NEDERLANDS-FRANS DOKTERSPAAR STICHT EEN VLUCHTEL1NGEND0RP Perzische juwelenschat schittert in gewelven van (le Nationale Bank mm Grenswijzigingen en „Endegeest Pronkstuk: wereldbolversierd met vijftigduizend diamanten robijnensmaragd,en saffieren Dordogue Keihard stuk werk in de Arbeid in de geest van Schweitzer Ons Eilandvijftien jaar nieuwe piasvijver in gebruik MAANDAG 10 JULI 1961 Wat Lezers schrijven Zeer geachte Redactie. Naar ik meen, heeft het wel zin om u de hierna volgende beschouwingen over de voorgestelde wijzigingen der ge meentegrenzen, en de in verband daar mee geopperde bezwaren tegen de lig ging van „Endegeest" buiten de gemeen te Leiden, te doen toekomen. Wie nagaat, wat er al zo in de ge meenten, welke bij die wijzigingen be trokken zijn, tegen het door Gedeputeer de Staten daaraan voorgestelde ontwerp wordt aangevoerd, zal twee soorten van bezwaren kunnen onderscheiden, name lijk zulke van overwegend praktische aard, en andere, die in hoofdzaak voort spruiten uit gevoelens van gehechtheid aan iets, dat men vreest te zullen ver liezen, en dergelijke. Dat zijn dan be zwaren zoals men ook bij mensen vindt, die in verzet komen wanneer hun huis in het belang van het verkeer moet worden gesloopt, of die zich kanten tegen de verhuizing van een oude ach terbuurt, die moet worden gesaneerd, naar een moderne stadswyk. Vanzelf sprekend zal evenwel, wanneer het gaat om eisen, die volkshuisvesting en ver keer stellen, vrijwel uitsluitend met praktische bezwaren rekening worden gehouden, en als er grenswijzigingen tot stand moeten komen, zullen wij toch niet anders kunnen hopen dan dat die op den duur in de praktijk zullen blij ken te voldoen. Nu kan zich echter ook de moeilijk heid voordoen dat praktische bezwaren tegenover elkaar staan. Dat is het ge val wanneer B. en W. van Leiden „En degeest", „Voorgeest" en de Jelgersma- kliniek, het voormalige „Rhijngeest" aan Leiden toegevoegd wiljen zien we gens het belang, dat die inrichtingen in het bijzonder voor die gemeente heb ben, en een onbillijkheid op finan cieel gebied, dat hun ligging buiten de gemeente Leiden voor deze meebrengt. Als ik het goed begrijp, stuit echter hun toevoeging aan Leiden op het be zwaar, dat de grens tussen Leiden en Oegstgeest dan veel te dicht bij het deel van de laatste gemeente zou ko men te liggen, dat daarin als centrum fungeert, en dat die functie vermoede lijk zal behouden niettegenstaande in Oegstgeest steeds verder van dat cen trum woningen worden gebouwd. Zou er zodoende nimmer sprake van kun nen zijn, dat „Endegeest" binnen de gemeente Leiden zou komen te liggen, en zouden de bezwaren van het Leidse gemeentebestuur tegen een ligging van haar psychiatrische inrichtingen buiten de gemeentegrenzen toch zodanig zijn, dat hier op den duur een oplossing noodzakelijk is, dan is die naar mijn mening slechts hierin te vinden, dat de inrichtingen van Oegstgeest naar Leiden worden verplaatst. Wanneer zulk een verplaatsing zou tot stand komen, zou dat voor Leiden niet uitsluitend de voordelen opleveren, die ook de toevoeging van de bestaande in richtingen aan haar grondgebied zou meebrengen. Om dat in te zien, moeten wij de geschiedenis van hun totstandko ming nagaan. In 1895 wist de gemeente Leiden het landgoed „Endegeest" zeer voordelig te kopen, en ook aan de gebouwen, die het daarop vervolgens stichtte, besteedde zij zo weinig mogelijk kosten. Men betreurde het in die tijd dat kasteel en omgeving niet in particulier bezit bleven, doch om aan de universiteit een leerstoel in de psychiatrie te verkrijgen, moest nu een maal de gemeente voor een krankzinni gengesticht zorgen. De psychiatrie was tot die tijd in hoofdzaak door het werk van gestichtsartsen tot ontwikkeling ge bracht. Zij hield zich in hoofdzaak bezig met de bestudering van geestelijk gestoor den, die in inrichtingen worden verpleegd. De tegenwoordige specialist op 't gebied van de psychiatrie, die zich nog slechts bij uitzondering met geestelijk gestoor den bezig houdt, en wiens patiënten doorgaans in het volle leven staan, ken de men toen nog niet. Het sprak dus vanzelf dat de hoogleraar in de psychia trie de aanstaande artsen onderwijs gaf met behulp van demonstraties van ver pleegden uit het gesticht. De opzet van het gesticht was, zoals gezegd, niet kostbaar. Aan een aan de straatweg gelegen, eenvoudig hoofdge bouw sloten zich ter weerszijden de ob servatie-paviljoens van de mannen- en de vrouwen-afdeling aan, en dieper in het terrein volgden de paviljoens voor rustige, half-storende en storende pa tiënten. Het kasteel diende beneden voor administratie en apotheek, terwijl op de bovenverdieping de geneesheer-direc teur zijn woning had. De tweede ge neesheer woonde in het hoofdgebouw. Dit bevatte ook een kerkzaal, die te vens voor collegezaal diende. Het ge heel -werd sterk ontsierd doordat de werkgebouwen, zoals keuken en wasse rij, in het midden achter het hoofdge bouw werden opgetrokken. In 1897 werd het gesticht in gebruik genomen. Enige jaren later kocht de ge meente Leiden de buitenplaats „Rhijn geest", ten einde daar patiënten te kun nen opnemen die niet dermate geeste lijk gestoord waren, dat zij in een krankzinnigengesticht moesten worden opgenomen. Ook thans was de opzet weinig kostbaar: de bestaande villa werd eersteklasse, het hoofdgebouw, waarin ook een laboratorium werd ingericht, was voor de tweedeklasse-patiënten. Een nieuwe villa werd voor de genees heer gebouwd. Later is er op „Ende geest" zowel als op „Rhijngeest" nog een aantal gebouwen bijgekomen, zoals die van „Voorgeest", een directeurswo ning en een woning voor de tweede ge neesheer, een zusterhuis, een recrea tiegebouw en de semi-permanente gebou wen voor het onderwijs in de Jelgers- ma-kliniek. Door de stichting van al die gebouwen is de beplante oppervlakte van het terrein sterk afgenomen. De oude gebouwen ken ik goed. door dat ik als jong arts aan de inrichtin gen verbonden ben geweest. Het zou m.i. geen groot verlies betekenen wan neer zij grotendeels werden gesloopt. Nieuwere gebouwen, met name die wel ke aan de weg gelegen zijn, zouden een andere bestemming kunnen krijgen. Is dus in zoverre reeds geen sprake van een groot verlies, de verplaatsing van de inrichtingen naar een ander terrein zou bovendien ten gevolge kunnen hebben, dat het kasteel en het park weer enigs zins in de toestand werden gebracht, waarin zij vroeger verkeerden, waarbij ik aan de mogelijkheid denk dat zij voor recreatie zouden worden bestemd. Wan neer de gemeente Leiden binnen haar gebied een terrein zou kunnen reserve ren om daarop mettertijd geheel nieuwe, aan de dan geldende eisen beantwoor dende inrichtingen op het gebied van psychiatrie en geriatrie tot stand te brengen, zou zij voor het tegenwoor dige „Endegeest" iets veel beters in de plaats kunnen krijgen. zy zou daarbij het voorbeeld van het Rijk volgen, dat gaandeweg op andere terreinen nieuwe laboratoria voor de B-faculteiten sticht ter vervanging van oude, die dan weer voor iets anders kunnen dienen. Voor het universitair onderwijs heeft intussen „Endegeest" niet meer de be tekenis die het aanvankelijk daarvoor had. sedert dat hoofdzakelijk in de Jel- gersma-kliniek wordt gegeven. De lig ging van deze, ver van het Boerhaave- kwartier, brengt echter mee dat het Academisch Ziekenhuis aan een psychia trische kliniek binnen zijn gebied drin gend behoefte heeft. Het zou dus weinig zin hebben om mettertijd de verouderde gebouwen op het terrein van het vroege re „Rhijngeest" door andere te vervan gen, in plaats van in aansluiting aan de bestaande bebouwing op het terrein van het Academisch Ziekenhuis een psychiatrische kliniek te stichten. Dat de bouw van zulk een kliniek ook noodza kelijk is, omdat de psychiatrie tegen woordig een veel uitgebreider gebied be slaat dan in de tijd, dat „Endegeest" werd geopend, behoef ik hier niet uiteen te zetten. De slotsom van deze beschouwingen is wel, dat het veel beter zal zijn om aan de gemeente Leiden een uitbreiding te geven die haar in staat stelt om een behoorlijk terrein voor de stichting van nieuwe psychiatrische inrichtingen te reserveren, dan aan de bestaande, in belangrijke mate verouderde inrichtin gen nog enige betekenis voor het beloop van de grens tussen Leiden en Oegst geest toe te kennen. Hoogachtend, F. P. MULLER, Rijnsburgerweg 102. Klacht over organisatie Wie met mi), de waterpolowedstrjjd Holland—België heeft bijgewoond, zal ondanks de dubbele overwinning van onze landgenoten wel diep teleurgesteld het bad hebben verlaten. Vooral, omdat de organiserende ver eniging uit propagandistisch oogpunt, een grote steek heeft laten vallen. De zwemwedstrijd uit vroeger jaren vielen letterlijk en figuurlijk in het wa ter. bij de Jeugdploegen werd eerst het Nederlandse en daarna het Belgische team voorgesteld, terwijl de volksliederen onhoorbaar voor het publiek werden ge speeld. De meeste mensen bleven dan ook maar zitten. (De geluidsinstallatie raakte even voor de aanvang defect - sportred.i. Bij de „grote" wedstrijd had men nog geen maatregelen genomen, om de fout te herstellen. Het geheel bestond uit ellenlange pauzes, waarin iedereen die kennelijk bij de organisatie behoorde, maar wat op en neer holde en zelfs de speaker wist er geen weg mee, toen hü aankondigde dat er tijdens de wedstrijd uitleg van de spelregels zou gegeven wor den, iets wat later hersteld werd, toen er een mijnheer, op het moment n.b. dat de ploegen moesten opkomen, een spel regelcursus in 10 minuten gaf. Deze hele stuntelige vertoning ad f. 2.50 entreegeld, duurde 3% uur. Dit was voor mij de eer ste, maar ook de laatste keer, dat ik in de Zijl een waterpolo-wedstrijd zal be zoeken. Dank voor de plaatsing. H. W. BAKVIS, Surinamestraat 46, Leiden. KLOK SLACHTHUISPLEIN Zou het niet gewenst zijn de klok nabij het Slachthuis te plaatsen midden op Amerika heeft zijn goudstaven in Fort Knox, Perzië heeft als basis voor zijn nationale economie een wat romantischer reserve. Tegen betaling van een kleine toegangsprijs kunnen toeristen in Teheran 's lands economische ruggegraat bezichtigen, die gezet is in diamanten, robijnen en andere edel stenen. Diep onder de grond beneden de Nationale Bank wordt in een marmeren kluis een verzameling van de mooiste edelstenen ter wereld bewaard. dragen en een gouden riem met een gesp, die gemaakt is uit een eivormige I smaragd. De mantel en de riem zijn ook tentoongesteld in de kluis. Twee an dere koninklijke attributen die men kan bezichtigen, zijn een uit puur goud ge smolten scepter en een lange sabel die geheel bezet is met diamanten. Deze twee laatste voorwerpen zijn alleen al een koninklijke losprijs waard. Oogverblindende schoonheid Wanneer men er binnentreedt wor den, in het licht van de in de zolde- Foei, een ..titoïst"! Erich Honecker, lid \an het politieke bureau van de Oostduitse communis- ring ingebouwde schynwerpertjes, dc vi- tische party, heeft in een redevoering, trines zichtbaar waaruit de bezoekers d|f. W(Td afgedrukt in het par- eene oogverblindende pracht aan edel versierde kunstvoorwerpen toestraalt. i tyblad „Neues Deutschland er op aan- De totale waarde wordt geschot op 105 gedrongen, dat de nationalisatie van het Slachthuis-plein met een kleine vluchtheuvel eromheen? Mij dunkt, daar staat de klok beter dan onder de bomen. Met dank voor de plaatsing, A. HUIJGENS. Als hij komt, wordt liet een prachtige dag (Speciale berichtgeving) Wanneer men sedert ongeveer een half jaar leest of hoort spreken over het werk, dat de Bussumse dokter Greet van der Kreek samen met haar Franse echtgenoot Guy Barthelémy in het prachtige land van de Dordogne op de boerderij ..Vaudune" ten behoeve van de vluchtelingen heeft opgezet, krijgt men wel eens naast alle bewon dering de indruk van een tikje romantiek. Natuurlijk, er werd en wordt daar gewerkt, maar wie dit werk nog niet met eigen ogen zag, meende onwillekeurig toch ook iets van rozegeur en maneschijn te proeven Nu, vergeet dat maar. Wie het vluchtelingendorp-in-wording, het ..Village Albert Schweitzer" bij Paunat, eenmaal met eigen ogen heeft gezien, daar een paar dagen heeft rondgekeken, wéét, dat het hier een kei-harde zaak geldt. Een prachtig werk, maar stoer, om niet te zeggen ruw en zwaar mannenwerk, dat voor een goed deel ook wordt verricht doorNederlandse meisjes. Wat zegt u bijvoorbeeld van een wa ter-reservoir, dat in de rotsbodem moest worden uitgehouwen. Zo'n meter of zes lang, twee meter breed en twee meter diep. Eén en al steen en dan met heel gebrekkig gereedschap. Meisjes hebben dat karwei goeddeels opgeknapt, zo nu en dan geholpen door de enkele mannen, welke de Vaudune- gemeenschap telt of door een Holland se passant, die eens een kykje kwam nemen. Want dat is juist zo merkwaardig: vrijwel dagelijks komen hier al Hol landers kijken er er is praktisch nie mand, die weggaat zonder tenminste enige uren vaak veel langer met terdaad te hebben meegewerkt. Zo troffen zij op een middag de Hil- versumse arts P. M. van Wijk aan. met zyn vrouw: hy samen met ir. J. Schip pers (ook al een Hilversummer) met houweel en spa bezig een sleuf door het erf te graven om een elektriciteitska bel naar een van de bijgebouwen te kunnen leggen, mevrouw Van Wijk in de moestuin, die hoog nodig weer eens een wiedbeurt moest hebben. De medewerksters Maar om op die meisjes terug te komen. Mogen we ze u even voorstel len? Judith van der Meys uit Vlaar- dingen, secretaresse, Jetty van der Wal uit Zwolle (die voor de duizend kui kens zorgt, die het vluchtelingendorp al rijk is), Ariane des Bouvry uit Bus- sum, die straks speciaal de kinderen onder haar hoede hoopt te nemen, Mink Kikkert uit Amsterdam, wiskun dig kandidate en erg technisch aange legd: zij organiseerde de stroomvoor ziening en zij staat ook in de drukke rij. die tot Vaudune behoort (in het nabijgelegen dorp Tremolat) aan de pers of de zetkast. En dan tenslotte Nicolette van der Ben uit Hilversum: leerlinge van de Utrechtse H.T.S., die nu een deel van haar praktisch jaar hier doormaakt en met haar techni sche kennis ook van enorm nut is. Al deze meisjes hebben eveneens spa en houweel gehanteerd omdat dat wa terreservoir er zo hoog nodig moet ko men. En na het reservoir nog een wa terkanaal om het water van beneden uit de beek naar voren in de put bij het huis te kunnen pompen. „Mannenwerk" Dat is dan een voorbeeld van het „mannenwerk", dat bier verzet moest worden om de heide werkkampen, die deze zomer hy de verdere opbouw van het vluchtelingendorp komen helpen, van voldoende water te verzekeren. Maar er is nog zoveel meer gebeurd en er moet nog zo ontzettend veel gebeu ren: wegaanleg, terrein ontginnen „Vaudune" meet 25 hectare verwaar loosde grond. Verwaarloosd, dat wil zeggen: vol onkruid en struiken (bra men) en zelfs hele bomen, die allemaal weer gerooid moeten worden voor er weer goede landbouwgrond zal liggen. Dat is goeddeels het werk van Arjen Vissers uit Voorst: een Jonge land bouwkundige, die met enorm enthou siasme zich op deze taak heeft gewor pen. Sinds januari is het land eigen dom van het village Albert Schweitzer en pas sedert de tweede helft van maart heeft men er de vrije beschik king over. Maar toch liggen reeds meerdere akkers geploegd, ingezaaid ingepoot: mais. linzen, aardappelen. Vlak by het huis een moestuin, die de nu nog kleine gemeenschap van groen ten voorziet en rond de verschillende gebouwen vindt men de 10.000 gladio- lenbollen evenals de kuikens (broed eieren) een geschenk uit Holland waarvan de bloemen straks in de win kels van Bordeaux verkocht zullen worden. Idee al in Afrika geboren Wy hebben onlangs op een middag met mevrouw Greet Barthelemy-Van der Kreejt. gezeten onder de kerse boom voor het huis met het wijde zicht over het dal van de Dordogne, over dit werk gesproken. Greet van der Kreek heeft, zoals men algemeen weet, een jaar of vyf in Lambarene ge werkt. Als chirurge, eerste assistente van dr. Albert Schweitzer. Daar heeft ze ook haar echtgenoot leren kennen. En daar is ook. by die twee, het idee geboren voor de stichting van een vluchtelingendorp. „Want dat stond vast", zo vertelt ze, „dat we ons leven niet konden voort zetten of er geen Lambarene geweest was. Natuuriyk, wy zy geen Schweitzers en het was niet nodig per sé in Afrika te gaan werken. In een gistend land. maar ook in Europa zyn mensen, die hulp nodig hebben: de vluchtelingen. Mensen zonder thuis, ondersteboven gelopen door de botsingen van 's werelds grootmachten". Greet van der Kreek vertelt dan verder van de 4.000 Albanezen, die nog in kampen in Italië verblyven. Een Grieks-Bulgaarse familie daar van daan zal waarschynlyk binnenkort als eerste echt vluchtelingengezin in de gemeenschap van Vaudune worden op genomen. „Maar dan moeten we ze ook werke- lyk een tehuis kunnen aanbieden, Dat wil zeggen een woning en werk met een behooriyk loon. De mensen moeten nooit het gevoel kunnen krygen, dat ze alleen maar van het ene vluchte lingenkamp naar een ander zijn over gebracht. Vandaar dus. dat we eerst onze gebouwen en terreinen geheel ge schikt willen maken om de vluchtelin gen te kunnen ontvangen. Ruïnes worden woningen Dan gaat ze met ons rond over „Vaudune": een prachtig gelegen ter rein in een magnifiek landschap. Goe de, zy het verwaarloosde grond, waar heel veel van gemaakt kan worden. Nog erger verwaarloosde gebouwen, waarvan men al heel veel gemaakt heeft en nog veel meer zal maken. En dat is dan het werk van een jong Haar lems architect. Ruud Kemp. die al enige tyd op Vaudune is geweest en binnenkort met zyn- vrouw en beide kinderen terugkomt om zich hier defi nitief te vestigen. Bovendien willen ze nog twee vluchtelingen-kindertjes adopteren. Deze Ruud Kemp heeft het huis waarin de Barthelèmy's zelf wonen en waarin de gemeenschap vooralsnog ge- zameniyk de maaltyden gebruikt, al keurig opgeknapt. In een stalgebouw heeft hij uit een onbeschryfeiyke „troep" al enkele keurige kamertjes te voorschijn getoverd en voor zyn eigen i gezin gaat hy in de „ruïne" achter op het terrein restaureen Ook het „grote huis" wordt weer bewoonbaar gemaakt en Arjen Vissers huist al enige tyd in een opgeknapteduiventoren. Zo rondwandelend, vertelt ma dame Barthelémy dat is een titel en een rol, waaraan ze nog wel wat moet wennen! ons van alle plannen van haar en haar man. Deze gemeenschap en straks nog één, veertig kilometer zuide lijker, waar de oude Franse boer Auguste Garriques zijn hele bezit een boerderij met 51 ha grond bij Villeneuve sur Lot aan de inmiddels gevormde stichting ..Vil lage Albert Schweitzer" schonk. Reikhalzend zien ze allemaal uit naar het moment, waarop ze de eerste vluchtelingen kunnen begroeten. „Maar dan moet ik ook werk voor ze hebben", zegt mevrouw Barthelémy. „Werk voor de mannen, liefst in een fabriek, omdat ze dan terstond in een Frans milieu opgenomen worden en zo het snelst en gemakkeiykst assimile ren. Later kunnen sommigen wellicht ook op de boerdery een bestaan vinden. Verder stellen wy ons voor de kinde ren eerst in van tevoren gevormde Franse groepjes op te nemen. Al weer met het oog op de snelle aanpassing. Vandaar, dat de eerste kinderen op Vaudune wel kinderen van de Franse voogdijraden zullen worden. Dat wor den dan de Franse groepjes, waarin de kinderen uit de vluchtelingenkampen kunnen worden opgevangen. Vóór alles: geld nodig! Vanzelfsprekend moet er. voor het zover is, nog héél veel werk verzet worden. Werk, dat men op Vaudune graag doet, maar waarvoor anderen toch wel moeten zorgtn, dat men de middelen ook kan krygen. Dat gebeurt reeds wat was men niet dol-blij toen die eerste grote zending goederen van het Bussumse hulpcomité tijdens ons verblijf daar aankwam en daar aan wordt reeds volop verder gewerkt miljoen dollar In het. midden van de kelder staat een wereldbol, versierd met diamanten en andere edelstenen, die een doorsnede heeft van 60 centimeter. Verscheidene landen in de wereld zyn hierop afge beeld door afzettingen met edel ge steente. Perzië zelf werd gezet in een serie kleine diamantjes. In totaal pron ken 51.326 diamanten, robynen. sma ragden en saffieren op de bol. die om streeks de eeuwwisseling, werd gewrocht in opdracht van Sjah Nasir ed-Din. ter nagedachtenis aan een voorspoedig jaar. Andere kostbare voorwerpen zyn: Een kwispeldoor, gemaakt van diaman ten en robynen; Een rijkversierde schatkist waar de pa- relstrengen in overvloed uit puilen als gold het spaghetti; Een in diamanten gevatte smaragd, waarvan men zegt dat hy de groot ste ter wereld is; De zustersteen van het Britse kroonju weel „Kohinoor". de 188 karaats dia mant „Oceaan van licht". Aan het ene einde van de kelder staat de rykversierde troon van Sjah Nasir. Evenals de befaamde pauwentroon. die in het nabygelegen Goelistanpaleis staat stamt deze zetel uit Perzische oorlogs buit die omstreeks 1736 uit India werd meegebracht. De pauwentroon staat veel meer in het licht der belangstelling maar het was de troon van Nasir met zyn be kleding van robynen en smaragden waarop de vader van de huidige Sjah in 1926 tijdens zyn kroning gezeten was. Hoewel de zetel niet comfortabel is, zal Irans „koning der koningen", Mo hammed Reza Sjah Pahlevi, hem weer gebruiken by zyn officiële kroning die in de loop van de komende twee jaar tijdens de viering van de 2.500-ste ver jaardag van het keizerryk zal plaats vinden. Aan het andere einde van de kelder staat in een vitrine de kroon van de Pahlevis, voor de laatste kroning ge maakt uit rood fluweel, diamanten, sma ragden, saffieren en parels. kleine bedrijven en winkels onmiddel- lyk wordt gestaakt, zulks ter verbete ring van de economische toestand. Reeds verrichte nationalisaties van dergeiyke bedryven, zoals bakkeryen, slageryen en restaurants, zouden zoveel mogelyk ongedaan moeten worden gemaakt. Friedrich Ebert. de burgemeester van Oost-Berlyn, heeft donderdag JJ. in het Oostduitse parlement een dergeiyk ge luid laten horen. Honecker heeft zyn woorden vorige week gesproken op een byeenkomst van het centrale partycomité. Hy zei dat de produktie van verbruiksgoederen met voorrang diende te worden behandeld. „Niemand moet denken dat wy meer kunnen invoeren. De mogeiykheden in dat opzicht zyn uitgeput", zei hy. De toestand eist „een radicale verandering in de politieke en economische activi teit van onder tot boven". VARIA Bumpers deugen nog niet Op een bijeenkomst \an ingeniers uit de automobielindustrie in Stuttgart, verklaarde de autoconstructeur prof. dr. Von Eberan-Eberhorst uit Wenen, dat de ..auto van morgen" geen essentiele verschillen meer zal vertonen met de huidige modellen Het enige wat aan onze huidige auto's niet deugt zyn de bumpers .aldus de professor. Het is te genwoordig technisch mogelijk deze coeltreffender te maken, zodat zy een veel doeltreffender te maken, zodat zy 'n veel grotere stoot kunnen opvangen. De huidige bumpers zyn volgens hem meestal niet van het meest geschikte materiaal gemaakt. Verder zitten zy nog te dicht op de auto en ook de beves tiging is in vele gevallen niet juist. Er ontbreekt voorts nog altyd een inter nationaal geldend voorschrift voor de afstand van de bumper tot de grond. Hierdoor wordt de veronderseldc bevel- De huidige heerser zal naast deze ligende werking by een botsing volko- kroon een met parels bestikte mantel I men denkbeeldig De speeltuinvereniging „Ons Eiland" bestaat vyftien jaar. Dit heuglijke feit is niet geheel onopgemerkt voor bijgegaan: in het clubgebouw aan de Kortenaerstraat bestond gelegenheid om het bestuur te feliciteren en op t speel terrein vond in een stromende regen de ingebruikneming plaats van de nieuwe plasvyver. De voorzitter van „Ons Eiland", de heer C. F. Griffioen, zei op deze feeste- lyke zaterdagmiddag, dat op het ogen blik alleen nog maar de aanleg van een Franse comité's met hulpacties o.a. rolschaatsbaan op het verlanglijstje van in Bergerac en het in dezelfde streek gelegen Mamande, twee internationale werkkampen deze zomer van de inter nationale vry willige hulpdienst (reeds aan de gang' en de Wistow Felloship uit het Engelse graafschap Leicester, Nederlandse comité's ook. begonnen in dr. Van der Kreeks geboorteplaats Bussum en later ook elders, en nu in oprichting een groot landelyk co mité. deze vereniging staat. Hij twijfelde er niet aan of ook deze reeds lang gekoes terde wens zal binnen afzienbare tijd |n vervulling gaan. En wat er nu nog nodig is? Alles! Meubels, maar vooral Tydens de receptie werden vele han den geschud en harteiyke woorden van dank en waardering gesproken. Van hun belangstelling gaven n.m. blyk wet houder J. C. van Schaik namens het gemeentebestuur en de heer H. Zunder- man jr. namens de Leidse Jeugd Actie. De voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer J. J. v. d. gereedschap: Huizen, sprak met veel lof over de acti- gewoon landbouwgereedschap als spa- 1 viteiten van het jonge bestuur, dat kans h.»-u 1 heeft gezien om in een periode van vyf tien jaar een fraaie speeltuin met club den, grepen, kruiwagens, maar ook een tractor (nu geleend van iemand uit Gergarac) en andere landhouwma- j huis uit de grond te stampen. Namens de bond en de zusterverenigingen bood spreker een cheque aan voor het speel- chines, bouwmaterialen, cement nieuwe banden voor de auto's. Een telefoon, die zo'n duizend nieuwe franken moet kosten, omdat de kabel over honderden meters afstand moet worden doorgetrokken. En eindelyk komt dit alles er op neer, dat er geld nodig is. Geld om alles precies zo en wanneer men het nodig heeft ook zo doelmatig mogelyk te kunnen aanschaffen. Albert Schweitzer komt op bezoek En dan dit nog tot slot: héél vér weg, in Centraal-Afrika, werkt dr. Albert Schweitzer. Hij, die zijn ge hele leven in dienst van de lijdende medemens heeft gesteld, heeft het patronaat over het Franse vluch telingendorp van zijn vroegere me dewerkster Greet van dér Kreek gaarne aanvaard, zo goed als de be kende Abbé Pierre zijn plaats in het internationale erecomité heeft willen innemen. Straks, in het a s. najaar, komt de grijze dr. Schweit zer voor enige tijd naar Europa, per boot tot Bordeaux nog geen 100 kilometer van de Dordogne. Greet en Guy zullen hem gaan af halen en naar het Franse ..SchweitzerdQrp" voeren. Gelooft u niet met ons, dat dat een prach tige dag wordt, daar in de heuvels van de Dordogne? Leermeester en leerlingen wee7 vereend, sa-1 Qp liet Benclux-congres voor men rondgaand door een nieuw centrum van onderling menselijk ver^eer en l°crisme ,n Breda heejt hulpbetoon. We hebben zo het idee. de Belgische ambassadeur in Ne- dat de grijze Schweitzer daar wel een goedkeurend schouderklopje voor de dappere kleine Hollandse dokter zal hebben: „Bien fait goed gedaan, Greet 1". tuinmateriaalfonds. Mevrouw A. Schou ten-Eradus bood namens alle leden cn donateurs een geschenk onder couvert aan. de opbrengst van een gehouden huis-aan-huis-collecte. Als presidente van het yverige damescomité bood zy het bestuur van de jubilerende vereni ging een elktrische klok voor het club huis aan. De ere-voorzitter van „Ons Eiland", de heer P. Broers, feliciteerde mede namens de ere-leden van de speel tuinvereniging. „Zuiderkwartier" viert in september 35-jarig bestaan Op 17 september a.s. viert de Leidse speeltuinvereniging „Zuiderkwartier" haar 35-Jarig bestaan. Het bestuur heeft het plan opgevat om dit heugiyk feit te herdenken. Er is al een feestcommissie gevormd, die zich tot taak stelt de jeugd van „Zuiderkwartier" op drie ach tereenvolgende zaterdagen een gevari eerd en attractief jubileumprogramma aan te bieden. Teneinde de plannen te kunnen verwezeniyken. houdt „Zuider kwartier" twee verkoopdagen en wel op vrydag 14 juli des avonds van 7 tot 10 uur en op zaterdag 15 juli van 2 tot 5.30 uur en van 6 tot 8 uur. De verkoop vindt plaats in het clubhuls ,,'t Zuldje" (Anjelierstraat). derland, Z.Ex. F. X. M. G. Baron van der Stratcn-Wdillet in op dracht van 2ijn Koning de ond- vice-presidcnt van het Benelux- comitè en oud-directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. J. Milius. de versierselen aan geboden van de hem verleende onderscheiding van Commandeur in de Orde van Leopold

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5