Kort, maar hevig onweer eist VIJF mensenlevens STIJIvEL MET LEGE HANDEN NAAR HUIS WEERBERICHT Midas III bespioneert Russische raketbasis DE GAULLE keert de Algerijnen de rug toe WINDHOOS TREKT BREED SPOOR VAN VERWOESTING Twee Amerikaanse kunstmanen in een baan om de aarde gebracht A rresta tiegolf in Guatemala Met niet één woord gerept van hervatting vredesbesprekingen Moedeloos.... Lachtvaartoverleg afgebroken (Que/ vyiïeuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 JULI 1961 No. 30398 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kranen gekapseisd - bomen ontworteld loodsen verwoest Een kort, maar ongekend hevig onweer, dat gepaard ging met een zware regenval, woeste hagelbuien en windstoten van onwaarschijnlijk grote kracht, heeft gistermiddag in nauwelijks een uur een breed spoor van chaos en verwoes ting over ons land getrokken. Vooral het westen van ons land werd zwaar getroffen. Daar vielen ook de meeste slachtoffers. In Capelle aan de IJssel kwamen twee arbeiders om het leven, doordat een rijdende kraan neerstortte op een fabriekshal. In Alblasserdam werd een arbeider getroffen, toen een torenkraan omwoei. In Nieuw-Lekkerland waaide een wachthuisje voor buspassagiers van de hoge Lekdijk in het water. Vier personen werden meegesleurd. Een 77-jarige vrouw overleefde dit drama niet. donker worden. Enkele momenten zag de hemel er bruingeel uit. Toen barst ten de elementen met grote woede los- Enkele van die metalen kolossen heb ben de fel striemende stormvlagen niet kunnen weerstaan. In Capelle aan de IJssel kwam een rijdende kraan in be weging en stortte neer op een woonark en een fabriekshal. Twee arbeiders uit Kampen, K. V. Selant (19) en W. Ha- bits (22» werden gedood. Een collega werd ernstig gewond, vier anderen lich. Een vallende torenkraan in Alblas serdam sleurde twee kleinere kranen mee. De 48-jarige A. J. van Dam werd door het neerkomende staal getroffen en op slag gedood. De kraanmachinist kwam met de kraan van 30 meter hoogte naar beneden. Hij kwam er met een gebroken been en enkele gebroken vin gers af. Een soortgelijk ongeluk in Krimpen aan de IJssel liep goed af. De in be weging gekomen kraan knapte de mast van een schip af en kwam daarna tegen een andere kraan tot stilstand, gelukkig zonder slachtoffers te maken. 9 Slot pag. 2 Visser verlamd door de bliksem Het vijfde slachtoffer viel te betreu ren in Zeeland. Aan de buitenkant van de Zandkreekdam tussen Noord- en Zuid-Beveland sloeg een roeibootje met twee vissers om. De 49-jarige C. Steen- hart uit Goes verdronk. De andere vis ser kon na anderhalf uur zwemmen de oever bereiken. Vele hoge kranen hebben het zwaar te verduren gehad tijdens het verschrik kelijke noodweer dat als het ware werd aangekondigd door een onheilspellend Soldaat tijdens mars overleden Uitgeput neergevallen (Van onze correspondent) De 19-jarige dienstplichtige soldaat Jacob Vos uit Eibergen is gisteren tijdens een mars, waar schijnlijk aan hartverlamming overleden. De militair was gele gerd in de Ernst Casimirkazerne te Roermond en volgde daar een voortgezette infanterie-opleiding. Vos was na een verblijf van ongeveer drie weken in het Cen traal Militair Hospitaal te Utrecht, waar hij was verpleegd wegens longontsteking, dinsdag in de Roermondse kazerne teruggekeerd. Omdat hij geen bijzondere mutaties had moest hij de dienst volledig meedoen. Dit is de jongen nood lottig geworden. Tijdens een lange afstandsmars viel hij ongeveer na 25 kilometer uitgeput neer. Hij werd overgebracht naar een zie kenhuis te Roermond. Hier bleek dat de soldaat reeds was over leden. Advertentie Halve gebr. kip - f 1.95 AHéén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, krachtige tot harde, later tot matig afnemende wind tussen noordwest en zuidwest. Aanhou dend koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 JULI Zon op: 4.36 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 6.20 uur; onder: 21.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.10 en 16.35 uur; laagwater te 0.02 en 12.20 uur. STRANDVERVVACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundig medewerker) De depressie trekt met vrij veel wind langs onze kust naar het noorden en brengt ook morgen koel en onbestendig strandweer. Wisselend bewolkt en nog enkele buien. Temperaturen van 18 tot 19 graden. Temperatuur zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: de depressie boven de Noordzee houdt het weer onstabiel. Slechte langzaam verbetering. Prinses Irene naar Mexico vertrokken Gistermiddag is Prinses Irene met een DC-8 lijntoestel van de KLM van Schiphol naar New York vertrokken. Zij zal als gast van president Adolfo Lopez Mateos een bezoek van enige weken aan Mexico brengen en wordt eind augustus in ons land terug verwacht. De hele Konink lijke familie, die dus op 25 juli zon der haar een vakantie zal gaan doorbrengen in Italië, deed haar op Schiphol uitgeleide. Eerst arriveerden in drie hofauto's Koningin en Prins met de jongste drie Prinsessen, maar vlak voor het instap pen naderde een vierde auto op het platform, nog juist op tijd, waarin Prinses Beatrix bleek te zitten. Het voltallige Koninklijke gezin bege leidde Prinses Irene tot in het vliegtuig, waar afscheid werd genomen. De reis van de Prinses is voortgevloeid uit de ontmoeting, die Prins Bernhard in april j.l. had met de president van Mexico. HU maakte toen een reis van 3 weken door Mexico, de V.S. en Canada. De Verenigde Staten hebben gisteren twee kunstmanen in een baan om de aarde gebracht. Eén van deze satellieten, de Midas III, heeft tot taak het lanceren van raketten te signaleren en wentelt op een afstand van bUna 3.000 km om de aarde een recordhoogte. Deze kunstmaan komt daarbij boven de Sowjet-Unie. De andere satelliet, de Tiros III, is uitgerust voor het doen van weerkundige waar nemingen, in het bijzonder over wolkenformaties. Deze kunstmaan beschrUft een baan op 650 kilometer afstand van de aarde. H.K.H. Prinses Irene is gister middag met een DC-8 van de KLM van Schiphol naar New York ver trokken. Vandaar zal zij doorreizen naar Mexico voor een vakantie van zes weken. De Prinses werd door de gehele Koninklijke Familie uitgeleide ge daan. In Guatemala is een honderdtal men sen aangehouden, zo is officieel meege deeld. De arrestanten behoren tot de rechtse oppositie en worden beschuldigd van revolutionaire activiteit. Een hoe veelheid wapens en munitie is in beslag genomen. De minister van Binnenlandse Zaken van Guatemala. Guillermo Lopez Rodriguez, heeft gisteravond gezegd, dat de rebellen erop hadden gerekend zich van de luchtbasis van het land meester te kunnen maken en met de zich daarop bevindende vliegtuigen eventuele centra van verzet te bombarderen. Rodriguez voegde er aan toe, dat de regering de toestand volkomen meester (Van onze Parijse correspondent) In een rede voor televisie en radio die ruim 20 minuten duurde, heeft het Franse staatshoofd gene raal Charles de Gaulle gisteravond sterk de indruk gewekt, dat hij de Algerijnen nu maar verder aan hun lot wil overlaten. Militair gesproken was het AlgerUnse probleem, zo liet de president weten, nu opgelost. Nu de eerste divisie van Algerye naar FrankrUk is overgebracht worden andere maatregelen voorbereid De Midas doet twee uur en veertig minuten over iedere omwenteling. Een groot succes voor de Amerikaanse ge leerden is dat men erin slaagde de raketmotor tijdens de vlucht weer in werking te stellen. Deze methode maakt het mogelijk onderschepping van deze „spion" te voorkomen. De Midas weegt zonder brandstof 1.580 kilogram en is tien meter lang. De lancering vond plaats op de raketbasis van Point Arguello. Als gangmaker is een Atlas-raket gebruikt. De Midas is uitgerust met een infrarood oog, dat reageert op de hitte van uitlaasgassen van raketten honderden kilometers lager. De baan is zo berekend, dat de Midas boven de grote Russische raketbases in het Oeralgebergte komt. De grote hoogte die deze kunstmaan bereikte, was een verrassing. De lucht- macht had eerder meegedeeld, dat men 1 streefde naar een baan op 800 km af- i stand van de aarde. Een woordvoerder zei, dat een groter hoogte een voordeel is daar de kunstmaan dan een groter gebied, tegelijkertijd kan bestrijken. De Amerikanen hebben plannen voor een stelsel van acht tot twaalf Midas- kunstmanen voor het waarnemen van lanceringen waar ook ter wereld. Na een korte, laatste samenkomst tus sen de Nederlandse en Amerikaanse de legaties inzake landingsrechten voor de KLM op de Amerikaanse westkust, zUn de onderhandelingen zonder enig resul taat afgebroken. Hoewel zowel de onderhandelaars van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken als de Nederlandse vertegenwoordigers alles hebben gedaan Dit blad bestaat uit 20 pagina's De storm heeft ook in Katwijk aan Zee schade aangericht. In de Reigerstraat werd van vier wonin gen aan de achterzijde de daken vernield en meegezogen. De stuk ken kwamen in de Boslaan neer. Ook een groot aantal t.v.-anlennes moest het ontgelden, terwijl vele ruiten werden vernield. De plant soenendienst had druk werk met het opruimen van ontwortelde bomen om welke reden de Zeeweg enige tijd voor het verkeer moest worden afgesloten. In Katwijk aan den Rijn is de houten noodkerk van de Ned. Herv. gemeente aan de Nieuwe Duinweg volkomen verwoest. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij de in storting van dit gebouw niet voor gedaan. Op de foto ziet men enkele brand weermannen bezig met het opne men van de schade, die de wind in de Reigerstraat heeft toegebracht. (Foto L.D./Jaap van Duljn, Katwijk a/Z.) om een praktische oplossing te vinden, bleken de standpunten inzake de lucht- vaartpolitiek te ver uiteen te liggen. Wellicht was over de door de Ameri kanen voorgestelde regeling inzake een maximum passagiersverkeer van de KLM tussen Nederland en de Verenig de Staten wel overeenstemming moge lijk geweest, maar de kloof op principië le punten bleek onoverbrugbaar. Ne derland kon kennelijk niet het stand punt van de Amerikanen aanvaarden, dat de KLM gedetailleerde gegevens dient te overleggen over de aantallen reizigers, die van verder gelegen plaat sen via Amsterdam naar Amerika rei zen. De Negatieve afloop van de langdu rige onderhandelingen is geen al te gro te verrassing. Het sterke verzet van Amerikaanse luchtvaartbelangen heeft eveneens een grote rol gespeeld. Dit had afgelopen weken tot grote activiteit van gezaghebbende senatoren en leden van het- Huis van Afgevaardigden geleid. I Dat alles heeft zonder twijfel haar uit- werking gehad, zowel op het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za kken als in het Witte Huis. De voorstel len in het Congres om de hele lucht- vaartpolitiek te onderzoeken ter be- I scherming van de belangen van de j Amerikaanse internationale lijnen, zal de zaak voor de toekomst nóg moeilijker maken. Eveneens is er een wetsvoorstel om luchtvaartovereenkomsten, net als verdragen, aan de goedkeuring van de Senaat te onderwerpen. Dit zou de on- derhandelingsvrüheid van het ministe rie van Buitenlandse Zaken echter ver der bemoeilijken. Men kan alleen con cluderen, dat de zaak voor onafzien bare tijd van de baan is. Staatssecretaris E. G. Stykel en de andere delegatieleden, die taai en ge duldig hebben onderhandeld, zijn na afloop van de laatste zitting onmiddel lijk naar ons land teruggekeerd. Zij zouden vanmiddag op Schiphol aankomen. Vliegtuigramp eiste 73 mensenlevens De ramp met het Tsjechische passa giersvliegtuig by Casablanca heeft aan 73 mensen. 64 passagiers en 9 beman ningsleden. het leven gekost. Het toestel stortte neer, toen het tijdens een lan dingspoging een hoogspanningskabel raakte. zoals een verkorting van de militaire diensttijd van 27 tot 24 maanden zoals gisteravond in ParU» verluidde die in september van kracht zal wor den. De Gaulle nam in dat verband ook hel woord hergroepering weer in de inond, een hergroepering die zal worden doorgevoerd ten behoeve van het mil joen Fransen, indien de Algerijnse na tionalisten het aanbod van een asso ciatie met Frankrijk van de hand zou den blijven wijzen. Zeer opmerkelijk was ook dat de ge neraal niet met eén woord repte van de hervatting der vredesbesprekingen die voor volgende week niettemin wordt verwacht. OpmerkelUk temeer daar 's middags de vice-president van de voor lopige AlgerUnse regering, Belkacem Krim, juist had verklaard bereid te zUn zonder voorwaarden de Fransen opnieuw te ontmoeten. Ook aanvaardde Krim bij voorbaat het beginsel en de noodzaak van garan ties voor de Franse minderheid in een toekomstig onafhankelijk Algerije. Aan gezien ook De Gaulle zich moeilijk il lusies kan maken over de levensvat baarheid van een Frans conclave in Algerye, moet men die hergroepering, welke zich nog deze zomer zou voltrek ken, dus wel zien als een eerste stap naar een definitieve evacuatie van ten minste het grote merendeel der Fransen uit dat land. Dat De Gaulle de Sahara evenmin ndbmde. lijkt er op te wijzen dat Fran krijk dit probleem nu als een apart vraagstuk los van de eigeniyke Alge rijnse kwestie wil behandelen. Geen vertrouwen meer De geruchten van de moedeloosheid die De Gaulle ten aanzien van de mo gelijkheid van een constructieve oplos sing van het AlgerUnse drama de laat ste weken overvallen had, zUn door zUn rede van gisteren wel overtuigend be vestigd. Nadat hy by vorige gelegenhe den de FLN byna op de knieën had gesmeekt zyn aanbod tot samenwerking te aanvaarden, scheen De Gaulle de Al gerUnse nationalisten gisteren vierkant de rug te willen toekeren. Die Alge- rynse nationalisten zullen nu. zo leek de generaal duideiyk te willen maken wel heel bUzonder hun best moeten doen om het vertrouwen van FrankrUk ooit weer terug te winnen en wat hem persooniyk betrof was het eigeniyk maar liever niet dan wel. AlgerUe, dat officieel nota bene nog altyd een organisch deel van FrankrUk is, werd nu zonder veel omhaal geworpen in de zak van de diverse koloniale lan den die zo graag hun onafhankeiyk- heid wilden hebben en goed, het kon die van hem, De Gaulle, onmiddeliyk kry- gen. Letteriyk zei het staatshoofd: „Frank rUk moet zUn rijkdommen en midde len nu ten eigen behoeve aanwenden en alle kostbare lasten van zich schui ven. Ik ben besloten ermee op te hou den mankracht, energie en geld In een bodemloze put te werpen, nu die offers toch niet worden gewaardeerd". Vervolg op pag. 2 Uit het Leldsch Dagblad van 4 15 Julij 1861f De grootste manufactuur- winkel ter wereld is waarschijn- f lijk wel het verkooplokaal, dat J onlangs te New York werd ge- J opcnd. Het heeft een front van J 375 en een diepte van 80 voet en f heeft 5 verdiepingen. Dc dienst J van het huis wordt verrigt door 200 klerken en r erkoopers en 40 portiers en kruijers.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1