je ziet de vooruitgang Tweede Kamer akkoord met derde technische hogeschool in Enschede Mogelijke schuld aan zijn vaders arrestatie kwelt Eichmann junior Voorlopig geen rechtenstudie aan de economische hogescholen Eerste Kamer neemt de wet op het afbetalingssysteem aan je proeft de ontwikkeling 14 ct. SENORITAS - „Nog geen 5 miljoen dode joden, mijn vader hield de hoeken bij" Acht jaar geeist tegen schilder die stukadoor doodtrapte Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 juli 1961 Derde blad no. 30397 Jarenlange strijd nu beslist (Van onze Haagse correspondent) De Tweede Kamer is akkoord gegaan met de oprichting van een technische Rijkshogeschool te Enschede. De daartoe noodzake lijke wijziging van de wet op het wetenschappelijk onderwijs werd gisteravond z.h.s. goedgekeurd. Hiermee is de beslissing gevallen in de jarenlange strijd tussen de vier grote rivalen, die in aan mer king kwamen voor een universiteit of hogeschool in het oosten des lands: Arnhem, Zwolle, Deventer en Enschede. Alleen de heer Tilanus (CHU) bleek er nog niet van overtuigd, dat Enschede de beste papieren had. Hy gaf de voor keur aan Deventer. Maar zo voegde hjj hier direct aan toe hy zou zich bü de keuze van Enschede neerleggen „nu er al zoveel is gebeurd". Dat de Kamer min of meer in een dwangpositie was gebracht door alle voorbereidingen voor vestiging van een technische hogeschool te Enschede, was ook de mening van de heer Tans (PvdA) Hy stelde vast, dat alle vier steden zich op goede gronden kandidaat hadden ge steld. De heer Tans zag echter geen kans voor Arnhem, Deventer of Zwolle een argumentatie op te bouwen, die meer zou aanspreken dan minister Cals' be toog voor Enschede. Beleidsbeslissing De burgemeesters van Enschede en Deventer waren er op de tribune ge tuigen van, hoe de ene spreker na de andere zich akkoord verklaarde met de keuze, die de regering had gemaakt. ,Een beleidsbeslissing", verklaarde minister Cals, die niet de indruk wilde wekken, dat de keuze van Enschede zo vanzelf sprekend was. Vond dr. Tilanus het een bezwaar, dat Enschede aan de grens ligt, mr. Cals betoogde dat Deventer te dicht bij het westen is. Als argument voor Enschede voerde de minister nog aan, dat het zeer ge wenst is de derde T.H. te vestigen in een plaats met een grote industrie. Het gaat om een investering van naar schatting 150 miljoen. De minister bracht in her innering, dat destyds bij de vestiging van de hogeschool in Eindhoven al vóór de regering gelden aanvroeg 'n miljoen be schikbaar werd gesteld door „een gloei lampenfabriek in het zuiden des lands" Voorbereidingen Wat betreft de voorbereidingen: de mi nister had de commissie gevraagd al vast aan het werk te gaan, maar vooral niet in Enschede te vergaderen, zolang dit wetsontwerp niet door de Kamer was aanvaard. Inmiddels is dr. G. Berk hof, chef van de chemische research by de Staatsmijnen, benoemd tot adviseur voor de voorbereiding van de derde TJH. in welke kwaliteit hy ook de vergadering der commissie zal bijwonen. De liberalen konden niet inzien, waar om er zo'n haast moest worden gemaakt met een derde technische hogeschool. Mevrouw Kuiper-Struyk wees er op, dat Delft en Eindhoven nog niet „vol zijn, en dat daar ook behoefte is aan meer hoogleraren. De heer Korteweg (oud hoogleraar te Groningen) vond het niet juist de hogescholen naar de studenten te brengen, zoals de boortorens naar de olievelden. Waarom maakte de regering het de studenten niet gemakkelijker van het ouderlijk huis naar de hogescholen te trekken door verhoging van studietoela gen en beurzen? Moeilijkheden Minister Cals vreesde onoverkomelijke moeilijkheden als de oprichting van een derde T.H. een jaar of tien werd uit gesteld, zoals mevrouw Kuiper had be pleit. Als nu niet wordt begonnen, zal „in de verste verte" niet kunnen worden voldaan aan de stijgende vraag naar academici. Spreiding van het hoger on derwijs achtte de minister zeer gewenst voor het activeren van talenten, daar de plaats van inwoning belangrijk is bij de keuze van opleiding. Bovendien wees hij op de algemeen stimulerende invloed van de vestiging van een hogeschool. En ten slotte zal Delft het steeds toenemende aantal studenten niet meer naar beho ren kunnen verwerken. Naar verwach ting zal Delft in 1980 tegen de 10.000 studenten tellen, en dit aantal moet wel als de grens worden gezien. De minister achtte het niet verant woord het studeren ver van het ouder lijk huis te bevorderen door de extra- kosten voor rijksrekening te nemen. Van de zyde der PvdA werd er op aangedrongen het tempo van de opening der nieuwe T.H. niet te forceren. Eerst moet het karakter van de hogeschool worden vastgesteld aan de hand van zorgvuldige „planning", betoogde de heer Tans. Minister Cals stelde hem gerust. De commissie-Nher zal zich houden aan Voorbereiding voor nieuwe Amerikaanse ruimtevaart Twee Amerikaanse aspirant-ruimte vaarders zijn gisteren bij Cape Cana veral in Florida begonnen aan een laatste reeks proeven ter voorbereiding van de tweede reis van een Amerikaan in de ruimte, die voor de volgende week op het programma staat. De naam van de man die in een Mercury-cabine bo ven de Atlantische Oceaan een boog door de ruimte zal maken, is nog niet bekendgemaakt. Aangenomen wordt dat 't de 35-jarige luchtmachtkapitein Gris- som zal zyn. Met hem ondergaat lui tenant-kolonel Glenn van dë mariniers dezelfde proeven. De ruimtevlucht van de volgende week lijkt in vele opzichten op die van kapitein-luitenant-ter zee Shepard op 5 mei. Alleen zyn er, deels op aanbe veling van Shepard, enkele wijzigingen aangebracht in de cabine. Het raam Is groter dan in de „Mercury" van She pard. Verder is de ontspanningsinrich ting verbeterd. de haar bij de installatie verstrekte op dracht en alle aandacht schenken aan de wenselijkheid en de mogelijkheid van het „samenwonen" van technische we tenschappen en maatschappijweten schappen. Voorstel ingetrokken Het gisteren behandelde wetsontwerp wilde ook de mogelykheid openen de byzondere economische hogescholen uit te breiden met een faculteit der rechts geleerdheid. Minister Cals trok dit voor stel echter in, toen hier van vele zyden bezwaar tegen werd gemaakt. Met uit zondering van een deel der KVP-fractie bleek de Kamer van oordeel, dat een be slissing hieromtrent beter kan wachten tot minister Cals' nota over de-uitbrei ding van het wetenschappelyk onderwys aan de orde komt. Die nota omvat meer aspecten en daarom wil de Kamer er een afzonderlijk debat aan wyden. De minister ging hiermee akkoord in de hoop, dat van dit uitstel geen afstel zal komen. Ook de Kamer gaf te kennen een spoedige bespreking van de nota op prijs te stellen. Nu het zomerreces voor de deur staat, zal het echter op z'n vroegst het najaar worden voor de nota over de uitbreiding van het weten schappelijk onderwijs op de agenda kan worden geplaatst. Intussen werd die nota gisteren wel af en toe ter sprake gebracht. Zo infor meerde mevrouw Kuiper-Struyk of de minister in jaren of in decennia dacht voor de „in een verdere toekomst" te verwezenlijke aanpassing van de weten - Dat elke stad, die zichzelf res pecteert, een universiteit of ho geschool wil hebben, is geen ty pisch Nederlands verschijnsel. Minister Cals wees er in de Tweede Kamer op, dat in Duits land precies hetzelfde geldt. Vroeger dacht men daar wel eens anders over. Toen het oude stadje Celle op de Lüneberger Heide destijds de vorstelijke be- loning kreeg van een gevangenis of een universiteit, viel de keus w op de gevangenis. „Dan zijn onze l dochters tenminste veilig", had- i fa den de vroede vaderen van Celle c< w geconcludeerd. schappelijk-ondex-wijsvoorzieningen in Rotterdam aan de dan bestaande be hoeften. „Een decennium", antwoordde mr. Cals voorzichtig. Advertentie Kantofon, begin deze eeuw. Wet erkenning van tuinbouw aanvaard De Tweede Kamer heeft gistermiddag het ontwerp van wet omtrent de er kenning van tuinbouw zonder hoofde- lyke stemming aanvaard. Op grond van de nieuwe wet wil minister Ma rij - nen de erkenning van tuinbouwers re gelen in vyf verschillende besluiten (voor groenten, bloemen, (bloembollen, bomen en fruit). De motie Egas P.v.d.A.) om dit aantal te beperken, werd door de indieners ingetrokken. Kritiek op geknutselvan groep Rijkers De Eerste Kamer heeft gisteren de wet op het afbetalingsstelsel z.h.s. aangenomen. Er ging een betrekkelyk korte discussie aan vooraf, waarby door de heren Delprat (VVD), mr. Lichtenauer (CH) en Van der Waerden (PvdA) bedenkingen werden geopperd tegen de minimum-hoogte van 20% voor de eerste betaling. Men vond dit percentage eigenlyk te hoog. Staatssecretaris dr. Veldkamp reageerde hierop door op te merken, dat zijn aanvankelyke gedachten inderdaad naar een lager percentage, n.l. 15 waren uitgegaan, maar de S.E.R., het consumentencontact orgaan en de huishoudraad hadden tot 20% geadviseerd en de K.A.B. had in een rapport zelfs 25% aanbevolen. Mi". Delprat had de vrees uitgespro ken, dat de minimum-hoogte voor de dienstverleningssector wel eens prac- tische moeilijkheden zou kunnen ople veren. De staatssecretaris antwoordde, dat de wet de mogelijkheid tot het ma ken van uitzonderingen geeft. Mocht overigens het percentage van 20 in de praktijk op bezwaren stuiten, dan zal de staatssecretaris stellig advies aan de S.E.R. vragen. De Eerste Kamer heeft verder het wetsontwerp machtiging tot het sluiten van een overeenkomst, met enige Neder landse en buitenlandse maatschappijen betreffende opsporing en ontginning van ertsen in Ned. Nieuw-Guinea goed gekeurd. Hierbij kwam nog even de politiek t.a.v. Nieuw-Guinea om de hoek ky- ken. Zonder de inmenging van de zgn. groep-Rykens en prof. Duynstee met name te noemen, gewaagde mr. Delprat ten deze van „politieke tinnegietery", waardoor de regering zich niet van haar beleid moet laten afhouden. Prof. De Gaay Fortman IA.R.) noem de de activiteiten van de groep-Rijkens „geknutsel van particulieren". Bij deze korte kritiek lieten zy het overigens, want ze stemden uiteraard met het wetsontwerp ten volle in. Niet echter mevrouw van Ommeren-Averink (com), die dit wetsontwerp een nieuwe stap tot verdere kolonisatie noemde en die er voorts een nieuwe poging om een op lossing van het Nieuw-Guinea-vraag- stuk te verhinderen, in zag. Het wets ontwerp is na een korte verdediging door staatssecretaris Bot z.h.s. aan vaard, onder aantekening van de com munistische tegenstem. LEEUWIN BEET TEMMER Alberto Althoff, de leeuwentemmer van het circus Toni Boltini, is van avond, toen hy in Krommenie optrad, door twee leeuwinnen aangevallen. Een van de leeuwinnen ls zaterdag bevallen van twee welpen. Zij was daar door wat lastig en kreeg bij haar ver zet hulp van de andere. Althoff werd in een hand gebeten. Het leeuwennum mer moest worden afgebroken. Ruimtereiziger nr. I, de Russische majoor Gagarin is te Londen aan gekomen, waar hij o.m. de Rus sische tentoonstelling zal bezoeken. Hij zal voorts worden ontvangen door Koningin Elizabeth en premier Macmillan. Vooruitgang in muziek-reproduktie heeft vele namen: LP, Hi-Fi, 4-spoors, stereo. Ontwikkeling in senoritas-produktie heeft slechts één naam: „Gulden Eeuw". Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van de moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw: Het rooksignaal van de 20ste eeuw! ook in blikjes van 20 st. Wie 4 verschillende advertenties uit deze serie ppstuurt naar N.V. Senator Sigarenfabrieken, Eindhoven, ontvangt een plezierige Gulden Eeuw verrassingi De zoon van Adolf Eichmann, de 25-jarige Nicolas, vreest, dat hij schuld heeft aan zijn vaders gevangeneming door de Israëlische geheime agenten, omdat hij met een joods meisje omging. Dit kan men lezen in een artikel in een Amerikaans weekblad. Parade Magazine" schrijft, dat het Nicolas Eichmann uit Buenos Aires naar Washington had gehaald, voor een geheim bezoek van drie weken aan de Amerikaanse hoofdstad. Men heeft hem in die tijd vragen gesteld over het proces tegen zijn vader. Nicolas, die verwacht dat zyn vader dien er geen kapitein was geweest, dan bureau van „Parade Magazine", dat hy beroep zou laten aantekenen tegen een eventueel doodvonnis. „Want wat zy hebben gedaan was onwettig", zei hy. Voorzorg ter dood veroordeeld zal worden, zei dat hy reed enige jaren omgang had met een joods meisje in Buenos Aires, ge naamd Sylvia Hermann. Haar vader, i Lothar Hermann, heeft zeer onlangs aanspraak gemaakt op een beloning om dat door ziin bemiddeling Eichmann I in Argentinië zou zyn ontdekt. In het artikel wordt hierover ge schreven: „Nicolas wordt gekweld door de gedachte, dat zyn vriendschap met Sylvia die door de oudere Eichmann zeer aardig werd gevonden wellicht de aanleiding is geweest van zijn vaders arrestatie". Nicolas noemde het proces tegen zijn vader „zuivere propaganda". „Er waren lang niet zoveel doden als thans wordt beweerd." zei hij „Myn vader hield de boeken bij, er waren nog geen 5 mil joen doden. Bovendien heb ik gehoord, dat deze terechtstellingen door de jood se leiders zelf zijn bevolen, omdat zy geloofden dat de joden als martelaren moesten optreden". Zondebok „De joden hebben de nazi-leiders niet te pakken kunnen krygen", aldus Ni colas, „daarom zochten ze naar een zondebok Zij hebben zich diep moeten buigen om ergens uit de massa een kleine luitenant-kolonel te pikken. In dien myn vader niet meer in leven was geweest, zouden zy waarschynlyk wel een kapitein hebben gevonden, die ze de schuld hadden kunnen geven, in- Inbrekers gaven teveel geld uit Daardat zij plotseling teveel geld uit gaven en onder meer een auto kochten, zijn twee oude bekenden van de Haagse politie, een 31-jarige los werkman en een even oude koopman beiden uit Den Haag tegen de lamp gelopen. Hun royaliteit had de argwaan van de politie gewekt, vooral omdat hun kooplust volgde op twee inbraken, waarbij kluizen waren geopend en f 9.000 was verdwenen. Dezer dagen hield de politie een van de mannen in zyn nieuw gekochte auto staande en toen bleek, dat zich in de auto inbrekerswerktuigen bevonden, die blijkens sporen gebruikt moesten zyn bij deze inbraken. Zij hebben toegegeven, de daders er van te zijn geweest. wel een luitenant, indien geen luite nant, dan wel een sergeant, maar iemand hadden ze wel gevonden" Nicolas Eichmann zei tegen Jack An derson, de chef van het Washingtonse Anderson schryft voorts in zijn ar tikel, dat alle gebroeders Eichmann thuis in Argentinië revolvers dragen uit voorzorg. Ook Nicolas droeg een klein formaat pistool bij zich toen hij in Washington de redactie van „Parad# Magazine" bezocht. Het pistool was ge laden met kleine traangaspatronefc. Volgens het weekblad had Nicolas her- haaldelyk de weg nagegaan die de ont voerders van zyn vader hadden ge volgd. Hy was hierdoor tot de gevolg trekking gekomen, dat het onjuist was dat zyn vader op klaarlichte dag in een hoofdstraat was aangehouden en meegenomen. Adolf Eichmann zou vol gens zyn zoon gegrepen zyn in een veld in de buurt van zyn huis. De officier van Justitie by de Arn hemse rechtbank, mr. J. van Ysendoorn, heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering ge eist tegen een 21-jarige schilder uit Re den die ervan werd verdacht in een bosje by Arnhem een 57-jarige stuka door uit Rheden, te hebben doodgetrapt De schilder verklaarde dat hy door het dolle heen was geraakt door oneer bare voorstellen van de stukadoor die onder invloed van sterke drank verkeer de. Na hem te hebben neergeslagen kwam verdachte terug en trapte het slachtoffer zolang tegen het hoofd tot de man geen tekenen van leven meer gaf. Daarna beroofde verdachte het slachtoffer van zyn portefeuille en een bedrag van vier gulden. De rechtbank hield de zaak veertien dagen geleden aan om de psychiater dr. Boland te horen over de te nemen me dische maatregelen ter bescherming van de maatschappy. Dr Boland zei dat verdachte weliswaar zeer aanzleniyk ver minderd toerekeningsvatbaar is, doch dat hy alleen een gevaar voor de open bare orde zou worden in een uitzonde ringssituatie als deze. De psychiater ad viseerde verdachte zyn straf te doen ondergaan in Nieuw Vossemaar, waar gelegenheid bestaat tot psychiatrische behandeling. De officier achtte de medische prog nose te onzeker. Op het ogenblik is nog niet te zien hoe de toestand van ver dachte zal zyn na afloop van zyn straftyd. De raadsman meende dat er geen vrees voor herhaling behoefde te be- Uitspraak over 14 dagen. DRONKEN MAN BELEDIGT JOOD TE AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft een 28- jarige reisleider aangehouden verdacht van diefstal van vier handstoffers en het beledigen van een hem onbekende jood, nadat hy 16 glazen bier en een fles champagne had gedronken, zoals hy tegenover de politie verklaarde. Na het café-bezoek nam de man vier handstoffers weg uit een winkel aan de Lijnbaansgracht. Zonder enige aanlei ding begon hij by het Kleine Gartman- plantsoen een hem onbekende man met een Joods uiteriyk te schelden voor ...smerige rotjood". Met een van de ge stolen koffers sloeg hy op de auto van de man, die Inderdaad 'n Jood bleek te zyn en by de politie aangifte heeft ge daan. Prins Soevanoevong: „top"" in Na Mon Prins Soevanoevong, de leider van de Pathet Lao. gaat akkoord met een voor stel van rechtse zyde tot een nieuwe „top" byeenkomst in Laos, maar heeft de plaats Na Mon voorgesteld in plaats van Loeane Prabang. Volgens net persbureau „Nleuw-Cht- na" heeft hy deze voorwaarde voor ont moeting met Prins Boen Oem en Prins Soevanna Phoema gesteld omdat ln Na I Mon de militaire en politieke onderhan- delingen worden gehouden en ln een andere plaats geen goede resultaten bereikt zouden kunnen worden. Prins Soevanoevong beschuldigde „het Amerikaanse Imperialisme" er van de vorming van een coalitie-regering tegen te werken en de conferenties in Na Mon en Genève te ondennynen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5