EES Belastingambtenaren verbolgen over promotie- en salarisbeleid N.S. rijden met minder vertraging a JONGEMAN COMBI DRESS Stiptheidsactie behoort niet tot de onmogelijkheden VN ARRESTEREN BELGISCHE ADVISEUR IN KATANGA ft 22.75 BESTELWAGEN Banketbakkerij P. CORBA Half zwaar - heel lekker! II>1 DEZE ADVERTENTIE 2.48 75 1.38 1.38 99 99 79 59 lil sj/eebgJ Tarief „SLEUTELTJES" MAANDAG 10 JULI 1961 Geduld is teil einde.... (Van onze Haagse correspondent) ..Belastingpersoneel eist doorstroming. De deur zat al te lang op slot, wc willen uit dit stinkend kot". Dit aan duidelijkheid niets te wensen overlatende opschrift stond op een bord opzij van het toneel iri de Haagse Dierentuin, waar zaterdagmiddag een kleine duizend belasting ambtenaren uit het gehele land bijeen waren gekomen om een fel protest te laten horen tegen de onvoldoende salariëring en de onvoldoende promotie-regeling. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Bond van personeel bij 's Rijks belastingen, die via de centrale van Rijkspersoneel is aange sloten bij het ambtenarencentrum. 's Morgens hadden in de Haagse Houtrusthallen ambtenaren, aan gesloten bij de drie grote vakbonden, reeds hun protesten laten horen. Hoewel de sprekers er de nadruk op legden, dat het staken voor ambtenaren verboden is, lieten zij wèl doorschemeren, dat als er geen spoedige verbetering komt, een stiptheidsactie niet tot de onmogelijk heden zal behoren. In ieder geval brachten zij duidelijk naar voren, dat aan het geduld van de belasting-ambtenaren nu een einde is gekomen. Koude douche De heer J. W. Bonnink, vice-voorzit- ter van de Bond, memoreerde, dat de samenwerking met de „zuilen" niet best is, maar dat de Bond nog altijd be reid is samenwerking te aanvaarden. Hij deed een beroep op de beide Ka mers van de Staten Generaal de rege ring haar onjuiste houding te doen her zien. De heCT J. H. v.d. Meer, voorzitter van de Bond hekelde de salaris- en promotieregeling en stelde die van de provincies en de gemeenten aan het ministerie van Financiën ten voorbeeld. Hij gaf een overzicht van de onderhan delingen, die door de Bond en de zui len met de regering 'werden gevoerd, noemde de uiteindelijke voorstellen van de regering verrassend en het besluit van 2 juni j.l„ waarbij alles werd in getrokken. een koude douche. D heer Van der Meer vesitgde er de aandacht op, dat het ministerie van Financiën nog genoeg kan doen in zake de promoties, zonder het ministe rie van Binnenlandse Zaken lastig te vallen. Nadat hij gezegd had, dat sta ken verboden is. voegde hij er aan toe „men wacht op het sein voor een ver dergaande actie" waarop een hevig tu mult in de zaal ontstond. De heer Van der Meer raadde de ambtenaren aan, éérst af te wachten, wat de volksvertegenwoordiging gaat zeggen. „Koehandel" De heer U. Boschma, adj. commies bij de Inspectie der belastingen in Win schoten, liet „de stem van de leden" horen. Hij liet uitkomen, dat de amb tenaren nu door de nood tot het uiterste zijn gedreven. „In het georganiseerd overleg werd koehandel bedreven" stel de hij en eiste een radicale wijziging van het promotiebeleid op de kortst mo gelijke termijn. „WU vragen geen gunst, maar een recht", zei hij onder enorme bijval en voegde er aan toe „er moet nu met de vuist op tafel worden geslagen". De heer J. Cornel van de afdeling Den Haag van de Bond. sprak in de zelfde geest. Hij zei. dat belasting-amb tenaren keihard kunnen zyn bij de behartiging van de belangen van de staat, maar dat zij dit ZEKER zijn. als het hun eigen belangen betreft. Als de regering weigerachtig blijft, dan wijzen de besturen de verantwoordelijk heid voor een slecht functioneren van de dienst van de hand. De heer D. Holman uit Amsterdam zei, dat de belangen van de belasting ambtenaren worden behartigd door slaafs volgende hoofdambtenaren van het departement, van Financiën, die hun politieke vrienden in de regering naar de ogen kijken. Resolutie Hij las een resolutie voor, waarin de vergadering haar felle verontwaardiging uitsprak over de benepen houding van het ministerie en de leiding van het dienstvak verantwoordelijk acht voor onvoorziene acties, welke zouden kun nen uitgaan van het personeel, dat zich op grievende wijze verongelijkt voelt. De vergadering ging er op luidruchtige ma nier niet akkoord, deze resolutie ter ken nis van de volksvertegenwoordiging te brengen. Ook de heer J. A. Bouquet, waarne mend secretaris van het ambtenaren- centrum, legde als laatste spreker nog eens de nadruk op de bedroevende toe stand waarin de belasting-ambtenaren leven. Zij hebben nog niet de koop kracht die zij hadden in 1928 en dat in „een wereld", die zich in weelde baadt". Bovendien wordt er sinds 1946 gepleit voor een betere promotie-rege ling, maar steeds zijn er motieven, deze tegen te houden. Hij wekte op tot een heid in de acties en zei te zullen blijven vechten voor deze rechtvaardige zaak. De aanwezigen gingen daarop orde lijk uiteen en begaven zich in een stro mende regen naar de tientallen auto bussen. die hen weer naar hun woon plaatsen terug moesten brengen. Vuur schoot als een bliksemstraal door de schacht De „Dukla"-mijn, waarin zich vrij dagmiddag de ramp heeft voorgedaan, welke aan 108 Tsjechische mijnwerkers het leven heeft gekost, ligt 290 km ten oosten van Praag en 16 km van de pool se grens. Reddingsploegen uit het gehele steenkolenbassin snelden onmiddellijk naar de plaats van de ramp en bestre den het vuur tot de ochtenduren van zaterdag om de mijnwerkers te redden. Ondanks bovenmenselijke inspanning om de ingesloten slachtoffers te redden, kwamen alle mensen om het leven. In mei vorig Jaar kwamen bij een gasont ploffing in de hlubinamijn in Tsjecho- Slowakije 54 mijnwerkers om. De om het leven gekomen mijnwer kers werkten op circa 360 meter onder de grond. Volgens een functionaris ont stond er na een hevige gasontploffing een brand. Het vuur „schoot, als een bliksemstraal door de schacht waar de arbeiders bezig waren". Onmiddel lijk werd het alarmsignaal gegeven. On danks de dichte rook, de hevige hitte en de gasontwikkeling vochten de red dingsploegen door. Tegen de ochtend schemering werd echter bevel gegeven het reddingswerk te staken vanwege de te grote risico's. De Nederlandse Spoorwegen zijn, de omstandigheden in aanmerking nemen- den, tevreden over het verloop van de dienstregeling in het afgelopen weekein de. Vooral gisteren liep de dienstrege ling goed. In Amsterdam had men tot gisteravond tien uur zelfs geen enkele vertraging gehad. In geheel Nederland variëren de vertragingen gisteren van nul tot vijf minuten. De Benelux-trei- nen hadden maximaal twee minuten vertraging. Alleen een D-trein liep te laat binnen, maar deze achterstand had men in Duitsland reeds opgelopen. In het afgelopen weekeinde was het vervoersaanbod in verband met het slechte weer niet erg groot. Ook liepen er geen extra treinen naar Zandvoort- strand. Inmiddels is de paritaire commissie van de Nederlandse Spoorwegen, be staande uit vertegenwoordigers van het bedrijf en van de vervoersbonden, ge reed gekomen met een aanvullend voor stel op de reeds eerder ingediende wij zigingen van de secundaire arbeidsvoor waarden voor het personeel. De aanvullende voorstellen zullen de zer dagen aan de directie en de per- soneelraad van de Nederlandse Spoorwe gen ter goedkeuring worden voorgelegd. De primaire wijzigingen van de secun daire arbeidsvoorwaarden vergden een bedrag van rond acht miljoen gulden. Naar werd medegedeeld, zullen de aan vullende wijzigingen, die thans door de paritaire commissie worden voorgesteld, nog een bedrag van enkele miljoenen vragen. Verdeeldheid in de V.N.-conimissie voor Zuidwest-Afrika De Britse regering heeft het verlenen van faciliteiten aan de V.N.-commissie voor Zuidwest-Afrika om een bedoek te brengen aan Beetsjoeanaland opge schort totdat zij de verzekering heeft gekregen dat de commissie niet naar Zuidwest-Afrika zal gaan. Naar verluidt heerst er in de commis sie verdeeldheid over de vraag of zfj ondanks het verbod van de Zuidafri- kaanse regering, naar Zuidwest-Afrika zal gaan. Vier leden zouden zulks wel willen doen. doch de drie Zuidameri- kaanse en het Deense lid zouden inci denten met Zuid-Afrika willen vermij den. Aan de Uruguese voorzitter der com missie is thans gevraagd namens alle leden de verzekering te geven, dat de commissie niet zonder toestemming der Zuidafrikaanse regering naar Zuidwest- Afrika zal gaan. Anders zullen de facili teiten voor het bezoek aan Beetsjoeana land worden opgeschort. Betere verstandhouding Benelux-regeringen De verstandhouding tussen de drie Be nelux-regeringen is in de laatste weken aanzienlijk verbeterd, zo heeft de Bel gische minister-adjoint van Buitenland se Zaken H. Fayat zaterdag in Den Haag verklaard. De minister, die sprak op een vergadering van de raadgevende interparlementaire Benelux-raad, ging niet in op de oorzaken van deze ver betering, doch volstond ermee te consta teren dat het „een verblijdend feit" was. De Benelux-landen zfjn het erover eens, dat een Europees eenheidsstreven op politiek niveau nodig is. doch daarbij zal niet mogen worden geraakt aan de bevoegdheden van de bestaande gemeen schappen (EEG, Euratom en EGKS), zo verklaarde minister Fayat. Inzake de mogelijke Britse toetreding merkte de minister op. dat het wachten daarop niet mag leiden tot een ver mindering van de inspanningen der Zes om de Euromarkt sneller dan voorzien was. op te bouwen. De conjunctuur laat een tweede versnelling van het EEG-ver- drag aan het eind van dit jaar toe, doch de Benelux-regeringen zijn het erover eens dat de EEG-landen dan ook de po litieke wil moeten kunnen opbrengen om ook op andere terreinen dan dat van de afbraak der douanetarieven voor indu- strieprodukten en met name bij het harmoniseren van het beleid ten aan zien van delandbouw, het verkeer e.d. vorderingen te maken. Het Benelux-parlement heeft na de uiteenzettingen van minister Fayat het regeringsverslag na kritiek goedge keurd. De volgende bijeenkomst van de raad gevende interparlementaire Benelux- raad zal op 27 en 28 oktober a.s. in Den Haag worden gehouden. Bom onder de motorkap Een journalist, die werkt bij het enige Italiaans-talige dagblad in het omstre den Zuid-Tirol (Alto Adige) heeft gis teren een plastic-bom onder de motor kap van zijn auto gevonden. De journalist, Bënno Steiner, die de Duits-talige pagina van het dagblad verzorgt, opende de motorkap om de ra- dateur bij te vullen voor hij de auto zou gebruiken. Hij vond twee kilo ont ploffingsmiddel onder de kap. Er zou een stellig voor hem fatale ont- iloffing hebben plaats gehad wanneer iij de auto gestart had voor de ontdek king van de bom. De ontstekings-appa- ratuur bleek namelijk verbonden met de starter. Rumoer in Delft Treffen tussen politie en jeugd Zaterdagavond is het zeer rumoerig in de Delftse binnenstad geweest, zulks als gevolg van de aangekondigde maatrege len van het Delftse gemeentebestuur tegen de „showrijders" op bromfietsen. Op een gegeven moment kwam het tot een treffen tussen de jongelui en de politie. Bfj de charges vielen harde klappen, waarbij ook onschuldigen werden ge raakt. Een aantal belhamels is naar het bureau van politie overgebracht. Het rumoer begon toen jongelui op de Voldersgracht een paal met verkeersbord dwars over de straat legden en zich ver volgens naar de markt begaven, waar juist de kermis was geëindigd. Zij tracht ten daar enige kermis-attracties te slo pen. Zij hadden al schade aangericht aan de rupsbaan, toen enige kermisexploi tanten, die in een café op de markt had den gezeten, gewapend met fietsbanden en knuppels op het toneel verschenen. Zij slaagden erin de vernielzuchtige jongelui van de markt te verdrijven, doch deze bleef toen in de omliggende straten samendrommen en herrie schoppen. Zij sleepten fietsenrekken van achter het stadhuis vandaan en maakten daarvan een barricade. Toen de politie met vier surveillance auto's verscheen, werd er gegooid met straatstenen, waardoor een der politie wagens licht werd beschadigd. Herhaal delijk kwam het tot een treffen tussen de belhamels, van wie verscheidene bromfietsers, en de politie. Er moesten rake klappen worden uitgedeeld en er werden omstreeks tien arrestaties ver richt. Kort na middernacht was de rust in de stad weergekeerd. Oostduitse coureurs vragen asiel in Duitsland Drie Oostduitse autorenners, die kort geleden hadden deelgenomen aan races voor junior-renwagens te Neurenberg, hebben in West-Duitsland om politiek asiel verzocht. De renners. Wolfgang en Gottfried Schneider uit Bautzen en Bo- do Rust uit Beesenstedt, waren met hun familie per vrachtauto, waarin behalve hun racewagen ook persoonlijke bezit tingen waren gepakt, naar Neurenberg gekomen. Na de races weigerden zij naar Oost-Duitsland terug te keren. De official, die hen begeleidde, moest de reis naar huis per trein maken. De Belg Georges Thyssens, die advi seur van Katanga's minister van Fi nanciën Jean Kibwe is geweest, is in Elisabethstad door Zweedse soldaten van de VN gearresteerd en naar Leo- poldstad overgebracht. Hij zal zo spoe dig mogelijk naar België terugkeren. Volgens een woordvoerder van de VN is de arrestatie en overbrenging ge schied in overeenstemming met de re solutie van de volkerenorganisatie over de verwijdering uit Kongo van buiten landse politieke adviseurs. Het Katangese blad „Essor du Ka- tanga" schrijft in verband met de ar restatie van Thyssens, dat de soldaten van de VN het gezin van de Belg mis handeld hebben. Een door een Zweedse soldaat afgevuurde kogel zou rakelings langs mevrouw Thyssens zijn gegaan. De hoofdvertegenwoordiger van de VN in Katanga zei echter dat de sol daten slechts uit zelfverdediging ge weld tegen Thyssens hadden gebruikt. Er was maar een schot gelost en wel op een hond. die Thyssens wilde ver dedigen. zo zei hij. hier is uw TWEE-DELIGE Betere pasvorm. Handiger w» de wos, voordeliger in 't ge bruik. Blauw, wit en kaki Haarlemmerstr. 228 Tel. 20510 TE KOOP. Merk Ford Taunus 1955. Prüs f 1000.—. IMare 96 - Teief. 20652 Leiden. GEVRAAGD een leeftijd plm. 16 jaar, om opgeleid te worden in het fotografische vak. FOTO PANDER, Breestraat 4. bereikt duizenden hulsvrouwen, die al lang weten dat TEEKENS de aangewezen slager Is. Ook voor U zjjn onderstaande aanbiedingen BELANGRIJK. 1 heel kg. botermalse RUNDERLAPPEN of 500 gram VARKENSROLLADE, heerlijk gekruid HAMSPEK en PEKELVLEES. 200 gr. samen, voor dik belegde boterhammen 500 gram VERSE WORST, nu 3 st. BIEFSTUK TARTAAR plm. 100 gram, per stuk Heerljjk en klaar in een wip 3 forse SLAVINKEN, echte zomerkost 300 gr. VERSE VARKENSLEVER Even om en om bakken. Mmm NU 3 pakjes MARGARINE, vol gevit. Tm. 250 gr. rookworst donderdae: of leverWOrSt Kalfslappen2.38 I Hacheevlees Gehakt h.o.h1.40 Bakspek Karbonade, kl. b. 2.08 I Braadkrabjes 1.49 STEEDS IN VOORRAAD: hersens, hart, pens, niertjes uier, lever, lamsvlees. Ook PRIMA voor uw huisdieren. De winkel Hogewoerd 19 ls wegens vakantie I tot en met 15 juli GESLOTEN. ALLE ANDERE WINKELS ZIJN GEOPEND. I Tast toe't is van L. Mare 90-94, Hogewoerd 19, Vijf Meiplein 144 i20 woorden I L— 1—30 wo trden r 1.50 een woord noogsten* l'J «etters) Bewijsnummers f0.10 extra Toezending oummerbrieven r 0.20 meer „Sleuteltjes" worden oenouaens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4