Bleke nerveuze Eichmann weer in de glazen kooi ?A6i; Na een slapeloze nacht een ochtend gerust Geen ineenstrengeling KRO. en K.V.P. van Australië wil waarborgen Met een enkel woord Agenda DINSDAG 11 JULI 1961 Dc oud-SS'er Eichmann zag er gistermiddag bleek en zenuwachtig uit toen hij zijn plaats weer innam in de kogelvrije glazen kooi in de rechtszaal in Jeruzalem. Eichmann had 's ochtends rust moeten nemen, daar hij een slapeloze nacht had gehad en wegens zijn lichamelijke toestand niet aan een kruisverhoor kon blootstaan. Rechter Landau zei tot Eichmann in de beklaagdenbank, dat hij mocht zitten tijdens de vertaling van zijn antwoorden in het Hebreeuws. Als hij zich vermoeid zou voelen, moest hij het Hof daarvan in kennis stellen, aldus de rechter. Vervolgens hervatte de openbare aan klager, llausner, z|jn vragen aan Eich mann, 7.ü het op een minder felle toon dan vrijdag. Antwoordend op zo'n vraag beweerde Eichmann dat h(j een van de pleitbe zorgers was geweest voor de emigratie uit Europa van de joden. „Ik was degene die met de gedachte 6peelde aan het geven van vaste grond aan de Joden op het eiland Madagas car" aldus Eichmann. Met stemverhef fing ontkende hy ooit over het leven van joden in het Derde Ryk te hebben beschikt. Dat was zyn meerdere, gene raal Heinrich Müller aldus de beklaag de. Vervalsing Gedurende het eerste uur van de tweeeneenhalf uur die het kruisver hoor duurde, was Eichmanns stem over het algemeen onderdrukt en zwak. Maar geleidelijk won hij aan vertrouwen, ter wijl Hausner hem aan de tand voelde over bezwarende documenten. Eichmann had ze alle in zijn hoofd zitten en voor elk een verklaring achter de hand. Een van die documenten vol gens hetwelk Eichmann de emigratie van Hongaarse Joden naar Palestina had verboden, noemde de beklaag de ,een vervalsing". Sir Anthony Eden graaf van Avon (Van onze Londense correspondent) Sir Anthony Eden, die in de erfe lijke adelstand is verheven, heeft tot titel gekozen Earl of Avon, graaf van (de rivier) Avon. De Avon stroomt door Edens oude kiesdistrict Wardick en Leamington, dat hij 34 jaar lang in het Lagerhuis heeft vertegenwoordigd. De rivier is vooral be kend door Shakespeare's geboortestad Stratford-on-Avon. Edens volledige nieuwe titel luidt burggraaf Eden van Royal Leamington Spa in het graafschap Warwick en graaf van Avon. Nicholas Eden, zijn 30-jarige zoon. zal het eerste deel van zijn vaders titel mogen dragen, Dit is louter een be- leefdheidstltel, waaraan geen erfrecht is verbonden, zodat de Jonge Eden, indien hij dat zou willen, zich tot Lagerhuislid zou kunnen laten verkiezen. Maar hij schijnt zich niet tot de politiek aange trokken te voelen. In het Lagerhuis zit John Eden, wiens oom de graaf van Avon ls. Het heeft enige verbazing gewekt, dat Eden be sloten heeft zijn iaam op te geven. Att- lee, eveneens een vroegere premier, be hield zijn achternaam, toen hij naar het Hogerhuis overging, evenals Morrison. Deze namen zijn een begrip, evenals die van Anthony Eden. Zijn nieuwe titel heeft een feodale klank. Engeland en EEG (Van onze Londense correspondent) De besprekingen tussen Duncan San dys, de Britse minister voor het Ge menebest, en de Australische regering over de Euromarkt lijken te zijn vast gelopen wat betreft de tekst van het communiqué. De Australische ministers weigeren belangrijke beginselpunten op te geven. Vandaag zou getracht worden een oplossing te binden. Er is weinig tijd, want Sandys moet vanavond naar Ca nada vertrekken. Australië verwacht uit drukkelijke waarborgen, die de Britse regering blijkbaar niet in de geëiste vorm kan geven. De Australische rege ring wil zich vooral het recht voorbe houden om rechtstreeks met de Euro- markt-landen te onderhandelen over de Australische export naar Europa en wei gert de behartiging van de Australi sche belangen aan de Britse regering over te dragen. Straaljager uit België neergestort De piloot gedood Vanmorgen om kwart over tien is een les-straalvliegtuig van het type T 33 der Belgische Lucht macht, thuisbehorend op de vlieg basis Brustem (B.) in de gemeen te Oldemarkt (O.) neergestort. De piloot, wiens naam nog onbe kend is, is om het leven gekomen. Het toestel kwam neer in een drassig weiland langs de Hogeweg van Olde markt naar Ossenzyi. Volgens ooggetui gen heeft de straaljager in de lucht vlam gevat en is het brandend neerge stort. De brandweer heeft de resten in de door het toestel geslagen kuil ge blust. Bfj het neerstorten is een gra zende koe geraakt en gedood De Kon. Marechaussee en de Rykspolitie stellen gezameniyk een onderzoek in. Hausner vuurde de ene vraag na de andere op Eichmann af. Eichmann keek Hausner strak aan terwyi hy antwoord gaf op diens vra gen. Na een waarschuwing in het begin van het verhoor om korte antwoorden te geven, hield de beklaagde zich daaraan. Hausner vroeg Eichmann of hy had be seft dat het Derde Ryk zich verrykte toen het de joodse eigendommen in be slag nam. „Ik verrykte het ryk niet", repliceerde Eichmann, „want ik handel de in opdracht". Hy zei dat by henf niet de bedoeling had voorgezeten om de Joden te bestelen maar dat hy de arme joden de kans had willen geven om te emigreren op kosten van de rykere. Bevredigend werk „Vond u uw werk (voor de oorlog) in Oostenryk bevredigend en nuttig?" vroeg Hausner niet zonder sarcasme. ,Ja .inderdaad" antwoordde Eichmann. Wel was hy onbevredigd geweest, zei hy toen de gedwongen emigratie van Joden werd veranderd in hun vernietiging. „Ik betreur dat de emigratie niet ge durende de hele oorlog voortgezet kon worden", aldus Eichmann. Gelach De publieke tribune was voor de mid dagzitting geheel gevuld. President Mosje Landau moest verschillende keren gelach onderdrukken, als Eich mann weer met een van zyn stereotype ontkenningen kwam. Landau zei dat hy de tribune zou laten ontruimen indien men zich niet rustig hield. Zulk gelach klonk büvoorbeeld, toen Eichman de verzekering gaf, dat hy zelfs geen anti-joodse nazi-slagzinnen zou kunnen opnoemen noch soortgelijke liederen. Er heerste daarentegen een contras terende stilte, toen Eichmann op een desbetreffende vraag van Hausner boos antwoordde dat de klap in het gezicht van een jood in Wenen „een privé-aan- gelegenheid" was geweest. Eichmanns come-back" na een sla peloze nacht was verrassend. Zy bewa kers verzekerden dat hy voor het lunch- uur had geslapen zonder daartoe pillen te hebben gekregen. Eichmans toe stand werd omschreven als een van al gemene nervositeit en vermoeidheid. De nieuwe voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doorn, heeft op een gisteren in Hilversum gehouden persbijeenkomst mede gedeeld. dat hoewel hij nog enige tijd voorzitter van de K.V.P. zal blijven van een ineenstrengeling van beide organisaties geen sprake is. Mr. Van Doorn zal als voorzitter van de K.V.P. zijn functie neerleggen, zo dra een nieuwe opvolger is gevonden. Dit zal ln leder geval voor 1 juli 1962 Stap terug van N.S. Winterdienst op basis vorig jaar (Van onze correspondent te Utrecht) Het is zeer waarschyniyk, dat de ko mende winterdienstregeling van de Ned. Spoorwegen, die normaal per 1 oktober ingaat, naar het model van de dienst van de afgelopen winter zal worden op gesteld. Dit werd al verwacht nadat de N.S.-directie de blauwdrukken van de thans geldende regeling by de drukker had laten vernietigen en aldus had er kend, dat het zomerspoorboekje niet erg bruikbaar was. Deze maatregel -van de spoorwegdirec tie betekent in wezen een stap terug. Tot nu toe heeft zij ernaar gestreefd het treinennet elk jaar intensiever te maken. In 1938 was het aantal gereden treinkilometers 54.738, in 1955 71.664 en in het afgelopen jaar 77.607. Op zijn Jaarlykse persconferentie kon ir. J. Loh- mann, de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, op 24 januari J.l. nog meedelen, dat het totaal door de reizi gers afgelegde kilometers in 1960 mt 3 was toegenomen. Het ïykt erop, dat thans mr. W. J. de Graaf, die als chef van de dienst ver voer verantwoordeiyk is voor de huidige dienstregeling, te hoog heeft gegrepen in zyn streven het economische rendement van de Spoorwegen op te voeren. Hoogst onwaarschijnlijk Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, acht het .hoogst onwaarschyniyk" dat commu- nistisch-China deze herfst zitting zal hebben ln de Verenigde Naties. Amerika acht het belangryk Nationalistisch- China te blyven steunen. Wat een erkenning van (communistisch) Buiten- Mongolië door Amerika betreft, zei Rusk dat hierover met andere regeringen overleg is gepleegd, maar dat nog geen beslissing ls genomen. het geval zyn. De K.V.P., aldus mr. Van Doorn, heeft voldoende begrip voor het feit, dat de K.R.O. een informatie organisatie is, die het publiek dient voor te lichten en stellig niet op de een of andere wyze een uitlaat namens of voor de K.V.P. kan zijn. De verhouding tussen beide organisa ties noemde hij overigens uitstekend Maar, aldus mr. Van Doorn, ook in het K.V.O.-kader en onder de K.R.O.-ledefl zijn er personen, die de K.V.P. niet als politieke richting hebben geko zen en daar heeft men dan ook rekening mee te houden. Over de organisatie van de K.R.O. zei mr. Van Doorn, dat men de vorm van een stich ting zal behouden. Wel zal men intern een studie maken over de verdeling van taken en verantwoordelykheden. Daar naast zal geyverd worden voor een ster kere band tussen leden-begunstigers en de K.R.O -leiding. Ook zal in de toekomst het vraag stuk van de coördinatie en het elkaar verstaan tussen radio en televisie be studeerd worden. Meisje verdronken Gistermiddag is de 6-jarige Joke Ja- gersma uit Gerkesklooster (Pr.) te wa ter geraakt en verdronken. Een vrien dinnetje van Joke kwam thuis met de mededeling, dat het meisje op weg van school naar huis in het water was ge vallen. Het stoffelijke overschot werd la ter op de dag gevonden. Joke was een meisje uit een gezin met zes kinderen, gebracht. Koningin Juliana in Noord-Holland Koningin Juliana brengt vandaag een werkbezoek aan het noordeiyk deel van Noordholland. Zy bezoekt een groot aantal plaatsen, waarvan de eerste van ochtend het pittoreske Schermerhorn was. Hier ook maakte de Commissaris der Koningin In Noord-Holland dr. M. J. Prinsen zyn opwachting. De Ko ningin arriveerde omstreeks tien uur by het polderhuis „De Schermeer", waar zij kennis maakte met het gemeentebestuur van Schermerhorn onder leiding van burgemeester W. J. Driessen. Met grote belangstelling bewonderde de Koningin een drietal West-Friese sjezen, die nabij het polderhuis stonden opgesteld en die 100 tot 150 jaar geleden de zondagse rijtuigen van de boeren waren. De dykgraaf van het „Schermeer". de heer J. Posch hield een inleiding over de geschiedenis en oude gebruiken, die nog steeds in de polder in ere wor den gehouden. Ook de Westfriese kos tuums werden de landsvrouwe getoond en wel door een vyftal dames, dat zich ter gelegenheid van het koninklijk be zoek in deze fraaie historische kleding had gestoken. Joke Blauw en Treske Sonnaville. twee meisjes van 4 en 7 jaar boden de vorstin met een gracieus ge baar de zilveren legpenning van het wa terschap aan, alsook een antiek eau de cologneflesje. Vervolgens reed de Konin gin naar Heerhugowaard. „Guldensporenslag" in Kortrijk herdacht In de Belgische stad Kortrijk zijn het weekeinde de jaarlykse feestelyke herdenkingen begonnen van de „Gul densporenslag", waarby in 1302 de Vla mingen een strydmacht van Philips de Schone een vernietigende nederlaag toe brachten. Een van de hoogtepunten van de vier daagse feestelykheden werd zondag ge vormd door een „praalstoet van de Ne derlandse taal", die aan tienduizenden toeschouwers in de Kortrijkse straten voorbytrok. Uitgebeeld werd hierin de ontwikkeling van de Nederlandse taal en letterkunde en de vier Nederlandse taalgebieden: Vlaanderen in België. Vlaanderen in Frankrijk, Nederland en Zuid-Afrika. Vele duizenden namen ook deel aan het „sporenrapen", ter herinnering aan het feit, dat van de ongeveer duizend gesneuvelde Franse ridders vele honder den gouden sporen werden buitgemaakt. Enkele duizenden „sporen" werden over het oude Kortrykse marktplein uitge strooid, waarvan een aantal recht gaf op een verguld exemplaar. Middeleeuwse spelen, taaiwedstrijden en een schaakspel op een ruimte van 16 meter in het vierkant met „leven de" stukken zijn de verdere attracties by de feestelyke herdenking van de „Guldensporenslag", die door historici wordt beschouwd als het begin van het Bourgondische ryk, waaruit in de latere geschiedenis Nederland en België zyn voortgekomen. Geredden van de „Save" op moerassig strand De ramp met de „Save", het Portugese passagiersschip, dat vrydag by Mozam bique aan de grond liep. in brand vloog en ontplofte, heeft waarschynlijk 237 mensenlevens geëist. De dood van vier Portugese zeelieden staat vast. Zes Afri kaanse zeelieden en 227 passagiers wor den nog vermist en zyn waarschyn lijk omgekomen. Voorts zyn 219 passa giers gered. Een gedeelte van de geredden bevindt zich op het moerassige strand in de na- byheid van de plaats waar de „Save" aan de grond liep. zy worden met be hulp van helikopters naar ziekenhuizen Slechte smaak (Van onze t.v.-medewerker) Wat ter wereld de KRO bewogen heeft een prullerige documentaire uit te zen den, als ze gisteren meende te moeten doen met „Indonesien", dat een trek uit het huidige gezicht van Azië zou vormen is ons volslagen onduidelyk. Ze was aan haar stand verplicht ge weest om bij het aankopen van de hele serie de financiële strop van een hiaat op de koop toe te nemen. Men begrijpt ons goed: we hebben in het geheel geen bezwaar tegen een getrouw beeld van het huidige Indonesië waar ter wereld zou het overigens te krygen zyn? - maar dit Duitse geval met een verdraai de Nederlandse (hier vervaardigde) tekst -J Tydens een hltteg BINNENLAND Van de zyde van de familie van Jhr. W. H van de Poll. de burgemeester van Heerde, wiens dood tengevolge van verdrinking wij glstersn meldden, verzoekt men ons mede te delen, dat de daarby aanwezige familieleden wel degeiyk de zwemkunst machtig waren. Vermoedeiyk ls Jhr. van de Poll tengevolge van een hartverlamming overboord geslagen en hebben zijn kinderen hem niet tydlg kunnen bereiken. By K.B. ls benoemd tot kamerheer ln buitengewone dienst van H.M. de Koningin, luitenant-kolonel J. J. L. baron van Lynden. Deze ls reeds adjudant ln gewone dienst van H.M. de Koningin en zal deze functie blyven vervullen De 3-Jarlge Dirk de Graaf, wonende op de Havendyk te Spakenburg, ls gister avond ln de zg. Nieuwe Haven gevallen en verdronken. Toen men, nadat de de Jongen werd gemist, ging zoeken en hem niet kon vinden, haalde zyn groot vader. die reeds een ongeluk vreesde, de kleine met een haak boven water. De levensgeesten waren toen echter reeds ge weken. zodat kunstmatige ademhaling niet meer mocht baten. BUITENLAND Zaterdagavond ls ln noord-Slam een trein ontspoord: 24 mensen kwamen om het leven. 60 liepen zware verwondingen op. In het zuiden van Formosa ls zon dag een bus met vakantiegangers door een trein gegrepen: 49 mensen werden gedood, 27 zwaar gewond. Tydens een hittegolf zyn zondag 54 «-y het baden ln zee verdron- den vermist. De secretaris-generaal van de - ver boden - communistische party van Nepal ls gearresteerd. Hy wordt verdacht van ondergrondse communistische activiteit. Na de Konlnkiyke staatsgreep van decem ber vorig Jaar werden alle politieke par tyen verboden. Een Franse reddingsploeg heeft een Zwitserse alpinist gered die vier dagen op de 3.000 meter hoge Algullle du Dru, by Chamonlx, heeft gezeten. De man was uitgeput, maar verder ongedeerd. Hy kon niet terug omdat zijn tochtgenote bij een val was gedood. Het lichaam hing dertig meter lager aan een touw. Voor het eerst 6edert vele Jaren is de Belgische staatsschuld gedaald en wel met 700 miljoen franken, aldus onze Brus selse correspondent. Ook ls er over de maand Juni geen schatkisttekort bij de Nationale Bank van Bel«rlë De ontvangen miljoen franken overtroffen. miljoen frank overtroffen. ..Axis Sally", de naam waaronder Mildred Glllards by de Amerikaanse mi litairen bekend was door de propaganda- ultzendlngen van de Duitse radio, ls vry- gelaten. Zy werd ln 1945 gevangen ge nomen en ln 1949 wegens hoogverraad tot een straf van tien tot dertig Jaar gevangenis veroordeeld. ..Axis Sally" ls thans zestig Jaar. Zy weigerde bl) het verlaten van de gevangenis een verklaring af te leggen. Het Amerikaanse leger zal 18 ton radlo-actlef afval ln de Atlantische Oce aan storten Het radlum-afval. gebed ln beton ln stalen vaten, wordt door een klejn konvooi op 250 km ten oosten van Kaap May (New Jersey) ln zee gestort; de zee ls daar 2000 meter diep. die van tyd tot tyd nergens op sloeg, was ons bepaald te gortig. Het vooraf gaande excuus van mevrouw Scholten- Lips, kennelyk een vrucht van een kwaad geweten van de t.v.-leiding, was een slag in de lucht, maar tevens een klap in het gezicht der kykers. Om nog duidelyker te zyn, we vinden het juist om Soekarno „welbespraakt en spreeklustig, een der grootste demago gen van Azië,,, als een opportunist af te tekenen, maar het geheel op te hangen aan een toevallig Russisch vlootbezoek ter aflossing van dat van Amerikaanse politici lykt op een vertekening, waar door mogelyk een derde, de opvolgers van het Derde Rijk, met het been (le veranties en deskundigen) er van door gaat. We zouden er een mooi ding voor geven als we de originele Duitse tekst eens onder de ogen konden krijgen. Een heel andere kant moeten we uit met de „Oogst der schande" van Ed Murrow van de Columbia Broad Casting Company. Deze man heeft het bestaan om in het zichzelf zo graag pryzende Amerika de vinger herhaaldeiyk op een wonde plek te leggen. Eerst maakte hy MacCarthy het politieke leven onmoge- lijk, nu wees hy openhartig op de schan de van de slavenhuur. Het regeringsbe leid der minimumpryzen voor landbouw- produkten werd overhoop gehaald, maar uit andere gegevens bleek glashelder, dat de ronselaars de schuldigen zeker in niet mindere mate zyn en daar behooriyk zyde by spinnen. Hy heeft zyn land eer- ïyk een spiegel willen voorhouden. Daar op is hij in retraite gegaan en tenslotte heeft hy zich door een slimme president laten vinden om in regeringsdienst te treden ten behoeve van de buitenlandse voorlichting. Nu is er deining ontstaan, omdat hy een stokje wilde steken tegen vertoning van dit produkt in het buiten land. Hem is allerwege dubbelhartigheid ver weten, waarby verwezen werd naar zyn nieuwe functie. Maar laten we nu even wel wezen: zyn de landarbeiders er mee gediend, nu we dit treffende geval heb ben gezien? Allerminst, want we kunnen niets voor hen uitrichten. Is het van de CBS geen streven naar geldeiyk gewin geweest ten koste van het bezoedelen van het eigen nest? We zyn vooralsnog niet overtuigd van het onwenseiyke van Murrow's protest en nemen aan. dat hy ook in dienst van de CBS. zijn opdracht gever. gepleit zou hebben tegen verkoop naar het buitenland. Hy verdient in elk geval onze waardering zo menseiyk zyn landgenoten te hebben gewezen op on menswaardige toestanden in het eigen land. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Rege- rlngsultz.: Gemeenschappeiyke actie voor dorps- en wijkcentra, d. Dr. G. Hendriks, hoofd afd. onderzoek en maatschappelijk opbouwwerk v. h. Ministerie van maat schappelijk werk. 18.30 R.V.U.: C. R. Th. Baron Krayenhoff, vesting- en waterbouw kundige en de „vader van de Nederlandse stafkaart", d. Mr. van 't Hoff. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Tour de France. 19.35 Gram. 20.20 Tour de France.g 20.30 Piano recital. 21.00 Holland Festival 19.61: Ka- merork.. omr. koor en sol. 22.25 Boekbe- sp'r. 22 30 Nws. 22 40 Cameraclub. praatje. 22 55 Cabaret. 23.25 Gram. 23.o5-é4.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle 19.05 Gram. 20 00 Nws. 20.05 Gram. 21.00 Speur werk wijst nieuwe wegen, klankb. 21.25 Gram. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws. beurs- ber. uit New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Voorlichtings film. 21.00 Vier korte films. 22.35-22.45 Tour de France. VOOR WOENSDAG 12 JULI. Hlhersum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9 40 V. d. vrouw 10.10 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10 45 Gram. 11.00 Flat Volun tas .hoorsp. 12.10 Lichte muz. 12.30 Land en tulnb. meded. 12 33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13 00 Nws. 13.15 Mllit. ork. 14 10 Gram. 14.30 Gram. 15.30 Pianospel. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber 17.45 Gram. NCRV: 18 00 Koorzang. 18.20 Het spec trum, lezingen. 18.35 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19 10 Muz. b h. Leger des Hells. 19.30 Radiokrant. 19.50 Amus. muz. 20.15 Veertig Jaar autozending, klankb. 20.35 Holland Festival 1961: Fll- harm. ork., koor en sol. 22.00 Tot ziens ln Jeruzalem, bijbelse quiz. 22.30 Nws. en SOS. ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennleuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole ork. 8 00 Nws. 8 18 Gram. 9 00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram .VPRO: 10.00 De pri mitieve en de moderne mens. lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.35 Gram. 11.00 Lichte muz 11.30 Licht progr. 12.00 Ham mondorgelspel en zang. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12 33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13 00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13 45 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing. 14.00 Omr. kamerkoor. 14.15 Kamerork. en sol. 15.00 Wat er op De Bom' gebeurde, toe spraak. 15.10 v. d. Jeugd. 17.00 Holland Festival 1961: Intern. Beiaardconcours. 17.10 Vakantletlps. 17.50 Regerlngsuitz.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tour de France 1961. 18.30 Lichte muz. 1850 Act. 19.00 V. d kind. 19.10 Gram. 19.25 VARA-Varla. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA 20.00 NI 20.05 Metropole. ore. 20.35 Gesproken portret. 20.50 Lichte muz. Bij gasontploffing te Sluiskil gewond Gistermorgen heeft zich in een bij keuken van een woning aan de Piers- senspolderstraat in Sluiskil een gasont ploffing voorgedaan. De bewoner, de heer A. de Witte, werd met zeer ern stige brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. Als gevolg van de ontploffing werd het dak van de bykeuken uit de kap gelicht, de deuren en ramen van ka mers uit de aangrenzend woning werden vernield. De gasontploffing is vermoedeiyk ont staan, toen de heer De Witte een gas komfoor wilde aansteken en hij te laat bemerkte, dat de naar alle waarschijn lijkheid afgesloten keukenruimte, geheel met gas uit een fles was gevuld. De ontploffing veroorzaakte een begin van brand, die met hulp van omwonen den kon worden geblust. De echtgenote van de heer De Witte is vorige week overleden. DINSDAG Straatprediklng Open Deur-werk. Ge rard Brandtstraat, m.m.v. koperblazers en koor. 7.45 uur n.m. Zljldyk 223: Bezoek K. en O. aan Ned. Koperenbulzenfabrlek. 7.55 uur nm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 nm. Oosterkerkstr./ZijlslngelOpening nieuw gebouwcomplex Leidsche Onderwyslnstel- lingen. 2.30 uur n.m. Stadhuisplein: Excursie Kon. Ned. MIJ. voor Tuinbouw en Plantkunde naar Hil versum. 7.30 uur v.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Samenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Medusastraat 24: Uitreiking diploma's Gem. Bedrljfstechnlsche School. 3 uur nm. VRIJDAG Boerhaavelaan 44: Uitreiking diploma's Don Bosco-school. 8 uur n.m. Garenmarkt: K. en O. excursie naar Haarlem. 8.45 uur v.m. LakenhalUitreiking Rembrandtprys 1961 en opening eretentoonstelllng Kees Verwey. 8 uur nm. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur v.m Bybelstudle 11-12 uur v.m, ds. C. Dlngemans van Den Haag. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar natuurreservaat de Haeck. 9 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. BIOSCOPEN Casino: „Doctor in love". 18 Jr. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Verbo den vrouwen". Lldo: Eddie ln vuur en vlam". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Mesties". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „l'Amerlque lnsollte". (Amerika zonder masker). 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „The last blitzkrieg". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De vrouw die haar man verkocht". Trianon: „Slaven op stand In Atlantis". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. tstra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „Love me Tender". 14 Jr. Zondag 7 en 9.15 uur. maandag en woensdag 8 uur „Zo zal Je er een hebben". A 1. Donderdag 8 u „Rivalen der Manege". 14 Jr. Zondag en woensdagmiddag 2.30 uur voor do Jeugd „Robby". A.l. 21.05 Reportages. 21.40 Holland Festival 1961: Zangrecltal. 22.15 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Holland Festival 1961 (verv.) 23.10 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lUn van 18—20 uur) Radetzky Marsch (Strauss sr.). Concert- tebouw Orkest olv. Paul van Kempen; An er schónen blauen Donau (Strauss Jr.), Orkest v. d. Weense Staatsopera olv, An ton Paullk; La Paloma (Yradler). Rudolf Schock. Santa Lucia (Palardl), Giuseppe dl Stefano; Circus Renz (Peter), The gal loping comedians (Kabalevsky). Fred Roo- zendaal; Amboss Polka (Parlow), Orkest Hans Freese; Bummel Petrus (Karsten), Orkest Hanns Steinkopf; Das Alphorn (Carsten), Die ZUlertaler; Jodel Joekel (OllasAllee Babs; Almfrieden (Brand- neri. Geschwlster Fahrnberger, Der Jodel- postlllon (Bern). Michael Berger; Wlr spannen unsern Schimmel eln (Igelhoff), Geschwlster Fahrnberger; Die Glgerl- könlgln (Llncke). Wenn du denkst. der Mond gehet unter (Wappaus). Orkest Ot to Kermbach; Catch a falling star (Van ce) - II v a des anges (Gasté) Mon ma nége a mol (Glanzberg). Tulpen aus Am sterdam (Arnle) - Cfellto undo (trad.). Ensemble Henri Segers; Zing kleine vogel (Cordell). Teddy en Henk Scholten; De Postkoets (Cleber). De Selvera's; Dutch rag (Steyn). Jacque6 Schutte, André de Raaff. Goro goro ne (Trad George de Fretes; Watra Ion na mle-al (Wolski), Orkest Max Wolski; Eso es el amor (Igle- slas). Leedy Trio; Un poclto de tu amor - Andalucla - Luna rossa - Adios mucha- chos - Poema - Adios pampa mla - Hot- cha Trio: Oh lady be good - Whispering - Home town. Cor Steyn; River Kwal mars (Alford), Orkest Georges Jouvin; Blues ln the night (Arlen), Basin Street blues (Williams, Blues in Thirds (Hlnes), Orkest Humphrey Lvttelton; Brandenburg Gate (Brubeck), The Golden Horn (Brubeck). Thank you (Brubeck). The Dave Brubeck Quartet. TELEVISIEPROGAMMA NTS: 13.00-13.30 Tour de France. 15.00- 15.40 Tour de France. 16.15-17.00 Tour de France. VPRO: 17.00-17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Herdenklngsprogr. 20.30 Documen taire. 21.00 Lichte muz. 21.30 Forum. NTS: 22.30-22.40 Tour de France. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 ni. 12.00 Cricket. 12.10 Volksdansen .12.30 V. d boeren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. gy.a hoorsp. 13 40 Gram. 14.00 Ork. conc. 12.10 hoorsp. 15.30 Cricket. 16.00 Vespers. 16.45 Lezing of voordr. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 1800 Nws 18.15 In het South-East. 19.00 Gram. 19.30 Festival v. hedendaagse muz. te Cheltenham: ork. conc. (20.20-20.40: Lezing) 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Voordr. 22.45 Pari, overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.49 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme 1500 en '47 m. 1131 Gevar. muz. 12.31 Popul. muz. 13.30 Nws. en cricketultsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races en cricket ultsl. 16.35 Gram. 17.31 Lichte muz. 18.00 Gram 18.30 Nws. en act. 18.36 Sport- nws. 18 45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20 00 De tectiveverhaal 20.31 Moderne volksdan sen. 21.31 Lichte muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Festival Llangollen Eisteddfod. 23.15 Dansmuz. 23.45 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordvvestdeutsoher Rundfunk. 309 m. 12.00 Zang en pianospel. 13 00 Nws. 13.15 Amus. muz. 14 15 Gram. 16 00 Ork. conc. 17 00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.15 Ork. conc. 20.15 Hoorp. 21.45 Nws. 22.15 Kamermuz. 23.00 Jazzmuz. 23.15 Ge var. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.05 Gram. 14.01 Kamermuz. 15.05 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19 30 Gevar. muz. 22.35 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12 02 Balletmuz. 12.15 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. (verv). 12.50 Koersen. 13 00 Nws. 13 15 Gram. 14.00 Ork. conc. 14.45 Gram 16.00 Koersen. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 17 00 Nws. 17.15 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 1820 V. d. sold. 1845 Comm. Tour de France: 19.00 Nws. 19 40 Italiaan se muz. 20.00 Lucia dl Lammer moor, ope ra. 22.15 Nws. 22.30 Spaanse dansen. 22.55 Nws. 23 00 V. d. zeelleden. 484 in.: 13 00 Nws. 14.17 Gram. 15 30 Gram. 16 07 Lichte muz. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Hoorsp. 22 10 Klass. muz. 22.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen: Tentoonstelling Leldse Kunstcentrum. Werkd. 25 en 79 uur; 's zondags 25 uur (tot 22 juli). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting". Werkd. van 10-5 uur. zondags van 1-5 uur (tot 20 augustus). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die visl (tot 1 ok tober). m Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Tot Hulp der Menschheld. Hooi gracht 48. tel. 21060. Bil geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. VFE-HR APPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) a a to Ba a - SgS -bS J jSB t' a hSs SS Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bllt Twente Eindhoven Z,-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopen*--»- Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Par bs Bordeaux Grenoble Nice BerlMn Frankfort Mtlnchen Ztlrlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Bdcrado Athene Rome Alacclo Madrid Lissabon geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. motregen zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. half bew. llcht bew. zwaar bew. llcht bew. zwaar bew. geheel bew. mist onbew. llcht bew. half bew. zwaar bew. half bew. mist zwaar bew. onbew. onbew. onbew. llcht bew. onbew. wlndst. windst. wzw 5 wlndst. zzw 4 zzw 3 zzw 1 wlndst. wzw 3 wlndst. nnw 2 zw 19 14 0 18 13 3 18 15 0 20 15 0 18 13 0 18 14 0.1 18 14 0 20 13 0 18 14 0.1 22 12 0 17 12 10 19 10 8 15 13 0 16 ZZW 1 z 2 wnw 1 windst. z 2 zzo 2 wlndst. windst. no 4 wlndst. o 1 wlnd6t. nnw 5 24 16 21 15 21 11 24 13 28 15 26 13 '26 19 19 12 22 11 21 11 24 11 26 11 27 18 22 14 23 9 25 14 XX XX 30 16 27 16 35 18 30 xx 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2