EXPLOSIES IN NOORD-ITALIE VERLAMDEN TREINVERKEER TSJECH9SL0WAAKS VLIEGTUIG VERONGELUKT: 78 DODEN FLEXA LUCHTYAARTOYERLEG BIJNA BEËINDIGD WEERBERICHT Voor de eerste maal terrorisme buiten het omstreden Zuid-Tirol Twee mariniers gedood op Aruba OOSTDUITSERS ONTKETENEN HINDER - ACTIES IN BERLIJN DOODSTRAF VOOR SALAN schilder zelf met teuivs> Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 12 JULI 1961 No. 3039T LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Terroristen hebben gisteren spoorlijnen in noord-Italië opgeblazen, kennelijk in een poging het land te treffen in een belangrijke bron van inkomsten, het toerisme. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar politie en arbeiders hadden vele uren nodig om de lijnen te controleren en te herstellen. Het was de eerste maal, dat het terro risme toesloeg buiten het omstreden gebied van Zuid-Tirol. De eerste ontploffing had plaats op de lijn tussen Dolce en Peri, ten noorden van Verona. De sneltrein München-Rome kon tijdig worden gewaarschuwd door de stationschef van Peri, die de explosie hoorden. Een tweede ontploffing had juist vóór deze trein plaats: de bestuurder kon door sterk remmen een ongeluk voorkomen, maar de ruiten van zijn cabine werden door een stuk spoorrail vernield. Andere explosies legden het verkeer lam op de Brenner, Simplon en Gotthard, de grote lijnen naar Zwitserland. Italië eist visum voor Oostenrijkers De jongste crisis om Zuid-Tirol begon vorige maand, toen in één nacht in het gebied van Bolzano 39 ontploffingen plaats hadden. Een poging van Italianen en Oostenrijkers om een oplossing te vinden voor het gebied, dat tot het einde van de eerste wereldoorlog Oos tenrijks was en daarna Italiaans, slaag de niet. Nabij de plaats van enkele ontploffingen van gisteren werden vlug schriften gevonden van „de strijders voor de vrijheid van Zuid-Tirol", waarin het dreigement werd geuit, dat de ter reur zal voortduren tenzij Zuid-Tirol zijn toekomst in eigen hand kan nemen. Mortier ontploft Ook zes gewonden Bij een schietoefening van de mariniers op Aruba heeft zich gistermiddag een ontploffing in een mortier voorgedaan met noodlot tige gevolgen. Twee mariniers A. J. J. Struike uit Nijmegen en M. C. Tulp uit Oosterbeek verloren hierbij het leven. De luitenant der mariniers H. W. van der Steeg uit Heemstede werd door scherven ernstig aan de buik gewond, maar zijn toestand geeft geen aanleiding tot directe ongerustheid. Ook de kapi tein van de mariniers F. O. C. Schuch, wonende op Aruba, kreeg ernstige scherfwonden aan de buik. Levensgevaarlijk gewond, met zeer ernstige scherfwonden aan hoofd en lichaam werd de sergeant der mariniers A. K. Roeleveld, wonende op Aruba. Lichtgewond werden de luitenant der mariniers M. van der Graaff uit Den Haag en de mariniers C. K. M. Mens uit Zeist en L. Zijlstra uit Menaldumadeel. Vandaag is een commissie naar Aruba vertrokken om een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. De Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, E. G. Stjjkel, ver wacht, dat de onderhandelingen over een Californië-route voor de KLM dezer dagen beëindigd zullen kunnen worden. Hij had gisteren een onderhoud van een half uur met de assistent-minister van Buitenlandse Zaken voor economi sche aangelegenheden, Edwin M. Mar tin, in het State Department. Vandaag zou hij nog een gesprek hebben. De heer Stijkel weigerde te zeggen, hoe zijn ver wachtingen waren Hij wilde slechts zeg gen, dat hjj verwachtte deze week naar Den Haag te kunnen terugkeren. Italië zal by de Oostenrijkse regering protesteren naar aanleiding van „recen te ernstige verklaringen van Oostenrijk se persoonlijkheden, die niet anders dan als een aanmoediging van de terreur kunnen worden beschouwd". Er werd gisteravond in Rome een kabinetsverga dering gehouden ter bespreking van de aanslagen in het noorden van het land. De Oostenrijkse regering zal krachtig protesteren tegen een gisteravond aan gekondigde maatregel van Italië, dat Oostenrijkse toeristen een visum moeten hebben voor een bezoek aan Italië. In een officieel communiqué, dat gis teravond in Wenen werd uitgegeven, verklaarde de Oostenrijkse regering, dat er geen reden is voor een dergelijke maatregel, welke zy in stryd acht met „de geest van Europese samenwerking" welke gebleken is uit de afschaffing van paspoorten en visum-controle. Functionarissen van grote Oostenrijkse reisbureaus noemden de Italiaanse grensbeperkingen „een catastrofe" voor het toeristenverkeer. Zij wezen erop. dat enkele honderdduizenden Oostenrijkers, onder wie vele Weners, gewoon zijn hun jaarlijkse vakanties in Italië door te brengen. Duizenden Oostenrijkse toeristen gaan dagelijks de Italiaanse grens over op weg naar de zee. „Het zal een chaos zijn als zij allen in de rij moeten staan voor een visum," zo ver klaarde men. Wat de schade aan het toerisme be treft: deze doet zich ook gevoelen in Zuid-Tirol en in Oostenrijk zelf. Het verlies van inkomsten uit het toerisme is veel groter dan de schade, aangericht door de explosies. Bisschop Krummacher mocht zijn reis naar conferentie in W.-Berlijn niet voortzetten (Van onze correspondent in Bonn) De Oostduitsers schijnen van plan te zijn de conferentie van de Duitse Evangelische Kerken in Berlijn zoveel mogelijk te hinderen. Gisteren werd bisschop Krummacher, die uit het Oost- duitse plaatsje Greigswald onderweg was naar Berlijn, om daar een bijeenkomst van evangelische bisschoppen te leiden, door de politie aangehouden. Hij noch zijn vrouw mocht de reis naar Berlijn voortzetten. Hun papieren werden in beslag geno men en de bisschop kreeg de opdracht zich te vervoegen bij de Oostduitse autoriteiten in Rostock, waar hij pre cies te horen zou krijgen, wat het stand punt van de Oostduitse regering ten aanzien van de conferentie in Berlijn is. Krummacher ging hierop echter niet in, maar reed terug naar huis- De Oostduitsers zetten hun hinder-ac- ties in Berlijn op elk terrein voort. Een tweede actie is namelijk al aan de gang ten aanzien van de 50.000 Oostberlij- ners, die elke dag in het westelijke deel van de stad hun boterham verdienen. Een verbod hiertegen wil men nog niet direct afkondigen, omdat men in Oost- Duitsland bang is dat duizenden dan voor goed naar het Westen zullen ver trekken. Men beperkt zich nu tot spel- deprikken. zoals de verplichting dat alle grensgangers zich laten registreren en dat men in Oost-Berlijn alleen goede ren als auto's, motorfietsen, t.v.-toestel- len, Ijskasten, wasmachines enz. mag ko pen als men kan aantonen in Oost- Berlijn werkzaam te zijn. Ook onder wijzers en leraren zjjn door het com munistische bewind ingeschakeld om ouders er op te wyzen, met welke con flicten hun kinderen te kampen hebben als de ouders hun inkopen uit het Wes ten halen Geen blokkade „Wij geloven niet in een nieuwe blok kade van West-Berlijn. Maar wel nemen we uiteraard de gebruikelijke maatrege len. Men mag zijn tegenstander nu eenmaal geen aanleiding geven om dom- VEEL WIND EN KOELER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Krachtige, tijde lijke stormachtige, zuidwestelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 juli Zon op: 4.35 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 5.22 uur; onder: 21.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.33 en 16.00 uur, laagwater te 11.43 uur. STRANDVERWACIITING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Stormdepressie (746 mm) boven Zuid- Engeland komt vertraagd naderbij. Na enkele buien, mogelijk gepaard gaande met onweer morgen koeler strandweer Krachtige tot stormachtige zuidwesten wind. Overdag 20 graden. Temperatuur zeewater 18 graden Vooruitzichten: door aanwezigheid van de depressie nog steeds onstabiel strandweer. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's heden te begaan. Zeker niet door eigen zorgeloosheid". Met deze woorden, fel en scherp uit gesproken, commentarieerde gistermid dag de senator voor Economische Aan gelegenheden van West-Berlijn, dr. Paul Hertz met zijn 73 jaar het oudste lid van het stadsbestuur de toegenomen spanning rondom de vroegere Duitse hoofdstad. Hjj deed dat tijdens een on derhoud met een redacteur van het ANP aan boord van het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, het ms „Rot terdam", waarop hij met zijn echtgenote naar New York reist. Er zijn op het ogenblik, zo zei dr. Hertz, zeer grote reservevoori^den ko len en levensmidelen in West-Berlijn. Vooral sedert het ultimatum van Chroesjtsjow. In 1958 zijn de hoeveelhe den sterk uitgebreid. De voorraad ko len is voldoende voor tenminste één jaar. Zee-idylle Scheepskok verborg een 15-jarig Zweeds meisje m zijn lint Chris Polhuis uit Enschede, de twintigjarige scheepskok van het 372 ton metende Nederlandse vracht schip Wilhelmineheeft zijn vijf tienjarige Zweedse vriendinnetje in zijn hut verborgen en haar mee la ten reizen van Karlsham in Zweden naar Grimsby in Engeland Pas in die haven werd het meisje gisteren door de kapitein ontdekt. Zij had geen pas bij zich en mocht van de Britse immigratie-autoriteiten niet aan land komen, zodat ze aan boord zal moeten blijven. Een woedende kapitein had de scheepskok inmiddels reeds verteld, dat hij bij terugkeer in Nederland het schip zal moeten verlaten. Het meisje, Doris Grita Strand uit Urshult, vertelde dat ze zes weken geleden op het eerste gezicht verliefd is geworden op haar scheepskok, toen ze hem in Oskarshamn ont moette. Haar ouders wisten niets van haar reis. De kok vertelde, dat hij van plan is het zeemansleven op te geven en met Doris te trouwen, zo dra Z: beiden weer in Zweden zijn. Of het gemakkelijk zal gaan, valt te betwijfelen, daar Chris Polhuis een goede kans maakt in Zioeden gear resteerd te worden wegens ontvoe ring van een minderjarig menisje. Inmiddels breek* de kapitein in nauwe samenwerking met de Britse autoriteiten er zich het hoofd over, hoe de romantische jongedame weer zo snel mogelijk thuis te krijgen. Spionagelek hij Britse Marine (Van onze Londense correspondent) Er is bij de Britse Marine een nieuw- spionagelek ontdekt. Het betreft mate riaal, dat hoogst geheim is en betrekking heeft op experimenteel werk in verband met door atoomkracht voortbewogen on derzeeërs. Een klerk, terwerkgesteld bij een marine-etablissement in Bath, werd gearresteerd, omdat hij zonder toestem ming in het bezit is geweest van docu menten. Hij is voorlopig weer vrijgela ten op borgstelling; volgende week vrij dag moet hij voor de rechter verschijnen. De autoriteiten menen op het spoor te zijn van een nieuwe Russische spionage- cel, welke in West-Europa opereert. Er is een uitvoerig rapport over hun bevin gen uitgebracht aan premier Macmillan, die verantwoordelijk is voor de nationale veiligheid. Een nieuwe ramp heeft de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij getroffen. Vanochtend is op tien kilometer afstand van Casablanca een passagiersvliegtuig neergestort, waarbij 78 mensen om het leven zijn gekomen: 73 passagiers en vijf bemanningsleden. De enige overlevende, die met ernstige brandwonden in een ziekenhuis was opgenomen, overleed korte tijd na de ramp. Het toestel, een Iljoesjin-18 van Rus sisch makelij, was op weg van Praag naar Conakry in Guinea. Het begaf zich naar Casablanca, nadat was gemeld dat er een dichte mist hing boven het vlieg veld van Rabat. Eenmaal boven Casablanca gaf het vliegtuig een eerste landingspoging op, daar ook hier de atmosferische toe stand minder gunstig was. Daarna cir kelde het om het vliegveld. Op drie kilometer van de landings baan raakte het toestel, doordat het zeer laag vloog, een hoogspanningsdraad en botste tegen een hoogspanningsmast. Daarop stortte het neer en gleed op de I buik door alvorens om te slaan, te ont- j ploffen en in brand te vliegen. De Iljoes- jin, uitgerust met vier schroefturbine- motoren, werd op de staart na volkomen vernield. De slachtoffers zijn verkoold. De meeste passagiers waren Marokkanen en burgers van Oosteuropese landen. Op 28 maart stortte een Iljoesjin-18 van de Tsjechoslowaakse luchtvaart maatschappij neer bij Neurenberg, op een vlucht van Praag naar West-Afrika. Alle 52 inzittenden vonden toen de dood. Voorzitter College v. Rijksbemiddelaars Mr. R. J. Erdbrink Bij beschikking van de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid is mr. R. J. Erdbrink benoemd tot voorzitter van het College van Rijksbemidde laars. Aan prof. dr. F. J. H. M. van der Ven is eervol ontslag verleend uit zijn functie van tijde lijk voorzitter van genoemd college. Bij het afscheid van mr. J. A. Berger als voorzitter van het College van Rijks bemiddelaars, op 30 december j.l. heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, de nieuwe samenstelling van het College van Rijksbemiddelaars bekend gemaakt. Van 1 januari j.l. trad prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, hoogleraar in het sociaal recht, arbeidsrecht en de sociale politiek aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg, tijdelijk als voor zitter op. Mr. R. J. Erdbrink, die tot 1 januari j.l. directeur-secretaris van het Colleee was, werd met ingang van 1 januari JX benoemd tot lid van het College. Gevecht in Ethiopië: vijfenveertig doden Volgens berichten die te Nairobi (Ke nia) zijn binnengekomen, zijn 45 men sen gedood bij gewapende ongeregeld heden tussen Ethiopische politie-eenhe- den en leden van opstandige stammen. Volgens de Britse consul in Mega heb ben leden van de flammercoche-stam de laatste tyd aanvallen gedaan op dorpen in de omgeving van Goroe. De afstand tussen deze plaats en de grens van Kenia bedraagt 70 kilometer. De oorzaak van de gevechten is niet be kend. Op de Grote Markt in Arnhem is gisteravond de NAV O-taptoe 1961 ge houden. De foto toont de finale, waaraan alle korp sen medewerkten. H.M. de Koningin heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan het noordelijk deel van Noord-Holland. Voor het raadhuis in Schagen bo den mevr. N. Heider-Brommer na mens de Schager dansgroep en mevr. G. Peetoom-Kuit namens de Stichting Bevordering Westfriese folklore H.M. de Koningin een Westfriese pop aan. Organisatoren putsch 1>Ü verstek Itereclit Een speciale militaire rechtbank in Parijs heeft gisteren de ex-generaals Salan, Jouhaud en Gardy en vijf voor malige kolonels by verstek ter dood veroordeeld wegens hun rol in de putsch van de generaals in april in Algiers. De openbare zitting had een kort stondig en formeel verloop daar de be klaagden niet aanwezig waren. De openbare aanklager heeft gezegd, dat reeds zes maanden voor de putsch mensen werden gepolst om te weten hoe zij over een dergelijke opstand dachten. De aanklager had de doodstraf voor zeven van de acht beklaagden geelst. Hij achtte ex-generaal Gardy's verantwoor delijkheid minder groot De rechtbank zag echter geen verzachtende omstan digheden voor generaal Gardy en ver oordeelde alle acht ter dood. Degenen die bij verstek veroordeeld zijn, hebben recht op een nieuwe be handeling indien zy in handen vallen van de autoriteiten. De ter dood veroordeelde oud-kolonels zijn: Argoud, Broizat, Gardes, Godard en Lacheroy. Financiële verhoudingswet in Eerste Kamer aangenomen De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het ont werp financiële verhoudingswet 1960 (financiële verhoudingen Rijk en ge meente) aangenomen. De Kamer had dit wetsontwerp 14 dagen geleden behandeld doch de stem ming tot gisteren uitgesteld. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST EEN PR00UKT VAN DE SIKKENS-GR0EP Oud Qiti f Advertentie I Dc thans f f nieuwgelegde kegelbaan aan den t f Burg alhier, wordt vanaf 13 de- t J zeiom dezelver doelmatige lig- t J ging aan het doorvoor liefheb- J bend Publiek aanbevolen. f J J. Kok. J

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1