BOSCH koelkasten Karakter van proces-Eichmami in korte tijd geheel veranderd Chefarine 4 Premier Macmillan zal Rus Gagarin ontvangen IS Hausner maakte beklaagde door geraffineerde logica murw Krachtige bestrijding van pijn of griep mh)chïe hte/di in GxAopa, van Zetsel in beslag Tunesiscli blad Afrique Aetion Jong meisje werd slachtoffer van twintigjarige onverlaat 's Werelds eerste astronaut is vandaag in Londen aangekomen Verkeer eist weer aantal doden Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 11 juli 1961 Derde blad no. 30396 Advertentie (Van onze correspondent In Jeruzalem) Eichmanns ondervraging door de openbare aanklager, mr. Gideon Hausner, heeft het karakter van het proces volledig veranderd. In de weken, die er aan vooraf gingen, was de beschuldigde als getuige in eigen zaak opgetreden, waarbij zijn raadsman hem uiteraard te voren overeengekomen vragen stelde en de beklaagde in zijn antwoorden zijn directe schuld aan het hem ten laste gelegde ontkende. Het was voor de leek op juridisch gebied een saaie vertoning, niet alleen, omdat Eichmann tot in den treure dezelfde argumenten te zijner verdediging aanvoerde, maar ook, omdat de manier, waarop dr. Servatius het verhoor leidde, geen ruimte liet voor enig ander element dan het zuiver juridische. Twee werelden Dat veranderde op slag, zodra het ogenblik voor Eichmanns kruisverhoor door de openbare aanklager was aan gebroken. Servatiu9 en Hausner staan niet al leen qualitate qua lijnrecht tegenover el kander, het zyn ook volkomen ver schillende karakters. De Duitse jurist zoekt het in nuchtere uiteenzettingen en op bijna sombere toon gestelde vra gen, die als het ware de beschuldig de uitnodigen tot het geven van breed voerige antwoorden, waarin de Duitsers zo sterk zijn. Hausner met zijn typisch joodse dynamiek maakt van dit vraag- en antwoordspel een dramatische verto ning door op zijn kort gestelde vragen een bondig antwoord, bij voorkeur „ja" of „neen" te eisen, de getuige met zijn scherpe opmerkingen langzaam maar zeker in een hoek te drukken en hem daar tenslotte met een bijna geraffi neerde logica murw te maken. Ook in hun houding en voorkomen behoren aanklager en verdediger tot twee werelden. Servatius met zijn grij zend haar en zijn vierkante gestalte, staat achter zijn lessenaar als een rots in de branding, onwrikbaar, vrijwel roerloos, als een evenwichtige, niet uit zijn humeur te brengen schoolmeester voor zijn klas. Van dramatiek is bij hem geen spoor. Hij legt het accent op vele passages in documenten, die zijn betogen steunen, maar doet dat als het ware terloops en zonder zijn stem ook maar even te verheffen. Hausner is theatraal. Niet opzettelijk, maar van nature. Zijn vragen zijn vlijmend. Hij geeft de getuige-beschuldigde geen kans om een regelrecht antwoord te ontwij ken- Hij staat hem niet toe zijn geliefde redevoeringen te houden, die voor min stens tweeërlei uitleg vatbaar zijn. Hij zet hem onder gestadige druk, daagt hem met iets van sarcasme uit zijn troeven op tafel te gooien en dwingt hem tenslotte zichzelf tegen te spreken. Maar Hausner is niet alleen theatraal als hij ondervraagt, hij is het ook als hij luistert naar de beide tolken, die zijn woorden en die van de beschuldig de met grote virtuositeit vertalen. Dan keert hij zich half om naar publiek en pers, begraaft zijn handen met weg schuiving van zijn toga in zijn broek zakken en staart, de glimmende schedel met de krans van ravenzwart haar iets omhoog gewend, over de hoofden van het publiek heen als een mediterende kloosterbroeder. En de tolk heeft nauwelijks zyn laat ste woord gesproken, of Hausner raakt opnieuw tot leven en valt de bebrilde man met zijn donker confectiepakje op nieuw aan met weer een serie vragen, die eerst dan ophoudt, als hy zich tot op zijn hemd bloot heeft gegeven en de feiten heeft voorgesteld, zoals zy zich naar alle waarschijnlijkheid hebben voorgedaan. Puntjes op de i Het heeft iets van een stierengevecht, dit spel van vragen en antwoorden. Het is even opwindend, even spannend, even wreed. Het enige verschil is echter, dat het hier niet om een onnozel beest gaat, maar om een man, aan wiens handen het bloed kleeft van zes mil joen menselijke wezens. De drie rechters kijken, luisteren toe en mengen zich nu en dan in dit steekspel. Men heeft een bezorgde we reld verzekerd, dat Adolf Eichmann een „eerlijk proces" zou krijgen. En als de procureur-generaal dan ook wat al te scherp is, grijpt president Landau rus tig, maar resoluut in, waarbij hij het soms voor de beschuldigde opneemt. Rechter Raven met zijn wuivende haar dos en zijn jongensachtig gezicht speelt opnieuw de rol van de nieuwsgierige vorser en zijn collega dr. Halevi is ook thans weer de man, die beide partijen er met zijn vragen toe dwingt de punt jes op de i te zetten. Geconcentreerd vuur Voor Eichmann zelf moet dit verhoor een marteling zijn. Hij had het zich kunnen besparen door zich niet aan ondervraging door zyn raadsman te on derwerpen, maar hij gaf er de voor keur aan de wereld van zijn stand punt op de hoogte te stellen. Tot dus ver heeft hij zijn huid duur verkocht, al moest hij zich op bijna elk punt gewonnen geven. Tegen de overstelpen de bewijzen, die de openbare aanklager bracht, bleek hij niet bestand en tegen de logica van zijn woorden niet opge wassen. Maar hij verdedigde zich met grote hardnekkigheid en stoorde zich niet aan de soms schampere opmerkingen van de procureur-generaal. Kaarsrecht Duitse zeeman verdronken Gisteren is de 26-jarige Duitse stuur man H. W. Kruse uit Cuxhaven, bij het zwemmen in de Rotterdamse Rijnhaven verdronken. Met twee andere opvaren den van het s.s. „Jobst Oldendorff" pro beerde hij dit schip, dat 50 meter van de kant lag, zwemmend te bereiken. Op een gegeven moment verdween de jonge stuurman onder water. De twee anderen waarschuwden de rivierpolitie, die de drenkeling na enige minuten ophaalde. Pogingen om de levensgeesten op te wek ken baatten nie* meer. Gisteravond omstreeks halfnegen is de 4-jarige Jaapje Budt uit de Jacob van Campenstrcat te Naaldwijk aan de Stok- dijkkade, waar hjj achter kisten aan het spelen was, te water geraakt en ver dronken. stond hy in zijn kogelvrije glazen cel achter de tafel met netjes opgestapelde dossiers en documenten, keek zijn on dervrager recht in de ogen, ook als deze zijn wijsvinger dreigend naar hem uit strekte, en zette zijn visie vrijwel zon der aarzelen uiteen. Hoe lang Hausners geconcentreerd vuur zal duren, is nog niet te zeggen. Maar het tribunaal, en president Lan dau in het bijzonder, houdt van op schieten en schijnt vastbesloten te zijn het proces zo snel mogelijk te beëindi gen zonder daarbij uiteraard afbreuk te willen doen aan de rechten van alle er bij betrokken partijen- Servatius ver leende daartoe zijn volle medewerking en zag talloze malen af van het be spreken van documenten, die hem voor de verdediging van zijn cliënt niet on misbaar toeschenen. Hausner schijnt minder geneigd te zijn met de tijdnood rekening te hou den. Dit is tenslotte een „showproces", dat de wereld een les moet leren. En de procureur-generaal wenst klaarblijke lijk het mensdom grondig in te lichten, al zou daarmee ook wat extra tijd ge moeid zijn. Advertentie zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. rf Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doenKoker a 20 tabletten I0.80. Alleenverf. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W* Postbus 8005 Nieuwe persbreidel in Frankrijk Redactie trilde melding maken van een tegemoetkoming tussen FLN en Frankrijk (Van onze Parijse correspondent) Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft door de politie het com plete zetsel in beslag laten nemen van Afrique Action", een Tunesisch weekblad in de Franse taal, dat sinds enige weken echter in Parijs wordt gedrukt. Deze nieuwe uiting van persbreidel werd officieel gemoti veerd door het ietwat formalistische motief, dat de minister wel de ver spreiding maar niet het drukken van dit weekblad in Frankrijk had toege staan. In werkelijkheid moet de reden van dit ingrijpen echter gelegen zijn in twee berichten die „Afrique Action" wereld kundig had willen maken en die de Fran se minister als tendentieus zou hebben aangemerkt. De redactie van het Tune sische orgaan wist te melden dat het Aanranding te Papendrecht Gevlucht in de richting van Zwijndrccht (Van onze correspondent) De Rijkspolitie te Papendrecht (Z.-H.) speurt in de Alblasserwaard naar een ongeveer 20-jarige onverlaat, die zondagavond op het West- eind te Papendrecht een 14-jarig meisje heeft aangerand en bijna vermoord. De politie heeft zelfs de medewerking van het publiek ingeroepen, omdat vrijwel als zeker kan worden aangenomen, dat de dader in april j.l. eenzelfde daad heeft begaan in Alblasserdam. Het meisje Gerrigje werd het slacht offer van deze bruut in de woning van haar ouders. Zij was omstreeks half tien door haar vader thuisgebracht en zou op haar twee zusjes letten, die al in bed lagen. Voorts had zij nog enig huis werk te doen. De vader en de moeder gingen op visite bij buren, enige huizen verder. Het meisje ging de woning bin nen, deed alle lichten in voor- en ach ter kamer aan en ging onder een bran dende schemerlamp haar Franse les le ren. Toen zy omstreeks tien uur ermee klaar was, meende zy iets te horen. Eerst dacht zy, dat het haar twee zusjes boven waren, maar toen ztf goed luisterde, bleek het gekraak uit de keu ken te komen. Zij deed de deur open, liep de donkere gang in naar de keu ken, waar zy een forse kerel zag staan. Toen zij wilde gillen, greep hjj haar beet, smeet haar in de gang en randde haar aan. Het meisje zag even daarna toch kans om te schreeuwen en zei tot de bruut: „Nu kom je in de gevangenis", waarop deze antwoordde: „Als je nog één keer gilt, maak ik je kapot". De buurman, de heer T. de Koning, had het gegil, gehoord en samen met zyn vrouw en zyn 16-jarige zoon Teun rende hij naar de woning, waarin het meisje zich bevond. De heer De Koning liep naar de keuken en toen hij binnen wilde gaan, kwam er een man uit, die op de vraag van de heer De Koning wat hij deed antwoordde: „Ik moet bfj Van Valen zijn. Ik ben zeker mis". De buurman liet de man gaan en rende naar binnen. In de gang trof hy het meisje bewusteloos op de grond aan. Hii nam haar op en legde haar op een bank. Inmiddels liep de aanrander de ti^n door naar de voorzijde van de woning, waar hy mevrouw De Koning en haar zoon zag staan. Hij liep op hen toe, waarbij de zoon constateerde, dat de man bier had gedronken. Hy realiseerde zich, dat hij gegil had gehoord, kreeg argwaan en wilde de man grijpen, maar deze vluchtte op een onverlichte fiets in de richting Zwyndrecht. Het signalement van de man komt vrywel geheel overeen met dat wat de Rijkspolitie in april te Alblasserdam opkreeg toen een onderwijzeres aldaar op 22 april j.l. eveneens in de woning werd aangerand. De politie meent daar- op. om met dezelfde dader te doen te heb ben. Zij is ervan overtuigd, dat de onverlaat de situatie eerst terdege heeft opgenomen, alvorens hij de keuken bin nendrong. De Duitse minister van Verkeer, dr. Seebohm, heeft het eerste ge deelte van de nieuwe Duitse snel weg tussen Wezel en Oberhausen voor het verkeer opengesteld (foto, midden), door het doorknippen van een lint. Deze z.g. „Holland-lijn" welke zal aanluiten op de Neder landse Rijksweg 12, geeft verbin ding tussen het Roergebied en Nederland. Het geopende wegge deelte is 18 km lang. Tot aan de Nederlandse grens bij Emmerik moet nog 41 km weg worden aan gelegd. Deze werkzaamheden zijn vermoedelijk op 1 juli 1965 vol tooid. Algerijnse FLN met de Franse regering overeen was gekomen wederzijds een paar stappen in elkanders richting te doen. Het Algerijnse bevrijdingsfront zou zijn leden hebben verboden tijdens de on derhandelingen met Frankrijk, die hoogstwaarschijnlijk maandag 17 juli zullen worden hervat, zich aan nieuwe terreurdaden schuldig te maken. En van haar kant zou de Franse regering heb ben beloofd geleidelijk aan de moslims onder de Paryse politieagenten te ont slaan of te ontwapenen. Die Algerijnse politieagenten, die spe ciaal in de Paryse wijken met een hoog percentage Noordafrikanen dienst doen, zyn in het verleden inderdaad vaak oor zaak geweest van hevige politieke span ningen en ook gevechten. Of deze over eenkomst tussen Frankrijk en de FLN in feite wel of niet tot stand is gekomen, in ieder geval lijkt het voor het beraad, dat volgende week tussen beide partijen moet worden hervat, geen gunstig voor teken, dat de Franse minister van Bin nenlandse Zaken zich juist nu geroepen scheen te voelen zelfs de illusie van een Eclit gezellig De voorzitter van de Bond van Hotel- en Restauranteigenaren, Lord Shawcross, heeft een beroep gedaan op de leden om hun zaken wat op te fleuren en de gasten vooral de buitenlanders de maaltijden voor te zetten die de toeristen wensen, op een tijd die hun het beste uitkomt. Als voorbeeld van het soort „dienst betoon". dat hij verafschuwt, ver telde Shawcross wat hem in een groot hotel onlangs omstreeks kwart over vijf 's middags was overkomen. Shawcross: ,JBrengt U mij thee, alstublieft". Dienster: „Pardon, wij schenken geen thee na vijf uur". Shawcross: „Brengt U mij dan maar een borrel". Dienster: fleemt U het mij niet kwalijk, maar voor zes uur schenken wij geen sterke drank". Shawcross: .Kan ik dan misschien hier blijven zitten en wachten tot die tijd?" Dienster: „Neen mijnheer, sorry, maar de hal is voor de gasten be stemd". toenadering zo hardhandig te verstoren. Het staat trouwens bi) voorbaat vast, dat zowel de Algerijnen als de Fransen inclusief het staatshoofd generaal De Gaulle, zich thans zonder enige hoop op succes opmaken om elkaar volgende week opnieuw rond de groene tafel te ontmoeten. (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan zal majoor Joeri Gagarin, de Russische astronaut, donderdagmiddag in zijn kamer in het Lagerhuis ontvangen. Een aan tal ministers, onder wie Lord Hailsham, de minister van Wetenschap pen, zullen hierbij aanwezig zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Gagarin ook Prins Philip zan ontmoeten, die op het ogenblik rust moet houden wegens een enkelblessure. Gagarin is vanochtend op de Londense luchthaven namens de Britse regering verwelkomd door de heer Francis Tumbull van het een jaar geleden opgerichte departement van Wetenschappen. Verder de Russische ambassadeur, de heer Soldatow, luchtmaarschalk Ronald Lees, plaatsvervangend staf-chef van de Britse luchtmacht, en Lord Drogheda, Engelands vertegenwoordiger bij de Russische handelsten toonstelling in Londen, waren aanwezig. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, gaat morgen voor een officieel bezoek aan Groot-Brittannlë naar Londen. Hij zal donderdag door Koningin Elizabeth worden ontvangen en voorts besprekingen voeren met minister president Macmilllan en een aantal mi nisters. De heer Stikker reist zaterdag door naar IJsland. Auto reed in kanaal Gistermorgen is een personenauto, be stuurd door de 40-jarige gehuwde ver tegenwoordiger A. K. Kreb, vader van twee kinderen en woonachtig in Eind hoven, op nog onverklaarde wijze in het Eindhovens Kanaal gereden. De heer Kreb, die alleen in de wagen zat, werd door voorbijgangers levenloos uit het water opgehaald. De 70-jarige Utrechtenaar R. Osna- brugge is gisteravond in het Antonius- ziekenhuis te Utrecht overleden na een verkeersongeval. Hy stak om half zes op zyn bromfiets de Rijksweg bij de Prins Hendriklaan over en lette niet voldoende op het verkeer. Hij kwam in botsing met een per sonenauto en werd ernstig gewond. De 12-jarige A. J. Willghagen uit Arn hem is gisteravond om het leven geko men bij een verkeersongeval. Vlak voor een motorrijder stak de jongen in zyn woonplaats de weg over. Met een sche- delbasisfractuur moest hij in het Ge meenteziekenhuis worden opgenomen, waar hy kort na aankomst is overleden. De motorryder, de 20-jarige J. H. Gansenkolk liep een hersenschuding op. Hij is eveneens in het ziekenhuis op genomen. Een 32-jarige motorrijder uit Rijswijk is gistermiddag verongelukt toen hij op de N.A.M.-weg in deze gemeente op een bromfietser, eveneens uit Rijkswijk, in reed. De motorrijder is waarschijnlijk tydens het remmen geslipt en kreeg bij zijn val de motor boven op zich waar door hij op slag werd gedood. De brom fietser liep geen noemenswaardig letsel De 14-jarige jongen Willy van der Zalm. uit Rotterdam, die donderdag j.l. met zijn fiets tegen een stilstaande auto reed. is dezer dagen in een ziekenhuis overleden. Gistermiddag is in het Grote Gasthuis te Haarlem overleden de 77-jarige heer C. M. van der Vlist uit de Magdalena- steeg die zondagmiddag bij het overste ken van de Grote Houtstraat te Haar lem door een bromfietser is aangereden. Op de Rijksweg nabij Culemborg zyn gisteravond vier personen gewond bij een frontale botsing tussen twee auto's. Het ongeluk gebeurde, toen een auto op de weg snelheid verminderde. De achter op komende wagen, bestuurd door een in woner van Den Bosch, kon niet tijdig genoeg remmen. Hij trachtte op de lin ker weghelft de stoppende auto te pas seren, doch op dat moment naderde uit de richting Den Bosch een kleine per sonenauto met vier inzittenden, zodat een botsing volgde. Twee inzittenden, 'n man en een vrouw uit Utrecht, werden ernstig gewond. een ander echtpaar uit Utrecht liep lichte verwondingen op. Arrestantenwagen te water Een arrestantenwagen van de Rijks politie is vanmorgen in de Utrechtse Plompetorengracht gereden De wagen kwam van de Drift De chauffeur wilde, toen het stoplicht op groen sprong, de Wittevrouwenstraat oversteken. Van rechts kwam echter een personenauto, die. volgens getuigen, door het rode stoplicht reed. De situatie is ter plaatse byzonder onoverzichtelijk en er volgde dan ook een botsing, waarbij de arres tantenwagen door het hek van de gracht schoot. De chauffeur, een poli tieman uit Zeist, ging met de auto en Gagarin legde de 25 kilometer lange toegangsweg van London Airport naar West-Londen af In een open auto, be geleid door motorpolitie. Gagarins Rus sische lijfwacht was versterkt met re chercheurs van Scotland Yard. Dit be tecent niet, dat zijn leven bedreigd wordt, maar het is louter een routine maatregel, welke voor belangrijke per sonen tevens als een vorm van beleefd heid schijnt te gelden! Grote menigte In het district Hammersmith en in de drukke hoofdstraat van het district Kensington, welke hij voorbij trok, stond een grote menigte toeschouwers. Gagarin ging onmiddellijk naar de Rus sische ambassade, gelegen in Palace Green, de allerdeftigste van alle miljo- nairswijken, achter het Kensington-pa leis, waar Prinses Margaret woont! Gagarin zal in de ambassade logeren. Deze bevindt zich op korte afstand van de Russische tentoonstelling. Gagarin zou daar vanmiddag in de zaal, waar dagelijks een Russische modeshow gege ven wordt, een persconferentie houden. In Londen zit men er nogal mee in op welke wijze er van officiële zijde uiting van bewondering voor Gagarin dient te worden gegeven. Hem zuiver als een particulier te beschouwen, gaat natuur lijk niet. De regering gaf dan ook op dracht iets behoorlijks op touw te zet ten. Een al te formele en benepen hou ding is, ondanks de toeneming van de internationale spanning, niet goed, want Gagarin mag dan in dienst staan van krachten, welke zich niet boven de aardse volkerenstrijd kunnen verheffen en die daarbij hun toevlucht nemen tot niets ontziende middelen, door zyn pio niersdaad heeft hij zich daar bewust of onbewust van losgemaakt en aan genomen dat alles verlopen is zoals van Russische zijde is medegedeeld een technische triomf voor de gehele mens heid behaald. Zijn wilskracht heeft de vrees voor het onbekende overwonnen en hij heeft bewezen, dat de wetenschap onbegrens de mogelijkheden voor de menselijke verbeeldingskracht biedt. Gagarins glo rieuze verrichting stijgt uit boven alle laag bij de grondse redeneringen en overwegingen. Europa betreedt. Gagarin merkt nog op, dat zyn ruimtevlucht hem niet boven de Britse eilanden heeft gebracht, zodat hij geen kans had om door de patrijs poort van zijn „Wostok" de vorm van Groot-Brittannië waar te nemen. „Maar nu zal ik op de grond kennis met Engeland kunnen maken". Gagarin deelt tenslotte nog mede zeer vele brie ven van gewone mensen ln Engeland te hebben ontvangen. Medaille Morgen vliegt Gagarin naar Man chester om de medaille in ontvangst te nemen van de Britse Bond van Metaal- gieters Het is mogelijk dat hij van Manchester een rit zal maken naar Jodrell Bank, de grote Britse radio telescoop, welke een onmisbaar hulp middel is voor het contact met de Spoetniks. In de late middag keert Gagarin naar Ear Is Court terug ter bijwoning van een andere receptie. Donderdagochtend zal hij het centrum van Londen bezichtigen. Alvorens door Macmillan te worden ontvangen, zal Gagarin waarschijnlijk op de tribune een deel van het vragenuurtje in het Lagerhuis bijwonen, 's Avonds is er een ontvangst, te geven door Sir Fitzroy Maclean, de president van de vereniging Engeland-Rusland. Verwacht wordt, dat Gagarin Engeland vrijdagochtend zal verlaten. Geen jaloezie Een Londens blad schrijft dan ook, dat er geen plaats behoort te zijn voor jaloezie of ergernis, dat deze aangename en eenvoudige jongeman door de Rus sische propaganda wordt misbruikt. Gagarin heeft reeds een boodschap naar Engeland gezonden, waarin hy zegt verheugd te zyn in de gelegenheid te worden gesteld dit bezoek te brengen. Het is de eerste maal, dat hij West- al kopje onder Hij is met behulp van een ladder weer aan de kant gebracht en ligt nu voor onderzoek in het Dia- conessenhuis. De politieman was op weg om een arrestant op te halen. Op het moment dat hy zyn duik nam zat hy alleen ln de auto. De bestuurder van de personenwagen, een 44-Jarlge inwoner van Groesbeek, bleef weliswaar op het droge, maar liep by de botsing een hersenschudding en eea kaakfractuur op Hij is naar het Anloniuszlekenhuls vervoerd. Scheepvaart gaat moeilijke tijd in De heer P. van Houten,^directeur van de Holland-Amerika LUn, heeft by de tewaterlating van het m.s. „Katsedyk" by de N.V. Werf Gusto te Schiedam verklaard, dat de scheepvaart in Neder land een moeilijke period»* tegemoet gaat. Als redenen hiervoor gaf hy op hel nog steeds te grote surplus aan tonnage, de revaluatie van de gulden en de toene mende interventie van buitenlandse re geringen in de „vrije scheepvaart". „Hoewel het opgelegd tonnage sterk is verminderd", aldus de heer Van Hou ten, „bedraagt het toch nog drie mil joen ton. Dit surplus oefent druk uit op de vrachtenmarkt, die hierdoor op een laag peil biyft. De revaluatie van de gulden bleek voor de scheepvaartwei old een gevoelige klap. nameiyk een verlies van 60 miljoen gulden per -Jaar. Voorts noemde de heer Van Houten met name de herziening van de scheepvnartwet- geving in de VB-, de zg. Bonner-BUl, als voorbeeld van de toenemende inter ventie van buitenlandse regeringen Als dit wetsvoorstel door de senaat ongewy- zigd wordt aangenomen, zal het varen in conference-verband niet meer inoge- ïyk zyn op praktische gronden. Daar door dreigt een chaos in de scheepvn -t te ontstaan", aldus de heer Van Hout n Hy noemde het eenzydig vaststellen van regels voor de scheepvaart door een mo gendheid onaanvaardbant en was van Witlij dat een ccnsge/.::;-! &QBl VU Nederlandse reders ln goede samenwer king deze moellykhedén het hoef kunnen bieden. Hy vroeg samenwerking tussen Amsterdam en Rotterdam om de vervoersladlng voor Nederland te be houden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5