PRESIDENT KENNEDY WIL EEN HERZIENING VAN DE DEFENSIE Regeriitg-Leopoldsfad overweegt „politiële actie" tegen Katanga ©ud 9TÜ WEERBERICHT Amerikaanse program voorziet thans in een strijdmacht van 700 B-52 bommenwerpers Nederlandse stuurman schreef een bekentenis aan zijn vrouw teuivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 JULI 1961 No. 30396 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Kennedy wenst als uitvloeisel van de moeilijkheden rond Berlijn een herziening en herwaardering van de Amerikaanse macht, aldus deelde onderminister van Defensie Gilpatrick gisteren mede. Ook de luchtschouw van zondag bij Moskou is van invloed geweest op dit besluit van de president. Volgens Gilpatrick, die sprak op een bijeenkomst van de commissie voor toewijzingen van de Senaat, hebben de Verenigde Staten thans genoeg gevechtskracht om op basis van de huidige schattingen te voldoen aan de eisen voor de jaren-'60. Ook de minister van Defensie, McNamara, heeft gisteren medege deeld, dat de Verenigde Staten hun defensieprogram opnieuw bestu deren. Hij zei dit naar aanleiding van de mededeling van premier Chroesjtsjow, dat de Russische regering haar plan tot besnoeiing van de strijdkrachten met 1.200.000 man heeft opgeschort. McNamara zei: „Op het ogenblik zijn wij even sterk, zo niet sterker dan elke potentiële aanvaller. Maar met het oog op de onontkoombare feiten waarvoor wij staan, zoals de dreiging ons onze gerechtvaardigde aanwezigheid in Berlijn te ontnemen, kunnen wij niets minder doen dan opnieuw na te gaan wat wij moeten doen. En dit gebeurt". van West-Berlijn door de communisten. Verder sprak hu met burgemeester Willy Brandt en andere vooraanstaande Westberlijners. Ook maakte de Senator een tocht door het oostelijk stadsdeel. Hij sprak daar met voorbijgangers op straat en bezocht een communistisch warenhuis. Na afloop van dit bezoek zei hij te begrijpen dat de Russische premier Chroesjtsjow W.-Berlijn graag wil afsluiten. Een vergelijking tussen het economisch bloeiende West-Berlijn en Oost-Berlijn valt wel zeer ongunstig voor de communisten uitDe Senator was overigens vol bewondering voor de rust en beheersing, waarmee de Westberlijnse bevolking de gespannen toestand opvat. Daaraan zouden de Amerikanen een voorbeeld kunnen nemen, meende hij. Moskou knoeit met (le taal, zegt Rusk Onderminister Gilpatrick deelde nog mede, dat het Amerikaanse program nu voorziet in een strijdmacht van zeven honderd B-52 bommenwerpers, met Hound dog- en Skybolt-raketten, „vol doende om ons de jaren-'60 de nodige bommenwerpersterkte te geven." De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gis teren in een toespraak voor de Ame rikaanse „Nationale Persclub" gezegd, dat het centrale punt van de huidige wereldcrisis gelegen is in het feit, dat de Sow jet-Unie aan de wereld een poli- V rijheidsrij ders gearresteerd in Little Roek (Ark.) Voor de eerste maal hebben vrü- heidsrijders een bezoek gebracht aan de Amerikaanse stad Little Rock, waar in 1956 de historische integratiestrRd bij de toelating van negers tot de neu trale middelbare school werd gestreden. VÜf vrijheidsrijders stapten gister avond een voor blanken bestemde wachtkamer van een busstation binnen. Zij werden onmiddeliyk gearresteerd toen zij weigerden de wachtkamer te verlaten. By het wegvoeren werden zy nagejauwd door enige honderden blan ken. In Chicago heeft gisteren een groep van circa honderd blanken en negers een strand bezocht waar tot nu toe slechts blanke baders werden toegelaten. Een neger en acht blanken werden we gens ordeverstoring gearresteerd, twee blanke demonstranten werden na afloop van de betoging door een groep blanken uit hun auto gesleurd en afgeranseld. Volgens de officier, die het bevel voer de over de 300 man agenten ter plaatse, hebben zich geen ernstige incidenten voorgedaan. Zaterdag werden negen personen, van wie drie negers, bij soortgelijke demon stratie gearresteerd. In Jackson, Mississippi, zijn zondag zeventien „vrijheidsrijders" uit New Or leans en Montgomery gearresteerd, waardoor het aantal arrestaties sinds 24 mei tot 227 is gestegen (intussen dus tot 232 na het in de aanhef genoemd incident in Little Rock). Van hen zit ten 82 in de staatsgevangenis, 52 wor den in Jackson gevangen gehouden en ruim 70 zun tegen borgstelling vrijge laten. tiek van dwang wil opleggen voorzover zij daaraan nog niet onderworpen is. De jongste Russische dreigementen met betrekking tot West-Berlijn maken deel uit van een serie na-oorlogse conflicten tussen een wereld van vrye keuze en het machtsstreven van de Russische- Chinese combinatie. De huidige crisis heeft zich in veler lei vormen gemanifesteerd, aldus minis ter Rusk, vanaf het cynisch negeren van de beloften, tijdens de conferentie in Jalta tegenover de bevrijde gebieden afgelegd, tot aan de jongste dreigemen ten ten aanzien van West-Berlijn. De conflicten tussen deze twee data bestaan uit onophoudelijke pogingen tot vergroting van een rijk. Enkele van deze pogingen hebben succes gehad, doch vele zijn afgeslagen door dege nen die vastbesloten zijn vrü te blijven. Minister Rusk verklaarde, dat, hoe' wel de politieke atmosfeer niet bemoe digend is, ernaar gestreefd moet wor den om de door de bewapeningswedloop gerezen spanning te verminderen. De minister zei niet te kunnen begrijpen hoe de Sowjet-Unie, die zoveel welspre kendheid aan de ontwapening wijdt, het redelijke en uitvoerbare verdrag tot een verbod van kernproeven, dat op de conferentie in Genève werd voorge steld, heeft kunnen verwerpen. Rusk beschuldigde de Sowjet-Unie er van zelfs de taal der internationale be trekkingen te hebben verdraaid. „Vre de" is slechts een woord geworden ter omschrijving van elke toestand, die haar wereldrevolutie begunstigt! Minister Rusk pleitte voor de opbouw van een wereldgemeenschap als bedoeld in het Handvest der Verenigde Naties, en voor het versterken van de een heid tussen de NAVO-landen. Senator Humphrey in West-Berlijn Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: De plaatsvervangend voorzitter van de Democratische fractie in de Amerikaan se Senaat, Humphrey, heeft een kort bezoek aan Berlijn gebracht om zich persoonlijk op de hoogte te brengen van de toestand in de stad en om te zien of het voorstel van zijn collega Mansfield, dat beoogt van heel Berlijn een „vrije stad" te maken, een kans maakt. Humphrey legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten pal zullen staan voor hun rechten in West-Beriyn en voor de vrijheid van de bevolking. Ook zei Humphrey, dat het o.a. door burgemeester Willy Brandt opgerakelde denkbeeld van een super-vredesconfe rentie over Duitsland, waaraan alle 52 landen deel zouden moeten nemen, die tegen Duitsland hebben gestreden, de moeite waard was ernstig te overwegen. Humphrey woonde nog de herdenking bij van de doden, die gevallen zijn bij de luchtbrug ten tijde van de blokkade TIJDELIJK WARMER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vrij warm met enkele zonnige perio den, gevolgd door regen- of onweers buien en afkoeling. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 JULI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 4.28 uur; onder: 20.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.54 en 15.22 uur; laagwater te 11.03 en 23.26 uur. STRAND VER WACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Actieve depressie (742 mm) bij Zuid- Ierland zal morgen de Noordzee berei ken. Hierdoor ontstaat regen en tijdeiyk slecht strandweer. Krachtige mogelijk harde wind, ruimend van zuid naar west. Overdag temperaturen van 17 tot 18 graden. Temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: onstabiel strand weer met afwisselend opklaringen en enkele buien. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Prinsessen bij West Side Story Gisteravond hebben de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet met drie vriendinnen in het Theater Carré te Am sterdam de voorstelling van de West Side Story bügewoond. In de pauze nam het gezelschap een kijkje op het toneel. In de artiestenfoyer werd een kopje koffie ge dronken. De Prinsessen maakten daar een praatje met de hoofdpersonen uit de musical; Maria Anita en Tony. Met goedkeuring van Verenigde Naties?\ De centrale Kongolese regering overweegt volgens het vooraan staande Vlaamse dagblad „De Standaard" met de „volledige goedkeuring" van de vertegen woordigers van de Verenigde Naties in Leopoldstad een „poli tiële actie" tegen Katanga. Volgens een speciale verslaggever van het blad, die een bezoek aan Kongo brengt, zou de centrale Kongolese regering een militaire operatie tegen de „rebellen" inzetten, indien de Katangese autoriteiten zouden volharden in de afscheiding. President Kasavoeboe zou met het oog op een eventuele actie tegen Kantanga hebben aangedrongen op een verzoening tussen generaal Loendoela, bevelhebber van de strijdkrachten in de Oostprovincie van Kongo, en generaal Moboetoe, commandant van het leger van de centrale regering. Schema voor hereniging De centrale regering in Leopoldstad zou een schema voor de hereniging van de republiek Kongo hebben opgesteld, dat de volledige goedkeuring zou weg dragen van de V.N.-vertegenwoordiging in de Kongolese hoofdstad en de vol gende punten zou bevatten: vorming van een nationale regering bestaande uit volgelingen van wijlen Loemoemba en „gematigde figuren van rechts"; herstel van het nationale parlement; politieke actie tegen Katanga; 9 vorming van een provinciale Katan gese regering, die zou samenwerken met Leopoldstad na de bezetting van Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga uitwerking van een nieuwe grond wettelijke asis voor geheel Kongo. In Kongolese regeringskringen zou tenslotte worden aangestuurd op de uit wijzing van de ongeveer 700 Belgische ambtenaren en officieren uit de Katan gese overheidsdiensten, die verantwoor delijk worden gehouden voor de weige ring van de Katangese regering de onafhankelijkheid op te geven. Gevangenen vrijgelaten In Katanga zun gisteren 700 gevange nen, allen leden van de in oppositie zijnde Baloebakct-partij vrggeiaten. zy kregen amnestie ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Katanga een jaar geleden onafhankelyk werd. Onder de vrggeiaten gevangenen be vindt zich een aantal parlementsleden. Jason Sendwe, de leider van de Baloekat, die als balling in Leopoldstad woont, vlóóg zondag naar Kabalo in noord-Katanga. Volgens diplomatieke kringen in Elisabethstad zal hij daar proberen zijn volgelingen, die lid van het Katangese parlement zijn, over te halen om de komende zitting van het nationale Kongolese parlement bij te wonen. Sendwe en zyn party hebben gepoogd om een onafhankelgke staat te stichten. Deze poging werd verijdeld door troepen van Tsjombe. Britse methode om kleine explosies in ruimte te ontdekken (Van onze Londense correspondent) Britse atoomgeleerden hebben een methode gevonden om zelfs de kleinste nucleaire ontploffingen in de ruimte te ontdekken. Het is daarom niet langer mogelijk voor de Sowjet-Unie of enig ander land om H-bommen achter de maan te beproeven zonder dat Engeland dit bemerkt. Dit is gisteren onthuld in het jaarrapport van het Britse Gezagsorgaan voor atoomenergie. Hieruit blgkt ook, dat Engelands eer ste atoomcentra les voor de opwekking van gewone elektriciteit, welke via het net naar de verbruikers gaat, namelijk die in Calder-Hall en Chapel Cross, doelmatiger werken dan zelfs optimisten voltrokken. Bulgarije is thans Kremlins zorgenkind Volgens de rubriek .periscope" in het Amerikaanse tijdschrift Newsweek is Bulgarije op het ogenblik het jongste zorgenkind van het Kremlin. Aangemoedigd door het voor beeld in Joego-Slavië, dringen jonge, laagbetaalde arbeiders in In verband met de verklaringen van Irak ten opzichte van Koeweit zijn zoals bekend aldaar Britse troepen aangekomen. Een Engelse soldaat bekijkt met twee leden van de wacht van de legercommandant van Koeweit een F.N.-geweer. Sofia aan op wijzigingen in d« regering. De regering slaat terug door deportatie op grote schaal van de opstandigen", aldus News week. De moord op meisje in Menai „Iets ergs gedaan De 29-jarige Amsterdamse stuur man van de 300 ton metende kustvaarder ..Wiema", die thans verdacht van moord op een 21- jarig dienstmeisje in het kleine Britse plaatsje Menai nabij Liver pool, in de cel zit, heeft in feite zijn daad toegegeven in een brief aan zijn vrouw, welke een mede- opvarende de scheepstimmer man uit Engeland had moeten smokkelen. De brief had buiten Engeland gepost moeten worden. De timmerman had de brief bij zich gestoken, maar in de ban van alle emoties, die door het onderzoek aan boord waren gevolgd, had hy hem geheel vergeten. Toen de .Wiema" echter op de rede van Liverpool lag, herin nerde hy zun opdracht en sprak erover met kapitein T. A. Belstra uit Gronin gen. Deze stelde zich per scheepstele foon met de recherche van Liverpool in hadden verwacht. De tyd, nodig voor de vervanging van brandstof (uranium', is van 11 weken verkort tot 4 en het effect ervan is verbeterd. De beide centrales leveren jaarlyks 2 miljard eenheden aan het nationale net. De gehele operatie heeft zich vrywel zonder moeiiykheden cK§<^c)^C(v<^«05<A^0ScW De Amerikaanse presi dent Kennedy houdt op het ogenblik met zijn naaste adviseurs geregeld besprekingen over de kwestie-Berlijn in het bij zonder en over Duitsland in het algemeen. Deze foto van een bespreking op de binnenplaats van het zomerverblijf van de president in Hyannis Port, toont v.l.n.r. de Amerikaanse minister van Defensie, Robert S. Mc- namara, de militaire ad viseur, generaal Maxwell D. Taylor, de president en de minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk. verbinding die spoedig aan boord kwam en de brief opende. Kapitein Belstra werd verzocht de In houd te vertalen. De stuurman schreef aan zyn vrouw: „Ik heb iets heel ergs gedaan dat je me nooit zult vergeven. Praat nooit over deze brief. Als er men sen by Je komen vertel hun van myn woede- en waanzinaanvallen. Dit is waarschyniyk het laatste, wat Je ooit rechtstreeks van my zult horen." Door tuimelraam De dader van de moord op Margaret Gregory Hughes moet haar huis zyn binnengedrongen door een klein tuimel raam van een badkamer. Niemand in dat huis heeft zyn aanwezigheid ge hoord. Het 21-jarige meisje schynt in haar slaap te zyn gewurgd. Er zijn naast de brief vele aanwU- zingen tegen de stuurman. De man had die avond wat biertjes gedronken in een café, maar bevond zich in gezelschap v. een matroos en de scheepstimmerman toen hy het slachtoffer uit de autobus zag stappen. Zy kwam van haar werk en wilde de laatste honderden meters naar huis lopen. De matroos maakte nog een opmerking tegen haar, die ze onbeantwoord liet. Kort daarop verwy- derde de stuurman zich uit het gezel schap. Hy kwam eerst uren later terug aan boord. Basketballschoenen By het onderzoek zocht de recherche later niet alleen naar vingerafdrukken, maar ook naar een paar basketball schoenen. die een byzonder patroon aan strepen hebben. De stuurman had der- geiyke schoenen op de noodlottige avond in Menai gedragen. Men vond een dul- dflUke afdruk van zo'n zool op het zeil in de stuurhut, maar nergens waren de schoenen te ontdekken. De stuurman moest later toegeven zulke schoenen op de reis van Menai naar Liverpool over boord te hebben gegooid, omdat ze ka pot waren. Terwyi de „Wiema" op de rede van Liverpool lag te wachten op beter weer alvorens de tocht n. Rotterdam te ma ken, herinnerde de timmerman zich de brief, die de stuurman hem gegeven had. bestemd voor zyn vrouw die binnenkort de tweede baby verwacht- De brief wai geadresseerd en gezonden aan het adrea van haar ouders. Kapitein Belstra be dacht zich niet lang en stelde de re cherche op de hoogte. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Jullj 1861; (Advertentie)Koffijhuis en slijterij De Gouden Kroon, Paar- desteeg. Wijk VI, no. 3 en 4. De ondergetekende beveelt zijne ge- eerde Begunstigers en Stadge- noten zijn bovengenoemd geheel nieuw ingerigt koffijhuis en slij- terij aan, hetwelk morgen wordt geopend. Schoon uitzicht over j het Galgewater. J. J. Leféber.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1