elkaar zien in New York alsof het Edam betreft. Opeens is er alleen nog de man, die in 1941 met een bloedend hart zijn stad en zijn land moest verlaten, die op Broadway aan het Rembrandtsplein dacht en bij de In Londen komt een Nationaal Theater (Van onze Londense correspondent) Er is alle kans, dat Engeland nadat er meer dan een halve eeuw over ge praat is, eindelijk zijn Nationaal Thea ter in Londen zal krijgen, nog juist op tijd voor de viering van Shakepea- res 400-ste geboortedag in 1964. Sel- wyn Lloyd, de kanselier van de schat kist, heeft in het Lagerhuis een bedrag van 10 miljoen gulden toegezegd als bijdrage tot het bouwplan van de Lon dense graafschapsraad. De totale kosten zullen 23 miljoen gulden bedragen. Indien het doorgaat zal dit- de ver dwijning in hun tegenwoordige vorm betekenen van Engelands beroemde klas sieke theaters, de Old Vic. Sadler's Wells (opera en ballet) en het nieuwe Lon dense filiaal van het Koninklijke Shake- spaere-theater in Stratford-on-Avon. De koningin-moeder heeft reeds tien jaar geleden de eerste steen van de Nationale Schouwburg aan de zuidoever van de Theems gelegd, nabij de Royal Festival Hall, Londens moderne con certgebouw. Het is de bedoeling van de regering om het nieuwe kunstcentrum een jaar lijkse subsidie van 4 miljoen gulden te geven, namelijk voor toneel, opera en ballet samen. Provinciale tournees zul len afzonderlijk worden gesubsidieerd, terwijl de bestaande subsidies voor Co- vent Garden en het Koninklijke Ballet zullen worden gehandhaafd. De nieuwe schouwburg zal waarschijnlijk twee za len krijgen. In het februarinummer van het eco nomisch informatie-bulletin van de Nationale Bank voor de Handel en In dustrie te Parijs, werd een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het Franse visserijbedrijf in 1959. Aange zien Frankrijk een belangrijk afzetge bied voor een aantal visserij prod uk ten is in 1960 nam genoemd land 45.772 ton af voor een waarde van f 29.8 mil joen is het voor het Nederlandse visserijbedrijf van belang kennis te ne men van de gang van zaken van het Franse visserijbedrijf Voor de goede orde wordt er op gewezen, dat de in dit artikel opgenomen cijfers met be trekking tot de import en export in 1959 en 1960 werden ontleend aan de Pêche Maritime Frankrijk is een belangrijke visserij- mogendheid. In dit land neemt de vis serij na Noorwegen. Groot-Brittannië, Spanje en West-Duitsland de vijfde plaats in. In 1959 bedroeg de totale produktie van visserijprodukten 565.000 Ion ter waarde van f 600 miljoen. Van eerst genoemd totaal bestond 435.000 ton uit vis en 130.000 ton uit schaal-, schelp- en weekdieren. Ongeveer 20% van de aanvoer van vis bestaat uit half-conserven of wordt tot half-conserven verwerkt. Het be treft hoofdzakelijk kabeljauw, die ge deeltelijk aan boord van de schepen wordt gezouten en haring, die aan De prijs toegekend aan Henriëtte Sengers Negen zangeressen en een zanger volgden in ..De Duif" te Noordwijk het buitenverblijf van mevrouw Francesca Heineken, de zomercursus van de Parijse lerares Noëmie Perugia. Deze studietijd werd besloten met een concours in het Casino, waar een internationale jury de vocale prestaties der cursisten beoordeelde. Het was voor de tweede maal, dat dit jaarlijkse culturele evenement, dat steeds meer de aandacht blijkt te trekken, in de badplaats werd gehouden. Wat Max Taks eigen toekomstplan nen zijn? Eerst nog een paar weken in het Amstel Hotel blijven om dag-in, dag-uit een zwaar, maar geliefd Ne derlands programma vol besprekingen, etentjes, redactievergaderingen en con certen af te werken. Verder staan er twee nieuwe boeken op stapel: één over Amerika (het eerste over New York. met foto's van Kees Scherer. wordt ook in New York zelf én in Duitsland goed verkocht), ditmaal speciaal over Broad way en één vol herinneringen aan vroeger. Welk laatste boek zeer waar schijnlijk door een vriend en mede- Amsterdams-Amerikaan Jo Spier zal worden geïllustreerd. En dan in oktober weer naar Holland. Want dan bestaat het Amsterdamse Tuschinski-theater veertig jaar en voor die feestelijke gelegenheid zal Max Tak dan het theater-orkest nog eens dirigeren. Een gebeurtenis, waar hij zich nu al op verheugt. Omdat juist ruict dit even tcrugstappen in de orkestbak, j waar hij zijn eerste populariteit ver wierf, waarschijnlijk nóg meer voor hem zal zijn dan alleen maar een aan leiding om weer eens even naar Am sterdam over te wippen! Deze keer verschenen op het podium vocalisten mevr. Sara Verheul—van der Ploeg, mej. Anneke Stolp. mej. Grietje Oudenampsen, mevr. Lydia Koster- den Outer, mevr. Alke Sybrandy Timmer, mevr. Francesca Heineken uit Noordwijk. mej. Jeannette Hermann, mej. Henriëtte Sengers. mej. Maria Basouki en de Noordwijkse zanger Jan van Graas, die zich in de voorafgaande weken verder hadden bekwaamd in techniek, interpretatie, repertoire, opera, opera-comique en concertrepertoire. Naar het oordeel van een ongetwijfeld competente jury van internationale allure, bestaande uit Jaques Bourgeois, muziekcriticus van het Parijse blad „Art", Fran?oise Louvay van d'Opera Comique uit Parijs, Frans Vroons van de Ned. Opera, de pianist Hans Henke- mans en mej. Lucy Ruinen, secretaresse van het Instituut Francaise stond het gebodene op zeer hoog peil. Maarten Bon uit Amsterdam begeleid de voortreffelijk aan de vleugel en mocht daarvoor een eervolle vermelding en de unanieme dank van de jury in ont vangst nemen. De musicus Ben Laros uit Noordwijk verzorgde de begeleiding van mej. Oudenampsen. De prijs van het concours kende de jury toe aan Henriëtte Sengers, die van Purcell „I am land" zong, van Hinde- „Geburt Maria". „Shéhérazade" van Ravel en „La Maumariée" van Pijper. Door dit succes is zij in de ge legenheid om in maart a.s. mee te din gen in het Concours te Parjjs. Eervolle vermeldingen vielen ten deel aan mevr. Lydia kosterden Outer, mej. Jeannette Hermann, mevr. Fran cesca Heineken, die „O thou that tellest good tidings Zion" van Handel, „Nicht mehr zu dir zu gehen" van Brahms, „Clair de lune" van Fauré en „Chanson des Marins Halés" vertolkte. Jan van Graas met „Air d'Ophélia" uit Hamlet van A. Thomas, ..Du die Ruh" van Schubert, „Pries pour paix" van Pouhenc en ..Gebed" van Bosmans. mevr. Alke SybrandyTimmer en mej. Maria Basouki. De prijswinnares van dit jaar en de beide top-vocalisten van vorig jaar zul len komende herfst zingen in het „Instituut Francaise' te Amsterdam. Buiten mededinging zong de bekende Amerikaanse zanger Hermann Kantt negro-spirituals. Zestig burgemeesters van plaatsen ln de Amerikaanse staat New Jersey zul len woensdag a.s voor een driedaags be zoek aan Amsterdam op Schiphol arrive ren. De volgende middag ontvangt Am sterdams burgemeester, mr G. van Hall. zyn Amerikaanse collega's ln het stadhuis. De 46-Jarlge F P M. van Wegen uit Raalte is 's nachts misleid door de duis ternis. op de Wlerdensestraat te Nyver- dal met zijn aüto tegen een boom ge reden. Op weg naar het ziekenhuis ln zijn woonplaats ls de heer Van Wegen aan de by dit ongeval opgelopen ver wondingen overleden. Zyn vrouw, werd ernstig gewond. Advertentie V groot nieuws voor mannen met smaak in dozen en in cederhouten Kistje VRAAG UW WINKELIER NAAR DEZE GROTE ONTDEKKING VAN: andere ontdekkingen: CAMPARA 40 ct. BANDERA 36 ct. (in echt cederhout) GEORGE Regering zal (lil probleem niet ontivijken Zwakker minderheid telt op luchtige toon met het hotelper- I uit de weg gaan. tegen de eenheid (Van onze Brusselse correspondent) In de loop van het jaar is in de beide delen van het land, in Vlaande ren en in Wallonië, een scherpe mis noegdheid tot uiting gekomen: in Vlaan deren ligt het accent meer op de ach teruitstelling van taal en cultuur. In Wallonië dligt het bijna uitsluiten op de economische achteruitgang. In beide landsdelen wordt Brussel be schouwd als een om-aardige hoofdstad, die alleen aan zich zelf denkt. De rege ring echter zal dit probleem, dat het voortbestaan van het land raakt, niet Zowel in Vlaanderen als in Wallo nië is er op het ogenblik slechts een zwakke minderheid, die de Belgische eenheid wil verbreken. Daarentegen be staat er in het gehele land een sterke meerderheid, die de regering en haar politiek van culturele autonomie, van re gionale expansie en van administratie ve decentralisatie zal steunen, aldus de Belgische premier Lefèvre in een korte rede voor radio en t.v. Zoals men zich zal herinneren, had hij, toen hij pre mier werd, aangekondigd dat hij zich op geregelde tijden via de radio tot de Belgische kiezers zou richten. De pre mier sprak, zoals hy het noemde over „drie zware brokken" van het regerings programma. Het Vlaams-Waalse probleem was er een van. De twee andere: a) de fiscale her- Bij beschikking van de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid werd met Ingang van 15 Juli 1961 op diens verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. A. Berger als voorzitter van het bestuur der sociale verzekeringsbank, zulks onder dankbetuiging voor de ln die functie bewezen diensten. vorming en b) de sanering van belang rijke sociale en culturele sectoren, zoals de ziekteverzekering en het onderwijs. Wat de belastinghervorming aangaat, komt het er op aan een verouderd, om slachtig en onsamenhangend stelsel te vervangen door een modem samenhan gend systeem. In economisch opzicht moet het huidige stelsel, dat de expansie hindert, vervangen worden door een systeem dat het initiatief aanwakkert en het risico beloont. In sociaal op zicht en zelfs in moreel opzicht komt het er op neer de belastingen rechtvaar dig te verdelen en de fiscale ontduiking zoveel mogelijk te verninderen. Laten wij, zo zei de premier, even eerlijk zijn: iedereen erkent de noodzakelijkheid van een rechtvaardig belastingstelsel, maar de meesten hopen dat hun buurman in hun plaats zal betalen. Welnu, we zullen ervoor zorgen, dat dit niet zal gebeuren. Amerikaanse psychiater aan spionage schuldig bevonden Een federale jury in New York heeft dr. Robert Soblen. een 60-jarige psychia ter die aan een ongeneeslijke bloedziek te lijdt, schuldig bevonden aan spiona ge voor de Sowjet-Unie gedurende de laatste oorlog. De jury, bestaande uit tien mannen en twee vrouwen, was slechts 79 mi nuten bijeen. Dr. Soblen hoorde de uit spraak liggend op een divan aan. Hij lijdt aan leukemie en heeft nog een Jaar te leven. Spionage kan in de Verenigde Staten met de dood worden bestraft. De voornaamste getuige was dr. So- blens broer, Jack Soble, die in 1959 wegens spionage voor de Sowjet-Unie tot zeveneneenhalf Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Volgens de openbare aanklager kregen de gebroeders Sobo-Leviclus, leden van een gegoede familie in Lithauen. in 1940 toestemming naar de Verenigde land door de industrie tot zoute haring wordt verwerkt. De visconserven neemt gewoonlijk 15% van de aanvoer op. De vissoorten die door deze industrie wor den verwerkt zijn: makreel, tonijn en sardine. Circa 2/3 van de aanvoer van vis wordt in verse toestand afgezet. Toenemende concurrentie De kabeljauwvisserij, welke in 1955 nog 69 000 ton opleverde, is de laatste jaren aanzienlijk in betekenis terug gelopen en bereikte in 1959 nog slechts een totaal van 55 000 ton De belang rijke aanvoerhavens van gezouten ka beljauw zijn Fécomp Bordeaux en SL- Malo Ongeveer 15% van de aanvoer van kabeljauw wordt veelal direct in Portugese havens aan land gezet De toenemende concurrentie van vreemde vaartuigen op de traditionele visgron den van kabeljauw wordt enerzijds als oorzaak genoemd van de daling in de produktie. Anderzijds neemt de vraag naar gezouten kabeljauw od de wereld markt af. In de toekomst zullen de Frange re ders dan ook ongetwijfeld gedwongen zjjn een belangrijk deel van de kabel jauwvangsten, hetzij rondgevroren of ln de vorm van bevroren filets aan te voeren. Deze maatregel /.al zeer zeker grote investeringen ln het vangappa- raat vergen. Ongunstig De haringvisserij is de laatste Jaren sterk teruggelopen De produktie schommelde in de periode 1957 t/m 1959 om de 40 000 ton per jaar Circa 1950 was de aanvoer nog ongeveer 75000 ton. De ongunstige ontwikkeling wordt toegeschreven aan de toegeno men visserij in het Kanaal en in het zuidelijk deel van de Noordzee De ha ring zou ter ij en. die gewoonlijk meer dan de helft van de haringaanvoer ver werken. zagen zich door deze ontwik keling meer en meer gedwongen hun toevlucht te nemen tot import. De vis serij op makreel, waaraan vooral door de schepen uit Boulogne en Douarnenez wordt deelgenomen, heeft de laatste twintig jaar een snelle ontwikkeling doorgemaakt. In 1938 bedroeg de pro duktie van makreel 22.500 ton. in 1959 was het aanvoertotaal opgelopen tot 40 500 ton. Volgens officiële berichten komt de aanvoer van 1959 goed over een met de behoeften van de Franse markt. De verkoop van makreel, die in verse toestand wordt afgezet, is de laatste jaren vrijwel stationair geble ven. Door de visconserrenindustrie werd in 1959 meer dan de helft van makreel verwerkt tegen ongeveer 1/3 deel in 1938. De goede afzetmogelijkheden van makreelconserven zijn een belangrijke stimulans geweest voor de makreelvis serij. Hetzelfde was vroeger het geval voor de visserij op sardines en tonijn. Geconstateerd kan worden dat de con sumptie van een vissoort toeneemt, in dien deze in bewerkte toestand wordt aangeboden. Vergeleken met voor de tweede we reldoorlog is de aanvoer van tonijn meer dan verdubbeld. Deze bedroeg In 1959 namelijk 22.500 ton tegen 9.340 ton ln de periode 19341938. Van eerstgenoemd totaal bestond meer dan 20.000 ton uit z.g blanke to nijn, die ln de Atlantische Oceaan wordt gevangen en voor 2.000 ton uit rode tonijn, afkomstig uit de wateren voor de Baskische kust en uit de Mid dellandse Zee. Circa 90% van de aan voer van tonijn wordt opgekocht door de conservenindusürie. Levend aas Het hoge produktienlveau van tonijn wordt toegeschreven aan de modernise ring van de vloot en het overgaan op een nieuwe visserij techniek, namelijk het gebruiken van levend aas De sardinevisserij Ls altijd aan grote schommelingen onderhevig geweest Zo bedroeg de aanvoer in 1956 ruim 43 200 ton. daalde tot 14.500 ton in 1957. en lag ln de jaren 1958 en 1959 op ruim 24 000 ton. Door de visconservenindu- strie wordt gewoonlijk 60 A 70% van de aanvoer verwerkt. De sardine is zeer snel aan bederf onderhevig, hetgeen de vissers verhindert de visserij buiten de kustwateren uit te oefenen De vaar tuigen .waarmee de visserij op sardines wordt uitgeoefend zijn klein en slecht uitgerust. De aanvoer van platvis ls in Frank rijk van weinig betekenis en schom melt de laatste jaren om de 13 000 ton. De visserij op schaaldieren is vooral geconcentreerd aan de kust van Brc- tagne en heeft zich de laatste Jaren dermate ontwikkeld, dat Frankrijk mo menteel een leidende plaats inneemt met een aanvoer van 15 400 ton. De produktie van mosselen is na 1956. toen deze nog 32.000 ton bedroeg terug gelopen tot 18000 ton m 1959. De aan voer van oesters lag in laatst genoemd jaar op 71.000 ton. hiervoor was 60 000 ton zogenaamde Portugese oesters Moderne vloot Vlak voor de tweede wereldoorlog be stond de Franse vloot uit ongeveer 22 000 eenheden met een inhoud van 248 000 ton. Aan het einde van de oor log was de tonnage teruggelopen tot de helft. Na 1945 word de modernisering van de vloot krachtig ter hand geno men: ln 1958 telde de vloot 16 000 een heden met eenzelfde totaal tonnage als in 1938; 67% van de vaartuigen was minder dan tien Jaar oud. In 1958 be stond de Franse vloot uit 39 trellers met een bruto tonnage van meer dan 500. hiervan namen 36 trellers deel aan de verse visserij Langs de 3 000 km lange kust is een grote vissersbevolking gevestigd In het begin van 1958 bedroeg het aantal vis sers in Frankrijk 51 550 Hiervan waren 31 500 betrokken bij de visserij op de Atlantische Oceaan, ongeveer 12.500 by de visserij op de Noordzee en in het Kanaal en 7 0O0 bij de visserij in de Middellandse Zee De consumptie van vis neemt de laatste jaren toe. In 1938 lag het ge bruik gemiddeld op 9.3 kg per hoofd der bevolking. In 1958 was deze geste gen tot 13,15 kg. De uitvoer van visse rijprodukten In Frankrijk heeft weinig te betekenen. - TT'?. de nl*uwe vleugel van het Ste delijk Museum te Amsterdam zal \an 22 Juli tot 18 september de zx.m er ten toon stelling „De polariteit tn de kunst" wor den gehouden. Deze expositie ls door het museum ln samenwerking met de Kunat- halle te Recklinghausen georganiseerd Staten te emigreren op voorwaarde dat I JJtVit^n ftïtT'tu*de ,polJ?" lU voor de Sowjet-Unle loudrn splone- Kh„d,r. b^ahou.ïï".! HLu.uw 150 Jaren - op te sporen en te vertonen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17